URN HUIS UT HYPOTHEEK? De Nutsspaarbank! LEIDSE SPAARBANK Vlaming Graba „vangt" vogels in parels en goud Van der Luit t f c -s 'Know-how en expertise'. 'Wat bedoelt u?' 'Kennis en ervaring.' 'Zeg dat dan meteen' „aó sanctos' BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 FEBRUARI 1981 PAGINA EG I De vogels vliegen meestal. Het zijn geen statische lij nen, maar schitteringen van levenslust. Het moet de mystiek van het leven der vogels zijn, die de Vlaming Graba inspireerde zijn kunstjuwelen te maken, die elk voor zich een uniek stuk zijn. Uit parels en goud gesmeed vormen de hangers van Ignace de Gaeve uit Gent '(39) zo heet de nu in Pa rijs werkende Graba, die als schilder, tekenaar en sierade- nontwerper internationale be kendheid heeft verworven een schat waarvan de waar de niet te benaderen valt. Graba reist de hele wereld rond. Maar vorig jaar hield hij in het Brabantse Leende een tentoonstelling van een cyclus wastekeningen en schilderijen over het wonder van de ne gen maanden voor de geboor te. Daar ontmoetten wij een kleine tengere vrouw die zo'n schitterende vogel op de borst droeg: Graba's echtgenote. De heer en mevrouw Van Grins- ven, de eigenaars van het fraaie kuurchalet Renheide midden in de Leender bossen, zijn grote bewonderaars van Graba's kunst. Zij hebben in de grote conversatie-woonka mer enkele van zijn schilde rijen hangen, waarvan een gouden gloed afstraalt. (Het echtpaar is zeer kunstzinnig en ontvangt veel kunstenaars, schilders. beeldhouwers, edelsmeden, naaldkunste naars etc. en stelt de enorm grote ruimte van Renheide vaak beschikbaar voor ten toonstellingen). Mevrouw Graba vertelde dat haar kunstjuweel, de gouden vogel met barokke parel uit Kobe, Japan, deel uitmaakt van een cyclus juwelen, ge naamd „La Conférence des Oiseaux". „Ze zijn geïnspi reerd op een Perzisch sprook je, naar de Mantic Uttzir van Farid al-din-Attar", vertelt ze. „Een heel mooi verhaal van vogels die leefden in een re publiek. Maar onder leiding van de kuifvogel, de hop, gaan ze in groten getale op zoek naar een koning, die hun meester zal zijn. Nadat ze ze ven geheimzinige valleien hebben overgevlogen, berei ken maar dertig vogels het nest van de legendarische Kaukasische vogel Simorg. Het was een dramatische reis vol tegenslagen en ontberin gen. Deze vogels verbeelden de wedergeboorte van de De fabel-vogels van Graba (waarde zo'n 1.750 gulden per stuk) vormen meestal een ele gante dialoog met een wilde parel. Ze zijn vlak gecreëerd omdat het de bedoeling is ze als halssieraad te dragen. Bij elkaar zijn het er ongeveer 65, alle verkocht (behalve het sie raad van mevrouw Graba) en verspreid over de hele wereld omdat ze gemaakt zijn in op dracht van een juwelierscon1- cern dat de alleenverkoop wilde hebben. „Mijn man kreeg zijn oplei ding in Gent: geschiedenis en sierkunsten. In Parijs leerde hij veel over audiovisuele me dia, maar hij vond tenslotte rust in de teken- en schilder kunst. Zijn eerste grote succes werd een reeks schilderijen: 'Mystiek van de Islam'. Een tweede buitenlands succes le verde Japan op, waar een enorme vraag is naar Vlaam se kunstenaars en ook de Ara bische wereld, met doeken over de kunstenaar en zijn model. Toen ging het richting kunstsieraden. De Arabische samenleving heeft door de verworven rijkdommen door de aardolie de natuurparels