Iraanse president valt lel uit naar tegenstanders Bezuinigings plannen Reagan stuiten op grote weerstand Jongerenprotest in ürich en est- Berlijn Italië weer geconfron teerd met dreigende kabin e ts crisis ÏCUADOR: „STAAKT VUREN" VALS SPEL VAN PERU Saoed el Feisal: Israël verspeelt recht om lid van de VN te zijn BUITENLAND Politie breekt ledematen rerdachten JEW DELHI Een Indiase journalist die on- ébngs melding maakte van gevallen waarin de politic ter bestrijding van de misdaad en hand- taving van de openbare orde verdachte perso- icn blind heeft gemaakt, heeft nu onthuld dat Ie politie voor hetzelfde doel ook ledematen an verdachten heeft gebroken, n een publicatie van het in Calcutta verschijnende lunday schreef de journalist Syed Abidi gesproken e hebben met negen personen wier ledematen wa- en gebroken in gevangenissen in de heilige stad kelijk 6$enares- Volgens de journalist handelde de politie vaiüt wraak of om andere potentiële misdadigers af eling, lie schrikken. Na zijn eerste onthulling dat in de de mèestaat Bihar mensen in voorlooige hechtenis blind i zich to^aren gemaakt, werden verscheidene politiefunc- ie langei°nar'ssen geschorst, namelijk ing. Ter het ge' bindeij Olie-embargo tegen Z-Afrika gevraagd BRUSSEL Eén vijftigtal parlementarërs uit elf Europese landen hebben zaterdag in Brussel aangedrongen op een volledig olie-embargo te gen Zuid-Afrika. De vijftig achten in het bij zonder „de westerse landen" verantwoordelijk voor de onvoldoende werking van het embargo dat olieproducerende landen al tegen Zuid-A frika hebben ingesteld. Aan de bijeenkomst na men parlementariërs deel uit de negen EG-lan- den. Ze was mede georganiseerd door het CDA- kamerlid J.N. Scholten. LEIDSE COURANT .Sylvia Kristel als Lady Chatterley Het moest er van ko men: de verfilming van het lang verboden boek Lady Chatterley's Lover van D.H. La wrence. Een Brits- Franse maatschappij gaat de film uitbren gen. Nicolas Clay speelt de mannelijke hoofdrol en zijn tegen speelster is hoe kan het anders? onze eigen Sylvia Kristel. Zij poseren hier op een bank in een Londens park. Vandaag begon nen de opnamen. Op een geheime plaats. zich jwel ze-J •cuteercfEHERAN De Iraanse president, omein^bolhassan Bani-Sadr, heeft in een k overPs*eren ^oor persbureau aldusfars gepubliceerde rede een nauwe lijks verhulde, zeer felle aanval ge- laan op politieke tegenstanders. „In- lien u een onafhankelijk en vrij land ivilt, indien u niet geregeerd wilt wor- d Ien door hen die de donkere dagen EM-tan verleden willen terugbrengen loor leugens, bedrog, smaad, marte ling en gevangenisstraf, wees dan ner- •e aanwens bang voor", zo zei Bani-Sadr za terdag in een vluchtelingenkamp in de zuidoostelijke stad Jiroft. Hij riep de Iraniërs op met alle kracht en een heid weerstand te bieden aan „schreeuwers en tirannen". „Het is nu zaak voor het volk mijn verkiezing te verdedigen", aldus Bani-Sadr. Waarnemers zien in de uitspraken van Bani- Sadr een Scherpe aanval op de Islamitische fun-, damentalisten die worden geleid door de Isla mitische Republikeinse Partij (IRP) van Aya tollah Behesjti. De rede van Bani-Sadr werd in feeld van de botsingen tussen jeugd en poliie in Zürich. Jongeren eisen daar onder meer dat j de beschikking krijgen over eigen lokaliteiten. IVEST-BERLIJN, Zürich In West-Berlijn Zürich is het in de loop van het weekein- weer tot vechtpartijen gekomen tussen opstandige jongeren en de politie. In beide itereei ^den werden barricaden opgericht, ruiten ngegooid en vele mensen gearresteerd. Zo- West-Berlijn als in Zürich richt zich iet protest van de jongeren tegen de officië le politiek van hun regeringen. tan de vechtpartijen in. Zürich ging zaterdag ien betoging vooraf van jongeren die meer voonrechten eisen. Voor de demonstratie was een goedkeuring verleend. Daarom greep de tolitie in. Ze omsingelde de jongeren en dreef ien met behulp van