l Geld ligt op straat. Voedselhulporganisaties gaan samenwerken: Euron-Aid 50% RUIMT OP 50% Order van miljard of ruzie met kwart wereldbevolking Ia ADVERTENTIES WORDEN GELEZEN, ZIET U WEI. kerk uièreld Spaanse radio schaft Angelus af Priesters in Tsjechoslowakije moeten in militaire dienst ■ill IRIS OPTIEK ALLE BRILLEN HALVE PRIJS* tuT Ceidoe Sou? ant TWEEDE KAMER MOET KIEZEN: Ei BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 27 JANUARI 1981 PAGINf JËG Nieuwe kritiek op Nederlandse baby voedingsindustrie Er is opnieuw kritiek geuit op reclame-activiteiten van Nederlandse ondernemin gen die babyvoeding produ ceren. Dit blijkt uit een rapport van een internatio naal netwerk van babyvoe ding-actiegroepen (Ibfan), waartoe in Nederland het Oecumenisch Studie- en Ac tiecentrum inzake Investe ringen (OSACI) behoort. Het rapport, dat een over zicht geeft van reclame-ac tiviteiten voor babyvoe ding in ontwikkelingslan den gedurende 1980, is gis teren te Genève gepresen teerd. De geconstateerde reclame activiteiten zijn in strijd met aanbevelingen uit 1979 van de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) en van Unicef. In mei zal de WHO een code vaststellen waarin het com mercieel beleid van de baby voedingsindustrie aan ban den wordt gelegd. Ook de Nederlandse regering werkt aan het verbeteren van een verouderde wetgeving op de export van zuivelproducten. Tot de genoemde bedrijven behoren, behalve Nestle, de coöperatieve condensfabriek Friesland, Lijempf en Nutri- Acht voedselhulporganisaties, werkzaam voor ontwikkelingslan den, hebben zich aaneengesloten onder de naam „Euron-Aid". Het zijn particuliere organisaties uit ze ven verschillende Europese landen, sommige opererend vanuit een godsdienstige achtergrond, katho liek en protestant, andere zonder een dergelijke binding. Het regel matig overleg, vooral gevoerd sinds 1976, wordt afgerond met dit sa mengaan in een vereniging met een permanent secretariaat in Den Haag, dat gevestigd is bij de katho lieke mede-financieringsorganisa tie Cebemo. Euron-Aid zal voortaan gecoördineerd optreden bij de Europese van de EG. waar het de belangen van de particuliere organisaties behartigt. Van deze commissie ontvangen de in Euron-Aid gebundelde organisaties voedselhulp. In 1980 werd aldus via niet-gouvernementele organisaties, behorend tot de Wereldraad van Ker ken, de Caritasgroep, Oxfam, en klei nere ngo's, onder andere gedistribu eerd naar ontwikkelingslanden: 34.500 ton melkpoeder, 3800 ton boterolie en 44.500 ton meel. In de ontwikkelingslanden werkt Eu ron-Aid met een netwerk van parti culiere organisaties, die aan de basis staan, de aanvragen om voedselhulp formuleren en zorg dragen voor een efficiënte distributie. In 1980 heeft de samenwerking zich met name gecon centreerd op de Hoorn van Afrika. In Soedan heeft de samenwerking vorm gevonden in gezamenlijke aktiviteiten van de Wereldraad van Kerken en de Italiaanse caritas. In het algemeen richten de in Euron- Aid verzamelde organisaties zich niet allereerst op uitzonderlijke noodsitua ties. Waar mogelijk, wordt aansluiting gezocht bij ontwikkelingsprogramma's in gebieden, waar de EG of de plaat selijke regering, om welke reden dan ook, bepaalde bevolkingsgroepen niet bereikt. Voornaamste doel is het ge zond maken van een ondervoede be volking, ten einde de lokale voedsel- produktie op gang te brengen tot nor maal vereist niveau en de afhanke lijkheid van buitenlandse hulp op te heffen. Nu de grootste overkoepeling van hulpverlenende organisaties op dit ge bied tot stand is gebracht, kan extra- zorg worden besteed aan kwaliteits verbetering. Deze moet bestaan in een consistent, hoogwaardig beleid, ge richt op voorkoming van extreme noodgevallen onder de, volgens FAO- cijfers, reeds 500 miljoen ernstig on dervoede mensen in de wereld, een getal dat tegen het jaar 2000 dreigt op te lopen tot een miljard. Het hoofd van de Spaanse staatsradio, de socialist Eduar- do Sotillos, heeft aangekondigd, dat het dagelijkse Ange- lus-gebed voor de radio binnenkort komt te vervallen. Hij zegt deze maatregel te hebben genomen met het oog op de andere kerken en omdat toch niemand meer zijn werk onderbreekt om het Engel des Heren te bidden. Het Engel des Heren is een oud gebed in de r.