Boucher sneller dan tijden Heiden Jorritsma houdt vierde plaats voor WK open SPORTTRIBUNE LEIDSE COURANT MAANDAG 2"?EBRUARI 1981 PAGINA 20 DAVOS De Canadees Gaetan Bou cher heeft het afgelopen weekeinde de Amerikaan Eric Heiden twee wereldre cords ontfutseld. Ruim een jaar nadat de vijfvoudige Olympische kampioen op dezelfde hooglandbaan in Davos de records op de 1000 meter en op het puntentotaal sprint had gevestigd, dook de kleine Canadees eronder. Met een soepele techniek kwam hij za terdag uit op de onwaarschijnlijk snelle tijd van 1 minuut 13,39 seconden. Dat betekende een verbetering van het be staande wereldrecord met 21/100e se conde. Boucher, die ook op het toernooi om het wereldkampioenschap all-round schaatsen in Oslo aan de start ver schijnt, kwam tot een record puntento taal over-vier afstanden van 148.785 punten. De Canadees, die vorig jaar tweede werd achter Heiden in het wereldsprint- toernooi, is anders de grote favoriet voor Grenoble. Zelf was hij volkomen verrast door zijn prestaties. „Ik had nooit verwacht dat ik hier wereldrecords zou verbeteren". Ik heb nu alle vertrou wen in de toekomst", aldus de glunde rende Canadees, die en passant ook nog de beste wereldseizoenprestatie op' de 500 meter leverde in 37,23 secon den. Gaetan Boucher was uitermate snel in Davos. DAVOS De Nederland se schaatssport zit dui delijk in de lift. Tijdens de sprintwedstrijden in Davos leverden zowel de all-rounders als de sprin ters daarvoor het bewijs. Maar liefst achttien per soonlijke records, twee Nederlandse (Sies Uilke- ma) en twee juniorenwe reldrecords (Jan Ykema) waren het resultaat van de dadendrang van de Nederlandse schaatsers. Het is jaren geleden dat iets dergelijks gebeurde. Uiteraard moeten daarbij de ideale weersomstan digheden in het Zwitser se wintersportoord wor den ingecalculeerd. Met name Sies Uilkema, die de Nederlandse records op de 500 en 1000 meter scherper stelde, en all- rounder Hilbert van der Duim kwamen tot tijden, die een jaar geleden nog niet voor mogelijk wer den gehouden. De sprintwedstrijden in Davos waren door sprintcoach Jorrit Jorritsma bedoeld als selectie voor het toernooi orri het wereldkampioenschap sprint op 21 en 22 februari in Greno ble. In principe gaf Jorritsma ook de all-rounders een kans om zich te kwalificeren, mede dat de resultaten op de 1000 meter van de sprinters ver be neden de maat waren geble ven. De veelgeplaagde sprint- coach, die in samenwerking met ploegarts Rob Pluymers een nieuwe, betere methode introduceerde om inzicht te krijgen in de trainingsopbouw van zijn pupillen, kon zich ech ter een week voor het belang rijke sprinttoernooi verheugen in een groeiende vorm van zijn rijders. De confrontatie van het afgelopen weekeinde werd er alleen maar boeiender op. Wel was het zo, dat slechts twee van de vijf in Davos aanwezige all-rounders de uitdaging se rieus namen. Harm van der Pal. wiens seizoen wegens ziekte al min of meer verloren was, en wereldkampioen Hil bert van der Duim hadden al les op alles gezet om een plaats te bemachtigen. Voor Frits Schalij, Yep Kramer en Piet Kleine gaf het natuurlijk voldoening persoonlijke toptij den neer te zetten, maar een serieuze poging hiertoe werd niet ondernomen. Van der Duim slaagde in die opzet. De tijden, 38,35 secon den en 1.15,80, maakten het Jorritsma onmogelijk aan de