Personeel Neveda-wol vertrekt medio maart Politie houdt technische en radarcontrole over verlof prof. Verrijn Stuart vraagt gemeente om subsidie Wethouder Schoute opent galerie Leiden krijgt heao Vrouwen opgesloten in lift aan Bevrijdingsplein Gesprekscentrum 22 PERSONEELSLEDEN WAGEN'SPRONG' NIET Die Schöpfung Het Toonkunstkoor brengt morgenavond het oratori um „Die Schöpfung" van Joseph Haydn in de Stadsge hoorzaal. Het koor staat onder leiding van Hans v.d. Toorn. Aan de uitvoering werken mee de sopraan Wen- dela Bronsgeest, tenor Howard Crook, bas Wout Oos terkamp en het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland. De toegangsprijs bedraagt 12,50 gulden (korting voor 65plussers en CJP). Kaarten zijn verkrijgbaar bij mu ziekhandel Servaas, Nieuwe Rijn 21 en aan de zaal op de avond van de uitvoering. p llflIMr^ Wff: H lljifllll» m 1 m *7 mpf-M 1 1 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1981 PAGINA 3 LEIDEN De Stichting Gesprekscentrum Leiden heeft het gemeentebestuur om subsidie gevraagd. Het is de eerste maal sinds het bestaan van dit centrum (1972) dat men om financiële steun aanklopt. In de argumentatie voert de stichting aan, dat men wel subsidie moet vragen, omdat de overheid de vrijstelling van het betalen van btw op ver kochte spijzen en dranken heeft ingetrokken. Die vrijstel ling wordt thans alleen nog maar verstrekt aan instellin gen die subsidie ontvangen. De stichting die in 1972 werd opgericht houdt zich bezig met vormings- en ontwikkelingswerk. Sinds enkele jaren heeft men een eigen centrum ingericht aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17. Het centrum heeft nimmer om subsidie aangeklopt. De kosten van het werk waren laag doordat men vooral met vrijwilligers werkte, terwijl de kosten van de beroepskracht konden worden betaald uit de winst op de verkoop van spijzen en dranken. Die winst kon mede gemaakt worden, doordat men geen btw be hoefde te betalen, omdat men geen winstoogmerk beoogde. In middels is de Wet zo veranderd, dat het centrum geen aan spraak meer kan maken op vrijstelling. Thans wordt het verlies voor dit jaar geraamd op 46.000 gulden. Men kan wel vrijstelling krijgen als men subsidie ontvangt. In het verzoek aan de ge meente schrijft de stichting dan ook: „Het is in onze huidige welvaartsmaatschappij blijkbaar onmogelijk, men zou haast den ken ongewenst, om als sociaal-culturele instelling self-suppor ting te werken". Behalve de subsidie ten bedrage van het geraamde tekort in '81 vraagt de stichting opgenomen te worden in het sociaal-cultu reel plan 1982-1985. LEIDEN Wethouder P. Schoute van cultuur opent zater dag 7 februari om 14.00 uur Art-tea-house 'de Oude Rijd' aan de Stille Mare. De opening wordt muzikaal omlijst-door Lu cia Stemel op cello en Hans Elzinga op piano. Art-tea-house 'De Oude Rijn' wil behalve verschillende uitingen van beeldende kunst, poëzie en muziek ook aandacht besteden aan de inwendige mens. Dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur kan men in de galerie terecht voor hapjes, lunches en drankjes. In de maanden februari en maart worden grafieken tentoongesteld van Karei Appel, Louis Gans en Pieter Holstein en de pas ver schenen uitgave 'Femmes et Oiseaux' van Arthur Lundkvist met 8 kleuren litho's van Comeille. Van Johanna Warmenho- ven en Marry Algra wordt keramiek tentoongesteld. 