-k. kerk, waarin de bijzondere plaats van Maria in het verlossingswerk van Christus overwogen wordt. Het werd vroeger gebeden aan het.begin van de dag, bij de werkonderbreking 's middags en bij het beëindigen van het werk 's avonds. Sotillos voegde aan zijn mededeling toe, dat de r.-k. kerk er in haar godsdienstige uitzendingen niet tekort aan zal komen. In plaats van het dagelijkse Angelus-gebed krijgt zij wekelijks twee uur extra tijd voor godsdienstige uitzendingen. Jonge priesters, die om gezondheidsrede nen vrijstelling van militaire dienst had den gekregen, worden in Tsjechoslowa kije nu toch opgeroepen. Het rooms-katho- lieke nieuwsagentschap KNA meldt uit Wenen dat tot dusver acht gevallen be kend zijn van jonge geestelijken die een oproep hadden gekregen om onder de wa penen te komen. De dienstplicht in Tsje choslowakije bedraagt twee jaar. Kerkelijke kringen zien hierin een nieuwe poging van de autoriteiten het aantal actieve jonge geestelijken nog verder te beperken. Verscheidene honderden priesters in dat land mogen naar schattingen van goed ingelichte kringen hun ambt niet meer uitoefenen. Volgens deze kringen hebben de strenge offi ciële toelatingsregels voor het priestersemina rie in Bratislawa en de bemoeienissen van het staatsbureau voor kerkelijke zaken er toe geleid dat er steeds minder jonge priesters worden afgeleverd en dat de behoeften van de parochies niet meer worden gedekt. De overheidsmaatregelen tegen jonge pries ters zouden samenhangen met de jongste be schuldigingen dat de rooms-katholieke kerk in Tsjechoslowakije een „geheime kerk" heeft opgebouwd, die tegen de staat samen zweert. Het Tsjechoslowaakse partijblad Prawda schreef onlangs dat het „politieke clericalisme" zich heeft versterkt en dat het functie" uitoefent. Wilde Ganzen in 1980 goed voor 4 miljoen De „Wilde Ganzen" te Hilversum hebben in 1980 ruim viej miljoen gulden ontvangen. Daarvan kwam 3,2 miljoen bi~ nen via de wekelijkse projectvluchten, ruim twee ton a giften ter vrije beschikking en 640.000 gulden als gevolj van testamentaire beschikkingen. Dit blijkt uit het zojuir verschenen jaarverslag van de stichting Wilde Ganzen/ kon over 1980. Wilde Ganzen ontving in 1979 bericht van een groot legaat, d. in de er opvolgende jaren beschikbaar komt. Daarvan is ii 1980 reeds 338.000 gulden ontvangen. Het totaal aantal giften in 1980 bedroeg 92.000. De hoogste be dragen kwamen binnen voor het radiopastoraat van ds. Kla^ mer (261.000 gulden), voor de slachtoffers van de aardbeving ir^ Algerije (145.000 gulden) en in Italië (ruim tweemaal zo ve 297.000 gulden). ll Paus qaat ook naar Alaska Paus Johannes Paulus II zal op 26 februari Anchoragt (Alaska) aandoen en daar een mis vieren. Dit bezoek sluipSE aan op zijn reis naar de Filippijnen en Japan. inneei De vlucht vanuit Tokio terug naar Rome maakt de paus oveln 1 de noordpool. Zijn vliegtuig maakt een tussenlanding in An' zal chorage. Het is de bedoeling dat Johannes Paulus II op 27 fer* bruari in Rome arriveert. Voi Als de paus half februari naar de Filippijnen vliegt, maakt h?