Space Shuttle het werkpaard van de ruimte Gevechtsvliegtuig schiet zichzelf neer „Een ruimteplatform van zo'n twee miljard dollar is moeilijk te verko pen als je nog niet eens precies kunt zeggen waar het goed voor is en wat je ermee kunt doen". Frosch heeft er overigens ook op gewezen dat de Sovjet-Unie steeds dichter in de buurt komt van de realisering van een permanent (be mand) ruimtestation in een baan om de aarde, terwijl er bovendien aanwijzingen zijn dat de Russen van plan zijn om binnen een jaar of zes een groot ruimtelaboratorium te creëren, dat plaats biedt aan op zijn minst twaalf bemanningsleden en voor de lancering waarvan wel licht gebruik zal worden gemaakt van een mammoet-raket, die zelfs de Amerikaanse Saturnus V-maan- raket nog in stuwvermogen over treft. Ruim tien jaar geleden zijn met een dergelijke raket op de ba sis Tjoeratam enkele malen cata strofale ongelukken gebeurd. De ontwikkeling heeft daarna een tijd stil gelegen, maar uit Amerikaanse satellietfoto's is gebleken, dat nu weer aan het project wordt ge werkt. Europa Bij al dat geweld speelt West-Euro pa maar een betrekkelijk beschei den rol, ook al heeft de (voorname lijk Franse) Ariane-raket nu al meer dan vijftien definitieve lancerings opdrachten. Het overgrote deel van die missies heeft betrekking op de lancering van communicatie- en weer-satellieten, maar er zijn toch ook enkele lanceringen van ander soortige voertuigen gepland, zoals de zuiver wetenschappelijke Exo- sat, de Franse aardobservatiesatel liet Spot, de Zweedse poollichton- derzoeker Viking en de gezamenlij ke Europese ruimtesonde Giotto, die in het voorjaar van 1986 studie zal moeten maken van de befaam de Komeet van Halley. Betrekkelijk bescheiden is ook de rol die het in Westeuropees ver band ontwikkelde Spacelab speelt in het kader van het Amerikaanse Space Shuttle-programma. Er zijn nogal wat Amerikanen die menen dat hun Shuttle beter voor het lan ceren van communicatiesatellieten en dergelijke kan worden gebruikt dan voor vluchten met een ruimte laboratorium als Spacelab; Shuttle- vluchten met een Spacelab duren langer en leveren minder geld op. Natuurlijk zal Spacelab nooit volle dig geschrapt worden uit de Ameri kaanse Space Shuttle-plannen, maar dat het toestel niet zo veelvul dig aan bod zal komen als aanvan kelijk was gedacht, lijkt toch wel ze ker. Aan de andere kant is men bij ESA, het Europese ruimtevaartbu- reau, bezig met de bestudering van de mogelijkheid om van Spacelab in zijn huidige gedaante en opzet volledig afhankelijk van de syste men van de als moederschip funge rende Space Shuttle een meer zelfstandig functionerend ruimtela boratorium te maken. Dit zou bij voorbeeld kunnen door de toepas sing van eigen energiebronnen en mogelijk zelfs door samenvoeging van enkele Spacelab-compartimen ten, maar die plannen zijn toch nog bepaald niet aan verwezenlijking toe. Het jaar 1981 wordt zonder twijfel belangrijk voor de ruimtevaart, maar behalve de Space Shuttle zal het waarschijnlijk toch niet veel spectaculaire nieuwigheden opleve ren, of het zou al van de Russen af komstig moeten zijn, bijvoorbeeld ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de ruimtevlucht van Joeri Gagarin (12 april). Er zijn al deskundigen, die menen dat de Russen zullen proberen twee SaF joet-ruimtelaboratoria in een baan om de aarde aan elkaar te koppe len. Maar het is ook heel goed mo gelijk. dat de leiders van het Sovjet- ruimtevaartprogramma zich nu eens helemaal niets van ruimtelijke jubilea en dergelijke aantrekken en gewoon rustig doorgaan met het voorbereiden van hun volgende stappen. In dat geval wordt 1981 ongetwijfeld het „Jaar van de Spa ce Shuttle". veerde drin- derge in tme- deze it gave eenlo- ukken idaeht Toon- felle Chiel roege- 3 r nog t luis-1 lechie npleet d, ook J vele Slechts eenmaal in de geschiedenis