i Schmidt leest tegenstanders nieuwe kernwapens de les Twijfels rond echtheid dagboek Anne Frank definitief wegnemen Gemeenten leveren grond te goedkoop Amerikaanse tanks voor Marokko Paus: Boetevieringen alleen in noodsituaties toegestaan £eidóe<3otvumt Kabinet in de klem De Brauws salaris NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT. ZATERDAG 31 JANUARI 1981 PAGINA 7 to rzekering ig duurder HAAG Minister van ische zaken van Aar- heeft toestemming ge- aan de assuradeurs de ides van personenauto- (keringen, per de eerste kldag maar na 28 febru- te verhogen met vier int. i Lnieuw af te sluiten ver engen gaat de premiever- ;|g in per 1 februari. De [Jlremie voor caravans in mpelde toestand en de ies voor cascodekking ifen op data verhoogd met docent. De premies voor lltautoverzekeringen en [verzekering van motoren ioters gaan niet omhoog. jell betrekt |er olie t Iran |DEN Shell heeft een tact met Iran afgesloten lijn olieaankopen in dat te hervatten, zo is giste- n de Britse pers bericht, tweede gTote oliemaat pij, British Petroleum, nog onderhandelingen de Iraniërs, maar zal rschijnlijk spoedig ook overgaan tot het invoe- an ruwe olie uit Iran, de Britse pers. en BP wilden slechts ig commentaar leveren op 'richten. BP en de Japanse olie- schappijen hadden de in- van olie uit Iran tien iden geleden stopgezet, lieel werd deze maatregel iffen omdat men de prijs de Iraanse olie te hoog maar het ging er duide- ook om gemene zaak te en met de Amerikaanse Maatschappijen, die sinds begin van de gijzelings in november 197£ geen lel meer met Iran moch- drijven. Iran produceert ddels weer ongeveer een >en vaten per dag. )ger beroep in jeunerzaak getrokken IDELBURG De Idofficier van justitie in delburg, mr. J. G. F. A. e, heeft het hoger beroep itrokken tegen de be kking van de Middel- gse rechtbank om 57 zi- ners in vrijheid te stel lens een woordvoerder het ministerie van justitie 'het besluit om het hoger ep in te trekken nadat ook president van de Zwolse itbank van oordeel bleek, de zigeuners op vrije voe- inoesten worden gesteld, prmiddag zijn verder de (te vier zigeuners van de delburgse groep, die nog den vastgehouden in de ner-gevangenis in Amster- f, op vrije voeten gesteld, lens de woordvoerder van ministerie van justitie is irijlating van de vier over- lan gezien het vonnis van Zwolse rechtbank tegen [zigeuners van de Zwolse •oi telo volger tarez DRID De Spaanse rege- bpartij UCD heeft gisteren [premier Leopoldo Calvo flo aangewezen als haar pidaat voor de opvolging 'de afgetreden premier Su- ling Juan Carlos is inmid- begonnen de fractieleiders de politieke partijen te Jplegen over een oplossing Iwat sommige waarnemers al Spanje's ernstigste poli- je crisis noemen sinds de fl van Franco in 1975. pKLARING ETA: Ebraak rncentrale prijs voor tvoerde enieur 1RID De Baskische _jeidingsbeweging ETA t gisteren geëist, dat de nbouw zijnde kerncen- bij Lemoniz in Basken- wordt afgebroken, en communiqué van de aire vleugel noemt de de inwilliging van deze Ie prijs, die betaald moet len voor het leven en de eid van de hoofdinge- r van deze centrale, die lerdag door de ETA werd oerd. De ETA heeft de eis lurd naar het elektrici- >edrijf „Iberduero", dat ei- ar is van de centrale en de Baskische regering, nilitaire vleugel van de heeft voor het eerst in een aanslag gepleegd op aanbouw zijnde centrale, ij kwamen twee mensen Sinds half december heeft' A een groot aantal bom- igen gepleegd op trans- latorhuisjes van „Iberdue- o Uc sS A fW lr" Rijksinstituut Oorlogsdocumentatie: tri* j P-M, Fragmenten uit de dagboeken van Anne Frank, die door haar vader in een kluis in Basel werden bewaard. (Vervolg van voorpagina) AMSTERDAM Het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (RIOD) wil van alle handschriften van het dagboek van Anne Frank een wetenschappe lijke uitgave