deTijd ljj 'nlusten beheersen iezoek van Spaanse oning aan Baskenland oegfajw US»»"® H H B iats3onn terughoudend over neutronenbom TV-evangelist tussen bloot van Penthouse Beroving in lift nieuw werkterrein gangsters in YS Populaire Vadderke bleek gewone kunstdie f FISMERS di&ENE JITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 FEBRUARI 1981 PAGINA 15 :RK EN iDRID Het eerste bezoek van de tanse koning,Juan Carlos, aan het fige Baskenland is gisteren door (rangrijke ongeregeldheden over- aduwd. In San Sebastian, waar de iing en koningin voor een diner ren uitgenodigd, richtten honder- i betogers barrikaden van auto's en obussen op, ondanks grootscheepse Ligheidsmaatregelen. betogers riepen: „De koning er uit" en eis- amnestie voor leden van de Baskische af scheidingsbeweging ETA. De politie gebruikte gummieknuppels om de betogers uiteen te ja gen. Des middags hadden Baskische radikale afge vaardigden de koning het spreken onmogelijk gemaakt in het historische parlementsgebouw van Guernica. Er braken daarna gevechten uit tussen radikalen en politie. De radikalen wer den met veel moeite en geweld uit de zaal ver wijderd. Pas na tien minuten kon kohing Juan Carlos aan het woord komen. Het driedaags bezoek van koning en koningin aan Baskenland wordt vandaag afgesloten met een bezoek aan een politiekazerne en een be spreking met vissers. Een wat vreedzamer toneeltje tijdens het bezoek dat koning Juan Carlos aan Baskenland brengt: samen met kroonprins Phi lips bezichtigt de koning een metaalbedrijf in Bilbao. n onze correspondent Ami van Vree) NN De Bondsregering heeft II vooralsnog terughoudend opge ld tegenover uitlatingen van de lerikaanse minister van defensie, Inberger, over het eventueel toch tellen van neutronenwapens in ropa. Bonn weet van dergelijke irwegingen nog niets. De rege- gswoordvoerder deelde gisteren b dat minister Genscher van bui- Jandse zaken, en minister Apel defensie volgende maand naar Washington zullen reizen. Pas dan zal Bonn een volledig inzicht krij gen in het voorgenomen beleid van de nieuwe Amerikaanse regering, met name wat betreft de Oost-West politiek, alsmede de veiligheids- en defensiepolitiek. In 1979 leek de Bondsregering wel be reid te zijn om tot plaatsing van de neutronenbom over te gaan, mits ook andere NAVO-landen hiertoe zouden besluiten. In SPD was er zeer veel weerstand tegen het nieuwe wapen, maar bondskanselier Schmidt was des tijds een uitgesproken voorstander van invoering van de bom, en zou zich zeer ontstemd hebben getoond toen presi dent Carter onverwacht zijn plan voor de produktie van de N-bom opgaf. Generaal David Jones, de chef-staf van de Amerikaanse strijdkrachten, heeft zich duidelijk minder enthousiast ge toond over eventuele invoering van het N-wapen en gisteren verklaard dat plaatsing van de kruisraketten in Euro pa prioriteit heeft boven de neutronen bom. Radio Moskou heeft zich gisteren be zorgd getoond over een mogelijke sta tionering van N-wapens in Europa. Het persagentschap Tass heeft gisteren be streden dat productie van de neutro nenbom noodzakelijk is omdat het mili taire overwicht op het ogenblik in het voordeel van de Sovjet-Unie zou zijn. Verder haalde het persbureau Tass een uitspraak van Brezjnev aan waarin deze verklaarde dat de Sovjet-Unie met het wapen had geëxperimenteerd had, maar dat zij niet van plan was het wa pen te gaan produceren. ADVERTENTIE EG machteloos tegen omzeiling graanembargo VS BRUSSEL - De Europese Commissie heeft machteloos gestaan tegenover de leve ranties van uit Amerikaan se tarwe geproduceerde bloem aan de Sovjet-Unie door Westeuropese meelfa brieken. In graanhandelskringen in Pa rijs is verklaard dat meelfa brieken in onder andere West- -Duitsland, Italië, Nederland en België de afgelopen maan den 700.000 ton Amerikaanse tarwe na vermaling tot bloem naar de SoVjet-Unie hebben geëxporteerd. Ambtenaren van het Amerikaanse ministe rie van landbouw vinden dit een omzeiling van het naar aanleiding van het Russische ingrijpen in Afghanistan inge stelde embargo. Gegarandeerd tot f 1(K),- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. [.merikaanse journaliste Teheran berecht 3ERAN De Amerikaanse journaliste Cynthia Dwyer die en maanden geleden in Teheran werd gearresteerd, is giste- 1 door een revolutionair tribunaal in de Iraanse hoofdstad be nt. Dit heeft de Zwitserse ambassade in Teheran (die de ^erikaanse belangen behartigt) bekendgemaakt. Volgens een ionaris van de ambassade wordt het vonnis in de komende i verwacht. ouw Dwyer werd in mei gearresteerd tijdens een golf van li-Amerikaanse gevoelens na de mislukte Amerikaanse com- Indo-aetie tot bevrijding van de 52 gijzelaars. