Ceidóe Sou/io/rit Benelux gaat auto-import uit Japan bevriezen Bouw Duitse Kerncentrale hu onzeker Mr. Dr. J.Donner (89) overleden Regering onderzoekt weg terug in zaak-Taiwan Gifgas ontsnapt Ku ui pijl H Julkiuü JTuuik* A en Politie arresteert almaar de verkeerde Ein dh o venaar Dinsdag 3 februari 1981, 71e jaargang no. 21878 DOthekersdijk 34, 2312 DD Lelden, Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-Dank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - lef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl BTW) 0,52 per mm Telefoontjes 0.31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - de 17'onnementen kwartaal 49,55; jaar 186,70; losse nummers: 65 cent. Afgoden Eerste aflevering uit tv-serie „Afgoden van deze tijd" om 23.00 uur op Ned. II en om 19.25 uur quiz „Cum laude". Op Ned. I om 20.35 uur koor zangprogramma .„Van U wil ik zingen" en om 22.10 kunstru briek „Beeldspraak" over schilder/beeldhouwer/kolla- gist Jaap Mooy. Kouder Af en toe hagel- of regen buien. Middagtemperatuur on geveer 5 graden. Harde tot stormachtige noordwesten wind. Morgen zon: 8.16 - 17.33. Schev. hoogw.: 2.40 en 14.46. Laagw.: 10.47 en 23.02. •tointfiSerpoetst te duur hter ^dï^V HAAG Het leger poetst te duur. o kern'" speciale projectgroep, die zich vanaf Boei78 met het „poetslappen-vraagstuk" be- ond ophoudt, vindt dat beter overgeschakeld eer eer"1 wor^en op wegwerp-poetsdoeken. jo®*'^hopatssecretaris Van Eekelen heeft de vas- tander kamercommissie voor defensie laten aarlempten dat dit binnenkort gaat gebeuren. Genniif' nu t°e werden overcomplete militaire 18e Mo.cdingstukken in stukken gesneden en est ge-5 poetsdoek gebruikt. Deze moesten ech el eeif gesorteerd en gewassen worden, waar- ,or déor er steeds een tekort bestond. Boven- a Ade-en voldeden ze niet goed. Ie A-ju- Twee veteranen in de bossport. een hele oude en een wat jongere, name lijk Jack Dempsey en Mohammed Ali, kwamen elkaar in New York tijdens een diner tegen. Aan de gebaren te zien, ging het ge sprek hoofdzakelijk over boksen. Experiment liftstop slaat aan ARNHEM Tussen Valburg en Eist is geen bus meer nodig. De niet-autobezitters die tussen deze twee Gelderse plaatsjes réizen, doen dat liftend. Dit is het succesvolle resultaat van een liftstop-experiment, waar bij in plaats van een bushalte een geel liftstop-bord langs de kant van dé weg werd gezet. Kinderen, bejaarden, huisvrou wen,— iedereen legt het. vijf ki lometer lange traject nu „op de duim" af. Voor vrijaf: school onder water gezet RAALTE Omdat ze een hekel hadden aan school hebben drie leerlingen van de technische school Salland in Raai te en kele keren 's nachts in de school inge broken en vernielingen aangericht. Een keer is zelfs het gebouw onder water ge zet, zodat alle 650 leerlingen de volgende dag naar huis moesten worden gestuurd. Dezer dagen heeft de politie een van de drie op heterdaad betrapt, waarna de beide anderen ook konden worden inge rekend. De drie hoopten door de vernie lingen extra vrij te krijgen, k (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Nederland en België gaan akkoord met een bevriezing van de invoer van Japanse auto's op het niveau van 1980. Minister van economische zaken Van Aardenne en zijn Belgische collega Claes zijn het daar gisteren in Brussel over eens geworden. In het overleg tus sen beide bewindslieden is afgespro ken om een Benelux-werkgroep op te richten die op de kortst mogelij ke termijn de beoogde importbe vriezing nader uitwerkt. Men realiseert zich dat als gevolg van de teruglopende autoverkopen het Ja panse aandeel op de Benelux-markt in 1981 nog zou toenemen indien het to taal aantal ingevoerde auto's gelijk zou blijven aan dat in 1980. Daarom zal ge-- poogd worden de Japanners te doen instemmen met een bevriezing in pro centen van het marktaandeel. Zodra de Benelux-commissie zijn voor stel gedetailleerd gereed heeft zullen' op ministerieel niveau de onderhande lingen met Tokio beginnen. Of Japan met het Benelux-standpunt kan instemmen is onzeker. Tijdens re cente onderhandelingen in Tokio met een EEG-delegatie heeft de Japanse regering - voor wat de hele EEG be treft - aangeboden haar auto-export naar Europa af te remmen door 1980 weliswaar tot uitgangspunt te nemen maar dat exportcijfer nog wel in gerin ge mate te laten stijgen. Voor de EEG is zo'n matiging onvoldoende. Een aantal grotere EEG-landen heeft overigens al jaren geleden eenzijdig in voerbeperkingen voor personenauto's uit Japan ingesteld. De Benelux is ten gevolge van dien het krachtigst door Japan