eweging in Zuidafrikaanse staatskerk Steek je licht op met elkaar' 3eeld Nederlandse patriot ds volkstribuun in Rome Eerste puntverlies Van der Plas Gilbert Bécaud brengt nieuwe Olympia-show kerk wereld LEIDSE COURANT DINSDAG 20 JANUARI 1981 iRONJOANDERK VAN DER CAPELLEN TOT DEN POL onze correspondent Piet imers) ÏIE Jonge vaders in toe, die op zondagoch- i met hun kinderen een Itochtje maken op de vij- in de tuin van de Villa jghese, zullen niet ver men om even langs te lo- i bij de marmeren leeuw I de ingang van het park. >r het familie-album le- t het altijd een aardig itje op als de spruiten [den gefotografeerd, zit- d op de rug van de wr, alsof ze het wilde r hebben getemd. Er is I aan de hand met die iw. dat slechts aan wei- parkbezoekers bekend In zijn rechter voorpoot klemt hy een bundel I zeven pijlen. Het is de lerlandse Leeuw en de en pijlen symboliseren vroegere Zeven Provin- i. Samen vormden ze de lenigde Nederlandse Re- lliek, die in 1581 het juk ehudde van de bigotte lerdrukker Philips II l Spanje. t verderop in de „giardi- van de Villa Borghese it een bijna drie meter jg marmeren beeld van I Romeinse volkstribuun, iuld in toga met sandalen ■i de voeten. In zijn linker- ld klemt hij een zwaard onaley omheen zich een slang inderLkelt: symbool van de be- i. Hetjhten vrijheid. Op nog een is de|r andere plaatsen onder i onsj geboomte staan twee ie deiuwenfiguren. Een van ref>e*U" houdt een schild vast jftienfcrop alweer een bundel jden. zeven pijlen staat afge- JAR-|id. Een ander vrouwenfi- lr wijst met een gebroken pterhand naar omhoog, in i niets. De beelden verra- I dezelfde neo-classicisti- |e stijl. Ze horen inderdaad elkaar. Maar hoe komen [e beelden met hun typisch tterlandse symbool in het toe park in het hart van pe terecht? Peter van Kessel van het lerlandse Instituut in ie loopt af als een wekker Nie het hem vragen. De tlktribuun, zegt hij, is geen Kin maar de Nederlandse on Joan Derk baron van Capellen tot den Pol, heer Appeltern, Altforst enzo- rt. Hij werd op 2 novem- 1741 geboren in Tiel en rleed op 6 juni 1784 in olie. De baron had zitting de Provinciale Staten van srijssel, een van de Zeven ivinciën. Daar heeft hij vierkant opgesteld tegen- r het naar dictatuur zwe nde streven van stadhou- Willem V van Oranje. Hij idelde de krachten van de len, die naar democratie efden. Als zodanig kan hij gens Jan en Annie Romein de „Erflaters der Bescha- worden beschouwd als grondlegger van de moder- democratie in Nederland, njn fameuze pamflet „Aan Volk van Nederland" De beide maagden, die de aandacht vestigen op de grote vrijheidsstrijder en de Nederlandse Leeuw met pijlenbundel in de tuin van de Villa Borghese in Rome: onderdelen van het monument voor baron van der Ca pellen. nam hij krachtig stelling te gen Willem V en veroordeel de hij diens verwaarlozing van de vloot. Daardoor had Holland de vierde Engelse Oorlog verloren en was de natie in grote nood geraakt. Baron van der Capellen tot den Pol werd sterk beïnvloed door het democratiseringspro ces dat zich in de Verenigde Staten voltrok. Hij had rela ties met de democraten Adams, Benjamin Franklin en Trumball en slaagde er twee jaar voor zijn overlijden in, de Verenigde Staten erkend te krijgen door de Staten Gene raal. In de Patriottenbewe- ging speelde hij tegenover de stadhouder een belangrijke rol. Door dit alles werd de baron met de moeilijke naam voor zijn vrienden een vrijheids held. Zij zijn het geweest die na zijn dood besloten, een fraai grafmonument te laten maken, dat een plaats moest vinden in de kerk te Zwolle, waar hij commandant was ge weest van een vrijkorps. Orangisten beweren nog he den ten dage, dat Van der Ca pellen tot den Pol zelf wel eens het grafmonument kon .hebben besteld. Dat lijkt bij het lezen van de in het Am sterdamse stadsarchief