wee miljoen nodig om Leidse olspinnerij open te houden ENGLEBERT KRIJGT WEER UITSTEL VAN BETALING Caravans mogen in Hoogmade blijven GOUD ZILVER Edo de Waart overtuigend in concert Meesterserie Speelse tragiek '%EUWE CIJFERS GEVEN SOMBER BEELD ollege wil zeven ileuterscholen n stand houden \IEUWJAARSBAL IN "DE GROENOORDHAL Flavium in Lindehoeve miïKfMipmWIfogeer -TAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 JANUARI 1981 PAGINA 3 .02 (S) 9.02 (S| (S) V ff IDEN/EDE De toekomst van de 5isg< dse vestiging van de Wolspinnerij Ede do er aanzienlijk minder rooskleurig uit vrcmj i werd verwacht. Amper tien dagen ge- i2R(s> ben kwamen de bonden nog tot de con- sie dat sluiting van het bedrijf aan de if naalweg vooralsnog niet nodig zou man i. Nieuwe cijfers die gistermiddag wer- vn21 gepresenteerd tijdens een gesprek tus- sw i directie en bonden, geven echter een ,eel ander beeld. Minstens twee mil- wacl)n gulden is nodig om de drie vestigin- i van de Wolspinnerij open te houden, directie ziet echter weinig heil in een /efcgelijke investering en heeft laten we- w® i daartoe dan ook niet bereid te zijn. De [initieve beslissing over het bedrijf rdt maandag genomen, wanneer direc- en bonden opnieuw om de tafel gaan fcjjjten. Het personeel van de Wolspinnerij n de Kanaal weg is inmiddels op de ndlr* jgte gebracht van deze nieuwe stand "21*0 d zaken. 10 Gam ,.~n22.: rige week overhandigden de bonden nog een 'o Gsii iport aan de directie waarin met een sluiten- 5 Nw* begroting werd gerekend. De realiteit ziet er imenteel evenwel anders uit. Het bedrijf ikt wekelijks een verlies van ruim 50.000 jen. De Ververij is inmiddels stopgezet ter- I de Spinnerij nog maar op halve kracht ait. De komende weken wordt bovendien terugloop in de orderportefeuille verwacht. FNV-districtsbestuurder Jos Duijnhoven in gesprek met werknemers van de Leidse Wolspinnerij. Steun Beide partijen zijn het er over eens dat wan neer er niet geïnvesteerd wordt, één van de drie vestigingen gesloten moet worden. De di rectie kiest dan voor de Leidse vestiging omdat deze het grootste verlies maakt. De industrie bonden zijn daarentegen van mening dat de vestiging in Ede gesloten moet worden, omdat de bedrijfsruimte in Leiden groter en beter is. Bovendien heeft de gemeente Leiden bij monde van wethouder J. Fase van economische zaken gisteren toegezegd financiële steun te willen verlenen. Het machinepark zou dan van Ede naar Leiden overgeplaatst moeten worden. In Ede werken 60 mensen, in Leiden een kleine 50. De beste oplossing voor het bedrijf is volgens de bonden een investering van zo'n twee miljoen gulden. Dit geld zou gehaald moeten worden uit verschillende overheidsfondsen en een ge meentelijk steunfonds. Het bedrijf zou zelf ook een steentje bij moeten dragen. FNV-districts bestuurder Jos Duijnhoven: „De malaise in de Nederlandse textielindustrie is vooral veroor zaakt door het uitblijven van diepte-investerin gen. Met twee miljoen gulden zou het machne- park van de Wolspinnerij vernieuwd kunnen worden. Omzet en kwaliteit van de garens zou den hierdoor stijgen terwijl met de prijs een be ter concurrentiepostie kan worden ingenomen. Als er nu niet geïnvesteerd wordt, gaat de Leidse vestiging dicht en kunnen we over een Overstag Vernieuwing van de machines neemt ongeveer driekwartjaar in beslag. De directie is van me ning dat het dan al te laat is. De bonden den ken deze periode te kunnen overbruggen met behulp van arbeidstijdverkorting. Wel of niet investeren is daarmee het grote conflictpunt tussen directie en bonden. Maandag volgt een nieuw gesprek waarin een defintieve beslissing wordt genomen over de Wolspinnerij aan de Kanaalweg. Mocht deze negatief uitvallen dan zullen de bonden zich beperken tot het in over leg met de directie opstellen van een sociaal plan. Jos Duijnhoven: „We hebben als FNV nooit ge zegd dat we het bedrijf open zouden houden, we wilden slechts de noodzakelijke informatie. Met gegevens die van week tot week verande ren is het echter moeilijk werken. We