ITT! Langere bescherming tegen vordering h uis I i i Buitenlandse Zaken onderzoekt visa van Taiwanese delegatie ANJA DE WIT DOOR VADER VERMOORD Ccid^eSouAont 1" 17 Zigeuners op kampeer plaats in Almere Rijkspolitie moet opnieuw fors bezuinigen ansholt il alle irntaken stoten ^frNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 JANUARM 981 PAGINA 11 i zigeuners vertrekken vanuit Gilze-Rijen, waar hun wagens waren geparkeerd, naar Almere. ALMERE De zigeuners die gisteravond uit het Huis van Bewaring in Mid delburg werden ontslagen, zijn vanmorgen tegen half vier bij een kampeerplaats bij Almere aangekomen. Zij zullen daar blijven, tot dat Justitie een besluit neemt over eventuele uit wijzing. Toen de zigeuners in Almere arriveerden, bleek de slag boom van de camping neer gelaten. Een onderzoek van de politie heeft uitgewezen dat het terrein te drassig was. Vandaag zal de camping worden ingericht. Tot die tijd, moeten de zigeuners op de toegangsweg blijven staan. Van de 55 zigeuners die gis teravond zijn vrijgelaten zijn drie kinderen naar het huis van bewaring teruggekeerd. Behalve die drie, bevinden zich daar nu nog twee man nen en een echtpaar1, die alle vier zullen worden uitgewe zen. De twee mannen ston den geregistreerd voor staf bare feiten. Het echtpaar had eerder al een verblijfsver gunning aangevraagd, maar die is afgewezen. Staatssecretaris Haars heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd dat de beslissing over uitwijzing van de zigeuners in Almere en Zwolle waar schijnlijk volgende week ge nomen wordt. De beslissing van de Middelburgse rechter, om de zigeuners daar vrij te laten, noemde zij „enigerma te aanvechtbaar". Zij is in ho ger beroep gegaan. De Twee de Kamer heeft er gisteren vrijwel unaniem op aange drongen dat Nederland zich op Europees niveau voor de zigeuners zal inzetten. [RECHT ENOVER HAAG De voorma- Europese landbouwcom- Iris dr. Sicco Mansholt die in de PvdA altijd vooraanstaande rol gespeeld, vindt dat het k-congres van eind fe- ri zich moet uitspreken afstoting van alle zes taken van de Neder- se krijgsmacht. in brief die hij deze week de Rode Vrouwen heeft Ireven stelt Mansholt dat (t niet eens is met de visie Den Uyl, dat Nederland tweetal atoomtaken zou en behouden om interna al te kunnen blijven mee- ;n. Mansholt wil Den Uyl Accepteren als lijsttrekker de PvdA, maar voegt' lan toe dat hij dat niet wil in de prijs van twee ntaken". pevaller voor \n der Stee ver CM biffe fa. IfMl (Van onze priemen taire redactie) i I HAAG De laatste leken van 1980 heeft het meer aan belastingop- gst binnengekregen dan verwacht. Minister Van itee (financiën) vertelde steren in de Tweede is fold'jer. der Stee wees er wel op jet hier gaat om een mee- t ten opzichte van de fors e schattingen van van be- Igopbrengsten, een gevolg imann£en enorme tegenvaller in flastingopbrengsten in ok- en november. Volgens jinister is nog niet duide- in hoeverre die grote te- - allers ook in 1981 nadelig oaaaaP doorwerken. De minis- ^loofde de Tweede Kamer 1 maart met maatregelen men die verder financieel 11 moeten keren. _WB wil 120 km maximumsnelheid HAAG De in 1974 in- ilde snelheidslimiet van ^erd kilometer wordt mas- pverschreden. Op snelwe- fijdt 63 procent van de au- Ibilisten te hard, van de ptwagens gaat 70 procent jer dan de toegestane tach- ,nm. De ANWB vindt daar- eiat de maximumsnelheid g^O km gebracht moet wor- DaHet zou dan gaan om een ïsering van de bestaande -and. 321-2^66 tegen kant DNA- jderzoek tJFT Voor D'66 is het tnbinant DNA-onder- "1 in de