Reconstructie Breestraat begint op 16 februari r ScHö.juew PvdA akkoord met aanleg stadsverwarming Handtekingenactie tegen rookverbod V" 2ULL6FJ 006 (V£) voo£TA<W IVJ Kg/yuT inden op Nieuwe Rijn looltelevu jurlijkf Taiwi jrobeer tscrisis lukte ii erlanc B rereni- collect rd wa predic verk coll a alte da e nieu word j gen ga endel WOENSDAG 4 FEBRUARI 1981 Patiëntenkrant (1) Het eerste nummer van de nieuwe krant, die wordt uit gegeven door de patiëntenraad van de Merenwijk, is gisteren in de Merenwijkse brievenbussen gegleden. „Een krant, die informatie geeft over je eigen gezond- zijn. over wat je nu net wel en net niet moet slikken (pillen, poeders of behandeling), watje eigen tandarts zoal denkt en doet en over hetgeen de patiëntenraad van plan is om te doen". In die bewoordingen wordt de intentie van de redactie van het krantje weergegeven. Het is de bedoeling, dat het bulletin vier maal per jaar verschijnt. Patiëntenkrant (2) De krqnt heeft een aantal vaste rubrieken. Een strip fi guurtje wordt op de eerste pagina van het eerste nummer geïntroduceerd. Het mannetje stelt min of meer het spie gelbeeld voor van de gemiddelde lezer van het krantje. Voorts bepalen de volgende rubrieken de inhoud van het bulletin: „Wat weet de huisarts" (met als ondertitel ..Wat weet hij niet"), „de pillendoos" (over medicijnen, die zon der recept bij de dokter afgehaald kunnen worden„Vra- genvuur" (een rubriek over wetenswaardigheden van de hulpverleners in het centrum of zomaar binnenlopende pa tiënten) en „Spuien maar" (in die rubriek kunnen belang stellenden hun mening over behandelingen in het gezond heidscentrum, poliklinieken of zomaar opmerkingen kwijt). Patiëntenkrant (3) In het eerste nummer gaat de rubriek „De pillendoos" over snotteren, „Wat weet de huisarts" over psycho- profylaxe of een alternatief voor zwangerschapsgym- nastiek, „Vragenvuur" over het doen en laten van een fysiotherapeut in het gezondheidscentrum. „Spuien maar", tenlotte, is in de eerste editie helemaal niet ge vuld. Naast het lege rubriekje echter, staat de medede ling, dat de sluitingsdatum voor inlevering van de kopij van het volgende nummer op 15 maart valt... Het mannetje van de patiëntenraad. Indonesisch sprookje In het museum van Volkenkunde wordt zaterdag 7 februa ri door een groep kinderen het Indonesisch sprookje "Prin ses Poetri Teloer" opgevoerd. De voorstelling begint om elf uur. De opvoering vormt het sluitstuk van een sprookje sproject, dat de kinderen vijf zaterdagochtenden hebben gevolgd. Drie kwartier vóór de opvoering wordt een en an der verteld over de wayang- en gamelanopstelling in het museum en de relatie tussen wayangverhalen en sprookjes. Nadere inlchtingen bij Ernst Reepmaker, Educatieve Dienst Rijksmuseum voor Volkenkunde, telefoonummer 132641. Kunst en genoegen De christelijke muziekvereniging "Kunst en Genoe gen" geeft zaterdag 7 februari een concert in de Stads gehoorzaal. Het% concert begint om acht uur. Het con cert wordt gepresenteerd door Herman Emmink en vindt plaats ter gelegenheid van de 53ste verjaardag van de vereniging. De junioren verenigd in Jong K en G, presenteren een programma vol ridders en samba ballen. De senioren brengen muziek van Moussorgsky onder de titel "Pictures at a music exhibition" en de grote finale "Ben Hur - Parade of the Charioteers". Pop aan de bak Het gaat goed met de Leidse Vereniging van Popmuzikan ten, die bij de gemeente aan de bel heeft getrokken, in de hoop een eigen oefenruimte toegewezen te krijgen. In de oefenruimte moeten jonge muzikanten de kans krijgen zich te ontplooien. Momenteel zijn over een eventuele toe wijzing onderhandelingen met de gemeente gaande. On dertussen gaan de Pop aan de Bak-avonden (oftewel de groepenpresentatie, die de muzikantenvereniging met het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) organiseert) gewoon door. Zaterdag is er weer zo'n avond in het LVC aan de Bree straat. De volgende groepen