traangas, waterkanonnen gummikogels naar een bepaalde plek in de groepje jongeren wilde „uitbre- felle vechtpartij lad. Toen .kwam hef tot* iij enkele betogers neergeslagen werden. Vier ingeren moesten in het ziekenhuis worden op- VtJl I/Tl 'ei genomen. Ook in- andere delen van Zürich kwam het tot gevechten tussen de politie en de monstranten. Daarbij werden etalageruiten in gegooid, barricaden opgericht en prullenman den in brand gestoken. Zaterdag&vond keerde de rust in de stad terug. Maar in West-Berlijn duurden de rellen tot zondagmorgen. Voor de derde achtereenvol gende nacht werden stenen gegooid door de ra men van banken en supermarkten. 46 betogers zijn gearresteerd. Het centrum van de rellen is de wijk Kreuz- berg. Doorgaans zorgen de jongeren ervoor dat het niet tot een rechtstreekse confrontatie met de politie komt. Dit „kat-en-muis-spelletje" is al voor Kerstmis begonnen. De wijk behoeft drin gend sanering. Er wonen veel Turken en stu denten. Vele lege huizen zijn gekraakt. De stu denten en andere jongeren eisen woonruimten die voor hen te betalen zijn. 12(| 13,1 14 15,l|lUITO/LIMA De regering van Ecuador «eft afgelopen nacht het enkele uren eer- r afgekondigde „staakt-vurcn" in het 17,1 rensgeschil tussen de beide landen „vals pel" genoemd. Volgens Quito voeren Peru- »ansc troepen nog steeds aanvallen üit op 'illingen van het leger van Ecuador. Peru had gisteravond bekend gemaakt, dat zijn -4 Toepen alle Peruaanse stellingen aan de grens net Ecuador hadden heroverd, zodat opdracht tot een „staakt-vuren" kon worden gegeven na zondei een strijd van vijf dagen in bergachtig junglege- 'ied. n Quito heeft de president van Ecuador, Jaime loldos, ontkend dat zijn troepen delen van ïru hadden bezet. Hij noemde de Peruaanse beschuldigingen „voorwendsels om de aggressie te rechtvaardigen". In Washington buigen de ministers van buiten landse zaken van de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) zich vandaag, op verzoek van Ecuador, over het grensgeschil tussen de beide landen. Hoewel Peru deze organisatie niet bevoegd acht, is de Peruaanse minister van buitenlandse zaken toch naar Washington ge reisd om het standpunt van zijn land te verde digen. Peru heeft zich wel gewend tot de vier landen, die de uitvoering moeten garanderen van het Verdrag van Rio uit 1942, dat de grens tussen Peru en Ecuador bepaald heeft. Deze landen, de VS, Brazilië, Chili en Argentinië, zijn in Brasilia bijeen geweest en hebben op een bestand aangedrongen. het Engels gepubliceerd en later overgenomen door het Engelstalige „Teheran Times". De toe spraak werd niet geciteerd in Perzischtalige bladen. President Bani-Sadr verweet de Iraanse rege ring met al haar voorstellen in het parlement slechts zijn positie te willen verzwakken. Vol gens Bani-Sadr is de nieuwe wet over het be heer van radio en televisie in strijd met de grondwet. De Iraanse president zei dat hij, zoals al zijn hele leven lang „nu nog steeds onder censuur staat". Na zijn scherpe aanval op Islamitische funda mentalisten heeft zich in Teheran de mening RIAD „Israël heeft het recht verspeeld om lid te zijn van de VN. Hoe kan een land, dat door de VN zelf in leven is geroepen, bij de volkerenorganisatie aangesloten blijven, als het elk besluit van de VN naast zich neerlegt". Dit heeft de Saoediarabische mi nister van buitenlandse zaken, prins Saoed el Feisal, aan Nederlandse journalisten ver klaard. Eerder had minister Van der Klaauw, die als voorzitter van de ministerraad van de EG een reis langs verschillende landen in het Midden- Oosten maakt, Saoedi-Arabië gewaarschuwd voor de gevolgen van het isoleren van Israël. „Als de islamitische landen er in slagen om Is raël uit de VN te stoten, dan zal dit leiden tot een verharding, die een oplossing van het con flict in het Midden-Oosten niet gemakkelijke maakt, aldus minister Van der Klaauw. Prins Saoed el Feisal heeft lange