Huisvrouw werd gespreks partner minister Sterven in Parijs ongekende luxe Europese stadsvernieuwingscampagne Onlangs werd het startsein gegeven voor de Europese stadsvernieuwingscampagne, die tot dit voorjaar duurt en werden vijf demonstratie projecten aangewezen: Enschede, Rotterdam, Amsterdam, de Oostelijke Mijnstreek en de Transvaalwijk in Leeuwarden. In het ruim dertig leden tellende nationaal comité (ere-voorzitter prins Claus) dat in Nederland de Euopese cam pagne begeleidt en dat bestaat uit Kamerle den, burgemeesters en topambtenaren, neemt mevr. A. Jongendijk-Welles uit Leeuwarden, die voor het landelijk Kontakt Stadsvernieuwings- korporaties werd afgevaardigd, een bijzondere plaats in. Deze 28-jarige huisvrouw uit Leeu warden is, de secretaresse even niet meegere kend. de enige vrouw in het mannengezel- schap. Annie Jongedijk voor haar woning aan Achter de Hoven in Leeuwarden, waar alles begon toen zij er lucht van kreeg dat er een weg aoor ait huis was getekend. LEEUWARDEN „Een belachelijk situatie", vindt Annie Jongedijk dat er maar èën vrouw zitting heett in het nationale comité dat de Europese stadsvernieuwingscampagne moet begeleiden. Ze wil niet zo ver gaan de schuld ervan in de schoenen van de samenstellers van het comité te schuiven. „Vrouwen zijn over het algemeen wel actief in emancipatie bewegingen, maar als het op echt bestuurlij ke taken aankomt, haken ze af", is haar erva ring. Die weg is Annie Jongedijk niet gegaan, nadat zij zich een aantal jaren geleden begon te inte resseren voor de stadsvernieuwingsproblema- tiek en alles wat daar aan vast zit. Toevallig ei genlijk, want tot op dat moment was ze niet meer dan een doorsnee-huisvrouw, die aan de ^org voor haar drie kinderen de handen meer dan vol had. En ze was er ook best tevreden mee, in haar smaakvol ingericht huis, dat van buiten misschien dan wat onooglijk is, maar van binnen ruim is verbouwd en aangepast aan de eisen die een huisvrouw nu eenmaal stelt. Maar dat alles veranderde toen Annie Jonge dijk er lucht van kreeg, dat gemeentelijke dien sten snode plannen smeedden. In die plannen was een weg getekend die op papier dwars door haar woning liep. Annie Jongedijk stapte naar het wijkcomité, vroeg om informa tie en werd met open armen als nieuw lid door dit mannengezelschap ontvangen. ,,ln het be gin dachten ze dat ik wel de koffie kon zetten, maar toen ze me dat voor de tweede keer vroegen heb ik dat mooi niet gedaan. Ze pro beerden me in een bepaalde hoek te drukken, waarin ik persé niet wilde zitten". Straatgevechten Deze laatste zin flapt Annie Jongedijk er zo maar uit, misschien wel onbewust van het feit dat ze ook daarmee iets van haar strijdbare ka rakter demonstreert. Want in allerlei organen die zich op lokaal en landelijk niveau met stadsvernieuwingsactiviteiten bezig houden, weet men maar al te goed dat deze Leeuwar der huisvrouw haar mannetje weet te staan. Hoe dit zo komt? Als haar jonge-meisjesjaren worden aangeroerd, herinnert ze zich nog de straatgevechten van de jeugd uit rivaliserende buurten. Ook die ging ze niet uit de weg: Ik vocht mee als een jongen". In het wijkcomité kreeg Annie Jongedijk al gauw de functie van secretaresse en omdat ze met die pet op goed op de hoogte kwam van wat zich binnen haar wijk afspeelde, werd ze door de rest van het comité afgevaardigd naar het Oude-Stadwijkenoverleg (OSO) in Leeuwar den. Ze nam die functie niet van harte aan, „want ik had nog nooit een bestuurlijke functie bekleed". Daarmee was voor deze Leeuwarder huisvrouw de kous niet af, want het OSO koos haar in het bestuur van de Stadsvernieuwings- korporatie (SVK) in Leeuwarden, „op een mo ment dat ik nauwelijks wist wat die SVK was of deed". Om haar „carrière" nog even te volgen: me vrouw Jongedijk werd direkt tot voorzitter van deze stadsvernieuwingskorporatie gebombar deerd en later, toen het Landelijk Kontakt Stadsvernieuwingskorporaties (LKS) een feit was, werd ze in de kerngroep van dit orgaan gekozen. Waarmee Annie Jongedijk uit Leeu warden met mensen als minister Beelaarts van Blokland aan dezelfde tafel kwam te zitten om te spreken over bijvoorbeeld de subsidierege lingen voor