treden op: Qranc, een zeven man sterke formatie met vooral oudere nummers; First Love, de imiddels redelijk bekende Latin-rockgroep en the Business, waarvan de leden snelle nummers spelen. Het LVC is vanaf 21.00 uur toegankelijk. De toegangsprijzen bedragen twee gulden voorleden en vier gulden voor niet- leden. Viool-pianoduo In de Kapelzaal van het K& O-gebouw aan de Oude Vest 45 verzorgen Daniël Otten viool) en Steven Hoogenberk (piano) vrij dagavond 6 februari een concert. Gespeeld worden werken van Ravel, Fauré, De Falla en Heifetz. Het concert begint om kwart over acht. Voor plaatsbe wijzen kan men zich wen den tot K&O, tel 141141. Daniël Otten. LEIDSE COURANT 0 Cursus 19.45 Jou ssprekkenEIDEN De reconstructie it. report%n de Breestraat (het leg- Jouni"^11 van ^dingen begint 16 tbruari) brengt ingrijpende eranderingen voor het (ver- .15 PoptJeers^even *n binnen- nserie. ipd met zich mee. De ver gv-s<eersknelpunten worden op Morepaalde punten in de bin- &nstad zo mogelijk nog I.50 Oocleer belast dan naar Leidse iaatstaven gebruikelijk is. fat de gevolgen van de tij- elijke omleidingen zijn, 15 Popjjoet worden afgewacht, nserie. naar met name de Leidse s. gv-s^iddenstanders vrezen dat 37 omzet onrustbarend zal £len. Voor anderen heeft et opengraven van de ver- eersader daarentegen niets Regiin goeds in petto. 19.30 Joiaar nog niet alles is duide- i.OO Les Jjk over het „Breestraat- ver het Breestraat-project erd al in 1946 gesproken. Tot et project zouden riolerings- aarr|heden behoren. Dat echter niet door, zodat )k momenteel de hoofdriole- ng gedeeltelijk nog ont- ;eekt. De aan de Breestraat Mplegen panden zijn groten- fiels via ingewikkelde syste- jen aangesloten op de riole- ""^"hgsnetten van de Langebrug 12.10 Ai|i de Marktenroute. Het op JournS°i^pe' staar,de project moet Kinderse?11 deze noodsituatie een ein- 17.50-1» maken. Het duurde echter ft in de jaren zeventig voor- Ét het Breestraat-project weer II.25 Aiftueel werd. De Breestraat agaz. i2ioest namelijk opnieuw be gaat worden, omdat de riole- de Marktenroute on der het mes moest: de Bree straat werd belast met de ver keersafwikkeling, met name van het openbaar vervoer. De zodoende noodzakelijke herbe strating werd er een van het goedkoopste soort, omdat de Breestraat toch ook nog open gelegd zou moeten worden. Een half jaar geleden werd eindelijk een kredietaanvraag voor de ingrijpende werk zaamheden ingediend bij Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland. Bevestiging van de kant van G.S. is overigens nog niet gegeven. Maar in afwach ting van het antwoord, wordt waarschijnlijk toch met de werkzaamheden begonnen. De slechte kwaliteit van het weg dek vereist de verbeteringen. Fasering In verband met de kabelwerk zaamheden (duur ongeveer drieëneenhalve maand) door het Energiebedrijf Rijnland, de Leidse Duinwater Maatschap pij en de PTT (eindelijk heb ben zij de kans), moeten de rioleringswerkzaamheden nog even wachten. Oorspronkelijk zou het leggen van leidingen en een riool wel gelijktijdig ge beuren, maar dat verlengt de totale duur van de afsluiting. Weliswaar zou de Breestraat dan slechts één maal openge graven worden, maar aange zien de werkzaamheden nau welijks te combineren zijn, zijn daar zeker vijf maanden mee gemoeid. De nu gekozen oplos sing impliceert, dat de Bree straat (het gedeelte tussen het Stadhuis en het Kort Rapen- De Breestraat, vanaf half februari opgebroken. burg) tijdens de riolerings werkzaamheden slechts circa twee maanden totaal voor alle verkeer zal worden afgesloten. De kabelwerkzaamheden heb ben namelijk het voordeel, dat voornamelijk onder de trot toirs gewerkt wordt. Het is daarom mogelijk de Breestraat in die periode voor éénrich tingsverkeer open te stellen (fietsverkeer blijft in beide richtingen mogelijk). Dat ka- belleggen begint 16 februari en duurt tot eind mei. Wan neer met de riolering wordt begonnen, is nog niet bekend. De afgewerkte delen worden