staan nog steeds op het standpunt dat door te investe ren het bedrijf met drie vestigingen door kan draaien, maar wanneer de directie daar niets voor voelt, hebben we genoeg realiteitszin om te onderkennen dat dan één van de drie moet sluiten. Ook het personeel weet dat het er niet best voorstaat, maar we hebben carte-blanche gekregen om verder met de directie te onder handelen. We zijn nog niet overstag, maar het ziet er nog moeilijker uit dan het al was." )OGMADE De heer G.J. Rij- lijkhuizen uit Hoogmade mag n terrein aan de Boskade toch jhikbaar stellen voor caravans. Hoogmadenaar had reeds twee lal een verzoek om caravans te igen plaatsen ingediend bij Ge mteerde Staten van Zuid-Hol- id. Evenzoveel maal wees het lege van GS de aanvraag af. De rr Rijkelijkhuizen ging daarop beroep en dat heeft succes ge had. De Kroon heeft besloten de eerdere beslissing van GS te ver nietigen. In beide gevalllen van afwijzing oor deelde GS dat de caravans niet pas ten in het landelijke ongerepte ge bied. De heer Rijkelijkhuizen diende in 1966 zijn eerste verzoek in bij GS. Die aanvraag werd afgewezen omdat een caravanterrein een ontsiering van het ongerepte landschap zou zijn. Een dergelijke ontsiering zou door het planten van bomen en struiken niet kunnen worden opgevangen, daar een maskerende beplanting op zich al een ontsiering zou zijn. Een tweede verzoek van Rijkelijkhuizen werd in 1972 afgewezen. Daarop be sloot de Hoogmadenaar in beroep te gaan bij de Kroon. Zijn motivatie daarbij was dat er een willekeurig beleid werd gevoerd. Op andere plaatsen binnen de gemeente Wou- brugge werden staanplaatsen name lijk stilzwijgend toegestaan. Rechts ongelijkheid zo meende Rijkelijkhui zen. Bovendien was hij van mening dat GS onvoldoende rekening hield met het schrijnende tekort aan staan plaatsen in de Randstad. Als gevolg van de afwijzing zouden veel mensen die al zes jaar op het terrein van Rij kelijkhuizen staan, weg moeten. Deze mensen hadden in die jaren veel geld gestoken in hun 'tweede huis'. Bo vendien was het gebied rondom het terrein inmiddels niet ongerept meer en van ontsiering was dus nauwelijks sprake. De heer Rijkelijkhuizen werd in zijn strijd gesteund de gemeente Woubrugge, die er van uitging dat het opstellen van caravans niet strij dig is met de gemeentelijke verorde ningen. 'R° EI DEN Volgens het Leids college van burgemeester en n "v^ó ethouders moeten zeven kleuterscholen die beneden de I erlingennorm zitten, gehandhaafd blijven. Het college J eft de raad voorgesteld het ministerie van onderwijs en h etenschappen te verzoeken de scholen in stand te houden. et gaat om de kleuterscholen Zonnehoek, De Boterbloem, De (S) Aui argriet, De Wigwam, Hummelhof, De Rondedans en De Pom- w« knoes. Deze kleuterscholen zitten beneden de norm van 60 erlingen. Voor vijf van hen geldt echter een uitzondering om it de zij in een stadsvernieuwingswijk staan. Dit zijn de scholen w jnnehoek, De Wigwam, Hummelhof, de Rondedans en De Taag impelmoes. Voor de Boterbloem geldt de uitzondering dat het ekomstige koppel Boterbloem-Lucas Van Leydenschool de van 200 leerlingen zal overschrijden. openbare kleuterschool Margriet staat samen met de PC euterschool Prinses Juliana in de Tuinstadwijk. Beide kleuter- lolen zitten, ook samen met hun toekomstige koppelgenoot leden de norm. Omdat elke wijk over kleuter-en lager onder nïoet beschikken en openbaar onderwijs daarbij de voor ir heeft, stelt het college zich voor de PC-combinatie'te slui en voor het openbare koppel een verzoek tot instandhouding te dienen. 'EIDEN De Jolige Hutspotters houden vanavond een Nieuw en ei iarsbal in het grote restaurant van de Groenoordhal. te carnavalsvierders worden tijdens deze avond ondersteund oor tien carnavalsverenigingen uit de Leidse regio en Brabant, 'oor de muzikale omlijsting van de avond wordt gezorgd door K!tel ef tr>° „The White Breds". De Eindhovense dansmariekes on- oo j er naam „Das Edelweiss" zorgen voor de nodige danspasjes. 