be waarde notarisakte, waarin opdracht wordt gegeven tot het vervaardigen van het grafmonument, onwaarschijn lijk. De akte werd onderte kend door een aantal gefortu neerde Amsterdamse kooplie den, die bereid waren het in die dagen forse bedrag van 45.000 gulden op tafel te leg gen. De opdracht werd verleend aan de Italiaanse beeldhou wer Giuseppe Ceracchi, gebo ren in 1751 als zoon van een goudsmid in Rome en in 1802 in Parijs ter dood gebracht onder de guillotine. Dat het beeld voor de Neder landse vrijheidsheld werd be steld bij een Italiaan, die het in zijn atelier in Rome zou vervaardigen, valt te verkla ren uit de Calvinistische men taliteit in de jonge republiek. Calvinisten bestelden geen beelden, dus waren er ook geen beeldhouwers. Zij had den geen heiligen en geen helden en misten de achter grond om iemands nagedach tenis te eren op een monu mentale manier. Toen een groep patriotten mede als een zet tegen Oranje een grafmo nument wilden bestellen voor hun idool, kwam men terecht bij een Italiaan die min of meer toevallig vanuit de Ver enigde Staten via Holland op weg was naar Wenen. In Amerika had hij o.a. het be roemde beeld van George Washington vervaardigd. In Schönbrunn en het Belve dere in Wenen zijn nog ver schillende bustes en beelden te vinden, die Ceracchi onder meer vervaardigde in op dracht van Maria Theresia. Ook in Engeland staat werk van hem. Geen geringe kunstenaar dus, deze Giuseppe Ceracchi. Be halve artiest was hij ook sterk politiek geïnteresseerd. Hij was geboren in het pauselijke Rome en had in de Verenigde Staten de nieuwe vrijheidsi deeën opgesnoven. In Holland kwam hij in aanraking met patriotten die vagelijk soort gelijke ideeën koesterden. Er was sprake van een verwant schap van gedachten. Dat maakte Ceracchi geknipt voor het verkrijgen van een op dracht. De beeldhouwer heeft kennis gemaakt met de op drachtgevers en de rijke grachtenhuizen van de Rens- dorps en de Bickers in Am sterdam bezocht. Hij wist dus dat het met de financiën wel goed zat. Bovendien ontving hij een bedrag van 37.000 gul den in contanten. De overige 7.500 gulden zouden worden betaald bij aflevering van de beeldengroep. Want dat moest het worden: een groep waarin de Overijsselse baron zou worden afgebeeld als.een Romeinse vrijheidsheld, waar twee hem verheerlijkende maagden naar opzagen terwijl de Nederlandse leeuw zich aan zijn voeten vleide. Op zo'n Italiaans idee zou een calvinistische Hollander nooit zijn gekomen. Bovendien was het een soort opbouw-monu- ment. Ceracchi heeft de mo gelijkheid opengelaten om er naderhand nog een aantal beelden omheen te plaatsen, alles tot meerdere eer en glo rie van Joan Derk baron van der Capellen tot den Pol uit Overijssel. Ceracchi heeft de beelden ge heel volgens de opdracht ge- Toen ze klaar waren, was er intussen het een en ander ge beurd in de Republiek der Ze ven Provinciën. De Patriot- tenbeweging was uiteen gesla gen. Willem V had daartoe precies zoals de politicus van der Capellen had voorspeld, de hulp ingeroepen van zijn zwager, koning Friedrich Wilhelm van Pruisen. Aanlei ding daartoe vormde het be faamde incident te Goejan- verwellesluis. Verschillende patriottische opdrachtgevers waren naar Frankrijk gevlucht. Boven dien was Ceracchi aan de late kant met de aflevering, omdat hij tussen de bedrijven door nog naar Amerika was ge weest. Van vervoer der beelden via de Tiber naar Ostia en van daar per zeilschip naar Hol land is nooit iets gekomen. Voorlopig bleven ze staan in Ceracchi's atelier aan de Piaz za dell'Oca in Rome, op het territorium van de Bogheses die zoveel kardinalen en pau sen in haar familie hebben gedaan. De beeldhouwer, te leurgesteld om het dictatoriale streven van zijn aanvankelijk door hem verafgode vriend Napoleon, nam in Parijs deel aan een complot tegen deze