Baljuwhuis Voorschoten heeft aanpassingen overleefd Kamers van Koophandel willen investeren in Zuid-Holland aantrekkelijker maken Voorzitter „De Peuk" stapt op Voorwal hoort wat. la GECOMPLICEERDE REGELING AFSCHAFFEN Voortbestaan Woubrugse Hobbyclub bedreigd Rijk subsideert energiebesparing door instellingen Alphens college wil meer informatie over YYD-plan REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 FEBRUARI 1981 PAGINjr AMBACHTSHUIS BLIJKT NOG STEEDS ARISTOCRATISCH VOORSCHOTEN Het Ambacht»- en Baljuwhuis aan de Voorstraat in Voor schoten heeft nog steeds de aristocrati sche trekjes die het vroeger had. Dit is gebleken bij de restauratie, die op het moment plaats vindt. De schepping van de ambachtsbewaarders Cornelis Pietersz. Ham en Cornelis Gisbertsz. van Adegeest uit 1635 heeft zichtbaar alle aanpassingen en „stijlloze" repara ties overleefd, nu het gebouw van bin nen geheel is uitgekleed. Het Am bachtshuis is onbetwist het meest be sproken monument in Voorschoten. Misschien wel omdat de gemeenteraad in 1912 de schenking van jhr. H.A. Steengracht van Duivenvoorde met een kapitaal van 5000 gulden accepteerde en wat meer op het geld lette dan op de laatste wilsbeschikking van jonker Duivenvoorde. Die had bepaald „dat de gemeente het steeds ten nutte der inge zetenen beschikbaar stelle". Sinds 1912 wordt het gebouw vooi- allerlei doelein den gebruikt zoals avond-tekenschool, opslagplaats distributiegoederen in de laatste wereldoorlog en tot voor kort was de Wereldwinkel in het pand ge vestigd. Terwijl alle gevels aan de Voorstraat tot monument werden verklaard en vele par ticulieren hun gevel restaureerden, bleef de gemeente Voorschoten de restauratie steeds op de lange baan schuiven. In 1947 stelde de toenmalige gemeenteraad een krediet beschikbaar van 1000 gulden voor een schetsplan. Thans heeft de gemeente meer dan 1.000.000 gulden beschikbaar voor restauratie. Aan het laatste raadsbe sluit gingen vele lange vergaderingen vooraf, de raadsleden konden het niet eens worden over tal van onderdelen, zoals de vraag of het gebouw in de oor spronkelijke staat moest worden gerestau reerd of in de huidige vormgeving. Lang durig werd er gepraat over een monu mentale trap, die eens het gebouw gesierd moet hebben. Daar is tot nu toe nog niets van gevonden. Vrijwel geen steen is onge schonden de eeuwen doorgekomen. Hier en daar zijn doorgangen gemaakt en an dere weer gedicht. Niets herinnert meer aan de zeventiende eeuw, toen het ge bouw nog als woonhuis werd gebruikt. Geen enkele bedstee, zelfs het „secreet" is verdwenen en een toilet binnenshuis was een uitzondering. Drankmisbruik In de 17e eeuw werden rechtszittingen en dergelijke in de heerlijkheid Voorschoten steeds gehouden in de herberg van de schout, op dit moment café-restaurant „Het Wapen van Voorschoten". Drank misbruik was echter de aanleiding om te komen tot de bouw van een apart huis, het „Ambachtshuis". De gelden voor de bouw werden verkregen door tussen 1635 en 1638 zeven leningen, totaal groot 4.266 gulden, te sluiten onder meer bij de Kerk van Voorschoten. De Staten van Holland verleenden voor rente en aflossing van dat bedrag octrooi voor tien jaar. Dat bete kende een heffing van dorpsaccijns van twaalf stuiver op elke ton bier en twee stuiver op elke stoop wijn. Protesten van de herbergiers binnen het ambacht Voor- - schoten maakten aan deze accijns een voortijdig einde, waardoor in 1647 Arend van Wassenaar-Duivenvoorde