de particuliere-woningverbetering. Het was dezelfde bewindsman overigens, die er op attendeerde dat het LKS in het Nationaal Comité Europese Stadsvernieuwingscampagne een stoel behoorde te bezetten en daarvoor werd de huisvrouw uit Leeuwarden aangezocht. Op van de zenuwen Van doodgewone huisvrouw tot gesprekspart ner van een minister en zijn hoge ambtenaren. Is dat niet een hele sprong? Annie Jongedijk- Welles geeft volmondig toe dat ze het wel erg moeilijk had toen ze voor de eerste maal een vergadering van de Stadsvernieuwingskorpora tie in Leeuwarden moest voorzitten. „Ik zag er vreselijk tegen op daar iets te zeggen, maar toen ik, op van de zenuwen, het voorstel deed dat iedereen eerst iets over zichzelf zou vertel len, bleek dat wonderwel te werken. „Toen ontdekte ik, dat die SVK-leden ook maar gewone mensen zijn. Het was bijvoor beeld aandoenlijk een directeur over zijn klein kinderen te horen vertellen". Ook toen ze voor de eerste maal met de minister van Volkshuis vesting om de tafel moest, ging dat niet zonder zenuwen. Maar ook die kon ze alras wegslik ken. „Een minister is ook maar een mens". Met die gedachte in het achterhoofd belde me vrouw Jongedijk de minister eens op, nadat bekend was geworden dat over de verbete ringsplannen voor „haar" wijk voorlopig geen beslissing genomen zou worden. Natuurlijk zouden die plannen, misschien iets aangepast,' in een later stadium weer bij de bewindsman op tafel dwarrelen. Nu had Beelarts van Blok land al toegezegd, dat hij die maand op een OSO-manifestatie in Leeuwarden zou verschij nen en daarom probeerde mevrouw Jongedijk een „stiekeme afspraak" met de minister te maken over een bezoek aan deze wijk, incogni to en in de uren voorafgaande aan de manifes tatie. Annie Jongedijk greep de telefoon, kreeg de minister aan de lijn en legde hem haar voor stel voor. Ze belde op dat moment met de pet van wijklid op, had geen ruggespraak gehouden met het wijkcomité of met de stadsvernieuwingskorpo ratie of met wat voor organisatie dan ook. „Als ik de minister zou zijn en al die plannen en te keningen op tafel kreeg, zouden die mij op zich niet zoveel zeggen. Maar ze krijgen een heel andere betekenis als ik met iemand door de wijk gelopen zou hebben", was de achterlig gende gedachte. Die iemand moest in dit ver band mevrouw Jongedijk zelf worden die de minister met „niet-geprogrammeerde mensen" uit de wijk in contact zou brengen. De minister nam het aanbod aan. Heel gek Op 22 oktober jl werd tijdens de vijfde confe rentie van Europese ministers voor ruimtelijke ordening het internationale startsein voor de Europese stadsvernieuwingscampagne gege ven en ook daar was deze Leeuwarder huis vrouw van de partij. Naast het bestuur van het nationaal comité mocht er namelijk ook één lid mee en voor Nederland werd dat Annie Jonge- dijk-Welles uit Leeuwarden. In haar woning aan de Leeuwarder Achter de Hoven kan fce nu een plakboek tonen met foto's, vliegtickets en dat soort zaken, overgehouden aan de start van de stadsvernieuwingscampagne en de daarop vol gende studiereis naar stadsvernieuwingsgebie den in Swansey en Manchester. „Je kunt rustig zeggen dat ons land van alle Europese het verst is met het betrekken van de bewoners in de stadsvernieuwingsprocessen", is een van de ervaringen die het Leeuwarder NC-lid in opdeed. „Alleen al het feit, dat ik als bewonersvertegenwoordiger in het nationaal comité zit. vonden ze heel gek". In West-Duits- land wordt nu ook een voorzichtig begin ge maakt. maar uit de gesprekken met bijvoor beeld de Noorse vertegenwoordigers op de mi nistersconferentie leerde Annie Jongedijk, dat in dat Scandinavische land zelfs de mogelijk heid nog niet overwogen is. Terzijde: de discussies met ministers of hoge ambtenaren van andere Europese landen lever den voor mevrouw Jongedijk met haar mondje vol Duits en Frans geen echte problemen op. ,,'t Is gek" mijmert ze. „als je in een bepaald onderwerp geïnteresseerd bent kun je met handen en voeten veel doen. Dan komt het ook wel over". „Stadsvernieuwing behoort net zo nadrukkelijk tot het welzijn van de mens als bijvoorbeeld de ziekenhuisvoorzieningen", zegt Annie Jonge dijk. Om