iTRAFKOLONIE VOOR INDIANEN IN BRAZILIË Nieuwe golf van geweld in Kaboel Bemiddeling van Kurt Waldheim „catastrofaal" Weer offensief in El Salvador aangekondigd Beleid Suriname moet drastisch veranderd worden Staking van Belgische rechters als waarschuwing ONTHULLENDE TV-DOCUMENTAIRE OVER GIJZELINGSZAAK Europa wil band met Iran herstellen JITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 JANUARI 1981 PAGINA 13 1 en h o PAULO Indiaanse leiders heb- mL® i het regeringsbureau voor Indiaan- EgteJ zaken, de FUN AI, ervan beschul- sing etfd, dat het een strafkolonie voor In- Mi nen heeft ingericht en dat het inter- ga" K tionale ondernemingen toestaat om ves^Sen °P grondgebied, dat de a. m. lianen toebehoort. De Indianenlei- i s verwijten de FUNAI verder, dat het de taal en gewoonten van de India* nenstammen poogt te vernietigen. De Indiaanse leiders hebben deze beschul digingen neergelegd in een document, op gesteld na een bijeenkomst van van de hoofden van de vijf stammen in Oost-Bra- zilië. De bijeenkomst was gecoördineerd door de CIMI, de katholieke missieraad voor Indianen. De beschuldigingen van de Indianen zijn zeer concreet. Het gebied van de Pataxos- tam, die ongeveer 1600 leden telt, is terug gebracht van 24000 hectares tot 8000. Praktisch alle vruchtbare gronden zijn nu van hen afgenomen. Het meest kwalijke is, dat de Indianen zichzelf niet meer met landbouw kunnen onderhouden, maar als (goedkope) arbeiders op de nieuwe land bouwbedrijven moeten werken. Ook an dere stammen hebben onder gelijksoortige willekeur te lijden. Volgens Geralda Soares, onderwijzeres en pastoraal werkster van de CIMI, heeft de FUNAI ook een strafkolonie ingericht in de buurt van Carmesia in de staat Minas Gerais. De kolonie is gevestigd binnen een ommuurd gebied, dat Fazenda Guara- ni wordt genoemd. De kolonie is kenne lijk bestemd voor Indianen zonder land, voor Indianen, om wier land nog wordt gevochten en voor Indianen die openlijk van hun onvrede getuigen. Volgens Geralda Soares ontkent FUNAI het bestaan van de kolonie, maar „iereeen weet er van". Zelf is zij er in 1979 ge weest, maar toen zij het bestaan de de ko lonie bekend had gemaakt, kreeg zij geen toestemming om er nog te komen. Het bestaan van de strafkolonie wordt overigens door woordvoerders van de CIMI bevestigd. De leefomstandigheden zijn er slecht. De Indianen worden ge dwongen in huizen te leven, het land is onvruchtbaar en er is geen rivier. van o lename rechts Trp<i tremisme in naRd,' jndsrepubliek NN De activiteiten neo-nazistische groepe- lentijn' gen in de Bondsrepubliek Kwi i het afgelopen jaar sterk tegen. De Westduitse mi- ter van binnenlandse za- i, Gerhard Baum, heeft Yvom verklaard, W. vj basis van de nog niet ge- volledige gegevens over itephai 0 werden 1.533 gevallen A- G tgesteld van rechts extre- me- zo liet Baum de parle- itaire commissie voor justi- jweten. vergelijkbare cijfer voor identen van rechts-extre- tische aard in 1978 was nog Het aantal neo-nazistische vliej daden steeg van 52 in 1978 n een r 104 in het afgelopen jaar. De v] im zei verder, dat zijn mi- lin, S terie tegen het einde van udsp 0 een totaal van 75 rechts- kemistische organisaties ift geregistreerd. Deze zou- i bij elkaar een kleine 100 leden tellen, 2.500 in 1979. [urdoch koopt mesconcern in onze correspondent) INDEN Op voorwaarde hij passende overeenkom- i kan afsluiten met de gra- he vakbonden, worden de idense Times, The Sunday ies en de Times-weekbla- verkocht aan de Australi- 89.5 Ie krantenma6naat Rupert 3 *9fl 'rdoch, president van International". 