£ m0 een tussenlanding in Karachi. Daar zal hij een ontmoeting heb£n &a ben met de aartsbisschop van die stad, kardinaal Joseph Cor "ena< ■Icties koni letstei jegaan Roemeense jezuiet tot zes jaar cel veroordeeld De Roemeense pater jezuiet Michael Godo, die in augustuiets ni 1979 werd gearresteerd, is tot zes jaar gevangenisstraf verning c oordeeld wegens een „economisch misdrijf". Dat meldt hei. Ne^ Oostenrijkse persbureau „Kathpress", dat zich beroept ojbt nie ooggetuigen. Godo, die 67 jaar is, had in zijn parochie in Baille Herculanf (zo'n 300 kilometer ten westen van Boekarest) een inzameling gehouden voor de bouw van een kerk. De Roemeense autoriteiten beschuldigden de jezuiet er van dal "W" I hij het geld had gestolen en dwongen hem ondanks ontlas*-^ tende getuigenissen van ongeveer dertig mensen het terug te geven. n£7~ Alle monturen model '80 50% korting waaronder Rodenstock, Metzier, Christian Dior enz. Tijdens de opruiming natuurlijk ook gratis oogmeting, levering op ziekenfondsrecept en reserveren is mogelijk. Leiden, Haarlemmerstraat 12, tel. 149866. Geld ligt op straat. Als u het daar tenminste neerlegt. U kunt het ook zelf in uw zak steken. Wilt u wat kwijt? Plaats dan een kleine advertentie in de Leidse Courant. Het kost bijna niets. Ook als u wat voordelig op de kop wilt tikken is een rubrieks advertentie de aangewezen weg. U bereikt 23.000 lezers, waaronder allicht iemand die heeft wat u zoekt. Het wordt u gemakkelijk gemaakt. Plaats uw tekst in onderstaande vakjes (één letter of letterteken per vakje) en in een oogopslag kunt u in de laatste kolom zien wat de advertentie gaat kosten.Prijzen zijn excl.4% btw Extra meevallertje! Als u de advertentie op drie achtereenvolgende dagen laat plaatsen, hoeft u maar voor 2 X te betalen. Bij 6 achtereen volgende dagen worden slechts 3 plaatsingen in rekening gebracht. NB. U kunt ons ook bellen» Ons nummer 071-122244 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 4,20 4,20 5,25 6,30 7,35 8,40 9,45 10,50 11,55 12,60 13,65 14,70 15,75 16,80 17,85 Deze advertentie De rekening sturen r Naam -Woonplaats- -Telefoon- Postcode brieven onder nummer 3,10extra) worden afgehaald brieven moeten worden doorgezonden bewijsnummer toezenden 2,60 extra) (aankruisen waf van toepassing is) Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: Leidse Courant, Antwoordnr. 349, 2300 VB Leiden. PEKING/TAIPEH/DEN HAAG In januari 1978, toen de Verenigde Staten de erkenning van Taiwan als zelfstandige staat introk ken, leefde er in de Volksre publiek China de verwach ting dat het eiland binnen een paar jaar als een „rijpe, kapitalistische appel in de communistische moeder schoot" zou vallen. Peking dacht dat Taiwan, als het volledig geïsoleerd zou ra ken, er uiteindelijk wel in zou berusten, dat het for meel, maar met volledige in terne autonomie, aan de Volksrepubliek zou worden toegevoegd. Voor China zou dit het voordeel hebben dat zij normale handelsbetrek kingen kon beginnen met het economisch zo sterke ei land en eventueel zelfs Tai wanese managers ertoe zou kunnen verleiden te komen helpen bij de opbouw van het vasteland. Bij dit vooruitzicht sloeg het Kwomintang-regime de schrik om het hart. De regering in Taipeh voelde niets voor inlij ving bij de Volksrepubliek, omdat dit naar haar mening toch vroeg of laat zou leiden tot onderworpenheid aan de communistische heersers in Peking. Koortsachtig begon men zich te beraden op tegen maatregelen. Het was in dit klimaat dat de ster van Frede rick Chien kon gaan rijzen. Deze 45-jarige onder-minister van buitenlandse zaken, opge leid aan de Amerikaanse Yale- universiteit, pleitte ervoor de banden met zoveel mogelijk andere Westerse landen te verstevigen en het land daar door minder afhankelijk te maken van de „grillen" van de VS. Daartoe zou Taiwan ge bruik moeten maken van al bestaande officieuze relaties op cultureel en vooral op econo misch gebied. Studie Chien, die inmiddels is opge klommen tot secretaris-gene raal van de Kwomintang, had naar verluidt ook al voor ogen hoe vastgesteld zou moeten worden welke landen het meest vatbaar waren. Hij gaf opdracht te bestuderen hoe de economische situatie was in de verschillende Westeuropese landen en hoe de regeringen daar aankeken tegen de Volksrepubliek. De