an Teunissen a China Irofeet uit oetbal-Mekka bartin Rietveld mist de „blauwe trein Het geschonden aanzien van het betaald voetbal rtien IESE TRAINER PIONIERT IN SHANGHAI Jan Teunissen, voetbalprofeet uit het land van Cruijff. de gebrekkigheid van de opleiding van de trainers. Beter gezegd, die is er helemaal niet. De training wordt verzorgd door oud-voet ballers. Hoe ze iets moeten overbrengen we ten ze niet. Daar wil ik ook verandering in brengen". „Ik ben nu gestart met een cursus voor trai ners, waarbij ik gesteld heb dat ze examen moeten doen en het diploma niet zo maar krijgen. Je kunt de eerste keer de eisen niet bijzonder hoog stellen maar ze zullen toch moeten leren, dat ze er wat voor moeten presteren. Waar ik trots op ben: met mijn tolk werk ik aan het eerste voetbalboek in het Chinees. Ik schrijf in het Engels en hij zet het over in zijn taal. De tekeningen van de oefenstof maak ik zelf. Een heel karwei maar ik doe het met veel plezier". Verbluffend „Met het team van Shanghai train ik iedere middag. Die jongens nemen dan gewoon vrij van hun werk en krijgen hun salaris doorbe taald. In feite zijn zij semiprofs, al kennen ze dan geen extra beloning als ze goede resulta ten boeken. Daar is hun manier van voetbal len ook niet naar. Maar het is verbluffend wat ze allemaal met een bal kunnen. Ik heb schijnbewegingen gezien, fantastisch. Maar de organisatie in het elftal is bijzonder slecht, zodat het geen enkel rendement oplevert. Dat weten ze zelf ook wel. De kwestie is, dat er altijd alleen op basis van techniek werd gese lecteerd en zit een speler er eenmaal bij dan valt hij ook nooit meer af. Ze voetballen te veel cm het spel alleen en ik tracht daar nu verandering in te brengen". De aanvoer van spelers voor Shanghai komt uit de tien districten, waarin de miljoenen stad is verdeeld. Op veel middelbare scholen wordt 's ochtends geleerd en 's middags de fa voriete sport bedreven. Eenmaal van school nemen voetballers deel aan de competitie van fabrieksteams, die als leverancier fungeren voor de stedelijke elftallen. Elke grote stad heeft zijn eigen voetbalelftal, dat onder direc te verantwoordelijkheid valt van het stadsbe stuur. De Nederlandse oefenmeester werd ook ver zocht zich enige tijd bezig te houden met het nationale elftal, maar dat zit er onder de hui dige omstandigheden niet in, waarbij het eer der aangehaalde financiële aspect de hoofdrol speelt. 5 OTTERDAMMER RIJDT SLECHTS EEN ZESDAAGSE PER SEIZOEN de ROTTERDAM Ondanks het feit dat Martin Rietveld vorig jaar in de Rotterdamse Zesdaag se samen met Gerrie van Ger- wen in het eindklassement met vele ronden achterstand de laat ste plaats bezette is hij gister avond toch weer in het circus van wedstrijdleider Peter Post van start gegaan. En ook nu denkt hij niet verder te komen dan de laatste plaats. Martin Rietveld is eerlijk genoeg om te zeggen dat hij in de Rotterdam se zesdaagse is ingekocht door zijn sponsor. Anders zou de Rot terdammer in zijn eigen stad nooit hebben kunnen rijden. Hoewel Martin Rietveld een specifiek baanrenner is. Zal het hem niet lukken een toppresta tie te leveren, omdat hij compe titie mist. Bijna alle renners hebben er deze winter al een handvol of meer zesdaagsen op zitten. Rietveld beleeft in Rot terdam, evenals vorig jaar, weer de vuurdoop. „Soms denk ik wel eens: waar ben ik mee bezig? Vorig jaar was ik vierde in Besancon bij het wereldkam pioenschap stayers en toch kreeg ik geen andere zesdaagse contracten dan in Rotterdam. Zelfs in Maas tricht was er geen plaatsje. Zoiets maakt je erg moedeloos. Jan Derk- sen verkoopt de Nederlandse ren ners in het buitenland. Maar het zijn steeds dezelfde die aan bod komen. Wij renners noemen dat de "blauwe trein", die van de ene winterbaan naar de andere trekt. De meeste zijn geen baanrenners, maar hebben een behoorlijke naam gemaakt op de weg en verdienen op deze manier een aardige boterham in de winter. Voor mij is het moeilijk het hoofd boven water te houden. In Besancon werd René Kos op doping betrapt. Daardoor