'De olieman heeft 2ÉË0 een Ford je opgedaan' ■BOVAG Accessoires te kust en te keur BIJPERSONEN AUTO RAM 'RIMEURGALERIJ (maar zonder Bovag-garantie 1015 t|m 15 februari (AMSTERDAM AMSTERDAM „De olieman heeft len Ford je opgedaan In dit liedje fan Louis Davids uit de jaren dertig itaat het woord „opgedaan" waar- ichijnlijk voor „opgeduikeld". Want velke olieman uit de jaren dertig zou 1 jich een geheel gloednieuwe automo biel hebben kuanen permitteren? Ver derop in het lied blijkt ook dat het vervoermiddel nogal wat kuren ver- loont, zoveel dat het met recht het pre- I likaat „kneusje van de maand" kan nd Iragen. Al met al: Het zal wel een weedehaads auto aijn geweest, tegen woordig iets fraaier „occasion" ge doemd. De handel ia occasions neemt :en fors deel van de automarkt in be- llag. Hoe groot dat deel exact is, ont dekt zich aan de waarneming. Want liet alleen de bona-fide autobedrijven jiebben wagens ia voorrraad die de in- rij-periode al ettelijke duizenden kilo meters achter adch hebben liggen. Er fijn ook nog automarkten, waarvan Utrecht de bekendste (en beruchtste?) Is. Resteren dan nog de rijen auto-ad- frertenties in de dagbladen, veelal be- innend met: Te koop vaa eerste eige- aar of: Te koop van particulier. Res teren de vehikels langs de straat waarop een papier met bouwjaar (soms) en prijs (ook niet altijd) raaar wel steeds met de aanduiding: Te be- t klagen bij... tnn*6! Vie zich een tweedehands luto wil aanschaffen heeft dus e bell alrijke manieren om in zijn WI31 ijdende behoefte te voorzien, mo ec )e kopersvan tweedehands- t« zie /agens hebben volgens de Irijvei lovag één ding gemeen: Zij I de iawillen zoveel mogelijk auto M kei voor zo weinig mogelijk geld. St aai En dat wordt met het teruglo- an he >en van de economie wat Jaar 2 noeilijker. Veel mensen wach- xkochlen met de aanschaf van een "Nieuwe Tweedehands" ze lerlan Mijven langer in hun eerste kt aa *a8en rijden. Gevolg daarvan M |j€ u dat de inruilwaarde minder at he ma,ir °ok dat het voor m*Q^e garagehouder minder inte- ressant is zo'n tweedehandsje »daalÉain de verkooP te nemen a"t een garagehouder moet ook aan verdienen. En hij teeft z'n vaste kosten. 'tel dat de wagen voor 5000.- wordt ingekocht (teruggeno- en) en dat daar zo'n vierhon- rd gulden „renovatiekosten" •ijkomen. Maar dan is de a.s. ;oper er nog niet. Gemiddeld aat een auto zes weken in de onkamer (of de garage) 'oordat er een koper komt op- Dan komt daar ruim londerd gulden renteverlies ivenop. De heer Jansen van .'t Bovag-structuurbureau leeft uitgerekend dat er nog verlies aan kosten vloer-, ippervlak bijgeteld moeten /orden, want de wagen neemt iatuurlijk plaats in beslag. 'olgens hem komt men dan voor een vijfdui- en ili it onl stalla^end gulden kostende tweede- menhands inclusief bedrijfskos- „stilten tot een bedrag van ide ge-jf 6250.- En dat is twaalfhon- >cmdflderdvijftig gulden meer dan a snelde wagen aan inkoop deed. s winst van de garagehouder dan nog niet meegerekend. Forse aantallen 'olgens de Bovag kregen vo- g jaar achthonderdduizend uto's een tweede (derde, vier- mIe of vijfde) eigenaar. Maar bij dienst kentekenbewijzen in kljHgVeendam werden vorig jaar jijh)?'?. t°t m>ljoen kentekenbe- Wegens verkrijgt t.k.a. CITROEN handswagenpark rijp was (of inmiddels is) voor de sloop, want een garantiebewijs werd alleen afgegeven als het een wagen betrof die meer dan vierduizend gulden kostte. Dit bedrag is per 1 februari opge trokken tot vijfduizend gul den. Sinds 1966 hebben onge veer 1.300.000 kopers van een gebruikte auto de Bovag-ga rantie meegekregen. Hoe jonger hoe duurder u al in een eend van vijf jaar oud De prijzen lopen begrijpe lijk per jaar op. Hoe .jon ger" de auto, hoe duurder. Het duidelijkst blijkt dat bij een veelverkochte automobiel als de Opel Rekord 2000 S 4- deurs. Laatste nieuwprijs: 23.248.