hoogste risico- se (C3) onaanvaardbaar Bg er nog geen „brede missie" is ingesteld die m|de maatschappelijke en ïche gevolgen van dit er- heidsonderzoek kan teren. lei Tweede-Kamerlid Mer- Ivan D'66 Mertens gistera- I in Delft tijdens een fo- liscussie over DNA-on- »ek. Mertens hekelde de jtigheid" waarmee de re- tgspartijen de toch al Uijke besluitvorming ver- jelasten. De geleerden die jmet dit onderzoek bezig Jen verweet hij dat zij nog "tot overeenstemming zijn {men over een analyse van jsico's. „Dit maakt de con- frende taak van het parle- jt welhaast ondoenlijk", al- fcet kamerlid. DEN HAAG Buitenlandse Zaken wil, om elke betrokken heid bij de levering van onder zeeërs aan Taiwan te vermij den, de visa controleren van de Taiwanezen die op uitnodiging van RSV naar Nederland ko men om in Den Helder een Ne derlandse onderzeeër te bekij ken. Defensie heeft daartoe toe stemming verleend, maar Bui tenlandse Zaken wil de visa in trekken als de aanvraag voor de visa onjuist is ingevuld. Als de Taiwanezen als marine-offi cier een visum hebben aange vraagd, zou dit geweigerd zijn omdat Nederland Taiwan niet erkent. Mogelijk is op de aan vraag „civiel ingenieur" inge vuld. Volgens de marinevoor lichtingsdienst is de toestem ming om de vlootbasis Den Helder te bezoeken verleend aan een delegatie van RSV, waarin ook Taiwanezen zijn op genomen. Het zal de regering echter moeite kos ten de betrokkenheid bij de order tegen de gaan. Mocht er wel staatsbemoeienis zijn, dan betekent dit voor een aantal CDA-leden een nieuw feit, op grond waarvan zij wellicht tegen het rege ringsbeleid zullen stemmen. Zo is er de kwestie van de opleiding van de Tai wanese bemanningen voor de duikbo ten. Van Aardenne zei gisteren bij het overleg met de kamercommissies van economische en buitenlandse zaken dat de marine daar geen enkele bemoeienis mee zou hebben, een mededeling die hij later moest intrekken. Ook is er de kwestie van de financie ring. Volgens sommige kamerleden zal de AMRO-bank, waarmee RSV in on derhandeling is, geen cent geven, als de staat niet garant staat voor rente en af lossing van de benodigde leningen. Van Aardenne beloofde hierover contact op te nemen met zijn collega Van der Stee (financiën). PERSONEELSSTOP EN BENZINE OP RANTSOEN UTRECHT Het korps rijkspolitie zal opnieuw worden getroffen door zeer omvangrijke bezuinigingsmaatregelen. De benzine gaat op rantsoen en er is een absolute perso neelsstop afgekondigd, voorlopig tot 1 maart. Op die datum worden definitieve maatregelen bekendgemaakt. De rijkspolitie moet dit jaar ongeveer dertien procent minder benzine verbruiken. Districten die hun rantsoen overschrijden zullen zelf het teveel moeten betalen. Andere zaken die aange schaft moeten worden, komen er dan niet. Dit blijkt uit een dienstmededeling van de algemeen inspecteur van het korps rijkspolitie aan alle rijkspolitiechefs. De personeelsstop betekent dat er geen enkele vacature mag worden vervuld, ook niet die vacatures die door natuurlijk ver loop zijn ontstaan. Gebruik maken van uitzendkrachten is ook niet toegestaan. Bestuurder P. Kruizinga van de christelijke politiebond ACP zei in een commentaar dat de aangekondigde bezuinigingen op nieuw een „onaanvaardbare aanslag" betekenen op de dienst verlening door de rijkspolitie. „Dit wordt te gek", aldus Kruizin ga. Iets waarmee bijvoorbeeld geen rekening wordt gehouden is dat de rijkspolitie, als steun aan de Nederlandse auto-industrie, binnenkort overgaat op Volvo's. „Prachtig", aldus Kruizinga, „maar ze verbruiken wel veel meer