overspoeld. De regeringen in Den Haag en Brussel hebben daarom wel hoop dat Japan voor het Benelux- -gebied een soepeler houding zal wil len aannemen. Anderzijds zou de rege ring in Tokio daarmee ook de overige EEG-landen weer bevoordelen, omdat de Nederlandse automobilist opnieuw meer op de grote Europese autofabri kanten zal zijn aangewezen. zon, er be- 9 voor; 45.44 istera- nd. del Dnique Moni- vorig n met art en n ach- üJia ommezwaai socialisten (Van onze correspondent Ami van Vree) ^r'|AMBURG Op het met spanning tegemoet geziene aepitengewone partij-congres van de SPD in Hamburg aster-l l,uiten met heviSe straatgevechten gepaard ging, man»re^ een vri^ *>rote meerderheid van de sociaal-democra- lopenln tegen 157 stemmen) zich gisteravond uitgespro- endep" tegen de bouw van de omstreden kerncentrale bij ipioe- rokdorf. Deze uitslag was een grote overwinning voor. lioren "rgemeester Klose die zich, beroepend op de geloof- te ca_ aardigheid van hem en zijn partij en op eerdere uit- I tus- >raken van het begin af aan tegen Brokdorf had verzet. Henk op pt bestuur van de Hamburgse SPD en de meerderheid van zijn top ;naat (het stadsbestuur) was niet eenduidig geweest in zijn af- I en ter voor de bouw van de kerncentrale. De Hamburgse senaat is 1500 ^erigens niet gebonden aan het besluit van de partij. Wel zal de ingse itslag van gisteravond de uiteindelijke beslissing van de senaat ninu-e op 17 februari zal vallen, sterk beïnvloeden. De beslissing in de Hamburgse SPD staat ook in tegenspraak tot de opvat- Rem- hgen in de partij-genoten in de regering van Helmut Schmidt zo-e altijd voor de bouw van de kerncentrale hebben gepleit. me^lhmidt zei gisteravond overigens heel goed met de uitslag in ■e af- amburg te kunnen leven. geen I de binnenstad van Hamburg hebben gisteravond laat hevige ts op raatgevechten gewoed tussen een enorme politiemacht van hem i00 agenten en militante groepen die de orde wilden verstoren, halve an beide zijden viele gewonden. Ruim vijftig personen werden n de larresteerd. Bert Een Westduitse agent wordt tijdens de anti-kerndemonstraties strijdtoneel lichtgewond verlaten. Hamburg aangevallen door ordeverstoorders. Oe man kon naderhand het EINDHOVEN Een 34-jarige Eindhovenaar heeft gisteren bij de politie in zijn woonplaats een klacht ingediend omdat men hem voortdu rend in de kraag probeert te grijpen, terwijl vast staat dat hij niets onwettigs heeft gedaan. De man betrok in juli vorig jaar een woning aan de Eindhovense Sint Gerlachstraat, waar voordien een delinquent woonde. Deze moet nog een week celstraf uitzitten, maar is tot nu toe voortvluchtig. De huidige bewoner van het pand ontving van het begin af aan stapels post van politie en justitie die gericht was aan de de linquent. Alle brieven stuurde hij keurig netjes terug met de mededeling dat de geadresseerde vertrokken was. Toch werd hij vorig jaar tot drie keer toe geconfronteerd met Eindhovense agenten die hem wilden arresteren, terwijl de rijkspolitie één poging deed. Elke keer legde de Eindhovenaar uit dat hij niet de gezoch'te was, waarna de politiemannen weer vertrokken.. Toen men hem 14 dagen geleden opnieuw in de kraag wilde grijpen, werd de betrokkene zeer kwaad. De politie beloofde andermaal nota te nemen van de vergissing. Gistermorgen in alle vroegte werd hij echter nog een keer gearres teerd, nu in zijn slaapkamer. Nadat hij drie uur 'uur later voor deze zevende keer in de kraag was gegrepen diende hij een klacht in. OUD-MINISTER EN OUD-PRESIDENT HOGE RAAD DEN HAAG Op 89- jarige leeftijd overleed gisteren in zijn woon plaats Den Haag mr. dr. Jan Donner. Van 1926 tot 1933 was hij minister van justitie in de kabinetten De Geer en Ruys de Beeren- brouck, van 1946 tot 1961 president van de Hoge Raad en vanaf 1971 Minister van Staat Tijdens het ministerschap van Donner kwamen tal van wetten tot stand, o. m. de ambtenaren wet van 1929 en de wet die smalende godslaste ring strafbaar stelt. Mr. Donner, ere-lid van de ARP, was in de Tweede Wereldoorlog een der eersten die door de Duitsers werden opgepakt. Hij zat tot twee maal toe in de strafgevangenis in Scheveningen, werd gegijzeld in Schoorl en St. Michielsgestel en zat'gevangen in het con centratiekamp Buchenwald. Doqner vervulde vele functies op maatschappelijk en kerkelijk terrein. Zo was hij o.m. curator van de rijksuni versiteit in Utrecht, president-curator van de Vrije Universiteit in Amsterdam en voorzitter van het interkerkelijk overleg. Hij was drager van het grootkruis in de Orde van Oranje Nas sau en van 