gesprekken met minister Van der Klaauw gevoerd. Hij zei, dat de Nederlandse opvattingen over het con- versterkt dat president Békni-Sadr ondanks de nog steeds voortdurende oorlog met Irak de verjaardag van de revolutie aanstaande woens dag als een demonstratie van zijn kracht wil gebruiken. Bani-Sadr heeft herhaaldelijk ver klaard dat hij zich pas na een einde van de oor log met Irak met binnenlandse politiek wil be moeien, maar volgens politieke waarnemers wil de president de regering van premier. Radjai geen tijd geven haar positie te consolideren. De Iraanse president werd zondag in zijn pleidooi gesteund door de broer van Chomeiny, Ayatol lah Pasandideh. Deze riep het Iraanse volk in een vraaggesprek met het blad „Nizan" op Bani-Sadr Minister Van der Klaauw in gesprek met zijn Saoediarabische ambtgenoot prins Saoed el Faisal. flict in het Midden-Oosten veranderd zijn, wat zou blijken uit de deelname aan de Unifil en het verplaatsen van de ambassade van Jeruza lem naar Tel Aviv. Volgens minister Van der Klaauw zijn in de Saoediarabische hoofdstad de zogeheten „niet joodverklaringen", die sommige Nederlandse bedrijven uitgeven voor personeel, dat zij naar Saoedi-Arabië uitzenden, niet ter sprake ge weest. Ook de kwestie Van Wesel, de joodse journalist, die niet tijdig een visum heeft gekre gen om met minister Van der Klaauw mee te reizen, is niet aan de orde geweest. Het is overi gens niet waarschijnlijk, dat Van Wesel alsnog een visum zou kunnen krijgen. Volgens de Sa- oedische voorschriften moet een visum worden aangevraagd in het land waar men woont en Van Wesel is ingezetene van Jeruzalem. Mgr. Lustiger aartsbisschop van Parijs PARIJS Paus Johannes Paulus II heeft de bisschop van Orleans, mgr. Jean-Marie Lus tiger (54) benoemd tot aartsbisschop van Parijs. Hij volgt in die functie kardinaal Francois Marty Marty op. Mgr. Lustiger was ruim een jaar geleden nog pastoor in een Parijse parochie. Daarvoor is het aalmoezier geweest op de Sorbonne, de univer siteit in de Franse hoofdstad. Mgr. Lustiger is de zoon van Poolse joden in Parijs. Zijn moeder kwam in de oorlog om in het concentratiekamp Auschwitz. Na de oorlog werd hij opgevangen bij een katholieke familie in Orleans. Op 14-ja- rige leeftijd werd hij gedoopt, ging naar het se minarie en ontving in 1954 zijn priesterwijding. Bij de studenten van de Sorbonne was Lustiger zeer gezien. Bij zijn bisschopswijding ging spon taan een ovatie op op het ogenblik dat hij de kathedraal van Orleans binnenkwam en dat na een afwezigheid van tien jaar uit de studenten kring: Lustiger was toen gewoon pastoor. MAANDAG 2 FEBRUARI 1981 PAGINA 7 (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Het voortbestaan van het veertigste Italiaanse kabinet sinds 1943 staat op het spel als gevolg van de twee weken geleden door president Pertini geopperde suggestie, dat de leiding van de Rode Brigaden en andere ultra-linkse terreurorganisaties zich in de Sovjet-Unie of een ander Oosteuropees land bevindt. Morgen zal de regering-Forlani hierover in het parlement aan de tand worden gevoeld. De mogelijkheid bestaat dat het kabinet over deze kwestie zal struikelen. Eind verleden'week heeft de minister van binnenlandse zaken, Vergilio Rognoni, na een langdurige bespreking met de parle mentaire commissie voor de geheime diensten, verklaard dat er weliswaar connecties bestaan tussen de Italiaanse stadsguerrilla- groepen en soortgelijke groepen in het buitenland, maar dat er geen aanwijzingen bestaan dat de Rode Brigaden uit het buiten land worden gesteund of geleid. De socialistische minister van defensie, Lagorio was het daar niet mee eens. Hij verklaarde te genover de pers er wel degelijk van overtuigd te zijn, dat de linkse terroristen steun ontvangen uit het buitenland. De socialistische en sociaal-democratische regeringspartners eis ten vervolgens dat premier Forlani zich hierover