Competitieniveau in Leiden moet hoger' jdes Pacta kan afstand nemen van Zuiderkwartier (ISTRICTSTENNISTRAINER PETER KLEIN RVV A 1 3QRT LEIDSE COURANT ZATERDAG 31 JANUARI 1981 PAGINA 13 Onder redactie van Gert Jan Onvlee VOLLEYBAL IDEN In tijden dat het woord nis op de regionale sportpagina's rof nauwelijks valt, is in dit di jt een voor Nederland zeldzaam voor Leiden uniek experiment start gegaan. Veertig B spelers ipeelsters hebben samen met de ,t talentvolle jeugd een half jaar getraind in de Sas9enheimse •egcnhal en zijn nu met een win- ompetitie begonnen. Initiatiefne- van dit gebeuren is districtsten- eraar Peter Klein. Een ambitieu- nan met goede achtergrond (HTS MO-B wiskunde) én nieuwe *n, die daarnaast met gerecht- r; rdigde trots kan vertellen, dat degene is geweest, die het meest -■$ enadigde Nederlandse tennista- t, Eric Wilborts - sommige des- idigen dichten hem meer talent dan Tom Okker -, heeft ondekt op tennisgebied heeft grootge- cht. tiental jaar geleden werd in Neder- I het zogenaamde fasenplan geïn- v luceerd. Een geesteskind van de c irlemse CIOS docent De Smit, die l dit idee een betere opvang en be tiding van de getalenteerde tennis- ;d beoogde. De jeugdige tennisser nadat de vereniging hem de eerste inselen heeft bijgebracht (fase 1), bij loende aanleg door het district wor- r uitgenodigd de training te volgen ie tweede fase onder leiding van de rictstennisleraar. Deze pyramidale 'l ctuur eindigt bij fase zes - full time listraining - en kan dan nog ge- 1(j (d worden door een zevende, de uit- iu0( iing naar het buitenland. Na aan dans lelijke tevredenheid waren er hoe .e »er hoe meer kritische geluiden te id nu i tennisbond kwam aan het bezwaar, zodra de junior senior werd de be- vienis van die organisatie met de 'er afgel°Pen was- tegemoet door een aantal jonge senioren contrac- af te sluiten. De bond betaalde hun buitenlandse trainingsstages, de speler verplichtte zich voor de nationale teams uit te komen. Op districtsniveau waren gelijke geluiden te horen (Klein- :,,het faseplan is er niet om er die ene Okker en die ene Stöve uit te pikken" en „het tennis is nu onderhevig aap grote groei, dat wil zeggen aan de on derkant komt er steeds meer bij, het fa senplan blijft echter ongewijzigd"). Statistiek Degenen die onderweg uit de boot vallen moeten iedere opvang ontbe ren. Daarom kwam Peter Klein met het idee van de regiotraining:„In een district als Leiden zal je uiteindelijk drie of vier fase vier spelers over houden. Alles op grond van statis tiek. Met drie of vier kun je geen training organiseren, je kunt ze niet tegen elkaar laten spelen vanwege het krachtsverschil, een meisje van 16 tegen een jongen van 14 gaat nog wel. Omgekeerd is onmogelijk. Die mensen, die volgens de normen van het fasenplan niet terecht kunnen, maar uiteindelijk toch een goede speler zijn, worden hier opgenomen in de regiotraining. Het is niet zo, dat de jeugd op 15 of 16 jaar aan hun top zit. Ik bereik er bovendien mee, dat de jongere jeugd een sparring- partner heeft. Het probleem is, dat er van de duizenden die beginnen met tennis, honderden zijn, die be hoorlijk gaan spelen en er maar een paar echt goeie zijn. Die paar echt goeie worden op een bepaald mo ment zo exclusief goed, dat ze geen mogelijkheid meer hebben met ande ren te spelen, een sparringpartner missen". Maar de Leidse districtstennistrainer was hiermee nog niet tevreden en zocht naar een combinatie" van jeugd en B spelers. Hij