d Wie is bang voor Winnie van lossem? Schransen en dansen op gigantische Finse ijsbreker JARI te. Zelf geloof ik ook zeer in het maken van een kwaliteitsblad". Een volwassen vrouwenblad rond alle facetten van het vrouwzijn, niet bang voor taboes, soms pittig kritisch en bovenal betrouwbaar. Zo luidt het credo en gedrevener zal het opklinken naarmate de in vloed groter wordt van wat tot voor kort met licht neusophalen ,,de damesbladen" heette. Met zichtbare instemming citeert Winnie van Rossem de oud-hoog leraar in de leer der communica tiemiddelen mr.dr. M. Rooy.' „Sinds de vrouwenbladen zijn bevrijd uit de omklemming van een vermomd katholicisme en geen terughoudendheid meer to nen voor welk taboe dan ook, worden ze net zo goed door man nen gelezen. En zo dragen ze voor een belangrijk deel bij tot de opi nievorming op sociaal, cultureel en maatschappelijk terrein". Trots Winnie van Rossem gloeit. „Ik ben verschrikkelijk trots op die uit spraak van Rooy. Het betekent een prima startpunt voor me. De sfeer van het aanrecht is weg". Ze raadpleegt opnieuw het rapport van de marktonderzoekers. „Hier staat het. We hebben op het ogenblik 24 procent mannelijke meelezers. Door dat grote bereik en door het bewustmakende ka rakter van veel artikelen dragen we misschien wel meer bij tot de opinievorming in Nederland dan de opiniebladen zelf". Een mening die gedeeld wordt door de psycholoog en mediades kundige dr. J. van Cuilenburg. Hij heeft vastgesteld: „De algemene familiebladen besteden 35 procent van hun inhoud aan politieke en maatschappelijke kwesties, zoals abortus, kernenergie, milieu, vre- desvraagstuken of minderheids groepen. De bijdrage van Margriet aan de meningsvormen van de Nederlandse burger is even groot als die van Vrij Nederland of Else vier". Bovendien: 720.000 abonnees. Alle wachtkamers en kapsalons meegerekend een bereik van 3,2 miljoen lezers. Naast de wetge vende, uitvoerende en rechterlijke machten (de hooggeprezen Trias Politicas) worden de media wel de vierde macht binnen een demo cratie genoemd. Hoeveel van die macht heeft Margriet inmiddels aan zich getrokken? Wie moet bang zijn voor Winni van Rossem? Ze weigert in te gaan op die vraag. „Ik moet nog helemaal groeien in het besef dat Margriet macht heeft. Ik ben nog maar net bezig mijn gedachten daarover uit te kristalliseren, samen met mijn hele team natuurlijk, want wat ben ik meer dan een radertje? Het enige wat ik kwijt wil is, dat ik mijn uiter ste best zal doen de kwaliteit van het blad te handhaven. Goed ge documenteerde informatie. Begrij pelijk artikelen. Een brede interes sesfeer. Er wordt wel eens gezegd dat grote oplagen bij een blad vervlakking in de hand werken. Maar wij streven naar verdieping. Toen we over het magische getal van 500.000 abonnees heen waren geschoten, werd er op de redactie een geest vaardig van: de kwanti teit hebben we; nu wordt het tijd voor de kwaliteit". Lijfspreuk „Anton Weehuizen, bouwer en be zieler van Margriet", staat ge schreven onder de bronzen beel tenis van de man die het blad gro ter maakte dan enig ander ge drukt medium in Nederland ooit is geweest. Zijn succesformule luid de kort en krachtig: „Houd altijd in de gaten dat we een blad ma ken voor de grootmoeders van morgen". Weehuizen overleed in 1970 en Winnie van Rossem blijkt de lijfspreuk van haar grote voor ganger niet eens te kennen. Voor bije tijd. „Ik zou juist willen zeggen dat we een blad maken voor de vrouwen van nu, en wel op basis van volko men gelijkwaardigheid, niet be voogdend of betuttelend, ieder zijn eigen vrije keus. Of het beeld nog sluimert van de vrouw die kindjes krijgt en vervolgens klein- kindjes? Welnee. Voor vrouwen die om wat voor reden ook geen kinderen willen, geven we even goed informatie en begeleiding. Het is hun zaak. Onze zaak is dat we het hele terrein bestrijken van wat mensen tussen opstaan er> slapen gaan bezig houdt". Dat damesbladensfeertje is verle den tijd. Voorgoed? In de studen tenwereld bijvoorbeeld heerst de hang om terug te vluchten in de behoudende schoot van de nog maar kort geleden verketterde corpora