Weel gehandicapten vallen tussen de wal en het schip ClubA deTijd HP Naar Schotse Hooglanden De Brauw pro kernenergie Nieuw systeem voor brandstof besparing auto's pagii^NNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 JANUARI 1981 PAGINA 7 7Ë PAAR HUIZEN VERDEROP ZIT IEMAND DIE HULP NODIG HEEFT ind ieviei schop RIJSWIJK Wie ernstig ziek wordt gaat naar sgevraaiet ziekenhuis. Wie oud en ziek is naar een ver een bifoleegtehuis. Wie een ongeluk krijgt wordt gere- verbiejaiideerd. Blinden gaan naar een blindeninsti- etadUuut- Doven naar een doveninstituut. Voor vrij- gaan Ve* iedereen lijkt er hulp te zijn, want in Neder- ng en «jand zijn we goed verzorgd. Toch een misvatting, i. Als Keem de gehandicapten. In materieel opzicht heb- od wojjen ze vaak niet te klagen, maar de samenleving' fi' t ree^ er ®en handJe van <^eze mensen weg te stop- Stoel r™» *e is0!®1"®®» Terwijl zij juist volledig deel ie Rottriüen uitmaken van de maatschappij. Zij willen i ook tvorden geaccepteerd zoals ze zijn. Aan de andere dat m|tant is er een legertje „verborgen gehandicap- chop Men", mensen van wie de buitenwereld zich niet aanz^ea ^at 7X1 '1U^P behoeven. Het vinden van degesc611 °Plossin£ voor deze problemen is misschien in Mare ITrootste hobbel die de Nationale Commissie Foor het Internationale Jaar van Gehandicapten moet nemen. We zijn overgeorganiseerd. Het klinkt wellicht vreemd, -semitifaa!' hoe slechter de zorg in, >en land is, hoe zelfstandiger ile gehandicapten zijn, en de uitsP0^1 boe meer de mensen el- dat deFaar helpen. Als een groot- Bredafnoeder >n Italië een hersen- inaconf^^ding krijgt, dan wordt ze zou kapoor de familie verzorgd, id die uiterste [oede medische verzorging in 'ederland mogen we blij ijn. Maar dit voorbeeld is in ;ijn algemeenheid toch ken- erkend voor de wijze waar- en welvaarts- aatschappij vaak met zijn Inedemensen omgaat. Dr. L. B. J. Stuyt, oud-minis- m-Neptder van volksgezondheid en ■EDO. Ihu voorzitter van de Natio nale Commissie van het In ternationale Jaar van Gehan- termes/picapten, waartoe 1981 door ht-De tie Verenigde Naties is uitge roepen, vindt dat een menta- ^gl^jiteitsverandering ten opzich te van gehandicapten in de n-HBS. tuimste zin van het woord C-WSB^ard nodig is. „We moeten leren met elkaar om te ggaan. Door de sociale wetge- kunnen lopen. Uudere en, rheumapatiënten. Daar doen we niets voor. Die laten we zitten op hun kamer Dr. L. B. J. Stuyt: „Door dat we denken dat de overheid wel voor ieder een zorgt, hebben we verleerd elkaar de hel pende hand te bieden". waar ze niet meer af kunnen komen. Mensen die ver schrikkelijk vereenzamen doordat ze de deur niet meer uitkomen. Iedereen heeft wel zo iemand in de buurt. De werkelijke nood vind je ver derop in de straat. Die kun je voor een deel lenigen door deze mensen eens een bezoek te brengen, boodschappen voor hen te doen en eens een wandelingetje met ze te ma ken. Medeburgerschap zou ik dat willen Delft-Hls, 5-RKV. iving denken we dat dè el-Meerlheid wel voor iedereen zorgt. BemaiDaardoor hebben we ver eerd elkaar de helpende land toe te steken. Toch is lat noodzakelijk. We kunnen vandaag nog mee begin- 1. Veel handicaps zijn niet opvallend omdat ze niet gepaard gaan met een rol- Etoel of een blindegeleide- pond. En velen van hen die dergelijke handicap h'eb- vallen buiten de zorg inrichtingen. Een op de mensen in Nederland fieeft wel iets. Neem bijvoor- mensen die niet goed 2. Alphf Niet negatief Een handicap is een ruim be grip en op immaterieel ter rein valt er nog veel te doen. De mentaliteitsverandering vormt daarin een belangrijk onderdeel. Zij heeft tot doel dat gehandicapten geaccep teerd worden in de maat schappij. Niet als de „norma