zocht daarvoor aanslui ting bij het Match-tenniscircuit, dat in middels ook de jeugd onder zijn hoede heeft genomen:„Ik heb gezegd, jongens, jullie willen zomers wel wat, maar 's winters is er niets. Laten we iets doen in combinatie met het district en de sectie jeugd." Zonder steun van de bond („De tennis bond is in z'n algemeenheid tegen sponsoring"), maar in samenwerking met Match werden een aantal B spe lers, -speelsters en getalenteerde jeugd uitgenodigd op zondagmiddag in Sas- senheim te komen spelen. Het eerste half jaar werd gebruikt om wat te trai nen en aan elkaar te wennen, inmid dels is men met een wintercompetitie begonnen. De stelling, dat de gevestig de B spelers als sparringpartner voor de jeugd gebruikt worden, ontkent Klein met klem. Hij wel tevens probe ren op deze manier het competitieni veau in Leiden op te krikken. Dit di strict kent slechts twee overgangsklasse A teams, die van Tean (Alphen) en Fo- rescate (Voorschoten). Klein zou graag één of twee eerste klasse teams zien en in de toekomst wellicht een hoofdklas- seploeg:„Je kan wel kinderen op gaan leiden, maar wanneer ze wat competi tie betreft niet aan hun trekken ko men, verhuizen ze naar Den Haag of Haarlem". Ook constateert Klein bij de B-spelers (ook de 'Leidse' competities pelers) een gebrek aan discipline:„Ze trainen niet of nauwelijks en met trai nen bedoel ik ook werkelijk oefenen, niet ik heb een uur lang een setje ge speeld. Ouder dan 25 wil niet zeggen dat je niet meer vooruit kan gaan, je gaat alleen achteruit, omdat je er niets meer aan doet." Fulltime Toen de 35 jarige Utrechter Wilborts in de steek moest laten, solliciteerde hij naar de functie van districtstrai ner te Leiden:„Een full time functie. Het bleek, dat ik mij bezig moest houden met de fasetraining, onge veer twintig uur, en daarnaast als professioneel medewerker binnen het district zou gaan fungeren als ondersteuning, beleidsaandragend." Klein trof een organisatie aan, waar hij op zich best tevreden mee was- :„Het was allemaal wel georgani seerd, maar er was veel meer uit te halen. Het lopende werk werd ge daan, voor nieuwe activiteiten had men weinig oog. Ik zat met een res tant van vorige jaren, men had te veel 'laatbloeiers', kinderen, die te lang in de fasentraining zaten. Hoe raar het ook klinkt bij jeugdtrai- ning, maar er was sprake van ver grijzing. Er waren weliswaar een hoop jeugdspelers, maar niemand wist waarom hij er bij zat en wat hij moest doen. Je kan dan niet zeggen, we hebben 120 man in de training, ik gooi er 100 uit, want de eerste die er dan uitvliegt, dat ben ik natuurlijk" Op de training werd getracht de jeugdi ge talenten vooral discipline bij te brengen:„De eerste training zeg ik, welkom allemaal, ik ben die en die, wie is de beste trainer ter wereld? Een beetje lachend, dat zal U dan wel zijn. Nee, nee, dat ben ik helemaal niet, de beste trainer ter wereld dat ben jezelf. Ik heb dat jaar ook verslagen van ie dereen gevraagd. Niet om ze allemaal te lezen, maar wel om te kijken, wie er wat aan deed. Of er jeugdspelers zijn, die denken 8 weken op vakantie te moeten gaan en nul toernooien te moe ten spelen". Daarnaast bande Klein het gebruik van onwelvoegelijke taal tij dens trainingen en wedstrijden uit. Tij dens de districtskampioenschappen werd zelfs een speler van de baan ge haald wegens wangedrag. Wat de toekomstbetreft wil de district strainer de samenwerking tussen de di verse secties verbeteren: „Competitie