Splinter uit platform Reagan voor 28 dollar if W v V/wM//» -#•# ''M m W' SMdóaOowiant OM GELDVERSLINDEND INHULDIGINGSFEEST TE BEKOSTIGEN WASHINGTON Toen Jimmy Carter bijna vier jaar geleden in zijn een week tevoren gekocht „krijtstreepje" van 350 gulden vanuit een warme auto de kou instapte en de laatste paar honderd meter naar zijn nieuwe ambtswoning, het Witte Huis, te voet aflegde, was de kleine pindateler uit Georgia op dat moment het levend symbool van de frisse, nieuwe wind, de eenvoud en de vriende lijkheid waarnaar vele Amerikanen verlangend uit keken. De kranten waren een en al lof. Het was zo ongeveer het laatste vriendelijke wat er over de 39e president van de Verenigde Staten is gezegd. En zelfs dat eenvoudige pak en die voettocht van Carter worden nu nauwelijks meer als een bijzon derheid beschouwd. Het heet nu, dat president nummer 40, Ronald Reagan, de vereiste stijl bij de inhuldiging weer zal terugbrengen. Gala met een grote G zal het worden als Reagan komende dins dag officieel het Witte Huis betrekt. De medewerkers van Carter worden nu afgeschil derd als bierhijsende mannen uit Georgia, meer malen betrapt zonder das en met hun gelaarsde voeten op het bureau. Die van Reagan als zwierige levensgenie ters uit Californië. Fes tiviteiten in en om het Witte Huis zullen weer stijl en klasse uitstra len, zegt men. Was- hingtonse cocktail-da mes zouden zich al ver kneukelen op de komst van Nancy Reagan, omdat zij de hoogtijda gen van Jacqueline Kennedy zou doen her leven. Amerikanen worden er vaak een beetje boos om als je ze confron teert met hun nauwe lijks verholen hang naar pracht en praal, maar bij velen bestaat diep in het hart een grote liefde voor het monar chale sprookje. John en Jacky Kennedy heb ben daaraan tot nu toe het beste beantwoord. Toch menen de deelne mers aan het Washing- tonse sociale verkeer die al vele jaren kind aan huis zijn bij de pre sident, dat het Witte Huis nooit zo stijf en vormelijk is geweest als onder de Kennedy's. Bovendien heeft Jacky hoogstpersoonlijk een punt gezet achter het jacket, om de doodeenvoudige reden omdat ze vond dat het John totaal niet stond. Naar verluidt zijn de Reagans van plan de ere wacht en de trompetters weer aan de poorten van het Witte Huis te installeren. Zij werden geïntrodu ceerd door Richard Nixon, de man die toch eerder een spookhuis dan een sprookjespaleis van het Witte Huis heeft gemaakt. Bovendien had Nixon een zeer gegronde reden voor het instellen van de trompetters. Hij had er namelijk gruwelijk het land aan dat iedereen gewoon doorging met kouten als hij bij officiële staatsbezoeken met zijn gasten de ontvangsthal binnenschreed. Door merg en been klonk het hoorngeschal, herinnert de Washington- se jet-set zich nog levendig. Sociaal verkeer Ze kunnen van de Carters dan heel wat zeggen, maar sommige Washingtonse deelnemers aan het cocktail-circuit vragen zich toch af of er onder Reagan werkelijk stijl in het Witte Huis komt. On der geen enkele president is het sociale verkeer in en rond nummer 1600 aan de Pennsylvania Ave nue zo druk en gevarieerd geweest als onder de Carters. Het paardestaartje van Willie Nelson, Car ters persoonlijke Country en Western-favoriet, heeft meermalen over de gazons van het Witte Huis gewipt. Maar daarnaast herinneren uitverko renen zich een Weens bal van ongekende schoon heid, kamerconcerten, balletuitvoeringen en een keur van andere stijlvolle evenementen, die de toets der kritiek van verwende feestvierders glans rijk konden doorstaan. Nog pas enkele weken ge leden richtte Carter voor zijn naaste medewerkers en zijn familie een kerstfeest aan, waarbij de tui nen van het Witte Huis door „sneeuwkanonnen" in een fraai sneeuwlandschap werden herschapen en waar onder meer ijskoningin Peggy Flemming op een mobiele kunstijsbaan ronddwarrelde. Op Carters grote inhuldigingsconcert waren Shir ley McLean, Linda Ronstadt, Chevy Chase en de Alvin Ailey-dansers de voornaamste gasten. Bij Reagan zullen dat Frank Sinatra, Dean Martin, Johnnie Carson, The Osmondfamilie en Jimmy Stewart zijn. Het verschil zit hem vooral in de en treeprijs, tien tot veertig dollar voor Carters feest, vijftig tot honderdvijftig dollar voor het partijtje van Reagan en Sinatra. Geheelonthouder Carters critici wijzen er graag op, dat, typerend voor hem, Carter zelf het sleuteltje van de tennis baan van het Witte Huis beheerde en nauwgezet bijhield wie er