als Heer van Voorschoten toestemming kreeg om het restant van de lening te verhalen op de ingezetenen door het bedrag hoofdelijk om te slaan. Gevangenis Het Ambachtshuis had in die tijd een be langrijke functie als „rechthuys en raet- huys". Dat duurde tot 1795. Inmiddels was al in 1667 toestemming verleend voor het aanleggen van een straat, de huidige Voorstraat. Het Ambachtshuis werd uitge Het Ambachts- en Baljuwhuls In Voorschoten ondergaat een Ingrijpende restauratie. et in breid' met een huis voor de baljuw. Ook heer Herman Reyers. Het diende sinds ter van zowel het Ambachts- als het kreeg het een gevangenis en een inwendi- 1879 weer voor het houden van raadsver- juwhuis weer in ere te herstellen en ln wc ge doorgang naar het Wapen van Voor- gaderingen. In 1894 echter kwam daar gebouwen dienstbaar te maken aan f nooj schoten. Die oude verbinding is nu weer een eind aan, toen de gemeente een thans dorpsgemeenschap Voorschoten. Wie v^t te zien in de muur. Het Ambachtshuis afgebroken pand aan de Treubstraat voor' te gebruiker wordt, is nog lang niet zek^ntei werd in 1870 aangekocht door jonkheer dat doel aankocht. Een architectenbureau Voorlopig wordt steen voor steen en b^er Steengracht van Duivenvoorde, die het heeft nu de opdracht om sarhen met een voor balk gerestaureerd en dat is een pLera voor 1850 gulden had gekocht van genees- aannemersbedrijf uit Woudenberg de luis- ces dat jaren in beslag zal gaan nemen^ers Nieuw rampenplan voor Leiderdorp noodzakelijk LEIDERDORP Er moet een nieuwe rampenplan voor Leiderdorp komen. Dat is de mening van de commis sie Openbare Orde en Veilig heid. De commissie, die gis teravond voor het eerst in penbare zitting bijeen kwam, is samengesteld uit vier raadsleden (van elke fractie een), de groepscom mandant van de rijkspolitie adjudant H. Slofstra, de commandant van de vrijwil lige brandweer W. v.d. Berg. Voorzitter van de commissie is burgemeester M. A. v.d. Have, die uit hoofde van zijn functie verantwoorde lijk is voor zaken als open bare orde en veiligheid. De heer v.d. Have verwacht dat de raad bereid is in het ka der van de beleidsplanning de nodige gelden uit te trekken voor verbetering van de uit rusting en de kosten van een rampenoefening. De noodzaak van een bijgewerkt rampen plan voor Leiderdorp, door sneden door de drukke rijks weg A4 en de druk bevaren Oude Rijn werd door de com missie unaniem onderschre ven. Wethouder opent expositie LEIDERDORP Wethou der Irma Gehner (WD) van cultuur, opende gisteravond in het gemeentehuis de expo sitie van etsen van de Lei- derdorpse kunstenaar Trees Klijn en van broches van de Haarlemse edelsmid Sylvia Blickman. Mevr. Gehner bleek zeer veel waardering te hebben voor het initiatief van Trees Klijn om te komen tot de oprichting van een Leiderdorpse Kunstkring. „Dit dorp loopt niet over van kunstbeleving", zo stelde zij in haar openingstoespraak. Zij hoopte van harte dat er wat meer kunstvoorwerpen een plaats in het dorp krijgen. Als net aan Trees Klijn ligt, komt er wat meer kleur in Leider dorp. Via de kunstkring wil zij projecten op touw zetten om bijvoorbeeld muren van via ducten te beschilderen. De expositie van de twee jonge kunstenaars, die zeker de moeite van het bezichtigen waard is, loopt van 5 februari tot en met 13 maart. Fancy Fair in Rijpwetering RIJPWETERING Ten be hoeve van de plaatselijke verenigingen wordt op zater dag -7 en zondag 8 februari weer de jaarlijkse grote fancy fair gehouden in