laatste, werd gepakt en van zijn hoofd ontdaan onder de guillotine. Zijn Weense vrouw en verdere nabestaanden heb ben vanuit Rome nog wat brieven naar Nederland ge stuurd, maar ze hebben te midden van de politieke woe lingen in Europa begrepen dat ze niet meer hoefden te rekenen op de resterende 7.500 gulden, noch op betaling van de transportkosten naar Nederland. De eigenaren van het atelier, de Borgheses, wilden huur penningen zien die de erven Ceracchi niet konden opbren gen. Er volgden enkele pro cessen die tenslotte door de familie Borghese werden ge wonnen. Het atelier aan de Piazza dell'Oca moest worden ontruimd. De beelden, waar van men alleen wist dan dat ze iets met een rijke Olandese te maken hadden, werden tot eigendom van de familie Borghese verklaard. Om er van af te komen en ze toch te bewaren werden ze in de „giardino" van de Villa Borg hese gezet, niet als groep maar verstrooid. Daar staan ze nu nog, tot niet begrijpende verwondering van veel Ro meinen en tot vreugde van kleuters die op de rug van de Nederlandse leeuw klimmen. Nederland zou Nederland niet zijn en Overijssel geen Over ijssel, als niet een kwartet Ka-, merleden zou zijn opgestaan Joan Derk van der Capel len enz. in werkelijkheid. Zo heeft Guiseppe Cerac chi hem uit marmer ge kapt. De gelijkenis van het gezicht is niet slecht ge troffen. om vragen over de vergeten beelden in Rome te stellen aan de minister-president en de minister van C.R.M. Over 3 jaar wordt immers de 200ste sterfdag van Joan Derk baron van der Capellen tot den Pol herdacht. Zou dat geen mooie gelegenheid zijn om de beel den alsnog naar Nederland te brengen en met hulp van te genwoordige kunstenaars als nog samen te voegen tot een gedenkteken voor de Patriot, die een der grondleggers van onze democratie is geweest? Het ministeriële antwoord aan de heren S.C. Weiers, drs. M. Beinema, mr. J. Buikema en H. Wesselink kwam snel. Het is de minister bekend dat de beelden er zijn. De minis ter denkt dat ze thans eigen dom zijn van de stad Rome, maar zeker is dat niet. De mi nister is in geen geval bereid de overkomst naar Nederland te bevorderen. Dat is dan dat Terug naar dr. Peter van Kes sel in Rome. „Ook ik vind dat de beelden nu maar moeten blijven waar ze zijn. Er is wel veel voor te zeggen om ze in Rome in het park Borghese alsnog samen te voegen vol gens het in Amsterdam nog aanwezige schetsontwerp van Ceracchi, uiteraard na een grondige restauratie en schoonmaakbeurt Ze zouden dan met een door Overijssel opgeluisterde plechtigheid als nog officieel aan de stad Rome aangeboden kunnen worden". Blijft de vraag of de stad Rome dat wel wil. Ter gele genheid van de Louis Coupe rusherdenking in 1974 is door de Italiaanse beeldhouwer Ruffini een borstbeeld ver vaardigd van de Haagse schrijver. Nederland had dit graag geplaatst gezien in de eregalerij in een ander deel van het park van de Villa Borghese. De toenmalige am bassadeur dr. Boon heeft er zich het vuur voor uit de slof fen gelopen, maar Rome gaf de voorkeur aan de Pool Sienkiewicz, schrijver van „Quo Vadis". Couperus? Wie is dat? Joan Derk baron van der Ca pellen tot den Pol? Wie is dat nou weer? Het lijkt geen eenvoudige zaak om de stadsbestuurderen van Rome bij te spijkeren in de kennis van de vaderlandse geschiedenis van dat landje daar aan de Noordzee. En zou een telg van de Oranjes, die zich nog nooit officieel in Rome hebben laten zien, dan nu een monument moeten gaan onthullen voor een hen tegenstrevende Patriot FOTOS: DR. PETER VAN KESSEL, ROME KATWIJK Bemelman is er als eerste in geslaagd de trotse koploper in de Leidse hoofdklasse Van der Plas/BMW een punt te ont futselen. De Katwijkers mochten daar overigens niet over klagen. Hun doelman, Gijs Guyt, reageerde voor treffelijk bij een groot aan tal doelkansen voor het