en jeugdtoernooien vallen onder de sec tie wedstrijdtennis terwijl ik alleen maar samenwerk met de sectie jeugd. Ik denk dat ik met alle vier de secties zou moeten samenwerken." WILLEM SPIERDIJK Peter Klein:,,Je kan wel kinderen op gaan leiden, maar wanneer ze wat competitieni veau betreft niet aan hun trekken komen, verhuizen ze naar Den Haag of Haarlem. feit IDEN „Fides Pacta als de gedoodverfde ipioen van de eerste klasse B". Dat was wel gegai algemene opinie aan het begin van het mi- orfbalseizoen. Maar het presenteerblaadje daarop de titel bleek de ploeg van coach Hensen allerminst te worden aangereikt, kelijk de concentratie op te brengen om' i overgemotiveerde tegenstanders va^ het liet ff te houden bleek een te grote opgave. Mon- an dfrscores werden zo afgewisseld met knullig it Dlntenverlies waardoor de concurentie dichtbij k clefcef. In de derby van morgen krijgt Fides Pac- n nilde kans zich dan ten langen leste los te ruk- tn van stadgenoot Zuiderkwartier. vMAl gewraakte wisselvalligheid beamend klinkt Hensen toch wat cynisch. „Ja, vorig jaar in de trgangsklasse brak het je op. Hier kan het nog een titel opleveren". „Als Zuiderkwartier zondag de punten pakt is dat niet onverklaarbaar. Tegen ons speelt een ploeg al tijd voor de volle honderd procent van zijn kun nen. Dat is geen kritiek maar een gegeven. Ze wil len wel erg graag winnen van de koploper die een paar tegenstanders ingepakt heeft. Elk moment dat je afstand kan creëren is dan belangrijk. Dan slaat dat willen om in gelatenheid. Een nederlaag was toch al ingecalculeerd dus laat maar.. Maar gebeurt dat niet dan blijft het moeilijk. Het vraagt van de speelsters en spelers veel concentratie". In tegenstelling tot de oorzaken is de oplossing vol gens Hensen moeilijk te vinden. Na de analyse volgt meestal de toepassing van allerlei methoden, waarvan de werking echter onvoorspelbaar is. Zo startte Hensen tegen Kwiek zonder Nico Pikaar, die wegens ziekte niet had kunnen trainen. Ver vanger Robin Sommeling was goed voor vijf goals, maar begint niettemin in de derby op de reserve bank. Hensen heeft nog wel vertrouwen in de ba- sisacht. „Er is inhoud voldoende in de ploeg. Je wint niet incidenteel met grote cijfers. We zijn toch de enige ploeg in deze klasse die tot dergelijke uit slagen in staat is. Of dat door „eenzijdig spel" of door „schietkorfbal" zou komen laat ik in het mid den". Schietkorfbal Daarmee wordt een gevoelige snaar geraakt bij Hensen. Vaak dit seizoen werd het verwijt geuit als zou Fides Pacta geen microkorfbal spelen. Al leen maar van afstand de bal richting korf kon paffen. En niet in staat zijn iets anders op de plan ken te leggen op het moment dat het schot aan zui verheid verloor. Vooral de Zuiderkwartier-coach zette zich erg af tegen deze spelwijze. Ook aan de vooravond van de derby tegen Fides Pacta. „Fides Pacta mag dan wel bovenaan staan, maar gezien het getoonde spel is het geen overgangsklaser. Ze moeten zondag maar eens aan het publiek laten zien dat ze de beste zijn, Zuiderkwartier is in elk geval geen Kwiek dat zich als een mak schaap bin nen de vijf minuten op 04 laat zetten". „Hoe er gekorfbald wordt bepaalt uiteindelijk de verdediger", luidt het verweer van Hensen op de verwijten van De Haas, „de ideale verdediger die zowel de doorbraak als het schot kan verhinderen heb ik nog niet gezien. Hij moet een keuze maken. Kiest hij voor afstand nemen, ruimte dekking, bij voorbeeld omdat de verdediging