Bedrijven Volmolengracht verzetten zich tegen eenrichtingverkeer Bedrijfsleider Nettorama óp de fiets overvallen r"tw# Leidenaar overlijdt na heroinegebruik Televisiepira ten organiseren stripteasewedstrijd Leidse "punks"tevreden over eigen café in L VC Wiens leven is hef geeft stof tot nadenken Theatraction doet Prins" recht Aafje Heynis on troert in liederen Ts wsky Baroktrio Amsterdam: verfijnd en virtuoos STAD LEIDSE COURANT MAANDAG 2 FEBRUARI 1981 JD DR: 18.00 i. tv-serle. Zoll, LEIDEN Een aantal bedrijven aan de Oude Vest, tussen Vollers- gracht en Pelikaanstraat, heeft het gemeentebestuur laten weten dat zij het instellen van éénrichting- verkeer op de Volmolengracht niet zien zitten. „Wij zullen ons blijven verzetten tegen het instellen van éénrichtingverkeer tenzij dit wordt ingesteld voor motorvoer tuigen komend vanaf de Lange^ gracht", schrijft de heer A. Koren- hoff namens de ondernemers. De ondernemers lieten de gemeente in '77 reeds weten niet akkoord te kunnen gaan met de maatregel om de Volmolengracht voor verkeer vanaf de Langegracht af te sluiten. „Gedurende de afsluiting van de Vol molengracht in 1980 hebben wij nog eens ervaren hoe gegrond onze klachten destijds zijn geweest,", aldus ondernemer Korenhoff in zijn brief: „Door de huidige parkeersituatie in Maredorp is ons bedrijf voor een be stelauto al niet meer bereikbaar. Zwaar vrachtverkeer loopt bij de Volmolenbrug vast omdat de dubbele draai naar links voor de wagens niet haalbaar is". Hij pleit ervoor de Vol molengracht voor het verkeer vanaf de Langegracht gewoon open te hou- 5 hun be klag over de parkeersituatie in de wijk. „Het parkeervandalisme heeft ongekende vormen aangenomen, niet in de laatste plaats door de komst van de Pelikaanflat waardoor circa 80 plaats in de omgeving 9n. 19.45 15 Het 05 Sport- ilijk progi progr. progr Persoven voor DADERS MAKEN ZICH SCHIETEND UIT DE VOETEN LEIDEN De 25-jarige assistent-bedrijfsleider van de su permarkt Nettorama aan de Haarlemmerweg is zaterdaga vond om kwart voor zes op de Oegstgeesterweg op zijn fiets overvallen door drie gemaskerde mannen en beroofd van rijn geldcassettes. De cassettes bevatten ongeveer 40.000 gul den, de dagopbrengst van de supermarkt. De drie overvallers, die blijkbaar op de hoogte waren van het vervoer van het geld, doken onverwacht op uit de bosjes langs het fietspad van de Oegstgeesterweg en trokken de bedrijfslei- zijn fiets. Behalve de tas met de geldcassettes pakten zij ook twee tassen met levensmiddelen van de fiets en maakten zich uit de voeten. Een voorbijganger met een hond zag een en ander gebeuren en achtervolgde "de dieven., maar omdat er een aantal malen door de overvallers op hem werd geschoten, moest hij opgeven. Er raakte niemand gewond. LEIDEN De Leidse televi siepiraten PTV hebben za terdagavond een striptease- wedstrijd voor de Leidse burgerij aangekondigd. Dit gebeurde tijdens de elfde uitzending van de PTV na ifloop van de uitzendingen van Duitsland 3. Het piratenprogramma bevatte dit keer een tekenfilm, pop muziek en een soft-sex hoofd- EIDEN Een 40-jarige overdosis heroine, eidenaar is gistermiddag De man werd door een bezoe- dood in zijn woning gevon- ker gevonden. Deze waar- caprio den na het gebruik van een schuwde de politie. /er Kiel in „Wa Ierland» zeil de res nie vaststel ezoek of st« kuns Hi iuis ei 6' word :rp". Ht de pollf tenslottf voorzit nd*> i He »»i het nu ?