'De Oude Rijn' is geopend op dinsdag tot en met zaterdag van 10-18 uur, op donderdagavond van 19-21 uur, op zondag van 11-17 uur en op maandag van 13-16 uur. LEIDEN Leiden krijgt een stijgende belangstelling binnen afzienbare tijd een voor het economisch onderwijs school voor hoger econo- in de Leidse regio en verwacht misch en administratief on- dat de normen spoedig gehaald derwijs binnen de gemeente- zullen worden. „Ook de toe- grenzen. Dit heeft het Cen- komstige verwachtingen over traal Orgaan voor het Ge- de werkgelegenheid in de so- meentelijk Voortgezet On- ciaal-economische sector (ge- derwijs (COGVO) aan het volgen aanleg Schiphollijn, be- gemeentebestuur laten we- perkte doorstroommogelijkhe- ten. den havo/vwo afgestudeerden, Momenteel voldoet de aan- uitvoering economisch beleids vraag van B en W nog niet plan) wettigen de verwachting aan de stichtingsnormen die dat er te zijner tijd plaats zal voor een heao gesteld worden, zijn voor een heao in Leiden", De COGVO constateert echter aldus het COGVO. LEIDEN Enkele vrouwen hebben gisteren aan het eind van de middag ruim een half uur opgesloten gezeten in het Gezondheidscentrum aan het Bevrijdingsplein. De dames waren met de lift op weg naar beneden om naar huis te gaan. De lift bleef hangen tussen de eerste etage en de begane grond. Na enige bonzen, hervatte de lift zijn werkzaamheden. De dames stapten uit, maar konden het gebouw niet uit, omdat de voordeur inmiddels afgesloten was. De gewaarschuwde poli tie kwam te laat. De werkster had de dames uit hun „gevangen schap" bevrijd. LEIDEN Bij een snel heidscontrole aan de IJssel- meerlaan en een technische per controle aan de Rijnsburger- weg heeft de politie gisteren De technische controle aan de 40 processen verbaal opge- Rijnsburgerweg van tien tot maakt. twaalf uur leverde 13 proces sen verbaal op. Onder meer Tijdens de controle van elf tot werden gladde banden en ka- één uur aan de IJsselmeerlaan potte uitlaten geconstateerd, werden 423 auto's gecontro- Drie automobilisten hadden leerd. Er werden 27 overtre- het nieuwe per 1 februari ver dingen van de maximumsnel- plichte deel III van het kente- heid van de maximumsnelheid kenbewijs nog niet achter hun 50 kilometer per uur ge- voorruit. STAD LEIDSE COURANT paginT HAAG De PvdA-ka- Van den Anker en Konings heb- minister Pais schriftelijke vragen ge- over het buitengewoon verlof dat de Leidse hoogleraar A. Verrijn- is verleend, om deel uit te kunnen van de Himalaya-expeditie. Het college van bestuur van de universiteit zou hejh voor de periode van augustus tot en met oktober van dit jaar verlof hebben verleend. De beide kamerleden willen nu van de minister weten of op kosten van betrokkene in voldoen de mate voorzieningen zijn getroffen voor een goede voortgang van het onderwijs. De heer Verrijn Stuart is aan de Leidse universiteit ver bonden als hoogleraar Informatica. Tijdens de vergadering van de universiteitsraad van 19 ja nuari stelde het raadslid Philip Langbroek (Leidse Studentenbond) vragen over het bui tengewoon verlof van de hoogleraar, wiens deelname aan de Himalaya-expeditie geen en kel verband houdt met zijn leeropdracht. Tij dens deze vergadering bleek, dat de hoogleraar gedurende zijn afwezigheid wel zijn salaris als hoogleraar blijft genieten, (zie ook L.C. 20 jan.) De twee socialistische kamerleden vragen mi nister Pais thans of er aanleiding bestaat de be slissing van het universiteitsbestuur te herzien. Het Toonkunstkoor. Amerikaanse films (1) Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat staat in de week van 9 februari in het teken van de Amerikaanse films. De films zijn alle van regisseurs die geen concessies doen aan de smaak van het grote publiek. Maandag 9 fe bruari wordt de film Smile (1974) van Michael Rotchie vertoond. Door middel van het spectakel rond een miss verkiezing, wordt het competitie-element, de basis van de Amerikaanse samenleving, kritisch in beeld gebracht. Amerikaanse films (2) Donderdag 12 februari wordt in het Kijkhuis de film Feedback (1979) van Bill Deukas gedraaid. Deze film gaat over een man, die zonder zelf de oorzaak te weten, wordt beschuldigd en zodoende betrokken raakt bij een aantal verontrustende feiten. Vrijdag 13 en zater dag 14 februari tenslotte wordt de spannende psycholo gische film