ËcicL&e Soma/nt Akkoord in Polen over vrije zaterdag Kabinet bezint zich op afstoting overheidstaken Intdooien jedorven lees zet intwerpse kijk in wade reuk MATCH 1001 ideeën voor goed en gezellig wonen. Groenoordhal Leiden fIN {tnafc PERSONEN AUTO RAI Aantal gevallen tampon-ziekte' in VS sterk gedaald Veronica Drive in show thekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-banK N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - .redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - nnementen: kwartaal 49.55; jaar f 186.70; losse nummers: 65 cenf. Zaterdag 31 januari 1981, 71e jaargang no. 21876 dagblad VOOR ZUID-HOLLAND Video en Julia Mof genavond Video en Julia, Nederlands/Belgisch tv-spel op Ned. I om 20.35 uur. Om 19.30 uur Bekijk 't maar, voor meisjes. Ned. II om 20.10 uur Artsenij over vermageren Vanavond Ned. I. Streets of San Francisco om 22.10 uur. Op Ned. II om 20.27 uur Shoe string en om 22.25 uur de Alles is anders show. Mist Mist of laaghangende bewol king en geen regen van bete kenis. Middagtemperatuur on geveer 5 graden. Zwakke tot matige zuidenwind. *00 RW! 66 tegen volledige iblicatie dagboek Anne Frank HAAG Het D'66 Tweede Kamerlid mevrouw Wessel- ïstra vindt het onjuist, dat het Rijksinstituut voor Oorlogsdo- entatie (RIOD) op korte termijn een onverkorte publicatie het dagboek van Anne Frank wil publiceren, blijkt uit schriftelijke vragen van het kamerlid aan de minis- Pais (Onderwijs en Wetenschappen) en Van Trier (Weten- psbeleid). Het Kamerlid baseert haar vragen op het feit dat assages die het RIOD in het dagboek wil opnemen, door An- vader Otto, gezien hun persoonlijke karakter, met opzet uit li dagboek zijn weggelaten. Het respect van Otto Frank voor irivacy van zijn dochter moet volgens mevrouw Wessel wor- geërbiedigd. ina 7: Twijfels echtheid dagboek definitief wegnemen. 53.000 buitenlanders méér in Nederland DEN HAAG In 1980 is het aantal buitenlanders dat zich in ons land be vindt met 53.000 toegenomen. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek vestigden zich 113.000 buiten landers in ons land, ongeveer 60.000 zochten hun heil elders. In 1980 bedoeg het vestigingsoverschot van buitenlan ders 45.000. De grootste groep immi granten was afkomstig uit de landen rond de Middellandse Zee: 24.000 (1979:17.000). Er kwamen verleden jaar ruim 17.000 Surinamers meer ons land binnen, dan dat er naar vertrokken. Carnaval heeft gouden toekomst DEN BOSCH Het carnaval heeft een gouden toe komst. Dit betoogde de Tilburgse prof. dr. A. Zijder- veld gisterenmiddag op een symposium over het car naval, belegd door het Noordbrabants Museum en de 99-jarige Oeteldonkse Club uit Den Bosch. De professor ging in op de voorname rol die de zot heid door de eeuwen heen heeft gespeeld. „Geen en kele wijsheid kan echt bestaan zonder zotheid", al dus de spreker, die de waarschuwende vinger hief naar die carnavalsverenigingen, die steeds meer tijd besteden aan vergaderingen en steeds meer activitei ten precies plannen. Hij noemde deze gewoonten, voor zover zij niet als scherts bedoeld zijn, „ontoe laatbare milieuvervuiling". LONDEN Een van de beroemdste en grootste fa brieken van bouwmodel- len en ander speelgoed, Airfix in Engeland, is fail liet gegaan. De fabriek, die zich vooral toelegde op plastic schaalmodellen van vliegtuigen uit de Tweede Wereldoorlog en op metalen autootjes, kon niet langer opboksen te gen het enorme aanbod van ultramoderne electro- nisch speelgoed. SOLIDARITEIT KRIJGT TOEGANG