Jimmy Carter: de fatsoenlijke president Oorzaak vliegtuig ongeluk onduidelijk r Ule zigeuners terug in Nederland RIJKSWACHT COMMANDANT: GEEN DISCUSSIE MOGELIJK mers 3 ne- President Jimmy Carter heeft giste ren zijn laatste State of the Union- toespraak naar het Amerikaanse Congres gestuurd. Onder normale omstandigheden spreekt de president die toespraak voor het Congres uit, maar nu hij dinsdag zijn ambt over draagt aan Ronald Reagan, stuurde Carter de toespraak per post. Carter gaf in zijn rede een opsomming van de resultaten van zijn ambtsperiode en een signalement van de belang- rijksc problemen waarmee de Vere nigde Staten momenteel worstelen. In onderstaande beschouwing be spreekt onze correspondent in Was hington, Dick Toet, het president schap van Jimmy Carter. 'AGINjTNENLAND/BUITENLAND LEIDSE C0URANT ZATERDAG 17 JANUARI 1981 PAGINA 7" Md Geen bussen In Warschau werd giste ren gedurende de vier uur dat het openbaar vervoer wegens een sta kingsactie niet uitreed, druk gelift. Ook in ande re steden werden korte stakingen gehouden uit protest tegen het feit dat de regering geen wekelijkse vrije zaterdag wil toekennen. De rege ring is overigens onder handelingen begonnen over het onderwerp, maar van een toenade ring met de onafhanke lijke vakbond Solidari teit die de stakingen uit riep, is nog geen spra ke. BREQUETS VOORLOPIG AAN DE GROND (Van een onzer verslaggevers) VALKENBURG (Z.-H.) Om ev. half acht gisteravond landde op de basis Valkenburg het vliegtuig met aan boord de negen overlevenden van het onge luk met het onderzeebootbestrijdingsvlieg- tuig van de Koninklijke Marine, dat gister ochtend een noodlanding moest maken op de Atlantische Oceaan ten noordwesten van Ierland. Drie kwartier eerder was een Friendship van de Koninklijke Luchtmacht op de basis aangekomen, met de stoffelijke overschotten van de drie marinemannen die het ongeluk niet hebben overleefd. De drie zullen dinsdag en woensdag a.s. worden be graven. Op verzoek van de familie met mili taire eer. De vliegtuigen van hetzelfde type als het verongelukte toestel zullen aan de grond blijven, totdat het onderzoek naaf de toedracht van het ongeval is afgerond. Luitenant ter Zee Th. Postma uit Delft, com mandant van het verongelukte vliegtuig, ver telde schijnbaar onaangedaan dat de vlucht ge heel zonder problemen was verlopen, tot op circa tweehonderd mijl van de Russische oor logsbodem Kiew de daling werd ingezet. ,,De Bréquet werd toen minder dan normaal be stuurbaar, dus moest er een noodlanding wor den ingezet". Volgens hem wist iedereen uit het vliegtuig te komen, „wat bij een zee met bijna tien meter hoge golven een kunststuk op zich was". Of de drie omgekomenen het leven ver loren door verdrinking of dat zij zijn bevangen door de kou, kon of wilde hij niet zeggen. Evenmin konden de overlevenden aangeven hoe lang de Bréquet nog is blijven drijven. Kor poraal-boordwerktuigkundige J.de Jager uit Katwijk: „Binnen een paar minuten zaten we er een dikke honderd meter vandaan. En door die hoge zeegang kon je onmogelijk zien wat er met het toestel gebeurde". De redding van het negental is volgens hen vrij vlot verlopen, en werd vergemakkelijkt door de draagbare noodbakens die elk lid van de be manning bij zich draagt. „Binnen drie uur wa ren we opgemerkt en korte tijd daarna opge pikt", aldus korporaal De Jager. „De Rus bij wie we in de buurt waren heeft niets van zich laten horen, maar waarschijnlijk stond zijn ra dio niet afgesteld op de