België lokt Chinese ■handel naar Antwerpen W" Tv-debat winstpunt voor Poolse vakbond 1001 ideeën voor goed en gezellig wonen. Groenoordhal Leiden Vergeefse zoekactie naar 496 vermisten scheepsramp Pais wil toch korten op personeelskosten w/ 2eidóe (Bemant fekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amrö-banK N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - pdacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - lementen: kwartaal 49,55; jaar 186.70; losse nummers: 65 cent. A T>T TTTTKf ATr\r\T> /1..J if.',TT,.l Woensdag 28 januari 1981, 71e jaargang no. 21873 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Sinatra en Travolta De wervelende dansen van Si natra tot Travolta in de films van „Hollywood" op Ned. I om 21.00 uur. Voordien om 20.00 uur schaderegeling bij autobot sing in serie PK. Op Ned. II om 19.25 uur Jhr. mr. M. de Brauw over opzet discussie kernenergie en wa penhandel in Nederland en om 21.15 uur filmserie „Droomfabrikanten". Mist Mist of laaghangende bewol king en geen regen van bete kenis. Middagtemperatuur on geveer 5 graden. Zwakke tot matige zuidenwind. Morgen zon: 8.25 - 17.21. Schev. hoogw.: 8.58 en 21.35. Laagw.: 4.21 en 17.09. n Agt wil agan spreken HAAG Premier Van Agt ip niet al te lange termijn naar iington om president Ronald lan te spreken. remier zal zich op deze reis la- rergezellen door minister Van laauw van buitenlandse zaken, e trip van het tweetal zal sa- rallen met de reis die Van der uw als huidig voorzitter van linisterraad van de EEG naar lingtan zal maken, is nog niet PLUIM VOOR JAN SOLDAAT ARNHEM Minister De Geus van defensie heeft „geen reden tot klagen over de Nederlandse dienstplichti gen". De overgrote meerderheid van de 45.000 diensplichtigen die elk jaar worden opgeroepen, doet zijn werk gewoon goed. De Geus zei dit gisteren in een toe spraak tot Arnhemse industriëlen. Wel tobt de minister over de geringe animo van de beroepsbevolking om offcier of onder-officier bij de land macht te worden. Oud-militairen willen défilé op verjaardag Prins Bernhard UTRECHT Een aantal oud-militairen, verenigd in de 'Stichting Eerbetoon ZKH Prins Bernhard, is van plan om ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de prins een défilé te houden op paleis Soestdijk. Het is de bedoeling om de prins op zaterdag 27 juni aan staande, twee dagen voor zijn verjaardag, met een groot aantal militairen en oud-militairen een hulde te brengen „uit dankbaarheid voor de arbeid die hij heeft verricht voor onze bevrijding en voor de wederoprichting der strijdkrach ten". Een aantal organisaties van militairen is gevraagd mee te doen aan het défilé. Als de belangstelling klein is, gaat het niet door, maar de organisatoren verwachten een ruimschoots voldoende interesse. Den Uyl in ziekenhuis AMSTERDAM Op- positieleider drs. J. den Uyl, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, is van daag opgenomen in een ziekenhuis in Amster dam waar hij een ope ratie moet ondergaan. De fractie wordt nu voorgezeten door de tweede man, drs. E. van Thijn. Spaartegoed 15 jaar ingelijst NIJMEGEN Bij het spelen in de rommelschuur achter de ouderlijke wo ning, heeft een 12-jarig Nijmeegs meisje een oud spaarbankboekje gevonden met daarop een bedrag van 2700. Het boekje was verborgen in de lijst van een schilderij. Het schilderij blijkt te hebben toebehoord aan de vorige be woners van de woning, een ouder echt paar dat inmiddels is overleden. De 2700 plus de rente komen toe aan de erfgenamen van het echtpaar, zo ver nam het teleurgestelde meisje. >45 BRUSSEL/DEN HAAG De Chinese Volksrepubliek is van plan de econo mische betrekkingen met België, voor al op het gebied van koopvaardij en scheepsbouw, belangrijk uit te breiden. Terwijl in Rotterdam de vrees groeit voor extra verlies van arbeidsplaatsen als gevolg van de levering van onder zeeërs aan Taiwan, verblijft de Belgi sche minister Guy Spitaels in