®uüppücpQ©©a Politiecommissaris wijst gebruik van pistolen bij kraakacties van de hand Op grote schaal herstel woningen en aanleg riolering in „De Camp" 17- >TAD LEIDSE COURANT DINSDAG 3 FEBRUARI 1981 PAGINA 3 Aktu"' 21.20 22 35 '"LEIDEN Breedvoerig en soms spitsvondig ore rende verdachten beho- Cursus vren Zeker in een studen- M5Ak1t3tcnstad a*s Leiden, niet roar. 2ltot de üitzonderingsge- Tekenfi 0 Jou 40 Gev leUy vei ku 23vallen. Het komt zelfs voor, dat studenten met alle mede-huisbewoners 05 Klndlac'lter zic** aan 19.05 rechtszaal binnenmar- en Micheren. Soms om de theo- Muz.proretisch opgedane (juridi- wis. 22,sche) kennis met de praktijk te toetsen, vaak ook „ter leringh ende I.05 Klncvermaeck". Voor de kan- 19.05 tonrechter is de taak i e?i,Mlweggelegd om de vaak speémin*et steekhoudende rede neringen te ontrafelen. Ook gisteren, toen een student in „zacht con iform. nfiict" met de kantonrech- ï®?- ^.9jter kwam, kwijtte de 55 Mini rechter rich van die r. pro taak. De student in de natuur kunde, die zich voor het ®va'-17j hekje bij de rechter pos- 1900 Jteefde. hield een indruk- le mon5wekkende hoeveelheid pa- onderwd perassen tussen arm en P. 'a H corpus geklemd. Hoewel :dat aannemelijk was, ble ken de papieren geen bè- trekking te hebben op de natuurkunde, maar op de ■A wl; aanklacht van officier van justitie Van Aerde. Sa- menvattende alsmede meer uitgebreide verweer schriften (in drievoud!) werden kantonrechter Van Dijke overhandigd. Vervolgens legde de stu dent een aantal tijdschrif ten en verkeerskundige rapporten voor zich neer. Dat alles om het rijden (op de fiets) door het rode ver keerslicht goed te kunnen praten. „U reed door rood. Goed...of eigenlijk niet zo goed, maar steek van wal", sprak de kanton rechter. De jongeman, die verklaarde, dat verkeers- undé een soort hobby hem was, ging probe- om het „rechtsafbui- gend op de fiets door rood rijden" als een rechtmatige daad te doen voorkomen: „Stoplichten hebben een tweeledig doel. Ten eerste a de verkeersveiligheid verzekeren en ten twee- om een goede verkeer safwikkeling te bewerk stelligen. Ik "heb de bedoe ling van de wetgever op generlei wijze geschonden. In de verkeerskunde hoe de zogenaamde „zach- confliten", conflicten, niet veel kwaad kun- niet eens te worden gemeden. Een conflict tus sen een fietser, die door rood rijdt en een voetgan ger is zo'n zacht conflict. Conflicten, die ik gehad zou kunnen hebben, toen ik bij het Gangetje door rood de Breestraat op reed, i waren in ieder geval ac- ^ceptabel geweest...." En zo ging het nog een tijdje jdoor. Hoewel de verdach- 1 te, zoals gebruikelijk bij de rechter, staande zijn ver- iweer voerde,, begon de j®N0j2j kantonrèchter categorisch oiitiatxde poten onder zijn stoel 'o vandaan te zagen. De in terrupties hadden tot ge volg, dat de „verkeersdes- kundige" zich zichtbaar minder zeker ging voelen en zodoende in herhalin gen begon te vallen. Nadat de verdachte'kenbaar had proberen te maken, dat. zijn gedrag geen strafbaar feit had opgeleverd, was het de beurt aan de offi cier om de student van hel tegendeel te overtuigen. „U spreekt telkens over verkeerskundige tijd schriften en verkeerskun dige aspecten, maar u zou ?ens wat meer juridische iocumentalie moeten oornemen. Dan kan u na- ielijk tot een simpele con fusie komen: rood bete kent stoppen. U gaat als verkeersdeelnemer zelf de e( waarc*e van borden en te- kens bePalen- Dat gaat me Jre, te ver", aldus de officier, aa die een boete van vijfen- d vijftig gulden eiste (bij een boete van