Burger zuiniger met energie Club A BON ÉÉN GULDEN G. Mojet neemt ontslag als directeur Endegeest Buit overval Cobetstraat 42.000 gulden Penta veelbelovend ilaad Voorschoten ietreurt aftreden ethouder Eveleens IDERZOEKERS LEIDSE UNIVERSITEIT: Zware eisen voor overval Rabobank ^TAP/REGIO PAIL LEIDSE COURANT ZATERDAG 31 JANUARI 1981 PAGINA 3 Het postagentschap kort na de overval. LEIDEN De buit van de roofoverval, die gistermorgen op het postagentschap aan de Cobetstraat werd gepleegd, be draagt 42.000 gulden. Het onderzoek naar de daders heeft nog niet veel opgeleverd. Gisteren om even voor elf uur gingen twee, volgens sommigen getuigen met bivakmutsen gemaskerde mannen, het agentschap annex winkel binnen. Het zou om een „donker" iemand en een Duits sprekende man gaan. Zij bedreigden de vier personeelsle den en de acht in de winkel aanwezige klanten met een pistool en dwongen de kassier de inhoud van de kassa af te geven. Ver volgens verdwenen de twee mannen in naar de politie ver moedt, een groene Volkswagen type Golf. Er is langdurig in heel Leiden gezocht naar een dergelijke auto. Er zou ook ge bruik gemaakt zijn van een grijze BMW. Zekerheid heeft de po litie hier niet over. Nog tijdens de overval werd de politie ge waarschuwd met behulp van het stil alarm. LEIDEN/DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft gis teren twee jaar en zes maan den gevangenisstraf met af trek van voorarrest geëist tegen een 35-jarige bouwvak ker uit Leiderdorp en een 42- jarige inwoner van Hazers- woude. De twee mannen zou den een roofoverval op de Rabo-bank aan de Lammen- schansweg in Leiden hebben gepleegd. De buit bedreog ruim een ton. De verdachte uit Hazerswoude zou op 10 september onder be dreiging van een vuurwapen het geld hebben geëist. In het kantoor bevonden zich twee meisjes. Zij moesten op de grond gaan liggen, waarna de overvaller het geld uit de kas nam. De bouwvakker wachtte in een auto bij het kantoor. De verdachten werden snel gear resteerd en het grootste deel van de buit kon in beslag ge nomen worden. Het initiatief voor de overval was uitgegaan van de verdach te uit Hazerswoude, die vooral door een veel te hoge levens standaard in financiële moei lijkheden was gekomen. „Ik zat in een spiraal van ellende", aldus de man uit Hazerswou de. De andere verdachte tipte hem: „Die bank is wel een goed stekkie". In gezamelijk overleg werd de overval uitge voerd en de opbrengst gedeeld. De officier had weinig cle mentie: „Er zitten wel meer mensen in de ellende, maar die plegen dan geen overval". Een forse straf moest naar zijn mening voor een preventieve werking zorgen. De vonnissen worden op 13 februari uitge sproken. LEIDEN Het Laktheater is in zijn aankondiging van de voorstelling van bewegings theater Penta nogal onnauw keurig geweest, waardoor gis teravond verschillende men sen onaangenaam verrast wer den. Men was vergeten te ver melden dat „Vouwopvouw" een try-out zou zijn: daar don derdagavond nog een repetitie plaats vond, leek het vermoe den gerechtvaardigd dat de voorstelling vrijdag de lande lijke première zou beleven. „Vouwopvouw" was dus nog niet af, maar het had duidelijk beloften voor de toekomst. De groep heeft als uitgangspunt de tekeningen van de Ameri kaan Saul Steinberg genomen en tracht de essentie daarvan op haar eigen manier te ver werken en te tonen. Basisprin- LEIDERDORP Het Poli tiek Café Leiderdorp staat op maandag 2 februari in het te ken van de rechtvaardige in komensverdeling. Sprekers zijn mr. A. Kappeyne van de Coppello, Tweede Kamerlid voor de VVD, E. Nijpels, Tweede Kamerlid voor D'66 en R. Toussaint, Tweede Ka merlid voor de PvdA. Ge spreksleider is J.L.J. Toelen. De avond wordt ge houden in De Sjelter in Lei derdorp en begint om acht cipe van Steinberg is, dat hij zoveel mogelijk weglaat om slechts het allerbelangrijkste over te houden. Bij Penta re sulteert dit bijvoorbeeld in krantenkoppen die weliswaar onleesbaar zijn, maar toch wel herkenbaar als NRC, Volks krant, Telegraaf enz. Ook werkt