een beetje vergeten, die als het ware zo maar uit de zee te plukken zijn", zegt mevrouw Graba. „Om de schatten van onze wereld te kunnen bewonde ren. moet men nu in Bahrein zijn", riep de sterk door de oosterse mystiek bewogen Vlaamse schilder eens in de persclub van het Casino te Knokke. Maar wie kan nog doordringen in de grotten der Ali Baba's van de Perzische Golf? Wel, er zijn nu kunste naars die. mèt de goudsme den, de vloeibare oliedollars weten om te zetten in vaste waarden. Graba uit Adegem behoort tot die groep uitverkorenen en weet daarmee te werken. Maar hij beseft heel goed dat hij niet thuis kan blijven zit ten. „De Vlamingen moeten naar het buitenland om hun door Tiny Francis De Gentenaar Graba. talent op prijs gesteld te zien". Hij gaat dan ook de grens over, soms samen met Jos Geerebart, die in Parijs op de Champs Elysée een verzame ling zetels en zitgroepen maakte in een vormgeving naar de theorieën van GrabaJGST< onder het motto „De mens >%dse meer dan zijn schaduw ^rdeli (Shankara). Het tweetal reisfctor ii en^exposeert dan ook veel salgstgc< t gemi :t de f hebb< ten om met zijn rijk poetisc^,r.elt gemoed en verrassende tech-j <jc nische kracht internationaal^ een rol te spelen omdat in zijn werk een weerslag zit van> een filosofie met zowel wes-; terse als oosterse aankno pingspunten. Het is te merken in zijn wastekeningen. vol gens een in Taiwan opgedaan procédé, in zijn schilderijen!- en zijn gouden vogels, die opi alle mogelijke wijzen met sna vel en poten de wildste der parels hanteren.Voor de komende vijf jaar staan heel wat tentoonstellingen van zijn, verschillende kunstuitingen op het programma in de VS;|- Japan, Engeland en Spanje. |-^ Familieberichten Enige en algemene kennisgeving Met grote droefheid geven wij u kennis van het plotseling overlijden van onze zoon, broer, zwager en oom DICK HOGENBOOM in de leeftijd van 25 jaar. Zijn diepbedroefde ouders, broers, zusters en verdere familie. 3 februari. 1981 Populierenstraat 20, 2371 SC Roelofarendsveen. Donderdagavond om 19.00 uur Avondmis. De H. Uitvaartdienst wordt gehouden vrijdag a.s. om 10.30 uur in de kerk van Maria Presentatie te Roelofarendsveen. Waarna begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. Als een kaars, teken van licht en warmte is zij ons voorgegaan. Als een kaars uitgegaan, is zij moegestreden heengegaan. Met de grootste bewondering voor haar leven van liefde voor ons en zorg voor haar gezin, is heden van ons heengegaan, voorzien van het H. Sacra ment der Zieken, mijn lieve vrouw, onze moeder en oma MARIA GEERTRUDA VAN DER HEIDEN-AMMERLAAN op de leeftijd van 81 jaar. Jan en Els An Willy Joke en Theo Toos en Jan Jeanne en Bert Antoon Gerard en Tiny Coby en Hans Joop en Riet Piet en Toos Leo en Annelies en kleinkinderen Moeder is opgebaard in de St. Bernarduskerk, Rijndijk 108. Donderdag 5 februari zal een avondwake worden gehouden om 7 uur in de Bernarduskerk. Daarna is er gelegenheid tot condoleren. Vrijdag 6 febru ari zal de Eucharistieviering worden gehouden des morgens half elf. waarna de teraardebestelling zal plaatshebben op het R.K. gedeelte van de Alge mene Begraafplaats te Koudekerk aan de Rijn. Aankomst aan de aula pl.m. half twaalf. Met grote droefheid geven wij kennis, dat door een tragisch ongeval van ons is weggenomen onze lieve zoon, broer, zwager