Rijp wetering met volop ver maak voor jong en oud. Het Dorpshuis zal weer rijke lijk voorzien zijn van stands, met als meest opvallende trek pleisters de schiettent en het Rad van Avontuur, met prij zen die variëren van televisie toestellen tot halve varkens. Ook bestaat er gelegenheid om wat te drinken of te eten. De fancy fair is zaterdag van 20.00 tot 01.00 uur geopend, zondag van 11.00 tot 13.00 uur, van 14.30 tot 18.00 uur en van 20.00 tót 01.00 uur. DEN HAAG Het is niet juist, dat hoge in vesteringen in Zuid-Holland gestraft wor- den met een heffing via de Selectieve Inves- terings Regeling (SIR). Die SIR moet wor den afgeschaft. De regeling staat de bevor dering van de werkgelegenheid en de inves teringen in de weg. De Samenwerkende Ka mers van Koophandel in Zuid-Holland heb ben woorden van deze strekking gericht aan de provincie Zuid-Holland als commentaar op de nota „De economie van Zuid-Hol land". Zij stellen voorts, dat Zuid-Holland „een trek- paardfunctiè verricht voor de Nederlandse eco nomie". Die functie zou dan ook moeten woren gestimuleerd. „Daar is een snelle en concrete aanpak voor nodig". De SIR en de Wet op de Investerings Rekening (WIR) werden enkele jaren geleden ingevoerd om een betere sprei ding van handel en industrie te krijgen in Ne derland. De WIR behelst een tegemoetkoming van de overheid aan bedrijven, die bereid zijn onder meer buiten de Randstad Holland te in vesteren. De doelstelling van de SIR heeft veel te maken met de WIR. In tegenstelling tot de WIR een premie wordt gegeven wanneer buiten westelijk Nederland wordt geïnvesteerd wordt bij de SIR een premie opgelegd, wan neer een bedrijf juist in de Randstad investeert.: Tevens bestaat de meldplicht voor investerin gen boven een bepaald bedrag. Deze laatste re geling willen de Kamers van Koophandel nu afgeschaft zien teneinde het investeren in Zuid- Holland aantrekkelijker te maken. WOUBRUGGE De in 1972 opgerichte Hobbyclub wordt met opheffing bedreigd. De dames, die gedurende negen jaar de groepen hebben ge leid, hebben te kennen gege ven na dit seizoen te willen stoppen. e Hobbyclab voorziet in een grote behoefte. Naar schatting vijftig kinderen zijn iedere woensdagmiddag in het ge bouwtje Jeugdland 2 te vinden om daar te plakken, te timme ren en om nog vele andere vormen van handenarbeid te bedrijven. Het is de huidige leidsters vooralsnog niet gelukt opvol gers te vinden. Iedereen die de Hobbyclub de helpende hand wil reiken door middel van het beschikbaar stellen van tijd op de woensdagmiddag kan voor inlichtingen terecht bij de dames Haasbroek, Wei- mar en Levert en bij de heer Van der Post. Iedere woensdagmiddag zijn er meer dan vijftig kinderen in het jeugdhonk te vinden. Oudste Hazerswoudse toneelvereniging „Onder Ons"nieuw leven ingeblazen HAZERSWOUDE De oud ste amateurtoneelvereniging van Nederland, de Hazers woudse koninklijke toneel vereniging „Onder Ons" zal binnen afzienbare tijd moge lijk weer tot leven komen. „Onder Ons" werd 127 jaar ge leden opgericht. De vereniging vond haar oorsprong in de buurtschap De Groenendijk. De toneelvereniging, die in 1954 bij het 100-jarig bestaan nog werd onderscheiden met het predikaat „koninklijk" is de laatste jaren echter in de versukkeling geraakt. Er is feite niet veel meer overgeble ven dan een paar interessante plakboeken waarin een groot deel van de rijke geschiedenis staat opgeschreven. Officieel bestaat „Onder Ons" echter nog altijd. Secretaris