Nederlandse kampioen voorbij te kunnen gaan. Bovendien gaf de wijze waarop Van der Duim Sies Uilkema toonde aan op dit moment in zeer goede vorm te zijn. AMERSFOORT Een gebrek aan motivatie beïnvloedde afgelopen weekeinde nadrukkelijk de zesde Speedo Meet- zwemwedstrijden. De lusteloze ambiance in het qua temperatuur broeie rige, maar qua stemming des te koelere Sport- fondsenbad te Amers foort werd veroorzaakt door het uitblijven van aansprekende verrichtin gen. De prestaties bleven drie dagen zeer onder de maat. Misschien dat ook hierdoor de magere pres taties van de Nederland se ploeg niet al te schrij nend aan de oppervlakte kwamen. In deze malaise pasten de pupillen van bondscoach Bert Sitters zich immers aan. De vraag of Nederland nog in staat is internationaal een woordje, zij het hooguit incidenteel, mee te spreken, bleef tijdens dit saaie zwemgala on beantwoord. Aan het begin van een seizoen, waarin eind september de Eu ropese titelstrijd in het Joego slavische Split op het program ma staat, moet een beoorde ling van onze nationale zwem- top voor onbepaalde tijd wor den opgeschort. Want terhid- den van het op papier zo impo nerende, maar in de praktijk falende gezelschap kon van het Nederlandse keurkorps geen grote rol worden ver wacht. Naar Nederlandse begrippen kwam zaterdag toch één mee valler boven de grauwe mid delmaat uit. Edward Maasdijk, het bijna twintigjarige vlinders lagtalent van De Zijl LGB, leg de de 100 meter verrassend als snelste af. Weliswaar ver dwijnt zijn 56,51 op iedere denkbare wereldranglijst met een In het niets, de Leidenaar mocht terecht blij zijn met zijn knap verworven triomf. In de zelfde finale was voor de heel wat meer ervaring bezittende Kees Vervoorn slechts een achtste plaats met 58,82 weg gelegd. Veelzijdig Ook Edward Maasdijk heeft echter duidelijke twijfels om trent zijn sportieve toekomst. Zoals bij meer landgenoten staat hij voor de keuze om het zwemmen of de studie te laten prevaleren. De eerstejaars aan de Haagse academie voor li chamelijke opvoeding: „Ik heb Juist drie weken tentamens achter de rug. En dan toch mijn eerste serieuze overwin ning. Door het veelzijdige sportprogramma op de acade mie ben, ik andere spieren gaan gebruiken, dat kan voor delig uitpakken. Ik wil dit jaar echter hoe dan ook op school slagen. Daarom moeten we maar afwachten hoe zich dit verder doorzet. Dan maar wat minder zwemmen. Ik richt mijn oog eerder op de WK 1982 dan op de EK in september die vermoedelijk in mijn geval te vroeg zal vallen". Behalve Edward Maasdijk dienden zich voorzichtig nog enkele talenten aan. Bij de da mes kwam de enige Neder landse zege (in totaal verover den de pupillen van Sitters tweemaal goud, tweemaal zil ver en viermaal brons) op naam van Jolanda de Rover op een weliswaar zwak bezet on derdeel: de 200 meter rugslag In 2.18,30. Annemarie Verstap pen, vrijdagavond al goed op de 200 meter wisselslag, ver ried gisteren nog iets van haar kwaliteiten op de 100 meter rugslag. Wellicht dat ook talen ten als Wllma van Velsen, Pe tra van Staveren en Gérard de Kort In de toekomst iets van de langzaam maar zeker ont stane leegte op kunnen vullen. Teruggeschroefd Daarentegen lieten enkele rou tiniers het in Amersfoort be hoorlijk afweten. Kees Vervoorn en Annelies Maas hebben hun trainingen om stu dieredenen drastisch terugge schroefd