Club A ardgas wordt 15 cent duurder aüMa Staatssecretaris krijgt standje fteidwQowumt ONSUMENTEN KONTAKT: mfieteiudste inwoner van ^ntederland overleden j^ij de neus genomen Geen uitwijzing van zigeuners vóór 9 februari Vader had al plan voor moord op zijn dochter Onderwijsbegroting Overheid zou kunnen als trendsetter Bouwfraude van twee miljoen in Apeldoorn NENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 27 JANUARI 1981 PAGINA 9 4 HAAG Konsumenten idapp entakt is ernstig verontrust over sPecia%eheim overleg dat de Gasunie Dorten jfe vereniging van gasbedrijven u"Z KMeP voeren over de koppeling viey, Mi<je prijs van aardgas aan die rum. huisbrandolie, stookolie en steenkool. Volgens de consumen tenorganisatie betekent die koppe ling een prijsstijging van ruim vijftien cent per kubieke meter aardgas. In i de Tweede Kamer dringt Konsumenten Kontakt erop aan dat die koppeling wordt tegenge gaan, omdat een gemiddeld gezin an ders 525 extra moet gaan betalen. Volgens de organisatie worden de laagste inkomens hierdoor het zwaarst getroffen. Een woordvoerder van de Vegin noemde het onwaarschijnlijk dat de aardgasprijs vijftien cent zou stijgen. Hij ontkende ook dat het om een ge heim overleg zou gaan tussen de di stributeurs (Gasunie) en producenten van gas (Vegin). In het overleg wor den alleen de contracten tussen beide partners vernieuwd. Totnutoe is de prijs van aardgas slechts gekoppeld aan die van stookolie. De Gasunie wil die ook gekoppeld zien aan de prijs van huisbrandolie. dapp, Yj ARDEN De oudste inwoner van Nederland, de 110-jarige rouw W. Cammel, is het afgelopen weekeinde in Naarden leden. Ze vierde op 8 januari nog haar verjaardag in het LUBS ileegtehuis waar zij woonde. Mevrouw Cammel, die vrijgezel bleef gezond door een sobere levenswijze. DOOR ERICSOREL riEK 3445. let café was slechts gestoffeerd met een man aan de tap. b op het oog een in zichzelf gekeerde nipper, die zich groepstngzaam vol liet lopen als een diep bad. Wanordelijk :hooi M-aaide hij zich om op zijn kruk, toen ik op krakend .eiden. Dolleer binnentrad en discreet naar het andere einde van e lokaliteit wilde lopen. Maar zijn arm, die met een losse, charnier aan zijn schouder was bevestigd, ging reeds mhoog voor een breed, uitnodigend gebaar uit de 'r irijsklasse „zorg, dat je er bij komt". begrijiWaarom kom je niet gezellig naast me zitten?", peilde sl. Nieijj, een weinig droef bassend als een te vaak gekastijde Tel. (Jouvier. lij las in mijn ogen de aarzeling, die me mede overviel bij iet zien van zijn handen, die geschapen leken om een lame bij het voorspel reeds naar de eeuwige jachtvelden knuffelen. En langzaam wijzend op zijn neus, die als een 1900 iverrijpe zuidvrucht tussen zijn hangwangen hing, sprak srk. NÏdij hoofdschuddend: „Ik weet precies wat u nu denkt. U verschiijenkt: „Die ouwe heeft te overdadig ingenomen". Maar sstraat ,et curieuze is, dat mijn neus die kleur van zijn eigen leeft. Ik lijd er zelf het meeste onder, maar ik heb lelukkig zestig jaar de tijd gekregen om er aan te wennen. lis ik zondags op de tribune verschijn, wordt er ook van ille kanten naar me gewezen. En dan hoor je ze denken: n nog ,Zo, zo, die is er ook al vroeg bij. Die laat er geen gras .-p.jp >ver groeien". Begrijpelijk,-want ze zien die neus en KJtftje fert,jnden daar de voor de hand liggende conclusie aan: 'ens Pi,Meneer heeft de dag des Heren ingeluid met wat kelkjes met steurwater", denken ze. En ik laat het maar zo, want het is l595- mmers ondoenlijk om ze één voor één aan mijn mond te jaten ruiken". Hij staarde me verwachtingsvol aan en vervolgde: „Het ingeluk is, dat ik niet gehuwd ben. Als je een eigen L ning hebt en een vrouw, die wat om je maalt, is zo'n lus geen enkel punt. Dat laat je de buitenwacht rustig :hen, want je voelt je sterk met de wetenschap, dat