Scicba(3omo/tit 1 Lubbers zoekt steun bij PvdA voor compromis in zaak-Taiwan Amerika wil internationaal terrorisme aanpakken Kabinet wil salaris van De Brauw niet korten 1001 ideeën voor goed en gezellig wonen. Groenoordhal Leiden ►O] ilt MINISTER HAIG: Strafrechtelijk onderzoek naar zwart geld bij bank =LINGPkersdiik 34; 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - 7602CPdacteur: Wim Bu'itewe9- Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - lementen: kwartaal 49.55; jaar 186,70; losse nummers: 65 cent. Donderdag 29 januari 1981, 71e jaargang no. 21874 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Les in liefde Pikante laatste TROS-les in liefde over overspelige vrouw van de inmiddels naar de KRO verhuisde Jan Keja op Ned. I om 20.30 uur. Om 22.10 uur film „Grootstad" over hulpverlening. Op Ned. II om 20.27 uur „Hoe bestaat het", om 20.45 uur „Malu, een vrouw" en om 22.00 uur komische serie „Zeg 'ns AAA". Droog Veel bewolking maar droog en plaatselijk mist. Middagtempe- ratuur ongeveer 6 graden. Weinig wind. Morgen zon: 8.23 - 17.23. Schev. hoogw.: 10.04 en 22.52. J-aagw.: 5.28 en 18.14. 1NZINEPRIJS k TOMHOOG JS HAAG De prijs van een liter ine gaat op 1 februari opnieuw met tent omhoog. Een liter superbenzi- lat dan 1,59 kosten, een liter nor- 1,556. De prijsstijgingen zijn het jg van de stijging van de prijs van aardolie op de wereldmarkt en de [ve de benzineprijs gaat ook de van dieselolie met 3,2 cent per li- """"Vhoog. de prijs van petroleum met int en die van LPG met twee cent. ;olie gaat met 15 gulden per ton in imhoog. Drieduizend maal pro deo -werk DEN HAAG Ongeveer drieduizend mensen met een uitkering verrichten op het ogenblik onbetaald (pro deo) werk. Volgens minister Gar deniers (CRM) zijn vraag naar en aanbod van derge lijk vrijwilligerswerk echter vele malen groter. Momen teel wordt een onderzoek in gesteld naar de mogelijkheid een „netwerk" op te zetten om de vraag naar niet-actie- ven en aanbod van onbetaal de arbeid dichter bij elkaar te brengen. Tien mille boete voor deserteur ARNHEM De krijgsraad in Arnhem heeft gisteren een 32-jarige in Zwitserland wo nende Nederlander veroor deeld tot tienduizend gulden boete wegens desertie. De eis was vijftienduizend gulden. De man deserteerde in 1970 in Schaarsbergen en ging met zijn toenmalige verloofde naar Zwitserland. Was hij nog anderhalf jaar buiten Neder land gebleven, dan zou het feit veijaard geweest zijn. Auto rijdt door op lekgeschoten banden UTRECHT Twee politieman nen ontdekten gisteren in Utrecht een de dag tevoren ge stolen sportauto met daarin twee slapende mannen. Toen de poli tie tegen de ruiten tikte, schrok het tweetal wakkker, sloot de portieren en ging er met gieren de banden vandoor. Een van de politiemannen schoot toen de achterbanden lek, maar dat haalde niets uit. De wagen reed door en werd later anderhalve kilometer verder gevonden. Leeg. New York vangt gestoorden met net (Van onze correspondent Dick Toet) NEW YORK De politie van New York heeft een nieuw wapen ter hand genomen om het groeiend aantal bemoeienissen met geestelijk gestoorden het hoofd te kunnen bieden. Mentaal gestoorden, die een bedreiging voor hun omgeving vormen, lopen de kans om letterlijk in een net gevangen te worden. Het afgelopen jaar werd de politie van New York ruim 21.000 maal te hulp geroepen in gevallen, waar bij „emotioneel gestoorde personen" betrokken wa ren. Ernstige gevallen wil men nu te lijf met een brandblusapparaat, gevuld met een vloeistof, die de betrokkene in de war brengt, waarna het slachtoffer in een net gevangen wordt. Baby's worden bij geboorte gemerkt LEIDSCHENDAM Voortaan moeten baby's die in een ziekenhuis ter wereld komen direct na de geboorte worden voorzien van een pleister waarop de (familie)naam van de jonggeborene. Deze maatregel, gisteren uitgevaardigd door het ministerie van volksgezond heid, is onmiddellijk ingegaan. Eraan ten grondslag ligt de verwisseling van twee baby's in een ziekenhuis in Alme lo (1979). De verwisseling werd mede mogelijk doordat de kinderen pas op de afdeling een identiteitsplaatje om kre gen; niet in de verloskamer. L i geli naai ige. oeve aken ld ïaal ian (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-leider Ruud Lubbers zoekt naar een compromis in de zaak-Taiwan. Hij probeert, een oplossing te vinden, die ligt tussen niet en wel leveren van de twee on derzeeërs aan Taiwan. Aange zien dit neerkomt op het wil len trotseren van de regering, die niet de geringste neiging heeft om terug te komen op het besluit RSV een exportver gunning in het vooruitzicht te stellen, heeft