is het voorgekomen dat een gevechts vliegtuig zichzelf neerschoot. De twij felachtige eer viel te beurt aan een Ti ger van de Amerikaanse marine en het krankzinnige ongeluk bracht de machi ne lelijk in discrediet totdat de deskun digen tenslotte de werkelijke oorzaak vonden: een toevallige samenloop van omstandigheden die in een science-fic- tion-film niet zou misstaan. Wat speelde zich tijdens die fatale schiet oefening in de vijftger jaren af? Bij Het uitvoeren van een lichte duikvlucht had de piloot zijn boordkanonnen in werking gesteld. De baan die zijn granaten daar op volgden, was enigszins parabolisch. Na 11 seconden kwam de Tiger aan op hetzelfde punt waar zich intussen ook de projectielen bevonden. De vlieger kruiste de baan van zijn granaten, ze sloegen in on hij haalde zichzelf neer op een manier die de vijand hem niet verbeterd zou hebben. Het unieke Incident wordt beschreven in het boek „Straaljagers", blijkens de on dertitel „een compleet overzicht van alle operationele straaljagers ter wereld van 1941 tot nu". Samenstellers zijn Thijs Postma en Pieto van Buysen. Met name de eerste had in vorige luchtvaartboeken (denk aan het kostelijke werk over Fok ker) al de reputatie gevestigde deskun digheid en volledigheid te kunnen paren aan een gave zin voor de gekke anecdo te, eg die faam maakt hij opnieuw ten Geducht wapen De geschiedenis van de straaljager blijkt vol wisselvalligheden geweest te zijn. De Duitsers hadden de eerste, in de vleer muisachtige gedaante van de Heinkel HE-178. En zou Hitler in augustus 1939 de werkelijke waarde van het nieuwe wa pen hebben onderkend, dan had de Tweede Wereldoorlog wellicht voor de vrije wereld een veel onaangenamer af loop gekregen. Maar Hitier zag het niet; evenmin als het belang van een andere uitvinding, de radar, tot hem was doorge drongen, en zo kon het gebeuren dat de geallieerde luchtvloten die Duitsland plat bombardeerden, pas op 28 juli 1944 de eerste Duitse straaljagers op hun weg vonden. Te laat om nog veel schade te kunnen aanrichten Hoe geducht straaljagers konden zijn, werd pas goed ervaren tijdens de Ko reaanse oorlog. De geavanceerde Mig-15 van de Russen heerste oppermachtig in het luchtruim boven Korea en betekende een klap in het gezicht voor de Ameri kaanse vliegtuigbouwers. Die liepen te hoop en zo kwam de ontwikkeling op gang waaruit de huidige, uiterst verfijnde technologie is voortgesproten. De verschijning van de Starfighter (ook in Nederland een goede bekende (of een kwade, gezien de aantallen waarin ze neer plachten te storten) ontketende een' discussie over de vraag of het bemande jachtvliegtuig nog wel toekomst had. Veel deskundigen redeneerden dat zijn taak wel eenjs overgenomen zou kunnen worden door geleide raketten, want de trend voor een toekomstige luchtoorlog leek de kant op te gaan van de druk knop. „Wie echter de ontwikkeling van de Starfighter op de voet volgt", schrij ven de auteurs „zal tot de conclusie ko men dat het antwoord op het dilemma geleid projectiel - bemand vliegtuig in het voordeel van het vliegtuig is uitgevallen,,. Klassieke luchtgevecht Daar heeft vooral de ervaring van de strijd in Vietnam belangrijk toe bijgedra gen omdat toen weer het klassieke lucht gevecht van man tegen man in zwang kwam. Hieruit ontstond de vraag naar een nieuwe generatie gevechtsvliegtui gen, de zogenaamde luchtoverwichtja- gers toestellen die optimaal zijn afge stemd op het bevechten en behouden van het luchtoverwicht en die vooral uit blinken in acceleratie, klimvermogen en wendbaarheid. Een vrucht van deze ont wikkeling is de F-16, een gevechtsvlieg tuig dat vanaf 1979 ook regelmatig in ons Links: Bij eerdere proefvluchten werd de Space Shutle „Columbia" in de lucht gebracht op de rug van een aange paste Jumbo. Na de „lancering" keerde het ruimtevliegtuig op eigen gelegen heid naar de