- spral tedig o i ondt film. Gedurende de hoofdfilm werd de slripteasewedstrijd aangekondigd. Het Leidse pu bliek wordt uitgenodigd een filmpje te maken en deze te sturen naar postbus 234 in Lei derdorp. In de volgende uit zending worden de beste vijf filmpjes uitgezonden. Overigens bevatte ook deze pi- ratenuitzending weer reclame boodschappen van Leidse mid denstanders. Het vuurwerk lieten de punkers aan de optredende groepen over. LEIDEN De Leidse „punks" wisten afgelopen zaterdag goed de weg te vin den naar hun eigen punkca fé in het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat 66. Ongeveer 200 „punkers" be volkten zaterdagmiddag en zaterdagavond de grote zaal van het Vrijetijdscentrum die voor de gelegenheid was omgedoopt tot punkcafé. Het was de eerste keer dat het Leids Vrijetijdscentrum een punkcafé binnen zijn muren had. Het is de bedoeling om voortaan elke zaterdagmiddag van één tot vijf uur de punks vrij baan te geven. Van het wat woeste imago dat de punks bezitten was zaterdag niet veel te merken. De punks lieten het vuurwerk over aan de punkgroepen, De Longhai red Kojaks, Desert Regime, de Prime Ministers, Gods Hango ver en Short Circuit. Naast deze levende muziek werden er ook veel punkplaten ge draaid en verkocht, want er was ook een speciaal pun kwinkeltje aanwezig. Veilig heidsspelden waren daar ove rigens niet te koop, wel vele soorten punkbladen. Het Leids Vrijetijdscentrum en de punks waren tevreden over het eer ste punkcafé. „We wilden de punks in Leiden een eigen stek geven en ik geloof dat we daarin zijn geslaagd. De punks hebben in Leiden niet veel plaatsen waar ze zich kunnen uitleven. In de meeste cafés 'zijn ze niet graag geziene gas ten. In het Vrijetijdscentrum kwamen al regelmatig punks en wij hebben ze toen eens een Van veiligheidsspelden was zelfs in het winkeltje niets meer te bekennen. keer gevraagd of ze behoefte hadden aan een eigen hoekjë. Daf bleek het geval te zijn en nu organiseren ze verder hele maal zelf het punkcafé. Niet-' punkers zijn daar ook welkom, ze zullen zich alleen een beetje aan de smaak van de punks moeten aanpassen. Dat hét goed samengaat blijkt, want er zijn ook aardig wat niet-pun- kers", aldus een woordvoerder van het Leids Vrijetijdscen"- •1 LEIDEN In het stuk „Wiens leven is het,,, zaterdagavond gespeeld in de Schouwburg, ,staat de vrijheid van keuze centraal. Beeld houwer Ken Harrison is ten gevolge van een verkeersongeluk vanaf zijn nek ver- fs lamd. Hij komt tot de conclusie dat hij niet waardig leven kan en besluit te sterven. De behandelend arts beschouwt leven echter als het hoogste goed en weigert de behandeling te staken en Harrison uit het ziekenhuis te ntslaan. Hij gaat bewust voorbij aan diens uitdrukkelijke wens en wil hem zelfs Vrankzinnig laten verklaren. 'et stuk gaat niet over euthanasie en doet daar uitspraken over. Harrison bevecht het feit hij als mens heeft afgedaan, omdat zijn sen niet gerespecteerd worden. „Wiens le- het" maakt duidelijk dat alle personages, re ongeacht hun standpunt, oprecht zijn en het [e beste voor hebben met Harrison. Heel fijntjes Ie worden 0ok de hiërarchische verhoudingen nj ven i binnen het ziekenhuispersoneel geschetst, met nadruk op de macht die artsen en hoofdver pleegsters uitoefenen, maar zonder die mensen daar persoonlijk op aan te vallen. Het geflirt van de verpleegster en de verpleeghulp daar tussendoor is overbodig en irritant: het helpt de plot- en karakterontwikkeling geenszins. Het stuk is in de grond heel Engels, waardoor vertekening optreedt. Engelsen stellen grote prijs op woordgrappen, die in de eerste plaats een uiting van scherpzinnigheid zijn en in de tweede plaats van humor. De vele grappen die Harrison lanceert getuigen van zijn nog scherpe geest en horen een cynische uitwerking te heb ben. In de Nederlandse voorstelling staat echter de humor voorop; aan Ton van Duinhoven ont breekt toch