Peking om met name het belang van de Ant werpse haven voor de Chinezen te on derstrepen. Volgens een woordvoerder van Spitaels in Brussel heeft de bewindsman tijdens een langdurig onderhoud met zijn Chinese ambtgenoot Peng benadrukt dat Antwer pen en ook de haven van Gent de transi tocentra kunnen worden voor de Chinese goederen die bestemd zijn voor Europa. De Chinese minister heeft daar gunstig op gereageerd. Afgesproken is ook, dat het Chinees-Bel gisch „maritiem akkoord", dat in 1977 is afgesloten, maar nog nauwelijks in wer king is, tot leven te brengen. In het kader daarvan zullen de Belgen tal van aktivi- teiten in China kunnen ontplooien, zoals de bouw van schepen op gemeenschappe lijke werven, modernisering van de ha vencomplexen, aanleg van offshore-in stallaties en overdracht van technologie. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zal ook in de toekomst geen vi sum verlenen aan Taiwanezen die de ma rinebasis in Den Helder willen bezoeken. Als zij toch kennis willen nemen van wat RSV te bieden heeft, -zullen zij genoegen moeten nemen met afbeeldingen. Deze houding van het ministerie kan de onder handelingen van RSV aanzienlijk bemoei lijken. Evenmin kan er sprake zijn van opleiding van Taiwanees marinepersoneel in ons land en van herverzékering van kredieten aan RSV door het ministerie van financiën. Wem Schip in slaapkamer De bewoners van een houten huis aan de Bospo rus, in de buurt van de Turkse stad Istanboel, ke ken vreemd op toen de Griekse tanker „Pinelope" tijdens haar tocht door de zeeëngte haar koers wij zigde en recht op het huis kwam afvaren. De boeg van het schip boorde zich in de slaapkamer op de eerste verdieping. Het huis liep door deze uit de hand gelopen afme ring grote schade op, maar persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Volgens de kapitein van de tanker was er iets met de stuurinrichting niet in orde. JAKARTA Schepen en vliegtuigen van de Indonesische marine hebben vandaag hun zoekactie voortgezet naar de 496 vermisten van het Indonesische passagiersschip Tamponas II, dat tij dens een storm in de Javazee brandend is vergaan. Van de in totaal 1136 opvarenden zijn er 620 gered, onder wie een aantal beman ningsleden. Gevreesd wordt dat de overi gen zijn omgekomen. Tot nu toe zijn 20 stoffeleijke resten waargenomen. Reddingsploegen aan boord van 13 sche pen en 5 vliegtuigen hebben lege zwem vesten gezien en ongeveer zestig rubber boten, die kort na de ramnp vanuit de lucht in het water waren geworpen. De rubberboten waren leeg. Zware zee en moessonregens bemoeilijken het reddings werk. De Tamponas II was onderweg van Ja karta naar Zuid-Sulawesi (Zuid-Celebes). Toen de brand uitbrak, bevond de Tampo nas II zich 1050 kilometer ten oosten van Jakarta in de Straat van Makassar. De meeste passagiers waren tijdens de brand al overboord gesprongen, voor het schip zonk. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Eurocraten zien in weigering salariseis anti-Europees complot BRUSSEL De Europese ambtenaren, in de wandeling Eurocraten genoemd, zien in de omstandigheid, dat de Euro pese ministerraad geweigerd heeft om in te gaan op hun salariseisen, een „anti-Europees complot". Zoals bekend heeft het Europees perso neel een verhoging van 3,1 pet geëist op hun toch al zeer fors uitgevallen salaris sen. De Raad heeft besloten er hun onge veer 70 gulden per maand bij te geven. In afwachting van een beslissing van het Eu ropese Hof van Justitie in Luxemburg, blijven de Europese ambtenaren hun sta kingsacties voeren. De Europese ambtenaren zijn er van over tuigd, dat „de salariskwestie slechts een onderdeel vormt van een grootscheepse o- peratie met het doel de Europese over heidsdienst te ontbinden en een einde te maken aan het Europa van de gemeen schappen". dhuisblokkade t vuilniszakken „melkkoe" [aRDINGEN Veront- rdigde inwoners van irdingen hebben vanoch- de hoofdingang van het