-. Januari 77: Inruilrichtprijs 6.000 Verkooprichtprijs 8.500 Januari 78: Inruilrichtprijs 9.000 Verkooprichtprijs 11.500 Januari 79: Inruilrichtprijs 11.250 Verkooprichtprijs 15.000 Januari '80: Inruilrichtprijs 14.750 Verkooprichtprijs 17.750 Er bestaat soms een aanzien lijk verschil tussen verkoop- en* inruilrichtprijzen. Hierbo ven: Januari '80, zelfs driedui zend gulden. De verkoopricht prijzen liggen hoger omdat het autobedrijf kosten moet ma ken om de ingeruilde auto in verkoopbare staat te brengen. Daarnaast spelen ook het ga rantierisico een rol plus het feit dat een auto hoe langer die in de showroom staat in waarde daalt. Hoe groot het verschil is, hangt af van- veel factoren en zal van geval tot geval verschillen. Want bij een teruglopende hoge rentestand levert de wa in de wiel sporen van de olieman. Hij rijdt 111 gen elke dag dat hij langer on verkocht blijft, financieel ver lies op voor de inkoper. Deze zal dus met zijn prijs zo laag mogelijk gaan zitten. Dit soms tot teleurstelling van degene die zijn auto komt inruilen. Want die heeft in het boekje van ANWB/Bovag gelezen dat hij 5500 gulden terugkrijgt voor zijn Renault 5 Combi van 1978. En de autohandelaar wil hem er maar 4750 voor ge- Maar volgens de Bovag is het ook weer zo dat een auto die veel verkocht wordt, ook bij inruil het meest zal opbrengen. Want de eigenaar zal er naar verhouding maar kor te tijd in rond rijden, in de we tenschap dat hij er bij zijn dea ler een goede prijs voor terug krijgt en dat hij met slechts weinig bijbetaling zich een ha gelnieuw vervoermiddel kan aanschaffen. De handelaren in tweede hands auto's met Bovag- garantie hebben in deze tijd van economische terug gang toch niet bijster veel re denen tot klagen, hoewel de vraag naar goede occasions plaatselijk kan verschillen. „Het gaat wel", volgens de Bovag. Een goede gebruikte wagen bliift aantrekkeliii klad in lijlct gekomen velen toch" Waar wèl de handel in goedkope tweede hands wagens: De vervoer middelen die voor een paar honderd gulden of zo hand tot hand gaan. Voor deel zijn de grotere eisen die de verkeersveiligheid stelt hier oorzaak van. Dank zij de politie verdwijnen heel wat wrakken van de weg. Ander zijds gaat de aspirant-koper veel kritischer te werk. Het geld is tenslotte duur genoeg. Grote vraag De directeur van Nefkens Au tohuis in Nieuwegein, de heer Hoesbergen, gespecialiseerd in de wat duurdere wagens („Voor een occasion onder de vijfduizend gulden zult u er gens anders heen moeten gaan") is van mening dat de hogere rijkosten de vraag naar goede tweedehands autos nog zullen doen toenemen. „Het gaat zeker niet slecht, we moe ten er alleen voor waken dat de prijzen niet op hol slaan". Dat „op hol slaan kan gebeu ren doordat de nieuwverkoop is gedaald. Volgens cijfers van de RAI van 573.276 auto's in 1979 naar 448.087 kochte wagens in het afgelo pen jaar. Bijna 130.000 minder dus. De daling in de koop houdt volgens de heer Hoesbergen ook een daling in van het aanbod in gebruikte auto's. „De vraag in onze bran che is, hoe gek dat in deze tijd ook klinkt, groter dan het aan bod". Hij verwacht dat de vraag naar de wat duurdere tweedehands, zeg maar de auto van rond de vijftiendui zend gulden, zó zal toenemen dat het de komende tijd wel zeer moeilijk zal worden /ijzen op een andere naam ge teld. Trekt men van de 1,8 ailjoen de door de Bovag ge- ioemde achthonderdduizend f, dan betekent zulks dat uim een miljoen wagens via Ie „ongeregelde handel" of ndershands een andere berij- ler kregen. En dat is nogal /at. En van die achthonderd- uizend genoemd door de Bo- ag, kregen er maar 150.000 en Bovag-garantiebewijs mee. )at betekent natuurlijk niet at de rest van het tweede- Bij de „geregelde handel kost een gebruikte wagen gemid deld 6.500 gulden. Nadrukke lijk een gemiddelde, want een Mercedes 450 SEL 6.9 AUT van nog geen jaar