Lubbers zich voor steun gewend tot de op positie. Alleen met de PvdA, en dan waar schijnlijk ook D'66, staat Lubbers sterk genoeg om in het vanmiddag be gonnen kamerdebat een confrontatie met premier Van Agt aan te kunnen. Vandaar dat hij inmiddels twee ge sprekken gevoerd heeft met de PvdA. Na een eerste verkennende bespre king op dinsdag, kwam hij gistera vond laat met een „handreiking" naar de socialisten. Hoewel dezen de leve ring het liefst nu al willen verbieden, zijn zij niet ongenegen op het voorstel van Lubbers in te gaan. Alleen op die manier immers zou de PvdA er zéker van kunnen zijn, dat de levering van de onderzeeërs op een laag pitje wordt gezet. Welk voorstel Lubbers precies gedaan heeft, wordt angstvallig geheim gehouden. Te den ken is echter aan het stellen van na dere voorwaarden aan het verlenen van de exportvergunning. Zo zou be reikt kunnen worden dat pas het vol gende kabinet beslist over het al dan niet doorgaan van de daadwerkelijke levering van de twee duikboten. Daarmee zou China voor een groot deel tevreden zijn gesteld, terwijl RSV niet geheel de pas wordt afgesneden. Pagina 9: CDA zonder compromis in proble- haig WASHINGTON Bepaalde sociale voorzieningen moeten worden beperkt of afgeschaft om de Verenigde Staten in staat te stellen zich „te herbe wapenen". Dit was de bood schap van de Amerikaanse minister Weinberger (Defen sie) en Haig (Buitenlandse Zaken) gisterenmiddag in Washington tijdens hun eerste officiële optreden voor het Congres. Minister Weinberger noemde de nog door president Carter ingediende record-de fensiebegrotingen voor dit en volgend jaar onvoldoende. Mi nister Haig gaf verder te ken nen dat de VS voortaan hoge prioriteit geven aan de bestrij ding van het internationaal terrorisme. Centraal in de betogen van Weinberger en Haig stond de machtspositie van de Sovjet unie. Aan de hand van een rap port van de Amerikaanse chefs van staven benadrukte de minis ter, dat het militair evenwicht tussen de beide supermachten zich in het voordeel van de Sov jet-Unie wijzigt. Volgens Wein berger hoeft er niet te worden gewanhoopt maar, zo zei de mi nister, juist nu de mogelijkheid van het gebruik van militair geweld niet mag worden uitge sloten, is een versterking vereist. Met welke voorstellen hij zal ko men, wilde Weinberger niet zeg gen. Minister van buitenlandse zaken Haig deed een aanval op de steun, die de Sovjet-Unie aan terroristische bewegingen ver leent. Hij wees hierbij onder meer op hulp aan Libië bij de in vasie in Tsjaad en de Cubaanse aanwezigheid in andere Afri kaanse landen. Volgens Haig zal er minder dan onder Carter het geval was op de mensenrechten worden gelet. Volgens Haig is de door Moskou ondersteunde on rust in Midden-Amerika een van de gevolgen van Carters poli tiek. In dit licht moet ook de ex tra militaire hulp wworden ge zien, die Haig de junta van El Salvador inmiddels heeft toege zegd. mitaire >p kost ito iNTEN Een sanitaire I op de Spijk weg in de ge- ple Dronten. heeft deze automobilist zijn ïuig gekost. De man had. ijl hij zich om dringende pen achter een bosje op- de motor van zijn auto i draaien. Een tot nu toe kend gebleven man jrfe daar dankbaar gebruik le/7 ging er met de auto /oor. Het voertuig werd j dagen later teruggevon- Win het Bremerbergbos. itodiefstal recht zijn twee autodieven tapt met een sportauto lekgeschoten banden. i Dronten het... VKD T BrrtR EVEM KvMtiEtJ in zijif n met er tijdens een sanitaire innenJvan de eigenaar... oestel i Cou- Ladder kon geen redding brengen Met een ladder proberen deze brandweerlieden twee van hun collega's uit de moeilijkheden te halen, toen als gevolg van een felle uitslaande brand in Los Angeles een deel van het dak was ingestort, waarbij een derde brandweerman om het leven kwam. De ladder reikte niet ver ge noeg om het tweetal uit de problemen te halen. Hun bleef niets anders over dan een val te ma ken van ongeveer zes meter, waarbij beiden verwondingen opliepen. ROTTERDAM De officier van justitie in Rot terdam bekijkt momenteel de strafrechtelijke kanten van een bankschandaal bij de Nederland se Credietbank NV (NCB) in de Maasstad. On langs is aan het licht gekomen dat er bij die bank jarenlang voor vele miljoenen aan zwart geld werd beheerd. Om de ficale opsporings en inlichtingendienst (FIOD) te misleiden werd op grote schaal gebruikge maakt van gefingeerde namen en valse handteke ningen. Niettemin is de FIOD naar verluidt nu bezig het zwartgeldcircuit te ontrafelen. De hoofddirectie van de bank geeft toe dat een van de employé's uit Rotterdam in verband met deze zaak is aangehouden en ontslagen, maar