eiderdorp wil bestaande subsidies Sociaal- cultureel werk handhaven nstituut voor Doven met pensioen BEfflXNII lireeteur Voorburgs Jonge Hertha is weer op herhaling TA THA WERD LEVENSVERVULLING 'AGII 'AD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 31 JANUARI 1981 PAGINA 5 Basisplan voor gemeente kantoor 'aanvaardbaar' WASSENAAR De VVD, PvdA, D'66 en de onafhanke lijke partij van mevrouw Van Der Heiden zijn on langs akkoord gegaan met een basisplan voor een nieuw gemeentekantoor, dat, voorlopig berekend, bij na negen miljoen gaat kos ten. Alleen het CDA prefe reert het tweede alternatief, dat voorziet in een groter aantal vierkante meters (kosten 10,5 miljoen). C. van Rij (CDA) noemde onlangs tijdens een vergadering de 4 procent reserve van het eer ste plan „benepen". De ande re partijen vonden het basis plan „aanvaardbaar". De ambtenaren moeten dan met wat minder ruimte genoe gen nemen. Wethouder J.K. van Dingstee (CDA) verwacht, dat het met hier en daar wat passen en meten wel zal lukken. Me vrouw Van der Heiden is met nog enige andere raadsleden van mening dat het aantal vierkante meters voor de GG en GD veel te groot is. Het ge meentekantoor, dat op de ge- meentewerf aan de Johan de Wittstraat gaat verrijzen, moet in een jaar afgebouwd worden. Installatie nieuwe pastor HAZERSWOUDE Pater Dominicus Wolf (OCD) wordt morgen, tijdens de eu charistieviering, geïnstal leerd tot pastor van de paro chie van de H.H. Michael en Bernardus in Hazerswoude Rijndijk en Koudekerk. Pater Dominicus (57) die in middels in Hazerswoude woont, is zeventien jaar werk zaam geweest in een parochie in het Limburgse Geleen. De installatie geschiedt morgen in Het Anker in Hazerswoude tij dens de H. Mis, die om kwart over elf begint. De mis wordt opgedragen door de Deken van Zoeterwoude. LEIOEN Geboren: Maria Geertrui- da Cornelia d.v J. G. M. van Kesteren en W. G. P. Maagdelijn, Jim z.v. W. van "t Veer en J. W. Kerkvliet: Adriaan z.v. A. Hickmann en M. P. Koekebakker; Aenne d.v. L. P. Pop- pema en L. T. M. Rother; Arieny d.v. N. Farag en E. M. D. van Duivenvoor de; Jessica d.v. G. A. M. Spekman en J. de Rooi); Antonius Gerardus z.v. A. G. van Asten en J. Ruwaard; Roy z.v. M. Benba en M. Herman; Maria Ypke d.v. T. Hemminga en N. C. Schut; Jo hannes Salvatore z.v. F. Nocco en M. Pasman; Marieke d.v. G. van Dijk en C. W. van der Gugten; Jacqueliene Neeltje Susanna d.v. J. K. van den Berg en T. Leemans; Joyce Cornelia d.v. A. J. van Duijn en J. J. Verhave; Jeronimus Petrus z.v. S. D. Molema en J. M. Vreeburg; Armansyah Jefri- kurnla z.v. A. Ganto en A. C. Soemo- wardojo; Anton z.v. J. Pieete en A. L. van den Hoonaard; Steven Hendrik Pieter z.v. G. H. van Aller en M. N. Deul; Inge Martine d.v. W. R. P. Glas bergen en A. Tammel; Jilles z.v. A. M. Riemens en J. H. de Roode; Adriana d.v. H. Mast en J. de Water; Eliëtte Carine d.v. G. Weizenbach en A. M. van der Meulen; Fieke Anne d.v. A. P. M. van Schoten en M. D. H. Hermsen; Arnoldus Cornelus Maria z.v. J. C. A. M. Meijer en M. J. P. van der Eist; Walter Bartholomeus Theodorus z.v. B. P. J. Warmerdam en C. H. van Rijn; Jakobus Maarten z.v. A. A. Al- frink en C. M. van Geffen; Hendrik Willem Lambertus z.v. W. J. Hotdi|k en S. G. Visser; Maria Cecilia Hendri- ka d.v. C. P. J. van Werkhoven en M. C. H. Stouten; Hubertus z.v. H. P. Heemskerk en M. Schijff; Regine Es meralda d.v. P. H. Stark en R. de la Chambré; Charlotte Maria Emilie d.v. R. W. van den Bos en A. W. A. H. de Bes; Maarten z.v. A. van Leeuwen en G. G. Winkelman; Joyce Patricia d.v. J. de Ruiter en G. J. Th. Pot;Alicia d.v. J. M. Ramirez Oelgado en A. Roos; Rachid z.v. M. Blouh