Laatste 'Les in liefde' door gewiekste vrouw ia H Film Grootstad" toont mogelijkheden tot hulpverlening TERUGBLIK Wiskundige modellen in Teleac-cursus TELEVISIE VANAVONI TELEVISIE VRIJDAG Tan RADIO VANAVOND EM RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 JANUARI 1981 HILVERSUM - Het leven een legpuzzel. Zo moeten schrijver K. Schippers en filmer Kees Hin gedacht hebben, toen zij van CRM en NOS het verzoek kregen een film te ma ken over vrijwilligers. Dit begrip heeft van daag de dag een heel andere inhoud gekre gen. Sloeg het vroeger op jongens en man nen, die toetraden tot het leger, nu verstaat men er jongens en meisjes, mannen en vrou wen onder, die roeping voelen om anderen van dienst te zijn in activiteiten, die altijd werden samengevat onder het opschrift: Werken van barmhartigheid. Deze film on der de titel „Grootstad", waar duizenden be- hoeftigen heten te huizen, wordt vanavond door de NOS op de buis gezet op Ned. I om 22.10 uur. Volgens de kerken zijn het er zeven, maar door onkerkelijkheid de tel kwijt, ziet men nochtans overal om zich heen mensen, die zeer geholpen zouden zijn met een helpende hand. Naar die situaties zijn Schippers en Hin op zoek geweest En die hebben zij ook menigvoud gevonden en zeer bewust niet op een rijtje gezet. Zij pikken te hooi en te gras er wat van op met de bedoe ling tot een film te komen, die men ook als kij ker als een legpuzzel kan ondergaan. Men moet er zelf de ontbrekende stukjes in aanbrengen. Heel sterk ervaart men dat in het slot van deze film, waarin men de hoofdpersonen onder aan zwellende muziek zonder dralen de zee in ziet lopen. Zien zij het niet meer zitten en maken zij er een einde aan? Of slaat dit juist op mensen die met vrijwilligerswerk in zee willen gaan? Ieder mag zijn eigen stukje in de puzzel passen. Dat is niet eens altijd even eenvoudig, omdat er stukjes bij zitten die blijkbaar uit een andere puzzeldoos zijn gevallen. Kees Hin: „Ik heb deze film gemaakt onder het beding, dat ik vrij met het onderwerp uit de voeten kon en aan geen enkel voorschrift om trent de inhoud gebonden zou zijn. Scenario schrijver K. Schippers, met wie ik vaker sa menwerk, dacht er net zo over. Die vrijheid van werken kregen we. Daar hebben we gepast gebruik van gemaakt Dat was ook leuk wer ken voor cameraman Fred Mekenkamp. De film zit schijnbaar doelloos in elkaar. Dat is de opzet. De kijker mag er mee doen wat hij wil, maar in elk geval wil ik bereiken, dat de men sen er over aan het denken gaan. Er zit trou wens een duidelijke strekking in dit verhaal, nl. de vraag: ben ik afval of kan ik er iets van maken? Daar ga ik twee kanten mee op. Ik laat die mensen aan het slot als lemmingen in zee lopen. Moet de hulpbehoevende dat doen voor wie het bestaan, afhankelijk van een ander, doelloos geworden is of besluit tot deze doelloze daad het grote getal werklozen, die bij uitstek de handen vrij hebben om vrijwilligerswerk te doen? We schijnen aangeland in een tijd, waar in hulpbehoevers en helpers de gelegenheid krijgen elkaar te vinden. Een maatschappelijke puzzel, die ingevuld moet worden, maar waar voor de stukjes gereed liggen. Ik laat angstige en opstandige mensen zien, maar ook mensen die helpen, die de weg naar de ander al gevon den hebben. Ik heb expres niet met acteurs ge werkt, maar met mensen die al als vrijwilligers in de weer zijn. Ik heb ze ook niet laten spelen, maar hen gevraagd ons toe te staan hen als het ware te betrappen. Daarmee heb ik mijn film een karakter van echtheid