hoger dan vijftig gulden is het mogelijk in hoger beroep te gaan). De verdachte begon wederom over zijn „zachte conflic ten" en vroeg de kanton rechter vervolgens om schriftelijk vonnis te wij zen. De rechter meende, dat een „zacht conflict" zoals een fietser, die na lij felijk contact met een 1 n voetganger komt te vallen en vervolgens met zijn hoofd tegen de trottoir band stuitert toch ge meen hard kan aankomen. De verdachte werd uitein delijk veroordeeld conf... Pardon, de rechter zal osten Scbriftelijk vonnis wijzen. WIM BUNSCHOTEN :je ilh in Cl DaJ LEIDEN Bij kraakacties dienen geen pistolen getrok ken te worden. Dat dit bij de ontruiming van eenc woonap partement bij „De Noorder- wiek" aan de Ter Haarkade- /Haagweg wel gebeurde, was te wijten aan het feit dat de politie dacht dat het om een inbraak ging. Dit bleek uit de gisteravond ge houden vergadering van de raadscommissie politionele aangelegenheden. „Wanneer het de politie duidelijk was geweest dat het om een kraakactie ging, was er geen enkele reden geweest om op te treden. Bij de tweede kraakactie is dat dan ook niet gebeurd", aldus burge meester C. Goekoop. Hij noemde het incident een misverstand. Politiecommis saris H.W. van Voorden noemde het onjuist dat bij kraakacties het pistool wordt getrokken. „Bij kraakacties wil ik geen pis tolen zien", aldus Van Voor den. Het appartement bij „De Noor- derwiek", een school voor la ger huishoudelijk en nijver heids onderwijs, werd drie we ken geleden gekraakt nadat het pand reeds vier jaar leeg stond. In de nacht van zondag op maandag werd het 18 ka mers tellende flatgebouw door de politie ontruimd. De kra kers werden daarbij door twee agenten met een pistool be dreigd. Na verhoor op het po litiebureau werden zij op vrije voeten gesteld. Een week later namen de krakers hetzelfde pand opnieuw in gebruik. De politie trad dit maal niet op en de krakers wonen nog steeds in het gebouw. „Een bizarre zaak dat een aantal wooneen heden al zo lang leeg staat", aldus burgemeester Goekoop. „De betreffende agenten dach ten dat het om een inbraak ging", zei commissaris Van Voorden gisteravond tijdens de vergadering, die op verzoek van de heer J. Peters (PvdA) bijeen was geroepen. „We heb ben de zaak verder'ook als in braak afgehandeld". De raads commissieleden twijfelden daar niet aan maar vonden dat de politie toch eerder tot de conclusie had kunnen komen dat het om een kraakactie en niet om een poging tot inbraak ging. „Ook al zou het om in braak gaan, dan kan je nog af vragen of de politie dan met pistool op moet treden", vond F. van Oosten (PPR): „De agenten moeten nogal in de war zijn geweest". .Commissaris Van Voorden verdedigde het gedrag van zijn corpsleden door er op te wij zen.dat de agenten in het holst van de nacht er op uit werden gestuurd. „Je weet dan niet waar je voor komt te staan. Agenten zijn ook maar men sen", aldus de daaraan toevoegde: „In be paalde situaties heeft de poli tieman het recht en zelfs de plicht zijn pistool te trekken. Daar kunnen we niet om heen". Voor de meerderheid van de raadscommissieleden was de zaak daarmee afgedaan. Voor de krakers nog niet want te gen hen is proces verbaal op gemaakt wegens inbraak. Het is aan de officier van justitie om te beoordelen of, met de huidige gegevens, de zaak doorgezet of geseponeerd wordt. Leerzaam dagje De leden van de raads commissie politionele aan gelegenheden brachten te zamen met een aantal po litiefunctionarissen giste ren een bezoek aan de po- litie-opleidingsschool „De Boskamp" in Leusden. In „De Boskamp" worden agenten voor het district Zuid-Holland en Zeeland opgeleid. De school heeft een capaciteit voor 275 leerlingen. De school telt momenteel echter maar 125 leerlingen. De ver wachting is dat dit aantal de komende jaren nauwe lijks toe zal nemen. Na een rondleiding door het gebouw, waarbij een aantal raadsleden de ver leiding niet kon weerstaan het nieuwe vuurwapen van de politie, de Walther P5, uit te proberen, vond een discussie over de op leiding plaats. Momenteel neemt deze 11 maanden in beslag maar zal binnen af zienbare tijd worden uitge breid tot 19 maanden. In de opleiding nieuwe stijl dacht geschonken worden aan sociale problematiek en de presentatie van de agent. Ook wordt gewerkt aan de bijscholingvan oudere agenten. Boven dien bestaan er plannen om de maximum-toela tingsleeftijd voor de aspi rant-agent op te heffen. Duidelijk werd dat aan de presentatie van de politie nog het één en ander ont breekt. Vooral dé wer vingscampagnes roept bij de potentiële politieagen ten nog te vaak het beeld op van de agent die zich schietend do'or de straten beweegt", aldus één van de leerkrachten. Met de wijsheid dat de politie met het wetboek in de achter zak ook een belangrijke rol als hulpverlener kan vertolken werd de terug reis aanvaard. Een leer zaam dagje waarop vooral de openheid van de zijde van de politie door de raadsleden zeer werd ge waardeerd. ALS RIJK GEEN EXTRA FINANCIËLE STEUN VERLEENT Leiden kan alleen leegstand goedkope huurwoningen bestrijden LEGDEN „Wanneer het rijk geen extra finan ciële steun aan de gemeente wil geven voor uit voering van de leegstandwet moeten we ons bij het bestrijden van de leegstand beperken tot de categorie goedkope huurwoningen". Dat zei wet houder D.Tesselaar gisteravond tijdens een ver gadering van de raadscommissies volkshuisves ting en politionele aangelegenheden waarin de leegstandnota werd behandeld. Dat die financië le steun er komt, betwijfelen de raadscommissie- leden ten zeerste. Eveneens was de vergadering somber gestemd over de totstandkoming van de leegstandwet voor het verstrijken van de huidige regeringsperiode. In dal geval krijgt Leiden een eigen leegstandyerordening. Van PvdA-zijde werd er op aangedrongen niet langer te wachten met het instellen van deze verordening. De raadscommissies huisvesting en politionele aange legenheden hadden weinig moeite met de leegstand verordening en het daaraan gekoppelde politieoptre den bij kraakacties. De grote lijnen van de beide voorstellen leverden geen problemen op, vragen hadden de raadsleden slechts op kleinere onderde len. Van verschillende zijden werd aangedrongen op een nadere beschrijving van het begrip 'reële her stelwerkzaamheden'. Volgens de nota is er geen sprake van leegstand als de eigenaar zijn woning verbouwt en er van reële herstelwerkzaamheden sprake is. Burgemeester C. Goekoop zegde toe te be kijken of de toegestane période voor deze herstel werkzaamheden kon worden vastgelegd in de bouw vergunning. De heer J. Walenkamp (CDA) vroeg zich met de heer Van Oosten (PPR) af wat er diende te gebeuren wanneer een gekraakte woning door een knokploeg werd ontruimd. „Ik vind dat een knokploeg ten alle tijde afgestraft dient te worden", aldus de heer Van Oosten. Hij pleitte ervoor de krakers na een actie van eep knokploeg onder politiebescherming weer toe te laten in het huis. Volgens burgemeester Goe koop werd daar wel naar gestreefd. „Het mag niet zo zijn dat het hebben van een knokploeg iemand in een betere situatie plaatst dan een