gezelligheidsverenigin gen boordevol tradities en taboes. Niemand had het ooit verwacht. De grote vertrutting. Bestaat dat gevaar ook bij vrouwen en hoe reageert Margriet? „De vrouwen zijn zo druk bezig met hun bewustwording dat de dreiging van vertrutting me ver weg lijkt", zegt Winnie van Ros sem. Emoties „Natuurlijk, we leven in een tijd van donder en geweld. Ik begrijp dat mensen terugvallen op de vei ligheid van vroeger, op conserva tisme. Je ziet het in Amerika. Door de verkiezing van president Rea gan worden er straks misscien weer boeken verboden. En de Amerikaanse bibliotheken krijgen nu op één dag evenveel klachten over boeken die ze zouden moe ten verwijderen, als kort geleden in een hele week,. Ik vind dat heel beangstigend en ik hoop dat Ne derland ervoor gespaard zal blij- Die roep om vroeger „toen het al lemaal zo slecht nog niet was", doet Winnie van Rossem gruwen. 'ANKI Winnie van Rossem blijkt een Schorpioen te zijn. Kan ze met een in het eerste nummer van Margriet dat onder haar hoofdre dactionele verantwoordelijkheid verschenen is, nakijken wat haar op die nieuwe stoel te wachten staat. Een greep: „Laat u in .1981 niet meeslepen door uw slechte eigenschappen, Schorpioen, na melijk agressiviteit, sarcasme en zelfs haat, maar laat u leiden door uw zelfkennis, uw energie en wilskracht, uw ijver en moed. Voldoende goede eigenschappen om u een weg te kunnen vinden in het nieuwe jaar. U bent echter een harde werker en als u over drijft, kunt u overspannen ra ken1'. Enzovoort. Met tegen het eind de waarschuwing: „U moet er rekening mee houden dat u in 1981 nauw betrokken kunt raken bij een misdrijf". „Een debiele manier om een inter view te beginnen, die vraag naar mijn sterrenbeeld", vindt Winnie van Rossem. Waarom drukt ze dan horoscopen af in het blad dat aan haar kersverse leiding is toe vertrouwd? „Nou ja, het is natuur lijk enig om te lezen wat zo'n wi chelaar over je schrijft. En ik zou het geen flut durven noemen. Die karakterschetsen komen soms best overeen met de werkelijk heid. Ik vind het dus leuk om zo'n horoscoop in te kijken, maar dan leg ik hem naast me neer. Ik hecht er geen echte waarde aan". Ze slaat ter rechtvaardiging een rap port open vol marktonderzoeken. „Hier, 81 procent van de onder vraagden leest de horoscoop. En in de leeftijdsklasse van 16 tot 24 jaar vindt 66 procent hem zeer goed. Dan mag hij best in je blad. Maar we relativeren hem wel. Kijk maar. Margriets dolle dwaze va kantiehoroscoop. „Sensatie, Kreeft, dat familiepension in Enge land is gekraakt door onvervalste spoken". Met zulke grapjes laat je zien dat het allemaal erg vrijblij vend is, dat de mensen de horos coop met de nodige korrels zout moeten nemen". NIEUWE HOOFDREDACTRICE VAN VOLWASSEN VROUWENBLAD Betrouwbaar Hanny van den Horst, tot het be gin van dit jaar voorgangster van Winnie van Rossem, nu adjunct directrice bij de VNU, het concern dat zoveel vrouw in zijn bladen doet, heeft ooit gezegd: „Het ken merk van Margriet is zijn geloof waardigheid". Los van die horos coop nu even hoe geloofwaar dig is Margriet? De nieuwbakken hoofdredactrice verwisselt stoel voor stokpaard. „De kwaliteit van ons blad (het woord kwaliteit zal in de verdere loop van het gesprek nog vele ma len vaker vallen) is door de jaren heen zo goed geworden dat leze ressen of lezers nauwelijks ooit klagen ovér een fout. Het komt maar een doodenkele keer voor. We controleren alles op zijn be trouwbaarheid en waarheidsgehal Wel vindt ze dat een blad als Margriet onder de huidige om standigheden warmte moet uit stralen. „We moeten onze reactie niet zoeken in vertrutting, maar in emoties. In intermenselijke rela ties. Gezondheid, natuur, milieu, seks in die sfeer valt nog zo ontzettend veel te doen dat niets met vertrutting te maken heeft. Door de welvaart is het welzijn in de knoei gekomen. Nou, dan moe ten we het over welzijn gaan heb ben. Volgens mij zal het ik-tijd- perk vervangen worden door een wij-tijdperk. Je kunt niet op ei landjes leven. En aan dat wij-tijd perk wil Margriet meewerken", Volgt, met duidelijke graagte, een citaat uit de troonrede