willen verlenen, ook al bliijven sommige scènes onuitgewerkt. Ik had te maken met een uitermate complex on derwerp, dat een veel langere film zou behoe ven als ik alles zou hebben omgespit. Van wat er in werkelijkheid dag in dag uit op dit gebied gebeurt, laat ik flarden zien. Bij volledigheid zou ik in een moeras terecht gekomen zijn. Ik heb gespeeld met de gedachte, dat onvrijwillig werklozen als vrijwilligers aan het werk ko men. Dat betekent problematiek en oplossing tegelijk. Ik denk aan jongeren, die zich niet willen onderwerpen aan de dwang met lege handen te lopen en zichzelf als vrijwilliger waar kunnen maken. Dit duidelijk te maken zou deze film een zwaarwichtige ondertoon kunnen geven. Die wilde ik vermijden. Ik laat het wel zien, bijv. in het meisje, dat met een tweeling door het park wandelt. Want je moet gewoon naar deze film kunnen kijken als iets luchtigs. Ik hoef niet op alles een antwoord te „Werken van barmhartigheid" geven. Er zitten al genoeg moeilijke dingen in het leven. Dat hoef ik dus niet in mijn film te doen". Dit lijkt er op, dat Hin op zoek gaat naar duide lijkheid in het gecompliceerde wereldje van de vrijwillige hulpverlening, waar zoveel leed ge lenigd moet worden. Een „Grootstad" vol men sen met zoveel gelaatsuitdrukkingen, waarop soms veel, soms weinig te lezen is. Mensen ook in het isolement van hun kamer. Daar valt veel stil leed te ontdekken. Dit zou een filmer bloot kunnen leggen. Maar Hin wekt in de aanloop van zijn film alleen maar verwarring en een begin van duizeligheid als hij alsmaar wande lende voeten laat zien. Een niet zo geslaagd be gin, dat later gevolgd wordt door nog meer beelden die te raden over laten, zoals wanneer hij mensen toont die hun schoenen vastknopen. Niet minder begeeft hij zich op dwaalwegen als hij meent voor de sfeer van deze film een lesbi sche erotische relatie te moeten ontvouwen. Die past helemaal nergens in het verhaal. Kees Hin hiernaar gevraagd vertelt iets over de menselijke ontmoeting, die men hieruit moet halen. Hij steekt ook niet onder stoelen of ban ken, dat hij voor de benadering van dit onder werp zwaar heeft aangeleund tegen schrijver K. Schippers, die mogelijk is uitgegaan van de misvatting, dat je iets erotisch moet laten zien om kijkers aan te trekken. Aan die opzet mag een filmonderwerp niet opgeofferd worden. Het bloot heeft hier geen enkele functie en had als niet-functioneel zonder meer uit deze film weggelaten moeten worden. Meer houvast in deze film krijgt men aan het beeld van een vrouw die een gehandicapte helpt met eten, aan een depressieve vrouw die opbeuring behoeft, aan mensen die leven op ze- nuwstillende pillen, aan door angsten bedreigde mensen, de man in zijn cel, buitenlanders met taalproblemen en verknipte mensen ook die het spoor bijster zijn en die allemaal opgevan gen moeten worden. In dit opzicht laat deze film vragen genoeg open, omdat spaarzaam wordt ingegaan op de wijze waarop de hulp moet worden geboden. Dit vloeit voort uit de opzet zo min mogelijk te zeggen en de beelden het verhaal te laten vertellen. Zegt de filmer, dat hij meer uit was op het oproepen van vra gen dan op het geven van antwoorden, dan lijkt dit een te respecteren benadering, omdat het hier een zaak betreft, waarop uiteindelijk de samenleving hulpvaardig zal moeten reage- Er gaan stemmen op, dat ook dit vrijwilligers werk betaald zal moeten worden. Vooralsnog, en in die richting wil deze film gaan, ligt hier een taak voor onbaatzuchtigen, die met of zon