le" mensen die velen van hen willen maken, maar als gehandicapten met hun eigen Identiteit, met hun gebrek maar ook met het vele waar toe zij in staat zijn. Iets waar aan de gehandicapten zelf trouwens een belangrijke bij drage kunnen leveren door naar buiten te treden. „Een handicap is niet alleen maar negatief. Het kan bij voorbeeld binnen een gezin heel positief werken. En ie mand die zich boven zijn handicap heeft uitgewerkt, heeft zich geestelijk enorm verrijkt. Een verrijking waarvan de maatschappij veel profijt zou kunnen trek ken", aldus dr. Stuyt. Iets anders waaraan de Na tionale Commissie wil gaan werken is het opsporen van de hiaten die de sociale wet geving nog kent. Maar bo venal wil men proberen han dicaps te voorkomen door preventieve maatregelen te bewerkstelligen. Want uiter aard is de zorg voor gehandi capten al een fase te laat. Derde Wereld Preventie staat helemaal bo venaan als het gaat om het bestrijden van handicaps in de Derde Wereld. Het Jaar is dan ook in eerste instantie uitgeroepen voor mensen in de ontwikkelingslanden. Daar is het aantal gehandi capten veel hoger en zijn hun leefomstandigheden veelal verschrikkkelijk. De handi caps worden voor een groot deel veroorzaakt door ziektes die bij ons uitgeroeid zijn, bij na niet meer voorkomen of te genezen zijn. Voor het op zetten van een goede medi sche verzorging ontbreekt evenwel het geld. Toch kan er met behulp van het rijke Westen een begin mee wor den gemaakt. Nederland heeft een aantal projecten voor zijn rekening genomen. „De nationale commissie is niet van plan om de ontwik kelingshulp dunnetjes over te doen. We gaan derhalve geen ziekenhuizen bouwen, want daarvan zijn er al honderden. We hebben bewust gekozen voor preventieve projecten, waarvan die mensen ook in de verre toekomst nog nut hebben. Om te beginnen wil len we in een of meer ont wikkelingslanden iedereen gaan inenten tegen polio. Van de lichamelijk gehandi capten in dat deel van de we reld is veertig tot vijftig pro cent het slachtoffer van deze ziekte. In Nederland is een serum ontwikkeld, dat le venslang bescherming biedt". „Een project ter bestrijding van blindheid gaat in Kenia van start. Veel oorzaken van blindheid kunnen operatief worden weggenomen. Daar- voor zijn echter goed opgelei de oogartsen nodig, en die ontbreken in de Derde We reld. In Kenia willen we een opleidingsinstituut voor oog artsen opzetten en in India de opvang van geestelijk ge handicapten verbeteren". Geld De nationale commissie heeft van de overheid 2,2 miljoen gulden gekregen. Maar met dat geld kunnen niet alle plannen verwezenlijkt wor den. Daarom is de hulp inge roepen van allerlei organisa ties en instellingen. Veel fi nanciële toezeggingen zijn gedaan. Zo zal het Prinses Beatrixfonds voor een groot deel het polio-project finan cieren. Maar of de bijdragen voldoende zijn, moet de toe komst leren. De nationale commissie is vooralsnog niet van plan een inzameling te houden. De organisaties van gehandicapten willen dat niet omdat ze bang zijn dat het Gehandicaptenjaar in de liefdadigheidssfeer terecht komt. Bovendien wil de com missie de jaarlijkse collectes van de verschillende fondsen veel vanuit het eigen straat je? In Nederland niet zoveel meer De veranderingen die in dit jaar bevorderd moeten wor den, liggen veelal op het im materiële vlak. Dat kost wel iswaar geld, maar niet zoveel als er voor de projecten in de Derde Wereld nodig is. Wil je veel voor die landen doen, dan zijn er bakken geld no dig. Moet dan toch niet ge probeerd worden op elke mo gelijke manier geld binnen te krijgen „De problemen in de Derde Wereld zijn gigantisch", al dus dr. Stuyt. „De projecten die je zou kunnen starten