24.9 de Britse directie van de 9.9oe: 69.95eft 7.93 nes*kranten gisteravond o- 12)90 ibaar gemaakt op een pers- iferentie in een Londens isidenten lts burgerschap filnomen IKOU De dissidente jvers Lev Kopelev (68) Vasili Aksionov (47) is t Sovjet-staatsburgerschap tnomen. Dit is uit kringen Moskou vernomen. ipelev verliet in november, n het vorig jaar met zijn ouw de Sovjet-Unie voor n verblijf van een jaar in het itenland. Aksionov vertrok juni uit zijn land omdat hij ar hij zei in zijn loopbaan p dood spoor" was geraakt graag een tijd weg wilde uit Sovjet-Unie. Beiden hadden J te kennen gegeven naar n vaderland te willen terug- liileen betrokken ij moord Somoza SUNCION Een Chileen- fotograaf heeft gisteren kend betrokken te zijn ge- eest bij de voorbereiding n de moordaanslag op de lormalige dictator van Ni- ragua. Anastasio Somoza. imoza, in juli 1979 door de ndinisten ten val gebracht, op 17 september vorig jaar lodgeschoten in de hoofdstad in Paraguay, Asuncion, waar in ballingschap woonde, jens een woordvoerder n de politie in Asuncion is fotograaf al enkele dagen leden gearresteerd op grond n ooggetuigenverklaringen, j zou van zeer dichtbij de nslag op Somoza hebben ge- tografeerd. Volgens de foto- aaf zijn de schoten op Somo- afgevuurd vanuit een huis 1 door drie Argentijnen was huurd. NEW YORK Kurt Waldheim. de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, voelt zich in hoge mate gegriefd door uit latingen die vannacht in een documentai re van de Amerikaanse omroepmaat- schappij ABC gedaan zijn over zijn be middelingsrol in het Amerikaans-Iraan- se conflict. Het drie en half uur durend programma was er kennelijk al bij voor baat in geslaagd het ongenoegen van Waldheim te wekken. Het handelt over de geheime onderhandelingen die door Washington en Teheran zouden zijn ge voerd. De man die verantwoordelijk is voor de ABC-documentaire, de Parijse correspon dent Pierre Salinger, beticht Waldheim er van een „catastrofe" te hebben aangericht, toen deze gedurende diens bemiddelings missie naar Teheran door de dreigementen van de Iraniërs zo in paniek raakte, dat hij vreesde voor zijn leven en op eigen gezag de Amerikaanse voorwaarden voor een VN- onderzoek naar de vermeende wandaden van de Verenigde Staten in Iran wijzigde, daarmee verspeelde hij de enige troefkaart die de Amerikaanse regering toen had, al dus Salinger. Daarna zou Waldheim „niet geheel eerlijk" over zijn reis zijn geweest tegenover presi dent Carter, die echter later toch achter de ware toedracht kwam door een geluidsband, waarop de Iraniërs de gesprekken met Waldheim, zonder diens medeweten, had den opgenomen. De secretaris-generaal van de VN kwalificeerde deze uitspraken giste ren als „schaamteloze leugens". Verder achtte hij de zaak niet belangrijk genoeg om commentaar te geven. Salinger heeft aan zijn programma, dat de titel draagt „Amerika gegijzeld: de geheime onderhandelingen", in totaal 14 maanden gewerkt. De documentaire baseert zich op zeer geheime memorandums, geluidsbanden en andere documenten alsmede op vraagge sprekken. Hieruit kon informatie gehaald worden die zo opmerkelijk en gevoelig was, dat ABC, zoals zijzelf zegt, het „raadzaam achtte om met de uitzending van de docu mentaire te wachten totdat alle gijzelaars vrij zouden zijn." Een opzienbarende onthulling is dat de VS op een bepaald moment bereid waren de ex- sjah in Panama te laten arresteren om een „symbolische" concessie te doen in de rich ting van de militanten in Iran. Maar kenne lijk had de sjah onraad geroken, ant voordat tot actie kon worden overgegaan was hij al gevlogen. Het rapport waarop de documentaire is ge baseerd laat zich lezen als een spannende