Space-invaders verdringen het gietijzer van Dinky Toys Ook bij Siemens recessie voelbaar Crisis erger dan in jaren van Colijn Weer honderden ontslagen bij Yan Gelder papier MARKTEN 7 Beurs van Amsterdam ECONOMIE LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 FEBRUARI 1981 PAGINA 11 ENGELS SPEELGOED KAN CONCURRENTIE NIET AAN ampit dappi stkoe. margari 1 ui. 2 kool, 100 ■r' zien, me uskaat; rijst (is 1 gr. suik of vol} het rkool. Rc 'nons (ee door i jfentwin l kleine 1 even h zodat H >i er pep te maki aarvoori ->r u ga ree alt\ te make ad of m] geroert hg en d dé geel sfj bloem a de rij oorzicht Wie eerst h f dezelft iit beslap ren droi aders zij suiker (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De jaarlijkse Britse Speelgoedbeurs in Londens Earl's Court draait weer op volle toeren. Het is een belangrijke beurs voor interna tionale orders. Er komen veel vreem delingen. Buiten landse produkten zijn trouwens sterk vertegenwoordigd. Met, de Britse speel goedindustrie daar entegen gaat het slecht. Dat is zowel haar eigen schuld als die van de recessie. Wie gelooft dat kinderen nooit veranderen en om die reden weigert mee te gaan met de tijd, verliest onver mijdelijk een groot deel van zijn afzetgebied. De Britse speelgoedfabrikanten verzet ten zich al tien jaar tegen de internationale elektronische trend. Met het gevolg, dat ze de harde concurrentiestrijd niet langer aankunnen en ge woon bankroet gaan. Op- de Speelgoedbeurs van Londen ontbreken trouwéns weer en kele bekende Britse merken. Sommige ervan zijn voorgoed verdwenen. In Earl's Court wordt telkens het „Speelgoed van het Jaar" gekozen. Geen enkele Britse fabrikant verwacht, dat de keuze voor 1981 op een in heems produkt zal vallen. De Japanners hebben weer een goede kans om de hoofdrol te spelen. Hun „Space Inva ders" (Indringers uit de ruimte) behoren tot het elek tronische speelgoed, waar naar de kinderen van van daag verlangend uitkijken onder de invloed van Ameri kaanse (en Britse) tv-series en films. De Britse firma Airfix, wereldberoemd wegens haar Dinky Toys en Meccano bouwdozen, heeft een fraaie grote stand op de Speelgoed beurs in Londen. Haar aan wezigheid veroorzaakt Ver bazing, want Airfix is al een week failliet. Dit zieke be drijf, dat definitief opgedoekt wordt, heeft evenwel zijn af spraken met de organisatoren van de Speelgoedbeurs toch maar gehouden. KLERK Bij het begin van de beurs re kende Airfix-president Ralph Ahrmann trouwens nog op binnen- en buitenlandse or ders ten bedrage van een half miljoen pond. Of die droom werkelijkheid zal worden, is nog onzeker. De Airfix-produkten, waaronder de bekende Kits met precisie modellen, de net echte Dinky-reprodukties van heli copters, vliegmachines of ruimtetuigen en de nieuwe Meccano-bouwdozen met aparte mogelijkheden, zijn in ieder geval aantrekkelijker verpakt dan ooit. Wat het voortbestaan van deze wereldvermaarde pro dukten betreft, koestert men voorlopig nog een zeker opti misme. "Het zieter namelijk niet naar uit, dat ze samen met Airfix de eeuwigheid zullen ingaan. Een speciaal daartoe aangestelde bewind voerder zoekt in binnen- en buitenland kandidaten voor overname van de produktie van precisiemodellen in pla- tic, van grote Dinky Toys en van de oeroude metalen Mec cano-sets. Airfix is failliet gegaan met schylden van 15 miljoen pond. De merknamen Mecca no en Dinky horen daartoe sinds het begin van de jaren zeventig. Ze werden toen door Airfix overgenomen van de firma Lines Brothers, die net zoals Airfix plastic speelgoed maakte. Lines