noodfrequentie". De Braauw leidt discussie over kernenergie DEN HAAG De oud-minis- ter van wetenschapsbeleid on der het kabinet-Biesheuvel, jhr. mr. De Braauw, wordt de voorzitter van de stuurgroep die de brede maatschappelijke discussie over het verdere ge bruik van kernenergie in ons land moet gaan leiden. Minis ter Van Aardenne (Economi sche Zaken) heeft zijn benoe ming gisteren „met grote vol doening" bekend gemaakt. De Braauw is 55 jaar en lid van D'66. De Braauw's benoeming gaat maandag in. Wallenberg voor Nobelprijs voorgedragen STOCKHOLM De Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg, die volgens Russische opgave in 1947 is overleden, is giste- ren aan het eind van een tweedaagse conferentie in Stock- holm die aan zijn verdwijning is gewijd, voorgedragen voor 'i de Nobelprijs. Een internationale commissie wil de Sovjet-\f Unie officiële heropening vragen van het onderzoek naar het lot van de vermiste Zweedse diplomaat die in de oorlog a 111# liindpn Vin Ho nni'c hield. Het RuSSi' L >cerende actie. duizenden joden uit handen sche persbureau Tass sprak i provocerende actie. Forlani krijgt vertrouwen ROME De uit vier partijen bestaande regering van de Ita liaanse premier Forlani heeft gisteren het vertrouwen gekregen van het parlement. Binnen de partijen waren eerder deze week tegenstellingen gerezen over de vraag welke lijn de regering het best kon volgen in de ontvoeringszaak van rechter D'Urso. Een zichtbaar ontroerde President Carter reikte gisteren op het Witte Huis aan vijftien personen, onder wie minister van buitenlandse zaken Walter Muskie (links) de vrijheidsmedaille uit, de hoogste Amerikaanse bur gerlijke onderscheiding, uit dank voor bewezen diensten. Tijdens de plechtigheid die in feite een afscheid betekende van een aantal medewerkers, welden verschillende keren tranen in Carters ogen op. landsgrenzen te beïnvloeden werd in dit conflict op voor iedereen herkenbare wijze duidelijk gemaakt. Door de niet onbegrijpelijke fout te maken op een op lossing op redelijke termijn te rekenen verbond Carter zijn politieke toekomst in hoge mate met een pril en onbereken baar revolutionair regime. De mislukte bevrijdingsactie in april werkte daarbij als een pasklaar bewijs voor het Ameri kaanse onvermogen ontwikkelingen in eigen hand te nemen. Er zijn er vooral binnen het Carter-kamp velen die me nen dat Carters kansen toen in de woes tijn van Iran werden begraven. Het lijkt in ieder geval zeker, dat Carters kansen op een tweede termijn daar een zeer ge voelige opduvel kregen. Jimmy Carter heeft echter ook zelf bij gedragen aan een verwatering van zijn vrije idealen. Hij heeft te vaak en te snel bakzeil gehaald, heeft zich al in een vroeg stadium overgevoelig getoond voor de talloze opiniepeilingen en heeft in sommige gevallen de spreekwoordelij ke. Amerikaanse angst voor het commu nisme laten heersen boven zijn eigen overtuiging. Zeer onlangs nog besloot Carter de wa penleveranties aan de junta van EI Sal vador te hervatten, gehoorgevend aan de geruchten dat pro-Castro communisten een groeiende invloed in dit land zouden uitoefenen. Carter bleek bereid omwille van economische rampberichten milieu- -eisen af te zwakken. Nogal eens heeft Carter sneller gereageerd op gebeurte nissen van buiten dan vast te houden aan zijn prioriteiten. Ook de meer concrete resultaten van zijn beleid hebben er geen van alle toe bijgedragen het directe levensgeluk van de gemiddelde Amerikaan te vergroten. Zijn deels succesvolle