werd hij uit het klasse ment geschrapt. Daardoor werd ik alsnog derde. Het geld voor die der de plaats en het eremetaal bleven echter uit. Zo zijn de reglementen, zeggen ze bij de KNWU Voor het eerst Vorig jaar kwam Martin Rietveld r*;_ p,voor het eerst in een zesdaagse in ac- Tin Rietveld wil graag met zijn lietsen de winterbanen opzoe- tie. Zijn sponsor, de firma P J.de Wit vleessnacks BV in Den Haag, was bereid er een behoorlijk bedrag voor uit te trekken om Rietveld in de Rotterdamse zesdaagse te laten rij den. Wedstrijdleider Peter Post, die wel een goede sponsor voor zijn „six" kon gebruiken ging op het voorstel in. Pogingen om Rietveld eerst in het buitenland nog aan de start te krijgen mislukte en voor ei gen publiek mocht Rietveld debute ren. In Ahoy is hij overigens geen onbekende. Als amateur boekte hij zo'n kleine twee jaar geleden in de amateurzesdaagse mooie successen en ook tijdens de profwedstrijden van "Ahoy op zondag" kreeg hij sa men met o.a. Henk Lubberding het publiek op de banken. Rietveld had in zijn eerste zesdaagse het publiek graag wat willen laten zien. Maar de onervaren renner liep de eerste de beste dag al tegen een pijnlijke bles sure aan. In zijn arm scheurde een spieraanhechting af, zodat aflossen met Gerrie van Gerwen een zeer pijnlijke zaak werd. Niettemin wilde Rietveld niet van stoppen weten, al vond de baanarts dat beter. Onder het motto: "hard zijn" ging het kop pel verder. Pas op de laatste avond haalde Post, Rietveld uit de piste. De wedstrijdleider kon het pijnlijke ge zicht van de Rotterdammer niet meer aanzien. Wel vergeten Martin Rietveld: „Ik had toen al een contract voor de zesdaagse in Ant werpen in mijn zak zitten, maar dat kon ik wel vergeten. Het duurde we ken voor ik weer kon fietsen. Ik kreeg alleen nog een contract voor Montreal. Daar komen de mindere Europese renners aan de start, die dan koppels vormen met Canadese amateurs, omdat ze daar geen profs hebben. Maar in Europa was er geen enkele zesdaagse meer voor mij. Jan Derksen kon mij niet verkopen,zei hij. Soms dacht ik wel eens dat hij daarvoor geen pogingen deed. Maar hij verzekerde me dat er buiten de renners van de "blauwe trein" in Europa geen werk te vinden was. Eerst komt de "blauwe trein" met renners als Sercu, Fritz, Allan, Clark, Debosscher, Venix, Pijnen en dan de grote namen van de weg aan gevuld met wat regionale renners. Voor een echte baanrenner is het niet mogelijk om daar tussen te ko men. Of je moet je bijvoorbeeld in Rotterdam waar kunnen maken. Maar het is een vicieuze cirkel: dat is weer onmogelijk, omdat je nog geen competitie in de benen hebt De 28-jarige Martin Rietveld denkt wel eens aan stoppen. Maar de man, die in 1976 op de Olympische Spelen in Montreal deel uitmaakte van de Olympische ploeg achtervolging hoopt nog altijd op een wereldtitel bij de stayers. „Dat is geen onmoge lijkheid. Ik geloof daar in en dan kunnen ze bij een zesdaagse echt niet meer om je heen". Dure sport Martin Rietveld begon pas op zes tienjarige leeftijd met fietsen. Zijn ouders hielden eerst de boot af, om dat het een dure sport is. Twee jaar geleden reed hij samen met Ton Vrolijk de amateurzesdaagse in Gro ningen. Door de succesen in „Ahoy op zondag" vond Martin Rietveld zichzelf rijp om over te stappen naar de profs. „Maar zonder een sponsor hoef je daar niet aan te denken. Ik kwam in Groningen in contact met de heer De Wit. Binnen een uur was de zaak rond. Ik mocht een contract ondertekenen voor vijf jaar. Dat was uniek in de wielersport, zo'n sponsor die je de kans geeft om je te ont plooien. Maar wat heeft die sponsor nu feitelijk aan mij Daar zit ik wel mee. Door zo weinig in de baan te verschijnen is reclame maken voor mij natuurlijk een onmogelijke zaak. Maar ik krijg alle steun van hem. Ik mag rijden op het beste materiaal! Maar het is voor Martin Rietveld geen vetpot. „Van de sponsor krijg ik een basissalaris en de rest moet ik op de baan verdienen. Maar die mo gelijkheid is er niet. Peter Post en Peter Bonthuis willen