TOT MEDIA; NOG GEEN VAKBOND VOOR BOEREN N HE iVOO WARSCHAU Als de Poolse arbeiders in een onafhankelijke vakbond te vereni- tingen van een „voor 70 procent tevreden" geruime tijd actie voeren voor de erkenning verenigd in het onafhankelijke vakver- gen, zijn de delegaties het niet eens kun- Lech Walesa, niet zes maar acht uur zijn. van hun vakbond. De uiteindelijke beslissing bond Solidariteit met het door vakbonds- nen worden. Zodra ook hierover een ak- Het tweede onderdeel van het akkkoord be- in deze is. volgens woordvoerders van Soli- leider Lech Walesa en premier Jozef Pin- koord is bereikt, zullen de leden van Soli- treft de toegang tot de media. Solidariteit dariteit, aan de Poolse partijtop, kowski overeengekomen akkoord instem- dariteit zich over het geheel van de over- krijgt voortaan wekelijks (ongecensureerde) Zondag komt het bestuur van Solidariteit men, zullen zij met ingang van volgens eenkomsten kunnen uitspreken. zendtijd op radio en televisie. Tevens mag, bijeen om de overeenkomst nader te bekij- jaar een vijfdaagse, veertigurige werk- het vakverbond een tijdschrift uitbrengen.' ken. Dan zal tevens besloten worden of de week hebben. Na een meer dan twaalf Volgens een woordvoerder van Solidari' it Bovendien zal in officiële nieuwsuitzendin- voor dinsdag op het programma staande al- uur durende vergadering hebben de beide heeft de regering in beginsel toegezegd dat gen meer aandacht worden besteed aan gemene staking moet worden afgelast. Giste- partijen vannacht behalve over de vrije volgend jaar een werkweek van veertig uur standpunten en besluiten van het verbond. ren werd nog in tal van plaatsen, ondanks zaterdag overeenstemming bereikt over wordt ingevoerd. De rest van dit jaar zullen Geen compromis werd bereikt over de er- oproepen het werk te hervatten, door leden een ongecensureerde toegang van het vak- de arbeiders slechts drie vrije zaterdagen per kenning van een vrije vakbond voor boeren, van Solidariteit gestaakt, verbond tot de Poolse (staats)media. Al- maand krijgen en op die ene zaterdag waar- Maandag zal een regeringsdelegatie afreizen leen over het recht van de boeren om zich op wel gewerkt wordt, zal dat, blijkens uitla- naar het zuiden van het land, waar boeren al Zie ook deze pagina: „Vandaag^ Polen: de wedergeboorte vaneen natie De Polen vertrouwen alleen nog op God, de paus, Solidariteit en zichzelf. Deze conclusie dringt zich op bij onze speciale verslag gever Leo van Vlijmen, na zijn zo veelste bezoek aan deze herbo ren natie. Hij sprak ditmaal met verschillende vakbondsleden, met enkele Polen die kritische kantte keningen plaatsen bij Solidariteit en met een Jezuïetenpater. Laatstgenoemde vindt, dat wat er nu in Polen aan de gang is, eigen lijk reeds in 1978 is begonnen. „Toen Karol Wojtyla tot paus werd gekozen, hebben de Polen van het ene moment op het ande re hun zelfbewustzijn, hun natio nale trots teruggekregen. En toen de partij instemde met een be zoek van „onze" paus aan Polen, Is zij begonnen met het graven van haar eigen graf. Zonder Jan Pawel zou Solidariteit nooit zijn ontstaan". Van Vlijmens verhaal staat vandaag op de voorpagina van onze wekelijkse leesbijlage Lech Walesa Finale. Daarin verder aandacht voor: Interlandelijke adoptie; vandaag het eerste van een serie van drie artikelen. Werken houdt „krasse oudjes" vitaal en gezond. De nieuwe hoofdredactrice van Margriet. „Wie is er bang voor Winny van Rossum?". Schransen en dansen op gigantische ijs- breker. Space