Auto-import uit Japan moet in EEG-verband aangepakt worden VS VOOR INVOERING NEUTRONENBOM m "Plaa tsvervanger Haig incompetent genoemd Enorm bedrag Brits gas gaat jaarlijks verloren Gemengd onthaal voor Juan Carlos Gaullist Chirac kandidaat Franse presidentsverkiezingen YS benoemen ambassadeur in El Salvador 5INNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 FEBRUARI 1981 PAGINA 9 itstreeks WASHINGTON Ondanks worden beweringen van de rijde van 5n J~ democratische partij dat ertegen- bij onbevoegd is voor de uit- arochies oefening van zijn taak, heeft luzikaleje Amerikaanse senaat aan de van William P. emengd Ciark, een rechter in het 13 hooggerechtshof van Cali- de fornië, tot onder-minister Het ge- yan buitenlandse zaken, daarbij i Gret- Tijdens een hoorzitting vooraf gaande aan de goedkeuring HM^erden door de Democraten (n de commissie talloze vragen >p Clark afgevuurd, waarop [tij het antwoord schuldig jleef. Ter verontschuldiging r0ek foerde hij aan dat zijn nieuwe :>aan niet zelf geambieerd had, naar dat hij was ingegaan op v >en uitdrukkelijk verzoek van ,u"bresident Reagan. onlang^Q wjst ^ij naam njej te n Uïscri^oemen van ,je Zuidafrikaan- omosek- oorlopig het i xkNeonazi's cmdreigen twee woordenloden t6 meege- suhatenvermoorden naar de worden camerlid er da;ir-KARLSRUHE Neonazi's gedreigd twee joden te eenverm0prcjgn ais njet voor 14 vijftien miljoen mark gestort in een fonds voor de van dg door het trin- h~ejbunaal in Neurenberg veroor- oorlosgmisdadiger Ru- dolf Hess, eens plaatsvervan gster van Hitier. Een organisatie, die zich „Het I »|jRudolf Hess Vrij Commando" *ll jMnoemt, heeft deze eis gesteld J in brieven van 30 januari. De - brieven zijn gestuurd naar de 'jW regeringen van de VS, Frank- 1 rijk, Engeland, de Sovjet-Unie, West-Duitsland, Oostenrijk en Yleijersltalië. ng van te ken-i iet geidjToestand Bernadette itgaven] Men de Devlin verbeterd -jBELFAST De toestand van 'Bernadette Devlin, de ijve- jaarster voor gelijke burger- I rechten voor de katholieke [minderheid, die drie weken geleden door kogels in hoofd, J borst en been was getroffen, is jflQ zodanig verbeterd, dat zij de afdeling intensive care in een ziekenhuis van Belfast heeft kunnen verlaten. Het zal ech- nog geruime tiid duren zij het ziekenhuis kan verlaten. Haar echtgenoot, Michael Mcaliskey, die bij de aanslag 5 ernstig werd ge wond, kon maandag uit het gel ziekenhuis worden ontslagen, ijk 100 bejaard aag zij manne Geen levering Franse ian oorlogsschepen Iran 1 PARIJS De Franse rege- Jring is niet van plan voorals- De 5ljnog aan Iran de drie door dat HazerSland bestelde raketboten te le- giste(veren< die al twee jaar in de twaallhaven van Cherbourg worden ffen i(vastgehouden. Frankrijk wil bij hewachten tot alle strijdpunten Bernaritussen beide landen bijgelegd thynenzijn. De Iraanse zaakgelastigde d sindiin Parijs had maandag, na de omstreden levering van Fran se Mi rage-gevechtsvliegtuigen dat hijaan Irak, het leveren van de voorooorlogsschepen geëist op grond de vrijlating van de Ame er nielrikaanse gijzelaars. De voor le de sloo vering gereed gekomen sche ongejpen werden door Frankrijk bij fer nodhet begin van de economische hejboycot tegen Iran vastgehou- enigindden. J Aanhoudingen na Idood Westduitser OOSTERHOUT De poli- tie van Oosterhout (N.