Reagan stamt af van Ierse koning uit elfde eeuw" deTijd Massaarrestatie vakbondsleden HP d0)ENE est-Duitsland voelt voor uitbreiding wapenhandel ièpnieuw staking 4G- ambtenaren nn i in lurkije Grote vraag naar blanke babies in Zuid-Afrika ÜITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 JANUARI 1981 PAGINA 9 jan onze correspondent Roger Simons) JDEN Wat hebben de L#*||%ve Amerikaanse presi- VCll| Ronald Reagan en de ttenen katholieke Sint 011 'Sc kathedraal van het llondense Southwark Hll ^kaar gemeen? Op het II e gezicht niet veel. bij nader toekijken fiets heel bijzonders. In OOIvan de oude huwelijks- WCl|ters staat namelijk op latum van 31 oktober het huwelijk ingeschre- van ene Michael O'Rea- afkomstig uit het Zuid- ii dorpje Ballyporeen en ;nbedra|arine Mulcahy, een Ier- lie in Londen woonde. r jrikaanse en Ierse na- ïrs denken nu dat Mi ll O'Reagan president ld Reagans overgroot- was. Ofschoon de legom in het register r 2.1 IEREN ZOEKEN VOOROUDERS NIEUWE PRESIDENT als O'Reagan tekende, staat de naam van zijn oudere broer John, die niet kon le zen of schrijven maar toch optrad als getuige, er naast als „Reagan" vermeld. De priester die het huwelijk Elf van de veertig Amerikaan se presidenten hadden protes tantse voorvaders, afkomstig uit Noord-Ierland. Ronald Reagan is nu de tweede presi dent van de Verenigde Staten die afstamt van Zuidierse voorzaten. De eerste was presi dent John Kennedy. Steunend op de gegevens uit het oude huwelijksregister van de Lon- derise Sint George kathedraal zijn Amerikaanse en Ierse na vorsers gaan rondneuzen in Ballyporeen, aan de voet van de Galtee-bergen in het graaf schap Tipperary. De inwoners van dit dorp hopen uit de grond van hun hart, dat hij tij dens zijn vierjarige ambtspe riode hen zal komen bezoeken. Jammer voor Ballyporeen is alleen, dat Reagans voorzaten daar bitter weinig sporen heb De familie Reagan in de Rode Kamer van het Witte Huis bijeen voor een familie-foto. Senaat bevestigt benoeming Haig WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft giste ren de benoeming van generaal-b.d. Alexander Haig tot minister van bui tenlandse zaken in de regering van president Reagan bevestigd. Tegeno ver 93 voorstem mers stonden zes te genstemmers. Tot de zes behoorde ook één Republikein. De tegenstemmers vroegen zich onder meer af of Reagan iets begrijpt van de samenwerking tus sen de president en het Congres. Verder hield men beden kingen tegen Haigs rol in de Watergate- zaak. ben achtergelaten. Nora Hy- nes, een vrouwtje van 85, be weert dat het eenvoudige keu terboertjes waren, zonder hoge eigendunk. De opsporing van president Ronald Reagans voorzaten wordt overigens sterk gehin derd door het feit dat in Bally poreen kennelijk meer dan een familie gewoond heeft, die de naam O'Reagan droeg. De navorsers hopen nu door vlij tig onderzoek aan het licht te kunnen brengen, dat in de kleine boerderijen op de flan ken van het Galtee-gebergte nog verre neven en nichten van president Reagan wonen of gewoond hebben. De vindingrijkheid van de Ie ren in deze is legendarisch. Zij brengen nu bijna dagelijks nieuwe aanwijzingen aan het licht, die enkel tot doel hebben president Reagan vroeg of laat naar het „Groene Eiland" te lokken. Zo heeft „The Natio nalist", het plaatselijke krantje van Ballyporeen, onthult dat de nieuwe Amerikaanse presi dent een directe afstammeling kan zijn van koning Brian Boru, die in Ierland regeerde in de elfde eeuw. Het moet gek lopen wil iemand er voor lopig in slagen iets in de ge schiedenis van de (O')Reagans te vinden, dat deze „koninklij ke band" in de schaduw stelt. r 25.03- West-Duitsland gaat e richtlijnen opstellen voor port van wapens. Bondskan- f loö'öcr Helmut Schmidt heeft in f 2.00) verklaard, dat er criteria ge- f 250.0Qen moeten worden, waarin re- ng wordt gehouden met zowel r 4.0Qnatige als morele overwegin- Er worden commissies ge- t ^d, die de basisregels voor de f 2S.«PnexPort °P moeten stellen. 