gebruik van maakte. Het sleuteltje lag als het ware tussen de laatste boodschap van Brezjnjev en een geheim stuk over de plaatsen waar de Amerikaanse atoombommen het best kunnen worden neergegooid. Carter drinkt geen druppel alcohol, onge zellig. maar toch be hoorlijk verstandig. Hij wordt door velen van de tennisbaan tot aan de SALT-bespre- kingen als irritant rechtschapen be schouwd en wil ook wel eens een goed ge meend advies in de wind slaan; wat hem overigens zowel bij het joggen als in de politiek regelmatig aan het wankelen bracht. Wat men niet van Car ter, maar zeker van Reagan kan zeggen is, dat hij over een hoge graad van zwierigheid beschikt. Hij heeft de zelfde uitstraling die bij grijzende oud-collega's als Gary Grant, James Stewart en Charlton Heston een lange ca mera-training verraadt. Maar de zwierigheid van Los Angeles, of meer in het bijzonder van Hollywood, is na tuurlijk nog wel iets an ders dan klasse. De gele Rolls Royce van Dean Martin, de spe ciale paarse Chrysler die Frank Sinatra heeft gekregen voor zijn re clame-boodschappen voor deze ernstig zieke Amerikaanse autofabriek, de nachtclubs waar mooie vrouwen elkaar in kniehoge modder de ha ren uit het hoofd trekken, de cocktailparty's dié zich geheel afspelen in grote massagebaden, het zijn allemaal zaken die wel extravagant, maar toch niet erg sjiek, erg Washingtons zijn. Inhuldigingsfeest Reagans activiteiten sinds hij op 4 november de verkiezingen won, beantwoordden tot hu toe meer aan deze Californische extravagantie dan aan zijn beloften de economie en het prestige van de Vere nigde Staten via flink optreden weer op poten te krijgen. Hij heeft een gigantisch overdrachtsteam naar Washington gestuurd, dat het van overheids wege daarvoor beschikbaar gestelde budget van vier miljoen gulden met tussen de 50 tot 100 pro cent heeft overschreden. De inhuldigingsfestivitei ten gaan zeker zestien miljoen gulden kosten. Car ter besteedde circa negen miljoen. Het inhuldi gingscomité doet krachtige pogingen het benodig de geld bijeen te brengen via talrijke inhuldigings- souveniers, variërend van stropdassen, een splin ter van het inhuldigingsplatform (28 dollar), specia le kentekenplaten, tot en met medaille-sets van een kleine drieduizend gulden. Washington zit niet In blijde verwachting op de komst van Reagan te wachten. Alleen al niet om dat de Amerikaanse hoofdstad al sinds jaar en dag een hecht Democratisch bolwerk is. Washington koos op 4 november dan ook met een grote meer derheid voor Carter. Bovendien is de opwinding over de door Reagan geproclameerde conservatie ve revolutie, waaraan ook menige Democraat zich niet geheel kan onttrekken, danig gezakt. Het is op zichzelf natuurlijk al dodelijk voor een „revolutie" als met de uitvoering ervan drie maanden moet De aanhang van Reagan wil het doen voorkomen alsof de Carters geen stijl zouden hebben ge had. worden gewacht, maar ook blijkt steeds duidelijker dat de door Reagan in het vooruitzicht gestelde omwentelingen een zeer hobbelige weg wachten. Verwachtingen Woordvoerders van het nieuwe bewind doen alle mogelijke moeite om de in de verkiezingsstrijd ge wekte hoge verwachtingen te temperen. Dat gaat in de overal ter wereld welbekende politieke stijl van: „Het heeft jaren geduurd voordat de oude re gering ons in deze ellende heeft gekregen en dan mag je natuurlijk niet verwachten dat we er zo maar weer uit zijn". Diezelfde woordvoerders moe ten ook voortdurend uitleggen dat Reagan vanuit zijn woning bij Los Angeles wel degelijk aan alle Mwenste touwtjes trekt. „Ronald Reagan werd op November gekozen. Sedertdien is niets meer van hem vernomen", zei een progressief congreslid onlangs schamper tegen de New York Times. Die opmerking, overdreven natuurlijk, maar wel begrij pelijk, sloeg vooral op het feit dat Reagan bij geen enkele introductie van een nieuw kabinetslid aan wezig is geweest. De betrokkenen werden in Was hington voor het front van een grote schare jour nalisten plompverloren het toneel opgeduwd. Omstreden ministers Het nieuwe kabinet telt nogal wat onbekenden, maar lijkt vooralsnog geheel te beantwoorden aan de zeer conservatieve doeleinden die Reagan zich heeft gesteld. Zeker vier van de benoemingen zijn nu al flink omstreden. Die van oud-generaal Haig op Buitenlandse Zaken, die, ook al wordt geen en kel compromitterend feit vastgesteld ten aanzien van zijn rol in de Vietnam-oorlog, de invasie in