counterende Bemelman en behoedde zijn ploeg voor een nederaag. Cleijn Duin boek te een marginale overwin ning op Oegstgeest (1-0) in een uitermate saaie wed strijd. Gert Zwaan bracht Van der Plas/BMW al snel aan de lei ding, waarna Leo Holl de ploe gen weer op gelijke hoogte bracht. Na'de 2-1 van Jan Ho- gewoning, vond Ruud Broring voor de eerste maal het net: 2- 2. Huug Aandewiél hielp de Katwijkers aan een 3-2 voor sprong bij rust. Na de doelwis- seling leek het Bemelman verzet gebroken, toen Adrl Pluimgraaf er 4-2 van maakte. Brering bracht zijn ploeg, die niet over wisselspelers be schikte, opnieuw in de race door twee fraaie treffers. De bezoekers betrokken opnieuw hun verdedigende stellingen en loerde op de counters. Na vele scoringsmogelijkheden verschafte Brering zijn ploeg een riant uitzicht op de zege: 4-5. Vlak voor tijd maakte Huug Aandewiel uit een vrije trap gelijk: 5-5. Cleijn Duin won met moeite van Oegstgeest in een saai duel. Oegstgeest was in de eer ste helft dicht bij een doelpunt via Arie Koppenhol, maar zijn lage schuiver werd nog net ge keerd. Nadat Daan Vreeken in de tweede rondgang een goede kans had laten liggen om de bezoekers aan de leiding te brengen, bekroonde Willem Guyt een fraaie solo met een doelpunt: 1-0. De Franse zanger Gilbert Bécaud maakt een korte tournee door ons land met zijn nieuwe show waarmee hij in het Olympia- theater te Parijs triomfen heeft geoogst. Op zaterdag 24 januari treedt hij op in het Congresgebouw te Den Haag. ZOETERWOUDE Gehuwd: PC. van Velzen en J. Wielders; J.C.M. Wijsman en H.M.J.M. van Leeuwen; R.B. Brouwer en C.R.M. van Leeu- LEIDEITGEBOREN: Indra Puspa Sari dv. J. J. A. Ouivenvoorde en S. I. A. Sukendro. Victor-Ronald Sebas- tiaan zv. R. J. Borsboom en E. C. M. Bakker. Quoc-An zv. V. H. Nguyen en T. L. Dao. Overleden: H. J. de l'Ecluse. geb. 25- 8-1903 man; A. Majolée, geb. 6-8- 1906 man; C. H. Glasbergen, geb. 24- 8-1906 man; G. van Duijn, geb. 12-3- 1912 vrl. echtg. van P. Guijt; M. van den Berg, geb. 13-2-1911 man; S. E. Janssen, geb. 8-10-1904 vrl. geh. gew. met J. C. Th. Vallee; A. J. Pou- wer, geb. 28-1-1928 vrl. echtg. van A. Lindenberg; P. J. Belt, geb. 23-1- 1914 man; F. C. Kandel. geb. 5-11- 1944 man; Th. Tilman, geb. 7-8-1965 man; P. W. Burgmijer. geb. 10-1-1926 vrl. echtg. van W. Mesman; J. G. A. Kars. geb. 21-2-1902 vrl. geh. gew. met J. Wouters; B. C. W. Klamer, geb. 16-1-1880 vrl. geh. gew. met L. Eradus; C. m. Hundersmarck. geb. 31-1-1937 vrl. echtg. van F. de Jong; G. Bousema. geb. 7-2-1894 vrl. geh. gew. met H. Lina; H. van Rijn, geb. 8- 9-1899 vrl. geh. gew. met A. J. Hoek; C. Varkevisser. geb. 16-9-1895 man; J. E. Oudhofl. geb. 15-11-1917 vrl. echtg. van W. H. Koot; J. Bakker, geb. 28-1-1918 man; G. E. van der Kooij, geb. 7-5-1924 vrl. echtg. van J. W. van den Berg; M. Th. Kardoes, geb. 29-7-1942 man; B. C. Prins. geb. 7-11-1916 man. Gehuwd: J. E. F. ter Beek en G. A. E. van Klarenbosch. R. J. Boot en J. C. B. M. Wassing; J. A. M. O. Wijnhol en W. A. t Hart. GEREFORMEERDE GE MEENTEN Beroepen te Rotterdam-Zuid: D.Hakkenberg te Lisse en W.Schreuder te Goes Beroepen te Scheveningen: R.Boogaard te Leiden NEDERLANDSE HERVORM DE KERK Beroepen te Eindhoven: J.Geursen te Leiderdorp en Hoogmade Galerie Mokum, OZ Voor burgwal 334 Amsterdam, toont van 23 januari tot 18 februari werk van Maarten 't Hart, Dik Kats, Goudie Lynch en Paul Ovink. nder het motto „Steek je licht op met el- lar" organiseren veertien kerkgenoot- happen en vijf bijbelorganisaties van 25 t en met 31 januari de derde nationale jbelweek. Doel hiervan is het gebruik in de bijbel te bevorderen, in eerste in- antie bij de kerkgangers. Drie op de vier ederlanders leest nooit meer in de bijbel, olgens het onderzoek „Opnieuw: God in ederland" uit 1980 en wereldwijd, bezit even op de acht protestanten