Kuis met vuilniszakken ge keerd. De blokkade was leid als protest tegen het logen van het ophaaltarief. hun motto „huisvuil geen tkoe" kracht bij te zetten, len de actievoerders een jbonte koe meegenomen, jveneens voor het stadhuis i geposteerd. De blokkade d na een uur opgeheven. preigen nu met staking... IZULifN WE NU EEN/sS praten n idat zij vinden dat er een Iplot bestaat om de Euro- overheidsdienst te ont- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ondermeer door een verhoging van collegegelden (voor HBO-studenten van 500 tot 650 gulden, voor het wetenschappelijk onderwijs van 600 naar 750 gulden) lijkt het minister Pais van on derwijs en wetenschappen alsnog gelukt om een op lossing te vinden voor het gat van 265 miljoen gul den in zijn onderwijsbegroting. Zijn collega van fi nanciën, minister Van der Stee, is op grond van vier harde toezeggingen akkoord gegaan met het voor stel van Pais om 120 miljoen gulden weg te halen uit de post personeelslasten in de onderwijsbegro ting. Uit de nota van wijzigingen die gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd wordt echter niet duidelijk op welke manier die be zuiniging moet worden gerealiseerd. Pais volstaat met de mede deling dat de oplossing gevonden moet worden in rechtspositio nele maatregelen voor bepaalde categorieën in het onderwijs. In een eerder stadium werd door minister Van Der Stee geen ge noegen genomen met de vage dekking, die Pais had aangegeven voor de 120 miljoen. Ontroering nauwelijks meester Bruce Laingen, onder de Amerikaanse gegijzelden in Iran de hoogste in rang, kon met moeite zijn tranen bedwingen toen hij tijdens de ontvangst op het Witte Huis door president Reagan achter het spreekgestoelte werd genood om voor de laat ste maal als woordvoer der van de Amerikaanse ex-gegijzelden op te tre den. Pagina 9: Ex-gegijzelden oindelijk echt vrij. (Van onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen) WARSCHAU De onafhankelijke vak bond Solidariteit heeft gisteravond voor het eerst gelegenheid gekregen zijn standpunt inzake de vrije zaterdag in het openbaar te verdedigen. Toegang tot de media is een van de dwingende eisen, die Solidariteit aan de Poolse regering gesteld heeft. Dit gebeurde in een tv-debat dat onmiddellijk na het nieuws werd uitgezonden. In een recht streekse uitzending gingen drie leden van Solidariteit in discussie met drie regerings vertegenwoordigers. De algemene indruk na dit tv-debat, dat een uur duurde, was, dat Solidariteit duidelijk op punten gewonnen had. Inmiddels breidt de stakingsgolf in Polen zich snel uit. Vakbondsleider Lech Walesa heeft gis teren vergeefse pogingen gedaan stakers weer aan het werk te krijgen. In de Poolse hoofdstad doen momenteel ge ruchten de ronde, dat de regering vandaag aan Solidariteit een concreet voorstel zal doen om de vorige week afgebroken onderhandelingen te hervatten. Indien niet voor dinsdag overeenstemming met de regering is bereikt over het eisenpakket van Solidariteit dreigt er in Polen een algemene sta king. In Swidnica, in het zuiden van Polen, zijn vijf tien boeren in hongerstaking gegaan met als in zet: naleving van de overeenkomsten van Gdansk.' De zitacties van de studenten in Lodz hebben zich inmiddels uitgebreid tot zo'n 10.000 studen ten. Pagina 9: Polen vrezen confrontatie en willen onderhan delen. Zeldzame balansverkoop. JUWELIERS Den Haag, Lange Poten 9-11, Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, (Jtrecht [ADVERTENTIES J UW HUIS. ONZE ZORG! fa/ LEIOEN, Havenplein 2 071 - 140043 Zit- en bergmeubelen, keukens, slaapkamers, tapijten, gordijnen, rotan meubels, decoraties, verlichting, isolatie, energiebesparing Grootste waterbedden- show van Europa! Demonstraties en voorlichtingsstands, woensdag 28 januari t/m zondag 1 februari wo.: 19-22 uur do., vr. enza.:13-17uur en 19-22 uur zo.: 12-17 uur \C$ y

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1