duidelijk zou uitspreken. Forlani heeft inmiddels tegenover een Oosteuropese handelsdelegatie verklaard dat goede relaties met het Sovjet- -blok van vitaal belang zijn voor de Italiaanse economie. Goede verstaanders leiden hieruit af, dat Forlani morgen geen verkla ring zal afleggen, die in Moskou in slechte aarde zou vallen. Italië is, zoals bekend, voor het dekken van zijn energiebehoef ten gedeeltelijk aangewezen op aardgasleveranties door de Sov jet-Unie. Zaterdag heeft de christendemocraat Forlani de leiders van de socialisten en de sociaal-democraten, Bettino Craxi en Pietro Longo, uitgenodigd voor een lunchbespreking. Beide coalitie partners hebben geweigerd hieraan gevolg te geven. De socialis ten zeggen over bewijzen te beschikken, dat ultra-linkse terro risten met medeweten van de Sovjet-Unie worden opgeleid en van wapens voorzien, in een trainingskamp in Tsjecho-Slowa- kije. De weigering van Craxi en Longo om met Forlani te pra ten over een uitwijkmanoeuvre wordt gezien als een aanloop tot het laten vallen van het 14 weken oude kabinet-Forlani. Surinaamse ex-minister veroordeeld PARAMARIBO De voormalige Surinaamse i penbare werken, Achmed Karamateli is door de speciale Suri naamse anti-corruptierechtbank tot tweeënhalf jaar gevangenis straf veroordeeld. Karamateli was minister van openbare wer ken in de Surinaamse regering die op 25 februari 1980 werd af gezet door een groep onderofficieren van het leger. Hem werd onder meer ten laste gelegd dat hij 3,3 miljoen dollar aan over heidsgeld had overgemaakt aan aannemers zonder dat de juiste procedures in acht waren genomen. Staking op Britse schepen ROTTERDAM Op ongeveer 110 Britse schepen in havens in alle delen van de wereld is de bemanning in staking gegaan, zo is vrijdag van een woordvoerder van de Britse Zeeliedenbond (NUS) in Rotterdam vernomen. Ze eisen loonsverhoging. Vol gens Tony MacGregor, inspecteur van de NUS in Rotterdam gaat het onder meer om tien schepen in de Rotterdamse haven en één in Amsterdam. De onderhandelingen tussen de NUS en de reders over een verhoging van de gage met twaalf procent zijn op niets uitgelopen. Zuidafrikaanse actie tegen Mozambique PRETORIA Bij een Zuidafrikaanse actie tegen guerrilla strijders die zich zouden schuilhouden in de Mozambikaan- se hoofdstad Maputo zijn minstens dertig nationalistische rebellen en twee Zuidafrikaanse commando's om het leven gekomen, zo heeft een woordvoerder van het Zuidafrikaan se leger in Pretoria meegedeeld. De^actie zou gericht zijn tegen een basis van het Afrikaanse Na tionale Congres, een organisatie die het blanke minderheidsge- weld in Pretoria desnoods met geweld omver wil werpen. De actie heeft in de Zuid-Afrika omriongende frontlijnstaten woe dende reacties opgeroepen. Weer overlevenden van rampschip aangetroffen DJAKARTA Op een eiland bij Zuid-Sulawesi (Celebes) zijn nog eens 70 overlevenden gevonden van de ramp met het Indonesische passagiersschip Tampomas 2, dat vorig eweek op de Javazee is vergaan. Drie kinderen onder hen bleken te zijn gered door dolfijnen. Van 143 mensen staat nu vast dat zij zijn omgekomen, terwijl 284 personen nog worden vermist. Functionarissen van de scheepvaartmaatschappij aan wie de Tampomas 2 toebehoorde, hebben verklaard dat de zoekacties die aanvankelijk zaterdag waren afgelast, na het aantreffen van de zeventig zijn hervat. Er is veel kritiek gekomen op de hulp verlening van de overlevenden. De kapitein van het schip, die bij de ramp omkwam, heeft tegen een Indonesische verslaggever gezegd dat er sprake is geweest van sabotage. Voor het schip zonk, brak er brand uit. AMERIKA TREKT ZICH TERUG UIT DE WERELD' (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Nog voordat president Ronald Reagan een con crete aanwijzing heeft kunnen ge ven waar de aangekondigde bezui- nigingsklappen precies zullen val len, is achter zijn rug al het eerste gevecht