zijn ontelbaar, maar een klein land als Nederland kan niet alle nood in de wereld leni gen. Je zult je dus moeten be perken tot een aantal activi teiten. Het is de Nationale Commissie niet verboden een inzamelingsactie te houden. Vooralsnog hebben we be staande fondsen en instellin gen om hulp gevraagd, maar mocht dat uiteindelijk onvol doende opbrengen, dan zul len we niet schromen alsnog een inzamelingsactie voor een bepaald project te hou den". LONNEKE VAN KOOT FOTO: SIMON E. SMIT De beste vakanties maak je zelf. Lees zaterdag in deze krant over de actieve vakanties van Club A. DUIDELIJKE UITSPRAKEN IN KAMERDEBAT 1974: DEN HAAG Jhr. mr. De Brauw, voorzitter van de stuurgroep die de maat schappelijke discussie over verder gebruik van kerne nergie in ons land gaat lei den, heeft zich in 1974 duide lijk voor kernenergie uitge sproken. In een in november van dat jaar gehouden Kamerdebat over het kernenergiebeleid van het kabinet Den Uyl, stel de De Brauw zich namens DS'70 op achter het voorne men tot de bouw van drie kerncentrales in ons land. Bo vendien vroeg hij toen of het er geen vijf mochten worden, terwijl hij uitstel van besluiten over kernenergie van de hand wees. Minister Van Aardenne van economische zaken heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat ér in de stuurgroep geen uitgesproken voor- of te genstanders van kernenergie mogen zitten. In het Kamerdebat in 1974 noemde De Brauw het risico van kernenergie beheersbaar. Hij stemde wel in met het re geringsvoornemen om de bouw van drie kerncentrales te koppelen aan een risico-on derzoek, maar een periode van vijf jaar bezinning wees hij af uit angst voor een hernieuwde dicussie na die periode. Een besluit niet nemen of uitstellen zou volgens De Brauw leiden tot een grotere afhankelijk heid van olie en een grotere afhankelijkheid van het bui tenland. De Brauw pleitte des tijds voor een goede informa tievoorziening aan de bevol king, om zo angstgevoelens, onrust en onzekerheid weg te nemen. Hij zei toen wel zich in een verdachte hoek te bevin den door een informatie-cam pagne van de overheid te pro pageren. Dit omdat het erop zou lijken dat de overheid het eigen standpunt zou willen overdragen. DELFT Een technische onderneming in Groenekan heeft in samenwerking met TNO in Delft een apparaatje ontwikkeld waarmee het brandstofverbruik van auto's aanzienlijk valt terug te brengen. Het is een elektronisch sy steem dat in de tweede helft van dit jaar in produktie wordt gebracht. Het systeem is in eerste instantie ontwikkeld voor auto's die op lpg rijden, maar binnen afzienbare tijd komt het ook beschikbaar voor op benzine rijdende auto's. Volgens het bedrijf zal de carbateur dan overbodig worden. Volgens TNO is het systeem de eerste volledige elektronische regeling van lpg-vegassing die bij auto's wordt toegepast. Het bedrijf in Groenekan heeft berekend dat met het apparaat tien procent op lpg bezuiningd kan worden. Voor de gemiddelde autorijder betekent dat een jaarlijkse be sparing van 235 gulden. Voor de benzinemotor kan 24 pro cent in brandstof bespaard worden, wat de automobilist jaarlijks 720 gulden kan sche len. TNO, dat momenteel me tingen met het nieuwe sy steem verricht, wilde gisteren geen commentaar geven op deze door de onderneming be rekende cijfers. sMdTg^" Elsevier een uitvoerig echt-RCIvraa6êesPrek met Hans Wie- DVO. Wgel. ,Ik zou graag in en kabinet i. IJmuilwillen zitten met bijvoorbeeld jGruijters van D'66 en Lam- ^ZwfirimerS| de socialist die nu land- jdrost is in de IJsselmeerpol- ders. Zakelijke politici, men sen die niet zitten te praten sTjAc!?ver: miin principes be- lemmeren samenwerking met lEB-SaMdie of die." Voorts een onthut- Boys-tXfeend