Noviteiten van vakbeurs „KARWEI 81" Zelf doen hoort bij het huishouden" len esc BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 27 JANUARI 1981 PAGINA IITEf UTRECHT De vakbeurs Karwei '81 die van 26 januari tot en met 1 februari in de Jaarbeurshal- blieksdagen. Particulieren zijn op laatstgenoem de dagen hartelijk welkom tussen tien en zes uur len in Utrecht gehouden wordt, kent dit keer vier in de Marijke-, Bernhard- en Irenehal. Prijs 6,50 dagen voor de vakhandel; vrijdag 30 en zaterdag 31 januari alsmede zondag 1 februari zijn pu- per persoon. De avondopeningen zijn afgeschaft, vanwege de geringe animo in voorgaande jaren. Onzichtbaar tochtband met tien jaar garantie De nationale kierenjacht heeft ondersteuning ge kregen met onzichtbaar „Jezet"-tochtwering, een strip op polyester-basis met een (uiteraard) zelf klevende laag die op deuren, ramen en andere kieren van verschillend materiaal toe te passen is. Zo op het gezicht lijkt het ei van Columbus ver pakt te zitten in de „onzichtbaarheid", doch de consument moet het zoeken in de duurzaamheid. De fabrikant garandeert de vering op 20 jaar, het spul verdraagt windkracht 10 gemakkelijk, kan tegen min 40 graden en plus 90 graden Celsius en is bovendien totaal weerbestendig. De tochtwering dicht kieren van een centimeter, doch kan inge drukt worden tot 6 mm en daardoor zal er nim mer „klem" optreden. Dat men de strip niet kan zien, komt door de doorzichtigheid: het neemt de kleur aan van de ondergrond. Wanneer men in het gehele huis deze strip aanbrengt, wordt een energiebesparing van 30 procent bereikt. Daarnaast is het ook geluid dempend. Fabrikant Jezet BV in de hoofdstad komt tot deze krasse conclusies, omdat de strip vanaf 1964 be proefd is in flats, eengezinswoningen, bejaarden en ziekenhuizen. Er is inmiddels octrooi aange vraagd. De kosten? Twaalf meter voor een tientje en dat is voldoende voor twee normale deuren. Rolykit voor boor machine of zo rolt óók goed Het grote nieuws van Karwei '80, de „Rolykit", een opbergsysteem waarvan in het afgelopen jaar 175.000 stuks verkocht zijn (tegen prijzen van res pectievelijk 39,- en ƒ49,-) krijgt een vervolg in de Rolykit S 18, waarin ook grotere gereedschappen als werphengels en zelfs (kleine)boormachines passen. Er kunnen dus grote en kleine artikelen op een plaatsbesparende en handige manier wor den opgeborgen en ook vervoerd en dat succes legt de fabrikant, Vandermolen BV in Purme- rend, geen windeieren. De S 18 heeft een advie sprijs van f 69,-. Ter illustratie: In Nederland hebben al 150 perso nen een werkkring gevonden door deze vinding, die vorig jaar een absolute - en waarschijnlijk de enige echte noviteit van de Karweibeurs was - en de toekomst ziel er gunstig uit. Er zijn kontakten en kontrakten ene mogelijk een produktie van 1,2 miljoen stuks in West-Europa opleveren en in de VS en Canada zijn licentiehouders die een pro duktie van 1,5 miljoen Rolykits gecalculeerd heb ben. Voor het systeem is overigens patent aange vraagd of verleend in 28 landen. Vario-ver8tekbak Aluminium voorzet ramen: levenslange levensduur Het prachtige metaal aluminium: hard maar buig zaam en sterk, licht in gewicht, stootvast en mooi, is een materiaal waarmee de gemiddelde doe-het- zelver niet zo vertrouwd is. Dat komt wellicht omdat het aanbod op de DHZ-markt gering is. Aluart Aluminium in Zeist heeft een kentering ontdekt en speelt op de nieuwe trend in met een speciaal DHZ-programma: voorzetramen, tafels en verstekbakken. Volgens de fabrikant kan men beter ter besparing van energie aluminium voorzetramen maken dan dubbel glas (laten) installeren omdat de spouw in het fabrieksmatige glas hooguit 1,2 cm breed is. Voor een goede isolatie is 1,5 tot 2 cm nodig en daarom is het AA-voorzetraamsysteem daarop ge baseerd. Voor het maken van een profiel (het 4 mm dikke glas moet men apart kopen) van twee bij twee meter is geen verstekzagen noodzakelijk, omdat AA een systeem van