i>Leegstandwet Jioet er op korte sermi jn komen aterbedden: slaaptoestand die ook voor Nederlandse gegadigden vooruitzicht biedt ^een hoopvol Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. PAGIlj/ 'AD/REGIO LEIDSE COURANT IOON IDEAAL BEURS IN LEIDSE GROENOORD HALLEN BREIDT ZICH UIT DINSDAG 27 JANUARI 1981 PAGINA 5 met de 1001 ideeën. Het ideaal blijft gelukkig een zaak die met z'n tijd meegaat. Anders zou zo'n beurs kunnen afficheren: „Zie vorig jaar". Dat neemt niet weg, dat ik me afvroeg: hoe zal een gezond bed er dan wel over honderd jaar uitzien? Misschien, dat er dan weer iets beters voor de wervelkolom is uitgedacht. Lariekoek, zonder meer: Napoleon had ook genoeg aan vier uurtjes slapen op een hard onderontwikkeld veldbed. En hij legde het loodje op een ijzeren ledikant, zonder een matras met plastic vulling. De beurs gaat verder, en men komt er allerlei andere attracties tegen. Mensen, die niets met waterbedtrauma's te maken hebben, tonen er bijvoorbeeld aquarellen en etsen, en ze vertellen er ook over. Op een stand van Het Ambacht uit Ter Aar zal een houtbewerker bezig zijn met aanpakken en verlijmen of belijmen van eikenhouten meubelen. Uit Stompwijk, op de grens met Zoeterwoude, komt een meubelatelier laten zien hoe je antieke en moderne tafels en stoelen kunt voorzien van een nieuwe, enkele decennia tartende, bekleding. Een wat resonerende prelude: de beurs wordt morgenavond om zeven uur geopend door ingehuurde Pierre van Ostade, de reclamestem (bij de „prijzenregen") op de achtergrond bij uitstek, die als vermeende gulle gever tijdens Willem Ruisshows zoveel te vergeven heeft gehad. Gegalm, dat ondersteund wordt door inderdaad een stel prijzen, waarvan de eerste bezoekers kunnen profiteren. Ha!, een leuke prijs misschien; kom daarom meteen naar de opening...! Ja, dat krijg je, als je als publiciteitsman moet opereren tussen „verhaal en aanbod". Wel, men ziet maar. Opening woensdagavond om zeven uur en daarna beurs tot tien uur. Donderdag, vrijdag en zaterdag, kunt u terecht van één tot vijf uur 's middags avonds. De laatste beursdag is zondag 1 februari, van twaalf tot vijf uur. Toegangsprijs: voor volwassenen 4 gulden 50; kinderen en houders van een 65-pluskaart betalen een rijksdaalder. V andere zij" kun je beter niet doen, want je deint een slapende mee, en die wordt dan weer wakker. Er zijn evenwel ook met water gevulde bedden die voorzien zijn van stabilisatoren, een soort golfbrekers, die de deining tot een minimum kunnen beperken. Ik werd er niet zeeziek. „En het is zo gezond, en ook een belevenis", zei een meneer, die bij de voorbeschouwing de vrijblijvende deiners van informatie voorzag. De meneer vertelde ook, dat er ziekenhuizen zijn die interesse voor waterbedden hebben. En dan: waterbedden contra het bedwateren. Want dat zit er ook in, vanzelsprekend. Het blijft gezond en bevorderlijk; in welk opzicht ook. Water verversen? Hooguit eens per jaar. En periodiek een scheutje algen-reiniger erin, want het zet daarbinnen, onder al die bedlegerigheid, wel aan. Overigens niet iets om wakker van te liggen. Naar mijn „eigen persoonlijke berekening dus wel", zul je een uurtje vroeger naar bed moeten gaan om aan de vereiste of vermeende nachtrust toe te kunnen komen, de tijd van nagolven en tussengolven in rekening nemend. Erg prettig blijft toch wel het besef, dat „je op alle plaatsen evenveel steun hebt' Nu moet ik wel bekennen, dat ik nooit, waar dan ook, beter heb geslapen dan in, althans op, m'n eigen „gewone" bed, waar nu de spiraalpunten hoogst irriterend door het dek heen beginnen te priemen. Zowel aan de „zomerzijde" als aan de „winterkant". Maar dat kan een kwestie