relaas over de Surinaam- guerillagroep Fase III. „Wij Deschikken over middelen om [werver jbinnen een halve minuut de iken Bojhuidige machtshebbers te li- VI. 2. quideren. Als we het sein ge- viVlv^11' slaan onze aanhangers in 2B: Qpuriname met een bliksemac- üravênzjtie toe. Wij zijn militairen. Met 2-ASWonze guerillastrijdmethoden nen wij binnen 24 secon de militaire leiders in Su- 3^Katwijblad verdedigt het vreemde- .46 2-Zelingenbeleid van staatssecreta- Icf^R™5 **aars- -Soms dreigen men- Hsen in hun passie het gevoel voor verhoudingen te verlie zen. Het oproepen van de geest 3 E^,'reJvan Auschwitz wijst op een :hev®oiirrnstige bewustzijnsvernau wing. Wie het waagt, de conse- /C. Rooquenties van haar beleid als drecht-Sfascistisch en erger te betité- -ien, houdt zichzelf slechts een spiegel voor." De Nijmeegse internist dr. D. Wagener, uit Stars; ijkritiek op het kankeronder- i. E«r»MZoek in Nederland. „Het kli- Goba-nisch kankeronderzoek zoals •to-hlRd^at afgel°Pen 20 jaar heeft ^^.jTplaatsgevonden, is niet veel viaia: ameer dan goedbedoeld ama teurisme. We r die hobbyisten." um 2-0^ Ijk 3. Vit Huys-N >cos; S< ■Tafelte ot; Pho impo Ti orst-In de Haagse Post aandacht voor de sluiting van Enka Bre da, waar negen jaar geleden de eerste bedrijfsbezetting van •69Nederland plaats vond. „Ik vol" ou best bereid zijn tot am;' een bezetting, maar het zal rawi;geen effect meer sorteren. De Di tijden zijn veranderd. Enka ycuj kan de bezetters rustig in de fabriek laten zitten, al zouden ze dood bloeden." Een ander artikel gaat over de reorgani satie bij Philips Glas. „Je kunt wel geld uittrekken om een nieuwe markt op het gebied van glas te gaan veroveren, maar dat gaat ten koste van een markt waar je goed bent en waar je geld verdient. Dat kan niet. Philips is géén glas fabriek." Een discussie ten slotte over het welzijnswerk. „Ik word er ziek van dat ie dereen, die een welzijnspro bleem wil aankaarten, dat maar ongelimiteerd doet. Iede re dag zijn er wel zes verschil lende groepen die hun zaak naar voren schuiven. Ster vensbegeleiding, mishandelde kinderen, noem maar op. En de volgende dag trekken er weer zes aan de bel, zes ande re. Dat leidt tot eindeloos poli tiek gelobby." Vrij Nederland onthult plan nen om nog eens anderhalf miljard in Volvo Nederland te stoppen „omdat Albeda en Van Aardenne met de verkie zingen in zicht tot elke prijs proberen de auto-industrie te behouden." Voorts een verhaal over de arrestatieteams van de politie, geheime vechtagenten die, als het even kan, boven de wet staan. Zo'n voormalige agent vertelt: „Je was een su peragent. Overal inzetbaar en vrij van het normale dien strooster. Processen-verbaal hoefden we niet te maken. Je was altijd voorzien van een schietklaar pistool met extra- houder, soms van een automa tisch wapen, altijd speciale handboeien, en een verdedi gingsmes aan je kuit gebon den." Wethouder Jan Schaefer praat over zijn Amsterdam. „Er is een stroming geweest, ook in mijn partij, die dacht dat het heel goed was dat de industrie wegtrok, maar daar geloof ik niet in. Ik moet niet aan een Amsterdamse samen leving denken, waar iedereen op de wip macrobiotische ap peltjes zit te eten. Op het Wa- terlooplein willen ze nu een grote kruidentuin. Ik heb ge leerd: die heb je op het Mui- derslot, niet hier. Amsterdam is geen dorpie." Het blad heeft een boekenbijlage. De Tijd vraagt zich af hoe de gifschandalen in Nederland hebben kunnen gebeuren. „Het milieuprobleem is eigen lijk terug te voeren naar het gedragspatroon van mensen. Als je problemen wilt oplos sen, zul he het gedragspatroon moeten veranderen. Maar als je het langs die weg wil doen, dat kom je waarschijnlijk te laat. Dat