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Vele Amerikanen kunnen enig gegnif- fel niet onderdrukken, anderen zijn diep geschokt, maar hoe dan ook, Jerry Farwell, de meest succesvolle van de nieuwe lichting Amerikaanse tv-domineesi prijkt in het maartnummer tussen de blote dames van Penthouse, de grote rivaal van Playboy op de zachte pornomarkt. Domi nee Farwell heeft vergeefs geprobeerd verspreiding van de ca 5 miljoen exemplaren van „Penthouse" in de Verenigde Staten door de rechter te laten verbieden. Farwell is een van de grote mannen van „nieuw rechts" en de meest succesvolle vertegenwoordiger van wat hier wel wordt aangeduid als de „electronische kerk". Zijn nauwe lijks anderhalf jaar geleden opgerichte beweging voor Moral majority" heeft inmiddels enkele tienduizenden volgelingen. Volgens Farwell hebben de twee Engelse freelance journalisten die hem onlangs uitvoerig inter viewden hem bezworen dat het interview bedoeld was voor een boek en dat het zeker niet in een lustig tijdschrift zou komen. De betrokken journalisten ontkennen enige af spraak met Farwell te hebben gemaakt. De boze dominee heeft na zijn mislukte poging verspreiding van het blad te gen te houden een schadevergoeding geèist van ruim 20 miljoen gulden. Farwell was destijds een van de eerste fi guren die stelling nam tegen het interview dat Jimmy Car- in 1976 toestond aan Playboy. V olksraadpleging over abortus in Italië ROME De hoogste recht bank van Italië heeft er gis teren in toegestemd dat er dit voorjaar twee referenda worden gehouden om de Ita lianen te laten uitmaken of de wet uit 1978, die vrijwilli ge abortus toestaat voor vrouwen boven de achttien jaar, geliberaliseerd ofwel juist beperkt moet worden. Het Constitutioneel Hof aan vaardde een verzoek van de kleine Radicale Partij om een referendum te houden. De partij wil de leeftijdsgrens voor vrouwen die een abortus willen, opheffen. Het hof aan vaardde tevens een verzoek van enkele katholieke groepe ringen, die abortus alleen wil len toestaan als de lichamelij ke gezondheid van de vrouw in ernstig gevaar is. De refe renda zullen op respectievelijk op 15 april en 15 juni dit jaar worden gehouden. ADVERTENTIE PERSONEN AUTO RAI^ Amsterdam Trein-Toegang-biljetten Britse zendelingen vermoord LONDEN Twee Britse zendelingen zijn dinsdagnacht in Zim babwe door twee gewapende zwarte overvallers vermoord. Dit heeft een woordvoerder van de Zevende Dag-Adventisten giste ren in Londen meegedeeld. De twéé zendelingen, Donald en Ann Lale werden aangevallen in hun zendingspost Inyura, 200 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Salisbury. De overvallers zouden andere zendelingen van de post hebben verteld dat het Britse paar was doodgeschoten uit wraak voor de recente Zuidafrikaanse actie in Mozambique. ADVERTENTIE Mevrouw Giscard kreeg 3 geen geld terug PARIJS Mevrouw Anne-Aymone Giscard, echtgenote van de Franse president, vond een leren handtas die ze van de Italiaanse regering had gekregen, zo lelijk dat ze terugging naar de winkel waar hij gekocht was en haar geld terug vroeg. Dit schrijft het Franse satirische weekblad Le Canard En- chainé dat medio 1979 een schandaal veroorzaakte door te onthullen dat de Franse president diamanten had aange pakt van de inmiddels afgezette keizer van de Centraal Afrikaanse Republiek. Bokassa. De handtas had 380.000 lire (900 gulden) gekost. Na eerst gekeken te hebben of er onder de exclusieve lederwaren iets anders van haar gading was, besloot mevrouw Giscard uiteindelijk haar geld terug te vragen. De directie ging daar echter niet mee