zelfs niet ns de tekst van het Nieuwe Testament. eer dan voorheen ligt nu de nadruk op het elkaar brengen van mensen uit verschil- nde kerken rond de bijbel. Om het ontstaan in gespreksgroepen per buurt te stimuleren n ruim 11.000 raambiljetten verspreid. De belweek heeft geen evangelisatiebedoelin- in, aldus ds C. van-Gelder, voorzitter van de begeleidingscommissie. De organisatie ervan berust bij de Raad voor Contact en Overleg betreffende de Bijbel (RCOB). De bijbelweek wordt dit jaar voor het eerst niet in het najaar georganiseerd. Hierdoor kunnen gemeenten en parochies een en an der beter voorbereiden. Tevens valt de Ne derlandse bijbelweek nu samen met de West- duitse waarmee in de toekomst overleg zal plaatsvinden. De RCOB heeft vijf folders samengesteld over de opzet van de bijbelweek, liturgie, kinderdiensten, tekstuitleg en een handlei ding voor gespreksgroepen. Hiervan zijn in totaal ongeveer 100.000 exemplaren ver spreid. Elke vorm van onderdrukking, zowel van vrouwen als van armen, werd goedgepraat met bijbelteksten, zei dr Okke Jager (Theolo gische Hogeschool van de Gereformeerde Kerken te Kampen) bij de presentatie on langs de Amersfoort. Ook bisschop Simonis (Rotterdam), lid van een begeleidingscommis sie, zette vraagtekens bij het bijbellezen, „zo wel een heel goede als een uitermate moeilij ke zaak". Het kan bijvoorbeeld bij mensen die nauwelijks de voetbalpagina lezen ver keerd uitpakken, zei hij. Er zit iets hachelijks in een nationale bijbel week, aldus J. M. E. Keet, deken te Amster dam. Het heeft zijns inziens geen zin om de bijbel huis aan huis te verkopen. „Wie dit boek leest, los van de geloofsgemeenschap, kan het bijna niet verstaan: velen kunnen daardoor worden gesterkt in hun waanvoor stellingen over het jodendom en het christen dom. De bijbel is voortgekomen uit een gelo vige gemeenschap en kan ook alleen zo in onze tijd functioneren, aldus deken Keet. Amerikaanse senatoren doelwit anti-abortuslobby De Amerikaanse anti-abortus-beweging La- pac heeft twaalf senatoren, die in 1982 herko zen moeten worden, de nederlaag aangezegd vanwege hun stemgedrag inzake abortus. Tot hen behoren Edward Kennedy (Massachu setts; democraat) en Robert Byrd (West-Vir ginia; leider van de democratische fractie). Lapac zegt in het verleden de nederlaag van zes senatoren (o.a. Georg McGovern) te heb ben bewerkstelligd. „De tijd is gekomen dat onze afgevaardigden zich moeten realiseren dat de tegenstanders van abortus hun stem zullen bepalen enkel en alleen op dit onder werp", zei Lapac-voorzitter Paul A. Brown tijdens een persconferentie te Washington. Bisschoppen Chili: martelen, dan ex communicatie De r.k. bisschoppen van twee steden in Chili, Talca en Linares, hebben een de creet ondertekend waarbij degenen die zich schuldig maken aan martelpraktij ken, kunnen worden geëx communiceerd. De ondertekening valt samen met de publicatie van een rapport van de Verenigde Naties, volgens welke de situ atie van de mensenrechten in Chili in het afgelopen jaar is verslechterd. Het solidari- teitsvicariaat van het aarts bisdom Santiago heeft 141 ge vallen gedocumenteerd, waarbij gevangenen werden gemarteld, en van 12 moor den door de politie of de vei ligheidspolitie. De R.K. Kerk in Chili heeft in het recente verleden wel katholieken geëxcommuni ceerd die een abortus ge pleegd hadden' of die burger lijk gescheiden waren. Hoe wel de bisschoppen herhaal delijk martelingen hebben gehekeld, is dit de eerste maal dat ze martelpraktijken een reden voor excommuni catie beschouwen. Zuid-Afrika verandert niets zonder instemming van de machtige Ne- rduits-Gereformeerde Kerk. Zij telt 'n 1,5 miljoen leden (een derde van bevolking), onder wie alle leden de huidige regering-Botha. De behoort niet alleen tot het esta- ishment. Zij is het als machtigste