telkens gedicht, zodat die de len aan een kant van de straat als parkeerruimte kunnen worden benut. Met het opengraven van de Breestraat wordt tegelijkertijd het Kort Rapenburg aange pakt. Wanneer de Breestraat totaal is afgesloten, wordt ook aan het Kort Rapenburg riole ringen en kabels gelegd. Het verkeer ondervindt daarvan geen hinder. Daarna, binnen een jaar, begint de tweede fase: het verbeteren van de walmuren van het Galgewa ter. De derde fase houdt in. dat de overkluizing van Kort Rapenburg vernieuwd wordt. Onzeker Het lag in de bedoeling o: eind mei met de riolering beginnen. Het verzoek van Breestraat-winkeliers o: daarmee tot na de bouwvak te wachten (omstreeks die tijd heeft men minder geld te spenderen), heeft een defini tieve beslissing daaromtrent echter uitgesteld. Inmiddels is zeker, dat de Marktenroute een belangrijke plaats in de omleiding gaat in nemen. Er zijn echter bezwa ren gerezen tegen het in route betrekken van de Boter markt. Bewoners (trilling funest voor oude panden) ambulante handelaren (willen niet van de markt) waren protesterenden. Het bus- autoverkeer wordt nu via Koornbrugsteeg en vervolgens de Vis- Aal- en Boommarkt omgeleid (op de Vismarkt, op de plaats van de huidige inva lide-parkeerplaatsen, wordt een bushalte ingericht). Tegenover de bezwaarden staan de Leidse archeologen, die de opengraving liever van daag dan morgen zien begin nen. Oude tekeningen en chieven hebben hoge wachtingen bij de schatgravers gewekt. De gemeente hoopt pessimistische gevoelens bij andersdenkenden na verloop van tijd te ontzenuwen. De verkeersafwikkeling, zoals die na het project zal geschieden, staat in het vooruitzicht. LEIDEN De fractie van de PvdA zal tij dens de gemeenteraadsvergadering van ko mende maandag instemmen met het voor stel van B en VV om stadsverwarming aan te leggen in Stevenshof, Leeuwenhoek en het Schuttersveld. Daarbij moet overgegaan worden tot de aanleg van een kookgasnet en de bouw van één centrale van 100 megawatt kosten 110 miljoen aan de Lange- gracht. Bovendien wil de PvdA-fractie de garantie, dat de energierekening voor de burger evenhoog zal zijn, als bij het gebruik van andere energie voor verwarming. Deze drie voorwaarden zijn ook in het voorstel van het college verwerkt. Alleen J. Maat kondigde aan, dat hij maandag tegen het voorstel zal stemmen. Het standpunt van de meederheid van de PvdA kwam er gisteravond tijdens de fractievergade ring niet zonder discussie, kritische opmerkin gen en twijfels tot stand. A. Groos: „Ik heb toch wel mijn twijfels. Ik zie zeer verschillende cij fers van de deskundigen van de Kema en van het Centrum van Energiebesparing bijvoor beeld. En de kosten van de exploitatie van een kookgasnet in de Stevenshof zouden een mil joen per jaar zijn. Dat is wel erg veel." H. van Dongen onthield zich in de fractie van stem ming: „Ook ik word niet wijs uit al die ver schillende cijfers en beweringen van deskundi gen. Een andere onduidelijkheid is nog steeds, de vraag wie de financiële risico's van het project zal dragen." J. Maat: „Ik kan nu niet in stemmen met het voorstel van het college en ik zal maandag de fractiediscipline doorbreken. Het bouwen van één centrale aan de Lange- gracht van 100 megawatt brengt te veel finan ciële risico's met zich mee. Wie gaat het beta len, wanneer het Energiebedrijf hierdoor min der winst gaat maken? Krijgt de gemeente dan een lager winstaandeel? Uit de kranten heb ik begrepen, dat dat wel het laatste is, wat we kunnen hebben. Ik zie meer in het idee van het Centrum van Energiebesparing om vier of vijf kleinere centrales in de Stevenshof te bouwen. Dan is de kans op een financiële miskleun klei ner, omdat de mogelijkheid, dat we met een grote overcapaciteit en de daaraan verbonden financiële consequenties gecronfronteerd wor den, kleiner is." Wethouder D. Tesselaar was de enige die, twijfel had bij het nut van aanleg van stadsverwarming: „Ik houd mijn hart vast, waneer