akkoord en na veel over en weer ge praat besloot men haar een tegoedbon te geven. En wat ze daarvoor gaat kopen, wist Canard Enchainé nog niet te vertellen. THE GUARDIAN/ PERS UNIE (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De lift stopt tussen twee verdiepingen. Iemand drukt de alarmknop in, maar er gebeurt niets. Dan is er rumoer op het dak van de lift. De opgeslotenen halen verlicht adem. Onderhoudspersoneel. De ingeslotenen zijn behulpzaam bij het openen van het luik. Zo gauw het open is, klinkt een stem door het dak. „Dit is een overval". Een hand reikt door het gat. Alles van waarde dient in de hand gestopt te worden. „Anders gebeuren er ongelukken", zo wordt via het gat gemeld. Een nieuwe vorm van misdaad heeft zich aangediend: de lift-o- verval. Hoewel zich tot nu toe slechts een tiental van deze over vallen heeft voorgedaan, is het trappenlopen in gebouwen in de Amerikaanse hoofdstad Washington plotseling weer populair ge worden. De politie heeft kantoorpersoneel en bewoners van ge bouwen met liften opgeroepen attent te zijn op verdacht rond scharrelende figuren. (Van onze correspondent Mare de Koninck) ANTWERPEN Een 53-jarige Belgische priester, M. de V. uit Wommelgem bij Antwerpen, is gisteren ontmaskerd als kunstrover. In twee koffers van ,,'t Vadderke", zoals de po pulaire geestelijke in de streek wordt genoemd, trof de poli tie ondermeer een gestolen paneel van Jan (de "fluwelen") Brueghel aan en een pentekening van de schrijver Felix Timmermans. Verder bestond de buit uit een aquarel van Alfred Ost, antiek aardewerk en kostbare boeken uit de late middeleeuwen. De waarde van de spullen ligt tussen de half en één miljoen gulden. Ze zijn afkomstig uit musea in Antwerpen, Mechelen, Lier en Turnhout, die veelvuldig bezoek ontvingen van het zich altijd per fiets verplaatsende Vadderke. De V. is jarenlang kapelaan geweest in de parochiekerk van Wommelgem, tot hij in 1972 priester-arbeider werd en als een kluizenaar in een verlaten diamantslijperij ging wonen. Sedert dien kent men hem in het Vlaamse land als een kunstzinnige verschijning met lange witte haren en baard, die zich wijdt aan ziekenbezoek en hulpbetoon aan ieder die problemen heeft. En kele jaren geleden werd de ex-kapelaan de held van Wommel gem toen hij drie baldadige kerels gelastte het beschadigen van geparkeerde auto's te staken. Het trio gaf daaraan gevolg, maar niet dan nadat ze 't Vadderke in elkaar hadden geslagen. Met het ontvreemden van kunstvoorwerpen blijkt de V. in 1978 te zijn begonnen. In het Plantijn-museum te Antwerpen deed in 1979 zijn greep in een uitstalkast het alarm afgaan, maar de toe gesnelde bewakers en de gealarmeerde politie geloofden de ver zekering van de eerwaarde, dat de bel „vanzelf" was gaan rin- [homeiny eist tnheid [ERAN De ayatollah •meiny heeft gisteren ge- )gd persoonlijk in te grijpen ;r de politieke groepe- binnen het islamitische find de gelederen niet slui- Stakingen en langzaam- •acties veroordeelde hij als iad. In een toespraak die zo zei hij, wegens zijn hte gezondheid, kort wilde den, zei de ayatollah: „U otheden, die elkaar vergif- n als schorpioenen, Allah hoede dat ik gedwongen zijn mijn plicht te doen en s terug te nemen wat ik u gegeven. pvarenden indzwalkend hip bezweken iRACHI Eenenvijftig Pa- tanen zijn van honger en rst omgekomen nadat hun en maand géleden na torstoring in de Arabische uit de koers was geraakt, is gisteren van officiële zij van Karachi vernomen. Ze izeventig Pakistanen waren gin januari aan boord van t schip gegaan voor illegale ligratie naar een staat aan Perzische Golf waar zij irk hoopten te vinden. Na t optreden van motorstoring dens storm had het schip ïkenlang rondgedreven. De eeste passagiers stierven na- t de levensmiddelenvoor- ad al geruime tijd uitgeput as. De overlevenden werden ergenomen door een Ameri- ïs marineschip dat hen Pakistan bracht waar zij nstig verzwakt in een zie- ïnhuis werden opgenomen. In de HAAGSE POST praat Marcys Bakker over de nieu we CPN. „Je hebt hier nu een maal geen beschieting van het Winterpaleis als perspectief. Het zal hier anders gaan, het king met andere groepen gaan.