van jaren en van gewenning zijn. Natuurlijk is dat gewenning, na jaren. In de dienstplichtige jaren sliep je ook, als een geknakte roos, op een stevig gevuld stromatras. En dat golfde evenzogoed al niet zo bestig. Wat is een mens, de ontwikkelingen in aanmerking genomen, toch vindingrijk! Dan mag het waterbed voor mijn part best de nabije toekomst zijn, zoals het eens koek en ei was in het midden-oosten. Tot aan die vervanging wil ik best eerst m'n eigen veertoestand ten einde toe verslijten. Genoeg over het waterbed op de Woon Ideaal Beurs, Leidse beurs was deze keer weer groter dan in voorgaande jaren. De beurs is in Leiden tot een begrip geworden. De Groenoordhallen, die toch waarlijk reusachtig genoemd kunnen worden, zijn eigenlijk te klein om alle potentiële deelnemers te huisvesten. Vorig jaar telden we 32.000 bezoekers, ditmaal worden er zeker 35.000 tot 40.000 verwacht". Normale prognose-taal van beursopzetters: elk jaar wordt het weer groter. Maar toch: steeds meer mensen, al moeten er nog zo veel buikriemen worden aangehaald, willen op z'n minst komen kijken hoe een „woon-ideaal" er zoal uitziet. Kopen is dan nummer twee. „De bezoekers kunnen zich vooral oriënteren bij de 63 stands met afmetingen die variëren van 4500 tot 9 vierkante meter", aldus de heer Laan. Een ferme „trekker", die mogelijk aanleiding zal geven tot hilariteit, belooft het waterbed te worden. Een aantal van die curieuze bedden gaat zelfs „de grootste waterbeddenshow yan Europa" vormen. Het waterbed centraal dus. Een centraal gesteld waterbed wordt zeker een rond geval waarop een kindercrèche gevestigd is. Tegen zo veel gerobbedoes moet de constructie wel bestand zijn, hetgeen de fabrikant dan ook wil aantonen. Het waterbed: vooral badend in populariteit aan de Amerikaanse westkust maar niet alleen daar: immers, volgens een recent onderzoek slapen twee van de tien Amerikanen en Canadezen op een waterbed. Ouwe koek, eigenlijk, al kijkt het merendeel der Nederlanders er nog wat vreemd, om niet te spreken van schaterlachend, tegenaan. Bereids de voorvaderen van de huidige Iraniërs, perzische kameeldrijver, sliepen op hun watervoorraad die ze meevoerden in aan elkaar genaaide geitevellen. En tijdens de tweede wereldoorlog werden slachtoffers met brandwonden in Engeland op waterbedden verpleegd: het verschijnsel „doorliggen" kwam daardoor bij hen niet voor. En wij, na zo veel jaren, hadden dat nog maar steeds niet door. De komende beurs kan opheldering hieromtrent verschaffen. Als je zelfs geheel overeenkomstig je geweten zou handelen, werd het „gewone" bed bij het grofhuisvuil gedeponeerd. Immers, wat manifesteert zich bij (bijna) ons allemaal thuis, tijdens de nachtrust? Je zou bijkans niet meer naar je gewone bed willen, „vanwege de overmatige druk die knelpunten creëert, de bloedcirculatie hindert en woelen en draaien veroorzaakt; de wervelkolom wordt vervormd en de rugspieren raken overbelast". Grote hemel, en dan denk je eens fijn te kunnen uitrusten! Het waterbed, daarentegen (we zouden het grafisch kunnen weergeven), „verleent gelijkmatige steun aan het hele lichaam; het bloed kan vrij circuleren en de wervelkolom behoudt de natuurlijke houding. De benen liggen iets hoger, wat de bloedsomloop vergemakkelijkt". Ja ja, tenminste als je maar stil ligt. Want wat heb ik zelf mogen ervaren, toen ik, uiteraard geheel vrijblijvend, op een waterbed mocht gaan liggen? Je zou een variant op „land in zicht" kunnen gebruiken: water in zicht! Allereerst bemerkte ik, dat je niet ligt, maar vaart. Men begeeft zich, bij het ter bedde gaan. te water. Onmiddellijk ontstaat er een golfbeweging, een effect van heen en weer. De