der werk zin willen geven aan hun leven. In elk geval ligt er een groot arbeidsterrein braak vol werken van barmhartigheid. Dat laat deze film wel 3 TON OLIEMULLER. De TROS besluit de reeks „Lessen in liefde" met een pikante versie van de aloude amour. Ene Filippa voelt zich niet zeer thuis bij haar man Pietro, die zich liever amuseert met vrienden dan met zijn vrouw. Daar krijgt Filippa meer dan schoon ge noeg van, reden waarom zij naar een uitweg zoekt in haar alleenzijn. Zij schaft zich op gewiekste wijze een minnaar aan, waarvoor zij een priester inschakelt, die zich argeloos voor haar kar laat spannen. Bij haar thuis ontvangt zij dan Lazzarino, een speelse knaap, die juist er aan toe is tot daden over te gaan als geheel onver wacht de echtgenoot Pietro binnentreedt. Volgens de ge- scherm in het oog bruiken van die tijd met enerzijds de hernieuwde belangstelling voor de mens en anderzijds nog hardvoch tige wettenklaagt de man zijn vrouw wegens overspel aan. Hierop stond in die da gen de doodstraf. Maar juist in die tijd ontdekte men ook, dat de natuur sterker kan zijn dan de leer. In die richting krijgt deze pikante affaire onder de titel „Be kentenis" een oplossing. In de hoofdrollen zien we Sjoukje Hooymaayer (ook later op de avond in „Zeg 'ns AAA"), Siem Vroom als Pie tro en Rob Fruithof als de minnaar. Ned. I 20.30 uur. Op volle toeren Het lied van vaderlandse bo dem draait vanavond weer „Op volle toeren" met o.a. An- dré van Duin in zijn nieuwste carnavalshit over zijn paard in de huiskamer en vele anderen, die ook weer mikken op deze jaarlijkse loltraditie, met op tredens van Corrie van Gorp, de Aal, Barry Hughes met zijn kamerbreed tapijt, de gebrs. Grimm en Bonny St Clair met haar „Roos". Ned. I 19.06 uur. Kieskeurig Wim Bosboom en Yvonne Ha- bets doen weer hun best om koning klant bewustheid bij te brengen omtrent hetgeen waaraan zij hun geld uitgeven. Ned. I 20.00 uur. Rob Fruithof als de minnaar in „Lessen in liefde" van Filippa, een rol van Sjoukje Hooymaayer, die vanavond ook in „Zeg 'ns AAA" te zien is. Don Quichot Barry Hughes uit „Op volle toeren" opnieuw zijn ver- langen naar een kamer- z^jn verzameling ridderromans breed tapijt. verdwenen is. Zijn huishoud ster geeft een zwevende wijs geer de schuld, reden waarom Don Quichot onmiddellijk ach ter de onverlaat aan wil. Hij wordt echter tegengehouden door zijn nichtje, die hem twee weken aan huis weet te kluis teren. Ned. II 18.59 uur. Danedyke In deze aflevering van „Het mysterie van Danedyke" ver wikkelingen rond een ver dwenen gouden kelk. Twee boeven worden voor de daders aangezien, maar de rondhan gende miljonair Hellerstadt staat evenzeer aan verdenking bloot. Die had nl. nog enige wraak in gedachte voor pas toor Septimus, die vroeger als politieman hem tien jaar de gevangenis indraaide. Ned. II 19.25 uur. Hoe bestaat het Hans Emmering, Joop Brussée en Ati Dijckmeester stellen zich weer licht satirisch op te genover merkwaardige dingen in de samenleving. Ned. II 20.27 uur. Malu, een vrouw Bij alle gedoe rond de vrouw Malu blijkt haar 75-jarige grootmoeder te worden verge ten. Malu neemt haar bij zich in huis, maar dit roept de no dige problemen op. Ned. II 20.45 uur. Ombudsman Ombudsman Frits Bom neemt het vanavond op voor de ge handicapten, die aan vakantie discriminatie bloot staan, en gaat ook in op de activiteiten van de Utrechtse wetswinkel van mr. Simons. Voorts zullen tal van briefschrijvers ant woord krijgen op hun vragen. Ned. II 21.30 uur. Zeg 'ns