Steinberg vanuit het principe dat een gegeven dat in zichzelf gelijk blijft, veran dert doordat de omgeving ver andert (b.v. twee vrouwen is iets heel anders dan twee de zelfde vrouwen met een man ernaast). Ook dit idee is door Penta overgenomen en toege past in de voorstelling. Het sympathieke van Penta is dat het niet zwaarwichtig wordt maar voor alles een luchtige toon laat overheersen. Waar andere bewegings- en dansgroepen wel eens door hun ideeën overwoekerd wor den, houdt Penta zichzelf in de hand en toont alles heel droog en fijntjes. Het vouwidee is consequent, maar niet al te op dringerig aanwezig. De groep zal nog enige maan den doorwerken aan de voor stelling, die half maart in Rot terdam in première gaat. Tus sendoor maakt Penta nog een uitstapje naar het buitenland, waar het een graaggeziene gast is. Of de groep terug komt naar het Lak, waar zij enige weken heeft mogen repeteren toen zij geen repetitieruimte had, is onzeker. Het is echter wel te hopen, want de try-out heeft al hoge, verwachtingen geschapen. JACQUELINE MAHIEU Vakantie? Kies voor actief. Lees op pagina 10 over de 'andere' vakanties van Club A. IN WASSENAARS DIERENPARK Niet vergeten: morgen verjaardagsfeest VIP In diverse winkels zijn wenskaarten te koop niet echt bestaat. Geen paniek dus. Als de die achteraf gestuurd kunnen worden naar vragen goed zijn, dan moet het „woord" ook een ex-jarige, zo in de trant van: „Sorry, he- kloppe,n. lemaal vergeten, maar alsnog van harte". Om Zowel de ouders als kinderen kunnen op ver te voorkomen dat het pleegkind van onze toon van de bon op die pagina voor één gul krant, het gorilla-aapje VIP in het Dieren- den per persoon morgen de dierentuin in. park Wassenaar maandag bij de post ook veel Mocht het onverhoopt gebeurd zijn, dat de van deze kaarten ontvangt, willen wij nog- krant inmiddels met de vuilnisman is meege- maals laten weten dat hij morgen dus zijn geven, dan geen nood. De bon vindt u hierbij veijaardag viert. nogmaals afgedrukt. Wie aan de kwis wil Vorige week zaterdag stond in deze krant een meedoen, vindt in de dubbeldeksbus van kwis voor kinderen, die zijn verjaardagsfees- onze krant bij de Louisehal in het dieren- tje willen meevieren. Ook Pipo de Clown zal park, een aantal overdrukken van de pagina van de partij zijn. Hij verricht de trekking van verleden week, zodat niemand iets hoeft van de juiste oplossing van de kwis. Net zoals te missen. Bij deze bus kunnen ook de juiste Pipo altijd de woorden door elkaar husselt, is oplossingen van twaalf tot drie uur worden de oplossing van deze kwis een woord dat ingeleverd. Bij inlevering van deze bon op zondag 1 februari 1981 bedraagt de toegangsprijs per persoon Maximaal zes personen per bon. (DEN „Het is te be- :n, dat de energiebe en in toenemende mate overgaan om slechts per jaar de consu lt te informeren over gas- en electriciteitver- lc. Hierdoor is het de jruiker bijna onmogelijk laakt inzicht te krijgen de samenhang tussen jgieverbruikend gedrag financiële gevolgen er- Aldus wetenschappers de Rijksuniversiteit len en het Energie Stu- Centrum in Petten. Een k van deze instan- Meded!'j heeft aangetoond, dat het regelmatig verstrekken van informatie over het ei gen energieverbruik kan lei den tot een besparing van ruim 18 procent. Het onderzoek was opgezet om de meest effectieve methode te vinden om mensen tot ener giebesparing te bewegen. Bijna alle deelnemers aan het onder zoek, die informatie kregen over het eigen gebruik, gingen minder gas en electriciteit ver bruiken. De beste resultaten werden verkregen als de in formatie snel op het energie- gedrag volgde; naarmate er meer tijd verstreek, werd min der verband gelegd tussen het gedrag en de gevolgen daar van. Behalve een zo tijdig mogelij ke informatie over het gebruik is het belangrijk dat deze in formatie in begrijpbare eenhe den wordt geformuleerd. In formatie in kilowatturen en kubieke meters met de daar aan verbonden kosten alléén geeft de consument onvol doende inzicht in zijn ver bruik. Om dit