energiepolitiek heeft de benzine duurder en de auto's kleiner gemaakt, van de vrede tussen Is rael en Egypte en van het Panama Ka naal-verdrag is de modale Amerikaan persoonlijk ook al geen cent wijzer ge worden en dat zelfde geldt in feite ook voor zijn werkgelegenheidsprogramma's voor jongeren en vertegenwoordigers van minderheidsgroepen en de benoe mingen van meer vrouwen en negers in belangrijke posities. Carters idealen lijken niet veel dichter bij een verwerkelijking dan vier jaar ge leden. Wat dat betreft heeft hij dus ge faald. Toch heeft Carter een aantal be wegingen in gang gezet en de mogelijk heid geschapen zijn streven in de ko mende vier jaar te vergelijken met dat van Ronald Reagan. Het is heel wel mo gelijk. dat de Amerikanen over vier jaar een hele duidelijke keuze voorgeschoteld krijgen, die tussen de twee meest recente vice-presidenten: Walter Mondale en George Bush. Voorlopig komen de meeste Ame rikaanse kranten tot geen andere conclusie dan dat Carter een fat soenlijke president is geweest. Ook Carters voorganger Gerald Ford genoot dat predikaat. Het lijkt vooralsnog niet voldoende om het als president van de Verenigde Staten te maken. |EDA De laatste zigeuners kde groep, die sinds maandag op Iduchtstrook van de -weg Ant- Irpen-Breda vlak voor de Neder- pdse grens verbleef, zijn gister- Iddag overgebracht naar het Huis p Bewaring in Middelburg. i/er- llgens de commandant van de jkspolitie van het district Breda, ilonel Van Nijnanten, zijn de ac- js van donderdag en vrijdag zon- r noemenswaardige problemen de nopen. Het ging in totaal om 106 zigeuners. Van hen zijn 55 personen overgebracht naar het Huis van Be waring in Zwolle; de overige 51 ver blijven thans in het Huis van Be waring in Middelburg. De meeste zigeuners bleken van Joegoslavische, enkele van Ita- 'liaanse afkomst te zijn. Ook waren er bij die geen papieren bezaten. Behalve een grote hoeveelheid geld, naar schatting enkele tiendui zenden guldens, heeft de politie bij het fouilleren niets bijzonders aan getroffen. Alleen ontdekte een vrouwelijke agente, die in de spe ciaal ingerichte crèche werkte, bij toeval in de luier van een baby een bedrag van negenduizend gulden en de identiteitspapieren van de moeder. Wat er nu met de zigeuners gaat ge beuren is nog niet bekend. Premier Van Agt heeft gisteren op zijn we kelijkse persconferentie gezegd dat de regering niet te gemakkelijk verweten mag worden met deze groep te sollen. Hij vertelde dat ge ruime tijd geleden bij huiszoeking bij een aantal zigeuners in Amster dam toevallig een honderdtal pas poorten in een vuilniszak is gevon den. Omdat de zigeuners aan de grens weigerden papieren te tonen, zijn ze naar de Huizen van Bewa ring in Zwolle en Middelburg over gebracht, aldus Van Agt. Daar zal worden nagegaan, of zich onder hen mensen bevinden, wier pas poort in Amsterdam gevonden is. saai. Als ik hem op de televisie zie, is hij voor mij onherkenbaar", zo vertrouwde Joan Mondale, de vrouw van de vice- -president. mij eens toe op een culturele trip naar Philadelphia en Lake Placid. In een land waar de televisie zo'n ingrij pende rol speelt, is een dergelijke tekort koming een groot gemis. Toch lijkt het een zielige wereld, die nog slechts geïn spireerd kan worden door de vorm van de boodschap zonder acht te slaan op de inhoud. Maar er zijn nog andere factoren die voedsel hebben gegeven aan de twijfel over de capaciteiten van Jimmy Carter. Vietnam. Cambodja. Chili en Watergate hebben