studieclub kwam uiteindelijk tot de con clusie dat Nederland en Frankrijk het meest geschikt waren voor een toenaderings poging. Groot-Brittannië viel naar men zegt af, omdat het met zijn kroonkolonie Hong kong te veel afhankelijk is van de goodwill van de Volksrepu bliek, en West-Duitsland, om dat het als enige op vrij grote schaal handel drijft met China. Het offensief in de richting van Parijs is al ingeleid, door de bestelling van drie Airbus- vliegtuigen ten behoeve van China Airlines. Wat Nederland betreft consta teerde Taipeh een bijna wan hopige positie in de zware scheepsbouw. Dat zou de man nen van Chien op de gedachte hebben gebracht twee vliegen in één klap te kunnen slaan. Want sinds de VS de relaties met Peking belangrijker wa ren gaan vinden dan die met Taipeh, was het voor het ei land vrijwel onmogelijk ge worden geavanceerde wapens te kopen. Zo weigerden de Amerikanen pertinent moder ne onderzeeërs te leveren, die Taiwan nodig meent te hebben voor beheersing van de zeè- straat, die het scheidt van het vasteland. Wellicht zouden de Nederlanders er in hun om standigheden (behoud werkge legenheid) wel toe te verleiden zijn de oorlogsschepen te bou- Muziek Uit de feiten valt te reconstru eren dat Frederick Chien de zaak van twee kanten besloot te benaderen. Het was in no vember 1979 dat Rijn-Schelde- Verolme werd benaderd, aan vankelijk alleen met de mede deling dat er wellicht opdrach ten waren voor elektricteits- centrales en voor hulpsyste men voor nucleaire installa ties. Maar toen directeur Veld hoen in Taipeh aankwam, kreeg hij te horen dat er nog wel meer te vergeven was, on der andere orders voor mari neschepen. Een paar maanden later belandde het tweede-ka merlid Ploeg in Taiwan. Deze VVD'er werd te verstaan ge geven dat het eiland grote be hoefte had aan onderzeeërs en of hij met zijn connecties er niet voor zou kunnen zorgen dat de Nederlandse regering toestemde in een levering daarvan door RSV. „Als die order inderdaad doorgaat, is dat mede te danken aan mijn inspanningen," aldus Ploeg. Zo bereikte Chien dat de Ne derlandse regering van ver scheidene kanten onder vuur werd genomen. De president- directeur van RSV, A. Stikker, ging op bezoek bij minister Van Aardenne (economische zaken) en vroeg of zijn con cern toestemming zou kunnen krijgen voor export van de on derzeeërs. EZ-kringen zeggen dat het Stikker weinig moeite kostte de minister voor zijn plan te winnen. Deze was zich er zeer goed van bewust dat de staat inmiddels negenhonderd miljoen had gestoken in het overeind houden van RSV. Een order ter waarde van een miljard en bovendien contant te voldoen, klonk hem als mu ziek in de oren. Stikker kreeg de verzekering dat er alles aan gedaan zou worden hem te helpen. Van Aardenne kon dat des te gemakkelijker zeggen, omdat hij van zijn partijgenoot Ploeg had begrepen dat ook de VVD-fractie veel waarde hechtte aan het doorgaan van de order. „Stuitend" Inmiddels wist een andere partijgenoot, minister Van der Klaauw nog van niets, hoewel hij als bewaker van het bui tenlands beleid advies zou moeten uitbrengen over de door Van Aardenne te verle nen vergunning. De van EZ, die wel kon den dat zijn collega nu niet be paald in gejuich zou uitbar sten, achtte het verstandiger dat RSV nog een tijdje in alle stilte vorderingen zou kunnen maken in de onderhandelin gen met Taiwan. Pas toen de reis naar China In het verschiet kwam, die hij sa men met premier Van Agt zou gaan maken, werd Van der Klaauw ingelicht, evenals de andere ministers. In Peking informeerde de BZ-minister bij zijn ambtgenoot Huang Hua hoe de Volksrepubliek aan keek tegen relaties van Wes terse landen met Taiwan. Te gen normaal handelsverkeer bleek geen bezwaar te bestaan, maar wel tegen alles wat de status van Taiwan zou kunnen verhogen, zoals de levering van oorlogstuig. „Ik had deze informatie nodig