inzicht te ver groten zou men het verbruik in percentages meer of minder ten opzichte van een vooraf gaande periode kunnen geven. Het verstrekken van informa tie over het energieverbruik van andere mensen in verge lijkbare omstandigheden, bleek alleen enig effect te re sulteren als men zich goed vergelijkbaar achtte. Uit het onderzoek is niet duidelijk ge bleken, dat het extra belonen van energiebesparend gedrag leidt tot meer besparing dan het frequent geven van ver- bruiksinformatie alleen. Maatregelen De ondervraagden hadden al len naar aanleiding van het onderzoek extra energiebespa rende maatregelen getroffen. De drie belangrijkste waren: minder warm stoken, de ver warming eerr uur voor het naar bed gaan lager zetten en een kleiner aantal lampen la ten branden. De belangrijkste maatregelen die men zag als oplossing voor het energiepro bleem liggen voornamelijk op het gebied van de tariefstellin gen: hogere prijzen voor perso nen die meer electriciteit of gas verbruiken dan een ge paald normgebruik. Driekwart van de ondervraag den was het eens met de stel ling, dat het steeds luxer wil len leven een belangrijke oor zaak is voor het energietekort. In mindere mate schreef men het tekort toe aan de regering, de industrie en de OPEC-lan- den. Iedereen vond dat energie bespaard moest wor den. Belangrijkste argument daarvoor was, dat er zodoende tijd gewonnen werd om alter natieve energiebronnen te ont wikkelen. Overigens meende men dat overheidsmaatregelen noodzakelijk waren, omdat vrijwillige besparing onvol doende zou opleveren. Meer controle werd als gewenst be schouwd. Maatregelen gericht op het beperken van het auto gebruik (autoloze zondagen en hogere benzineprijs) waren het minst populair. RSCHOTEN De irschotense gemeente- Boswachfï Bet er tijdens de ge- a. 9.02 enteraadsvergadering gis- He?zonivond Seen twijfel over 6 zon tan het aftreden van touder A. Eveleens te be- in. Eensgezind werd de idaat van de PvdA ir. ,n Leeuwen gekozen als AMger. i het n«- Offringa (CDA) consta- ss. kamfde wel, dat het CDA de »Mf van de aftredende wet- Geideader, waarin als oorzaak ik. 16.0^ zjjn vertrek werd aange- ren de ommezwaai van de iele CDA-fractie inclusief CDA-wethouder Marselis de behandeling van de ïolennota, minder geslaagd nd. In tegenstelling met die >f had de CDA-fractie al 'e dagen voor de raadsver- ering medegedeeld een anderde visie op de toe komst van het openbaar on derwijs te hebben dan tijdens een voorgaande commissiever gadering was geuit. Op de vraag of Eveleens ook zal be danken als raadslid, deelde deze mede de raad binnen 8 dagen daarover uitsluitsel te geven. De subsidieregeling voor de Stichting Juridisch Adviesbu reau „De Leidse Rechtswin kel" verkreeg niet de steun van WD-raadsleden. Woord voerder Ed. de Keuning meende dat de Leidse Rechts winkel te veel projektenwerk doet en te weinig de individu ele burger helpt, zoals de opzet bij de oprichting was. Mr. As- selman (CDA) noemde het spreekuur van de rechtswin kel van onschatbare waarde en dat kan alleen maar door het verlenen van subsidie on derschreven worden. De renovatie of grondige op knapbeurt van 162 woningen in de Vlietwijk verkreeg de steun van de gemeenteraad. Waarschijnlijk kan na de bouwvakvakantie dit jaar be gonnen worden. De aanbeste ding is ondershands en 75% van de bewoners is vóór de opknapbeurt. Zo spoedig mo gelijk wordeh plannen ont wikkeld voor nog een groep woningen in de omgeving van het Vernèdepark. De in spraakprocedure met de bewo ners kan nog dit jaar begin nen. De speelgelegenheid voor de oudere jeugd in Noord-Hof land wordt vergroot door de aanleg van een basketbalveld in de omgeving van het scho lencomplex Noord-Hofland. Voor de jongere jeugd komt er een speelveld langs Leidse- weg-Noord. Afscheid van Korte Vlietschool Na veertig jaar in het onderwijs gewerkt te hebben, heeft Pierre van Niel (midden) gistermiddag op een zeer druk bezochte receptie afscheid genomen van de Korte Vlietschool aan de Schubertlaan. De heer Van Niel was hoofd