-B.) heeft gistermiddag een der tigjarige Westduitser gerar- resteerd. Hij wordt ervan verdacht iets te maken te hebben met de gewelddadige dood van zijn landgenoot Gerhard Ebling. Diens stof felijk overschot werd maan dag gevonden in een sloot. In Brussel is de broer van de aangehouden Westduitser gearresteerd. De twee zijn met het slachtoffer vrijdagavond laat gezien in een buurtcafé in Oosterhout. Ebling had toen flink wat geld bij zich. Daar van is op zijn lijk niets terug gevonden. se premier (Pieter Botha) en zei hij dat het een kwestie van raden zou worden als hij de naam van de premier van Zimbabwe (Robert Mugabe) zou moeten noemen. Naar verluidt is de 49-jarige Clark benoemd tegen bezwa ren van minister van buiten landse zaken Haig in, die hij op elk moment zou moeten vervangen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse vak bonden hebben geen onge lijk, wanneer ze premier Thatcher attent maken op het economische belang van meer pijpleidingen voor een grotere toevoer van Noordzeegas. Dit voor stel is een onderdeel van een herstelplan, dat het land een extra 24 miljard gulden zou kosten. De voor het gas bestemde uitgave zou zeker niet nutte loos zijn, want in de Britse oliesector van de Noordzee gaat jaarlijks voor meer dan 1,6 miljard gulden van die brandstof verloren. Het gas wordt gewoon verbrand, om dat de nodige leidingen om het aan land te brengen ont breken. De Britse olieplatforms ver branden dagelijks gemiddeld 11,84 miljoen kubieke meter Noordzeegas. Hoewel dit bij na 35 procent minder is dan in 1979, komt het toch nog neer op ongeveer 7,5 procent van het gas dat in Groot- Brittannië elke dag verkocht wordt aan particulieren, de overheid en de nijverheid. Volgens Hamish Gray, Brits minister van Energie, wordt de toestemming om gas- te verbranden alleen gegeven wanneer er geen andere technische oplossing mogelijk is. Bij Shell-Esso, BP en Che vron gaat het meeste gas ver loren. De maatschappijen treffen nu maatregelen om overtollig gas dat samen met de aard1- olie aan de oppervlakte komt terug naar de zeebodem te sturen, waar het bewaard zal blijven tot men over een uit gebreid net van pijpleidingen beschikt, waardoor het veilig aan land gebracht kan wor den. Het reusachtige leidin genstelsel dat daarvoor nodig is, gaat ruim acht miljard gulden kosten. De aanleg er van kan alleen versneld wor den als de regering-Thatcher er nog meer geld tegenaan gooit. DEN HAAG ONTKENT AKKOORD MET BELGIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Stappen tegen Japanse importen van goedkope auto's moeten in EEG-verband genomen worden. Er is geen sprake van een afzonderlijke aanpak van de importen in Benelux- verband. Concrete stappen van België en Nederland zullen niet gezet worden. Dit zegt het ministerie van economi sche zaken naar aanleiding van de be richten uit Brussel, als zouden Neder land en België het eens zijn geworden over een bevriezing van de autoimport uit Japan tot het peil van 1980. Hét ministerie ontkent dan ook een over eenkomst op dit punt met de Belgen. Al hoewel men in Den Haag een eventuele aanpak in Benelux-verband niet helemaal wil uitsluiten, vindt men dat eerst door de gehele EEG een poging moet worden ge daan om, in overleg met Japan, de impor ten te beperken. Lukt dit niet, dan pas zou de Benelux aan bod kunnen komen. De berichten uit Den Haag staan in lijn rechte tegenstelling met die uit Brussel. Daar werd een overeenkomst met Neder land gemeld. Japanse importen zouden bevroren worden op het peil van 1980. Daartoe zou men onder meer een beroep doen op een vrijwaringsclausule in het Benelux-handelsverdrag met Japan, waardoor in noodsituaties beperkende maatregelen mogelijk zouden worden. De steeds toenemende importen van goed kope Japanse auto's maken de auto-indu strie in de EEG in toenemende mate ka- gDt. Zo zijn de problemen bij Volvo Car V onder