en A. Anesfal; Cornelis z.v. A. van Rijn en T. Freke; Hulya d.v. I. Guner en N. Güner; Nancy Francisca d.v. W S. de Graaf en C. A. Stravers; Ary Adrianus z.v. A. van der Plas en P. Schouten; Chantal d.v. d.v. B. van Dam en M. J. Heemskerk; Nils Jacob E. K. J. Pau- wels en S. L. La Grouw; Christa Ma- renca d.v. C. G. van der Knaap en M. M. Webber; Jannetje d.v. P. S. Wol- faart en T. de Jong; Arie z.v. A. Haas noot en N. Ouwehand; Marcel z.v. J. van Duijnen en E. M. Paap. Overleden: K. J. Nagtegaal, geb. 31- 5-1906 man; E. C. Eijkman. geb. 31- 10-1980 man; A. P. van Wijk. geb. 13-1-1893 vrl. geh. gew. met M. Tel- jeur; P. de Ruiter, geb. 8-3-1921 vrl. echtg. van S. Borsje; K. M. A. Doove, geb. 8-11-1922 man; J. C. Stouten, geb. >6-12-1901 vrl. echtg. van E. van der Hengst; M. G. Pielanen. geb. 29- 10-1900 man; E. A. Hulshof, geb. 12- 9-1980 vrl.; C. B. Augustinus, geb. 21-11-1906 man; M. Th. J. Verhei den, geb. 3-11-1932 man; K. I. van der Donk. geb. 8-12-1980 man; J. A. Lalopua, geb. 1-1-1905 man; B. Ver douw. geb. 13-9-1918 man; H. de Groot, geb. 3-12-1913 man; M. A. Schropp, geb. 6-6-1887 vrl. geh. gew. met F. A. de Groen; C. J. van der Werff, geb. 21-6-1898 vrl. geh. gew. met B. C. Sluyk; C. J. Verheul, geb. 2- 10-1899 vrl.; J. Thelen. geb. 10-8- 1893 man; S. Laterveer, geb. 5-3- 1905 vrl. echtg. van J. Leugering; A. L. Guleij. geb. 3-10-1913 man; E. I. Temminck. geb. 9-3-1951 vrl., B. J. J. G. Timmers. geb. 25-5-1913 man; C. J. B. van den Berg. geb. 7-11-1933 vrl. echtg. van E. van Loenen; F. W. Corpel. geb. 16-6-1898 man; P J. Croese. geb. 22-9-1919 man; R. H. Hoekstra, geb. 14-8-1980 vrl.; T. van Duljvenbode. geb. 5-10-1900 man; C. P. J. van Damme, geb. 17-7-1943 man; A. Joemmanbaks. geb. 14-10- 1937 man; A. W. van Nieuwkerk. geb. 23-3-1895 man; F. Egberts, geb. 16- 9-1899 vrl. geh. gew. met J. F. Kerst- ens; W. C. Bouwman, geb. 23-9-1904 vrl. echtg. van L. Snoeker; W. de Ko ning. geb. 6-10-1906 vrl. echtg. van D. Dool; A. van Weeren. geb. 8-12- 1980 man; P. van der Lans. geb. 13- 2-1903 vrl. echtg. van P. A. Rijsber- gen; J. C. van Noort. geb. 10-6-1914 man; J. Peters, geb. 13-6-1898 man- C. G. P. Oorschot, geb. 5-11-1964 man; H. van Beek. geb 20-3-1912 man; T. van Otterloo. geb. 20-1-1981 njan. r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven hon den zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afge staan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van 62,50 ten bate van zwerfdie ren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Be sjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maan dag gesloten. uren erbij opge ntrekl» mde ;e geit inst n'~x ore -*■ •rag Jiteur J.L. van der Have Effatha in Voorburg, p één na grootste Insti-- voor Doven in Neder- gaat morgen met pen- Zoals te doen gebrui- k wanneer iemand een tijd bij een instelling tzaam is geweest, is ook de scheidende Van der een groots afscheid ge- liseerd. Ruim vierën- jaar heeft hij zijn [ten gegeven aan Effat- at gesitueerd is op het wordtfn van de Voorburgse Idon eens Arentsburgh en Hoe- kenburg. Eerst als logope dist (spraakleraar) en later als directeur vanaf 1957. Re den genoeg voor de 340 leer lingen, die Effatha telt, om deze week voor hun direc teur een feest op te zetten dat klonk als een klok. Vanaf morgen wordt de taak van directeur Van der Have overgenomen door de huidige adjunct-directeur K. Koenen, die bijna een kwart eeuw aan de school verbonden is. Het doveninstituut Effatha is opge richt in 1888 in Dordrecht en kwam in 1926 naar Voorburg. Bestond het leerlingental in die tijd uit nog geen honderd doven en slechthorenden, op het ogenblik bestaat