100.0fliegenwoordige regeling dateert I971. Deze houdt in, dat alleen 2.00 aan de NAVOlanden zonder beper kingen wapens geleverd kunnen worden. Voor wapenleyeranties aan niet-NAVOlanden is een speciale vergunning nodig. Aan landen, die in een spanningsgebied zijn gelegen mo gen helemaal geen wapens geleverd worden. Voor een uitbreiding van de West- duitse wapenhandel zijn twee belang rijke gronden: de situatie in de we reld is veranderd; het begrip „span ningsgebied" is niet meer precies geo grafisch aan te geven. Voorts is de tal tanks te kopen. Dit land mag dan partijen, namelijk SPD en^FDP. economische situatie in West-Duits- land sedert de oliecrisis van 1973 zó labiel, dat de wapenproduktie voor van West-Duitsland. De vraag is nu, in een „spanningsgebied" liggen, het Het begrip „spanningsveld" zal blij is ook de belangrijkse olieleverancier v^n bestaan, maar wordt in de toe- de export steeds gemakkelijker goed gekeurd wordt om arbeidsplaatsen te behouden of om nieuwe te scheppen. Twee recente zaken hebben in West- Duitsland geleid tot een brede discus sie over de verkoop van wapens: de voelen veel voor een leveringscon voorgenomen levering van twee on- tract met Saoedi-Arabië van de Leo- komst soepeler gehanteerd. Het be grip zal bijvoorbeeld niet meer gel den voor die gebieden, die voor de veiligheid van West-Europa van be lang zijn. Dit zou met name kunnen GEN DE ..KLAAUW" VAN DE MATIGING 41 fcO] (Van onze correspondent Mare de Koninck) fSSEL De 7.000 ambtenaren van de Europese Com- lie en de Europese Raad in Brussel zijn vandaag op- Jw in staking gegaan. Ze protesteren tegen de matiging i0hun salirissen, zoals die door de Nederlandse minister 0| buitenlandse zaken Van der Klaauw is voorgesteld, ikzij hogere loonschalen, lageVe belastingtarieven en tal landere voordelen hebben de EG-ambtenaren gemiddeld jtweemaal zo groot netto-inkomen als ambtenaren in de aten in vergelijkbare functies. t Nederland dit half jaar het voorzitterschap bekleedt van luropese Raad van Ministers, moest minister Van der [uw deze week met een matigingsvoorstel komen voor de ilarissen in 1981. De bewindsman koos een typisch Neder- aanpak: centen in plaats van procenten. Van hoog tot 'zou elke Euro-dienaar „slechts" 70 gulden per maand ver- ng krijgen. Voor de gemiddelde EG-ambtenaar zou dat een ikrachtverlaging per eind 1981 met 1,9 procent betekenen. 1 dit reële effect als het elders in Europa onbekende nivel- jsbeginsel heeft de woede opgewekt van de hecht georgani- le ambtenaren. Zij zijn verder verontwaardigd over het feit Ie Raad van Ministers (formeel de werkgever) nooit heeft in onderhandelen over een wijziging van het in de zestiger overeengekomen systeem van salarisberekening, maar die faken eenzijdig verbreekt met looningrepen. De „onzorgvul- aanpak van het matigingsbeleid tegenover de EG-ambte- |^qq«i wordt in kringen van de Raad ook wel toegegeven. Men 4t de vrees niet onder stoelen of banken dat de betrokken I, indien ze het geschil aan het Europese Hof van Justitie legt, in het gelijk zal worden gesteld. het een Dalsager nieuwe - landbouwcommissaris (Van onze correspondent Mare de Koninck) JSSEL De Europese Commissie heeft gisteren de ïse ex-minister van landbouw Poul Dalsager (51) tot >pees landbouwcommissaris benoemd. Dalsager volgt landgenoot Gundelach op, die vorige week in Straats- overleed. De aanstelling van de nieuwe Eurocommis- is geen formaliteit geworden. ommissie vergaderde gisteren onder leiding van voorzitter n de gehele dag over de vacature. Daarbij is met name wogen om de Nederlander Frans Andriessen alsnog de lan- portefeuille te geven. Onder meer Frankrijk en Engeland iden dit idee. Dalsager wordt in Brussel niet gezien als de ren politicus die nodig is om de komende jaren de noodza- ke ombuiging van het geldverslindende Europese land- ^beleid door te voeren, Maar toen bleek dat ook andere lan- ot een herverdeling van de portefeuilles zouden willen ko- hield commissie-voorzitter Thorn vast aan een Deense op ing van Gundelach. IJ ^king ontregelt