benzine". KRI: Gevangenissen overvol door strengere straffen DEN BOSCH De Nederlandse strafrechters eisen steeds vaker lange celstraffen. In vergelijking met 1970 zijn in '79 drie en een half maal zoveel personen veroordeeld tot een gevangenisstraf langer' dan een jaar. Daardoor worden de gevangenissen steeds voller en verslechtert de huisvesting van de gedetineerden. Het aantal lichte vergrijpen blijft stijgen en justitie neemt eerder dan voorgaande jaren men sen in voorarrest. Dit schrijft KRI, het maandblad van de Vereniging van Reklas- seringsinstellingen. De vereniging weerspreekt het argument van het openbaar ministerie dat de toename van langere straf fen haar oorzaak vindt in de toenemende ernst van de delicten. KRI constateert namelijk aan de hand van cijfers juist een afna me van de zware criminaliteit. De misdrijven tegen het leven namen in '77 af met 6,4 procent ten opzichte van het jaar ervoor en in '78 met drie procent. Niet de ernst van de delicten, maar de hardheid van het strafrecht is blijkbaar toegenomen, zo con cludeert het blad. Veel zwart geld in toeristen industrie ARNHEM Bij toe- ristische bedrijven zoals campings en bungalowparken is er sprake van een aanzienlijk zwart- geld-circuit, waarvan de omvang moelijk is vast te stellen. Dit is een van de conclusies uit een rapport over de knelpunten bij het toerisme in Gelder land. Het rapport, opgesteld door het Gelders econo misch technologisch insti tuut (Etig), zegt dat neven inkomsten uit bijvoorbeeld disco- en filmavonden veelal niet aan de belas ting worden opgegeven. Overigens zijn de toeristi sche bedrijven in Gelder land slecht te spreken over het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag. Het zou zich teveel richten op de Randstad. De „eigen" Gelderse VVV wordt veel hoger gewaar deerd. Prijs voor zeesporters Prinses Margriet heeft gistermiddag in de Burgerzaal van het Rotterdamse stad huis de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de internationale sportweek voor zeevarenden 1980. Links de aanvoerder van het Noorse voetbalteam Steiner Sol ver. Rechts de heer W. Meuleman, vertegenwoordiger van de Fifa. APELDOORN Met een stuk gereed schap heeft de 41-jarige vader van An ja de Wit (20) zijn dochter maan dagmorgen zo zwaar mishandeld, dat zij kort daarop in een ziekenhuis in Apeldoorn aan haar verwondingen overleed. De man is gistermiddag in zijn woning in Eer beek aangehouden en heeft tijdens het verhoor bekend dat hij allang van plan was zijn dochter om het leven te brengen. Volgens de chef van de Apeldoornse recherche, hoofdinspecteur J. van Noort die het onderzoek heeft geleid, tast men over het motief nog in het duister. „De Wit heeft gezegd, dat hij dat nog zal vertellen, maar dat het een lang verhaal zal worden", al dus Van Noort. De vader, die maandag aan de officier van Justitie wordt voorgeleid, maakte volgens de politie na zijn bekentenis een opge luchte indruk. Anja de Wit is drie jaar geleden, toen haar va der weduwnaar was geworden, op kamers gaan wonen. Een maand geleden trok zij met haar vriend in een flat, maar deed nog steeds de was voor haar vader. Dié heeft maandagmorgen, zo blijkt uit verklaringen van de buren, zijn doch ter bezocht. Het is vrijwel zeker dat hij haar toen in de badcel heeft proberen te vermoor den. Kort na de middag keerde hij naar de flat terug en ging, toen niemand opendeed, naar de vriend van zijn dochter, die hem de sleutel gaf. Kort daarop meldde De Wit bij de politie dat hij zijn dochter badend in haar bloed, maar levend, had gevonden. Bij