1 rins Pieter en prinses Annie (beide de eerste) en de raad van I. iilf leiden de feestavond, die om acht uur begint, in goede banen. 1! Apeldoornse ögr."lfrmatie Flavium i. 11 reedt vanavond op „de Lindehoe- in mr. aan de Ko' ,0 hklijke Marine man in Voorscho- Flavium rengt muziek met 8 Hemen ten van zo- alevIsKjveei rock als blues. te formatie vierde e_h«i )nlangs het tienja- ^'g bestaan. De for matie bestaat uit gitarist Anne Geert 5 Sdi K I kil Bonder, bassist Erick Bagchus, drummer Nico Groen en zanger- pianist/gi tarist- /mondharmonica- nist Hans Driesen. De zaal gaat om negen uur open. De toegangsprijs is vier gulden voor kaarthouders en zeven gulden voor niet-kaarthouders. verblijf geopend poep, 'genaamd sTn- Internationaal bad. verrichtte wethouder IfinHorHsm. Hans van Dam van On- iMMUCIUay derwijs gistermiddag de officiële opening van het Internationaal Kinderdag verblijf in de Heilig Hart- school aan de Os- en Paardelaan. Het dagver blijf werd hierdoor aan een naam geholpen. In de Heilig Hartschool zijn vier lokalen ingericht, waar dertig Turkse, Ma rokkaanse en Nederland se kinderen overdag ge huisvest worden. Voor de kleinste kinderen zijn bedden geïnstalleerd. Veel buitenlandse ouders zijn genoodzaakt wegens' hoge financiële verplich tingen beide te werken en moeten voor de op vang van kleine kinderen allerlei noodoplossingen bedenken. Dikwijls draaien oudere kinderen (veelal de meisjes) uit het gezin ervoor op, terwijl zij nog naar school zouden moeten gaan, omdat zij nog leerplichtig zijn. Met de start van dit dagver blijf is de mogelijkheid om deze kinderen te hel pen aanwezig. De capaci teit van het dagverblijf blijft voorlopig beperkt, omdat het om een expe riment gaat. Hoge prijzen voor zoals sieraden, bestek, munten enz. TEGEN KONTANTE BETALING! Kunt u niet naar onze fabriek komen, dan kunt u edelmetalen voorwerpen per aangetekende post insturen. Wij bellen u dan over de waarde die wij per bank of giro aan u betalen. Nieuw is onze ver koop van kilo baartjes goud en zilver, zodat u b.v. edelmetalen voorwerpen kunt inruilen tegen baartjes. Leidseweg 219, Voorschoten, tel. 01717-2975. LEIDEN Gounod, Mozart en Prokof jew stonden op het programma van het vierde concert van de K O Meesterse rie. Een orginele keuze binnen het toegankelijke repertoire waarmee Edo de Waard, tegenwoordig dirigent in San Fran cisco, even terug was bij „zijn" Rotterdams Philharmonisch Orkest Een charmante start vormde de Petite Symphonie van Gounod, één van de eerste pogingen in Frankrijk om een volwaardig ab solute muziek te scheppen. Desondanks verraadt Gounod zich als een volbloed operacomponist in de keuze van zijn thema's, met name die in de snelle delen. Deze werden met een breed expressief gebaar ten gehore gebracht, evenals het andante can tabile, waarin de Waard een prachtig doorvoelde lyriek reali seerde. Ook het pianoconcert KV 453 van Mozart is een minder vaak gehoord werk ook al staat het in een reeks concerten die tot Mo- zarts beroemdste behoren. De virtuositeit in de hoekdelen, met name in het laatste, stelt hoge eisen aan der solist. Dit was Maija Bon die in dit opzicht overtuigend voldeed door haar accuraat en in klank goed geproportioneerd samenspel met het orkest. Ook muzikaal gezien was haar vertolking buitengewoon ge slaagd te noemen .De evenwichtige en pretentieloze expressie in Bons spel leidde tot een in elke noot doorklinkende helderheid die verfrissend overkwam. Ook het zowel lyrisch als melancho liek getinte andante kreeg de benodigde muzikale kracht mee. Het orkest begeleidde met een overeenkomstige eenvoud, met die uitzondering dat de toon soms wat romantiserend zwaar werd aangezet. Het slot werd gevormd door Prokofjews suite „Romeo en Julia" waarin het bekende liefdesverhaal in zeer brede en soms pathe tische lijnen wordt neergezet. De gigantische bezetting die hier voor nodig is, werd door de Waard met dwingende kracht geleid naar een onstuimige bewogenheid in deel één en vijf, en een melancholieke sfeer in de afscheidscéne. De scène aan Julias graf werd in een zeer