de school uit 340 leerlingen. Daarbij leidt Effatha ook nog een veertigtal anderstalige leerlin gen op. Een groot deel van de leerlingen wordt dagelijks met busjes van en naar huis ver voerd. De leerlingen die van ver komen (zelfs vanuit Zee land en Utrecht) gaan alleen in het weekeinde naar huis. De heer Van der Have is erg in zijn schik met de dep.endance van Effatha in Zoetermeer. Het terrein in Voorburg bleek te klein ge worden na alle uitbreidingen sinds de vestiging van de school in Voorburg. Het voor deel van de dependance in augustus vindt de officiële o- pening plaats is volgens di recteur Van der Have, dat het Effatha-instituut nu steeds meer op een „normale oplei ding" gaat lijken. De leerlin gen moeten nu van huis naar school, net als andere kinde ren. Bij Effatha kan men ver schillende schooltypen kiezen, De vertrekkende directeur van Effatha, de heer Van der Have, wordt door de leerlin gen van het Instituut voor Doven onthaald op een groots feest. echter niet „hoger" dan Mavo. Volgens directeur Van der Have staat Mavo bij Effatha echter gelijk aan het glansrijk afronden van een gymnasium op een gewone school. Vooral de leerlingen, die vanaf hun geboorte al doof zijn, hebben een grote achterstand ten op zichte van horenden. Doordat klanken niet worden gehoord, hebben ze meer moeite om een adequate woordenschat op te "bouwen. Effatha wil dan ook voor de leerlingen een ope ning zijn naar de maatschappij. De leerlingen een dusdanige toerusting geven, dat ze zich in de maatschappij, die in princi pe niet op doven is ingesteld, kunnen handhaven. Het he breeuwse woord Effatha is dan ook gebruikt door Jezus van Nazareth, toen hij een dove genas. De oren van de dove man moesten als het ware „worden geopend". Zo pro beert Effatha als het ware de „oren" van doven geschikt te maken voor de maatschappij. 'u Hooj ochle: x 10.» jur metl ur HooOERDORP De gemeente Leider- .0° uur, wji je organisaties en instellingen 1Q; sociaal-cultureel werk die thans len gesubsidieerd op dezelfde schaal 10.00 fen subsidiëren in 1982. Uitgangspunt lartinustt de rechtspositie va'n het personeel koorkepskrachten) bij volledig of vrijwel edig gesubsidieerde instellingen niet -^^evaar mag komen. Wel gaat de ge- HHnte daarbij uit van een gelijkblijven- ■Bijdrage van het rijk voor het sociaal- Ipreel werk. .handhaven van de bestaande subsidies i onderdeel van het beleid van de ge- te, zoals dat in grote lijnen wordt aan ren in de onlangs verschenen nota Is. d« Jfctingwijzers voor de planning van het d-cultureel beleid". Deze nota is opge- door de door de gemeente ingestelde sgroep sociaal-culturele planning, die >ezighoudt met het ontwerpen van het 17 ds.|al-Cultureel Plan 1982-1986 voor Lei- .rp. tot op heden gevoerde beleid als vertrek punt nemen en dat beleid geleidelijk aan passen. De te subsidiëren sociaal-culturele activiteiten en voorzieningen zullen afge stemd moeten zijn op de wensen en de be hoeften van de bevolking. Nieuwe initiatie ven zullen eerder in aanmerking komen voor een afzonderlijke honorering als blijkt dat zij een bijdrage zijn voor de gevarieerd heid van het totale sociaal-culturele aanbod. De gemeente zal bij voorrang het vrijwilli gerswerk bevorderen. In de gemeente werkzame instellingen die beroepskrachten in dienst hebben zullen, tenzij de aard van het werk of de groep zich daartegen verzet, in toenemende mate hun beroepskrachten moeten inzetten ter ondersteuning van het vrijwilligerswerk. Dat zal in de eerste plaats binnen de eigen instelling moeten gebeuren, „maar zonodig ook daarbuiten. Particulier initiatief De sociaal-culturele activiteiten dienen zo veel