AAA In deze huiselijke doktersserie valt vooral de aandacht op dochter Nancy, die zich het lot van slachtpaarden aantrekt. Zij moet naar een protestde monstratie toe en timmert daarvoor borden in elkaar. In tussen blijven de huiselijke aanvaringen voortduren. Ned. II 22.00 uur. Bonny St. Clair zegt het vanavond met „De roos" in „Op volle toeren". HILVERSUM In de nieuwe Teleac-cursus „Wiskundige modellen" wordt aan de hand van voorbeelden getoond op welke manier wiskundige modellen worden gebruikt in een groot aantal wetenschapsgebieden, zoals operationele re search, landbouw, geologie, linguïstiek, geneeskunde, tech niek, natuurwetenschappen, sociale wetenschappen, meteo rologie en economie. Iedere les bevat een aantal studies van toepassingen van wis kundige modellen. In de lessen wordt aangegeven waarom in elk van de gevallen een wiskundig model wordt gehanteerd, op welke wijze zo'n model wordt ontwikkeld, hoe het is opgebouwd en wat er wel en niet mee kan worden gedaan. De cursus is bedoeld voor verschillende groepen mensen. Zo zul len er economen, weerkundigen, sociale wetenschappers, techni ci, biologen, linguïsten, natuurwetenschappers, geologen en landbouwers zijn (om maar eens enkele groepen te noemen), die wel eens willen weten hoe wiskundige modellen in hun respec tievelijke wetenschappen worden gebruikt. Daarnaast zullen er meer wiskundig en/of algemeen georiënteerde cursisten zijn, die graag willen weten welke rol wiskundige modellen spelen in een groot aantal toepassingsgebieden. De cursus Wiskundige modellen bestaat uit twaalf televisiepro gramma's van elk een half uur en een bijbehorend cursusboek. De cursus begint op donderdag 12 februari. De uitzendingen hebben wekelijks plaats op donderdag van 18.2718.57 uur via Ned. II met een herhaling op zaterdag van 12.0012.30 uur via Ned. I. Bij de cursus hoort een uitgebreid cursusboek van 95 gul den, te krijgen door dit bedrag over te maken op postrekening 544232 ten name van Teleac, Utrecht, onder vermelding van Wiskundige modellen. Iet een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas Gegarandeerd tot f 100 - per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. NEDERLAND 1 NOS 18.25 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 Jeugdjournaal 18.36 Sesamstraat 18.50 Paspoort voor Turken TROS 19.00 Woody Woodspecker 19.06 Op volle toeren 20.00 Kieskeurig 20.30 Lessen in liefde, tv-serie NOS 21.37 Journaal 21.55 Den Haag vandaag 22.10 Grootstad, filmdocumentaire 23.10 Journaal 23.15 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 VARA 18.59 Don Quichot 19.25 Het mysterie van Danedyke VARA 20.27 Hoe bestaat het 20.45 Malu, een vrouw. tv-serie 21.30 Ombudsman 22.00 Zeg 'ns "AAA", tv-serie 22.25 Achter het nieuws NOS 23.20 Journaal 23.25 Nieuws voor doven e slechthorenden harte I 18.45 Kleuterserie. 18.55 mag. 19.25 Sporl. 19.59 Progr.-) WDR: 18.00 die offene Tur, 18.15 Westslde Hospital, tvi 19.15 Actual. 19.45 Inform, proi DUITSLAND 2 18.20 Kreuzfahrten eines glol 21.00 Actual. 21.20 Filmrep. 22: bisschen was Schones, tv-spel. DUITSLAND 3 WDR 8.00 Kleuterprogr. 18.30 Inforf rie. 19.00 Sport. 19.45 Cul progr. 20.00 Journ. 20.15 Sernq Inform, progr. 22.55 Rep. BELGIE NED. NET 1 8.00 Kinderserie. 18.05 Jeug4 18.30 Jeugdmag. 18.57 Gast) 19.37 Meded. en Morgen. Journ. 20.10 Spelprogr. 20.55 A 21.45 Dallas, tv-serie. 22.30 mag. 23.00 Journ. BELGIE NED. NET 2 Ï>EN l ming in Van 18.00-20.10 Zie NET 1. 20.|r ter disc collega's, tv-serle. 