kunststof hoekverbin- ders heeft uitgedacht. Verstek zuiver wordt hier mee gegarandeerd. De profielen kunnen dan ook gemaakt worden in variabele lengten en breedten. De kleuren zijn naturel en bruin gemoffeld en de prijs is 20,- per meter. Een noviteit is volgens AA aluminium tafels die als bouwpakket te koop zijn vanaf ongeveer f 140,- per stuk. Het slimme bij de constructie is een uitvinding met ingenieuze „onzichtbare" ver- binders, die de vierkante buizen van binnenuit stabiel met elkaar verbinden en een belasting van 100 kilo kunnen verwerken. Op elke willekeurige plaats kan een hoekverbinding tot stand gebracht worden. Het zogenaamde Mobila-systeem is met accessoires sterk uit te breiden tot bijvoorbeeld wandmeubels, stereotorens, plantenbakken, e.d. Het in elkaar zetten is een zeer simpele zaak. Verstekbakken Ieder huis moet onderhand wel een verstekbak in het rek hebben staan, maar de al genoemde firma voegt daaraan een nieuw type toe. Van aluminium natuurlijk. De „Vario" is geschikt voor elk doel en standaard voorzien van twee prisma's en een in- stelschroef. De bak kan met lijmtangen op de werkbank vastgezet worden en dus kan men met twee handen werken. De twee gleuven: één van 45 graden en één van 90 graden maken de bak compleet. Voor 60,- is het apparaat ook nog schitterend verpakt Schoenlappertje spelen loont misschien Nu de gemiddelde schoenreparatie (hakken en zo len) zo'n drie tientjes kost, loont het misschien de moeite zelf voor schoenlapper - te gaan spelen. Onze Oosterburen, de Duitsers, doen dit allang en handelsonderneming RURO in Amsterdam ziet wel brood in het op de markt brengen van een schoenreparatieset, het zogenoemde „Self-Soling"- programma. Allereerst dient men te beschikken over een schoenmakersleest. Voor 25,- wordt dit attribuut Behangafsnijder geleverd. Andere" benodigde apparatuur als hamer (niet denken: ik gebruik wel een gewone hamer; die heeft geen ronding, waardoor men in de zool of hak kuiltjes slaat), speciaal mes, een rasp, schuurpapier, diverse lijmen enz., zijn afzonderlijk verkrijgbaar. En dan natuurlijk de zolen en hak ken. Een stel rubberzolen voor een kleine dames schoen kost 3,50. In leer uitgevoerd en normale maat 8,- en aangaande herenschoenen is de prijs ongeveer 11,-. Men zal inmiddels geconstateerd hebben dat de eerste uitgave nogal in de papieren loopt en dus is het vanzelfsprekend dat het schoenlappen zelf-doen aantrekkelijk is wanneer het gaat om het herstellen van relatief dure schoe nen. In het andere geval kan men beter een paar nieuwe stappers aanschaffen. Expansieplug Een aantal jaren geleden was het wel eens een probleem iets aan de muur te hangen, omdat met éénvoudige boormachientjes geen gaten voor pluggen gemaakt konden worden; thans kent het probleem een omgekeerde volgorde: de boor vliegt erin, de plug volgt en verdwijnt in de isolatie- adem-ruimte. Met het Amerikaanse Toggler systeem kan dit eu vel met succes bestreden worden. Cannon in Am sterdam introduceert het zogenaamde schroef-an- ker, een uit één stuk bestaande - van polypropy- leen vervaardigde - expansieplug, die bij het weg vallen van de „tegendruk" als het ware de „ar men spreidt" en zichzelf verankert. Men kan er daarna gewoon een schroef indraaien. Een varia tie is de plug met een haakje, waaraan men veer tig kilo kan hangen. De Toggler verenigt dus twee functies in zich en dat is gemakkelijk en voor komt teleurstelling. De Amerikaanse producent heeft er 250 miljoen stuks van verkocht. Behangafsnijder Behangen wordt kinderspel met de nieuwe be hangafsnijder van Dethon in Terneuzen, want daarmee kunnen de banen steeds op de juiste maat, precies haaks en haarscherp worden afge sneden. Het apparaatje heeft een metalen as waar om de rol behang wordt geschoven. Een veer klemt de rol vast en zorgt ook bij het afrollen dat het behang gelijk blijft lopen met de zijkant van dé behangtafel. De banen kunnen zowel in de breedte als in de lengte worden