ander", aldus de burgemeester. Hij lichtte toe dat bij een illegale ont ruiming de krakers weer toegelaten zouden worden in het huis tenzij zij daardoor een strafbaar feit zou den begaan. Van Oosten was daar niet zo tevreden mee omdat volgens hem slimme eigenaars op deze wijze toch de kans zouden krijgen krakers uit hun huis te werken,. Op vragen van de heer Peters (PvdA) lichtte burge meester Goekoop toe dat justitie een periode van 24 .uur, een dag en een nacht, hanteerde voordat er van huisrecht sprake is omdat eerst moest worden aange toond "dat er van duurzame bewoning sprake is. Het antwoord stemde de socialistische fractievoorzitter niet zo tevreden. „Men kan beter kijken hoe lang de woning al leeg staat in plaats van hoe lang de kra kers er in zitten", aldus Peters. De 24 uur zou vol gens de burgemeester echter niet op de minuut nauwkeurig bekeken worden. De heer Goekoop ant woordde op vragen van de heer H. Glaubitz (D'66) uiterste terughoudendheid en uiterste zorgvuldigheid te betrachten bij het doorgeven van namen van kra kers. VOLGENS VERBETERINGSPLAN: LEIDEN De helft van de bestaande woningen in „De Camp" wordt in de komende tien jaar verbeterd. Met be hulp van rijkssubsidie kun nen de éigenaren van parti culiere woningen hun hui zen laten opknappen. De rio lering in het hele gebied wordt vernieuwd. Ook de walmuren gaan onder het stedebouwkundige mes e- venals de Blauwpoortsbrug, de Bostelbrug en de Kippen- brug. De huidige noodbrug gen over de Oude Vest en de Stille Rijn worden gesloopt en vervangen door perma nente bruggen. Dit om de „doorschrijdbaarheid" van de binnenstad te verhogen. Aldus het „Verbeteringsplan De Camp". Wanneer dit plan door het ministerie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening wordt goedgekeurd, bedragen de kosten van uitvoering van het gehele plan bijna 14 mil joen gulden. Wethouder C. Waal van openbare werken: verwacht dat de goedkeu ring van het rijk in mei bin- De Camp is het gebied in de Leidse binnenstad tussen de Oude Singel, Lange en Stille Mare, Boommarkt en Turf markt. De totstandkoming van het verbeteringsplan is niet zonder problemen verlopen. Al in 1978 bood de gemeente een dergelijk plan aan het mi nisterie van Volkshuisvesting aan met het verdoek om goed keuring. Dit werd echter niet gegeven, omdat „voor het be oordelen van het verbeterings plan niet voldoende gegevens voorhanden zijn", aldus de ar gumentatie van het ministerie. De gemeente kon weer op nieuw beginnen om de beno digde subsidie in het kader eens. Tegenover het St. Elisa- bethgasthuis wordt een kin derspeelplaats of een parkje - aangelegd. Waar dat maar enigszins verantwoord is, wor den bomen geplant. Het Leid se Volkshuis aan de Apothe- kersdijk wordt „zo spoedig mogelijk gerenoveerd". Ook twee jeugdlokalen van het An- toniusclubhuis staan op de no minatie om te worden ver nieuwd. Hier is echter nog geen subsidie voor. De Ste venshof wordt in 1982 en het Coninkshof in 1983 gerestau reerd voor.de huisvesting van bejaarden. Een aantal pakhui zen zou verbouwd moeten worden tot woningen. Voor de woningen aan de Princesseka- de en de Turfmarkt bestaat de mogelijkheid, dat er onder be paalde voorwaarden' subsidie verkregen wordt voor het iso leren v.an dè gevels tegen ge luidsoverlast. Het ontwerp van de nieuwe brug over de Stille Rijn bij de Waag. Deze brug moet de huidige houten noodbrug gaan vervangen. Fasering van de Interim-Saldo-Regeling binnen te halen. In het plan wordt een groot aantal knelpunten in de De Camp opgesomd. Het inwoner