de reputatie van de Verenigde Staten in de jaren '70 naar een diepte punt gevoerd. Zoals vele relatief „nieu we landen" en voormalige kolonieèn is er een diep verlangen in de Verenigde Staten om gerespecteerd en gewaardeerd te worden. Het verbale duel met de Sov jetunie naar aanleiding van de gebeurte nissen in Afghanistan en vooral de sle pende gijzelingsaffaire in Iran hebben, die gevoelens in hevige mate gefru streerd. De gijzelingsaffaire op zichzelf is niet de voornaamste oorzaak geweest van Carters gestaag dalende populariteit. Maar die werkte wel als een gangmaker. De machteloosheid van de Amerikaanse president om zaken binnen en buiten de (Van een onzer verslaggevers) (EDA Langs de E-10 ia-Antwerpen staan vrij- niddag nog zes a zeven met caravans. De zigeuners zitten bin- Naast de wagens staan scheidene donkerblauwe rs en overvalwagens rijkswacht. Maar er vooral veel Belgische po- t-agenten. i pr de natte sneeuw sjok- b drie zigeuners met fel- M fleurde sjaals naar de kop K b de karavaan. Een i>an de I I Igische rijkswachten door- i I kt de inhoud van de voor- k personenauto. Druk geba- d komt een van de drie I euners dichterbij. „Waar is caravan?", vraagt hij in basterd Frans. De rijks- 'hten kijken hem ver- 1 I aan. „Waar zijn mijn iv en kinderenMijn va- in moeder?". De Belgi- rijkswacht-commandant IS5Ï! ia/ft hem duidelijk dat de a van al over de grens is door leept. Hij vertelt de man zijn gezin al in Nederland maar dat hij nog even et wachten. zigeuner duikt in de auto. r\j en later start hij de motor j doet alsof hij aanstalten qj* akt naar de grens te zul- rijden. De Belgische com- indant wordt zenuwachtig, 'aad. Hij beveelt de zigeu- t de motor af te zetten en IBM-intussen zijn collega's beae-n overvalwagen voor de htina1(3 te r'jden. De zigeuner ?int hartstochtelijk te vra- waarom hij de grens nog over mag. Geen discus- jrijfs- dia ft de Belgische com- tndant in zijn beste Frans, Deie' >een discussie!". d om '3r de grens 'n kwartier later mogen de 'e, onder geleide van twee Buiten is het koud geworden nu de zon schuil is gegaan achter het wolkendek. Som mige politie-agenten gooien met sneeuwballen naar el kaar. Een klein jongetje loopt verloren langs de caravans. De zigeuners zijn bang dat ze in de gevangenis van hun ge zinnen zullen worden ge scheiden. Door de hoge sneeuw in een weiland van de weg zwoegen twee vrou wen en een kind. Het is een taai volk", zegt kapitein Van Loo, plaatsvervangend mare- chausee-commandant van het district Brabant. Later op de dag zegt kolonel Van Nijnanten van de rijks politie in Breda dat de zigeu ners zijn gemanipuleerd. Men heeft hen valse hoop gegeven Toen eenmaal bleek, dat niets terecht zou komen van wat hen was voorgespiegeld, kreeg het moreel van deze mensen een geweldige klap". Uit wat Van Nijnanten ver telt, blijkt dat zowel België als Nederland de zigeuners liever kwijt dan rijk is en dat met hen is gesold. De rijkspo litie kreeg afgelopen maan dag de tip, dat de zigeuners, die diezelfde morgen België waren binnengetrokken, on der geleide van de Rijks wacht weer terugkeerden. Waar de tip vandaan kwam is niet duidelijk. „In elk ge val niet van de rijkswacht. Die wilde natuurlijk voorko men dat de grens zou worden afgesloten", aldus Van Nij nanten. De grens kon echter tijdig worden afgesloten. Het gevolg daarvan was, dat de zigeuners dagen in de kou hebben moeten staan, terwijl de Nederlandse en Belgische overheid kibbelden over de vraag, wie de zorg voor