het nodige cynisme, zodat de toe schouwer met de arts, kon veronderstellen dat Harrison behoorlijk levenslustig is. Desondanks levert de voorstelling genoeg stof tot nadenken. Jacqueline Mahieu Slooppand in brand gestoken LEIDEN De Leidse brand weer heeft gistermiddag een uitslaande brand moeten blus sen op de bovenverdieping van een slooppand in het Kooipark. De brand was aan gestoken door baldadige jeugd. De brandweer had het vuur snel onder controle. Te water geraakte auto blokkeert Vliet LEIDEN Het kanaal De Vliet is nabij de Vlietweg het afgelopen weekeinde een tijdlang geblokkeerd ge weest door een te water ge raakte auto. Zaterdagavond reed een 29-jarige leraar uit Hazerswoude per ongeluk met zijn zo goed als nieuwe auto het water in. De man wist op tijd uit de auto te komen. Om het vaarver- keer deze week doorgang te kunnen laten vinden, moest de auto gisteren uit het water worden getakeld. Een duiker van de Leidse sportduikvere- niging en de firma Van Mar wijk werden bereid gevonden om dit karwei op te knappen. Zij hadden er een aantal uren voor nodig. CPN: subsidie voor comité tegen fascisme LEIDEN Het CPN-raads- lid J. Brands vindt dat het comité „Jongeren tegen fas cisme" subsidie moet krij gen. Hij heeft B en W ge vraagd of zij er net zo over denken. Het comité waarin vertegen woordigers van het A.N.J.V., het Breehuys, K.W.J., L.S.B. en jongerencentrum Stats deelnemen, werd vorig jaar fe bruari opgericht. Onlangs diende het comité een susi- dieaanvraag bij B en W in. „Vindt het college ook dat het comité buitengewoon goed werk kan verrichten met name onder de jeugd", vraagt het CPN-raadslid, die erop aandringt de subsidie zo snel mogelijk te verlenden en het comité hiervan op korte ter mijn op de hoogte te stellen. LEIDEN Een vergelij king tussen „De kleine prins" van het Arca-theater Gent, verleden weck in het LAK, en die van Thcatrac- tion uit Den Haag van afge lopen zaterdag is natuurlijk onvermijdelijk. Zo'n verge lijking lijkt in het voordeel van de Haagse groep uit te vallen. Theatraction heeft iets met het verhaal gedaan, het aangepast aan theater door enige aardige vondsten. Area hield het bij plaatjès bij een verhaal. Hoe wel die laatste oplossing bena drukte dat het verhaal van „De kleine prins" door een volwassene wordt verteld een aspect "dat bij Theatraction een beetje naar de achtergrond dreigt te verdwijnen maar „waardoor het metaforisch ka rakter wordt versterkt is Theatractions voorstelling boeiender om naar te kijken omdat zij meer theater is. Een hele leuke vondst bleek het schaduw-beeld van de 9? vliegenier en de prins op het achterdoek geworpen door een lamp voor op het toneel ge plaatst. Daardoor was het mo gelijk de prins, door een vol-" wassene gespeeld, in ieder ge val als schaduw kleiner dan de vlieger te laten zijn. Ook heel aardig waren de koning, de ij deltuit, de dronkaard, de za kenman en de aardrijkskundi ge. De acteur Coen Pronk ach ter een steeds anders geklede paspop liet hoofd of bovenli chaam van de pop bewegen en speelde de handen door de mouwen van jasjes. Het gaf het jüiste gestileerde effect aan deze types. Theatraction heeft met heel eenvoudige toneelmiddelen van „De kléine prins" een voorstelling gemaakt die on danks de eenvoud van die middelen, het sprookjesachtige karakter van de vertelling voldoende recht doet. De ver schillende oplossingen die ge kozen, zijn, om van het ver haal theater te maken zijn simpel maar harmonieus. De eenvoud van de voorstelling sloot goed aan bij de eenvoud van het verhaal. Theatraction heeft goed naar „De kleine prins" geluisterd. PAUL VAN DER PLANK •EIDEN Wie zich Aafje Heynis an enige jaren