aarde terug. Onder: De Space Shuttle „Columbia" op het lanceerplat- form van Cape Ca naveral, gereed voor de eerste zelfstandi ge proefvlucht. Het ruimtevliegtuig is gemonteerd op een enorme brandstof tank, die meerdere malen gebruikt kan worden. Daarnaast zitten de twee lan- ceerraketten. EERSTE ZELFSTANDIGE TESTVLUCHT IN MAART OF APRIL De F11-F1 „Tiger" die zichzelf als eerst neergeschoten. luchtruim te zien Is als opvolger van de Starfighter. De hier in vogelvlucht beschreven evolu tie vindt men breed uitgemeten terug in het boek „Straaljagers". De catalogische waarde ervan wordt nog versterkt door de honderden (vaak historische en zeld zame) foto's en tekeningen van alle straaljagers die ooit ter wereld gevlogen hebben, van hun ontwikkeling en van hun verschillende toepassingen. Dit alles on- en enige in de luchtvaarthistorie heeft der het motto: „Over het bezit en gebruik valt te discussiëren, maar over de fantas tische vorm van deze opgefokte raspaar den is ledereen het eens". PIET SNOEREN Straaljagers. Thijs Postma -Pieto van Buysen; Wyt Uitgevers, Rotterdam; prijs 32,50 zonder we die 'n het oudin-, eft ge- eet ge- hij de je ge en enige weken staat de „Co- >ia" op Cape Canaverals lan- platform 39A in het verleden gebruikt voor Apollo-maan- iten waar het vehikel in Iheid wordt gebracht voor zijn ite testvlucht door de astronau- John Young en Robbert Crip- een missie die van start tot ling ongeveer 54 uur in beslag ïemen. De scheidende directeur NASA, dr. Robert Frosch, ik van een „mijlpaal in de prille ihledenis van de ruimtevaart", de „Columbia" eindelijk op startblok was geplaatst. Maar ii er toch pas sprake yan een I" zijn wanneer Young ipen straks vlot omhoog gaan Ruimteplatform Concentreert de aandacht in Ameri ka zich nu vooral op die eerste test vlucht van de „Columbia", toch wordt bij NASA ook al geruime tijd serieus gestudeerd op en gediscus sieerd over bepaalde vervolgprojec ten, omdat men wil voorkomen dat er straks een ongezond soort lucht ledigheid ontstaat bij gebrek aan nieuwe programma's. Er wordt in dit opzicht vooral gespeeld met de gedachte om een permanent ruim testation te creëren, dat zo tegen de jaren negentig zou moeten gaan dienen als een ruimtelijke werk plaats. Bij de ontwerpafdeling van het Cen- werper in Hqustoo, Clarke Coving ton, is één van de problemen waar mee men momenteel nog te kam pen heeft, het opstellen van een lijst met specifieke taken en opdrachten voor een dergelijk station. „We zitten zo'n beetje in dezelfde positie als in de jaren 1970-72, toen we gingen proberen de bouw van de Space Shuttle te rechtvaar digen", zegt Covington, daar direct aan toevoegend dat enkele taken die toen door de Space Shuttle werden voorgesteld, waarschijnlijk nooit zullen worden uitgevoerd, maar dat er wel allerlei andere, min meer onverwachte missies zijn gekomen, waardoor de Shuttle voor de eerstkomende vijf jaar al vrijwel is volgeboekt. Covington zegt ervan overtuigd te zijn dat een permanent ruimteplatform als het SOC zichzelf dubbel en dwars zal terugbetalen. „Ik denk dat men het er bij NASA algemeen over eens is, dat het SOC-programma het volgende gro te project moet worden, dat we aanpakken", aldus Covington. NASA-directeur Robert Frosch rea geert duidelijk wat genuanceerder. Hij vindt dat eerst de Space Shuttle enkele jaren in bedrijf moet zijn voordat er een vastomlijnd plan voor het ruimteplatform kan wor den opgezet. „Het SOC-project moet nog uitgisten", zegt Frosch. trum voor Bemande Ruimtevaart in Houston denkt men speciaal aan een bouwsel van cylindervormige constructies, die met behulp van vijf Shuttle-vluchten in een baan om de aarde worden gebracht, waar speciaal getrainde monteurs de componenten aan elkaar kunnen koppelen en verder uitbreiden. Het project wordt door NASA aange duid als SOC (Space Operations Center). Volgens