Thge Iflafu Cage van Karen Arthur uit 1979 vertoond. Lee Grant en Carel Kane spelen de hoofdrollen. De film handelt over twee vrouwen, die in een afgelegen landhuis de nagedachtenis aan hun overleden vader in ere houden. Op elke avond zijn er twee voorstellingen. Eén om acht uur en één om kwart over tien. Blindenbibliotheek Werkgemeenschap De Ratel houdt zondagmorgen 8 febru ari in het Leids Volkshuis, Apothekersdijk 33 een lezing over "Het werk in de blindenbibliotheek". Mej. H. Ros- skopf medewerkster van de blindenbibliotheek in Amster dam gaat in op een aantal aspecten met betrekking tot het "lezen" door blinden en de hulp daarbij van mens en tech niek. De lezing begint om kwart over tien en een kaartje kost twee gulden. Koffieconcert Fluitist Koos Verheul en pianist Jan van der Meer ver zorgen zondag 8 februari een koffieconcert in de foyer van de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat Zij spelen werk van Hummel. Schulhof, Beecroft, Koechl en Schubert. Het concert wordt georganiseerd door K&Ö. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar via K&O, tel. 141141 of aan de zaal. Het concert begint om half twaalf. Werkcentrum Dans Eén van de vaste gasten in het LAK-theater, het Werkcen trum Dans, is morgen weer van de partij. Dit maal met een nieuwe choreografie en twee reprises. Het programma ziet er als volgt uit: „Common-place Quintet" (nieuw), een cho reografie van Ton Simons met muziek van Michel Wais- visz; „Zijwind", waarbij de choreografie van Küthy Gos- schalk en de muziek van Hebnrik Gorecki is en tenslotte „Harem" een al wat oudere choreografie van Hans Tuer- lings op muziek van Harry Nilson. Aanvang in het LAK- theater aan het Levendaal is om half negen. Plaatskaarten kosten 7,50 (voor houders van een CJP of leden van het LAK is de toegangsprijs vijf gulden). Telefonisch reserve ren kan via het nummer 124890 tussen 14.00 en 18.00 uur). 406 Jaar De 406e Dies Na talis van de Leidse universiteit wordt maandag 9 februari herdacht tijdens een bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. De diesrede wordt uitgesproken door prof. dr. P.H. Kooijmans. Aanvang van de bijeenkomst is drie uur. Volksdansen Jongens en meisjes van twaalf tot en met vijftien jaar kun nen iedere maandagmiddag van vijf tot zes.uur volksdan sen in het Breehuys aan de Breestraat. Althans, indien er voldoende belangstelling voor het volksdansen blijkt te zijn. De leiding is in handen van Yvonne Knijnenburg, die dansen uit West- en Oost-Europa, de Balkan en Amerika doceert. De eerste les start maandag 9 februari. Inlichtin gen zijn te krijgen bij Yvonne Knijnenburg, Lindestraat 34, telefoon 123377. Otto Panini De Nederlandstalige rockband Otto Panini treedt mor gen op bij studentenvereniging Catena aan de Kolfma- kersteeg. Deze nog jonge groep heeft reeds vele malen de diverse podia bestegen. De rockers hopen met een in eigen beheer opgenomen cassette meer bekendheid te krijgen. De cassette komt eind maart op de markt. De zaal van Catena is van negen tot een uur open. Het Neveda-hoofdkantoor aan de Zoeterwoudseweg In Leiden. Otto strijdi agen dankb lksrep le afw ïrd. I LEIDEN/VEENENDAAL Vieren dertig Leidse gezinnen verhuizen en masse half maart naar Veenendaal. Zij gaan hun baaii achterna, want hun baas, De Leidse Wolspinnerij, heeft besloten om het hoofdkantoor over te plaatsen naar die gemeente in de Gelderse vallei. Zij betrekken daar eèn nieuw gebouw, pal naast de oude Neveda-fabriek, het zogenaamde sta tionskantoor van Veenendaal. Zo'n collectieve verhuizing betekent méér dan alleen maar koffers pakken. De mededeling van de directie kwam -vorig jaar toch nog vrij onverwacht en sindsdien zijn er problemen voor de 56 personeelsleden van de wolspinnerij. Zo maar breken met alles wat hen aan Lei den. bindt en min of meer op avontuur