oud zal nu toch nog 81.000 gulden moeten opbrengen. (Kostte bij aan koop 124.555 gulden.) Maar voor tweeduizend gulden rijdt Talbot juist in deze prijsklasse aan een goede gebruikte wagen te komen. „Ik vrees met grote vreze, tenzij de vraag naar nieuwe wagens wat -aantrekt. Maar daar is geen peil op te trekken. De ene importeur denkt van wel, de andere van niet". Achterstallig onderhoud Oorzaak van het teruglopen van de nieuwverkoop is vol gens hem het grillig verloop van de economische en politie ke toestand, „zeg maar de ge volgen van Bestek'81". Blijft de toestand zo, dan is het vol gens de heer Hombergen „zaak dat je niet gefarceerd gaat inkopen". Daarbij speelt de kwestie van het achterstallig onderhoud een grote rol. Er wordt minder aan de wagen gedaan door on der meer de hoge loonkosten in de garages, dus moet er na inruil nogal wat aan gedaan worden, hetgeen de autohan delaar weer op kosten jaagt en dus de verkoopprijs omhoog- brengt. Vooral zo tegen de komende vakanties, waarschuwt de heer Hoesbergen, is het zaak alleen een auto te kopen met ANWB- keuring of Bovag-garantie. Er zullen heel wat slecht onder houden wagens gedumpt den. „Niet reageren op een koopje per advertentie; ge woon vanaf blijven". LEO VAN DER MEEL Ven links near rechts: Detsuw Urvan taxi; Toyota l.awdcretsir Cu stom wagon DieeeJ; Ferrari Mondial 8 De geheel complete auto be staat niet. Fabrikanten kun nen een auto uitrusten met van alles en nog wat, de klant zal altijd nog meer wensen hebben of het anders willen. Het valt echter niet te ontken nen dat de uitrusting waarmee de autofabrikanten, vooral de Japanse, hun auto's afleveren, redelijk compleet is. Aan geen enkele auto ontbre ken meer een verwarmingsin stallatie, autogordels, spiegels, ruitewissers (soms zelfs op de achterruit), terwijl de verlich ting vaak uit meer bestaat dan wat alleen maar wettelijk is voorgeschreven. Soms vindt men zelfs een autoradio met cassettespeler als standaard in gebouwd en op het instrumen tenbord komt men ook wel een toerenteller tegen. Een brandstofverbruiksin dica tor is geen zeldzaamheid meer en er zijn merken die niet minder dan een boordcomputer als standaard-uitvoering leveren. Het lijkt er dan ook op dat er een situatie is ontstaan waarbij er' geen behoefte meer is aan afzonderlijke accessoires en toebehoren. Maar de accessoirefabrikanten zitten niet stil. Juist op het ge bied van toebehoren zijn er de laatste jaren nieuwe vindingen en ontwikkelingen te signale ren die de veiligheid, het com fort en de economie dienen. Daarnaast blijken er steeds meer mogelijkheden te komen om de in massa geproduceerde auto toch een individueel ui terlijk te geven. Die de auto in de ogen van de klant voor hem „mooier" te maken. Er is. een duidelijke tendens om de accessoires te verfraaien. Een voorbeeld vormen de impe riaals. De vroegere imperiaals waren bepaald geen sieraad voor de auto, maar in de hui dige uitvoering is grote aan dacht aan de vormgeving ge schonken. Een steeds vaker toegepast systeem is het auto dak te voorzien van sierstrip- pen waarop dan dragers voor diverse doeleinden (ski's, ba gage, rijwielen, kano of boot) kunnen worden aangebracht. De sierstrippen zelf blijven op het dak en vergroten nauwe lijks de luchtweersland, terwijl de dragers snel kunnen wor den gemonteerd, zodat ze al leen worden gebruikt als ze een functie vervullen. Is dit laatste niet het geval, dan wor den ze op een voudige wijze verwijderd en veroorzaken geen overbodige lucht weer stand. Ook voor- en achterspoilers kunnen een auto een apart tintje verlenen, maar tiet voor naamste doel is toch wel het verminderen van de lucht- weerstand. De daarmee ver kregen brandstofbesparingen zijn niet altijd spectaculair, wel een aan- zienlijke vermindering van de opwaartse druk voor en/of achter mee bereikt. En dit re sulteert weer in