is nu eenmaal een verschrikkelijk lange weg." Een reportage ook over Haag se ambtenaren, die naar Veen- dam zijn verhuisd. „We zou den geen van allen meer te rugwillen naar het westen. Ik krijg het in Den Haag echt be nauwd van de benzinedam pen. Ik kom er ook zo min mogelijk." Het blad durft nu al voorspellen, dat de wereld kampioenschappen voetballen 1986 in Colombia opnieuw moeilijkheden zullen geven. „Colombia met zijn militaire kliek is geen land waar het rustig is en waar men op de eerste plaats denkt aan een fris en vrolijk partijtje voetbal. Het ligt voor de hand te ver onderstellen, dat de onder grondse strijdorganisaties zich tegen de tijd dat het oog van de wereld op Colombia is ge vestigd, duidelijker zullen gaan manifesteren." Een inter view tenslotte met de sociaal psychologe Johanna Fortuin. „Zodra iets een ideaal is, wordt het voor mij persoonlijk steriel en gaat het daardoor tegen het leven in. Mensen zouden va ker moeten doen waar ze zelf zin in hebben. Ze beperken zich zo door al die absolute, dwangmatige gedachten." DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie vraagt zich af wat Hans de Boer nog in het CDA doet. „Denkt hij het CDA uit zijn voegen te kun nen tillen als hij binnen die club blijft? Het gaat er mij niet om om ontrouw aan te prijzen, maar iedere politicus, iedere kiezer heeft zich af te vragen wat het belangrijkste is: partij trouw of de verandering van beleid. Als De Boer consequent is, kiest hij voor een uitbraak." Elders nog een vraag, name lijk hoe onschuldig de Ameri kaanse ex-gijzelaars eigenlijk wel zijn. „Men kan zich afvra gen, hoe ze aan hun diploma tieke status zijn gekomen. Een machtig en meedogenloos re pressie-apparaat moest met medeplichtigheid van de Ame rikaanse regering worden op gebouwd om de Amerikaanse machtspolitiek in het Midden- Oosten te realiseren. Bij het vreemdelingenbeleid van staatssecretaris Haars het ad vies: „Ze zegt van zichzelf dat ze heel gevoelig is, maar haar emoties niet meeneemt naar het departement. Ach, zoveel gevoel is niet nodig; een beetje fatsoen is genoeg." De rest van het blad is gewijd aan boeken. De Groene Amsterdammer adviseert naar aanleiding van de duikboten-affaire: „Dat ge- lieg, gestuntel, en gehannes, allemaal voor de mooie ogen van de RSV. Het wordt hoog tijd voor een enquête-onder zoek naar de ongehoord sterke positie die het RSV-concern in het besluitvormingsproces van de Nederlandse overheid in neemt." Het blad beschrijft hoe de Amerikaanse ex-gijze laars in een heldenrol zijn ge manipuleerd. „Een grote poli tieke kwestie, waarover Ame rika zo verenigd lijkt, is er lang niet meer geweest. Geko zen politici zijn daar heel ge voelig voor. De ervaring leert, dat het overdreven doortrek ken van het patriottisme waaraan pers en publiek zich toch al tegoed doen, serieuze kansen biedt om politiek voor uit te komen." Veel aandacht verder voor Latijns Amerika. Advocaat en ijveraar voor de mensenrechten Cuellar uit El Salvador: „Als jullie hier in Nederland rustig in je huizen oud kunnen worden en door niemand lastig gevallen, moe ten jullie begrijpen dat aan de andere kant van de Atlanti sche Oceaan die situatie niet kan bestaan door de grillen van de Verenigde Staten, door de willekeur van het leger en door de hardheid van een groepje mensen, die ten koste van alles de macht willen hou den." In Hervormd Nederland een kritisch artikel over het beleid van onze electriciteitscentra- les. „Makkelijk zal Nederland de nieuwe weg van zuinigheid niet inslaan. Vermoedelijk zijn daarvoor heel wat vertrekken- der maatschappelijke verande ringen nodig. Zo zullen de stroomkoningen hun kasteel niet zonder slag of stoot laten innemen. Ook voor hen