een goede afvang- kans heeft, dan moet de aanvaller wel blijven schieten. Dat is de aanvaller dan niet te verwijten. Ook als de verdediger hierin volhardt als er niets ingaat. Krijgt de verdediger een paar schoten om de oren dan komt hij wel dichterbij, waardoor dan weer de kansen op de doorbraak ontstaan. Dan zegt iedereen: „die aanvaller kan alles". Met de lange mensen die we hebben kunnen we ons wel wat permitteren. Er waren wedstrijden dat de aan vallen erg lang duurden. Per aanval zeven tot acht schoten. Dat is veel voor microkorfbal". Programma voor de Leidse regio: Zaterdag: geen programma. Zondag: De Danaïden - Ready, 14.00 uur Vijfmei; Fides Pacta - Zuiderkwartier. 15.20 uur Vijfmei; De Algemene - VVION, 13.45 uur Apollo: Crescendo - DKV, 16.25 uur Vijfmei. verspeelt punt LEIDEN RVV raakte af gelopen weekeinde onver wacht een punt kwijt aan LUSV 2. DAC kon zo door een 3-0 zege op Donar 2. Ge- mini 3 maakte zich verder los van de laatste plaats' door een 3-1 zege op LUSV 3. SKC boekte een knappe zege op WVC 3-1. Bij de dames duurt de race tussen Gemini 3 en Ridderveld voort. S'70 moest afhaken na een neder laag tegen Leython 4. RVV moet LUSV 2 onder schat hebben, een andere ver klaring is nauwelijks te beden ken voor het onverwachte ge lijke spel tegen LUSV 2. De studenten zorgden onder lei ding van Bertil Lenderink voor een goed gesloten blok en moesten de vierde set weer in leveren door een slechte pass: 8-15, 15-12, 15-11, 6-15. Zonder Albert Tramper en Rinke Ber kenbosch won DAC gemakke lijk Donar 2: 15-6, 15-12, 15-9. Overige uitslagen Orion - NOVO 2 0-3, Gemini 3 - LUSV 3 3-1, SKC - WVC 3-1, DAC 2 - Leython 2 0-3 Bij de dames kampte S'70 met een aantal blessures en verloor 'daardoor onverwacht van Leython 4. Alleen de tweede set kwam de Woubrugse ploeg aanvallend uit de verf: 15-1C, 15-6, 16-14. Ridderveld hoef de maar één set in te leveren bij VCL, toen de Alphense ploeg tot wat experimenten overging: 3-15, 15-4, 7-15, 4-15. Overige uitslagen: Orion - DAC 2 3-1, NOVO 3 - Leython 3 1-3, Leython 4 - Orion 3-0. In Up Go - Leython 2 1-3. :d di 6 dat was het ï&ids-ver- ne li hil. d. Ei tege ituui tear nnen ertel nkel s hl volh Bel inuu choj t Tl h: Lach De „Bowling Revue" is „een officiële uitgave van de Ne- derlandse Bowling Federatie, lid van de Nederlandse Sport Federatie, aangesloten bij de Federation Internationale des Quilleurs". Enige feiten waar door u nu weet dat we het heb ben over een officieel, maan delijks uitkomend blad, dat wordt verstuurd naar alle bij de NBF aangesloten sport- bowlers - en dat zijn er tegen woordig nogal wat. Het blad wordt, ook al weer maandelijks, opgesierd, gelar deerd, noem het opgefleurd met de nodige advertenties, een overigens gebruikelijke zaak in de huidige, commer cieel ingestelde sportwereld. Eén van die advertenties, in het laatst uitgekomen num mer van Bowling Revue, mag op z'n minst hoogst opmerke lijk worden genoemd. Lach (2) De advertentie is van Pro Shop Veenendaal. Een gedeel te: „Bowlingballen: meer dan honderd ballen voorradig in de merken Ebonite, Strikeline, Columbia, Brunswick en Roto Star. Uw bal wordt door ons vakkundig geboord. Klaar ter wijl u Lacht". De advertentie wordt vervol gens afgesloten met de mede deling dat „uw naam gratis" wordt ingegraveerd. Zeker ook lachend. Solo „Solo" is het orgaan van de LR TV Swift. Een Leidse wielerclub met een rijke his torie. En dat wil de club we ten ook. Het begint al (voor