meer aan Japanse importen te wijten. Minister van Aardenne heeft zich ook in de Duitse Bondsrepubliek met deze zaak bezig gehouden. In tegenstelling tot Bel gië, dat voor een afgedwongen importbe perking is, voelt de Duitse Bondsrepu bliek, gezien zijn eigen handelsbelangen, op zijn hoogst voor vrijwillige beperkin gen. Volgens minister Van Aardenne zijn de standpunten van België en van Duits land „niet gemakkelijk onder een noemer te brengen". Frankrijk ziet op het ogenblik meer heil in een vertragingstaktiek. Duizenden nieuwe auto's uit Japan zitten al weken lang in de Franse zeehavens vast; de Franse autoriteiten vertragen de verstrek king van invoervergunningen, hoewel zij wel toestemming tot lossen hebben gege ven. Volgens de Franse handelaars profi teren de Duitse en Italiaanse automerken nu reeds van deze vertragingstaktiek. De werkgeversorganisaties VNO en NCW zijn, naar goede Nederlandse traditie, van mening dat protectionistische maatregelen op de lange duur geen oplossing bieden en op de nog langere duur een averechtse uitwerking zulïén hebben. Zij zijn er dan ook niet voor, om de Europese markt ge- 'eeltelijk af te sluiten voor Japanse auto's. OSLO Koning Olav V van Noor wegen heeft me vrouw Gro Harlem Brundtland ver zocht de leiding op zich te nemen van de sociaal-de mocratische min derheidsregering tot de algemene verkiezingen die 14 september zul len plaats hebben. Noorwegen heeft vrouwelijke premier De vorige premier, Odvar Nordli, is vorige week om „gezondheidsre denen" afgetre den, maar volgens ingewijden is Nordli's slechter wordende gezond heid van politieke aard. Mevrouw Gro Harlem Brundtland is 41 jaar. De nieuwe Noorse premier, mevrouw Gro Harlem-Brundtland, de vijfde vrouw in de wereld die dit hoge ambt vervult, begroet een aantal, uit het hoge noorden afkomstige Sami-' Wijnschandaal in Rheingau WIESBADEN Bekente- nissen van twee werkne mers van een wijnbouwor- ganisatie in heingau in West-Duitsland hebben een wijnschandaal aan het licht gebracht Gebleken is dat alleen al bij de betrokken organisatie al 60.000 liter wijn door toevoeging van suiker „verbeterd" is, Intussen is een onderzoek begonnen bij 57 bedrijven in TRheigau. Toevoeging van suiker is bij dc wet verboden. Volgens het openbaar ministerie in Wies- baden kunnen wel 100 onder nemingen bij de knoeierijen betrokken zijn. Rw WASHINGTON De Ame rikaanse minister van de fensie, Caspar Weinberger, heeft zich gisteren een voor stander getoond van invoe ring van de neutronenbom. „Ik denk dat we gebruik zul len willen maken van de mo gelijkheid die dit wapen ons biedt om onze kernstrijdkrach ten te versterken", zei Wein berger op zijn eerste perscon ferentie sinds hij twee weken geleden minister van defensie werd. Weinberger legde er de na druk op dat hij overleg wil plegen met de bondgenoten om een „hogere graad van standvastigheid" te bereiken dan president Carter die in 1978 zijn standpunt over de in voering van de neutronenbom veranderde. Weinberger zei dat Carters besluit „consterna tie" teweeg had gebracht bij de regeringen van West-Duits land en de andere bondgeno- Carter had in 1978 aanvanke lijk opdracht gegeven de pro ductie van de bom voor onbe paalde tijd op te schorten, maar gaf vervolgens het mi nisterie van energie toestem ming enkele belangrijke on derdelen te produceren, die klaar zouden zijn als men toch zou besluiten tot invoering van het wapen. Weinberger zei verder dat de Verenigde Staten „sympa thiek" staan tegenover verzoe ken van Israël, Egypte en an dere landen om op hun grond gebied Amerikaanse troepen te stationeren. BILBAO