veerdiensten IDEN Het merendeel van de Britse veerdiensten op het land van Europa is gisteren ernstig ontregeld door de sta- van Britse zeelieden. Volgens een bedrijf zijn meer dan reizen afgelast. itakingsacties van de 26.000 zeelieden, als gevolg van een conflict, hebben al meer dan een week ernstige gevolgen ge- voor de zeevaart. Volgens de bond van Britse zeelieden la- gisteren meer dan 100 schepen in Engeland en in het bui- ind aan de kade als gevolg van de staking. otest tegen verschijningsverbod ANNESBURG De Zuidafrikaanse Persunie heeft scherp otesteerd tegen het verschijningsverbod, dat de regering t opgelegd aan twee toonaangevende zwarte dagbladen, en eit voor een herziening van de macht die de overheid kan efenen over de pers. Het Internationale Persinstituut (IPI), organisatie die toeziet op de persvrijheid en waarin onge- r 3000 hoofdredacteuren uit de hele wereld zijn verenigd, ft de Zuidafrikaanse premier, Pieter Botha, laten weten te geschokt door het regeringsbesluit. of de gewenste nauwe betrekkingen met dit land uitgebreid moeten wor den tot de wapenhandel. Bondskan selier Helmut Schmidt en zijn minis- ter van buitenlandse zaken Genscher betekenen, dat het verbod op wapen- leveranties aan landen in het Mid- den-Oosten minder stringent gehan- derzeeboten aan Chiïi en de wens pard Il-tank. Zij willen evenwel eerst teerd wordt en Saoedi-Arabië zijn van Saoedi-Arabië om een groot aan- een principeuitspraak binnen hun Leopard II kan krijgen. Vrouwen in New York doodgevroren NEW YORK In New York zijn de lijken gevon den van twee vrouwen, die in hun onverwarmde wonin gen zijn doodgevroren. De politie vond de ene vrouw in een huis in de Bronx. Het flatgebouw waarin zij woon de staat officieel leeg en wordt al in geen maanden meer verwarmd. Maar net zoals mevrouw Smalles wo nen duizenden arme Newy- orkers in zulke gebouwen. In Brooklyn werd een 59-jari- ge vrouw dood aangetroffen. In haar woning doet de ver warming het al niet meer sinds november. Het stadsbestuur van New York heeft sinds het begin van de winter al 40.000 klachten binnengekregen van inwoners, die zonder verwarming zitten. De meeste klachten zijn af komstig van arme en oudere mensen. Treinongeluk in Italië Bij een treinongeluk met de sneltrein naar Zuid-ltalië in de omgeving van Cetraro, tussen Napels en Reggio Calabria, zijn gisteren drie mensen om het leven gekomen en zeventien ernstig gewond. Door een aardverschuiving kwam vlak voor een tunnel een grote hoop aarde op de rails terecht. De trein reed hier op in, de locomotief sloeg los en tegen de ingang van de tunnel. Verschillende wagons ontspoorden. Hierbij kwamen de drie passagiers om het leven. De ravage was groot. (Van onze correspondent David Barchard) ANKARA De Turkse militaire junta die vorig jaar sep tember door een staatsgreep aan de macht is gekomen, heeft zijn greep op het land verstevigd door de arrestatie te gelas ten van honderden vakbondsleden en de grondige zuivering van de media onverminderd voort te zetten. Onder de 223 linkse vakbondsleden voor wie een arrestatiebevel is uitgevaardigd, bevindt zich de sociaal-democratische ex-bur gemeester van Istanboel, Ahmet Isvan. De vakbondsleden die allen lid zijn van de Revolutionaire Confederatie van Vakbon den, zullen terecht moeten staan vanwege pogingen een „Marxistisch-Leninistisch" regime in Turkije te vestigen. In het kader van de zuiveringsactie bij de media is nu ook het hoofd van de radio en televisie, Dogan Kasaroglu, ontslagen. Kasaroglu die destijds werd benoemd door ex-premier Demirel, zal worden opgevolgd door luitenant-generaal Macit Akman. Het lijdt geen twijfel dat de bedoeling van de junta is om de ra dio en televisie geheel naar eigen hand te zetten. COPYRIGHT THE GUARDIAN JOHANNESBURG In Zuid-Afrika worden enorme prij zen geboden voor blanke baby's, die geadopteerd kunnen worden. Artsen in Johannesburg krijgen tot 20.000 rand (on geveer 50.000 gulden) contant of in auto's of pleziervaartui gen aangeboden, wanneer