bedden zijn breed, erg breed, en een twee-persoons valt gemakkelijk door vier lieden te bevaren. Je raakt pas uitgegolfd als iedereen stil ligt. Muisstil, doodstil; bij de minste beweging begint het gerol opnieuw. „Effe op de Een vertegenwoordiging van de „Leidse matras" (voor deze keer niet schrijvend), op een deinend waterbed. Van slapen kwam niets meer apen en wakker jgen: hoogte- en v eptepunten in 's |ü||ensen leven die vijf igen lang in de Leidse roenoordhallen aterieel de aandacht llen krijgen die ze brdienen. „De lederlander slaapt man t(echt'\ zo beweert men sticht in kringen van bedden- nog nih slaapkamer- stichtiiWbelverkopers, die zal hefgunstig kijken naar daartcun collega's in de ons aan (friringende landen, ie ft </aar men aan memjaapplaats hoge eisen imissieielt. Er schijnt zelfs een lissie fierkoper te zijn geweest e fond'ie eens verzuchtte: „Als re doel hoort hoe sommige 1J Nederlanders slapen, dat ^jzen je de haren te ontfeierge...." de sme nfositf!et het wakker liggen lijkt !jpos,tl>t een stuk beter te gaan, h ook op dit punt kunnen ■T aangename voorzieningen rorden getroffen. Was de laapkamer in vroegere jjden, volgens een expert de sluitpost op de begroting pn de woninginrichting: in Ie slaapkamer komen de östen immers toch niet, ingzamerhand is er een [entering waarneembaar". Boeten we „er 's nachts wel ens even uit", dan kan dat onder bezwaar voor degene iloopt. I- doorgaans partner ie emjenoemd die rustig blijft d maa|oorslapen: druk op-een n lijd^nopje en een lamp onder let bed geeft dan een 'aarscttrijklicht over de vloer, weer (odat men nergens tegenaan I toerbehoeft te stoten. Wat verleaatuurlijk wel gebeurt als je de tast je weg moet ziei vinden. Alle mogelijke viezen en nog veel mee :eft de komende Woon leaal Beurs te bieden, nken, tafels, gordijnen, iloerbedekking, kenkasten, i leubels, isolatiematerialen, iplete of incomplete pkamers, veel open tarden ook (een fabrikant op verzoek „ir in menig artiest (laatste het bedrijf al t raai exempla. L Qi K>k de doe-het-zelf-st J naakt furore onder de Inutselaars), alles te kust t keur. De Woon Ideaal die morgen haar werk igint, wordt voor het vijfde ihtereenvolgende jaar als voonmanifestatie" in de roenoordhallen gehouden, 'rganisator F. M. Laan i itimistisch: „De langstelling nginrichters i erd JRGEMEESTER IN KRAAKNOTA: idi eb en wa^ 1 ïjnspl won ej aucra fectie slid vf» valt, Ier, hf verigBd' politi j( de p JDEN Een spoedige Jtandkoming van de standwet is volgens kfgemeester C. Goe- p op korte termijn dzakelijk. Dat rijft de Leidse bur- vader in een nota r het politieoptreden kraakacties. Een ge- ntelijke antikraak- ordening is volgens echter niet wense- kheden zijn om al of niet grijpen bij kraakacties. bij wat betreft de die door de gemeente len toegewezen is het de burgemeester te bepa- of tot ontruiming wordt rgegaan. „Aangezien het 'v itschappelijk ongewenst it het gemeentelijk distri- ebeleid wordt doorkruist meen ik dat in alle gevallen een gekraakte distributiewo ning moet worden ontruimd. Als de woning met goedkeu ring van de eigenaar zonder woonvergunning is betrok ken kan de woning na de ontruiming gevorderd wor den", aldus Goekoop in de nota. Voor de overige woningen zal de eigenaar via de rech ter een ontruimingsbevel proberen te krijgen. De bur gemeester is dan verplicht om aan de ontruiming mee te werken maar mag zelf het tijdstip van de ontruiming bepalen. Wanneer de kraak- actie binnen 24 uur wordt geconstateerd, zodat er nog geen sprake is van huisrecht van de krakers, kan de bur gemeester in overleg met de officier van justitie en de commissaris van politie de woning laten ontruimen. Van belang hierbij