er in medemens in de buurt is, die je kokkerd er op de loop toe bij neemt. Maar hoe is het met mij: ik heb een ischeiden huurkamer, waar een blind paard nog geen :hade kan aanrichten. En men kan het mij dus niet alijk nemen, dat ik na kantoortijd nog even naar het ifé naast mijn pension ga om moed te putten voor de inge nacht. Ik hoop, dat u deze kleine zijstap kunt gekeiillijken, want voor een man alleen is het een hele ruk 'iaar de volgende dageraad, zweer u, ik zet het nooit op een zuipen, maar na de 'eede consumptie is er altijd wel iemand, die zijn hand irtrouwelijk om me heen slaat en zorgelijk zegt: „Zou je penflat nou wel doen Dirk? Morgen is het weer vroeg dag", het begin werd ik daar kolossaal giftig van, want het is mers onbillijk, als je broodje nuchter voor onbekwaam 72.12. jvordt aangezien. |k neem alleen u maar even bij de kop. U komt hier nwetend binnen en heeft zo te zien nog geen sterke Irank gebruikt. Aan uw blik te oordelen heeft u vanavond iuurkool gegeten en daar wordt een mens ook al niet krolijk van. AI hlou vraag ik u op de man af: hoe zou u reageren, als ik ip dit moment tegen u zou roepen: „Zou je niet liever 20500.fiaar huis gaan om je roes uit te slapen, vader?" r4fij liet zijn kelkje nog eens bijtanken en legde vervolgens )kbrekren vredelieve jat op mijn schouder. Zacht zei hij: „De Nasspest met mij is, dat ik niet voor het geluk geboren ben. ven. Dat is heel duidelijk. Ik heb jaren lang op de annonces pnder de rubriek „huwelijken" geschreven. En al zeg ik pelf: ik heb een knappe hand van schrijven, zodat ze tot iryp dat Pun* n°9 we' smoel op me hadden. LUAe Maar ja, met brieven alleen kun je geen gezin stichten, wart iiQat dien je onder ogen te zien. Vroeg of laat zul je toch koppelen afspraak moeten maken in een nette lokaliteit. En dat 225f)eb ik dan ook vele malen gedaan: ik ging recht egenover de draaideur zitten met* een opzichtige roos nijn knoopsgat en een krant in mijn zak. Srote goedheid: ik heb in de afgelopen dertig jaar wat in Jrerlofzaken tevergeefs op een dame zitten wachten. Dan jn. in 2iad je rond acht uur met zo iemand afgesproken en dan :ag je ze in processie langs komen. Mooie vrouwen met ïen eerlijke oogopslag, van wie ik dacht: „Het zou een :egen zijn, als die voortaan mijn overhemden waste en me s avonds bij het thuiskomen op mijn voorhoofd zou tussen". Dan zouden we vóór de maaltijd samen jorreltje drinken en misschien een kaartje leggen. Dat zijn och leuke dingen voor de mensen, nietwaar? .tfaar de pest is, dat zulk soort dames steevast geen ;pdvertentie nodig heeft om aan de man te komen. Die egelen dat zelf wel". Hij zuchtte hardgrondig en zei: „Ik heb er wat langs zien tomen meneer. En elke keer dacht ik: „Dat is spekkie voor Dirk zijn bekkie". Dan ging ik gauw wat rechter ritten, zodat ze mijn roos beter konden zien. Maar óf ze lielden niet van rozen, óf ze waren al getrouwd. Dat laat ik Jn het midden, maar ze gingen Dirk zijn neus wél voorbij, k heb het zegge en schrijve één keer meegemaakt, dat ïen dame me wenste te ontmoeten in de wachtkamer van iet Hollandse Spoor in Den Haag. Ook al geen lokaal om romantische visioenen te krijgen, maar je leert je ïehelpen. Ze kwam uit Amsterdam met de Intercity van ien over drie en ging terug met de stoptrein van tien over lalf vier. In die tussentijd had ze het al bekeken en voor kleur jiichzelf uitgemaakt, dat ik niet haar tiep was. ti Onzin natuurlijk, want in een half uur kan zelfs een Don Juan zich niet in de echt praten. Daar is meer tijd voor nodig. Later schreef ze me nog, dat we niet bij elkaar pasten en dat ze er van af zag. Ze bedoelde: van die neus me. Want dat was het knelpunt. Daar was ze op afgeknapt". Hij knikte gelaten en goot het kelkje met een aalvlugge 59 heffing achter in zijn keelgat. Met bewonderenswaardige 50.