afgesneden. De behangafsnijder (in breedten van 55 en 60 cm) is voorzien van een aflegbakje voor het tijdelijk opbergen van alle spullen die bij het behangen no dig zijn en is bij voorkeur te monteren op de Det- hon-tafels. Dit laatste zou kunnen betekenen dat men die tafel erbij moet kopen, maar de snijder past op andere behangtafels ook prima. Met een paar schroeven zit het ding voldoende vast. De prijs is 22,50 Keuken renoveren voor 200 gulden Met de kreet „een beetje minder meer" worden we op den duur allemaal geconfronteerd en aan- NDEN sluitend daarop wordt ook weieens door die e^n(je gene beweerd dat de Nederlanders afstand moetetjsh Le doen van enige luxe. Het is bekend dat we ons i^gg v de loop van de zeventiger jaren voorzien hebbejj (min van luxe keukens - soms meer luxe dan funktio) toeg neel - en dat de badkamer (dat toch primair ee^ twee privévertrek hoort te zijn) er ongelooflijk moqtregel, moet bijstaan voor het geval dat een onverwachtw gast plotseling overdadige hygiëne wil toepassej van (je mag toch verwachten dat zo'n persoon qiien jn i reinheid best een keertje de douche mag overslaaf2e <je e als al veel overlast op het conto mag worden bijg^ ramj schreven?) of omdat men in materiële zin mo«v00rts] opboksen tegen familie, vrienden en kennissen, j ineen Voor degeen die het één en ander willen combina^once ren, die luxe willen bedrijven en ook „inleveren heeft Fetim BV in Amsterdam iets buitengewool°mvanJ aardigs en kostenbesparends geïntroduceerd: renovatieplan „Renotex" en „Reno-rustiek". E-_wensei natuurlijk gaat het dan om praktische wenkef.1. 6ewa voor het gigantische leger van DHZelvers in on1'"*»611 land. Het betreft keukens, het zorgenkind in ve!*1.61 huishoudens, omdat dit vertrek jarenlang eek stiefkind van het huishoudelijk budget is gewees.^J^fï terwijl toch de keukenprinses (van welk geslactf dan ook) er vele jaren van het leven doorbreng ^°.r® 1 Fetim mikt niet op de onpraktische keukens a >6 tijdens revolutiebouw her en der werden geplaat - een totale vernieuwing is in zo'n geval naast he praktische deel ook noodzakelijk uit oogpunt va i veiligheid - maar specifiek op de renovatieproje< .ei ten in huur- en koophuizen. De trend dat huui'reJ^" ders er niet aan dachten iets te veranderen-verbe teren in hun woningen, „omdat men het toch voo een ander deed" is definitief voorbij. Er valt tea genwoordig best te praten met verhuurders (wo ningcorporaties) en voor eigenaars-bewonei "V speelt dit argument geen rol. pona 2 ;ekeur én Sir als B.L staande keuken vernieuwd kan worden in respec tievelijk moderne en klassieke stijl. Het eerst pakket bevat o.a. zes banen schuimvinyl (50 bij 5 cm), 24 houten paneeltjes van elk 6 aantal meters kantfineer van 24 x 6 mm breedtrf^ contact- en vinyllijm, een kantfineersnijder e f' twee spatels. De adviesprijs voor dit DHZ-pakke is 199,- incl. BTW. Reno-Rustiek heeft een capaciteit voor zes kei kendeuren en vier laden en kost (adviespriji 1 239,- inclusief. De prijzen zijn opvallend laag daarom juist een extra motief om het aanbod 1 der onder de loep te nemen bij de Reno-dealers. Ladder-balkje Rolykit S18 Voor kleinbehuisden, kamerbewoners, bootbezit» ters en voor weekendhuisjes en caravans is er n het ladder-balkje, een twee meter lang laddertj dat kan worden opgevouwen als een balk waarvoor aldus steeds een opbergplaatsje te den is. Het gaat om een aluminium hulpje dalg] door de vele verankeringen op de treden extr sterk is. Voor 150,- kan men in het bezit komei van het attribuut, dat mogelijk nog eens zal wor den uitgebouwd tot een trapje. Boersma Plastic BV in Leeuwarden is de fabrikant jan van kerkvoord: Êgi. ns UTRECHT „Er bestaan geen specifieke 'doe- het-zelf-consumenten' meer. Het zelf doen is vol ledig geïntegreerd in het huishouden (elk gezin telt bijna twee doe-het-zelvers), al zijn de pro- d uk ten en technieken nog wel specifiek. De zo genaamde hobby-centers en spijkertonnen (of manden) zijn