Bro thers ,is ook bankroet gegaan. De problemen met het speel goed, waarmee hele genera ties opgegroeid zijn, kunnen dus bezwaarlijk nieuw ge noemd worden. Vooral Meccano heeft een lange geschiedenis. Dit merk waardige speelgoed, later in plastic voortreffelijk nage bootst door Lego, Fischer Technik en andere fabrikan ten, is het geesteskind van ene Frank Hornby, geboren in 1863, die een tijdlang klerk was bij een slager van Liver pool. Hornby had veel kinde ren. Hij hield van techniek en bouwkunde. Met zijn jon gens bouwde hij geregeld maquettes. Dat was zijn hobby. MILJONAIR De grote doorbraak kwam in 1900. Vijftien jaar later Schreef Frank Hornby zelf: „Het was kerstavond en het sneeuwde. Ik had een lange treinreis voor de boeg en zat in een hoek van de coupé te denken aan plannen, waar mee ik m'n jongens zou kun nen amuseren. Thuis pro beerden we een fraaie mo delkraan te bouwen. Maar het grootste probleem was de schaarste aan onderdelen. Plotseling schoot de oplossing mij te binnen". Hornby besloot metalen staafjes van dezelfde breedte, maar niet noodzakelijk de zelfde lengte te maken. Voor zien van gaatjes om ze op verschillende manieren te kunnen bevestigen. Het was doodeenvoudig, maar je moest er aan denken. Zelf besefte hij toen nog niet, dat deze schitterende vondst zijn leven en werk volkomen zou veranderen. Frank Hornby noemde zijn uitvinding „Mechanics- Made-Easy". Hij nam onmid dellijk een octrooi en bracht in 1901 zijn produkt op de markt. Het was een langwer pige doos, gevuld met een aantal grote en kleine geper foreerde metalen staafjes, vier metalen wieltjes, enkele dunne assen, wat schroefjes, moeren, sluitringetjes en een schroevedraaiertje. De bijval liet niet op zich wachten; het nieuwe speelgoed werd di- rekt een enorm succes. Pas in 1907 veranderde Frank Hornby de naanl van zijn produkt in Meccano. Bij het begin van de eerste we reldoorlog was hij al miljo nair. De bekende Britse fir ma Jaeger breide toen Mec cano-truien. Hornby schreef zelf een boekje onder de titel „Frank Hornby, de jongen die een miljoen pond ver diende aan een speelgoed". De opvoedkundige waarde van zijn uitvindingen ontging hem niet. Hornby schreef: „Meccano is gebouwd op het principe van hulpvaardig heid. Het geeft iedere jongen de kans om al spelend dingen te leren doen die hem zullen helpen om te slagen, wan neer hij een man wordt". Het succes van de Meccano bouwdozen nam onafgebro ken toe. In de jaren twintig en dertig telde het Britse im perium praktisch geen enkel gezin zonder Meccano. De bouwdozen, werden groter en de modellen veel ingewik kelder. Uit Meccano groeide de Hornby-spoortreintjes, die later aanleiding gaven tot het ontstaan van Dinky Toys met gegoten onderdelen. ,Er kwamen overal Meccano Clubs. Deze van het Engelse Huddersfield kreeg op een gegeven moment tot secreta ris de 10-jarige Harold Wil son, die in de jaren zestig premier van Groot-Brittan- nië werd. „Secretaris van de plaatselijke Meccano Club was mijn eerste openbare funktie", zegt Wilson trots. Voor de tweede wereldoorlog kostte Meccano's grootste bouwdoos, die men toen het miljonairs-set noemde, het ronde bedrag van 42 pond. Om dat geld te kunnen ver dienen, moest een Britse ge schoolde metselaar 18 weken werken. Vandaag de dag wordt voor zo'n set, die nog steeds in hout verpakt is, het toch niet geringe bedrag van 500 pond gevraagd. De laatste tijd verkocht Meccano nog gemiddeld^öO van die super bouwdozen per jaar. Frank Hornby stierf in 1936. Zijn Meccano-fabriek aan de Binns Road in Liverpool ging over