-. ^berusting zei hij daarna: „Sindsdien meneer, heb ik niet r de vrouwtjes getaald. Want hoe is het met Dat weet u even goed als ik: je krijgt je Ibewassing op tijd, maar voor de rest is het afzien. Nee, 9 neem rustig van Dirk aan: zolang het hoge „Ja"-woord nog niet gesproken is, is het allemaal Roosendaal, iBloemendaal, Lekkerkerk, Zoetermeer en Zoeterwoude. Maar zodra ze dat boterbriefje te pakken hebben, wordt het van de ene dag op de andere Kampen, Krimpen, «f'o-^jLeiden, Nootdorp, Stompwijk en Pijnacker." I Vreedzame actie tegen sexclub Een paar honderd, merendeels gen de aanwezigheid van een ludiek protest. maar het bestuurscollege acht zeer jonge bewoners van een sexclub in hun woonwijk. De De bewoners hebben het Apel- dit op juridische gronden nog Apeldoornse villawijk, hebben actievoerders ontstaken enkele doornse gemeentebestuur ge- onmogelijk, gisteravond geprotesteerd te- tientallen kaarsen bij wijze van vraagd de sexclub te sluiten. ZWOLLE/AMSTERDAM De acht met uitzetting bedreigde zigeuners, die in het Huis van Bewaring in Amsterdam zitten, mogen in ieder geval tot maandag 9 februa ri in ons land blijven. Op die dag zal de pre sident van de Zwolse rechtbank, mr. Flieck, uitspraak doen in het kort geding dat de ad vocaten van de zigeuners hebben aangespan nen. In het geding vragen de advocaten ontslag uit de Bijlmerbajes voor de acht zigeuners, onder wie vier kinderen, en schorsing van de uitzet tingsprocedure tot het hoogste rechtscollege, de Raad van State, hierover heeft beslist. Morgen beslist mr. Flieck of de zigeuners tot 9 februari in Amsterdam moeten blijven of naar hun lot genoten in Almere mogen. De rechter uitte be dekte kritiek op het regeringsbeleid. Hij vroeg zich af waarom Justitie zo'n haast maakt met het uitwijzen van de zigeuners. Prof. Van Gils rector magnificus universiteit van Groningen GRONINGEN Prof. dr. M. Van Gils (44) uit Haren wordt rector magnificus van de Rijksuniversiteit van Groningen. De heer Van Gils, die 30 januari wordt geïnstalleerdm is momenteel hoogleraar be drijfskunde aan de Gronin ger universiteit. De heer Van Gils volgt prof. Borgman op die zijn taken neerlegt in verband met zijn benoeming tot voorzitter van het college van bestuur van de universiteit. Van Gils studeer de sociologie in Groningen, was ondermeer lector in de maatschappijwetenschappen aan het Koninklijk Instituut van de Marine en adjunct-di recteur van het Nederlands in stituut voor preventieve ge neeskunde TNO. APELDOORN De 41-jarige vader uit Eerbeek, die vorige week maandag zijn 20-jarige dochter Anja om het leven bracht, heeft tegenover de politie verklaard dat hij in de nacht ervoor al plannen had gemaakt om het meisje te ver moorden. Op zondagavond legde hij al een stuk gereedschap in zijn auto klaar. Maandagmorgen was hij naar de flat van zijn dochter ge reden, waar hij eerst koffie met haar dronk. Intussen had het meisje via haar zend- en ontvangstinstallatie contact met een an dere 27-mc'er, met wie de politie graag alsnog contact wil heb ben. Toen Anja zich naar de badcel begaf, om er de was te doen, naderde haar vader van achteren en sloeg enkele malen hard op haar hoofd, waardoor zij bloedende wonden opliep en het be wustzijn verloor. Haar vader verliet daarna de flat om naar zijn woning terug te keren en zich daar te verkleden. Het moordwa pen gooide hij in het Apeldoorns kanaal. Vervolgens reed hij naar het politiebureau in Apeldoorn om er te vertellen dat hij zijn dochter in ernstige toestand in de badcel van haar flat had aangetroffen. Kar aan de ketting Een nieuwigheid ge zien op de vakbeurs „Karwei" in Utrecht: een winkelwagen voor de supermarkt, voor zien van een slot. Door een gulden in de sleu tel te steken kan het slot geopend worden. Na het winkelen krijgt men de gulden terug door de sleutel