Autorijden zonder één veerte hoeven laten Voeding Surinaamse kinderen kan beter Franse vloot gereed om uit te varen Griekse tanker toch verdacht van vogelramp De eend blijft onnavolgbaar. ONDERZOEK WIJST UIT Weer „incident" in Franse opwerkingsfabriek Eén van 's lands sympathiekste weggebruikers, de Eend, is ook nog eens de goedkoopste 4-deurs auto met open dak. En eenmaal aangeschaft, blijft de Eend lief voor uw porte monnee. Hij zit plezierig laag in de motorrijtuigenbelasting en verze kering. En niet alleen z'n zuinig heid is een begrip in autorijdend Nederland, maar ook z'n comfort. Tellen we deze pluspunten bij elkaar, dan kunnen we vaststel len dat de Gevederde Klassieker helemaal van deze tijd is. Z'n kilometerprijs is de laagste in Nederland. Is hij z'n tijd eigenlijk niet vooruit? En 't kan niet op, hij kan zich nog meten ook met elke andere moderne auto. Kijk maar: radiaalbanden, 4 portieren, lichtmetalen motor, voorwielaandrijving, onafhankelijk geveerde wielen, 3-punts rolgor- dels vóór, oprolbaar linnen dak, stuurslot, van binnenuit verstelbare koplampen, ruitesproeier, verstel bare voorbank op rails (Spécial), stoelen (Club), uitneembare achterbank, Kroongarantie, de royale garantie van Citroen, hoge inruilwaarde. De 2CV6 v.a. f8.895,-. Prijzen exclusief f 305,- afleveringskosten en f 215,- voor ML-tectylbehandeling. CITROËN*2CV BINNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 JANUARI 1981 PAGINjJDAG AMSTERDAM Uit een voedingsonderzoek in de Bijlmermeer onder 338 achtjarige Surinaamse en Nederlandse kinderen blijkt dat de Surinaamse kinderen een licht tekort vertonen aan B-vitamines, ijzer en kalk. Surinaamse ouders moeten erop gewe zen worden dat hun kinde ren meer melkprodukten, bruinbrood, noten, peul vruchten, lever, groente en fruit binnenkrijgen. Van het voedingsonderzoek dat drie jaar geleden is gehou den ligt nu een rapport gereed bij het Tropeninstituut, de ini tiatiefnemer. De studie werd gedaan door drs. R.J. Egger, drs. J.H. van Ee en mevrouw U.H. Renqvist, onder begelei ding van prof. dr. R. Luyken. Volgens prof. Luyken waren tot nu toe in Nederland maar weinig gegevens bekend over voeding en voedingstoestand van migrantenkinderen. Prof. Luyken: „Er bestonden alleen maar ideeën, gebaseerd op op pervlakkige waarnemingen. Je kunt je allerlei dingen voorstellen als de mensen in Nederland zitten dat zij heel krampachtig bezig zijn alles vast te houden of juist heel snel de Nederlandse ge woontes overnemen". Hij vindt dat de overheid een ze kere verantwoording heeft met betrekking tot de gezond heidszorg van deze groepen en daarom meer achtergron dinformatie nodig heeft. Naast het verzamelen van achtergrondinformatie over de voedingsgewoonte van de Surinaamse kinderen wilden de onderzoekers te weten ko men in hoeverre de Suri naamse groep zich had aange past aan Nederlandse voe dingsgewoontes. Het onderzoek concentreerde zich in hoofdzaak tot een me disch onderzoek, waarvan vooral het bloedonderzoek erg belangrijk was. Tevens werd er gekeken naar wat de kin deren aten. Ulla Renqvist, dieliste, werk zaam bij het Tropeninstituut zegt: „Wat de maaltijden be treft zagen we bij de meeste Surinaamse gezinnen het Ne derlandse patroon van twee broodmaaltijden en een war me maaltijd. Alleen bij de Hindoestaanse groep werd er dagelijk twee keer warm ge geten". Volgens mevrouw Renqvist eet ruim de helft van de Surinaamse kinderen rijst als hoofd voedsel bij de warme maaltijd. De andere helft wisselt dit wel eens af met aardappelen. Broodge bruik is bij alle groepen vrij wel gelijk. Wel eten de Suri naamse kinderen alleen meer wittebrood en ontbijten een op de zes kinderen 's ochtends niet. Het vleesgebruik is bij de Creolen evengroot als bij de Nederlandse kinderen, terwijl een deel van de Hindoestaan- se kinderen daarentegen veel kip en vis eten. Vlees wordt voornamelijk bij de warme maaltijd gegeten. Wel bleek dat de Nederlandese kinderen tweemaal zoveel melk drin ken en meer fruit eten dan de Surinaamse kinderen, terwijl de Surinaamse kinderen meer frisdrank en siroop drinken. „Het opvallendste verschil tussen de Nederlandse en Su rinaamse moeders is dat in de Nederlandse gezinnen erg slordig wordt warm gegeten. De warme maaltijd mist vaak groente of er wordt patat of pizza gehaald. Een Surinaam se moeder daarentegen be steedt grote zorg en tijd aan de bereiding van de warme maaltijd". Prof. Luyken vult dit aan met de opmerking: „Ja, er wordt weieens gedacht dat migran ten te weinig vlees eten, maar het gebruik van vlees blijkt ruim voldoende. Eigenlijk zelfs teveel. Dat zou best eens vervangen kunnen worden door peulvruchten". Ondanks de lichte tekorten, vindt prof. Luyken het opval lend dat er niets van ziekte verschijnselen is gebleken: „De gezondheid van de kin deren is beslist niet alarme rend, maar wel voor verbete ring vatbaar". Volgens hem