van konin gin Beatrix. „We moeten niet den ken aan de dingen die niet kun nen, maar aan de dingen die wel kunnen". Ook de nieuwe wind die uit de hoofdredactionele hoek van Margriet waait, zal positief zijn. Dat stimuleren van huisvrouwen bijvoorbeeld om er iets bij te gaan doen, als is het maar een cursus. Hanny van den Horst noemde het, toen ze nog hoofdredactrice was, „de vrouwen een vangnetje ge ven". Ontwikkelingsproces Nu wil de economische weersver wachting helaas dat er tijdens de komende buien weinig vlinders te verschalken zullen zijn. Wat voor zin heeft het vrouwen aan te spo ren tot het volgen van cursussen als ze straks met de behaalde re sultaten geen kant uit kunnen? Een tik op de vingers is het ant woord. „Dat is nou typisch dat je het probleem weer naar vrou wen toeschuift. Alsof het voor mannen niet precies hetzelfde ligt. Je moet ophouden met dat ge praat over mannen en vrouwen. Je moet over mensen praten, want die toekomst vol werkloosheid komt op ons allemaal af. Ik vind dus dat je als blad niet bij voor baat moet zeggen: vrouwen, blijf maar lekker thuis, want straks lig gen er toch geen kansen voor je. Dan snijd je ze af. Ik vind dat het ontwikkelingsproces door moet gaan. Stel dat het arbeidsethos verandert. Stel dat er een wereld komt met een werkverdeling tus sen vrouwen en mannen waarbij het verwerven van inkomen min der belangrijk is dan het functio neren in de maatschappij. Ieder een gelukkig. Dan zit je toch goed als vrouw wanneer je gewerkt heb aan je ontwikkeling? Persoonlijk vind ik dat het die kant uit moet. Niemand wordt toch gelukkig door te gaan zitten navelstaren? Maar of ik deze gedachte via Margriet ga uitdragen? Ik weet het nog niet. Daarvoor heb ik eerst een veel bredere oriëntatie nodig. En heel het team moet het er natuur lijk over eens zijn. Luister: hoe lang zit ik nou helemaal op deze stoel?" PIET SNOEREN mie van Rossem: niet navelstaren. Er is weer een nieuwe mogelijkheid bedacht om er in de sombere win termaanden eens even op uit te trekken. Schransen en dansen op een gigantische ijsbreker, tevens 's werelds grootste, snelste en modern ste veerboot: de Finnjet. „Ferrying in cruising style", noemen de Engelsen het nieuwe verschijn sel om de internationale veerdiensten in te schakelen voor pleziervaar- ten die de geneuchten bieden van een echte cruise. De mini-cruise, een korte spelevaart dus. De rederij Finnlines te Helsinki presenteert dit gebeuren als een mo dern winteravondsprookje op de Oostzee. Vanaf eind december slaat de vorst hier geducht toe. De minicruise-passagiers kunnen er getuige van zijn, hoe de veerboot zich een weg baant door het kruiende ijs en de schotsen terzijde werpt als waren het luciferhoutjes. nieuwe snoepje van de reismarkt niet ontgaan. Zij hebben er een busreis van circa 650 kilometer voor over, om zich in te kunnen schepen aan de Scandina- vienkai in Trave- münde en reizen op de vijfde dag dezelf de weg per bus te rug, met heugenis- sen aan de pittige Polar cocktail en het Skandinavisch buffet met keuze uit een vijftigtal warme en koude gerech ten, waaronder ren dierlapjes. „Hyvaa Ruokahalua", sma kelijk eten. Met op de achtergrond het ruisen van Sibelius wouden en water vallen en de met puntjes bespikkelde woorden die hostesses aan de mi crofoon toevertrouwen. Drijvend hotel Finnlines beheert de golven op deze vaarvakantie van in totaal 2.300 kilo meter. De passagiers bevolken een drijvend klassehotel van negen ver diepingen, met als hoogste de sky- bar, dertig meter boven de zeespie gel, met een schitterend uitzicht over de golven of het ijs, afhankelijk van het jaargetij. De vijfdaagse mini-cruise bestaat in feite uit twee dagen bussen, één dag De machinekamer van de Finnjet, uitgerust met straalmotoren, vermogen 75.000 PK, wordt meer gecontroleerd dan bediend vanuit dit centrum. markt, met fraai gesneden bordjes boven de kramen, voegt een toets van ambachtelijkheid toe aan de massiviteit van Helsinki. En wereld beroemde moderne architecten brachten een lichtere toon in deze majesteuze symfonie, vol geruis van zee en wouden. Het parelgrijze Fin- landiahuis van Alvar Aalto zeilt als een schip een verre horizon tege moet. 