op zijn zonen, die echter een andere belangstellings sfeer hadden en de zaak sterk verwaarloosden. Toen ze in het begin van de jaren zestig overgenomen werd kers Rokel heid m^ zovel rokkene' an welk bruik gc jeschoft' door Lines Brothers, was de oude glans er al lang af. Tien jaar later kwamen Meccano en Dinky Toys in het bezit van Airfix, terwijl de Hornby-spoortreintjes ver kocht werden aan een firma in het Engelse Graafschap Kent. Die maatschappij is in middels ook ter ziele gegaan. Voor het winstgevende Hornby-merk wordt al meer dan een jaar een nieuwe ko per gezocht. Hoewel Airfix er voor zorg de, dat de Meccano's voorr taan in meer moderne ver pakkingen op de markt ge bracht werden, bracht deze firma er verder ook niet veel meer van terecht. In de tweede helft van 1979 besloot ze het Meccano-bedrijfje van Liverpool te sluiten. Het we kelijkse verlies van die fa briek bedroeg toen 50.000 pond. Volgens de Airfix-di- rektie was het personeel lui, oneerlijk en doorlopend dronken. De arbeiders zeiden dat hun bazen onbekwaam De fabriek werd een tijdlang door het personeel bezet. Af en toe kwam er een aspirant- koper opdagen. De Indiase Maharasji Mahesj Jogi be weerde, dat hij het Meccano- bedrijf zou kopen als de ar beiders zich bereid verklaar den om elke dag twee uur lang te mediteren. Hij was van plan een micro-chips te produceren. Maar de vakbon den maakten een voorbe houd. Die verkoop is dan ook niet doorgegaan. E)e Mecca no-fabriek werd definitief gesloten. Het merkwaardige was, dat de Meccano bouwdozen op de markt bleven. Airfix had zich voorgenomen hun ver koop zo aggressief mogelijk voort te zetten. Er werden nieuwe onderdelen geïntro duceerd en de bouwdozen kregen nogmaals een nieuw kleedje. Waar kwamen die nieuwe stukjes vandaan? Niet van Liverpool natuurlijk. Ze werden geïmporteerd uit Frankrijk, dat een onafhan kelijk Meccano-bedriif heëft. Maar voor hoe lang nog? In 1977 heeft Airfix, die toen nog relatief gezond was, in Groot-Brittannië een mark tonderzoek gedaan dat ver rassende resultaten oplever den. Het bracht onder meer aan het licht, dat de gemid delde Britse knaap elke week nog maar twee uur tijd had voor hobby's, zoals modellen bouwen. In 1939 kon hij zich daar iedere week wel 15 uur mee bezighouden. Is het dan een wonder, dat Britse kin deren tegenwoordig recht hoekige ogen krijgen van het tv-kijken? „Wf Wel, HOOGLERAAR: Vlie MIDDELBURG Het is met de economi sche situatie van ons land nu eigenlijk alechter gesteld dan in de tijd van Colijn in e jaren dertig. Dit zei professor A. van >oorn, hoogleraar aan de juridische facul- eit van de Vrije Universiteit in Amsterdam istermiddag in Middelburg, tijdens' het jaarcongres van de CBTB-West Nederland, epen ka nden. Destijds was 17 procent van de beroepsbavol- ispondeting werkloos. Op dit moment werkt dertig moet zi>rocent van de beroepsbevolking in ons land de naai niet, te weten 8 procent werklozen, 12 procent zieken en 10 procent arbeidsongeschikten. Daar komt nog bij dat we nu met de zeer hoge kosten zitten van de sociale verzekeringen, aldus Van Doorn. De hoogleraar stelde dat er meer aandacht moet worden besteed aan de verbetering van onze concurrentiepositie. Er zal ook door de vakbonden meer gewezen moeten worden op het verschil van arbeidsmotivatie in ons land en de zich snel ontwikkelende industrielanden als Japan en Zuid-Korea. 