saantal loopt terug. Een be langrijke deel van de panden verkeert in slechte staat. Er is geen sociale woningbouw in de wijk. Daardoor is de invloed van de gemeente op de huis vestingsmogelijkheden zeer gering. Er is geen enkele speel- of groenvoorziening aanwezig. Het aantal parkeer plaatsen is te klein. (Bij een telling bleek, dat een derde van het aantal geparkeerde auto's illegaal was neergezet). De verbinding tussen de Haar lemmerstraat en de Breestraat is onvoldoende en de winkels zijn daardoor moeilijk bereik baar. Bijna alle rioleringen, walmuren, openbare verlich ting en de gas,- water- en elektriciteitsleidingen verke ren in slechte staat. Het lawaai van het verkeer is te groot. Oplossingen Het rioleringsstelsel heeft flin ke aandacht in het plan. Mo menteel wordt het afval recht streeks op het open water ge loosd. „Het verbeteringsplan voorziet dan ook in vernieu wing van alle bestaande riole ringen en in de aanleg van nieuwe en wel zodanig, dat het gehele gebied wordt aangeslo ten op het centrale riolerings stelsel van de stad. De walmu ren van de Turfmarkt, de Apothekersdijk en de Oude "Vest worden vernieuwd." De gemeente vindt het noodzake lijk, dat de voetgangersbrug over de Oude Vest ter hoogte van de Lijsbethstëeg vervan gen wordt door een permanen te brug. Hetzelfde geldt voor de huidige houten fiets- en voetgangersbrug ter hoogte van de Manderhakersteeg bij het Waaggebouw. Handhaving van deze bruggen wordt nood zakelijk geacht om de bereik baarheid van het „kernwinke- lapparaat" optimaal te houden. De ontwerpen voor de brug gen zijn al gemaakt. Het verbeteringsplan bevat nog meer voorstellen, die het aanzien van De Camp moeten verhogen. De Goe Gerritsteeg wordt verbreed en er worden nieuwe winkels gebouwd. De buurtvereniging Maredorp is het hier overigens niet mee De gemeente heeft de volgen de fasering van de werkzaam heden in gedachte. Voor eind 1981 en 1982 staat het herstel van de walmuren en de aanleg van riolering in de Turfmarkt en de Oude Vest op het pro gramma. Ook het bouwen van de Lijsbethbrug en de aanleg van riolering in de Lijsbeth- steeg en de Hazewindsteeg moet in 1982 voltooid zijn. Het herstel van de Bostelbrug en de Blauwpoortsbrug en de aanleg van de riolering in de Princessekade zou in 1982/1983 moeten gebeuren. De riolering en de walmuren bij de Apothekersdijk en de riolering in de Vrouwensteeg zijn in 1984 aan de beurt. Ten slotte wordt in 1985 begonnen met het herstel van de Kippe- brug en de bouw van de nieu we brug bij de Waag. Carnaval (1) Het carnavalsgedruis zal in de komende weken ook in Leiden weer luidruchtig te merken zijn. Met toeters, bellen en thans ook piepende fluitketeltjes neemt de prins het beheer van de stad gedurende enkele dagen weer stevig in handen. Een feest in de Stadsgehoorzaal en de traditionele optocht vormen de hoogtepunten. Carnaval (2) De Stadsgehoorzaal is zaterdag 21 februari de tijdelij ke residentie van de carnavalsvierders. Alle zalen van het complex worden in gebruik genomen. Dansorkes- ten, blaaskapellen, Zuid-Amerikaanse muziek en een keur van artiesten zorgen ervoor dat de voetjes van de vloer gaan. Toegangskaarten voor dit massale gebeu ren zijn onder meer verkrijgbaar op de zaterdagen 7 en 14 februari in een witte dubbeldeksbus van de Leidse Courant op het Stadhuisplein. Carnaval (3) De optocht wordt gehouden op zaterdag 28 februari. De stoet trekt dwars door de binnenstad. Verenigingen, groepen en individuele personen wordt gelegenheid ge boden mee te lopen mits de deelname op carnavaleske wijze wordt omzoomd, onder meer door aangepaste kleding. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het secretariaat van de carnavalsvereniging, Sniplaan 26 in Leiderdorp. Guatemala De politieke toestand in Guatemala staat morgenavond centraal tijdens een bijeenkomst in het Volkshuis aan de Apthekersdijk 33. In dit buurland van El Salvador zijn vol gens Amnesty International vorig jaar 2500 politieke moor den gepleegd. De bijeenkomst wordt georganiseerd door het Guatemala-komitee. Op het programma staan sprekers, discussie, film en muziek van de groep „Vientos del Pue blo". De bijeenkomst begint om acht uur; de toegang is gra- Ratata Muziekgroep Ratata treedt vrijdag 6 februari op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. De concer ten van Ratata worden gekenmerkt door veel sfeer, spontaniteit en enthousiasme. Vooral de single Divor ce blijkt bij het pop-minnende publiek aan te slaan. De deur van het LVC gaat om acht uur open. De toegangs prijs bedraagt voor leden vier gulden zestig en voor niet-leden zes gulden. Toonkunstkoor Het Toonkunstkoor „Leiden en Omstreken"geeft vrijdag 6 februari een concert in de Stadsgehoorzaal. Uitgevoerd wordt de „Schöpfing" van Joseph Haydn. Het concert be gint om kwart over acht en een kaartje kost/12,50 gulden. CJP-houders en 65 plussers betalen 7,50. Kaarten zijn te koop bij muziekhandel Servaas, Nieuwe Rijn 21, telefoon- 133445 of voor zover voorradig aan de zaal op de n de voorstelling. Lezingencyclus In de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1 wordt in de komende weken een lezingencyclus gehouden door de heren J. Ph. Fijnvandraat en J.G. Fijn van- draat. De onderwerpen zijn: Christus spreekt over onze tijd (6 februari); Christus spreekt over de vervlakking van de kerk (20 februari): Christus spreekt over de echte kerk (6 maart) en Christus spreekt over het eind van onze tijd (20 maart). De lezingen beginnen elk om acht uur. Schildwacht Geknipt uit het Korpsblad van de Leidse Politie. Het is een onderdeel van het verslag van de algemene ledenvergade ring van de personeelsvereniging Salvo. Storm blaast gevel omver LEIDEN De gevelband van de voormalige fabriek San ders Co aan de zijde van de Kaardesteeg, is vanmorgen door de kracht van de storm omver geblazen. Een aan de andere zijde van dé steeg gelegen pand werd daardoor be schadigd. Doordat de muur (twintig meter lang en vier meter hoog) in el kaar stortte, werden de deur en verscheidene ramen van een tegenoverliggend pand vernield. De politie heeft hekken om het ingestorte gebouw geplaatst, omdat de kans aanwezig is, dat ook andere delen het begeven. Het schadebedrag is nog niet bekend. WANNEER LEVERING DUIKBOTEN DOORGAAT Studenten Chinees vrezen voor hun toekomstmogelijkheden LEIDEN De levering van duikboten aan Taiwan heeft tot gevolg dat de toekomstmogelijkheden van de meer dan honderd studenten Chinees in Leiden verloren gaan. Vol gens de studentenvereniging Sinologie is de kans groot dat zij regelrecht de WW in gaan. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken en premier Van Agt hebben in China niet alleen politiek-economische ver dragen gesloten, maar ook culturele. De laatste betreffen onder meer een directe relatie tussen de universiteiten van Leiden en Peking. „Verbreking van de relatie betekent dat de studenten Chinees de essentiële mogelijkheid wordt onthouden zich actief in de hedendaagse Chinese taal en cultuur te bekwamen", aldus de studenter

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3