zij kinderloze echtparen aan een klein kind helpen. Dit heeft de krant The Star bekendge maakt. Het grootst is de vraag naar Joodse baby's, terwijl katholieke kinderen volgens het bericht „relatief vaak" te krijgen zijn. De overvloed aan baby's met gemengd bloed in de omgeving van Johannesburg beïnvloedt de vraag niet, aangezien de rassenwet ten in Zuid-Afrika de adoptie van niet-blanke kinderen door blanke ouders verbiedt. fiskrs ELSEVIER over de gijzelings affaire: „Reagan begint zijn presidentschap met een zware kopzorg minder, maar zal nu wel een geheel nieuw beleid ten aanzien van Iran moeten formuleren". Ook aandacht voor het gifprobleem in het Westland. „De meeste tuinders zitten tot over hun oren in de schulden. Een misoogst en een faillissement ligt op de loer. Hun verzet tegen het verbod op het gebruik van methylbro mide is in werkelijkheid een noodkreet". Bedrijfsarts dr.H.Rijckborst constateert bo vendien: „Uit geneeskundig oogpunt is er geen enkele re den het gebruik van methyl bromide het verbieden. En ziek worden door het drinken van besmet drinkwater lijkt zeer onwaarschijnlijk. Men moet dan wel onvoorstelbare hoeveelheden van dat water drinken". Voorts wordt ge sproken met de Amerikaanse ex-ambassadeur in Moskou.' Watson. „Amerika kan de wa penwedloop nooit winnen. De Russen zullen nooit toelaten dat Amerika een voorsprong neemt, noch op conventioneel, noch op nucleair gebied. Ze hebben daar zwaardere offers voor over dan de Amerika nen". Het blad heeft een dikke bijlage over Amerika. groot zijn. Een doorbraak valt voorlopig niet te verwachten, omdat de Sovjetunie te weinig prikkels heeft om te onder handelen". Het blad start een serie interviews met oudere Nederlandse staatslieden. Als eerste is Ruppert aan de beurt. „Het is natuurlijk van levens belang voor een kabinet om te weten wat er in de vakbewe ging leeft, en omgekeerd moe ten de mannen van de vakbe weging weten wat er in het kabinet gebeurt. Ze moeten dat van elkaar weten zonder elkaar vast te leggen". Een groot artikel ook over blank en zwart in Nederland. „Ei genlijk ben je als zwarte man pas vol vaardig als je de blan ke vrouw onderworpen hebt aan je lustgevoelens". De HAAGSE POST is somber over de gijzelingszaak. „De af wezigheid van straf voor Iran is op zich al een beloning, en daarom is deze gijzeling niet de laatste in zijn soort". Een gesprek ook met Helmut Son- nenfeldt, adviseur van Kissin ger. „Ik vind dat we geen ont wapeningsgesprekken moeten houden. Een open dialoog is natuurlijk altijd nuttig, maar ik denk dat de verwachtingen over onderhandelingen te VHU NIOWLAND VRIJ NEDERLAND publi ceert uit een geheim rapport van Ford Nederland de wer kelijke verliescijfers. Conclu sie: de fabriek in Amsterdam met zijn 1.750 werknemers moet dicht. Wethouder Heere- ma: „Bij mijn werkbezoek an derhalf jaar geleden deed Ford overal in Europa uitbreidings investeringen. Als dat tot overcapaciteit heeft geleid, moet Ford de pijn eerlijk ver delen. Ik vind dat je dat kunt eisen". Voorts een kritisch ar tikel over de sluipende ont manteling van CRM door het CDA. „Als deze trucs doot de kamer worden geslikt, is een fantastische politieke coup ge slaagd: een ontmanteld depar tement van erm en zo niet alle, dan toch veel macht naar de oude christelijke zuilen". Elders een gesprek met Rijk de Gooyer. „Ik geef weinig om bedscènes. Daar kan ik niet te gen. Ik schiet er bij in de lach". Bij het gijzelingsdrama deze waarschuwing: „De teke nen wijzen erop, dat de zaken wereld klaar staat om Iran weer in een bijkans dodelijke omarming te nemen. Voor je het weet is het een Iran weer: grijpen wat je grijpen kunt. Maar behalve de weerstanden van de Iraniers zelf is er nu ook het besef, dat een derge lijk optreden internationaal enorm negatieve gevolgen kan hebben". Het blad onthult dat prinses Irene in Utrecht een cursus pastorale psychologie volgt omdat ze wil gaan wer ken onder Spaanse vrouwen in Nederland, of mocht een van haar kinderen aan haar man worden