- Daar komt een hoop twijfel, een hoop zoeken bij. Dat zijn nu eenmaal reële dingen waar je als communistische partij vanuit moet gaan". Voorts een gesprek met Brzezinski, advi seur van ex-president Carter. „We maken op het ogenblik een herverdeling van de macht *>p wereldschaal mee. Aan het einde van de eeuw zal 85 procent van de wereldbe volking geconcentreerd zijn in Latijns-Amerika, Afrika en Azië.. Dat is een onontkoomba re demografische waarheid die een ontzagwekkende politieke bewustwording tot gevolg zal hebben". Een artikel voorts over de schijncrisis van 300.000 werklozen in schatrijk Nederland. „Wie op dit mo ment praat over een wel- vaartscrTsis, miskent dat we hier met een schijncrisis te doen hebben. De werkelijke problemen liggen elders: op het vlak dat tegenwoordig im materieel heet. Geld is er ge- •noeg, maar werk des te min der. Daar is in veel gevallen erg weinig aan te doen". m m VRIJ NEDERLAND vraagt zich af of De Brauw wel on partijdig genoeg is om de bro de discussie over kernenergie te sturen. „Opvallend is dat hij zijn staf wil formeren uit ta lentrijke jongere academici die op het punt staan leidingge vende functies op zich te ne men in kringen die belèng hebben bij kernenergie". Veel aandacht in het blad voor anti- Franse historicus Poliakov: „Het anti-semitisme neemt af. De belangrijkste reden is dat andere categorieën in aanmer king komen voor de rol van zondebok: de buitenlandse ar beiders. Jodenhaat is in Frankrijk als het ware overbo dig geworden, want de Marok kanen en de Algerijnen kun nen met alle zonden Israels worden overladen. Ik neem aan dat in Nederland de Mo- lukkers en de Surinamers de rol van de joden hebben over genomen". Een critisch artikel over het Europese verdrag tot bestrijding van terrorisme con cludeert dat' Nederland er be ter aan doet dit niet te onder tekenen. „Het is zeer de vraag of de machtsbundeling van de Europese staten tegen het ter rorisme op recht berust. Er zijn veel aanwijzingen dat het recht juist in het gedrang komt. De Nederlandse rechter moet in staat blijven om, niet gehinderd door internationale verdragen, zelfstandig een oordeel te vellen". ELSEVIER heeft via een en quête ontdekt, dat het kernwa penstandpunt van Den Uyl de Partij van de Arbeid tien ze tels gaat kosten. Voorts een ge sprek met de psychiater prof. Bastiaans, die zegt dat Aantjes het concentratiekampsyn droom activeert. „We moeten rekening houden met de ver ergering van de ziektebeelden, met toenemende depressies bij oorlogsslachtoffers, als Aantjes weer in de kamer komt. De groep oorlogsslachtoffers die mogelijkerwijs vdtbaar zijn voor negatieve impulsen, schat ik vandaag op 120.000". Ook een interview met koning Hassan II van Marokko. „Als ik Israël was, zou ik ofwel on middellijk op elke Arabische hoofdstad een atoombom wer pen (ze hebben er vijftien), of wel ik zou ernst maken met het vredesstreven. Want over twee jaar zal alles veranderd zijn. Dan hebben Arabische landen atoombommen". Nog meer royalty in de vorm van een gesprek met prins Philip van Engeland. „Het huidige democratische systeem kan ge makkelijk leiden tot een dicta tuur van de meerderheid, in plaats van het vinden van een compromis. Er is niet veel ta lent vereist voor het ontwer pen van een wetgevend pro gramma en het er dan door te drukken met een meerderheid van sternmen". Burgemeester Van der Louw van Rotterdam tenslotte zegt: „De relatiepro- blematiek is in de maatschap pij een veel voornamere rol gaan spelen. Daar kun je maar weinig met politieke middelen aan veranderen. Op het X- tijdperk heeft de politiek geen antwoord" In DE TIJD praat CDA-ka- merlid Couprie over zijn dissi dentengedrag. "Ik vind ethiek een moeilijk woord. En over zaken van geweten wil ik lie ver helemaal niet praten. Dat woord" gebruik ik nooit. Het geweten is iets persocmlijks. Ik kan me best voorstellen, dat er mensen zijn die vanuit hun ge weten .voor het wetsontwerp abortus hebben gestemd. En dan kan ik niet zeggen dat mijn geweten beter is". Veel aandacht in het blad voor een dramatisch geval van zelf moord, waarbij de hele straat toekeek zonder iets