volgend jaar met een uitzendbureau voor wiel renners van start gaan. Misschien kan ik dan voor hen aan de slag. Het succes van de wegrenners kost de baanrenners op het ogenblik de bo terham. Misschien komt er een an dere tijd". Aan het zesdaagsecircus in Rotter dam wordt Martin Rietveld niet veel rijker. Hij heeft een contract van 4500 gulden. Tien procent gaat daar van af voor bemiddelaar Jan Derk sen, zeshonderd gulden voor de keu ken en verder de masseur en meca nicien. Dan blijft er tweeduizend gulden over. „En daar moet je dan nog belasting over betalen", aldus Martin Rietveld. ARTHUR VAN RIJSWIJK te afstanden ook niet te realiseren. Met zes tien clubs wordt de competitie gespeeld in vier toernooien. Als ik in februari terugga, krijgen we in Zuid-China het eerste toernooi met acht clubs. In veertien dagen worden dan zeven wedstrijden gespeeld. Zoals het er nu voor staat kan ik het finaletoernooi niet meemaken want dat valt na de zomer, maar in Shanghai is men dermate tevreden dat ze een regeling willen treffen, dat ik ook dan overkom. Het zal er van afhangen of de ge meente Rotterdam akkoord gaat, want daar komt mijn salaris vandaan". Jan Teunissen raakt weer enthousiast als hij terugdenkt aan de vorstelijke ontvangst, die de Chinezen hem bereidden. De eerste tien dagen werd hij van banket naar banket ge sleept, waarbij alle gastheren met hem ver eeuwigd wilden worden. Dat stond dan alle maal in schril contrast met de levensstan daard van de gemiddelde Chinees. Rangen en standen kent men niet, verschillen in salaris bestaan nauwelijks. Zo heeft Teunissen een voortreffelijke tolk „dag en nacht" tot zijn beschikking, die het Engels uitstekend over brengt in het Chinees. De goede man heeft het bijna tot de status van professor gebracht, maar met omgerekend honderdvijftig gulden in de maand krijgt hij amper meer dan een arbeider. „Wat ik verdien, heb ik die man niet durven zeggen. Hij weet dat wel maar we praten er niet over. Ze willen nu eenmaal geen verschillen zien. De mensen zijn ver leerd om zelf te denken. Problemen zijn er overigens weinig want er is voedsel genoeg, ook voor de allerarmsten". Mentaliteit „Roken doen ze als schoorstenen.Een pakje sigaretten kost maar dertien cent. Ze hebben er trouwens ook alle tijd voor. Om die reden is er ook geen enkele prestatiedrang. Al wer ken ze harder, ze verdienen geen cent meer dan een ander. Die mentaliteit hebben de voetballers ook. We hebben een paar oefen wedstrijden gespeeld. Dan moest ik zeven, acht man van de selectie op de bank zetten. Dat doet ze niets. Ze doen hun best wel, maar op hun manier. Ze weten gewoon niet hoe ze het moeten doen en dat probeer ik ze nu voorzichtig bij te brengen. Een van de vier assistent-trainers, een man van 52 jaar die nota bene bondscoach van China geweest is, geeft mij elke dag schouderklopjes voor de manier waarop ik 't aanpak. Dat illustreert in ;KEVEEN Schommelend in een lc voor geschikte stoel verhaalt voetbal- ier Jan Teunissen over belevenissen hina, waar hij volkomen onverwacht twee maanden geleden terecht m in Shanghai om daar voetballers r zjjn hoede te nemen. Daarvoor zat oor SC Heerenveen voortijdig ontsla- 32-jarige Fries in zijn riante bungalow akkeveen duimen te draaien. „Ik vind 'fantastisch dit allemaal te kunnen isl'maken", zegt een van de jongste Ne- andse A-trainers om daar veelbeteke- I aan toe te voegen: „Vanuit de Heer- ense hel ben ik in de Chinese hemel cht gekomen. Maar ik zal mij niet Bernw iangere tijd met mijn vrouw en twee itertjes in China vestigen, dus moet ik 5-4. i uit blijven kijken. de bom bij Heerenveen was gebarsten, je toekomst voor de werkeloze voetbal- er er ietwat somber uit. In het betaald al liggen de trainersbaantjes nu eenmaal voor het opscheppen. Dank zij goede eten met „Zeist" - Teunissen verzorgt al trainerscursussen in het noorden - g hij het aanbod om in het als voetbal totaal onbekende China tijdelijk te gaan ieren met als standplaats Shanghai, met miljoen inwoners de grootste stad van de Isrepubliek. In