beeldend, zij het tonaal minder dan in de vorige delen gevarieerd, idioom neergezet en vormde een over weldigend laatste deel dat in een overtuigend doorvoelde ver stilling eindigde. DIRK VOOREN LEIDEN Amy Gale en Ton Lutgerink speelden gistera vond in het Lak „The tragic tale of the dog who killed him self", een dansperformance gebaseerd op het gelijknamige boek van Richard Jennings. De benaming performance geeft al enigszins het karakter van de voorstelling aan. De twee spelers waren op een heel eigen manier met het ver haal aan de gang gegaan en wel zo dat de grenzen tussen toneel, dans en beeldende kunst vervaagden. Amy Gale danste wat, vertelde met tussenpozen het verhaal van de hond die zichzélf doodde, betekende verschillende vellen pa pier met honden, en maakte samen met Ton Lutgerink enige fraaie tableaus. Hoewel de handelingen grote verscheidenheid toonden, waren zij toch allemaal terug te voeren tot het verhaal. Het verhaal was heel geschikt voor een dergelijke vormgeving. Het was droog en helder geschreven, en werd door Gale uitste kend verteld, heel direct en zonder opsmuk. Gale vervulde de belangrijkste rol in de voorstelling. Zij zette de meeste handelin gen in, en Lutgerink volgde haar daarin ter ondersteuning. De makers van „The tragic tale" hadden geen andere bedoeling dan een leuke voorstelling te maken. En juist door het ontbre ken van allerlei diepgaande bedoelingen is het dat inderdaad ge worden, leuk en speels. JACQUELINE MAHIEU VOORSCHOTEN De firma En- Englebert verkoopt grondverzet- en slagmachines en landbouwmachines, glebert NV aan de Dobbeweg in overslagmachines en importeert land- Dat dient dan te geschieden vanuit Voorschoten die in ernstige finan- bouwmachines en Oosteuropese per- het kleinere bedrijfspand. Het grote ciële moeilijkheden verkeert, heeft sonenauto's. Het bedrijf is de laatste fabriekspand zal verkocht moeten jaren door de economische teruggang worden om de schuldenlast van En- in moeilijkheden geraakt De helft glebert op te heffen. Een koper daar van het personeel moest worden ont- voor lijkt nu gevonden. Daarnaast week de tijd gekregen om de slagen en het ziet ernaar uit dat van heeft een importeur van Japanse per- schuldeisers te betalen; anders sou de overgebleven zestig werknemers sonenauto's belangstelling voor het de firma failliet worden verklaard, wederom de helft gedwongen het veld autogebeuren binnen Englebert NV. zal moeten ruimen. De schuld van de firma is opgelopen tot vele miljoenen Zoals bekend worden de Japanse guldens. auto's in Nederland nog steeds erg Een ingrijpende sanering is goed verkocht ondanks de landelijk grootste fabriekspand kan verko- nodig om Englebert weer gezond te sterk teruglopende autoverkoop. Dit pen en de schuldeisers dan toch te- maken. Die sanering houdt in dat het in tegenstelling tot de verkoop van bedrijf stopt met de import van perso- Oosteuropese personenauto's, die vol- nenauto's en zich alleen nog richt op komen lijkt ingezakt en één van de de handel in grondverzet- en over- oorzaken is van het ineenstorten van van de bank nog enige tijd uitstel van betaling gekregen. Englebert had aanvankelijk nog tot deze Aangezien het er naar uitziet dat Englebert op korte termijn haar vreden zou kunnen stellen heeft de firma van de bank nog enig respijt gekregen. Englebert. Als de onderhandelingen tot een goed einde worden gebracht zou dat kunnen betekenen dat de werkgelegenheid voor ongeveer 12 werknemers van Englebert, die werk zaam zijn in de autotak van het be drijf behouden blijft. De heer C. Verhappen, districtsbe stuurder van de FNV ziet de toekomst van Englebert, na aanvankelijk nogal pessimistisch gestemd te zijn, weer wat rooskleuriger in. „Englebert heeft nu wat meer ruimte gekregen en het lijkt de goede kant op te gaan. Ik heb goede hoop dat de meeste arbeids plaatsen toch nog kunnen worden ge red, zeker nu het er voor de „auto- poot" van het bedrijf weer wat gunsti ger uitziet", aldus de heer Verhappen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3