's Middags worden de passagiers losgelaten op de boulevards en in het centrum, waar zij Helsink ervaren als een razenddrukke metropool, met als hoofdader de Mannerheimvagen. Rustpunten zijn de talloze winkels en showrooms, waarin alles getoond r de rest varen. „Deze combinatie voldoet uitste kend", zegt Tuya van der Klein, de vlot Nederlands sprekende Finse, werkzaam op het kantoor van F.A. Voigt en Co te Amsterdam, agent van Finnlines in ons land. „Vooral de Nederlanders zijn opgetogen over de luxe aan boord". De Finnjet is het vi sitekaartje van Finland. Een visite kaartje, ter lengte van 213 meter, met alle denkbare luxe voorzieningen ontspanningsmogelijkheden. Geen van de 1.500 passagiers die bij volledige bezetting aan boord zijn, kan zich beklagen over dit aan bod als hij 's avonds moe maar vol daan de lift neemt naar de „hotelaf deling", strikt gescheiden van alles wat geluidsoverlast kan opleveren. De „rustzone" heet deze sector in de brochures. Monumentaal In Helsinki staan de bussen klaar voor een dagexcursie. Standbeelden vol heroiek, empiregebouwen, espla nades die naar het water leiden; mo numentaliteit allerwege, tot in de grootste boekwinkel, annex waren huis van het westelijk halfrond: Stockmann. De prachtige overdekte uitzonderlijke schoonheid. Eendagsvliegen Bengt Pihlström, directeur van het Nationaal Bureau voor Toerisme in Finland, toont zich voldaan over de „eendagsvliegen" van deze mini cruises. maar nog niet geheel tevre den. Finland 'verdient méér tijd; zelfs in Helsinki en omgeving zou men da gen kunnen doorbrengen. Men is be zig met een voorlichtingsactie over de mogelijkheden om in Finland de wintersportvakantie door te brengen. In 1979 kwamen er 38.000 Nederlan ders op bezoek, een toename van 25 procent in vergelijking met het voor gaande jaar. De ANVR heeft er on langs een congres gehouden en alle reisbureau-directeuren keerden en thousiast terug naar Nederland. Veel landgenoten maken ook "s zo- .mers gebruik van de Finnjet, die de overtocht dan veel sneller maakt, in 22 uur. Het schip vervoerde vorig jaar 237.000 passagiers van Trave- münde naar Helsinki v.v. Er worden 's winters aan boord ook veel con gressen gehouden, alweer een com binatie van het nuttige met het aan gename. LEO J. LEEUWIS Het uitzonderlijk luxe vaartuig is na melijk tevens ge- klassificeerd als ijs breker in de hoog- sie categorie: 1 A- super in de Finse ijsklasse. De boeg legt daar een getui genis van af, met extra-versterkingen. Hoewel de Finnjet een dienst onder houdt tussen Trave- münde en Noord- Duitsland en Helsin ki, laten ook Neder landers zich dit De mini-cruises met de Finnjet, welk schip van eind december tot maart tevens als een reusachtige ijsbreker fungeert, worden door de rederij Finnlines aangeboden in samen werking met o.a. De Jong In tra tours, die de busreis naar Trave- münde verzorgt. De vijfdaagse reis kost tot half februari f 395, -, daarna f 425,- en in april f 450,-. Dit zijn „vanaf-prijzen", met de mogelijkheid dat men in een vierper- soonshut terecht komt. Voor twee eenper soonshutten worden toeslagen gevraagd, variërend van f 50,- tot f 270,- en na 15 febru ari f 60,- tot f 300,-. Maaltijden onderweg èn aan boord zijn niet bij de prijs inbegrepen. Het Scandinavisch buf fet. zeer overvloedig, is erg in trek. Men kan er zoveel eten als men wil voor f 19,- per per soon. Het, eveneens royale, ontbijt aan boord is wel bij de prijs inbegrepen, evenals eenmaal het gebruik van de sauna en een rondrit door de stad, met o.m. een be zoek aan het Senaats plein, de universiteit prachtige bibliotheek) en de beroemde, in de rotsen uitgehouwen Taivallahti-kerk. 's Middags krijgt men gelegenheid om te gaan winkelen. Tussen eind december en eind maart wordt een bijzondere sensatie toege voegd aan de mini-cruise. Dan fungeert de grootste en modernste veer boot ter wereld tevens als ijsbreker op de Oostzee. Veel andere vaartuigen kiezen dankbaar het kielzog van deze voorganger.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 21