dit laatste te illustreren verwijst ze naar een Gronings onderzoek waarin aange toond werd dat de sterftekans voor bejaarden die naar een modern flatje of iets dergelijks (moeten) verhuizen veel groter is dan wanneer zij in hun vertrouwde omgeving kunnen blijven wonen. Elitaire club Het Landelijk Kontakt Stadsvernieuwingskor poraties stond aanvankelijk wat aarzelend te genover de campagne. „Als je naar de samen stelling kijkt is het comité een elitaire club", verduidelijkt mevrouw Jongedijk. Maar men heeft toch meegedaan, omdat daardoor de kans wordt geboden invloed uit te oefenen, zoals bijvoorbeeld op een seminair, dat in het kader van de stadsvernieuwingscampagne in Breda gehouden zal worden over de „bewo nersparticipatie". „Bij stadsvernieuwing gaat het doorgaans om oude wijken, om verpauperde woonbuurten. Niet alleen om huizen, ook om mensen. En over mensen die niet zo riant wonen wordt vaak be slist door mensen die zelf wel riant wonen". Wat de Europese campagne zal opleveren? „Waarschijnlijk houden we aan deze campagne niets tastbaars over. Maar er kan wel een stuk je saamhorigheid groeien tussen de bewoners van de oude wijken. En politici kunnen zich er. meer van bewust worden hoe belangrijk stads vernieuwing voor mensen is. Dat wordt een proces dat na één jaar niet ophoudt, denk ik". HENK DE HAAN PARIJS Tien jaar geleden stelde een vrouwelijk kamq Parijs voor, lijkkisten in supermarkten en „cash and can stellingen te verkopen om een eind te maken aan de schal ke praktijken van de begrafenisondernemingen, de „Pomp nèbres", die in Frankrijk in zekere mate officieel erkende et een deel monopolistische instellingen zijn. Veel is er nadia veranderd aan de ergerlijke misstanden. Dat is weer eens duidelijk aan het licht getreden bij het verschijnen van hé port dat een dertigtal specialisten (sociologen, historici, get ken enz.) heeft opgesteld naar aanleiding van de weerzinwt de methodes van vele van deze begrafenisondernemingen Het rapport is de minister van binnenlandse zaken ter hai^p aiuBHalnbaamDManiKinrfautt.. ia«.lkmA JgamS m or jen jiet N rrde S steld. De wettelijke aspecten van deze studie zullen eerlang Nationale Vergadering behandeld worden om aan de erg uitspattingen en misstanden een einde te maken. Het reorc ren van de begrafenisdiensten, die van de Napoleontiscl dateren (Napoleon kende de begrafenisrechten uitsluitert de gemeenten toe, maar de gemeenten hebben de concf veelal aan privé-ondernemingen verpacht), is namelijk met urgent geworden. Simpelweg omdat het, zoals dat heet, travagante luxe geworden is te sterven en omdat iemandi1 Parijs overlijdt zijn nabestaanden met deze laatste „daad" lijk kan ruineren. De navrante Amerikaanse leuze „Sterf. Wij doen de rest!" rj Fransen eertijds schokte, en andere Amerikaanse radioreq* van begrafenisondernemingen, geven al lang geen aaj^ k„ meer: in Frankrijk gaat het zo mogelijk nog erger toe. De,,,» en alles wat daarmee samenhangt is voor de Franse ..PL:n'n Funèbres" een bron van pure winst geworden, die tot hetF1121 me uitgebuit wordt en waar geen recessie, inflatie of crig°, vreesd hoeft te worden. Elke minuut verwisselt een inwoni Frankrijk het tijdelijke met het eeuwige en dat kost hani": geld en de „Pompes Funèbres" zien er op toe dat daarvar k r frank of centime verloren gaat. r^b) Meest wilde vormen rown De concurrentie tussen de ondernemingen die van de genrWa'|en de concessies gepacht hebben, heeft in de loop van de ja» De meest wilde vormen aangenomen. De zeshonderd Franse fver fenisbedrijven beconcurreren elkaar fel, ofschoon een zeker na tal (een minderheid) daarbij niettemin zekere fatsoensnorrf™m' acht neemt. aie De mogelijkheden om bij het uitoefenen van het bedrijf h|9®^ jnteg De dood en alles wat daarmee samenhangt, is voolenst Franse begrafenisondernemingen een zaak vanZever winst geworden. 