lUC: straks vijf miljoen Britse werklozen ^AM ontgint )lieveld bii emshaven Fransen geven levering van Mirages aan Irak toe loskou reageert fel op anti jgingen terrorisme Moeizaam verloop van onderhandelingen Times CONOMISCH HERSTELPLAN VOORGESTELD KOPSTUKKEN DUITSE CDU STEUNEN JUNTA EL SALVADOR Akkoord ophanden in roerig zuiden van Polen Deze week ij de melkman: ITENLANDi LEIDSE COURANT DINSDAG 3 FEBRUARI 1981 PAGINA 11 (Van onze correspondent Roger Simons) DEN „Als premier Thatcher geen eco- Ische koerswijziging doet, zal Groot Brit- lë in 1985 wel vijf miljoen werklozen kun- hebben". Dat zei secretaris generaal Lem fay van de Centrale van Britse Vakvereni- tn. het zogeheten TUC, gistermiddag op persconferentie in Londen. Murray noemde !en onaanvaardbaar vooruitzicht. Hij stel- rompt «en economisch herstelplan voor. dat volgens de vakbeweging redding kan bren gen. Vooral wat de openbare sector betreft, is het een erg duur plan. De Britse economie moet een finan ciële prikkel van drie procent krijgen. Om dat doel te kunnen bereiken is er een extra investering door de staat van ruim 24 miljard gulden nodig in de periode 1981-'82. Het grootste deel van dit kapi taal moet gebruikt worden plaatsen te scheppen. De TUC-voorstellen worden gedaan in het jaarlijk se economische overzicht van de Britse vakbewe- louter een gevolg is van de internationale Het grootste deel van de ellende, aldus de vakbon den, wordt veroorzaakt door de conservatieve re- geringspolitiek. De vakbeweging meent, dat refla- tie het enige middel is om de aangerichte schade ongedaan te maken. Met de extra 24 miljard gulden zouden volgens het TUC nieuwe buisleidingen gelegd kunnen worden om meer gas uit de Noordzee te halen. Het Britse spoorwegnet moet dringend volledig geëlectrifi- cecrd worden. Een ander nuttig en bijzonder drin gend werk is modernisering van het sterk verou derde rioolsysteem van Groot Brittannië. Waar het vele geld vandaan moet komen? In de eerste plaats van de opbrengst van onze Noordzee- olie, zegt vakbondsbaas Lem Murray. Een ander deel zou uitgespaard kunnen worden op de defen siebegroting. Dus voor Groot Brittannië geen Ame rikaanse raketten meer. Wat de staat daarnaast nog tekort komt, krijgt hij wel bij elkaar door be lasting te heffen op het inkomen van de arbeiders, die in het tegenovergestelde geval werkeloos zou den zijn en geen belasting zouden betalen, maar wel uitkeringen opstrijken. HAAG De Ne- andse aardoliemaat- tppij (NAM) zal sa- l met twee andere maatschappijen, de on Oil en Petroland, n een miljard inves- :n in de winning van en gas in drie blok- van het Continen- I Plat. dit bedrag is begre- j een bedrag van min is 160 miljoen gulden r de voorgenomen in- iting van de Groning- Eemshaven. De in kting van de Eemsha- ven voor de verwerking en behandeling van het op zee gewonnen gas en de olie zullen ongeveer 500 tot 800 manjaren werk opleveren. De drie blokken liggen op 220 kilometer van de Eemshaven. In een daarvan, F-3, heeft de NAM olie en gas aangetroffen. De oliev/inning loopt uit in het blok F-2 en F-6, waarvan de winning in handen is van an- defe oliemaatschappijen. De Sovjet-Unie heeft besloten haar olie-invoer naar West- Europa flink te beperken. Te gelijkertijd legt zij haar afne mers flinke prijsverhogingen op. Dit schrijft het gezagheb bende Amerikaanse vakblad Petroleum Intelligence Weekly. De leveringen zijn met vijftien tot dertig procent teruggeschroefd. Ita.ië ziet zich zelfs bijna eenderde van de Sovjet-aanvoer, die vorig jaar nog vijf miljoen ton be droeg, ontgaan. De prijs van de olie is met 4,86 dollar ver hoogd tot 39 dollar per vat (Van 159 liter). Uit Saoedi-Arabië komen be richten dat dit land de oliepro ductie wil verkleinen tot drie miljoen vaten per dag. Op het ogenblik bedraagt de productie per dag 10,3 miljoen vaten. Straks echte vis voor pinguin van twee weken Jong en hongerig is deze pinguin van twee weken oud, die in de „couveuse" van de Londense dierentuin bijkomt van de vermoeienissen van het uit het ei kruipen. Over een paar weken is de „spuit met voeding" niet meer nodig, want dan bestaat de maaltijd van het snel groeiende jong uit een vers visje. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Parijs heeft, vergeefs, alles gedaan om de leve ring van Mirages aan Irak te verheimelijken. De poging tot geheimhouding mislukte omdat op de luchtbasis van Lar- naca in het Griekse deel van Cyprus de Franse vliegtuigen, die geen enkel kenteken droegen, opgemerkt waren. Nadat gisteren de levering van de vliegtuig nog werd ontkend, heeft Frankrijk inmiddels officieel toegegeven, dat de vliegtuigen via Cyprus zijn geleverd. Het gaat, aldus het Franse ministerie van buitenlandse zaken, om de levering van vier van de 60 door Irak in 1977 bestelde Mirage-jacht- vliegtuigen. De pogingen van Parijs om de levering te verheimelijken waren vanzelfsprekend gemotiveerd door de vrees voor diplomatieke verwikkelingen, met name met Iran. De regering van Cyprus was door Frankrijk in de zaak betrokken en speelde min of meer de rol van „medeplichtige" en zaterdag probeerde Nicosia de indruk te wekken dat de toestellen Jordaans waren, terwijl het Franse ministerie van defensie verklaarde geen enkel com mentaar te hebben. Het feit dat de vlucht tijdens het weekeinde plaats had wijst er overigens op dat men alles wilde doen om de zaak zoveel mogelijk te verdoezelen en commentaren bij afwe zigheid van de betrokken diensten zo lang mogelijk uit te stel len. Voorlopig, zo verklaarde een zegsman van het ministerie van buitenlandse zaken, zullen geen verdere leveringen plaat$ hebben. Eind december was evenwel al c len aan Irak afgeleverd en wel losse onderdelen waarover destijds praktisch niets bekend was. Het paradoxale bij deze aangelegenheid is dat de Franse rege ring het contract met Bagdad nimmer heeft proberen te verhei melijken. Dat de Fransen toch tot levering zijn overgegaan heeft waarschijnlijk te maken met het feit dat zij hun reputatie van standvastige wapenleveranciers niet teniet willen doen. eerste s i deze toestel- iegtuigpionier Douglas overleden LM SPRINGS De Amerikaanse vliegtuigbouwer Do- 1 W. Douglas, de ontwerper van de bekende DC-3 Dako- Is zondag op 88-jarige leeftijd in Palm Springs overle- ald Douglas was een van de bekendste pioniers in de eerste i van de luchtvaart. In 1920 bouwde hij achter in een kap- zaak in Los Angeles zijn eerste vliegtuig. Hij vormde in dat de Douglas Aircraft Co en ontworp een tweepersoons hou- Wiegtuig, de Cloudster, het eerste toestel dat van de grond m met een lading die groter was dan zijn eigen gewicht, glas verwierf vooral bekendheid met de in 1933 begonnen vliegtuigen DC-2 tot en met DC-10. Verreweg het bekend- n deze reeks werd de DC-3 Dakota, waarvan ruim 11.000 s werden gebouwd. In 1967 ging Douglas een fusie aan met lonnell Aircraft. De door president Reagan ont slagen Amerikaanse ambassa deur in El Salvador. Robert White. SKOU De Sovjet-Unie ft zich zwaar gestoten de uitspraken van de iwe Amerikaanse rege- -Reagan, dat het Krem- banden zou onderhouden het intenationale terro- ïe en is fel van leer ge- ken tegen wat zij een li-Sovjet campagne" in herenigde Staten noemt. het Kremlin regeringsploeg in Washington een wittebrood speriode te gunnen, dan is het volgens Westerse diplomaten daar snel op teruggekomen. De diplomaten voorspellen dat Moskou nu bij iedere beschul diging fel van leer zal trekken. Het officiële persbureau Tass gaf maandag een bijzondere verklaring uit, waarin het ie dere aantijging over betrok kenheid van de Sovjet-Unie bij terroristsiche activiteiten „een grove en kwaadaardige misleiding" noemde. De verklaring was ten dele een antwoord op de beschuldi ging van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Alexander Haig, dat de Sovjet- Unie steun geeft aan politieke richtingen die het internatio nale terrorisme aanmoedigen. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Recente uitlatingen van twee vooraanstaande politici van de Duitse CDU over El Salvador hebben nogal wat opzien gebaard. Na terugkeer van een bezoek aan dat Middenamerikaanse land hebben zij verklaard het regiem van de junta te steu nen. De secretaris van de CDU Geissler, noemde het bewind van de christen-democraat José.Na poleon Duarte „menselijk, christelijk en vrien delijk voor de armen". De voorzitter van de christen-democratische fractie in het Europese parlement Klepsch verklaarde gisteren in Bonn dat Duarte „vooruitgang, democratie en men senrechten tot gelding wil brengen in El Salva dor". Deze uitlatingen hebben bij vertegenwoordigers van SPD en FDP tot scherpe afkeurende reac ties geleid. De vice-voorzitter van de SPD-frac- tie, Ehmke, wees erop dat veel christen-demo craten in El Salvador zich in dq oppositie be vinden en dat Duarte het werktuig is van de rechtse militairen. Een woordvoerder van de FDP-jongercn noemde de uitlatingen „schanda- liR". De Amerikaanse ambassadeur in El Salvador, Robert E. White is door president Reagan ont slagen, omdat hij openlijk kritiek heeft uitgeoe fend op de Amerikaanse politiek in El