J.' Wesse- lingh maakt trouw elk jaar nog de verplichte contributie over aan de overkoepelende organisatie van amateurto neelverenigingen. Dezelfde secretaris is nu een actie begonnen om de toneel vereniging nieuw leven in te blazen. Toneelminnaars kun nen zich bij hem melden en ook degenen die een strijkin strument bespelen zijn van harte welkom, want de heer Wesselingh wil de toneelvoor stellingen muzikaal gaan om lijsten. Het streven is om in de maand mei al een uitvoering te geven. De wedergeboorte van „Onder Ons" zou zo onge veer moeten gaan samenvallen met de viering van het 700-ja- rig bestaan van Hazerswoude. Belangstellenden kunnen te recht bij de heer Wesselingh, Van Beethovenlaan 2 in Ha- zerswoude-Rijndijk. Illllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG Gemeente, provincies, stichtin gen, verenigingen, kerken, verzorgingstehuizen, instellingen op het gebied van cultuur en recrea tie, vervoerbedrijven, zwembaden en openbare nutsbedrijven kunnen in de toekomst rekenen op een subsidie van 25 procent in de kosten van pro jecten om energie te besparen. De investeringen in het project moeten minimaal 10.000 gulden zijn. Het gaat daarbij onder meer om het isoleren van gebouwen, benutten van afvalwarmte, beter afstellen van verwarmingsinstallaties, opwek king van energie daar waar warmte voortkomt. De subsidieregeling is door minister Van Aardenne van Economische Zaken, in samenwerking met zijn collega Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening), opgezet. De regeling vormt het sluitstuk in een aantal regelingen ter ondersteu ning van energiebesparing. De regeling geldt spe ciaal voor de sector waar geen winst wordt gemaakt (de non-profit sector) en zij gaat op voor alle niet voor bewoning bestemde gebouwen en niet tot privé- huishoudens behorende installaties, verlichting en transportmiddelen. Er bestaan al regelingen voor be drijven, regelingen voor woningisolatie en een ener giebesparingsprogramma bij de overheid. Binnenkort zal een speciale regeling voor het onderwijs afko men. Investeringen in energiebesparing moeten vol gens de nieuwe regeling minimaal per geinvesteerde gulden een halve kubieke meter aardgas uitsparen op jaarbasis. De subsidie kan worden aangevraagd bij het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. VALKENBURG Jaap de Vries, de voorzitter van jongerensociëteit „De Peuk", heeft te kennen gegeven uit het bestuur te willen stappen. Dit naar aanleiding van een groeiend conflict tussen De Vries en de overige bestuurs leden. De Vries zette ruim zeven jaar geleden met een stuk of dertien jongeren een jeugdsoos op in een zaal bij de gerefor meerde kerk. De soos is open op vrijdag en zaterdagavond en zondagmiddag. Vooral vrijdags wordt de soos druk be zocht. De bezoekers van de soos willen het er niet bij laten zitten. Afgelopen vrijdag cir culeerde er een handtekeningenlijst in de soos. Deze lijst zal vergezeld met een ver zoek tot het aanblijven van De Vries tij dens een buitengewone ledenvergadering aan het bestuur wordt aangeboden. De Vies heeft efhter al laten weten de functie niet meer te ambiëren. Het bestuur wil in dit stadiumn een bui tengewone ledenvergadering niet uit de weg te gaan. „Wij stellen openheid op de allereerste plaats'aldus een van de be stuursleden. ALPHEN Het college van B en W van Alphen wil de komende weken gaan bekij ken in hoeverre het haal baar is om de bouw van het cultureel centrum „De Kom" te combineren met