normale winkels geworden, waar in de consument de oplossing komt zoeken voor een simpel huis-, tuin- en keukenprobleem". Al dus de heer W. Leverington een van de leden van de Adviescommissie Karwei (organisatoren van de beurs). Volgens de heer Leverington heeft de DHZ-de- tailhandel anno 1981 te maken met een kritische kopersgroep, die door ervaring wijzer is gewor den en beter en functioneler hand- en electrisch gereedschap wenst. In de beginjaren van deze trend heeft men niet verwacht dat er vraag zou komen naar echt professioneel gereedschap. Nu dat op de markt is, is er volgens de heer Leve rington vaak geen kwaliteitsverschil meer tussen vakwerk en doe-het-zelf werk. Het veranderde gedragspatroon van de doorsnee doe-het-zelver heeft grote consequenties voor de distributie en de traditioneel gegroeide winkels en leveranciers kunnen het turbulente gebeuren dan ook nauwelijks volgen. In Nederland zijn ongeveer 10.000 winkels, waarin doe-het-zelf produkten verkocht worden met twee extreme winkelvormen: de grootschalige zoals bouw markten en doe-het-zelf-„supers", en het dienst verlenend winkelbedrijf. Hoewel beide bestaansrecht hebben, staat de laatstgenoemde categorie er economisch het zwakst voor. Bedrijfseconomisch gezien hebben een aantal zaken in de dienstverlenende detail handel geen toekomst meer. het gaat hier om de rand- of rest-distributie, zaken die zijn voortge komen uit de traditionele hout-, verf- en ijzer- winkeltjes met omzetten van 50.000 gulden tot 200.000 gulden. (De cijfers komen uit een onder zoek van het Economisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf). De zogenaamde zwevende omzet in deze catego rie versterkt het bedrijfsresultaat, maar de pro fessionele hoofdactiviteit is een andere. Enerzijds zijn bepaalde doe-het-zelf artikelen ook in klei nere woonkernen verkrijgbaar, maar in de toe komst zal de bevoorrading plaats vinden via de regionale groot- en semi-groothandel. Uiteraard worden daar de produkten wat hoger geprijsd, maar daarover repte de heer Leverington niet De grootschalige vestigingen zullen toenemen, maar niet spectaculair. Van deze groei ondervinden de kleinschaligen hinder, behalve bij de verf- en behangdetailhan- del. De groei zit er wel het meest in bij de ijzer waren en gereedschapsassortimenten, de bouw stoffen, groot sanitair en onbewerkt hout. De ij zerwaren en gereedschappen vormen naar het aantal vierkante meters van de beurs gerekend, de belangrijkste onderdelen, maar het gaat dan ook om een markt van 700 miljoen gulden. De consument was het enige jaren geleden vooral te doen om hout, maar ijzer gaat een steeds belang rijker rol spelen. Men hecht meer waarde aan beter hang- en sluitwerk, omdat het veilig is en ook beter past in een verzorgd interieur. Andere ontwikkelingen zijn krachtiger elec trisch gereedschap en kwalitatief beter handge reedschap. Iedereen heeft nagenoeg een boorma chine; bijna zeventig procent van de gezinnen, maar niet iedereen is tevreden over de keuze. Zeventig procent behelpt zich nog steeds met de eerste gekochte machine, hoewel men er nauwe lijks mee uit de voeten kan, omdat de aard van de karweitjes totaal veranderd is. Van alle boor machines die op karwei gaan heeft 80 procent geen regelbaar toerental. Toch zijn lichte boor machines favoriet (gunstig in prijs), maar 40 pro cent van de kopers heeft achteraf spijt geen zwaardere machine gekocht te hebben. In het algemeen wil de consument beter voorge licht worden. De belangrijkste adviezen worden doorgaans gegeven door vrienden en kennissen. Aangaande decoupeerzagen, cirkelzaag en schuurmachine biedt de markt perspectieven: de machines komen voor in percentages van 6 tot 8 procent. Reden waarom de fabrikanten nog wel enige groei verwachten, want die zijn er met de heer Leverington van overtuigd dat de doe-het- zelver steeds professioneler gaat werken. t£g> Laddar-balkje

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10