Salva dor. White heeft een andere, hem aangeboden hoge functie geweigerd. White's ontslag wordt in verband gebracht met enige vraaggesprek ken met de Amerikaanse pers, waarin hij zich scherp uitliet over de steun, die Washington geeft aan de junta. White had bij die gelegen heid verklaard, dat hij bovenaan de lijst stond van een lijst van ambassadeurs, die ontslagen zouden worden omdat zij „het terrorisme in El Salvador hadden aangemoedigd". WARSCHAU Er zijn vooruitgangen geboekt in de be sprekingen tussen de Poolse regering en de vakbonds- cn stakingsleiders in Zuid-Polen, waar nog grote arbeidsonrust heerst. Zoals gisteren gemeld is Solidariteitleidcr Lcch Wa lesa, naar het zuiden vertrokken om dc arbeiders cn boeren daar tot ccn grotere souplesse te bewegen. In Biclsko Biala wordt in ongeveer 120 grotere bedrijven ge staakt. Bovendien houden ook veel winkels hun deuren geslo ten. Een akkoord zou ophanden zijn. De stakers in de zuidelijke streken van Polen eisen met name het ontslag van een aantal partijfunctionarissen, die zich aan corruptie zouden hebben schuldig gemaakt. Voorts vechten de vrije boeren om een eigen vrije vakbond; een kwestie, die binnen enkele dagen bij het Poolse hooggerechtshof aan de orde komt. Het Russische perbureau TASS zegt in een commentaar op de gebeurtenissen in Polen, dat een groot deel van de Poolse bevol king maatregelen verwacht tegen de „contrarevolutie", zoals TASS het streven naar vrije vakbonden en de inmiddels inge willigde eisen voor een vrije zaterdag en toegang tot de persme dia noemt. „Het gevaar, dat verdere ontwrichting van het open bare en politieke leven teweeg wordt gebracht, treedt steeds dui delijker op de voorgrond", aldus TASS. In Stockholm is bekend geworden, dat het Zweedse leger in no vember in staat van paraatheid is gebracht met het oog op een dreigende Russische inval in Polen. Bepaalde onderdelen zijn nog steeds paraat. ADVERTENTIE (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De onderhandelingen tussen twee mannetjes van de Australische kran tenbaron Rupert Murdoch, die de Londense Times willen kopen, en leiders van zeven grafische vakbonden, willen niet vlotten. Het ziet er dan ook naar uit, dat beide par tijen pas op het nippertje een overeenkomst De huidige eigenaar van The Timeskranten, de Canadese Thomson-Organisation, heeft 12 fe bruari gekozen als tijdlimiet. Als Murdochs ver tegenwoordigers en de vakbondsleiders die dag nog geen akkoord bereikt hebben, zal Thomson uitzien naar een andere koper. Maar hoewel gisteren lichte vooruitgang gemaakt is, zijn de onderhandelingen niet afgebroken. Maandag ontmoeten beide partijen elkaar opnieuw. Dan hebben ze nog drie dagen de tijd om de zaak rond te kriigen. Van de zijde van de vak bonden werd al gevreesd, dat het niets zou worden. Na de bijeenkomst in het Timesge- bouw koesterden sommige vakbondsleiders echter weer enig optimisme. Maar ze gaven toe,' dat Murdoch zware en zelfs onmogelijke eisen stelt. Hij stelt onder meer een loonstop voor, die zou duren tot 1982. Verder wil Murdoch de drie Ti- mesweekbladen buiten Londen laten drukken. Beide suggesties worden door de vakbondslei ders onaanvaardbaar genoemd. „Het is al erg genoeg, dat we het verlies van honderden ar beidsplaatsen zullen moeten accepteren", zeg gen ze. Veroordeling van Sophia Loren definitief ROME Alleen de Italiaanse president kan nog door een bege nadiging voorkomen dat Sophia Loren,-als zij in haar land te rugkeert, voor een maand de gevangenis ingaat. Wegens belas tingontduiking is de filmster in hoogste instantie veroordeeld tot een maand hechtenis en een boete van twaalf miljoen lire (onge veer 275.000 gulden). Hoewel zij in de jaren zestig in Zwitserland woonde, had zij volgens de rechter toch in Italië belasting moe ten betalen over in inkomsten van drie filmrollen die zij toen speelde. Loren woont nu in Frankrijk. Zodra zij de Italiaanse grens over komt moet zij rekening houden met een arrestatie. Ecuador houdt vast aan aanspraken QUITO De president van Ecuador, Roldos, heeft ver klaard, dat het overeengeko men bestand tussen zijn land en Peru niet betekent, dat Ecuador afstand doet van zijn aanspraken op het omstreden grensgebied. Beide landen hebben vijf da gen lang gevechten geleverd over het omstreden grensge bied. Inmiddels is een bestand afgekondigd, dat door beide landen getekend is. Merit ongekend sukses intIS.A, Smaaksensatie nicotine-arme Merit leidt tot radikale ommezwaai rookgewoonten Amerikanen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11