'febZtfRDER februai februai OelandfALT TEGEN Waali Anti februai eilandeïUNCHEN - De orderont- oland - pingsten bij het Duitse elek- ford Ef°t®chnische concern Sie- r. Statö*ens in de eerste maanden .Atlantpn het op 1 oktober begon- Zuid ien boekjaar 1980-1981 tonen 0 februfin, dat de in andere indu- letakken al sinds enige nden merkbare econo- ische verslechtering in de •ndsrepubliek nu ook bij concern merkbaar begint worden. Aan orders werd het eerste kwartaal 12 pet ;er ontvangen dan in de vereenkomstige periode G] an het voorgaande boek- tar. Toen bedroeg de stij- enwoudng nog 15 pet. De omzet R. Boteeg met 9 pet tot DM 7,8 illjard tegenover een stij- lng van 16 pet in de eerste taanden van 1979-1980. De winst na belastingen viel te rug van 164 min tot 141 min mark. Siemens bereidt zich nu op een rustiger tijd voor. De stij ging van de voorraden moet worden afgeremd. In Duits land zelf voorziet men een da ling van het personeelsbestand met twee tot drie procent. In het eerste kwartaal nam hier het aantal personeelsleden af met 2000 tot 233.000. In het to tale bestand van het concern kwam in genoemde periode echter geen wijziging, daar in het buitenland voor Siemens 111.000 mensen werkten tegen 109.000 drie maanden eerder. SCHREINER Het Haagse helicopterbedrijf Schreiner Airways BV wil op korte ter mijn een samenwerkingsove reenkomst sluiten met KLM Helicopters BV. Dit heeft een woordvoerder van de KLM gisteren meegedeeld. De over eenkomst is gericht op het ge zamenlijk uitvoeren van nieu we helicopter- activiteiten in het buitenland, met behoud van beider identiteit en onaf hankelijkheid. De overeen komst heeft geen betrekking op de off-shore activiteiten van de twee ondernemingen. Schreiner en KLM beschikken samen over ongeveer 100 heli copters van diverse merken en typen. STEUNAANVRAAG 250 MILJOEN DEN HAAG Bij Van Gelder Papier in Vel- sen-Zuid en Wapenveld dreigen opnieuw enkele honderden arbeidsplaatsen te verdwijnen. De raad van commissarissen van het papiercon cern zal vermoedelijk vandaag nog beslissen over de sluiting van een van deze twee vesti gingen, waar gezamenlijk 1300 mensen werken. Om het aantal ontslagen te beperken is over- heidsteun nodig van 250 miljoen gulden, waar van 120 miljoen op korte termijn. Van Gelder is het afgelopen jaar in ernstige moeilijkheden gekomen door de overcapaciteit op de witpapiermarkt en de sterke stijging van grondstoffenprijzen en energiekos ten. Over 1980 leed het concern een verlies van 110 mil joen gulden. De banken zijn nauwelijks meer bereid nog enig krediet te verstrekken. Naar verluidt zou de raad van commissarissen al in december vorig jaar hebben overwo gen surcéance van betaling aan te vragen. Van Gelder heeft nu bij de overheid een aantal modellen op tafel gelegd om uit de problemen te komen. Daarin zou het concern de voorkeur geven aan afslanking of algehele sluiting van de vestiging in Wapenveld (800 werknemers). In oktober 1980 kreeg Van Gelder al een overheidsbijdrage van 65 miljoen voor de krantenpapierfabriek in Renkum. De bonden hebben inmiddels de raad van bestuur om op schorting van de besluitvorming gevraagd. Unilever, Hoogovens en scheepvaart vast AMSTERDAM - De Amster- damse effectenbeurs rea geerde woensdag gunstig op de late opbloei van WalL Street, waar het Dow Jones- -gemiddelde voor industriële waarden dinsdag de psycho logisch belangrijke barrière van 940 in opwaartse rich ting nam. De reactie van de dollarkoers met bijna 2 cent vermocht de pret niet te drukken. Unilever ging bij na twee gulden hoger in an dere handen over op ƒ132.40 en Kon. Olie werd ƒ1.70 duurder op ƒ208.30. Ook Hoogovens was bepaald vast met 60 cent vooruitgang op ƒ15.40. Akzo liep twee dub beltjes op