zichtig) op het eerste blad. Onder de formele mededeling dat de vereniging op 19 juli 1919 te Leiden is opgericht en boven de plaatsbepaling van het „klubgebouw" Ad mi- raalsweg - Trompstraat - Lei den) vindt de geachte lezer een tweetal regels: Kamp. van Nederland 1966 - 1967 -1968 -1969 - 1976. Kamp. van Zuid-Holland 1956 -1957 (Nwl. 1974). Solo (2) Een voorzichtig begin, we me moreerden het al. Want pagi na twee opslaande, wordt pas echt duidelijk hoe dat nou zit met die rijke historie. Onder de leden van verdienste ont moeten we direct de Neder landse kampioenen. 1962: Cerben Karstens (mil. kamp.). 1964: Gerben Karstens (baan 50 km.). 1965: Joop Zoetemelk (veldrit nwl). 1966 Gerben Karstens (weg profs). 1968: Cock van der Hulst veldrit). 1970: Cock van der Hulst (veldrit am). 1971: Joop Zoetemelk (weg profs). 1972: Cock van der Hulst (veldrit am). 1972: Gerben Karstens (koppel profs). 1973: Cock van der Hulst (veldrit). 1973: Joop Zoetemelk (weg profs). 1976Aart de Jong (baan). 1978: Cock van der Hulst (veldrij den). 1980: Cock van der Hulst (veldrijden Solo (3) Een al forse lijst, maar „Solo" gaat (maandelijks) gewoon door. De Olympische Kam pioenen: 1964: Cerben Karstens - Bert Zoet (100 km. ploegentijdrit). 1968: Joop Zoetemelk (100 km. ploegentijdrit). De lijst nadert haar einde. En zoals het een goede opsom ming betreft - de beste wijn wordt per slot van rekening ook immer tot het laatst bewaard - wordt besloten met het absolute hoogtepunt De Tour de France: 1980: Joop Zoetemelk. Een rijke historie, we schre ven het al. En de club wil het weten ook. Elke „Solo", elke maand weer. Laat deze werkwijze een voor beeld voor ons allen zijn, men sen. Te vaak verdwijnen grote namen, grote prestaties te snel in dat veel te grote ver geetboek... Solo (4) Overigens: evenals eerder ge noemde Bowling Revue, ont komt ook het overigens uitste kende Solo-blad niet aan een opmerkelijke verschrijving!?). Óp pagina 48: „Weet u hoe u uw vereniging kunt steunen? Dat kunt u doen door bijvoor beeld één of meer donateurs te werven. Inleveren bij het bestuur. Een nogal agressieve wijze van werving, dachten we zo. Loop Dat een voetbalwedstrijd on taardt in een uitgebreide vechtpartij is triest. Dat een scheidsrechter de loop neemt naar de kleedkamers op het moment dat op het speelveld diverse vechtpar tijen worden „afgewerkt", is nauwelijks begrijpelijk, nog triester. Dat diezelfde scheidsrechter Melser na afloop van LDWS - Compleet Bettine Vriesekoop heeft haar collectie compleet. Na de wins tpartijen op toppers Jaap en Ron van Spanje en Nico van Slobbe kan Vriesekoop nu stellen alle in de ereklasse-ta feltennis uitkomende heren te hebben verslagen. Zo langzamerhand wordt het dus tijd dat Vriesekoop met oefenmeester Gerard Bakker eens een internationaal ver zoek tot dispensatie de Euro pese wereld instuurt. Immers: als de progressie zich nog even doorzet, heeft het ta lent uit Hazerswoude ook in de heren-competitie niets meer te zoeken... Verschil Hoezo, standsverschil moet er zijn? Parkers 'Klein Duimpje' Woudstra blikt angstig om hoog en kan met Philips con stateren dat Barcelona met De la Cruz pok in het lucht ruim oppermachtig is. Niet in (So lo's) ver geetboek. Sportclub Lisse verklaart weggelopen te zijn omdat hij anders het duel „had moeten staken" en dat LDWS daar door „gedupeerd" had kunnen worden - dat is meer dan ui terst triest. Dat is ergerlijk.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13