5 derste uit de kan te halen, blijken nagenoeg onbegrensd, omdat men te maken heeft met families die als gevolg vt rouw uiterst kwetsbaar zijn. In Parijs blijkt sterven een ongekende luxe geworden te het is niet meer mogelijk voor minder dan 8.000 franks ter besteld te worden. De nota's van de ondernemingen verto» L meest verbijsterende posten, zoals „kosten voor de aan eeft van het stoffelijk overschot" (2.500 tot 2.750 franks). Verdijd eraard de huur voor het begrafenisrijtuig, de kosten voor d)n Vi gers (2.000 franks), het honorarium voor de ceremoniem (1.000 franks), terwijl het totaal dan nog verhoogd wore 17,6 procent BTW. De kosten voor een grafconcessie zijn kort met 15 procent toegenomen en bedragen voor twe< kante meters op de bekende Parijse begraafplaats „Père L se" thans 15.000 franks. Uiteraard heeft men altijd de mo heid om praktisch kosteloos in een gemeenschapsgraf be< te worden doorgaans om oude wijken, verpauperde woonbuurten. Niet alleen om huizen, ook om mensen. En over mensen die niet zo riant wonen wordt vaak beslist door Onsmakelijke praktijken Tal van onsmakelijke praktijken hebben de onderneming» bijzonder slechte naam bezorgd: concierges van flatgeb 'krijgen fooien en gratificaties als zij een begrafenisbedrijf dood of zelfs het onverwachte overlijden van een van de ners op de hoogte stellen. Politie-agenten, die bij een mo zelfmoord geroepen worden en een begrafenisbedrijf een ven, kunnen op een rond sommetje rekenen; hetzelfde gele verpleegsters, voor personeel van ziekenhuizen en kliniek' huizen voor bejaarden. Uiteraard zijn er vele gevallen waar de vertegenwoordiger van de begrafenisondernemi de stoep stond nog vóór de stervende dood was. Volgens garo beschikken zekere ondernemingen over op ambulani kende wagens met radio-telefonische installaties en zodra stuurder via zijn „relaties" het overlijden van een zieke veri wordt dit naar het hoofdkwartier geseind van waaruit di vertegenwoordiger als de wind naar de woning van de staanden jaagt en daar soms zijn diensten aanprijst nog v< familie officieel van het overlijden op de hoogte is gesteld, stad in Zuid-Frankrijk werden enige tijd geleden door een fenisondernemer rnicrofoons ontdekt die in het plafond vj kantoor verborgen waren door een concurrerende firml door afluistering van gesprekken of telefoontjes probeerf eerste bij de nabestaanden van een overledene te zijn. In partement Haute-Garonne is het zelfs tot een viervoudige li gekomen toen een begrafenisonderneming de stoffelijke' schotten van vier bij een auto-ongeluk omgekomen jongeli haalde uit een vertrek in het gemeentehuis, waar deze ti opgebaard waren, terwijl een andere onderneming al belai met het naar Noordoost-Frankrijk overbrengen van de sk fers. De „lijkenrovers" boden tenslotte zelfs een rekenii 22.000 franks aan terwijl de firma die oorspronkelijk m| transport belast was, een prijsopgave van 10.000 franks had. Bedreigingen Het rapport in kwestie en andere bronnen maken melding ii van misstanden en ontoelaatbare praktijken. Zo uitte een t fenisonderneming uit Villefranche bedreigingen tegen eeij merman, die het ongehoorde had aangedurfd zelf voor zijnr leden oom een lijkkkist te timmeren. Voorts het geval varjj jonge vluchtelingen uit Cambodja, die hun studie moesten ken om de schandelijk hoge kosten te betalen van de ter F bestelling van hun vader: meer dan 20.000 franks. Gevalla „adviezen" van vertegenwoordigers van begrafenisbedrijvll met name minder bedeelden de z.g. goedkopere diensten i nodigdheden aanprijzen. Voorvallen waarbij lieden die geel kelijke begrafenis wensten, gedwongen werden kostbare fixen op de lijkkist te betalen enz. De opstellers van het bewuste rapport willen nu de hele bel nisonderneming grondig hervormen en middels vast te steil rieven en andere imperatieve normen alle misbruik uitscha De ondernemingen zouden een vergunning krijgen, die I minste overtreding ingetrokken zou kunnen worden, ter\ hele serie bepalingen fraude en oplichting onmogelijk moJ ken. Een programma van „voor-financiering" van de begj wordt opgesteld, maar het verzet van de ondernemingen ii pig en hardnekkig en het zal zeker nog een tijd duren vfl het Franse begrafenissysteem gesaneerd is. Artikelen die zekere Parijse kranten aan het probleem hebben, hebben reacties van een vakbond van begrafenist nemers uitgelokt: zij weigeren in de bewuste bladen overlifj berichten te laten afdrukken JAN DRUtf

Leidse Courant | 1981 | | pagina 22