toegewezen, in Spanje. De TIJD over de gijzeling: „De gijzelaars en hun familieleden en alle mensen van goede wil mogen blij zijn, dat de veel versmade Jimmy Carter on danks de druk om militair in te grijpen, respect voor men senlevens heeft opgebracht". Het blad vindt dat het Lande lijk Pastoraal Overleg zeker niet is mislukt. „Maar of het in de zin van volwassen overleg tussen gelovigen en bisschop pen gelukt is, staat evenmin vast. Er was vooral sprake van stilte na de storm. En mogelijk van stilte voor een nieuwe storm". Elders zegt de pries- ter-filosoof prof. Van Veltho- ven: „Ik zie met pijn in het hart, dat de katholieken, dat is de algemene kerk, als zij op deze weg doorgaat, dreigt af te drijven naar het niveau van een sekte. Het is zo tragisch al je bedenkt wat de kerk zou kunnen zijn, en wat mensen, ook blijkens de massa's bij de paus-reizen, van haar ver wachten". DE NIEUWE UNIE De NIEUWE LINIE consta teert naar aanleiding van de kerkelijke echtscheidingspro cedure van prinses Irene: „Het uit de tijdse, betuttelende, be klemmende karakter van de roomse kerk inzake huwelijk en scheiding is eens te meer evident". Voorts aandacht voor het steeds hardere optre den tegen totaalweigeraars, of wel: hoe maak je een terrorist? „Wie geweldloos wil leven en daarvoor aktie voert, wordt zwaar gestraft". Een interview ook met de beroemde Franse filmregisseur Truffaut. „Ik denk dat de film voor eenieder begrijpelijk moet zijn. Ieder een in de zaal moet aangespro ken worden. Ik wil geen films maken voor een elite". PSP-er Bram van der Lek schrijft over de wapenwedloop: „Als we willen dat de politici, par tijen en regeringen iets gaan doen, dan zal er nog heel wat publieke opinie moeten wor den gevormd en publieke druk moeten worden uitgeoe fend. Maar het verschuivings proces binnen de partijen is op gang. Gewoon volhouden". Een hoofdartikel in de GROE NE AMSTERDAMMER con stateert: „De Iraanse revolutie en de slepende gijzelingskwes tie hebben de grenzen getoond van een wereldmacht. Dat mag dan een triomf zijn voor de Iraniërs, maar in de Vere nigde Staten heeft dat helaas niet tot een stemming geleid, die vergelijkbaar is met de pe riode na de Vietnam-oorlog". Elders de voorspelling dat de auto-industrie onder druk van de moordende concurrentie de richting in zal gaan van „een wereldauto". Het dubbelarti- kel beschrijft hoe Zuid-Afrika de frontlijnstaten in een wurg greep houdt. „De economische steun aan de frontlijnstaten lijkt alleen zin te hebben als tegelijkertijd een totale boycot van Zuid-Afrika van kracht wordt. Gebeurt dat niet, dan is het niet onmogelijk dat Zuid afrikaanse bommenwerpers met Nederlandse electronica ontwikkelingsprojecten in de buurlanden kapot gooien, die met Nederlands geld zijn opge zet". HERVORMD NEDERLAND trekt deze les uit de gijzelings zaak: „Hij had een voorge schiedenis van Amerikaanse machtsontplooiingen in Iran, het steunen van onderdruk kers en het verkeerd inschat ten van werkelijke verhoudin gen. Met Reagan als president zal het leergeld wel vergeefs zijn betaald". Elders een ge sprek met Reagans veiligheid sadviseur Allen. „De verpes tende invloed van de media en de televisie zijn bezig bij te dragen tot een daling van mo rele waarde over de hele linie, tot in de scholen toe en dit knaagt van binnenuit aan onze samenleving". Voorts de vra'ag waarom vrouwen vaker naar de dokter gaan. „Het ziek ma kende aan het beroep van huisvrouw is niet moeilijk te bedenken. Het is eentonig werk, je doet het in je eentje, je bent er urenlang mee bezig, je moet ook nog permanent beschikbaar zijn en daar staat maar heel weinig waardering tegenover". Het Pvda-Kamer- lid Wöltgens uit kritiek op de inflatiebestrijding van Zijlstra. „Maar wanneer je aan Zijlstra komt, kom je aan iets als de monarchie. Zijlstra is voor veel mensen een garantie van gedegen en bekwaam econo misch beleid, en het wordt niet op prijs gesteld als je dat beelt een beetje aantast".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9