het kader van een uitwis- gsovereenkomst met „zusterstad" Rotter- itte i verzocht het stadsbestuur van Shanghai ;e me voetbaltrainer te laten komen. Burge- sier André van der Louw schakelde de 96 pt its in, waarop de uitnodiging aan Jan lissen volgde. Of Teunissen er voor voel- veemaal twee maanden en eenmaal drie oden met steeds twee maanden er tussen :n tij lof", zijn voetbalkennis over te brengen ilvaardige doch van enige taktiek ge ide Chinezen. Jan Teunissen reisde eind r Shanghai, waar men hem als iprofeet uit het voetbalmekka van de al- zeer bekende Cruyff ontving. Vlak voor mis kwam Teunissen terug naar Bakke- fen in eerste instantie naar Shanghai ge- het voetbalelftal van die stad voor te op de competitie. In China heeft heel andere competitie-opzet. Er zijn ^bules, A en B. Shanghai speelt in de B- l want de ploeg is vorig jaar gedegra- ird. Een wedstrijdenreeks zoals hier ken- ize niet en dat is door de onmenselijk gro- DEN HAAG In het KNVB-centrum in Zeist is van daag gesproken over de nieuwe opzet van de competi tie betaald voetbal. De ontwerpers doen daarmee een poging de publieke belangstelling te stimuleren en het kwijnende betaald voetbal nieuw leven in te blazen. Zes periodetitels, een versterkte degradatie (drie in plaats van twee ploegen) met daarbij ook meer promo tiekansen voor de eerste divisie en het instellen van een klasse van onafhankelijken zijn o.m. de injecties die de werkgroep competitie-opzet wil toedienen. Het zijn lapmiddelen, waarbij het voornaamste niet ter sprake is gekomen: het voetbalpubliek begint langza merhand genoeg te krijgen van alle toestanden die met grote regelmaat in en om het betaald voetbal de kop opsteken. Om het keihard te stellen: een groot deel van de voetbalfans neemt het betaald voetbal noch de uit voerenden (bestuur en spelers) niet meer serieus, er gert zich aan de onvolwassenheid die steeds weer naar buiten treedt en verwondert zich in steeds hogere mate over de wijze waarop de voetbalhuishouding wordt be stierd. Een bedrijfstak - want dat is het betaald voet bal - waarin miljoenen omgaan, wordt geleid door hobbyisten die er het beste mee voor hebben maar niet in staat zijn het bedrijf efficient en zakelijk te leiden. Eenieder zou zich hogelijk verbazen indien een bedrijf met diverse filialen in het gehele land onder supervi sie zou staan van lieden die daarvoor hun vrije tijd be schikbaar stellen. In het voetbalbedrijf, een zakelijke onderneming met „filialen" in het gehele land, gebeurt dat. Slechts één bestuurder is professioneel, secretaris Jan Hijbregts. De anderen, behalve de gepensioneer den in het bestuur betaald voetbal, hebben slechts hun vrije tijd na de dagelijkse taak beschikbaar om zich met het bedrijf te bemoeien. Betaald voetbal derhalve een miljoenenzaak van, met de beste bedoelingen be zielde, hobbyisten. Het aanzien van het betaald voetbal is in de loop der .vooral, laatste jaren steeds verder afgebrokkeld. Daar aan liggen niet alleen de mindere resultaten van het nationale team en de clubs ten grondslag. Iedere wel denkende voetballiefhebber zal (moeten) accepteren dat na een hoogtijperiode een terugval komt. Dat is een logische ontwikkeling. Het gekrakeel in de be drijfstak heeft het publiek kopschuw gemaakt. Het op treden van spelers - laatstelijk nog in Uruguay -, de houding van bestuurders, de wijze waarop voorwaar den van bovenaf om financiële steun te kunnen ver- werven worden genegeerd, de manier waarop een noodlijdende bedrijfstak doorgaat met schulden ma ken, het gezeur over geld van de spelers met daaraan gekoppeld de dikwijls beperkte inzet waarmee wordt gespeeld, de manier waarop trainers aan de dijk Wor den gezet, kortom, de bedrijfstak betaald voetbal staat bol van zaken die het voetbalpubliek steeds weer schokken, het bijna murw hebben gemaakt en de op vatting hebben doen post vatten „dat er maar wat wordt aangeknoeid". Het publiek heeft er genoeg van steeds weer te worden geconfronteerd met voetbalel lende. Tot de kringen waarin de bondsbestuurders