Shuttle, het werkpaard van de ruimte. Gevechtsvliegtuig schiet zichzelf neer. Vere niging „De Weergever" bundelt wasrollen, 78-toeren-platen en slingergrammofoons. I \wi tnrh (Van onze correspondent Mare de Koninck) 'ERPEN Belgische overheidsdiensten, toch al in een kwade reuk van ondoeltref- iheid staan, hebben het in de Lange Leem- at in het oude stadscentrum van Antwerpen sen niet te harden stank laten komen. Ver- ider ervan is het „gefaalde" (failliete) bedrijf i rigo, waarin duizenden kilo's vlees liggen te t- hn se maanden lang heeft de voor het bedrijf f gewezen curator autoriteiten als „Civiele Be- irming" en de Dienst Volksgezondheid be kt met waarschuwingen, dat de ontdooiing de vrieskelders een onhoudbare en gevaar- toestand met zich zou brengen. De ontboden btenaren hebben zich echter nimmer gemeld. )Ol of v iiddels is het direct besmettingsgevaar voor bevolking in en om de Lange Leemstraat '1 geworden. boeveelheid vlees werd drie jaar geleden in orven toestand ingevroren. Op 26 december werden de installaties van Bel f rigo stil ge en kwam het ontdooiingsproces van de al metersdikke ijskorst langzaam op gang. In daaropvolgende weken werd meer en meer ielijk dat zich nog een veelvoud van de om- den 4.000 kg in het gebouw bevond. Overal m rottend vlees, zelfs hele kalkoenen, speen- kens en enkele halve koeien, uit het smelten- F|E| is tevoorschijn. IE nwtannen die tegen betaling van 4.000 gul- per dag bereid zijn de rommel op te rui- i, werken onder het constante gevaar van in- tingen omdat het Belfrigo-gebouw, dat altijd "oren is geweest, de dooi niet aan kan. De en en de vloer zijn totaal ontwricht, ikkig voor de omwonenden is, dat de 17 ton tioniak al eerder uit de buizenstelsels van de HI I C>zers ziJn 8etaPanders hadden zij de huidige lÜ lelijkheden niet eens meer kunnen meema- Ruim twee miljoen inwoners van New York hebben 22 van de 52 in Iran in gij zeling gehouden Amerikaanse diplo maten gisteren ont haald op een tradi tionele „Tlcker- tape", waarbij het de gewoonte is dat uit woningen en ge bouwen confetti en papiersnippers naar de voorbij rijdende mensen wordt 1 geooid. Een ere plaats in de wa gen bij burgemees ter Koch was in- j geruimd voor de uit New York afkomsti- ge Moorhead Ken nedy. De papieren die boven hem wer- 1 den uitgestrooid P bleven, zoals te zien, niet tot snip pers en confetti be perkt. Op het inzetje een overzicht van de chaos, die de „Tlcker-tape" tradi tioneel in de straten van New York te weegbrengt. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 een 19.00 uur nummer 071- 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. ADVERTENTIE 4emisa doet iets omhandïcapslnd? derde wereld te voorkomen o.a. door middel van basisgezondheidszorg. Doet u mee? Met weinig kunt u al veel doen.Want bijvoorbeeld voor: f 50,- sturen wij instructieplaten met voorlichting over hygiëne f500,- kan een kleine dorpsapotheek voorzien worden van de benodigde basismedicijnen GIRO 5657 ikmemisa geopend van 10-17 en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f 7.50 Trein-Toegang-biljetten bi] NS-stations (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Het aantal gevallen van toxic shock syn droom, vanwege de vastgestelde relatie tot het gebruik van tampons wel „tampon-ziekte" genoemd, is scherp gedaald in de Verenigde Staten, Sinds vorig jaar september, toen een spectaculair groeiend aan tal meldingen van deze zeldzame maar soms fatale ziekte, tot een golf van publiciteit leidde, heeft het