20.45 Doe. ai rtan Filmrubrie1' de opv BELGIE FRANS 'rond da de Lei<! bzen heb 19.30 Joürn.' 19.55 Inform, p <75-10fl 20.20 Nous irons tous au Ptftlt. De I speelfilm. 22.05 filmrubriek. Ghe aanj hielden voorna tg of be als gast: Judy Collins! 19.00 Zie 19.55 contacts. Verkeerstip Jlègrc lusiqi Journ. en weerber. BELGIE FRANS 2 18.30 The Muppet Show __-t iet- InHw r-nllin* 10 IT O 7iJBsuc,• den aan; i stèréo: C'est ciiouben hier slque. America-America. (|rinden d zonden op RTBF 3 Radio.) Reg 21.10 Eurovisie/Fra I in de Académie Fn ®er®1 ihrijfster Marguerite*" het COl Dankreden van de nieuw< hun Ste: :a. gevolgd d 'a|ng. 23.10 Follow me. TV-kursus Ej Les 29 - How many and How i Les 30 - I've just typed it - I hi DUITSLAND 2 NOS-NOT 10.45-11.30 Schooltelevisie 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 5 J progr. 17.40 Gevar. magaz. M DUITSLAND WDR 3 f f [f 8.00 Gym. 08.10-11.55 School! 17.00 Schooltelevis 12.55 Persoverz. 13.00-13.10 progr. WDR: 08.10-09.25 Schooltele- 17.45 Zie Net I. 17. BELGIE FRANS 14.00, 14.30 en 15.00 SchooltelfDEN 17.00 Meded. 17.15 Schoolteli— tv. i 17.45 Gevar. kinderprogr. Iflateert BELGIE FRANS 2 13.30-14.00 Teletekst jPercevnjftoutC na. [fibula is nog c nkzij speu (leken, da fibula In Van Gewest tot Gewest zei commissaris Van der Harten, dat Den Bosch met een mani festatie van de Koning Boude- wijn Stichting iets wilde goed maken voor de geringe aan dacht die in ons land aan het 150-jarig bestaan van de Belgi sche staat is geschonken. Op dezelfde avond stond op de voorpagina van deze krant dat België bezig is in het Chinese gat te springen dat wij met de duikboten-affaire hebben ge creëerd. Zulke dingen kunnen gebeuren. Enerzijds vreugde om versterking van de broe derschapsbanden. Aan de an dere laten die zuiderburen er geen gras overgroeien ons handelsbelangen af te trogge len, nu we wat moeilijk zitten met de Chinezen van de Volksrepubliek. Dit heeft na tuurlijk met het televisie avondje van gisteren niets te maken. Wel hadden we in Kenmerk willen vernemen hoe Jonkheer de Braauw zich voorstelt de brede discussie te gaan voeren over de kerne nergie waarvoor hij twee ton salaris gaat ontvangen. Noch over die discussie, noch over de hoogte van dat inkomen kregen we iets te horen. Hij was te laat r.aar de studio ver trokken en kon daar niet bin nen de gewenste tijd zijn. Of >on feT vreesde hij enig antwoon moeten geven op vragen) naar aanleiding stelijke beloning gesteld Als doorgewinterd kijker f je elke avond recht op scheutje wantrouwen. De gekomen tijd werd nu ge' met een vervolg over een. der begonnen gesprek ovdy~w Nederlandse wapenexport." in Z1J dreigen de grootste prodii s**®' op dit gebied te worden! dat allemaal ter meerdere?1" net en glorie van de werkgelefw®® we heid, zei een kritische wo niet ge voerder. Er was verder P,v2jP mand in de studio om weerwoord te leveren. wi*is""umj meer onderhoudende kantM"10®® het kijkavondje betrof, pen *cai hield ook niet over. Een ^rnnienti Duitse drommel, die inf I®®£sta web van schadeclaims ter* ®nJg kwam, is nu ook afgedropen da door schade en schande w®" *n V( geworden hopen we maarFs^®i®* Voorts twee programma' weer eens op elkaar aansli Bij de NOS het Hollywood! de zang- en dansfilms ei Veronica het vervolg vi droomfabrikanten, die zijn over te stappen var me op sprekende film, gt door de kitscherige bril Harold Robbins. HERMAN HOFHUIi de 16 f iie de af geen zaken i oning, vorderi ,L De h voor eei jke vor< het hui jelijkhec 'king uil

Leidse Courant | 1981 | | pagina 2