spionageroman, die de verrichtingen volgt van twee nogal schimmige bemiddelaars die waren aangesteld door Carter, de Parijse ad- Donald Hohman, een van de 52 gijzelaar, kreeg gisteren in Wiesbaden bezoek van zijn vrouw Anna. In het ziekenhuis werd Hohman tijdens het bezoek van zijn vrouw bevorderd tot sergeant eerste klasse. Op het inzetje is te zien hoe Hoh man er tijdens de gijzeling uitzag: lang haar en een volle baard. Niet zo vreemd dus, dat op hij bij aankomst in Wiesbaden niet direct werd herkend. vocaat Bourguet en de Argentijnse zaken- tussen Washington en Teheran van voor man Villalon. Deze waren beiden door Sa- stellen en tegenvoorstellen, werden constant linger namens de Amerikaanse regering ge- gefrustreerd door dubbelspel, tegenstrijdige vraagd te bemiddelen. Hun bemiddelingspo- signalen, onbegrip, blunders en officieel ge- gingen, waarbij een druk verkeer ontstond kibbel van beide partijen, aldus Salinger. LONDEN Ondanks een oproep van ex- president Carter aan „alle landen" voorlopig geen normale betrekkingen te onderhouden met Iran, streeft Groot-Brittannië, als eerste Westeuropese land, nu de gijzelaars zijn vrijgelaten naar een normalisatie van de banden met Iran. Wanneer ook vier Britt- ten die nog in Iran gevangen worden ge houden vrijkomen, is volgens Hurd de weg geheel open voor „een hervatting van volle dige en vriendschappelijke betrekkingen" met Iran. Toen premier Thatcher verleden jaar een bezoek bracht aan Washington, zei zij dat de VS altijd op haar volledige steun en loyaliteit zou kunnen rekenen. In Brussel werd bekend dat de overige Westeuropese landen niet van plan zijn wij zigingen aan te brengen in hun diplomatie ke contacten met Iran. De diplomatieke missies, die na het begin van de gijzeling werden ingekrompen, zullen geleidelijk weer op normale sterkte worden gebracht. Ook de handelscontacten met Iran zijn of worden weer hersteld. Zo vertrok gisteren van Schiphol al een vliegtuig vol Neder landse en Franse pluimvee-producten naar Iran. Iran: Gijzelaars zijn ondankbaar (Vervolg van voorpagina) TEHERAN In een reactie op beschuldi gingen dat de gijzelaars tijdens hun 444 da gen durende gevangenschap in Iran zijn mishandeld, heeft de Iraanse onderhande laar Nabavi verklaard, dat de 52 Amerika nen „ondankbaar zijn en niet weten wat vriendelijkheid betekent". Teheran zegt te beschikken over video-banden, waarop ver schillende gijzelaars verklaren goed te zijn behandeld door de bezetters van de ambas sade. Volgens Nabavi zijn de geuite beschul digingen „het gevolg van een hersenspoe ling, uitgevoerd tijdens het gedwongen ver blijf in Wiesbaden". SAN JOSE Het verret in El Salvador bereidt de twee de fase van een algemeen of fensief voor. Dit staat in een communiqué van het natio nale bevrijdingsfront (FLMN), dat in Costa Rica is verspreid ouurlanden Honduras en Gua temala bij de strijd in El Salva dor betrekken. Het volk van El Salvador steunt in grote meerderheid de opstand tegen Napoleon Duarte. „Er worden in El Salvador zo veel politieke moorden ge pleegd, dat het bijna gelijk De verzetsleiders in El Salva- staat aan volkerenmoord", zo dor hebben inmiddels toegege ven, dat de algemene staking op niets is uitgelopen en dat ook het eerste algemene offen sief, om de macht in El Salva dor in handen te krijgen, niet de verwachte resultaten heeft gehad. De directeur van van het bu reau voor rechtskundige hulp van het aartsbisdom San Sal vador, Roberto Cuellar, heeft in Den Haag verklaard, dat de VS in Midden-Amerika een tweede Vietnam tegemoet gaan, als zij de steun aan het regiem van El Salvador blij ven voortzetten en als zij de