wordt het echter tijd zich te realise ren, dat de tijd van het absolu tisme voorbij is." Elders deze voorspelling over Zuid-Afrika: „Binnen niet al te lange tijd zal de toenemende onrust uit monden in een langdurige en verschrikkelijke burgeroorlog. Daarna zal er een zwart meer derheidsbewind gekomen zijn, dat niet alleen de wil, maar waarschijnlijk ook de capaci teit zal hebben om de maat schappij op socialistische grondslag op te bouwen." In een gesprek over haar boek „Een moeder van niks", zegt Annemarie Oster: „Het is niet zo'n aantrekkelijke wereld om kinderen in los te laten. Ik heb zo langzamerhand het idee dat de wereld alleen nog maar be staat uit de patat-fritestent en de Nieuwe Revu. Totale ver vlakking alom. Als je de tele visie ziet, reizen de haren je af en toe te verge. Wat een cul tuurloze, onpoëtische bedoe ning." Uw krant met North Sea Ferries Naar de Schotse Hooglanden. Het ruige gebied van het Ver enigd Koninkrijk ontplooit zich in volle omvang tijdens uw tocht naar het topje van dit berggebied, die uw krant in sa menwerking met North Sea Ferries van maandag 23 tot en met zondagochtend 29 maart 1981 organiseert. Gelogeerd wordt in de St. George Hotel, een eerste klasse hotel in het hartje van Edinburgh. Van daaruit worden de dagtours ondernomen. Het met zorg samengestelde en zeer exclusieve programma wordt gecompleteert door een Mid deleeuws banket in een Schots kasteel en een typisch Schot se avond In het hotel. Met een van de North Sea Ferries-schepen wordt maandag avond koers gezet naar Huil, waar de volgende ochtend de touringcars wachten, die u naar Edinburgh brengen. Maar voordat u zover bent, is er een koffiestop in Wetherby, wordt er geluncht in een echt Engels hotel in Otterburn en werdt bekeken hoe de kilts, e.d. worden gemaakt (en ver kocht) in de Jedburgh Woollen Mill. Woensdag volgt onder leiding van een Nederlands spreken de gids een uitgebreide sight-seeing tour door Edinburgh. Daarna bent u in de mooiste stad van Schotland geheel vrij. 's Avonds is in het Dalhouse Court een sfeervol middeleeuws banket. Donderdag is de grote tocht naar het noorden. Vla Dunkeld naar Pitlochry, waar u na de koffie gelegenheid krijgt de Sal mon Leap te bekijken de plaats waar zalmen worden gevan gen. Dan verder via Aviemore en Carrbidge naar Inverness, waar wordt geluncht. Terug gaat het vla het beroemde meer Loch Ness naar Edin burgh. Vrijdagochtend staat een bezoek aan de whiskydistil leerderij VAT 69 op het programma en de lunch wordt ge bruikt in het Hopetoun House, het stamslot van de Markies van Linlithgow, welk huis tevens wordt bezichtigd, 's Avonds In het hotel de grote Schotse avond met doedelzak-spelers en volkdansjes. Zaterdag Is de terugtocht naar Huil, maar eerst wordt nog gestopt op het Holy Island, een eiland vlak voor de Engelse kust ter hoogte van New Castle. Dit schilderachtige rustieke eiland, waar vroeger monniken woonden, is met het vaste land verbonden door een weg, die bij hoog water onder loopt. Na de lunch In Alnwick brengt North Sea Ferries u weer terug naar Rotterdam. De prijs van deze exclusieve en op één lunch na volledig ver zorgde tour is 1025 p.p. op basis van een tweepersoons standaard hut en een tweepersoons kamer. (Olletoeslag is Inbegrepen). Toeslag speciale hut 40- p.p. Toeslag eenper soons kamer In hotel 162,50. Minimum aantal deelnemers: 30. Gebruik kan worden gemaakt van de speciale gratis bus dienst (bij boeking op te geven) van Den Haag en Rotterdam naar Europoort. Inlichtingen en boekingen uitsluitend telefo nisch (niet op zaterdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie te Den Haag, tel. 070-635918.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7