van deze school, die onderwijs verzorgt aan lichamelijk en geestelijk gehandicapten. Hij staakt zijn werkzaamheden om gezondheidsredenen. De Korte Vlietschool ont stond in 1970 na een samenvoeging van de Openbare school voor verstandelijk gehandicapten en de Cunuaschool. Aldus ontstond de eerste samenwerkingsschool in Nederland in deze vorm van het buitengewoon onderwijs. Van Niel wordt opgevolgd door Jaap Ouwerkerk. (8. Woo 11.02 olh en film Hm Our House RLICHTIN NCRV: 1i S)°Arbek ELOFARENDSVEEN l m en Deidre van het Ier- duo „Shebeen" treden ïavond op in het jonge- centrum Our House aan ^Populierenstraat in Roe- trendsveen. J ebeen" brengt voorname- k Ierse folk maar ook he- laagse Engelse en Ameri- if *i2oo nse P°Pmuziek. Het optre- begint om negen uur en toegang voor leden be- 13 agt 4 gulden voor niet-le- zes gulden. Jftitlaw Blues" is de titel van film die morgenavond te is in Our House. Hoofd speler Peter Fonda raakt in e film verwikkeld in de 'fild van country- en wes- nzangers. Aanvang 21.00 en de toegangsprijs be- jt 5 gulden. Leden betalen f men „Outlaw Blues" voor halve prijs gaan zien. LEIDEN Drs. G.. Mojet heeft per 1 februari ontslag genomen als medisch direc teur van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Wet houder P. Schoute van volksgezondheid: „De heer Mojet kon zich niet langer vinden in een aantal ont wikkelingen binnen het zie kenhuis." De functie van medisch directeur wordt tij delijk waargenomen door psychiater A.J. Lameijn. Afgelopen maandag werd door de gemeenteraad een nieuwe directiestructuur voor Ende geest vastgesteld. De functie van geneesheer-directeur werd opgeheven en gesplitst in een directeur algemene zaken en een directeur medische za ken. Drs. Mojet werd benoemd als directeur medische zaken. Drs. J. Loose momenteel coördinator gaat de andere directiefunctie vervullen. B en W schrijven in een toelichting op het vertrek van drs. Mojet: „De heer Mojet heeft vijf jaar de leiding van Endegeest on der zeer moeilijke omstandig heden moeten uitoefenen. Hij heeft laten weten zijn functie niet meer naar behoren te kunnen vervullen." Wethou der Schoute: „De heer Mojet heeft zijn vertrek zelf gemoti veerd met de woorden, dat hij zijn taak door bepaalde ont wikkelingen in Endegeest niet meer naar behoren kan ver vullen. Die ontwikkelingen hebben met een aantal zaken te maken: de collegiale samen werking binnen het zieken huis, de modernisering en de stijl van werken in de psychia trische inrichting. En wat de séctorisering betreft: de 'heer Mojet heeft zelf het initiatief genomen tot deze reoganisatie die tot gevolg heeft, dat er meer taken verschuiven van de directie naar de desbetref fende afdeling van het zieken huis. Er wordt veel te vaak de nadruk gelegd op deze ontwik keling in Endegeest. Ik kan niets anders doen het besluit van Mojet respecteren." De heer Mojet stelde zijn func tie eind vorig jaar al ter dis cussie, omdat hij twijfelde aan de noodzaak van een medisch directeur binnen de nieuwe structuur. De heer Mojet: „Ik geef geen commentaar op mijn besluit. Plannen voor de toe komst heb ik nog niet." RIJNSBURG De Oegst- geester toneelvereniging „De Grunerie" brengt vanavond de klucht „De firma Boogaard zoekt een chef de bureau" op de planken in zaal „De Vliet- hof" in Rijnsburg. De toneel vereniging viert dit jaar zijn zilveren jubileum. De voorstel ling begint om acht uur. Leiderdorpse erepenning voor mevrouw Tichler een drukbezochte af- haar aangebo- loor het gemeentebestuur, ,et zo rd gisteren in de raadzaal 'euner i het gemeentehuis afscheid D. W. (rechts), en fractievoor zitter van de VVD in de Lei derdorpse gemeenteraad. Voor haar verdiensten voor de Lei derdorpse gemeenschap ont ving zij uit handen van burge meester M. A. v.d. Have (links) de erepenning van de gemeente Leiderdorp. Iere tCpniiiiiiiiiiii!iiiitiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif||||iiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii I

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3