met logische gevol gen. En ook rugslagspecialist Fred Eefting (hij eindigde zowel op de 100 als 200 meter als achtste) bleef ver van enig ere metaal. Bij hem heeft deze vormcrisis echter andere oor zaken. Hij Jeeft, in navolging van Monique Bosga die inmid dels bij AZPC onderdak heeft gevonden en tweede werd op de 100 meter rugslag, In onmin met Marièn Oudkerk, trainster van Zwemlust Den Hommel. Eefting traint reeds onder lei ding van Ton van Klooster bij De Otters, de Bussumse vere niging van zijn vriendin Reggie de Jong. De Utrechter, nu werkzaam bij een drukkerij, heeft binnenkort een wellicht verhelderend gesprek. „Ik ga op 9 februari met mijn baas en met Bert Sitters praten over hoe het nu verder moet. Wan neer men zegt dat ik bij Zwem lust moet blijven, stop ik waar schijnlijk. Ik wil definitief niet meer onder Marian Oudkerk trainen". Marian Oudkerk meldde onder meer dat Fred Eefting zich niet meer aan haar opdrachten wilde houden. De zwemmer bestempelde dit als een leugen. „Mijn zwakke prestaties hier zijn mede te wij ten aan het feit dat ik na de Olympische Spelen zes weken stil heb gestaan". Eefting richt zich momenteel, samen met de anderen, op de nationale win terkampioenschappen aan het einde van deze maand in Har derwijk. Kwamen de Nederlanders nau welijks tot indrukwekkende tij den, ook de buitenlanders wa ren kennelijk in dit na-Olym- plsche jaar onvoldoende ge motiveerd om het Amersfoort- se publiek op de banken te kunnen krijgen. In totaal waren hooguit drie tijden enigermate interessant: de Amerikaanse vedette Tracy Caulkins, goed voor vier gouden plakken, won de prestaties leverde, een indi catie van zijn mogelijkheden. Hij had duidelijk moeite om zich op het supersnelle ijs in de bochten overeind te houden. „Ik wist niet wat mij overkwam, zo snel ging het. Als wij hier langer zouden blijven, zijn er nog scherpere tijden moge lijk", aldus de ambitieuze Fries. Zijn prestaties noopten Jorrits ma tot een koerswijziging. In eerste instantie had hij de all- rounders één plaats toege zegd. Drie sprinters zouden zich sowieso plaatsen voor Grenoble. Het afvallen van Jan van de Roemer wegens een blessure maakte de selectie procedure evenwel eenvoudi ger. Bovendien kendè Jorrits ma de ambities van Van der Duim, die maar ai te graag op het WK sprint wil starten. Jor ritsma: „Ik kan niet om Van der Duim heen. Hij was pas vier dagen in Davos. Dan ben je nauwelijks geacclimatiseerd. Als deze tijden dan al mogelijk zijn, bestaat er voor mij geen twijfel meer". Twijfel béstond na de selectie wedstrijden ook niet meer over Sies Uilkema. Zijn formidabele reeks van 37,92, 1.15,81, 37,57 en 1.15,35 bevestigde de goe de vorm van de rassprirlter. In het verleden liet de Fries het vaak op de beslissende mo: menten afweten. Nu lijkt hij vooral een mentale barrière te hebben doorbroken. De reeks tijden leverde hem overigens nog een derde Nederlands re cord op. Het bracht het pun tentotaal over vier afstanden op 151.070 punten. Ook Lieu- we de Boer is zeker van een plaats in de ploeg. Niettemin viel zijn rijden op de dubbele sprint enigszins tegen. Jorrits ma houdt de vierde plaats voorlopig nog open. Normaal gesproken zou Ron Ket die plaats moeten bezetten, maar hij reed in Davos beneden de verwachtingen. De pas zeven tienjarige Jan Ykema daaren tegen werd een serieuze kandi