mogelijk te worden uitgevoerd onder verantwoordelijkheid van het particulier initiatief. Instellingen en groepen die activi teiten aanbieden en voor subsidie in aan merking wensen te komen dienen democra tisch te functioneren. Sociaal-culturele acti viteiten en voorzieningen dienen zoveel mo gelijk op elkaar te worden afgestemd. Daar toe acht het gemeentebestuur het noodzake lijk dat de thans aanwezige instellingen en organisaties de mogelijkheid van onderling overleg en nauwere samenwerking gaan on derzoeken en daarover in het kader van hun subsidie-aanvragen voor het jaar 1983 verslag uitbrengen. Indien de financiële ruimte dit toelaat, zal de gemeente Leiderdorp meer aandacht ge ven aan het sociaal-culturele werk op wijk niveau. Dit hetzij door meer steun aan ini tiatieven uit wijk of buurt, hetzij door meer steun aan centrale plaatselijke instellingen of organisaties die zich tot taak stellen om in wijken aanvullende, op de wijk gerichte ac tiviteiten te ontplooien of die wijkorganisa- ties in hun activiteiten willen ondersteunen. Achterstandssituatie In het sociaal-cultureel beleid zal speciale aandacht worden gegeven aan groepen die in een achterstandssituatie verkeren. Dat zal gebeuren door rechtstreekse subsidiëring van sociaal-culturele activiteiten die door deze groepen zelf worden ondernomen of door de bestaande instellingen te stimuleren om activiteiten voor deze groepen te organi seren. Het gemeentebestuur zal, indien de financiële ruimte dit toelaat, binnen het to tale sociaal-culturele aanbod de mogelijkhe den gericht op emancipatorisch en maat schappelijk georiënteerd educatief werk proberen te stimuleren. Het gemeentebestuur zal een fonds instellen om tegemoet te komen aan plotseling opko mende behoeften, incidentele activiteiten, experimentele projecten en spoedeisende voorzieningen. Waar mogelijk wordt bij de subsidiëring ook gevraagd om een redelijke eigen bijdrage van de kant van de deelne mers of gebruikers. Jaarlijks zal bij de voor bereiding van het nieuwe door de gemeente vast te stellen programma van activiteiten worden nagegaan in hoeverre gesubsidieer de groepen, instellingen en organisaties bij en in de uitvoering van hun activiteiten zijn toegekomen aan de uitvoering van doelstel lingen die het gemeentelijk plan en pro gramma beogen. Op grond van dat onder zoek kan worden besloten subsidies te ver hogen of te verlagen. Richtingwijzers Het is de bedoeling dat de „richtingwijzers" worden aangeboden aan het gemeentebe stuur. De raad zal deze in maart of april vaststellen. Ze zijn dan de uitgangspunten voor het Sociaal Cultureel Plan dat dit voor jaar in overleg met de verenigingen wordt opgezet. Ook de georganiseerde sport is meegenomen in de inventarisatie. De ont- werp-uitgangspunten voor het sportbeleid moeten door de adviesgroep nog worden ge formuleerd. lervor ïitgev warta >$de Jeugd or schoten lin ïurgroep Epsk i stertv ikka; V/V 1. Siebe tSCHOTEN De Jeugd Voorschoten te kennen gegeven in meentelijke stuurgroep en tweepersoonshuis- ;ns vertegenwoordigd illen zijn. Dat doet de Jeugd in een persver- ig waarin duidelijk gemaakt dat de Rode Voorschoten nog s bestaat, ondanks de ite oprichting van de e Socialisten binnen de j van de Arbeid in schoten. ns de Rode Jeugd zouden kse jongeren in de stuur- één en tweepersoons- •udens vertegenwoor- moeten zijn, omdat het meer om hen gaat. „De en heren van de stuur de gemeenteraad en het i van B en W zijn blijk- niet zo ingenomen met democratische vertegen- liging in de stuurgroep, ze doen alles om ons te houden. En dat voor lijk met de smoes dat het dertechnisch problemen pleveren. Maar dat