zei Cuellar. El Salvador en Guatemala voeren de lijst van landen in Latijns Amerika aan, waar de mensenrechten het meest worden geschonden. Onmiddellijk na deze beide landen volgt Bolivia. Dit blijkt uit een rapport van de COHA, een samenwerkingsverband van religieuze en burgergroe peringen. Deze landen hebben in 1980 het droeve record van Argentinië gebroken. In El Salvador en Guatemala, die gezamenlijk een bevolking van 10 miljoen teilen, zijn 15000 mensen door politiek geweld gedood. In Den Haag hebben gisteren enkele honderden betoogd voor de Amerikaanse am bassade. De betoging was gericht tegen de interventie van de VS, Honduras en Gua temala in El Salvador. DEN HAAG Het „beleid van het mid den", dat de nieuwe Surinaamse regering voor ogen staat, zal zonder ingrijpende veranderingen in de binnenlandse ver houdingen en enige aanpassing aan de buitenlandse betrekkingen, niet kunnen worden verwezenlijkt. Dit schrijft drs H.E. Chin, econoom, in het maandblad „Beleid en Maatschappij. Deze veranderingen zijn, volgens drs Chin nodig om de corruptie in Suriname te be strijden en om de positie van de armsten in de samenleving te kunnen verbeteren. Chin meent, dat gezien de beschikbare agrarische grond en de grote invoer van voedingsarti kelen, er voldoende mogelijkheden zijn van de produktie van deze artikelen voor de binnenlandse markt. In een later stadium zou zelfs van uitvoer sprake kunnen zijn. Het grote probleem met betrekking tot de produktie van de voedingsmiddelen en in dustriële produktie bestemd voor de bin nenlandse markt, is, volgens Chin, de tegen werking van een kleine, maar machtige groep, die de invoer en distributie van deze produkten controleert Israël arresteert hoge Moslemgeestelijken JERZUZALEM Twintig Islamitische reli gieuze leiders zijn gisteren op de Westelijke Jordaanoever door Israëlische veiligheid stroepen gearresteerd. Ze worden ervan verdacht „ingeschekeld te zijn door terroris tische organisaties om aanslagen te plegen in Israël", aldus gisteren de Israëlische ra dio. Onder de arrestanten bevinden zich en kele leden van de Islamitische Hoge Raad van Jeruzalem. De radio maakte ook mel ding van de ontdekking van een grote hoe veelheid wapens in de moskee van Samaria. UNICUM IN GESCHIEDENIS (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Voor het eerst in de 150-jarige geschiedenis van België hebben de rechters in het land gisteren een sta kingsactie gehouden. In Antwerpen Luik en Namen ver rasten de rechters gisterenmorgen de aanwezigen in de rechtszalen, door de zittingen plotseling te onderbreken en een manifest voor te lezen waarin de redenen voor de waar schuwingsstaking werden toegelicht. In Antwerpen waren het de ruim 100 verdachten van de ultra- -rechtse Vlaamse militantenorde (VNO) die hier een massabe rechting geschorst zagen tot komende maandag. De Belgische magistraten hebben geen stakingsrecht, maar kunnen bij gebrek aan animo om zichzelf te veroordelen ongestraft het bijltje er bij neergooien. Dat „machtsmisbruik" kwam voorzitter Goux van de correctionele rechtbank in Namen op luide protesten van de aanwezige advocaten te staan. De Belgische rechters verzetten zich tegen het voornemen van het kabinet Martens om het emeritaat voor de magistratuur af te schaffen. In plaats daarvan zou er een normale pensionering op 65-jarige leeftijd en met 70 procent van het laatst genoten salaris moeten komen. Voyager-2 door laar Uranus ASHINGTON Wanneer het Amerikaanse ruimtevaar- lg Voyager-2 deze zomer langs Saturnus is gevlogen, reist 't door naar de planeet Uranus, die in 1986 zal worden be- ikt, zo heeft de NASA meegedeeld. et