geleden nog weet e herinneren (en kan. men een der- iu gelijk zangtalent licht vergeten?) id kon zich gisterochtend in de Ka- iel Pelzaal overtuigen dat zij nog D steeds tot de groten behoort. Met Ir win Cage als begeleider zong zij iederen van Brahms, Mul, Mil- aud en Tsjaikowsky. i zes liederen van Johannes irahms, waarmee de zangeres open de, herkende men enerzijds het tim bre van voorheen, de strakke voor dracht. die afstandelijkheid sugge reert, maar in werkelijkheid de ro- mantisch-melancholische kant van een componist als Brahms behoedt voor sentimentaliteit, anderzijds vond ik haar alt dieper geworden en mis schien was dat één van de oorzaken dat zij voor de pauze in de hoge toon soms wat geknepen en onzuiver klonk. Was de rol van Irwi^Cage in Brahms voornamelijk ondersteunend, een taak overigens waarvan hij zich kundig kweet, in Milhaud's „Poèmes Juifs" kreeg de pianopartij veel meer „eigen stem", hetgeen nog eens extra de aandacht vestigde op Cage's grote voordrachtskwaliteiten. Hoewel ik Aafje Heynis' dictie wat te vlak vond, liet dit onderdeel van het programma een vloeiend samenspel zien. De vier minder bekende Langendonckliede- ren van Jan Mul vormden een aan genaam Nederlandse afwisseling, zij het dat de compositie wat eentonig Tot slot vier Russische liederen van Tsjaikowsky. Zelden schieten super latieven te kort, maar in dit geval is het werkelijk moeilijk de geweldige inzet en expressiviteit, die de zange res ten toon spreidde verbaal weer te geven. De zeggingskracht van de Russische taal* de hartstocht, de r klankkleur, kortom de hele dracht, gepaard aan e van technische capaciteit, zorgden voor een uitgebalanceerd en tegelijk ontroerend geheel, het levend bewijs dat Aafje Heynis, zó geïnspireerd, nog altijd tot de allerbesten gerekend mag worden. FLORA STIEMER Almanak (1) Opnieuw aandacht voor de studentengrap Iedere Kwint tegen de plint", verscholen in de rug van de re cente Almanak. In het universiteitsblad Mare dit keer het zoveelste vervolg. Vorige week liet redactielid Maarten Brackel van de Almanak weten de drukker van de „grap" te verdenken. Deze week onthullen Ruud Stassen, Wietske Boonstra, Hans Zuurbier en Yvette van der Kloet, vier andere leden van de redac tie, de ware toedracht. Het stuit ons tegen de borst onze vuile was buiten te hangen, maar de laffe manier waarop dit alles gespeeld is, dwingt ons, de meerder heid van de redactie, tot een reactie", schrijven zij. Voor de goede orde nog even de namen van de hoofd personen in dit verhaal: Regien van Adrichem, Maar ten Brackel en Alex Kok. Zij zijn kennelijk de grap penmakers. Alman&k (2) Wat heeft zich afgespeeld ten burele van de Almanak redactie. Was er reeds voor het ter perse gaan van dit periodiek sprake van onenigheid? „Op 't moment dat het zinnetje „iedere Kwint tegen de plint" door het drietal in omloop werd gebracht, hebben wij hen uit drukkelijk laten beloven, dat deze zin niet achter onze rug om in de Almanak zou worden geplaatst. Toen de tekst van de Almanak klaar was, is deze door ons ge controleerd en naar de drukker gebracht. Op 't laatste moment is het drietal zonder ons medeweten naar de drukker gegaan om de tekst aan te laten brengen. Het is wel degelijk een weddenschap geweest tussen Brac kel (Maarten) en een bekende Augustijn B. de V.", al dus Ruud, Wietske, Hans en Yvette. Almanak (3) Het viertal besluit zijn aanklacht met: „Wij vinden het opnemen van een dergelijke zin niet gepast Het ge tuigt van weinig collegialiteit. Bovendien was het wel zo billijk geweest om van meet af aan tegenover de Leidse Courant en Mare en ook tegenover hun medere dacteuren er voor uit te komen, wie voor