deze mensen op zich zou moeten RENE BOGAARTS Wan onze correspondent Dick Toet) ASHINGTON De geschiede- te zal Jimmy Carter uiteinde- ot en jk op zijn juiste waarde moe- s" en S schatten, zo heet het sinds pagans verkiezingszege van le poespas ontdane beschou- |ngen over de Carter-jaren in Amerikaanse media. De Ame- Itanen van nu ontbreekt het {nnelijk aan de vereiste intelli- (ntie of visie. Er zit minstens [n kern van waarheid in. De be kering is echter ook een duide rdorp jke aanwijzing voor de aard [n Carters presidentschap. Lr <jan het bereiken van zulke her- hbare resultóten als het verlagen van jlatie en werkloosheid is Carters stre- p erop gericht geweest bij te dragen f een veiliger, bewoonbaarder en [htvaardiger wereld. Er zullen weinig herikanen zijn, die beteugeling van t atoomgevaar, de schending van het fiieu en verbreiding van de mensen- uw fhten op zichzelf niet van harte zullen [juichen, maar als het gaat om noodza- fijke en doorgaans veel meer concrete ook het gros van de Amerika- t thuis. Lshington, de Amerikaanse hoofdstad fbergt meer dan duizend „lobby-groe- h", goed georganiseerde belangengroe- [ringen, die via geraffineerde beïnvloe- ngsmethodes slechts een doel voor ten hebben: hun eigen belang. Je kunt afvragen welke leider tegen dit is opgewassen. Carter was het ordt gebrek aan overtuigings- verweten. Carter inspireerde it. Zelfs fervente Carter-aanhangers toe, dat hij een slechte voor- ihtskunstena'ar is, dat hij moeilijk delegeren, niet rust voordat hij elk il van elke mogelijke ontwikkelin- kent, dat hij zijn eigen gelijk koes als zijn schoothondje, dat hij niet liegen, zelfs niet voor zijn eigen be- il, dat hij vaak te goéd van vertrou- in is, dat hij de minimaal vereiste poli- ike gehaaidheid mist en door en door tsoenlijk is, soms bij het irritante af. limmy Carter tijdens formele bijeen- sys- bmsten op toespraken is een ander ens dan de informele Carter. In klei- jtre informele groepen is hij t ge pest inspirerende mensen die ik ook ar de TV is hij dodelijk politiewagens, naar de grens. Daar nemen Nederlandse agenten de taak van hun Bel gische collega's over. Na een korte ondervraging moeten de drie naar een provisorisch ingericht opvangcentrum verderop: een door drang hekken omgeven parkeer plaats, die bewaakt worden door tientallen agenten; som migen met honden. Na te zijn ondervraagd, gefouilleerd en geregistreerd. mogen ze plaats nemen in een getralie de bus. Wanneer die vol is, rijdt hij weg. Naar Zwolle of Middelburg. In het nabijgelegen wegres taurant zit Koko Petaio, de zigeunerkoningmet een aantal Belgische en Neder landse journalisten om zich heen. Hij heeft de afgelopen dagen nauwelijks tijd gehad om te slapen, omdat hij deze mensen moet helpen, zegt hij. Op de vraag of er ook nog zi geuners bij de Duitse grens staan, moet hij het antwoord schuldig blijven. Het optre den van de politie is schanda lig, vindt Petaio. Volgens hem worden alle mannen, vrouwen en kinderen gron dig gefouilleerd. Waar man nelijke agenten bijstaan, moeten de viouwen hun rok ken optillen", aldus Petaio. Dat laatste wordt later door kolonel Van Nijnanten van de rijkspolitie van Breda ont kend. „Als er al mannen bij zijn, staan ze met hun rug naar de zigeunervrouwen toe. Maar er moet natuurlijk bewaking zijn zegt hij. Treurige taferelen speelden zich ook gisteren aan de grens af waar zigeuners door de politie voor identificatie werden meegenomen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7