en oom THEODORUS GERARDUS BOS op de leeftijd van 52 jaar. Cor i Han Annie Grè en Jan Tini en Wim Fie en Piet Henk Hoon en Herman Bets en Tom Rica en Joop Kees Riet en Piet nichten en neven zal i „Het avondwake worden gehouden in Het Anker, Cho- pinlaan 2. Hazerswoude - Rijndijk. Daarna is er gelegenheid te condoleren. Zaterdag 7 februari zal er een eucharistieviering worden gehouden, 's morgens 10 uur waarna de teraardebestelling zal plaats hebben op het R.K. gedeelte van de Algemene Begraafplaats te Kou dekerk aan den Rijn. Aankomst aan de aula plm. 11 uur. Dankbaar dat wij haar zo lang in ons midden mochten hebben, delen wij u in grote droefheid mede. dat heden na een aktief en zorgzaam leven, onverwacht van ons is heengegaan onze lieve moeder en oma CHRISTINA MARIA ANTONIA STAATS-KOHLBECK weduwe van Johannes Jacobus Staats. Zij was 84 jaar. Leiden: Gerda van Lier-Staat Ton van Lier Arjo, Karin. Monique, Gerda Harold Oegstgeest: John Staats An Staats- Charlotte Zwetsloot Leiden: Ton Staats Leiden: Adri Staats Jetty Staats-Visscr Liesbeth, Guusje 3 februari 1981 Nieuwe Beestenmarkt, 2312 CG Leiden. Moeder is opgebaard in de aula van „Ad Sanc- tos", Lange Mare 69. Gebedsdienst aldaar: don derdag 5 februari om 20.00 uur, waarna gelegen heid tot condoleren. De gezongen H. Mis van Requiem wordt opgedra gen in de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw On bevlekt Ontvangen (Hartebrug) op vrijdag 6 febru- CORNELIS VAN TOL weduwnaar van Geertje Tukker willen wij u hartelijk bedanken. Familie Van Tol Leimuiderdijk 354 Nieuw-Vennep Begrafenissen-Crematies Transporten In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432, 2300 AK Leiden. Telefoon 071-142644* V KANTOOR - AULA LANGE MARE 69 - LEIDEN TEL. 071-126618 Rente 11V4 Dit is een scherp concurrerend tarief. 5 Jaar vast achteraf halfjaarlijks te voldoen. Bij een tophypotheek is de rente 'A°/o hoger. Afsluitkosten Wij berekenen slechts HWo afsluitkosten, inclusief taxatiekosten. De taxatiekosten zijn dus niet apart verschul digd. Geen dépötrente Belangrijk voor hen die een huis laten bouwen! De Nutsspaarbank berekent geen dépöt- of bereidstellingsrente. 'Effectieve rente 11,74% Dit bespaart u een hoop geld. Bovendien tijdens de bouwperiode geen aflossing. Hoeveel kunt u lenen? met gemeente garantie tot 100% van de Stichtingskosten. zonder gemeente garantie tot 95% van de getaxeerde waarde. Extra aflossing Naast de normale aflos sing is per jaar, zonder kosten, een extra aflos sing toegestaan. Totaal mag 10% van de oorspronkelijke hoofdsom worden afgelost. Looptijd van de lening De spaarbank hypotheek heeft een looptijd van 25 of 30 jaar, onafhankelijk van de leeftijd van de aanvrager, dus geen algehele aflossing bij het bereiken van de pensioen-gerechtigde leeftijd. Overbruggings krediet Gedurende de periode, dat u nog niet kunt beschikken over de verkoopopbrengst van uw huidige woning, verzorgen wij voor u een overbruggings krediet. Notariskosten zijn niet verschuldigd. Informatie Voor uitgebreide infor matie over de gunstige spaarbankhypotheek kunt u zich wenden tot één van de vele kantoren van de Nutsspaarbank. Wij zullen u gaarne vrij blijvend van advies dienen over die hypo- theekvorm welke het best bij uw persoonlijke omstandigheden past.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6