maken. Drs. Paape, medewerker van het RIOD, hoopt met de volledige publicatie een einde te maken aan de twijfels over de echtheid van het dagboek. In de loop der jaren zijn, vooral door Westduitse neo nazi's, verschillende proces sen gevoerd over de authen ticiteit van het dagboek, dat onder de titel „Het Achter huis" wereldberoemd is ge worden. De verschillende versies van het dagboek, ge schreven in een poëzie-al- bum, twee dictaat-cahiers en op een aantal ansichtkaarten, zullen door handschrift-des kundigen worden bestu- deerd. Otto Frank heeft bij het be werken van het dagboek van zijn dochter verschillende stukken achterwege gelaten. De oorspronkelijke hand schriften heeft Otto Frank nagelaten aan het RIOD, dat nu heeft ontdekt wat alle maal is weggelaten. Het blijkt vooral om passages te gaan waarin Anne, die in 1944 in het concentratiekamp Ber gen-Belsen is omgebracht, zich onvriendelijk uitliet over haar moeder en enkele vriendinnen. Ook heeft Otto Frank passages op sexueel gebied geschrapt, die hij min der geschikt achtte voor bui tenstaanders. REACTIE OP GROEIENDE OPPOSITIE IN EIGEN PARTIJ BONN Bondskanselier Helmut Schmidt heeft zich in het begrotings debat in de Bondsdag gisterenmid dag sterk gekant tegen stromingen in zijn eigen sociaal-democratische partij (SPD), die af willen zien van de plaatsing van nieuwe NAVO- kemwapens voor de middellange af stand in Europa. „Wie het NAVO-be- sluit over de nieuwe kernwapens ter discussie stelt, stelt het NAVO-bond- genootschap ter discussie", aldus Schmidt. In zijn rede maakte de Bondskanselier verder duidelijk, dat ondanks het plaat- singsbesluit eri een voorlopige te vredenheid over de te verwachten bui tenlandse politiek van de regering-Rea- gan, de Bondsrepubliek de samenwer king met Oost-Europa zal blijven bena drukken. Uit de woorden van de Duitse rege ringsleider bleek, dat hij een positie tussen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie wil innemen. Schmidt veroor deelde de opbouw van de Russische mi litaire macht in Europa en de aanwe zigheid in Afghanistan, maar liet te vens weten zich niet even hard tegen de Sovjet-Unie op te willen stellen als de regering Reagan naar momenteel lijkt van plan is te doen. De Bonds republiek zal, aldus stelde de Bonds kanselier, vast blijven houden aan het principe van militair evenwicht en zich niet laten verleiden tot het aanhangen van andere filosofieën, zoals bijvoor beeld een herlevend Koude-Oorlogs- denken. Belangrijk voor Schmidt was, dat de Amerikaanse minister van buitenland se zaken zich een voorstander heeft ge toond van nauw overleg met de wester se bondgenoten. In het Duitse begrotingsdebat kwam ook de omstreden mogelijkheid van Westduitse tankleveranties aan Saoedi- Arabië aan de orde. Vooral Israël heeft zich over dit door Schmidt sterk ge steunde voornemen beklaagd. De Bondskanselier verklaarde in de Bondsdag dat West-Duitsland niet, zoals in sommige kringen wordt ge vreesd, dè wapenleverancier van de Derde Wereld zal worden. In Washington werd gisterenavond be kend dat ondanks de harde woorden van president Reagan aan het Kremlin en de niet minder felle reacties hierop in Moskou, de kennismaking tussen de Amerikaanse minister Haig en de Rus sische ambassadeur Dobrinin hartelijk is verlopen. OM INDUSTRIE AAN TE TREKKEN (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Gemeenten rommelen met grondprijzen en de kosten van infra-structurele werken om industrie aan te trekken. De grond of de werkzaamheden worden geleverd tegen een prijs, die lager ligt kan de kostprijs. Dit heeft een onderzoek bij de Technische Hogeschool Twenthe uitgewezen. De gemeenten gaven hun rommelen met de prijzen zelf toe in antwoord op vragen van de TH. Het onderzoek vond plaats onder 124 gemeenten in ons land, ongeveer 15 procent van het totale aantal. Op basis van de gegevens van het onder zoek blijkt ongeveer twee procent van de Nederlandse gemeen ten de genoemde praktijken toe te passen. De handelingen van de gemeenten zijn in strijd met de EG- regels. Welke de ge meenten zijn die de praktijken hanteren wil de TH niet open baar maken. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft be kendgemaakt goedkeuring te hebben gegeven voor de verkoop van 108 M-60 tanks aan Marokko. Maar via woordvoerder Anita Stockman werd hier in één adem aan toegevoegd, dat dit niet moet worden gezien als slag in het gezicht van Alge rije, dat een beslissende rol speelde in de oplossing van de gijzelingskwestie. Volgens Stockman zijn de tanks, die 180 miljoen dollar kosten en in ongeveer drie jaar worden ge leverd, bedoeld ter dekking van legitieme defensiebehoef ten van Marokko en niet ge schikt voor oorlog voeren in West-Sahara, waar Marokko in strijd is gewikkeld met het door Algerije gesteunde Poli- sariofront voor de bevrijding van West-Sahara. SYMPOSIUM IN UTRECHT: Seksueel misbruik kinderen een onderschat probleem UTRECHT Het aantal gevallen van seksueel misbruik van kinderen is vele malen groter dan het aantal dat be kend wordt bij politie, justitie of hulpverleners. Het is waarschijnlijk minstens even groot als het aantal gevallen van kindermishandeling. De taboesfeer rond sex met kinde xen bemoeilijkt de opsporing, de hulpverlening en de pre ventie. Dit bleek gisteren uit de inleidingen op een symposium in Utrecht over seksueel misbruik van kinderen en jonge adoles centen. Het symposium was georganiseerd door de psychosociale afdeling van de Universiteitskinderkliniek en het Wilhelmina- kinderziekenhuis. Pedofiele handelingen door buitenstaanders zijn ver in de min derheid bij het aantal gevallen van incest; seksueel contact van kinderen meest meisjes met hun vader, stiefvader, broer of oom. Juist doordat de problemen zich binnen het gezin of de fa milie afspelen komen ze maar zelden, en dan vaak bij toeval, boven water. Als gevolgen voor het kind werden angst, depressies, stagnatie in de ontwikkeling, sociaal isolement en schoolproblemen ge noemd. Grote bezwaren werden geuit tegen „libertijnse" opvat tingen over seksuele omgang tussen volwassenen en kinderen vanwege de inbreuk die ermee wordt gemaakt op de geleidelij ke, gefaseerde ontwikkeling van het kind. De psycholoog dr. W. H. G. Wolters pleitte evenals verschillende andere inleiders voor overleg en samenwerking tussen de poli- .tie, de geestelijke gezondheidszorg, de vertrouwensarts en even tueel andere hulpverleners. Er zouden teams moeten worden ge vormd uit de bestaande organisaties en instanties voor het uit wisselen van ervaring en voorlichting. Dat kan van groot belang zijn voor de hulpzoekers zowel als de hulpverleners. Bomaanslag Bij een bomaanslag op het Paleis van Justitie in Parijs is gisteren aanzien lijke schade aangericht. De bom was verborgen onder de trap. Een groep die zegt te strijden voor de bevrijding van het Franse Caraïblsche ei land Guadeloupe én een Corsicaanse „bevrij- dlngdbeweging" hebben de aanslag opgeëist. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Kritiek Rome op VN-, propaganda voor geboortebeperking NEW YORK Een officiële vertegenwoordiger van de Hei lige Stoel heeft de Verenigde Naties terecht gewezen op het propageren van kunstmatige geboortebeperldng als belang rijkste weg om te komen tot het afremmen van de bevol kingsgroei in de wereld. Het woord voerende op een besloten vergadering van de bevol kingscommissie van de Verenigde Naties, zei monseigneur Ja mes McHugh, dat op de bisschoppensynode die in oktober in Rome plaatsvond bezorgdheid tot uiting is gekomen over het onthouden aan velen van informatie over methoden van na tuurlijke geboortebeperking. De bisschoppen wisten, aldus McHugh, dat zowel in ontwikkelde als onderontwikkelde landen