Cambodja, de omverwerping van de regering Al- lende in Chili en Watergate, in elk geval de herin nering aan deze zwarte bladzijden uit de recente Amerikaanse geschiedenis levend zal houden. Die van James Watt op Binnenlandse Zaken, een man die de laatste jaren in Colorado sociaal zwakke groepen en milieu-actiegroepen te vuur en te zwaard heeft bestreden. Omstreden is ook de be noeming van Regan op Financien vanwege diens adviezen over dubieuze belastingontduikingsme thoden aan klanten van zijn investeringsmaat schappij. En die van Richard Allen tot Nationaal Veiligheidsadviseur. Hij zou voor zakelijke doelein den handig gebruik hebben gemaakt van onder Nixon verkregen politieke informatie. „Denkfabrieken" Reagan, die enkele weken na zijn inhuldiging 70 jaar wordt, kan uitstekend delegeren, zo zeggen zijn naaste medewerkers. Hij hoeft echt niet bij alle details betrokken te zijn om toch de grote lijnen terdege in de gaten te houden, vinden ze. Een van zijn gefortuneerde vrienden, Dinners-club stichter Bloomingdale, heeft eens gezegd dat het besturen van een land in feite niets anders is dan het leiden van General Motors. Overigens volgt Reagan niet In de nabijheid van het Capitol, het parlementsgebouw, is de afgelopen weken druk gewerkt aan de opbouw van het platform voor de inhuldiging van president Reagan. Om de miljoenen verslindende festiviteiten te kunnen bekostigen, zullen na afloop splinters van het platform te koop worden aange boden, tegen 28 dollar per stuk. alle adviezen op die komen uit zijn „keukenkabi net", zoals zijn vriendenclub van rijke industriëlen wel wordt genoemd. Drogisterij-magnaat Dart bij voorbeeld zou hem kort na de Russische invasie in Afghanistan hebben gebeld met een advies om publiekelijk te laten weten „dat de mariniers er maar op afgestuurd moesten worden". Het keu kenkabinet zal echter zeker invloed blijven uitoefe nen op Reagan, evenals de plotseling in de maal stroom van het nieuwe politieke denken terecht gekomen „conservatieve denkfabrieken" als het Hoover-instituut, de politieke afdeling van de Ge- orgetown-universiteit en het gezaghebbende Ame rican Enterprise-instituut. Verder is nog moeilijk te zeggen hoe groot de invloed zal zijn van de sinds enkele jaren sterk opgekomen extreme-actiegroe- pen. Reagan lijkt tot nu toe niet overgevoelig voor de eisen van deze fanatieke religieuzen in politieke pressiegroepen. Maar aan de andere kant zullen deze groepen zich niet makkelijk laten afschepen. Richard Viguerie, een marketingexpert en een van de grote mannen achter de spectaculaire opkomst van „nieuw-rechts", claimt een groot deel van Reagans succes door zijn gigantische „direct mail- "-campagne. Viguerie, die meent dat de Ameri kaanse media grotendeels in handen zijn van „links" heeft de laatste zes jaar meer dan een mil jard conservatieve boodschappen direkt naar de kiezers verzonden. Hij werkt nauw samen met sterk georganiseerde rechtse groepen als „De wa penbezitters van Amerika", anti-abortus groepen en met de conservatieve evangelisten, die zich we kelijks verzekerd weten van een tv-publiek dat nu al geschat wordt op bijna dertig miljoen. Zij predi ken behalve een straffe religieuze leer ook een in dringende politieke boodschap, waarin met name alles wat te maken heeft met communisme en sex scherp wordt veroordeeld. Ook binnen de Reagan- -kringen bestaat bij sommigen de vrees dat deze fanatieke groepen het de regering Reagan wel eens lastiger zullen kunnen maken dan de pro gressieve Democraten, die vooralsnog de grootste moeite lijken te hebben zich na de zware verkie zingsnederlaag te hergroeperen. Pessimisme Als het deze groeperingen niet zijn die in het Rea- gan-kamp voor enig pessimisme zorgen, dan is het wel de steeds sterker wordende waarschijnlijkheid dat Reagan, net als zijn voorganger, zal worden opgescheept met een serie grote buitenlandse problemen, waardoor het onmogelijk zal zijn alle aandacht te schenken aan de verbetering van de zorgelijke economische situatie. Met name de mo gelijke erfenis van de Iraanse gijzelingsaffaire be zorgt de Reaganmensen nu al nachtmerries, ge zien Reagans betiteling van de Iraanse leiders als „terroristen, misdadigers en barbaren". Maar eerst mogen de Republikeinen nog eens uit bundig feest vieren. De inhuldiging van Ronald Reagan. Dan zijn de „wittebroodsweken" definitief over. DICK TOET

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17