te doen. Een maatschappelijk werker: „Ik ben bang dat emoties zich tegenwoordig vaak alleen maar afspelen op het stukje van twee, drie meter tussen de mens en het televisiescherm. Emoties, dat is iets geworden waar je naar kijkt. De mens is toeschouwer geworden". Een interview ook met Pierre Janssen, de eeuwige bemidde laar tussen kunst en publiek. „Ik ben lid van de PvdA en ik ben tegelijk uiterst bezorgd over de houding die functiona rissen uit de PvdA geregeld tegenover kunstbeleid aanne men. Als ik voor een politieke partij op het vlak van het plaatselijke museum bang ben, dan is het uitgerekend voor mijn eigen partij". DE NIEUWE UNIE DE NIEUWE LINIE signa leert, dat er door katholiek- theologisch Nederland het spook van verrechtsing, reac- Vrije wetenschappelijke theo logische onderwijsinstituten zullen straks zonder meer kunnen worden veranderd in bedrijfsopleidingen van ouder wetse kerk-ideologen en ker kelijke ambtenaren". Roel van Duijn, ooit de filosoof van Pro vo, houdt een beschouwing over pacifistische volksverde diging. „We moeten cursussen geven in sabotage, boycot, sta king en ander geweldloos ver zet, en ook een landelijke, ge decentraliseerde organisatie daarvoor in het leven roepen. Zo'n volksverdediging zou ons land voor elke bezetter een blok aan het been kunnen ma ken. We hebben dan geen ver dedigingswapens meer nodig". Een interview ook met (^arol Pendell, voorzitster van de in ternationale vrouwenbond voor vrede en vrijheid. „Laten de feministen bedenken: strijd voor gelijkheid van de vrouw, ja, natuurlijk, maar zolang het niet zeker is dat er vrede komt. bestaat de gelijkheid er alleen in, dat vrouwen en mannen gelijkelijk een afschu welijke dood vinden". HERVORMD NEDERLAND praat met D'66-kamerlid Wes- sel* Tuinstra die getipt wordt als nieuwe minister van volks gezondheid. „In de volksge zondheid wordt verwaarloosd, dat mensen het geduld moeten opbrengen pijn te lijden. Dat komt meestal niet eens in de hoofden van de hulpverleners op. De gehele gezondheidszorg is een eenzijdige business van de hulpverleners naar de pa tient toe, terwijl het in feite, een wederzijdse relatie is waarin de hulpverlener veel kan leren van de patient". Een critisch artikel ook over Viet namese vluchtelingen' in Ne derland. „In de opvangcentra meten de Vietnamezen zich een luxe leventje aan. dat ech ter niet is vol te houden als ze een woning krijgen. De Viet namees die in de schuur van zijn nieuwe huis een aantal ta fels en stoelen had neergezet om er een restaurant te begin nen, is met een andere werke lijkheid geconfronteerd. Dat gaat zo niet in Nederland: Het paradijs is niet zonder proble men". Elders een waarschu wing voor het gevaar van anti-islamisme. We hebben hier eigenlijk te maken met een tegenhanger van het anti semitisme". Het omslagartikel gaat over de opmars van de natuurgeneeskunde. „Wij gaan vooral preventief te werk. We geven adviezen over leefwij zen om latere ellende te voor komen. Dat betekent dat pa- tienten zonder problemen worden doorverwezen naar gewone artsen, als blijkt bij voorbeeld dat een chirurgische ingreep nodig is". ln DE GROENE AMSTER DAMMER een groot artikel over de ondergang van Neder lands grootste schoenfabriek. „De directeur had ook wel eens naar de gewone man mo gen luisteren". Het blad start een serie artikelen over de verdiensten en beperkingen van progressieve partijpolitiek. „Is de parlementaire weg be gaanbaar als het om maat schappijhervorming gaat? Wat is de inbreng van buitenparle mentaire bewegingen? Politiek en actie lijken meer en meer een zaak van gescheiden cir cuits te worden". Elders aan dacht voor „de ontspanningsil lusie" van de PvdA. „De kans op succes van de liin-Den Uyl in de Navo is niet klein, maar nihil. Het atoom pacifisme biedt, gezien de prent van de internationale houdingen, ten minste nog enig perspectief op een uitweg. Het lijkt het enige waarvoor het de moeite waard is te strijden". Van het nieuwe jeugdjournaal tenslotte eist het blad: „Minder onderwerpen, meer toelichting via animatie en een minder formele presen tatie".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15