mag rlijk nooit een reden zijn en stuurgroep met een nocratische vertegen- diging voort te laten be- aldus de Rode Jeugd. ode Jeugd voelt zich ver- en met alle linkse politie- >artijen en organisaties .PvdA, PPR, PSP, SP, EPV, 1KB en KEN. Mo- eel houdt de groep zich name bezig met de actie trum van v oorschoten rii". De eerstvolgende ^idéring van de Rode vindt plaats op maandag >ruari in de Lindehoeve Kon. Marinelaan in schoten. De vergadering t om acht uur. Hertha heeft ondanks jeugdige leeftijd al heel wat meegemaakt. LEIDEN Het zijn goede tijden voor het Nieuw Leids Dierenasiel. De voorraad honden is nagenoegd uitge put en ook het aantal katten is minimaal. Hertha wordt echter niet veel wijzer van de goede zorgen van dieren liefhebbers in Leiden en om geving. Zij zit in een hok te wachten op de dingen die komen. Het is niet de eerste keer, dat Hertha in het asiel verblijft. Ondanks haar nog jonge leeftijd kent ze het asiel al van binnen en bui ten. Hertha is één jaar oud, maar heeft al heel wat de achter de rug. Als puppie van een paar weken oud kwam ze bij een oudere alleenstaande dame te recht. Er wordt wel gezegd, dat een baas op zijn hond gaat lijken in de loop der tijd, maar voor Hertha verliep het pre cies andersom. Zij vertoonde op haar toen nog erg jonge leeftijd het gedrag van haar bazin. En dat was niet zo best. Toen deze bazin Hertha bij het asiel bracht, was het bastaard herdertje tamelijk hysterisch. Zij sprong als een idioot in het rond en was niet te benaderen. Wanneer er een hand in de buurt van haar kop kwam, beet ze ernaar. Of om met haar toenmalige bazin te spre ken: „Ik sta niet voor mezelf in. Ik weet niet meer, wat ik met Hertha moet doen. Als het zo doorgaat, sla ik haar mis schien wel dood." Is Hertha dan zo moeilijk, is er niets met haar te beginnen? Nee, zo erg is het niet. Haar vroegere baas wist blijkbaar niet hoe ze met een jong hond je moest omgaan, wat ze wel en niet moest doen om Hertha op te voeden. Dit speelde zich begin vorig jaar af. Vervolgens zat ze bijna zes maanden in het asiel. Door veel aandacht, ge duld en praten ging het op den duur stukken beter. Ze blafte niet meer voortdurend en was ook niet meer zo bang en bijte- rig. Op een zonnige dag in juni heeft de niet de imposante ge stalte van een rasherder: Her tha is maar 45 centimeter hoog. Zij heeft een lief karak ter, maar ze is wel erg gevoe lig. Wanneer iemand met een donkere stem haar toespreekt op een wat minder vriendelij ke toon, krimpt zij onmiddel lijk in elkaar. Ze hecht zich aan één baas. Andere honden en katten in haar omgeving zijn geen probleem en ze kan prima tegen autprijden. Radja Radja, de opmerkelijke Af- gaanse windhond, die vorige week de aandacht vroeg via deze rubriek, heeft een nieuw tehuis in Hoogmade gevonden. Op de dag, dat de krant ver scheen, meldde de liefhebber van een windhond zich al. werd door een nieuwe baas een einde gemaakt aan dit ge dwongen verblijf in het asiel. Maar sinds begin deze maand is ze weer terug, bang net als tijdens haar eerste verblijf en met een kop, waarop af te le zen is „Waarom zit ik hier, dit heb ik toch niet verdiend?" De reden is dit keer, dat ze een beetje te dol was op haar nieu we baas. Ze liet hem geen mi nuut alleen en liep de hele dag achter hem aan. Niet verwon derlijk, want steeds maar in een hok zitten is voor een jon ge hond desastreus. Hoogste tijd dus, dat een derde baas zich meldt en Hertha een nieuwe, welverdiende kans geeft. Hertha is een leuk beest. Zwart, kortharig, bruine poten en ook op haar kop zijn ver schillende kleuren te zien. Zij

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5