om ze in te kunnen brengen in het kabi netsberaad", aldus Van der Klaauw een week geleden. Hij ontkende overigens catego risch dat hij met Huang Hua over duikboten had gesproken. Premier Van Agt had dat twee dagen daarvoor gezegd, in een poging het verwijt van de hand te wijzen dat hij er zeer onverstandig aan had gedaan in Peking zijn mond te hou den. China maakte van deze uitspraak handig gebruik door de minister-president te be tichten van een „stuitende" leugen. Volgens Peking pro beerde Van Agt zo de indruk te wekken dat de Chinese re gering mild gereageerd zou hebben op de mogelijkheid van levering van oorlogssche pen aan Taiwan. Dreigementen Hoe het ook zij, de reactie van de Chinezen loog er niet om. Vooral toen het kabinet de weerstand van Van der Klaauw, die onder verwijzing naar het Nederlandse China- beleid van de laatste acht jaar even met aftreden dreigde, had gebroken en ook de Twee de Kamer akkoord was gegaan met levering, begonnen zij pas goed. Ambassadeur Kneppel- hout werd in Peking op het matje geroepen en kreeg te ho ren dat de diplomatieke be trekkingen zouden worden te ruggebracht tot het laagste ni veau, dat van tijdelijk zaakge lastigden. Ook zouden de ge volgen voor het Nederlandse bedrijfsleven niet mals zijn. De druk werd zo ver opgevoerd dat het kabinet-Van Agt er niet aan ontkwam zich ten tweede male over de zaak te buigen. Maar ook nu werd het advies van Van der Klaauw in de wind geslagen. „Voor her roeping zijn zeer zwaarwegen de redenen nodig. Wij vonden de redenen niet zwaarwegend genoeg," aldus Van Agt. Inmiddels gaat de pressie van de Volksrepubliek nog steeds door, ook via de partners in de EEG. De Kamer praat deze week 'weer over de duikbo ten en ook de Chinezen weten heel goed dat er in de CDA- fractie maar een paar man hoeven te gaan schuiven en er is een meerderheid tegen leve ring. Vandaar ook dat de Chi nese ambassade fractieleider Lubbers voortdurend in ge sprekken op de hoogte stelt van de jongste ontwikkelin gen. Zo is het geleidelijk tot de meesten in politiek Den Haag doorgedrongen dat het de Volksrepubliek bittere ernst is. Voor minister Van der Klaauw is dat laatste geen ver rassing. „Ze moeten wel, an ders is wat Taiwan betreft het hek van de dam". Hij bedoelde daarmee dat als China zich niet fel verweert, ook andere Westerse landen Taiwan wel eens met andere ogen zouden kunnen gaan bekijken, met name de Verenigde Staten on der president Reagan. Deng Xiaoping Volgens China-kenners komt daar nog bij dat de vice-partij- voorzitter Deng Xiaoping zelf dreigt af te gaan. Hij was de drijvend kracht achter de nor malisering van de betrekkin gen met de VS en de versoepe ling van de houding tegenover Taiwan, in de verwachting dat dit het in de aanhef beschre ven resultaat zou opleveren. Nu het eiland steeds verder buiten het bereik van het vas teland lijkt te komen en de VS de goede relaties met China niet zo belangrijk meer schijnt te vinden, zou Deng niet an ders kunnen dan Nederland hard aan te pakken. Temeer omdat Taiwan geen gelegen heid voorbij laat gaan om zijn succes van de daken te schreeuwen. Vanuit die redenering kan ons land ervan verzekerd zijn dat het eventueel van China nog heel wat te verduren krijgt. En als doorgaat wat de heer Stikker in Taipeh op de televi sie heeft gezegd, namelijk dat ook de bemanningen van de onderzeeërs in Nederland zul len worden opgeleid, lijdt het geen twijfel dat de Volksrepu bliek alle betrekkingen met Nederland verbreekt. „Voor het eerst hebben wij ruzie met een kwart van de wereldbe volking," zo merkte iemand van het ministerie van buiten landse zaken één dezer dagen cynisch op. RIK IN T HOUT )ORR l kort fgelse ,n de (orgel m de elde a emen ■atie Jkende komn tW( jlS m el Ide ti brac ning. po lefl ich rtigë (ad k order fenties Intaki fel afv (vend

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6