tot ƒ15.90, maar Philips was niet meer dan prijshoudend op ƒ17 en KLM moest enkele dubbel tjes terug tot 62.20. Vast lag de scheepvaartmarkt. Van Ommeren ging 60 cent omhoog naar ƒ32.40 en Ned- lloyd was 1 hoger op 106.50. KNSM trok een halve gulden aan op 103.50. Banken en verzekeringswaarden lagen verwaarloosd maar toch me rendeels prijshoudend in de markt. Friesch-Groningsche Hypotheekbank was aan de vaste kant met 80 cent winst tot 59.60. Van de bouwers klom Bos-Kalis nog 70 cent tot f 85.70. HBG en Volker-Stevin waren wat zwakker. Van de uitgevers begon Elsevier-NDU 2.50 lager op ƒ139, maar dit verlies k,on snel worden inge lopen. VNU brokkelde 50 cent af tot ƒ77.50. Verder hervatte Gist-Brocades de opgaande lijn met 60 cent winst op 57.10. Op de lokale markt was het een stille bedoening. Er ging betrekkelijk weinig om en veel noteringen bleven' dicht bij huis. Enige beroering ont stond in de hoek van Smit In ternationale waar flink wat aanbod los kwam. In de eerste periode volstond men met ad viesprijzen van 42 en ƒ39, te gen dinsdag nog ruim 43. Voor het aanbod werd ver band gelegjd met het jaarvers lag dat vrijdag zal verschijnen en waaruit mogelijk reeds en kele gegevens bij een klein pu bliek bekend kunnen zijn. Bergoss was 3,50 in reactie op ƒ28,50 en Kiene was tien gul den lager op 245 onverkoop baar. Norit lag ƒ3,50 lager aangeboden op 68 en Landre en Glinderman was drie gul den lager op 141. RSV daalde f 1,70 tot 40. Aan de andere kant bestond weer belangstelling voor ADM Beheer en op 160 bedroeg de winst 10. Porceleyne Fles werd twaalf gulden opgetild tot 190 en Nierstrasz was 60 hoger op 860. Ook Radema kers kréég er weer een tientje bij op ƒ190. Asselbergs, die misschien toch nog kan wor den gered, boekte 4 bij op 60 en Pont steeg nog met twee gulden tot 77. Op de actieve markt verander de in de loop van de beurstijd maar weinig. Volker-Stevin ontmoette versterkt aanbod en op 23,50 werd een daalder verlies geleden. De scheep vaartmarkt bleef tamelijk vast gestemd, evenals Koninklijke Olie, Unilever en Hoogovens. Op de obligatiemarkt weken de noteringen maar weinig af van de vorige slotprijzen. Op de Europese optiebeurs waren op het middaguur 829 opties verhandeld. Philips en Akzo trokken de meeste belangstelling. De optiepre mies weken weinig af van die aan het slot van dinsdag met als uitzondering Koninklijke Olie, waar de calls hoger no teerden. VEEMARKT^DEN^ BOSCH rundaren 2888, graskalveren 5 Overzicht (resp aanvoer, handel en prijzen) geUJk, gelijk - rustig - lager, graskal- normaal-j stlg - lager. gelijk. - gelijk, grr- gelijk vette I - gelijk 'l kleiner - rustig - gelijk, slachtzeuge Amsterdam - 4 zilver onbewerkt 922 - 1025 vorige 877 - 980 bewerkt 870 - 1070 vorige 830 - 1020 goud onbewerkt 37350'- 38050 vori ge 36000 - 36700 bewerkt 35480 - 39580 vorige 34200 - 38170 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.30 uur nummer 469522 en uw krant wordt dezelfde avond nabe zorgd. hoofdfondsen Robeco 215.0 ovariga aandelen Begemenn 78.0< Blydenit C 21o!oi Boer Druk 103.01 Bols 55.21 Borsuml) W 222.01 Rijn-Schelde Sanders Sarakreek Schev. Expl. Schlumberger Schokbeton Schultema Schuppen 245.00a IKA Ned. Pap Tokyo p inspolsky 77.70 77.50 V|k|ng obligaties beurs van New York I. Douglas 43 Westlnghouse buitenlands gald Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Hel. lire (10.000) Portugees wc (100 Canadeee dollar Frenee fr. (IOC) Zwitserse fr. (100) Deense kroon (100) Griekse drachme (100)

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11