De Spaanse ko ning Juan Carlos en konin gin Sofia zijn gisteren met gemengde gevoelens ontvan gen in Baskenland. Het was het eerste bezoek van de ko ning aan de door politiek geweld geteisterde Baski- sche provincie, In Victoria waren nauwelijks toeschou wers gekomen naar de aan komst van het koninklijk paar, maar later in Bilbao waren toch duizenden uitge lopen. óisteravond echter deden zich in Bilbao ernstige ongeregeld heden voor op straat tussen de Kolitie en tegenstanders van et koninklijk bezoek. Vijf bussen werden omvergegooid, twee in brand gestoken. Ook werd er met brandbommen gegooid. Vandaag hebben Juan Carlos en Sofia een bezoek aan Guer nica, de bakermat van het Baskische nationalisme, ge bracht. Dit bezoek wordt in verband gebracht met de Mid deleeuwse gewoonte van de Spaanse vorsten daar de eed af te leggen om de bijzondere pri vileges van de Basken te handhaven in ruil voor hun trouw aan de troon. In de burgeroorlog werd het stadje door de troepen van ge neraal Franco met de grond gelijk gemaakt. PARIJS De voormalige eerste-minister en tegen woordige burgemeester van Parijs, Jacques Chirac, heeft gisteren officieel zijn kandi datuur voor de presidents verkiezingen gesteld tenein de „de verwording van Frankrijk te stuiten". Chi racs kandidatuur was alge meen verwacht en met het stellen daarvan trekken er drie kandidaten van de RPR, de neo-gaullistische Chirac (48 jaar), die sedert 5 december 1976 voorzitter van de beweging was, heeft deze functie nu in verband met zijn kandidatuur neergelegd. Hij was in 1974 de eerste-minister van president Giscard d'Es- taing, maar in augustus van 1976 trad hij af als gevolg van een politieke breuk met het staatshoofd. Zijn kandidaat stelling betekent dat voor het. eerst sedert de stichting van de Vijfde Republiek een voor malige eerste-minister uitkqmt tegen een president die hem benoemd had. Officieel heeft president Giscard zijn kandi datuur om zichzelf op te vol gen nog niet gesteld, maar het is de algemene overtuiging dat hij dit binnenkort (mogelijk op 1 maart) zal doen. WASHINGTON Er is een Amerikaanse waarnemend am bassadeur benoemd in El Salvador, namelijk de beroepsdi plomaat Frederic Chapin, voormalig ambassadeur in Ethio pië. De 51-jarige Chapin geldt als deskundige voor Latijnsa- merikaanse aangelegenheden. De benoeming van Chapin, die destijds op verzoek van de pro- Russische regering van Ethiopië, Addis Abeba verlaten heeft, komt 24 uur na het gedwongen ontslag van de kritische Robert White, die zo zijn twijfels heeft over de juistheid van de Ameri kaanse politiek in Midden-Amerika. Een van de problemen, waarmee Chapin zijdelings of direct te maken heeft is de mislukking van het door de VS gesteunde landhervormingsprogramma. Duizenden boeren zijn, gedwon gen door nationale veiligheidstroepen, van hun land verdreven of hebben stukjes grond gekregen die te klein zijn voor een boe renbedrijf. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig heeft gezegd, dat vastgesteld is, dat Cuba op grote schaal in El Salvador intervenieert. De verbindingen tussen Cuba en de vrijheidsgroeperingen in El Salvador zouden over Nicaragua lo pen. De Libanese ambassade Hani El Amine staart uit het raam van zijn kantoor, terwijl middelbare scholieren het ambassadeterrein oprennen. Scholieren bezetten ambassade „Niet bestaande" Griek vrijgesproken BRUSSEL Na drie maan den vastgezeten te hebben in een middeleeuwse gevange nis is de Griekse dienstwei geraar Christos Nounis nu door een rechtbank in Athe ne vrijgesproken, zo is dezer dagen in de Griekse hoofd stad bekend