Amerikaanse centrum voor ziektecontrole in Atlanta meer dan 60 procent minder mel dingen van de ziekte ontvangen. Hoewel de oorzaken van deze scherpe daling nog nader zullen worden onderzocht, staat het volgens deskundigen wel vast dat deze direct verband houdt met de uitvoerig gepubliceerde relatie tussen de ziekte en het gebruik van tampons. „UITGAVEN MOETEN VERDER OMLAAG" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet wil dat er de komende jaren nog veel drasti scher bezuinigd wordt op de over heidsuitgaven dan tot nu toe het geval is geweest. Premier van Agt, die zich samen met de ministers Wiegel (Bin nenlandse Zaken) en Van der Stee (Financiën) en een groep ambtenaren gaat bezinnen over de manier waarop tot forsere bezuinigingen kan worden gekomen, hield het gisteren op zijn persconferentie niet voor onmogelijk, dat bepaalde overheidsdiensten (bij voorbeeld de vuilnisophaaldienst) in particuliere handen worden gelegd. Het gehele overheidsapparaat van rijk, provin cies en gemeenten zal de komende maanden worden doorgelicht. Het kabinet speelt met de gedachte, voor bepaalde vormen van dienstver lening door de overheid meer geld te gaan vra gen aan de burgers (het zgn. profijtbeginsel). Op de vraag of grote overheidsdiensten zoals de FIT wellicht ook particuliere ondernemingen zouden kunnen worden antwoordde Van Agt, dat het kabinet „dergelijke snode plannen niet heeft". Verder zei Van Agt dat de resultaten van het bezuinigingsonderzoek pas door een volgend kabinet kunnen worden gebruikt Het nieuwe kabinet moet de politieke keuzes ma ken uit de mogelijkheden die er zijn. De premier gaf toe, dat het kabinet mede tot het plan voor forsere bezuinigingen is gekomen naar aanleiding van de kritiek op de te hoge overheidsuitgaven, die onlangs werd geuit door dr. Zijlstra, president-directeur van de Neder- landsche Bank. Nijhof (DS'70) voorstander eigen Europese kernmacht ARNHEM Ruud Nijhof, het Tweede Kamerlid voor DS'70, heeft vanmorgen op het partijcongres van rijn partij in Arnhem een pleidooi gehouden voor een „zelf standige en geloofwaardige Westeuropese kernmacht". Volgens Nijhof moet Frankrijk leiding geven aan deze verzelfstandiging van Nederland op nucleair gebied. Nij hof wees het standpunt van het IKV „Kernwapens de wereld uit, te beginnen met Nederland" resoluut van de hand. Volgens hem moet West-Europa zelf in staat zijn een Russische oorlogsdaad „vernietigend" (nu cleair) te beantwoorden. Ambtenaren weer boos op Wiegel DEN HAAG De vijf amb- te narencentral es zijn weer eens boos op minister Wie gel, nu vanwege diens plan om extra kortingen toe te passen op de ambtenarensa larissen, waardoor dit jaar 800 miljoen gulden bezui nigd zou kunnen worden. De centrales beraden zich op de. vraag of het nog wel zin heeft met de minister om de tafel te gaan ritten omdat blijft bij zijn standpunt dat de ambtenaren meer geld moeten inleveren dan de werknemers in het particu liere bedrijfsleven. ZONDAG 1 FEBRUARI Aanvang 20.30 uur PLEYN '68 Hazerswoude - Rijndijk. ZONDAG 1 FEBRUARI m.m.v. JOHAN TIMMAN Aanvang 20.30 uur. Blesse Paard, Stompwijk. ADVERTENTIES Zit- en bergmeubelen, keukens, slaapkamers, tapijten, gordijnen, rotan meubels, decoraties, verlichting, isolatie, energiebesparing Grootste waterbedden- show van Europa! Demonstraties en uiwrlirhting.rtflnrig woensdag 28 januari t/m zondag 1 februari wo.: 19-22 uur do.,vr. enza.:13-17uur en 19-22 uur zo.: 12-17 uur

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1