van het wagentje ervoor in de rij, in het slot te ste ken. De eigenaar hoeft dan niet meer de buurt af te stropen op zoek naar „geleende" wa gentjes, omdat sommi gen te beroerd zijn ze gewoon terug te zet ten. Voor de vakbeurs „Karwei", zie verder elders in deze krant. Onderzoek nitriet-affaire nog niet rond DEN HAAG Ondanks verder onderzoek is de oor zaak van de tweede nitriet- affaire nog niet achterhaald. Tussen justitie en Keurings dienst bestaat verschil van me ning in die zin, dat justitie wel een samenhang tussen Maas tricht en Venray (de eerste af faire) veronderstelt en de Keuringsdienst daarvoor geen enkele aanwijzing zegt te heb ben. Het Kamerlid Toussaint (PvdA) wil van minister Gin jaar van volksgezondheid en milieuhygiëne weten of de ni- trietvergiftiging in Maastricht ook is veroorzaakt door de koelinstallatie van een bestel auto, zoals het geval was met de vergiftigingen in december in Venray. Ook wilde Tous saint gisteren weten waarom het onderzoek van de Keu ringsdienst van Waren het re cente ongeval niet heeft kun nen uitsluiten. Te lage vergoeding? Dan gaan we fietsen ELBURG De gemeente Elburg heeft sinds gister morgen voor de ambtenaren van bij gemeentewerken en het museum drie fietsen en drie auto's voor het vervoer beschikbaar. Deze fietsen en auto's zijn door de gemeente gehuurd omdat de ambtena ren vanaf gisteren voorlo pig voor een termijn van vier weken niet met hun eigen auto voor de gemeente willen rijden. Reden van hun besluit vormt de beslis sing van de Elburger raad van 28 augustus betreffende de kilometervergoeding. Die vergoeding is te laag vol gens de ambtenaren. Volgens wethouder J. Huis man van Elburg heeft de maatregel de eerste dag goed gewerkt. „Het werk is zonder moeilijkheden verlopen en de ambtenaren hebben het erg sportief opgevat". Volgens de wethouder gaat het om een tij delijke maatregel. „Als de zaak over vier weken ongewijzigd blijft, moeten wij ons opnieuw beraden". Wel benadrukte hij maandag dat beslist niet inge gaan wordt op de wensen van de ambtenaren. „De raad heeft in augustus een minderheids- voorstel van het college aange nomen. Dat besluit wordt ab soluut uitgevoerd". (Van onze parlementai re redactie) DEN HAAG Een klacht van een vrouw uit Ouderkerk a/d Am- stel heeft ertoe geleid dat staatssecretaris Ve der-Smit (volksgezond heid) een standje heeft gekregen. De vrouw had zich tot de Commis sie voor de Verzoek schriften van de Twee de Kamer gewend, om dat zij het zeer onbillijk vond dat zij hoewel sa menwonend met een man, die bij het zieken fonds verzekerd is, toch zelfstandig ziekenfonds premie moest betalen. Formeel heeft me vrouw Borawitz- Scharphuis ongelijk. De Ziekenfondswet zegt dat alleen wettig ge huwde vrouwen (gratis) medeverzekerd zijn met hun partner. Maar ge zien de maatschappelij ke ontwikkelingen van de laatste jaren, is het besef gegroeid dat ook ongehuwde onder bepaalde omstan digheden voor zo'n me deverzekering in aan merking moeten kun nen komen. De Com missie Verzekerden van de Ziekenfondsraad heeft deze aangelegen heid dan ook (opnieuw) in studie genomen, een studie die geruime tijd zal duren. De kamer commissie nam geen ge noegen met dit ant woord, omdat dit pro bleem, „gezien de de vele gevallen waar het hier om gaat", naar haar mening snel opge lost zou moeten worden. MINISTER Pais van onderwijs heeft zijn begroting nog steeds niet rond. Dat is een unicum. Er is al bijna weer een maand van het nieuwe jaar verlopen, en op Pais' ontwerp begroting prijkt nog steeds een totaal-bedrag dat enige hon derden miljoenen guldens uitstijgt bóven het bedrag, dat de ministerraad voor hem beschikbaar heeft gesteld. AANGENOMEN moet worden dat omdat het jaar alweer een stukje verstreken is op onderwijs reeds nu méér is uitgegeven dan volgens de ministerraad (en