de drie pijlers van het heersende steem. De andere zijn het „Afrika- Tdom", zelfbewust symbool van de «ren-traditie en de Nationale Partij, e reeds 32 jaar lang met absolute eerderheid regeert. Inzoverre deze stituten niet reeds samenvallen w personele unies, vullen zij el- aan by de uitoefening van de acht ize blanke „drieenighekl" worat oe Bijgaande beschouwing is van de hand van Carl Schilling, re dacteur van de Evangelische Presse Dienst. laatste tijd zowel van binnen bedreigd en door de buitenwacht verkeerd begrepen. Zij is dus in het defensief gedrongen en strijdt om zelfbehoud. In de Nederduits-Gereformeerde Kerk zijn de fronten in beweging gekomen. In de afgelopen maanden hebben zich drie gebeurtenissen voorgedaan, die waar schijnlijk voorboden zijn van verder gaande veranderingen. De invloedrijke kerkleider dr. Frans O'Brien Gelden- huys trad twee jaar voor zijn pensione ring plotsklaps af. Acht theologen van naam gaven een verklaring uit die doet denken aan de zgn. Barmer Thesen uit de Hitlertijd. Tenslotte verbrak de „Re formed Church of Africa" (de vroegere dochterkerk voor Indiërs) alle banden met de ex-„moederkerk" en sprak zich uit voor aansluiting bij de Zuidafrikaan se Raad van Kerken en mogelijk bij de (in Zuid-Afrika nog meer gehate) We reldraad van Kerken. Het demonstratieve aftreden van Gel denhuys heeft weinig aandacht gekre gen. Uiteraard zweeg de kerk over de werkelijke redenen. Geldenhuys zelf zei daarover: „Ik ben moe geworden. Dertig jaar lang heb ik geprobeerd mijn kerk in beweging te krijgen tevergeefs, tenslotte werd ik bijna als „verrader van de Afri kaanse zaak beschouwd. Die is voor mij echter geen heilige koe. De blanke Afri kaners kunnen hun identiteit alleen nog maar in stand houden door steeds hogere dammen om zich. heen te bouwen". Een daarvan is verhoogde bewapening. „De militaire superioriteit maakt De Zuid afrikaanse regering eigenwijs en hals starrig. Maar wat denkt zij te doen tegen tijdelijk verzet in eigen land, tegen een permanente kleine oorlog als in Sowe- to"? Hij verwacht niet dat op korte ter mijn de zwarte bevolking zich als een eenheid tegenover de blanken zal pre senteren. Daarom roept hij op tot een ge sprek met hen, „maar dan niet op de manier dat wij hun voorschrijven van wat zij zouden moeten willen". De acht hoogleraren theologie uit Preto ria en Stellenbosch eisen een hervor ming van de bestaande orde. In plaats van de apartheidspolitiek, waarbij de rassen zich gescheiden ontwikkelen, wil len zij „dat ook in Zuid-Afrika ieder mens die ruimte krijgt die hij nodig heeft om als evenbeeld van God tot zijn recht te komen". De theologen (en ook Geldenhuys) heb ben tot nu toe vermeden aan te drijven op een scheiding der geesten. Enerzijds degenen, die vanuit hun christelijk ge weten hervormingen voorstaan, ander zijds de „verkrampten", die vasthouden aan de apartheidspolitiek. Niet zozeer als een kerkscheiding, maar meer als een signaal moet de beslissing van de Indische kerk worden gezien zich geheel los te maken van de blanke NG- kerk. De slechts 3.000 leden tel ende kerk heeft hiermee haar geestelijke on afhankelijkheid bewezen en zich afge wend van het zendingsbeleid der blan ken, dat ook een gescheiden ontwikke ling van rassen en volken nastreeft. De drie dochterkerken zijn in zekere zin kerkelijke bantoestans, die overeenko men met en waarschijnlijk naar voor beeld van de „thuislanden" zijn op gebouwd. De NGK zal moeilijk aan de beslissing van de kleine Indiërkerk voorbij kun nen gaan. Zij moet de eenheid der Ne derduits-Gereformeerde christenen van alle huidskleuren nastreven en kan wel licht zo, luisterend naar Geldenhuys en de acht theologen, in haar multiraciale geloofsgemeenschap een voorbeeld voor de overheid zijn.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15