de nieuw bouw van het raadhuis in Alphen. De Alphense VVD kwam tij dens de laatste raadvergade-, ring met het voorstel om een gecombineerd bouwplan te' vervaardigen. Tijdens de raadsvergadering van vorige week werd besloten de voor-; bereidingen voor cultureel koppelen kan een aanzienlijke werken en een theaterdeskun- -centrum in een apart gebouw besparing worden verkregen, dige zullen dat gaan onderzoe- te staken in verband met de fi- Het college wil echter eerst ken. Het college hoopt over nanciële positie van de ge-' nagaan of dit plan uitvoerbaar, drie weken uitsluitsel te kun- meente. Door cultureel een- is. De afdelingen financiën, nen geven over het gecombi- trum en raadhuis aan elkaar te culturele zaken en openbare neerde plan. Bettine Vriesekoop favoriete in Miskolc HAZERSWOUDE De Ha- zerswoudse Bettine Vriese koop is één van de favorie ten op het Top 12-tafelten- nistoernooi dat komend weekeinde in het Hongaarse Miskolc wordt gehouden. De 19-jarige speelster van Avanti, die vorig jaar in Mün- chen op hetzelfde toernooi tweede werd is door het plaat singscomité op de tweede plaats gezet. Aan het Top 12- toernooi doen de twaalf sterk ste spelers van Europa mee. Ook op nationaal niveau is Avanti goed vertegenwoor digd. Acht spelers en speel sters van de vereniging komen uit in de finales van de jeug- dachtkampen. Het zijn Ellen, José en Gerard Bakker junior, de kinderen van het trainer sechtpaar Gerard en Truus Bakker, Marijke Olsthoorn, Ada en Anita Verheul, Robert de Groot en Tim van Steen bergen. Vrolijk bezoekt faS Rijnsaterwoude[av< en Leimuiden ien vam RIJNSATERWOUDE/LEPs aa MUIDEN De commissa^ bl van de Koningin in Zujpnsw Holland, mr. M. VroliJ11111' brengt maandag 9 febn een bezoek aan de gemei ten Rijnsaterwoude en L muiden. Voor deze dag j door burgemeester G. J. t der Kroft een program opgesteld dat begint met c bijeenkomst van mr. VroÜ en de colleges van B en I van beide gemeenten in hl gemeentehuis van Rijnsahj woude. kar Er is het laatste jaar nogal i nis _iw lm edy- olg imuiden, waar men tei trots op is. Op het prograi staan dan ook een bezichti_ van de jachthaven 't Venej en de bejaardenwoningen Rijnsaterwoude. In één, deze woningen hebben twee artsen en de fysiotheifOO peute van beide dorpen hi praktijk gevestigd. Het bezojQ^ aan dit dorp zal worden afgj rond met een rondrit. yyy huispolder bezichtigd, het g kflrn ta renoveerde zwembad „de kifrmd ne Oase" en de in 1979 bouwde brandweergararfa9 1 waar het brandweerkoijn v klaar zal staan om een demoiuid stratie te geven van de branpven weerauto. Tevens wordt e^or bezoek gebracht aan twee vo)n „I Leimuiden belangrijke bedrin s! ven: de bouwmaterialenhaP del- en betonfabriek v.h. pV-j Boot Zn. en de autobusopug< derneming Centraal Nedeorzi land. Het werkbezoek van ppte heer Vrolijk zal met een info mele ontvangst op het ggenl meentehuis van Leimuid4n d worden afgesloten. n e en h i de 'inti< Ije 1 nigli De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee beloont uw krant u graag met een fraai hangertje van uw eigen sterrebeeld. Weet u al iemand? abonnee van de Leidse Courant in kt 1 yerl Postcode/Plaats Betaalt wordt I I per maand (automatische afschrijving)! i I per kwartaal 1 Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren fi hangertje met het sterrebeeld Naam Adres Postcode/Plaats Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. Ceidaegou/tq/nt IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4