'de Orde van de Eikenkroon (Luxemburg), en commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. POETSLAP arom zullen poetslappen ko- 'n, die maar één keer ge- uikt kunnen worden... plaats van de poetslappen naakt uit overcomplete mili- 're kledingstukken. kwam men aan te kort. UITSPRAAK KAMER KAN „HANDVAT" ZIJN DEN HAAG De regering zal een uitspraak van de Tweede Kamer, dat de leve ring van onderzeeërs aan Taiwan niet mag doorgaan, in beraad nemen. Dit ver wachtten welingelichte kringen rond het Catshuis bij het begin van het van daag begonnen kamerdebat. Zij meenden dat de regering eigenlijk wel behoefte had aan zo'n motie, omdat die gebruikt kan worden als „handvat" voor een eventue le koerswijziging. Een soepele opstelling van het kabinet zou het voor leden van de CDA-fractie veel ge makkelijker maken voor de motie-Brinkhorst te stemmen, waarin de regering wordt op geroepen op haar besluit terug te komen, zo luidde de redene ring: in dat geval zou het aan tal „dissidenten" in de fractie naar tenminste tien groeien en de motie een meerderheid krijgen. De kans dat het CDA alsnog met een eigen compromismo tie komt, was vanmorgen vol gens Jan Nico Scholten, voor zitter van de buitenlandcom missie van de CDA-fractie, ui terst klein. Volgens Scholten is Van veel belang er geen plaats voor een tusse noplossing, zoals voorgesteld door fractieleider Lubbers, waarbij de levering van deze twee onderzeeërs wel wordt aanvaard, maar waarin de re gering tevens wordt opgedra gen te gaan praten met China over een mogelijkheid de we derzijdse betrekkingen toch niet al te zeer op eert laag pitje te zetten. De verrassende bereidheid van het kabinet tot een omme zwaai verklaarden de ingewij den uit de wetenschap dat de grond de betrokken ministers „nogal heet onder de voeten wordt Het aantal tegenstan ders van hun beleid groeit met de dag, terwijl de reactie van China veel heviger is dan zij hadden verwacht. Gisteren nog is de Tweede Kamer be- jnaderd door de Chinese am bassade,'die de levering „abso luut onaanvaardbaar" noemde en erop wees dat de enige ma nier om de crisis op te lossen het annuleren van de voorge nomen levering is. Het persbu reau Nieuw China in Peking wenste Den Haag vanmorgen wijsheid en politieke moed. el belang zou ook zijn dat nu ook mensen als Bies heuvel en Schmelzer zich te gen hun keren en nog wel in het openbaar. De mening van deze twee oud-bewindslieden, die in functie waren toen Ne derland in 1972 het gezag van China over Taiwan erkende, telt met name zwaar in de CDA-fractie. Het kabinet moest incalculeren dat de twij felende christen-democraten daardoor de moed zouden vin den zich aan te sluiten bij de kritiek van de oppositie. Door nu een uitspraak van de Kamer in beraad te nemen, voorkomt de regering een mo gelijke botsing met de Kamer en kan zij „zonder veel ge zichtsverlies" onderhandelin gen aanknopen met zowel China als Rijn-Schelde-Verol- me. Gezien sommige uitlatin gen van de Chinese ambassade in Den Haag zou het dan zelfs kunnen gebeuren dat de Volksrepubliek bereid is tot enige orders voor het Neder landse bedrijfsleven, als „com pensatie" voor het niet door gaan van de order. Wat RSV betreft zou de rege ring zich op het standpunt stellen dat de omstandigheden, waaronder de belofte gedaan is, niet meer bestaan. Een uit spraak van de Tweede Kamer situatie. Dan blijft nog wel het risico dat het bedrijf naar de rechter stapt, maar ook dat zou, aldus de eerdergenoemde kringen wellicht nog kunnen worden voorkomen door iets anders in het vooruitzicht te stellen. ANNISTON In een opslagplaats van chemi sche wapens van het Amerikaanse leger in Anniston (Alabama) is een hoeveelheid gifgas vrijgekomen. Een woord voerder heeft gisteren echter verzekerd dat er geen gevaar bestaat voor de bevolking. Volgens de woordvoer der is mosterdgas en gas dat het zenuwstelsel aan tast, vrijgekomen uit zo'n duizend granaten en an dere chemische wapens uit de Tweede Wereld oorlog. Deze wapens die deze zomer vernietigd zoudèn worden, liggen opgeslagen in 30 centi meter dikke betonnen iglo's, bedekt door een meter aarde. Zij worden dag en nacht bewaakt. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Het Koningin Juliana Fonds is een particuliere stichting die instellingen en initiatieven op het terrein van maatschappelijk welzijn, daadwerkelijk steunt. verhuist per 6 februari 1981 van 's-Gravenhage naar Bunnik J. F. Kennedylaan 101, 3981 GB Bunnik Telefoon 03405-4524 Postbus 90, 3980 CB Bunnik

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1