daat. De badmeester uit Har- lingen, die vorig jaar zijn Mavo-diploma binnenhaalde, verbeterde drie wereldrecords vo.or junioren. Ook Miel Go- vaert, die noodgedwongen in zijn eentje traint, heeft nog een kans van Jorritsma gekregen. „Maar dan moet hij 38,0 en 1.16,0 rijden. Anders kan ik net zo goed Ket of Ykema ne men", aldus Jorritsma. Tweede Ina Steenbruggen is de tweede Nederlandse deelneemster aan het toernooi om het wereld kampioenschap sprint, dat over drie weken in Grenoble wordt gehouden. Achter Moni- ka Hölzner en Alie Boorsma, die zich door haar prestaties in het lopende seizoen al had ge plaatst, eindigde Steenbrug gen tijdens een sprintvierkamp in Inzeil als derde. Zij won daarmee het duel met Joke van Rijssel voor een plaats in de ploeg voor het mondiale sprinttoernooi. De wedstrijden, die voor de kernploeg van Henk Boer een trainingsstage van een week in het Beierse schaatsoord afslo ten, werden beheerst door Mo- nika Hölzner. De 26-jarige Westduitse rijdster won zowel zaterdag als zondag beide af standen. Ze verbeterde drie nationale records, waarvan de 42,05 op de 500 meter en de 1.24,63 op de dubbele afstand van hoog gehalte zijn. Ab Krook, voorganger van Henk Boer en nu trainer van de Westduitse rijdsters, verwacht dat zijn pupil in Grenoble de 42-secondenbarrière zal door breken en bij de eerste zes zal eindigen. Henk Boer noemde het resul taat van deze laatste wedstrij den voor het vertrek naar Que bec (Can.), waar volgende week de wereldtitel all-round op het spel staat, overeenkom stig de,verwachtingen. „De tij den zijn mij meegevallen. Het ijs was namelijk allerminst in topconditie. De ijslaag was ex tra dik, omdat hier volgende week ijsspeedwaywedstrijden worden gehouden". Boer reist woensdag met Boorsma, Steenbruggen en Annie Borc- kink, die zich in eigen land heeft voorbereid op het WK- toernooi, af naar Canada. Na terugkomst zal de ploeg twee weken in Nederland blijven al vorens naar Grenoble te ver trekken. De Amerikaanse wereldre cordhoudster Mary T. Meagher op weg naar een winnende 2.11,82 op de 200 meter vlinderslag. de 100 meter schoolslag in met 11 medailles bij de dames enkel geval was immers een 1.11,79; haar landgenote Mary en 14 bij de heren de meeste toptijd te melden. Kortom, T. Meagher de 200 meter vlin- aandacht vóór zich op. Opval- deze aflevering van de Speedo derslag in 2.11,82 en bij de he- 'end voorts: 10 medailles voor Meet moet maar zo snel moge- ren kwam Rick Carey op de de Russische heren. Toch werd lijk worden vergeten. 100 meter rugslag tot een re- het tussen beide landen geen delljke 56,95. Amerika eiste serieuze confrontatie. In geen DICK KIERS Boukje Keulen snel uit de wedstrijd [553 DEN HAAG Voor de 17>onne' jarige Boukje Keulen ware» de Nederlandse kampioen schappen voor B-juniorer pp-f het afgelopen weekeindt#c op het ijs van de Haagse, De Uithof snel achter d^* rug. Het lid van de kern*" SP' ploeg van Henk Boei'£ m* maakte zaterdagavond o$"ou" de 500 meter drie keer eei*" wo valse start waarna diskwa- lificatie volgde. Door het33"5' winnen van drie afstanden jcaw werd de 16-jarige Haarlem-P'e" 1 se Yvonne van Gennijf' "u kampioene. De Haagse nique Kauffman moest ge-5 P^' noegen nemen met eeif 8e5< tweede plaats, voor d^°r er Heerenveense Marja Ade^" vo ma(kernploeg). Bij de A-ju- nioren zegevierde de Haag se 20-jarige