zegt slechts dat de man op eigen initiatief heeft gehandeld, onder dekmantel van maar buiten medeweten van de bank. „Ter bescherming van de belastingplichtige geven wij nooit inlichtingen over een zaak", zegt men bij de FIOD, „pas als de officier van justitie een vervolging instelt wordt gezegd of wij er wel dan niet bij be- troklken zijn". Wisseltruc met „halve" centen ROTTERDAM Een aantrekkelijk aanbod voor muntenverzame- laars. Tien halve centen, voor de prijs van slechts veertig gulden, plus f 4,75 verzendkosten Mensen die reageren op deze laatst in twee lande lijke kranten verschenen annonce, komen echter bedrogen uit. Een achter postbus 157 in Wychen schuilgaand heerschap stuurt zijn klanten name lijk gloednieuwe centen. Doormiddengeknipt. 'De Consumentenbond stelt deze lucratieve wis seltruc in de Consumen tengids aan de kaak. Een van de leden, die op de advertentie reageerde kreeg een week later vijf doormidden geknipte centen aangetekend thuisgestuurd met een begeleidend schrijven dat kortweg meldde: „Lach er maar om. Bedankt, De Munt". De inspirator van de mis leidende advertentie, L. Herms uit Wychen, heeft verklaard de hele affaire als een grap te zien. Hij vindt dat hij geen straf baar feit pleegt, omdat de mensen precies krijgen wat er in de advertentie staat. Overigens ziet Herms geen reden om mensen die zich bedro gen voelen hun geld te rug te geven. De Consumentenbond adviseert niet op dergelij ke advertenties in te gaan als onduidelijk is welke produkten precies te koop worden aangebo den. Luchtverkeer met Spanje in de war SCHIPHOL Het luchtverkeer met Span je is volledig in de war door stiptheidsacties van de Spaanse lucht verkeersleiders. Zo heeft de KLM giste ren een retourvlucht naar Barcelona en een vlucht naar Lissabon moeten laten vervallen, terwijl de lijnvlucht Amsterdam-N ice-Pal- ma de Mallorca niet verder ging dan Nice. Verder is er sprake van vertragingen. Met in gang van vandaag zal de dagelijkse KLM-re- tourvlucht Amsterdam- Barcelona eindigen in het Franse Perpignan. Dat blijft zo tot 1 of 2 februari. De passagiers die per spoor verder willen reizen, worden, aldus de KLM, ook nog geconfronteerd met een volledig gestoord trein verkeer in Spanje, om dat ook het spoorweg personeel met acties be zig is. Nog 150 man uit Javazee opgepikt JAKARTA Er zijn in de afgelopen vierentwintig uur nog 150 slachtoffers van de scheepsramp met de Tampomas II in de Straat van Makassar gered. Daarmee is het aantal geredden gestegen tot 762. Van de 1136 opvarenden zijn er nu 87 zeker omgekomen; het aantal vermis ten bedraagt nu nog 287. Illllllllllllllllll Schermleraar Bela Adam overleden UTRECHT In het Sint Anthoniusziekenhuis in Utrecht is vandaag de be kende schermleraar Bela Adam overleden. Hij werd 73 jaar. Bela Adam was officier in het Hongaarse leger en werd later tot Nederlander genaturali seerd. Hij had in Utrecht een schermschool. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet wil het salaris van de voorzitter van de stuurgroep maat schappelijke discussie over kernenergie niet verlagen. Minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) noemde vanochtend het salaris van 205.000 gulden voor een vierdaagse werk week, dat jhr.mr. De Brauw gedurende twee jaar ontvangt, tegen de achtergrond van ver gelijkbare fupcties in het bedrijfsleven „niet exceptioneel hoog". Volgens Wiegel gaat het om een onvergelijk baar zware functie en moet De Brauw zich be zig houden met politiek moeilijke materie. „We zijn blij dat we nu eindelijk een voorzitter heb ben gevonden en daar moet je dan wat voor over hebben". De functie en positie van De Brauw staan volstrekt los van de ambtelijke en politieke top waarvoor per 1 januari j.l. een nieuwe salarisstructuur is ingegaan, zei Wiegel. Hij benadrukte dat het hier gaat om een tijdelij ke functie, en dat de verlaagde topsalarissen, permanente banen betreffen. Overigens zijn alle ambtenarenregelingen op De Brauw van toepassing. Op vragen van de oppositie weiger de Wiegel expleciet de salarisovereenkomst die met De Brauw is gesloten, te herzien. De oppo sitie heeft besloten over twee weken bij de be handeling van de begroting voor Economische Zaken, op de zaak terug te komen. ADVERTENTIE Zit- en bergmeubelen, keukens, slaapkamers, tapijten, gordijnen, rotan meubels, decoraties, verlichting, isolatie, energiebesparing Grootste waterbedden- show van Europa! Demonstraties en voorlichtingsstands, woensdag 28 januari t/m zondag 1 februari wo.: 19-22 uur do., vr.enza.:13-17uur en 19-22 uur zo.: 12-17 uur

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1