deze zin ver antwoordelijk was. Maar helaas, lafheid viert hoogtij tegenwoordig". En daar valt van onze zijde weinig meer aan toe te voegen. Diane Walsh K&O is erin geslaagd de pianiste Diane Walsh naar Leiden te halen. Woensdag geeft zij een recital in de Kapel zaal aan de Oude Vest 45. Het optreden begint om kwart over acht. Zij speelt werk van de componisten Debussy, Schubert. Chopin en Bartok. De pianiste kreeg in ons land bekend heid na een optreden in het televisie-programma „Jonge op het concertpodium Voor toegangskaarten kan zich wenden tot K&O, tel 141141. Medisch tuchtrecht Mr. B. Schultsz, secretaris van de Koninklijke Neder landse Maatschappij ter bevordering van der Genees kunde, houdt woensdag een actualiteitencollege onder de titel "Medisch tuchtrecht op de helling?". Het colle ge duurt van kwart over twaalf tot half twee en wordt gegeven in zaal 11 van het Academiegebouw van de Rijksuniversiteit aan het Rapenburg 73. Toegang gra tis. Black Beauty De kinderfilm „Black Beauty" wordt woensdagmiddag vertoond in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. In de film spelen alle spelers van de gelijk namige televisie-serie mee, ook het prachtige paard waar aan de film zijn naam ontleent. Aanvang van de voorstel ling is drie uur; de toegangsprijs bedraagt drie gulden. Voor inlichtingen: tel. 141141. Gehoorzaamheidscursus Dc Kynologen Vereniging Rijnland begint op woens dag weer met gehoorzaamheidscursussen om baas en hond wat opvoeding bij te brengen. Inschrijven voor de cursus is woensdagavond vanaf half acht mogelijk bij het restaurant van de Groenoordhallen, waarna di rect al de eerste les wordt gegeven. Voor inlichtingen: tel. 01719-11667. Cursus vergaderen Vergaderen en discussiëren is een ingewikkeld proces, dat maar weing mensen goed weten te hanteren. Daarom orga niseert K&O, Oude Vest 45 op tien woensdagavonden een cursus in discussie- en vergadermethoden. De eerste cursus begint op 4 februari. Inlichtingen en aanmeldingen onder telefoonnummer 141141. LEIDEN Een kleine scha re liefhebbers van muzie kuitvoeringen op authentie ke instrumenten beluisterde zaterdag het Baroktrio Am sterdam in werken van Le- clair, Couperin, Telemann en Bach. Ondanks het feit dat oude in strumenten tegenwoordig veelvuldig te beluisteren zijn blijft hun klank een zekere ontoegankelijkheid behouden voor de moderne luisteraar. Deze zal zich steeds weer moeite moeten geven om daar doorheen te dringen en zo de klankkwaliteiten te ontdek ken. In dit geval betrof het de flaute traverso die de sonori teit van de moderne fluit niet evenaart, en de viola da gam ba, waarvan de bescheiden en resonerende toon geconcen treerd luisteren nodig maakt. Heeft het gehoor zich eenmaal aangepast, dan valt er in het wat ijle geluid veel te genie ten, vooral met deze uitvoe renden, want hun bekwaam heid - en dat was al na de eer ste maten van Leclairs trioso nate duidelijk - is boven elke twijfel verheven. Elk van de spelers, Lucius Voorhorst tra verso, Margriet Tindemans viola de gamba en Anneke Uittenbosch clavecimbel. lie ten een trefzekere en muzi kaal perfect afgewerkte toon horen. Ook in hun samenspel bereikten zij een absolute per fectie die muzikaal geconcen treerd klonk en in de snellle delen een virtuoze lichtvoetig heid over zich kreeg. Anneke Uittenbosch speelde, ter afwisseling van het ensem- blespel, een suite van Louis Couperin. Deze muziek doet gekunsteld, zo niet gemanië reerd aan, met haar overdaad aan gedurfde modulaties en versieringsfiguren. Maar door uitvoering kreeg ook dit werk een treffend gevoel mee die culmineerde in

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3