Marja Struiclfi.r T voor Reina Meekma ei^^^ Meta Fok. - De titelstrijd bij de B-junioj ren was van het meeste be lang. Daar waren plaatsen te verdienen voor hel wereldkampioenschap ju- J nioren, dat op 28 februari en 1 maart in het Noorse El- verum worden gehouden. Simon Smit, lid van de tech-j nische commissie van de n KNSB: „Vóór 10 februari moeten wij de namen opge-j ven. Wij hebben vijf starts plaatsen. De bezetting van de plaatsen wat betreft het aantal dames en heren moe( nog worden bepaald. Vast staat natuurlijk dat Yvonne g van Gennip naar de WK g- gaat. Als wij met drie dames v; naar Noorwegen gaan, is het niet zo moeilijk. Moni-j e( que Kauffman en Boukje e, Keulen komen dan in aan-! h< merking. Als wij twee meis-, e( jes sturen moeten wij nogl Sï praten over Kauffman ofl Keulen. Ik geloof niet dat je^- Boukje Keulen door haar^HI drie valse starts buiten de- boot mag laten vallen". ir Yvonne van Gennip won, dev« C 500 meter in de zeer be-; hoorlijke tijd van 45.09 voor Monique Kauffman in 45.44. Op de 1000 meter versloeg Yvonne van Gennip Boukje Keulen en zij won gistera vond haar derde afstand, de 1500 meter, door Monique Kauffman te verslaan. Moni que Kauffman kwam vorig jaar bij de A-junioren met dispensatie aan de start er werd toen in Groningen ach ter Alie Boorsma en Coby Borst derde voor Marja Struick. Monique Kauffman, Yvonne van Gennip en Boukje Keu len konden nu niet bij de A- junioren uitkomen, omdat ze dan niet meer aan de start mogen verschijnen op de wereldkampioenschappen Hayo Haanstra uit Wester hoven en Bert Koopmans uit Norg zijn afgelopen weekeinde in Groningen der™.*, nieuwe schaatskampioe- jroKa nen bij de jongens junioren geworden. In de oudste ca- aard tegorie ging de strijd tus-irakc sen Hayo Haanstra en Henk Nijdam. Haanstra reed op pt bes alle afstanden in de top haat van het klassement en ;er vc werd winnaar op de 1500rerige meter in de Groningse tslag baanrecordtijd van 2 minu- e op ten 6,0 seconden. in de Bij de B-junioren won Rem-bgen co van Leeuwen uit Delft zo-e alti wel de 500 als de 1000 me-'hmic ter, maar op de langere af-ambu standen speelde hij geen i de t rol. Zijn dertiende plaats op raatgi de 1500 meter kostte hem 00 ag bijna twee en een halve an be punt ten opzichte van deiarres nieuwe kampioen Bert Koopmans en op de 30001 meter verloor hij ruim eenf^l halve minuut. Mede door een val. ARTHUR VAN RIJSWIJK| Stenhsjemmet 4 Noors kampioen zrl KONGSVINGER Kay l ,ani Stenshjemmet heeft giste-r ren het Noorse schaats kampioenschap voor all- rounders op zijn naam ge-i- bracht. Zaterdag won hij v de 500 meter in 39.29 en gisteren de 1500 meter in^ 2.05.47. Op de 5000 meter moest hij genoegen nemen met een tweede plaats(7.33.28) en op de 10.000 meter werd hij vierde in 15.52.54. De Euro pese kampioen Amund Sjoebrend werd tweede in het eindklassement voor Storholt, Oxholm en Ander- Marathontitel voor Giling en De Vries GRONINGEN Co Giling uit Warmenhuizen en Marga de Vries-Pomper uit Smilde zijn zaterdagavond op het kunstijs van Groningen ma rathonkampioen 1981 van Nederland geworden. Bij de heren had Giling een ronde voorsprong op een peloton van acht man, de dames lie ten het aankomen op een massasprint waarin Marga de Vries zich de sterkste toonde. Ineke Kooiman werd tweede.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 20