volgens het par lement) had gemogen. Dat is een onzuivere situatie, die snel moet worden beëindigd. De onderwijsbegroting voor dit jaar wordt ook al door de onmacht van Pais pas in de tweede helft van de vol gende maand in de Tweede Kamer behandeld. Toegegeven, het is bijzonder moeilijk om na de bezuinigingen die al zijn doorgevoerd, nog verder te beknibbelen. Maar in het belang van geloofwaardigheid van regering en parlement is het noodzakelijk dat Pais nog vóór de komende kamerbehande ling duidelijk aangeeft op welke wijze hij de met het kabinet gemaakte afspraken nakomt. STAATSSECRETARIS DE GRAAF: MAASTRICHT Staatssecretaris De Graaf van sociale za ken heeft gisteren tijdens de regionale jaarvergadering van de unie BHLP in Maastricht de gedachte geopperd om de lonen van de overheidswerknemer niet langer de lonen in het particuliere bedrijfsleven te laten volgen, maar anders- Dat trendsettend beleid van de overheid zou zijn vertaling kun nen krijgen naar de minimumlonen, de sociale verzekeringen en de sociale voorzieningen, aldus De Graaf. Hij stelde nadrukke lijk dat het slechts ging om hardop denken voor het geval de situatie in ons land ons tot de lippen is gestegen. Tijdens de ver gadering van de vakbond voor middelbaar en hoger personeel deelde de staatssecretaris mee dat de regering geen plannen heeft tot loskoppeling van minimumlonen en sociale uitkerin gen. I APELDOORN De Apeldoornse politie heeft een 36-jarige eigenaar van een bouwbedrijf aangehouden op verdenking van het ontduiken van belastingen, het niet betalen van so ciale premies voor zijn werknemers en nog een aantal over tredingen. Bij elkaar gaat het om een bedrag van circa twee miljoen gulden. Behalve de aannemer zijn nog vijf mensen aangehouden die aan de fraude hebben meegewerkt. Bovendien is tegen dertig bouw vakkers, die bij het bouwbedrijf zwart werkten, proces verbaal opgemaakt. De bouwvakkers incasseerden behalve loon ook een ww-uitkering. Zij hebben zodoende de sociale dienst voor hon derdduizenden guldens opgelicht. Opvolger Andriessen DEN HAAG Mevrouw E. L. M. Uijterwaal-Cox (CDA) zal mr. Frans Andriessen opvolgen als lid van de Eerste Kamer. De vacature ontstond na het vertrek van Andriessen naar de Euro pese Commissie. Mevrouw Uijterwaal (60) is sinds 1966 lid van de Provinciale Staten in Utrecht. Daar houdt zij zich onder meer bezig met vraagstukken op het gebied van de volksgezondheid en de werkgelegenheid. Zij is oorspronkelijk afkomstig uit de Uitrusten of bijtanken? Lees zaterdag in deze krant over de actieve vakanties van Club A. RUSTIG WEER DE BILT - Het blijft de ko mende dagen rustig weer, maar de vorst staat ons niet te wachten. We blijven in vochti ge en betrekkelijk zachte lucht, die afkomstig is van de aan. Deze lucht stroomde de nacht van gisteren op vandaag langzaam ons land binnen. Hierbij viel in de wes telijke helft van ons land 3 a 4 regen. Gezien de hoge luchtdruk is dat betrekkelijk veel. Daarbij vormde zich op uitgebreide schaal mist, die in sommige gebieden zeer dicht Ook morgen zal het weerbeeld gekenmerkt worden door mist of laaghangende bewolking. Omdat het front, dat de voor ste begrenzing van deze lucht vormde, naar Duitsland weg trekt, zal er in ons land geen regen van betekenis meer val len. Vannacht daalt te tempe ratuur tot rond 3 graden, over dag zal het ongeveer 6 graden, worden. De wind blijft zwak tot matig, en zalmorgen in hoofdzaak uit het zuiden en. Zoals gezegd, ook overmorgen staat ons een zelf de weerbeeld te wachten. Vooruitzichten voor donder dag: Rustig weer met kans op mist. Weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks 1 graad. Max. temp.: omstreeks 5 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal 00 procent. Weersgesteldheid van gisi

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9