is de bedoeling dat de Voyager-2 op 24 januari 1986 Uranus P 't op 107.000 kilometer nadert, metingen verricht en foto's van e planeet naar de aarde doorstuurt en daarna weer verder reist dit ?ar de volgende planeet, Neptunus. fanus is nog nooit eerder van dichtbij bekeken. Het is de ze- inde planeet van de zon af geteld, tweemaal zover van de zon - s Saturnus. De planeet draait om een as met een hoek van 98 aden. Het is een barre, bevroren wereld. RA vermoordde politicus 0NDEN Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft laten eten verantwoordelijk te zijn voor de moord, gisteren, op de oordierse politicus Sir Norman Stronge (86) en zijn zoon James 8). De IRA berichtte dit aan het Britse persagentschap Press *">ciation in Ulster. Buitenlanders in de Afghaanse hoofdstad Ka boel is deze week te verstaan gegeven, dat het voor hun veiligheid beter is het land te verla ten. Verzetstrijders zijn opnieuw in de stad ac tief en hebben aangekondigd de buitenlanders niet te ontzien. Een bericht van Guardian-cor respondent Peter Niesewand. NEW DELHI Russische pantserwagens pa trouilleren opnieuw dag en nacht door de stra ten van Kaboel en naar verluidt zijn ook guer rillaversterkingen gearriveerd met moderne wapentuig, waaronder raketten. Diplomaten in de Indiase hoofdstad New Delhi verklaarden, 'dat dag en nacht schoten en explosies zijn te horen in de Afghaanse hoofdstad. En verder zou het aantal controleposten 's avonds „dra matisch zijn opgevoerd". Ook is er melding ge maakt van onplezierige en vaak angstaanjagen de gebeurtenissen bij deze controleposten; in sommige gevallen waren daarbij diplomaten of buitenlanders betrokken. Dit, gecombineerd met de moord op een Fins echtpaar vorige maand, is voor buitenlanders voldoende aanlei ding de waarschuwing het land te verlaten op te volgen. Twee onbevestigde berichten melden dat de Mojaheddien (islamitische verzetsstrijders) ra ketten hebben gebruikt in de hoofdstad. Vorige •week werd het flattencomplex Micro Royan, waarin veel Russische functionarissen en hun fezinnen zijn gehuisvest, aangevallen. En ver- er zou tenminste één Russisch transportvlieg tuig van het type AN-22 vorige week op het vliegveld van Kaboel verwoest zijn door raket- Of de verhalen over wat er gebeurt in de Af ghaanse hoofdstad nu wel of niet waar zijn, het feit dat ze op grote schaal worden verspreid is op zich al belangrijk. Diplomaten vertelden dat een van de meest recente verhalen gaat over een dorpshoofd in Qalati, in de provincie Gha- zni, die ruzie zou hebben gekregen met Russi sche soldaten die opium van hem wilden ko pen. Toen hij weigerde, werden hij en zijn ge zin, in totaal elf mensen, vermoord. Alles wijst erop dat ook op het platteland op nieuw gevechten zijn uitgebroken. Vertraagde berichten over de laatste Russische aanval in de strategisch vallei Panjshir, ten noorden van de hoofdstad wijst erop dat de Russen de tactiek van de „verschroeide aarde" volgen. Verschil lende ooggetuigen berichten dat dorpen met de grond zijn gelijk gemaakt en dat de Russen. MiG-24 gevechtsvliegtuigen hebben gestuurd om het troepentransport per helicopter te bege leiden. Russische en Afghaanse troepen zouden tijdens deze campagne zware verliezen lijden. Volgens een bron werden er onlangs, tijdens het hoogtepunt van de gevechten, dagelijks zo'n 100 gewonde Afghanen naar het ziekenhuis in Kaboel gebracht. Van het aantal slachtoffers bij de Russen is niet veel bekend, maar men neemt aan dat hun gewonden en doden nu worden overgevlogen naar hun geboorteland. PETER NIESEWAND/THE GUARDIAN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13