uitgebroken over mogelij ke drastische besnoeiingen op de Amerikaanse bijdrage aan de ont wikkelingshulp. Een afgelopen week uitgelekt voorstel van begro- tingsdirectcur David Stockman om de niet-militaire buitenlandse hulp met meer dan eenderde te be snoeien, heeft niet alleen bij veel buitenlandse diplomaten, maar ook op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verbijstering gewekt De tien EG-landen hebben vrijdag on middellijk in een brief hun bezorgd heid over het voorstel laten blijken. Ook Australië, Canada, een reeks an dere landen en een groot aantal Ame rikaanse congresleden hebben inmid dels bezorgd bij de ministeries van buitenlandse zaken en financiën aan geklopt. Bij het State Department werden hun bezwaren over het alge meen met instemming begroet. Offi cieel wilde het State Department geen commentaar kwijt, maar langs infor mele weg werd duidelijk gemaakt dat men het begrotingsvoorstel met grote klem zal bestrijden. „Amerika trekt zich terug uit de wereld", zei een ambtenaar van het State Department schamper. Volgens sommige functio narissen zou minister van buitenland se zaken Alexander Haig furieus op het voorstel hebben gereageerd, ook al omdat geen vooroverleg met hem zou zijn gepleegd. Op zijn deze week gehouden eerste persconferentie liet een zeer zelfverzekerde Haig nog we ten grote waarde te hechten aan bui tenlandse hulp. Stockman, een jonge neo-conservatief, door Reagan gcrccrulcerd uit het Huis van Afgevaardigden, wil bijna 3 mil jard dollar snoeien op dc nog door president Carter voor 1982 (ingaand 1 oktober 1981) ingediende begroting van 8 miljard dollar. Nooit eerder sinds de opbouw van het Amerikaan se hulpprogramma na de Tweede We reldoorlog zijn zulke grote besnoeiin gen voorgesteld. Stockman wil de Amerikaanse ontwikkelingshulp voornamelijk richten op een klein aantal landen, die voor de Verenigde Staten van groot strategisch belang zijn. De EEG-bezorgdheid, die vanwege het Nederlandse voorzitter schap van de Europese ministerraad vrijdag tot uitdrukking werd gebracht door de Nederlandse ambassadeur in Was hington, dr. Jan Lubbers, richt zich in het bijzonder op de voorgestelde be snoeiing met niet minder dan 50 pro cent op de Amerikaanse bijdrage aan de International Development Asso ciation (IDA) van de Wereldbank. Een dergelijke besnoeiing zou een eenzijdige verbreking zijn van een ak koord, dat de rijke landen over de IDA-bijdrage hadden bereikt. Hoewel Westeuropese diplomaten in Washing ton niet geloven, dat de door Stock man voorgestelde en door sommigen als „rampzalig" bestempelde bezuini gingen in hun geheel zullen worden overgenomen, rekent men op nog al tijd forse besnoeiingen. Volgens waarnemers in Washington is het korten op de ontwikkelingshulp slechts een klein onderdeel van een ongekend hevig bezuinigingsgevecht, dat intern al is losgebarsten en de ko mende weken meer en meer in het o- penbaar zal komen. President Reagan, die deze week een eerste serie econo mische maatregelen via de tv zal aan kondigen, wil zeker 20 en mogelijk 25 miljard dollar bezuinigen. De berich ten hebben nu al geleid tot commen taren, die uiteenlopen van „moedig" tot „onzinnig", en „De klok wordt twintig jaar teruggezet". Président Reagan dient snel met be slissingen te komen. Tot nu toe is zijn taal als president nauwelijks te onderscheiden geweest van de retorische hoogstandjes, die hij tijdens de campagne maakte. De reeds genomen maatregelen zijn met zeer gemengde gevoelens ontvangen. Een personeelsstop met terugwerkende kracht tot 5 november heeft al tot di verse rechtzaken geleid. Datzelfde geldt voor de „bevriezing" van meer dan honderd recent ingestelde bepa lingen. Definitieve voorstellen wor den pas op zijn vroegst half februari verwacht. Maar dan moeten wel de interne bezuinigingsgevechten tot een oplossing zijn gebracht.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7