gemeen lijk vertoeven is het wellicht nog niet doorgedrongen dat de „artiesten op het veld" evenzeer bijdragen aan het afbrokkelen van het aanzien van het betaald voet bal. Mag men zich erover verbazen dat doelman Does burg in alle toonaarden meermalen verklaard niet meer voor Oranje te zullen uitkomen omdat hij onmo gelijk de tijd ervoor kan vrijmaken en deze pertinente uitspraak herroept. Zijn kwaliteiten zijn buiten kijf maar zijn houding maakt op het weldenkende deel van het voetbalpubliek een vreemde indruk. Tevoren riep ook Arie Haan nooit meer het oranjeshirt te zullen aantrekken en ook hij bedacht zich. Het zijn slechts twee (recente) voorbeelden van de wijze waarop de ge loofwaardigheid van spelers wordt aangetast. Het ge zeur over premies voor kwalificatiewedstrijden en wereldtoernooien - indruk bij publiek: geld is belang rijker dan de uitverkiezing - de rellen tijdens de wk's in West Duitsland en Argentinië en laatstelijk in Uru guay, dat alles is niet bevorderlijk voor de image van het betaald voetbal. En daar bovenop kreeg het pu bliek nog de ontslag-aanvrage van bondscoach Jan Zwartkruis te verwerken. Altijd wat Is het verwonderlijk dat het grootste deel van het pu bliek tenslotte oordeelt:„Er is altijd wat in dat betaald voetbal". Dat het zich afkeert en naar het amateurvoet bal gaat waar de kans op agressiviteit in de „stadions" geringer is, de gezelligheid groter en de bescheidener accommodaties voor lief worden genomen. De entree gelden zijn er dan ook mee in overeenstemming, wat niet gezegd kan worden voor een plaats in de veelal krakkemikkige accommodaties in het betaald voetbal. Daar werd het geld besteed voor andere zaken dan het publiek een aangenamer onderkomen te bieden, de ver in de minderheid zijnde goede voorbeelden niet tena gesproken. In het rapport „Gezonder Betaald Voetbal", daterend van 3 april 1978 werd daarvoor gewaar schuwd. Slechts in enkele gevallen werd geld uitge trokken om het publiek meer comfort te bieden. Overi gens werden tot nu toe, bijna drie jaar later, slechts die aanbevelingen uitgevoerd waarvoor subsidie werd toegekend (lichtinstallatie) of waaraan niet te ontko men was (CAO). Voor de rest werd lijdelijk verzet ge pleegd of eenvoudig het rapport opzij geschoven. Het is al te simpel gesteld dat „de pers" een voorname oorzaak is van het verval van het betaald voetbal. Het lezend, luisterend en kijkend publiek heeft recht op in formatie en als die negatief uitvalt, wordt die wel aan gereikt door het betaald voetbal. Voetbal is nog steeds sport nummer een in ons land en is dus de hoge boom die veel wind vangt. Het is aan bestuurders en uitvoe renden (spelers) ervoor zorg te dragen dat er geen wind ontstaat, laat staan storm. De ongeloofwaardig heid van een als serieus te boek staande bedrijfstak is langzamerhand zo groot geworden dat het publiek zich afwendt. En de gunst van deze onmisbare pijler wordt niet herwonnen door een gewijzigde opzet van de com petitie maar alleen door het aanzien van de bedrijfs tak te verbeteren. Dat moet de allereerste en voor naamste taak zijn van bestuurders en spelers. Overvoerd Er dient ook rekening te worden gehouden met de eco nomische toestand. Wat behelst o.m.de nieuwe opzet Zes periodetitels en een nacompetitie, dus meer wed strijden terwijl het publiek zal moeten kiezen hoe het geld te besteden. Het wordt al overvoerd met voetbal, nationaal en internationaal. Zelfs in een „gesloten pe riode" als de winterstop, waarin dan ook nog een rel en een ontslag de aandacht vragen. Oog voor de realiteit blijkt schaars in de gewijzigde opzet. Het is een desperate poging om meer publiek te trekken, een lapmiddel dat de competitie verlengt, meer investering eist (klasse onafhankelijken en een jeugdelftal) en voorbijgaat aan de voornaamste oor zaak waardoor de belangstelling tanend is: het ge schonden aanzien van het betaald voetbal. Waar blijft het rapport „Betaald voetbal gedraag je naar de status die je nastreeft"? HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13