programma's van natuurlijke ge zinsplanning bestaan, maar dat aan deze wordt voorbijgegaan en vrijwel exclusieve aandacht wordt geschonken aan methoden van geboortebeperking die de Kerk moreel verwerpelijk vindt. De Vaticaanse vertegenwoordiger signaleerde „onterechte pres sie" van de kant van bepaalde geïndustrialiseerde landen en in ternationale bevolkingsorganisaties, die geporteerd zijn voor programma's en een politiek die niet stroken met culturele tra dities en in strijd zijn met de zedenleer. VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft in Rome verklaard, dat ge meenschappelijke boetevie ringen en algemene absolu tie pas toegestaan zijn wan neer er ernstige pastorale re denen voor aanwezig zijn en wanneer precieze en onvoor waardelijk noodzakelijke richtlijnen zijn gegeven. De paus'zei dit in zijn toe spraak tot biechtvaders in Rome. Hij bekrachtigde de in dividuele biecht, de zogenoem de oorbiecht, als de normale vorm. De paus wees er daarbij op, dat de persoonlijke biecht meer en beter is dan welke menselijke aanmoediging, psy chologische techniek of didac tische respectievelijk sociologi sche uitweg ook. De paus wees er verder op, dat de leer van het Concilie van Trente (1545-1563) over de biecht nog geldig is en altijd geldig zal blijven. Met name geldt dit voor het voorschrift dat „wanneer men zich van een doodzonde bewust is, pas de eucharistie mag ontvangen na die doodzonde te hebben gebiecht". HET valt onder de gegeven omstandigheden toe te juichen, dat premier Van Agt donderdagavond in de Tweede Kamer over de omstreden leverantie van twee onderzeeërs door Rijn-Schelde-Verolme aan Taiwan openlijk heeft gezegd, dat het wat de regering betreft bij die twee schepen zal blijven. Al wilde de premier en dat is begrijpelijk het niet rui terlijk aan D'66-leider Terlouw toegeven, toch was diens for mulering de juiste: de regering heeft spijt van het in decem ber genomen besluit tot het geven van een exportvergunning voor de twee onderzeeërs aan Taiwan. De reactie van China, het gezichtsverlies van Nederland en de Westerse wereld, dat alles heeft een veel grotere omvang aangenomen dan aanvankelijk kon worden verondersteld. Het is geen schande te moeten toegeven ook niet voor een regering een verkeerde taxatie te hebben gemaakt. Als op basis van zo'n onjuiste inschatting bepaalde besluiten zijn ge nomen en toezeggingen gedaan, dan dient een regering zich af te vragen in hoeverre die nog kunnen worden terugge draaid. DAARVOOR is in dit geval zeer weinig ruimte. De regering is nu eenmaal verplichtingen aangegaan. Het kabinet staat derhalve niet alleen voor het probleem hoe de schade te be perken, maar evenzeer voor het feit dat een eenmaal gedane belofte zo enigszins mogelijk dient te worden nagekomen. In die benarde afweging is de enige, minst ongelukkig weg die men nog kan inslaan, een grens te trekken né de toegezegde levering van de twee onderzeeërs. Daarmee is dan uitdruk kelijk vastgesteld, dat Nederland eenmaal gedane beloften nakomt, maar tegelijk het gebeurde beschouwt als een onge lukkig incident dat niet herhaald mag worden. BlJ het nakomen van gedane beloften behoort in dit geval overigens wél, dat Nederland de export van de twee onder zeeërs concreet afwikkelt. De mededeling dat de Staat geen exportgarantie verleent, is binnen die benadering twijfelach tig te noemen. Want waar zit de logica: Nederland geeft wél een exportvergunning (formele toestemming), maar tegen alle gewoonten in géén exportgarantie (waarmee de levering in materieel opzicht wellicht onmogelijk wordt gemaakt). Dit financiële uitgangspunt verdient nu niet bepaald dè eerste prijs voor consistent beleid. De leider van de brede maatschappelijke discussie over kernenergie, oud-minister De Brauw, krijgt voor een vier daagse werkweek van het Rijk een salaris van maar liefst ruim twee