is of er inderdaad van leegstand sprake is of dat er bijvoor beeld verbouwd wordt. „Wanneer er van leegstand sprake is, treedt de politie slechts op wanneer zij op he terdaad overtredingen con stateert (bijvoorbeeld vernie lingen) die om beëindiging vragen", aldus de nota. Wan neer dit niet het geval is, zul len de krakers slechts na een door de eigenaar gevoerde rechtsprocedure worden ver wijderd. Bij elk „kraakgeval" zal echter eerst getracht wor den op vriendelijke wijze overeenstemming met de krakers te bereiken. Bij de bestaande regelingen is het nog niet zo dat de offi cier het kraken van een leegstaande woning wil kop pelen aan het feit of de wo ning in het leegstandregister staat vermeld. De gemeente raad sprak zich bij de laatst gehouden begrotingsbehan deling voor een dergelijk koppeling uit. Deze houdt in dat wanneer een woning in het leegstandregister is aan gemeld de eigenaar kraakbe- scherming geniet. De woning zal bij een kraakactie wor den ontruimd. De gemeente raad wil dat wanneer een leegstaande woning niet is aangemeld de eigenaar via de rechter zijn gelijk moet proberen te halen doch de officier is het niet in alle ge vallen daarmee eens. Wan neer de nieuwe leegstandwet in werking treedt, is deze koppeling wel aanwezig. Aangemelde leegstaande wo ningen zullen zolang zij in het leegstandregister staan ingeschreven kraakbescher- ming genieten. Hiervoor staat een minimum-periode van 9 maanden, de tijd die de gemeente nodig heeft om tot vordering over te gaan. Inge schreven gekraakte wonin gen kunnen dan zonder ge rechtelijke procedure wor den ontruimd. „Het is van belang dat er bij niet aanmelding van de leeg stand een vervolgingsbeleid tegen de eigenaar wordt in gesteld", aldus Goekoop: „Momenteel stelt justitie zich nog wat afwachtend op ook al omdat er veel haken en ogen aan zitten. Wanneer de nieuwe leegstandwet in wer king treedt, verwacht ik ech ter dat justitie wel degelijk een actief vervolgingsbeleid zal gaan voeren tegen het niet aanmelden van leeg stand". Op het niet melden van de leegstand staat vol gens het regeringsontwerp leegstandwet een straf van 25.000 gulden boete of 4 we ken hechtenis. Het initiatief wetsontwerp gaat uit van 5000 gulden boete of 3 maan den hechtenis. LAATSTE LEIDSE WOL-JUBILARIS De heer J.J. Beij (59), die gisteren de zilve ren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst gespeld kreeg, is de laatste, die een jubileum te vieren heeft bij de Leidse vestiging van de Leidse Wolspinnerij. Binnenkort wordt de Leidse vestiging definitief opgedoekt en verdwijnt een deel van het personeel naar de Leidse Wolspinnerij in Veenendaal. Zo ook de heer Beij, die gisteren precies veertig jaar bij de „Leidse Wolclub" werk zaam was. Burgemeester Goekoop speld de de jubilaris de versierselen gisteren op. Door de vele veranderingen, die het bedrijf intern heeft ondergaan, moest de heer Beij nogal eens in andere situaties werken dan hij gewend was. „U zit hier waarschijnlijk met gemengde gevoelens. Aan de ene kant bent u natuurlijk blij, maar aan de an dere kant denkt u wellicht aan de verdwij ning van het bedrijf waar u vele jaren werkte, uit Leiden, dat brengt verdriet met zich mee, denk ik. Maar ik hoop, dat u de kracht om steeds opnieuw te beginnen ook nu weer kunt opbrengen," aldus Goe koop tot de jubilaris. Vervolgens werd Beij overladen met cadeaus, waaronder een dames- en een herenhorloge (hoewel hij altijd strikt op tijd is) en een rijwiel. Daar mee kan hij eventueel nog ongeveer twee jaar naar Veenendaal pendelen. Na die twee jaar maakt Beij waarschijnlijk gebruik van de VUT-regeling.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5