geworden. Nog geen maand geleden hadden Griekse afgevaardigden van de Nieuwe Democratische Partij (de partij van presi dent Karamanlis) in het Eu ropese parlement te Straats burg bij hoog en laag het be staan van Nounis, een 21-ja- rige Jehova-getuige, ont kend. Op grond van verontrustend geachte inlichtingen vroeg het Europese parlementslid Ien van den Heuvel (PvdA) een spoeddebat aan. De parlemen- tare meerderheid verwierp evenwel het verzoek toen Griekenland meedeelde dat de gevangene niet bestond. Nü het bestaan van Nounis over duidelijk is aangetoond, heeft mevrouw Van den Heuvel van Griekenland geëist dat het openlijk zijn verohtschuldigin- gen aanbiedt voor wat zij noemt misleiding. Commando tegen terreur in Chili SANTIAGO De Chileense inlichtingendiensten zijn be zig een zeer gespecialiseerd „commando tegen het terro risme" samen te stellen, dat in april in dienst zal treden. Volgens waarnemers in San tiago heeft de oprichting van dit 150 man sterke commando ten doel het hoofd te bieden aan de golf van politiek geweld, die Chili momenteel treft, In vijf maanden tijds zijn 40 banken, handelskantoren en vrijetijdscentra vernield door brandbommen, geplaatst door vrijheidsstrijders. „Suriname moet weer democratie worden" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van der Klaauw (Buiten landse Zaken) gaat de rege- ring-Chin A Sen verzoeken ervoor te zorgen dat in Suri name zo spoedig mogelijk een normale situatie komt en dat de rechtstaat er weer functioneert. Dit verzoek zal worden ge daan in opdracht van de Tweede Kamer, die gisteren met algemene stemmen een daartoe strekkende motie aan nam, die was. ingediend door de CDA'er Van Zeil. Honde(t)rouw RIBERA, SICILIë Er zijn honden die achter een rubber been aanhollen, andere die brandweerwagens achternazit ten, maar er is er ook een, Prospero, de hond des doods die achter begrafenisstoeten aanloopt. De eerste die Prospero op merkte, was Gerlanda Spedita, chauffeur van een begrafeni sondernemer in Ribera op Si cilië, bij wie zich al gauw Sal- vatore Caramazza voegde, di rigent van de fanfare ale aan begrafenisstoeten voorafgaat. Zij vertellen dat Prospero, die van de stedelingen de bijnaam 'hond des doods' heeft gekre gen, voor huizen gaat zitten waarvan de voordeur hall openstaat, zoals op Sicilië ge bruikelijk is om aan te geven dat iemand van de familie is overleden. Als de kist naar buiten wordt gedragen, volgt Prospero haar naar de kerk en daarna naar het kerkhof, waar hij tussen de zerken gaat zitten kijken naar de bijzetting. Als een voorbijgaande automo bilist niet voor de stoet stopt, zegt kapelaan Giacomo La Grega gaat hij op de weg zit ten om de bestuurder tot stop pen te dwingen, alsof hij be grijpt dat men het naar zijn laatste rustplaats brengen van een overledene niet dient te verstoren Niemand in de stad weet waar Prospero een naam die hij van de jeugd gekregen heeft vandaan komt, maar hij wordt wel zo gewaardeerd, dat hij van deze en gene te eten krijgt MEXICO STAD Ongeveer zestig ongewapende midelbare scholieren hebben gisteren in Mexico gedurende vijf uur de Libanese ambassade in Mexico stad bezet gehouden. Zij ver lieten het gebouw nadat hen was beloofd dat zij een onder houd zouden krijgen met de Mexicaanse minister van on derwijs. De scholieren cisten verlaging van de lesgelden en een onderzoek inzake de moord op twee van hun mede leerlingen, aldus een leider van de betogers die om anoni miteit verzocht. Waarom de bezetters de Libanese ambas sade tot doelwit uitkozen is niet bekend.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9