naar, Veenendaal. Bedanken voor de vereniging, een school zoeken voor de kinderen en* het grootste probleem: de huisvesting. Hoewel iedereen meemocht, besloten 22 personeelsleden de 'sprong' niet te wagen. De overige 34 werkne mers kozen voor het behoud van hun baan want iedereen weet hoe de kansen tegenwoordig liggen... In meer of mindere mate hadden ze alle maal wel eens contact gehad met Vee nendaal. Want daar staat immers de fa briek waar de Neveda-wol gemaakt wordt, ook al is er geen spinnerij meer. Het spinnen zelf gebeurt al jarenlang in België door de 300 medewerkers in de fabriek in Lokeren. Positief Directie-secretaris en hoofd personeels zaken, mevrouw M.J. Beverwijk heeft alles met de verhuizing te maken. Zij is bepaald niet beducht voor de grote trek naar Veenendaal. „Persoonlijk heb ik 'er geen moeite mee", aldus mevrouw Be verwijk die nu nog in Wassenaar woont: „Zakelijk sta je er achter en ik ben wel wat gewend. In Amerika moest ik ook elke dag een half uur reizen. Ik laat het gewoon.op me afkomen". Zij is de laatste maanden wat meer dan voorheen naar Veenendaal gegaan. Er Josêe Regtop Hoofd personeelszaken mej. M.J. Beverwijk Panini. moest het één en ander geregeld worden want zowel het personeel van het be- drijfskantoor in Veenendaal als de men sen van het hoofdkantoor in Leiden krij gen een nieuw onderkomen: het sta tionskantoor. Mevrouw Beverwijk: „Ik heb bijzonder prettig kennis gemaakt met de gemeente Veenendaal die op mij erg positief is overgekomen. Ik geloof dat dat voor de meesten van ons geldt. Toch is het wat voor de mensen. Een huis, de kinderen, de werkomgeving, dat zijn de eerste din gen waar over gedacht en naar gekeken wordt. Merkwaardig genoeg maken ook de ouderen er geen probleem van. Som migen zien het zelfs als zeer positief". Avontuurlijk Onder die optimisten is Josée Regtop, hoofd van de ontwerpafdeling: „Je moet- inderdaad veel loslaten, maar ik ver wacht ook veel terug. Ik zie Veenendaal als een eindstation. Dat komt misschien door de omgeving. En daarom wil ik graag goed terecht komen. Een woning is natuurlijk wel een probleem. Och, wat laat je achter. Vereniging, vrienden, de vriendjes van de kinderen en dat soort dingen. Maar de kinderen zullen het wel redden. De omgeving van Veenendaal lokt me wel aan. Ik ben er eens op een 'zondagmiddag gaan kijken. Ik viel er bijna achterover van de stilte. Maar aan de andere kant, ik zie er niet tegen op. Een beetje avontuurlijk, hè... Chef export D. Denneman: „Losmaken gaat wel pijn doen maar noch mijn vrouw noch ik zien er tegen op. Ik heb al jaren gezegd, voor de zaak zou het goed zijn om naar Veenendaal te gaan. Maar toen de mededeling kwam schokte het toch wel even". Huisvesting De 'Leidse' gaat 13 miljoen investeren en ziet het kennelijk wel zitten met de.Ne veda-wol op de textielmarkt. Directeur Verhoef: „We proberen uit de benarde positie weg te komen en dit is de eerste stap in het plan dat we daarvoor hebben gemaakt. Volgens de heer Verhoef heb-» ben de meeste mensen 'er wel zin in'. „Alleen de huisvesting is een probleem. Vaak niet eens het vinden van een nieu we woning, maar „hoe raak ik mijn oude huis kwijt". Onlangs ging de hele groep per bus voor een kennismakingsbezoek naar Veenen daal. Dat betekende een ontvangst in het gemeentehuis door burgemeester Bode van Veenendaal en een kijkje nemen in het nieuwe kantoor van de wolspinnerij. Vanaf half maart verlaten de 'emigran ten' Leiden om richting Veenendaal te trekken. Voor sommigen de eerste stap van de stad naar het platteland. Met de nodige pijn omdat er banden verbroken moeten worden. Maar ook met de nodige energie om er na jarenlange noeste ar beid in de fabriek aan de Leidse Zoeter woudseweg ook in het nieuwe stations gebouw in Veenendaal weer tegenaan te gaan.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3