een aanmer kelijk vastere wegligging, die weer ten goede komt aan de rij-eigenschappen en de veilig heid. Enigszins verwant aan de spoiler is de luchtkap voor de luchtinlaat op de motorkap. Biisommige auto's laat de ven tilatie zich hierdoor verbete ren. Een andere mogelijkheid tot een betere ventilatie is het zonnedak dat ook bij regen in „klapstand" kan worden ge plaatst. De populariteit van dit soort zonnedaken, waarvan het paneel van zonwerend glas ook geheel kan worden ver wijderd, is snel toegenomen. De inbouwkosten zijn relatief laag en het monteren door een specialist neemt weinig tijd in beslag. Om de winterse ongenoegens wat te verlichten heeft de ac- cessoirehandel trouwens ook verscheidene produkten op de markt gebracht. Wie 's mor gens toch liever niet niet een voorruitontdooier of een ijs- krabbertje aan het werk wil gaan, kan een „anti-ijsdek" te gen de voorruit plaatsen. De strippen woiden via deuren of Een goede „zit" is alles waard. Deze Recarostoel is op alle mogelijke wijzen aan te passen aan de wensen van de rijder. zijruiten naar binnen gevoerd en daar aanelkaar vastge haakt. Beter dan een krant, want zo'n ijsdek is uit een spe ciaal soort nylon vervaardigd die geen vocht opneemt. De verwarming van het interieur is natuurlijk geen probleem, want het koelsysteem moet toch heel wat warmte afvoe ren en het ligt voor de hand deze te benutten. Maar als de motor wordt afgezet, is het met de warmteproduktie ge beurd. De koelvloeistof blijft nog wel een tijd warm, maar circuleert niet meer. Door een afzonderlijke circulatiepomp in het koelsysteem aan te brengen, kan toch nog gerui me tijd (bijvoorbeeld een half uur) na het afzetten van de' motor warmte worden verkre gen. Ideaal voor autorijders die hun rit vaak een poosje moeten onderbreken, zoals taxichauffeurs, dokters en be stuurders van bestelauto's. Zo'n installatie wordt dan ook wel „taxiverwarming" ge noemd. De warmte van het koelsysteem kan ook nog op een andere manier worden be nut, bijvoorbeeld v i het v ruitesproeier. Deze spuit dan water met een temperatuur van ca. 75 graden C tegen de voorruit, die daarmee ijs- en sneeuwvrij wordt gehouden. Maar ook in andere jaargetij den is warm water voor de ruitesproeier een voordeel. Vuil, vetlagen of restanten van insekten verdwijnen snel en men is verlost van hinder lijke strepen die het uitzicht belemmeren. Bijzondere aandacht verdient een goede „zit" in de auto. De standaardzittingen in de auto zijn nu eenmaal noodzakelij kerwijs confectieartikelen. Als er één produkt is dat aan de individuele behoefte van de autorijder moet voldoen is dat wel de zitting. Het gaat dan niet om het uiterlijk, maar om het kunnen aannemen van een ontspannen en natuurlijke houding achter het stuur. De autostoel die geheel aan de bouw van de rijder is aange past houdt hem in goede licha melijke conditie en voorkomt kramp en rugklachten, ook bij lange ritten. Wie fit blijft zal sneller kunnen reageren op verkeerssituaties dan iemand die krampachtig of met pijn in de rug achter het stuur zit. Speciale autostoelen zijn er in vele uitvoeringen en prijsklas sen. Bij de duurdere kunnen de diverse delen van de stoel afzonderlijk worden ingesteld, zodat iedereen zijn speciale zit kan vinden. Sommige stoelen zijn zelfs voorzien van inge bouwde luchtkussens die door een eveneens ingebouwde kleine compressor kunnen worden opgepompt. Duur maar goed. Een voordeel is dan weer dat de stoel kan worden meegenomen in de volgende auto. Zo gek kan men het niet ver zinnen, op accessoiregebied is het er. Koffiezetapparaten voor in de auto, flessehouders, koelkastjes, diefstal be veiligin - gen, geperfectioneerde autora dio's, sportsturen, boordcom puters, en ga zo maar door. Al lemaal zaken die de auto nog meer perfectioneren of huise lijker maken. Gerard Croné

Leidse Courant | 1981 | | pagina 19