ton. Een uiterst slecht voorbeeld van werktijdver korting met daaraan aangepaste salariskorting. Er wordt om begrijpelijke redenen protest tegen aan getekend. DiT incident is opnieuw tekenend voor de merkwaardige mentaliteit waarmee het kabinet zich in de praktijk opstelt tegenover de verminderende welvaart en de daardoor nood zakelijke herverdeling van de inkomens. Opnieuw geeft men er blijk van geen enkel begrip te hebben van de toonaange vende rol, die genieters van hogere salarissen en de overheid hierbij dienen te spelen. EeN kwestie van vraag en aanbod, zei minister Wiegel laco niek in de Tweede Kamer. Dat zelfde zal hij nou nooit eens zeggen als het gaat over de (overigens noodzakelijke) achter uitgang in inkomen beneden modaal. Maar hoe denkt dit ka binet dat mensen met een inkomen beneden modaal die noodzakelijke achteruitgang kunnen verwerken, als de over heid steeds maar weer een demotiverend voorbeeld geeft? Het hoge salaris voor de vierdaagse werkweek van oud-mi nister De Brauw is zonder meer een psychologische blunder^ Noorse premier Nordli afgetreden OSLO Premier Odvar Nordli van Noorwegen is gisteren om gezondheidsre denen afgetreden. Dit bete kent dat de sociaal-democra tische minderheidsregering voor enkele maanden een nieuwe premier moet kie zen. In september worden er nieuwe parlementsverkie zingen gehouden in Noorwe gen. De parlementsfractie en het bestuur van de Arbeidspartij zullen zich dinsdag op de situ atie beraden. Als een van de grootste kanshebbers voor het premierschap wordt Gro Har- iem Bruntland genoemd, de 40-jarige vice-voorzitter van de partij. Odvar Nordli werd in 1976 premier toen Trygve Bratelli aftrad. Het jaar daarop behaal de zijn partij een krappe over winning in de verkiezingen. De Arbeidspartij behaalde ruim 42 procent van de stem men en kreeg 76 van de 155 zetels in het parlement. Nordli was een fervent aan hanger van de NAVO. Zijn re gering besloot toestemming te geven voor Amerikaanse wa pen- en munitiedepots op Noors grondgebied. De rege ring kreeg hiervoor een ruime meerderheid van het parle ment achter zich, maar de dis cussie hierover bracht duide lijk de verdeeldheid binnen de Arbeidspartij aan het licht In 's-Gravenzande Gevaarlijke tabletten verloren 's-GRAVENZANDE In het centrum van 's-Gravenzande zijn gistermiddag drie doosjes met zeer gevaarlijke tabletten verloren. Vooral voor kinde ren kunnen ze dodelijk zijn. Het gaat om Taxsilan. een zwaar kalmerend middel. De doosjes bevatten 50 donkerro de pillen in doordrukstrips. Voor inlichtingen kan de rijkspolitie Den Haag (071- 410041) worden gebeld. Droog In de ochtend op veel plaatsen mist. 's Middags in het noor den veel bewolking en ten zui den van de grote rivieren op klaringen. In het Waddenge bied matige tot vrij krachtige zuidwestenwind, elders weinig wind. Middagtemperatuur 5 graden. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag 18 uur: Overwegend droog en enkele verspreide opklaringen. Mid- dagtemperaturen omstreeks 6 graden. Vooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland voor zondag: aantal uren zon 0 tot 4; min. temp. omstreeks 2 gr.; max. temp. omstreeks 6 gr.; kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent; kans op een geheel droog et maal 70 procent Weergesteldheid van gisteren Weer Mei Min Neer- temp temp «leg Amsterdam geti.bew. 6 4 0 De Bilt mist 5 3 0.1 Deelen motreg. 4 1 0.1 Eelde motreg. 6 4 0.2 Eindhoven motreg. 2 2 0.2 Den Helder motreg. 6 5 0.3 Lh. R'dam geh.bew. 7 4 0 Twente mist 4 -O 0 Vlissmgen mist 6 0 0.2 Z.-Limburg mist 2 0 0.2 Aberdeen h.bew. 12 3 0 Athene regen 7 3 1 Barcelona zw.bew. 10 6 0 Berlijn mist 4 -3 0.1 Bordeaux mist 11-1 0 Frankfort onbew. 1-9 0 Genéve geh.bew. 1-7 0 Helsinki regen 1 0 0.4 Kopenhagen geh.bew. 3 Lissabon h.bew. 17 6 -2 0.1

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7