het onderzoek kwam de poli tie er al snel achter dat de verklaringen van De Wit elkaar tegenspraken en dat hij de dader moest zijn. Irritatie rond Taiwan Nederland is in een moeilijk parket geraakt als gevolg van de goedkeuring, die de rijksoverheid heeft gegeven aan het plan van Rijn-Schelde-Verolme (RSV) om twee onder zeeërs aan Taiwan te leveren. De hevige reactie van China, dat de diplomatieke betrekkingen tot bijna nul wil terug brengen, vereist diplomatieke en politieke stuurmanskunst van het Nederlandse kabinet, om de pijn voor ons land zo klein mogelijk te houden. Geeft het kabinet blijk van die stuurmanskunst? Nee. De zeer snelle, en daardoor vrij botte bevestiging van het kabi netsstandpunt dat de exportvergunning ondanks de bezwa ren van Peking zal worden verleend, kan de irritatie in Chi na alleen maar vergroot hebben. Bovendien heeft het „wel- les-nietes"-theaterstuk van de ministers Van Agt en Van der Klaauw over de vraag of de laatste de levering tijdens het bezoek aan China aan de orde heeft gesteld, de Chinezen woedend gemaakt. En dat is begrijpelijk. De mededelingen van premier Van Agt wekten immers de suggestie dat de Chinezen alles tevoren hebben geweten, en dat ze nu eigen lijk maar wat overtrokken reageren. De zaak wordt tot nu toe niet erg zorgvuldig behandeld. Als de regering ervan uitgaat dat de schade alleen maar wordt vergroot indien de exportvergunning zou worden terugge draaid, dan is dat terecht. Maar dat neemt natuurlijk niet weg, dat het overleg met China echt serieus moet worden ge nomen. Extra irritatie door diplomatieke onhandigheid is on nodig, veroorzaakt nog meer gezichtsverlies en is op de lange duur ook schadelijk voor onze economie; en de transactie met de onderzeeërs is uiteindelijk toch terwille van onze eco nomie opgezet. In midden- en kleinbedrijf 15.000 banen op de tocht DEN HAAG Zonder extra maatregelen zullen er dit jaar 15.000 arbeidsplaatsen in het midden- en kleinbe drijf in gevaar komen. Het inkomen van zelfstandigen zal dankzij verhoging van de kinderbijslag en belas tingmaatregelen gemiddeld stijgen met een half procent, maar voor de detailhandel is de situatie minder gunstig. Daar wordt een gemiddelde daling van het inkomen ver wacht van een half procent, terwijl handelaren in le vensmiddelen hun inkom sten met maar liefst acht procent zullen zien dalen. Dit staat in een brief die het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond (KNOV), een organisatie van werkgevers in het midden- en kleinbedrijf, heeft gestuurd aan de Tweede Kamer. Het KNOV is, aldus een woordvoerder, van me ning dat de algehele matiging bepaalde sectoren in het mid den- en kleinbedrijf wel on evenredig zwaar treft. Het KNOV wil daarom een verho ging van de zelfstandigenaf trek voor de detailhandel met vijfhonderd gulden, een snelle invoering van de voorraadaf- trek, lastenverlichting in de sfeer van premiebetaling en desnoods eenmalige subsidies aan bedrijven die extra zwaar worden getroffen. Verder pleit de ondernemersorganisatie voor maatregelen die de indu strie in het midden- en klein bedrijf moeten bevorderen. „De meeste maatregelen die tot nu toe zijn genomen zijn gericht op grote bedrijven," al dus de woordvoerder van het KNOV. CRM wordt „afgeslankt" RIJSWIJK De invoe- ring omstreeks 1985 van de kaderwet Specifiek Welzijn zal bij het ministe rie van CRM leiden tot een forse „afslanking" van het personeelsbestand. Minister Gardeniers heeft dit meege deeld in een notitie aan de Tweede kamer over de ge volgen van de decentralisa? tie op haar departement. In de notitie wordt gezinspeeld op het scheppen van kansen voor het CRM-personeel om voorrang te verkrijgen bij het vervullen van vacatures op andere departementen, op het ondersteunen van mogelijkhe den voor vrijwillig „afvloeien" en op het Zoeken van werk bij lagere overheden. Uit de noti tie blijkt niet om hoeveel per soneelsleden het bij de „afslan king" gaat. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) is bereid in de leeg- standwet aan bepaalde bonafide eige naren een zekere mate van extra be scherming te geven tegen vorderen door de gemeente. Zo zou hij zich wel kunnen vinden in een voorstel van de CDA'er Scholten, die voormalige eige naar-bewoners en eigenaars van nog niet bewoonde nieuwbouw gedurende een jaar wil vrijwaren. In alle andere Alleen moet Scholten dan wel aan zijn amendement toevoegen dat een gemeen tebestuur daarvan mag afwijken als er zeer dringende redenen zijn. Brokx zei niets te kunnen doen aan het feit, dat de vergoeding voor een gevorderde woning lager kan uitvallen dan de hypotheeklas- ten van de eigenaar. Ook minister De Ruiter (justitie) is tot wij zigingen bereid. Zo zal hijjaroberen ver betering te brengen in de regeling, dat een gemeente vergunning kan geven voor tijdelijke verhuur van een leegstaande woning. Eén van de mogelijkheden is vol gens de minister dat er een maximumter mijn in de wet komt, zodat de tijdelijke verhuur niet slinks kan worden omgezet in een permanente huür. De belangen van de tijdelijke huurder die geen recht heeft op huurbescherming kunnen worden gewaarborgd coor het opmaken van een contract. Financiële problemen bij FNV UTRECHT De vakcentra le FNV heeft vorig jaar een tekort geboekt van ander half miljoen gulden. Voor dit jaar dreigen de schulden op te lopen tot het dubbele. Dit staat in de Vakbonds krant van de FNV. Het vakbondswerk is erg „ar beidsintensief". De salariskos ten bij de FNV namen in 1979 iets meer dan 49 procent van de uitgaven voor hun reke ning. In 1980 was dat al 55 procent van de totale begro ting van 35,7 miljoen gulden. Zelfs bij gelijkblijvende in komsten en activiteiten zal dit percentage in 1974 automa tisch zijn opgelopen tot bij zes tig. Een van de oorzaken van de financiële problemen bij deze vakcentrale is dat het aantal activiteiten van de aan gesloten bonden toeneemt, ter wijl het ledental blijft dalen. De uitgaven stijgen derhalve, terwijl de inkomsten afnemen. LATER REGEN DE BILT - Zachte en vochtige lucht blijft het komende et maal over ons land stromen. Er komt veel bewolking in voor en in de avond en nacht bovendien op veel plaatsen mist. Een storing, die nu nog op de Oceaan ten westen van Ierland ligt trekt langzaam oostwaarts en zal morgen later op de dag enige tijd regen brengen. De temperatuur ligt morgenmiddag rond 7 graden. Bijzonder zacht is het boven de Britse Eilanden. Daar komt de middagtemperatuur rond twaalf graden. In grote delen van Frankrijk wordt het in de middag een graad of tien. Ver der oostwaarts boven midden- en oost Europa vriest het 's nachts matig tot streng. Overdag loopt daar bij zonnig weer de temperatuur flink op, maar het blijft er ook in de middag nog enkele graden vriezen. Vooruitzichten voor zondag: Morgen nog veel bewolking en mogelijk regen, zondag opkla ringen. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.temp.: omstreeks 4 gra den. Max.terpp.: omstreeks 6 gra- Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro- SJ2- ÏÏÏU Wear Mai Min Ne SS. ,1 1

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11