NASA's hoofdont- (Van onze redacteur ruimtevaart) aar zou wel eens van beslissende betekenis kunnen wor- |voor zowel de Amerikaanse als de Westeuropese ruim- artinspanningen. De Verenigde Staten zullen voor het It hun ruimtevliegtuig, de „Space Shuttle", lanceren, ter- Europa nu definitief moet aantonen dat de mislukking |de tweede lancering van de Ariane-raket (mei 1980) al- i maar een schoonheidsfout was en dat de raket als zo- ig wel degelijk grote mogelijkheden biedt, met name r de lancering van satellieten voor praktische doeleinden ^communicatie, weerkundige observaties etc.). De lance- I van de eerste Space Shuttle de „Columbia" staat r maart/april op het programma, die van de (derde) Aria- joor omstreeks juni. Js bekend is de Space Shuttle al veer twee jaar achter op het pronkelijke schema (de aan- elijke lanceringsdatum was juni als gevolg van problemen bij - - evestiging van de ruim 30.000 sestendige tegels op de bui- uid van het toestel en moeilijk- in die aan het licht kwamen bij uitproberen van de onder zeer i druk werkende hoofdmotoren, In staat moeten zijn een fiks malen achtereen dienst te Bij NASA. het Amerikaanse iu voor lucht- en ruimtevaart, en zich er heel goed van be- nptprti c,at nieuwe vertragingen in het v tle-lanceringsschema voor de nigde Staten zowel op com- a;ieel als militair gebied ver bekende en „uiterst negatieve" ;eplgen zouden kunnen hebben. '«Space Shuttle wordt het toe- wijst st'9e werkpaard van de ruimte- vertelt De Shuttle gaat te zijner tijd Tier d st doen als een soort veerpont nist de aard© en een of meer die A testations in banen om de aar- bewaar om de verschillende onderdelen \pper tir deze stations in de ruimte te jgen. Voorlopig wordt de Shutt- gezet voor het in de ruimte sta- JJren van satellieten. In tegen- np'rodi n9 de ..ouderwetse" weg- ook d 'raketten, kan de Shuttle tien- n malen gebruikt worden. pSpace Shuttle heeft al diverse fuchten achter de rug. Daarbij het toestel echter op de rug een aangepaste Jumbo om- WJ 9©bracht en vervolgerfs gelan- 'kwarn d, waarna het op eigen gele- s leid naar de aarde terugkeerde, de komende zelfstandige test- Hij Ar1 zal de Shuttle, gemonteerd nreikei500 en°rme brandstoftank, ge- ,nteerd worden via twee raketten, brandstoftank en de raketten n in de ruimte worden afgewor- waarna de „Columbia" op ei- gelegenheid enige tijd in de Ie zal blijven en vervolgens de aarde zal terugkeren. De dstoftank zal, in tegenstelling de twee lanceerraketten, daarna hier 'l, 'euw kunnen worden gebruikt ^nceringen. Voor het uit zee op- an van de brandstoftank zijn :iale schepen gebouwd. In de T JAN3* toekomst verwacht men dat mogelijk wordt het ruimtevlieg- lals een normaal vliegtuig vanaf startbaan te laten opstijgen. Ipaal binti< De astronauten John Young (r) en Robert Crippen, die binnen kort de eerste proef vlucht met de Space Shuttle zullen uitvoe- en even vlot naar de aarde terugke ren. Voor het zover is, zullen er op Cape Canaveral en in het hoofd- controlecentrum te Houston (Texas) nog heel wat zweetdruppels worden vergoten. Er valt op Cape Canaveral en in Houston vanwaar de hele vlucht zal worden geleid zodra de „Colum bia" zijn startplatform eenmaal heeft verlaten de laatste weken weliswaar een sfeer van vertrouwen en optimisme te bespeuren, maar daar staat dan tegenover, dat vluchtleiders en technici deksels goed beseffen dat er de eerstko mende tijd nog verscheidene forse obstakels moeten worden geno men, voordat die eerste Shuttle missie daadwerkelijk kan beginnen. Eén van de belangrijkste proeven is ongetwijfeld het gedurende twintig seconden achtereen afvuren van de drie hoofdmotoren van de „Colum bia", waarbij het toestel op het startblok verankerd moet blijven. Die proef staat voor de tweede week van februari op het program ma.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 23