ik lees over de ervaringen van andere gemeenten. De kosten zijn gigantisch. Jongens, jongens waar beginnen we aan? Maar ik zal de partijlijn in deze volgen en geef het project het voordeel van de twijfel. Daarbij wel de voor waarde, dat er een kookgasnet komt." De fractie vond in R. Eikerbout en de wethou ders H. van Dam en P. Bordewijk de verdedi gers van het voorstel van B en W. Eikerbout: „Die 100 megewatt is niet zo enorm veel als wel gezegd wordt. Op de Maasvlakte staat een cen trale van 1100 megawatt. Uit het oogpunt van energiebesparing is stadsverwarming een erg goede zaak. Eén centrale aan de Langegracht is veel verstandiger. Daar kunnen in de toekomst bijvoorbeeld Oegstgeest, de Coebel en het Mors- kwartier op aangesloten worden." PPR en D'66 De fracties van de PPR en D'66 hebben als een voorlopig standpunt ten aanzien van dé stads verwarming bepaald, dat zij maandag een amendement op het voorstel van B en W zullen indienen. Daarin wordt gezegd, dat er aan de Langegracht een centrale van 50 a 75 megawatt moet worden gebouwd voor grootverbruikers, zoals de universiteit en het AZL. Maar nader onderzocht moet worden, wat de voordelen zijn van enkele kleinere centrales in de Stevenshof. Mocht blijken, dat het niet verstandig is om deze te bouwen, dan zou de Stevenshof niet aangesloten moeten worden op de stadsverwar ming. Een overweging hierbij is, dat er lande lijk al een overcapaciteit bestaat bij de opwek king van electriciteit. PPR EN D'66 FORMULEREN AMENDEMENTEN LEIDEN Het voorstel om het con sumeren van sigaretten, sigaren en ander rookwaar tijdens raads- en commissievergaderingen te verbie den, blijft de dames en heren raads leden bezighouden. Maandag neemt de gemeenteraad een beslissing. Uit voerige discussies werden er al aan gewijd in de diverse raadscommis sies, compromissen werden geformu leerd en voor- en tegenstanders zet ten hun argumenten en irraties over het roken of over het voorstel op een rij. Verwacht mag worden, dat de raad akkoord zal gaan met het voor stel een totaal rookverbod in te stel len. Iemand, die ongetwijfeld tegen zal stemmen, is PvdA-wethouder D. Tesselaar. Gisterenavond kondigde hij aan, dat hij een handtekeningen- begonnen om de raad van j dit wat hem betreft onzalige voorstel te weer houden. De kettingrokende wethou der van volkshuisvesting en sport doet daarbij een alleszins redelijk suggestie, dat voor- en tegenstanders bij elkaar moet brengen. Na larig be raad en de opmerking, dat hij er niet over wil blijven zeuren, presenteer de hij het volgende compromis tij dens de vergadering van zijn fractie: „Tijdens vergaderingen van raads commissies zou er de helft van de tijd wel en de helft van de tijd niet gerookt mogen worden. Wat de raadsvergaderingen betreft, daar zou het totale rookverbod moeten gel den Vanwaar dit verschil? Goedheid van de wethouder ten opzichte van niet- rokers of een streven naar het on dermijnen van de eigen verslaving? Tesselaar: „Nee hoor, het is heel sim pel. Bij een raadscommissievergade ring ben ik voorzitter en kan ik niet weglopen om een sigaretje te roken. Wanneer er een raadsvergadering aan de gang is, heb ik ruimschoots de tijd om er in de koffiekamer zo nu en dan één op te steken. Ik lijd nu eenmaal aan deze neurose." de reconstructie van de Nieuwe Rijn veel :ten in de aarde heeft gehad, wordt wel- t gesymboliseerd door de afsluitende hrkzaamheden, waarmee gisteren werd be ginnen: het planten van zes lindebomen op 'erat gedeelte van de Nieuwe Rijn tussen de >ogstraat en de Burgsteeg. Vandaag werd laatste hand gelegd aan de bestrating rond het nieuwe groen. Nu de werkzaamhe den aan de walmuren en de ondergrondse activiteiten achter de rug zijn en de Nieuwe Rijn als herboren weer tevoorschijn is geko men, keert ook de markt weer terug. Vanaf 11 februari nemen de ambulante handelaren elke woensdag en zaterdag hun vaste stekjes weer in.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3