waren de vitamines een beetje aan de lage kant. Gebrek aan vitamine D komt vaak voor. Daar zou meer aandacht aan besteed moeten worden. Als de huidige eetgewoonte niet verandert, zou er meer Engel se ziekte kunnen ontstaan. Door kinderartsen wordt ook gezegd dat deze ziekte, die een afwijking aan het beende- rengestel veroorzaakt, vaker bij migrantenkinderen voor komt. Het tekort aan vitami ne D heeft mogelijk iets te maken met een tekort aan zonlicht. Sommige kinderen hadden ook een hele lichte vorm van bloedarmoede. Slechte tanden en kiezen kwamen vooral bij de Hindoestaanse kinderen veel voor. Schoolartsen zou den volgens prof. Luyken het gebruik van fluortabletten kunnen propageren. Uit het onderzoek zijn niet al leen negatieve verschijnselen naar voren gekomen. Me vrouw Renqvist zegt dat de verhouding tussen meervou dig onverzadigd en verzadigd vet bij de Hindoestaanse kin deren, wat tot uitdrukking komt in een laag cholesterol gehalte, opmerkelijk goed was. „Terwijl de zichtbare vetconsumptie bij de meeste kinderen wel gelijk bleef. Dit komt door het gebruik van oliënbij de bereiding van de Mevrouw Renqvist en prof. Luyken maaltijden. Het gebruik van olie: minder boter, margarine en braadvet. Ook de wijze waarop in de Surinaamse gezinnen ver schillende bladgroente wordt klaargemaakt heeft bepaalde voordelen. De groente werd in kleine hoeveelheden ge smoord in tegenstelling tot het gaar koken, wat de Ne derlanders doen. Mevrouw Renqvist: „Nu wil ik niet zeg gen dat het ene beter is dan het ander, maar wat erg be langrijk is, is te letten op de verhoudingen. Als men bij voorbeeld niet genoeg vitami nes binnenkrijgt door het eten van teveel gekookte groente, kan men dit weer opheffen door meer fruit te eten. Daar mee wil ik zeggen dat datgene wat men gewend is te eten, niet altijd abrupt vervangen hoeft te worden door rauw kost en dergelijke". Prof. Luyken zegt dat de ver schillen tussen de Nederland se en Surinaamse kinderen niet alleen met aanpassings problemen te maken hebben. Er moet rekening gehouden worden met het verschil in opleidings- en welstandsni veau tussen de Surinaamse en Nederlandse ouders. De Suri naamse kinderen komen meestal uit grote gezinnen. De onderzochte kinderen werden minder frequent door zowel de natuurlijke vader als moe der opgevoed. Ongeveer 40 procent van de onderzochte Creoolse en ongeveer 24 pro cent van de onderzochte Hin- dustaanse, tegen 14 procent van de onderzochte Neder landse kinderen wordt door de moeder alleen opgevoed. Het eindrapport over dit on derzoek is in december klaar gekomen, en verkrijgbaar bij het het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Prof. Luyken hoopt dat vooral veel voor lichtende instanties, alsook jeugdartsen en andere wel zijnsorganisaties gebruik zul len maken van de resultaten van het onderzoek. Nieuwe rechtq voor Internationaal Gerechtshof NEW YORK - Fikri El-Khani, de ami deur van Syrië in Indj door de Verenigde Nati New York gekozen to^ van het Internationa: rechtshof in I on Haag een ambtstermijn van jaar. El-Khani is de opvolger Salah El-Din Tarazi, de sche rechter in het hof oktober van het vorig jaail ongelukte. De Amerik} jurist Stephen Schweb voor zeven jaar in het hol noemd, op de zetel van| landgenoot Richard die op 25 september var] vorig jaar overleed. Paus pleit vooi leven van Zuidkoreaanse oppositieleide TOKIO In Tokio is gis] vernomen, dat paus Joh; Paulus II een boodschap gestuurd aan de regerinj Zuid-Korea, waarin hij voor gratie voor opposi der Kim Dae Joeng, eer holiek, die ter dood is ve deeld. Volgens het Japanse pe reau Kyodo heeft de paus zijn boodschap aan Seoe sproken in een ontvangst Japanse journalisten, w< dag, in het Vaticaan, in band met zijn bezoek aar pan van 23 tot 27 februar (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Ambassa deur Kneppelhout in Peking mag geen interviews meer geven aan de pers. Minister Van der Klaauw van buiten landse zaken heeft de am bassadeur per telegram la ten weten dat hij, net als alle andere Nederlandse di plomaten, toestemming van het departement moet heb ben om met journalisten te praten. Een woordvoerder van het mi nisterie vertelde er niet aan te twijfelen dat Kneppelhout zich op zijn post beijvert voor het herstel van de goede betrek- Van der Klaauw aan ambassadeur Peking: geen interviews meer kingen tussen Nederland en China. Maar wel was het op het departement opgevallen dat de ambassadeur in ver schillende interviews heel openlijk kritiek had geleverd op het besluit van de regering een vergunning in het vooruit zicht te stellen voor levering van twee duikboten aan Tai wan. CAP LA HAGUE In de nucleaire opwerkingsfabriel Hague bij Cherbourg in Frankrijk is afgelopen zatei drie kilo plutonium in vloeibare vorm ontsnapt, omda leiding waar te veel druk op stond, ging lekken. De fab is daarop stilgelegd en pas woensdagmorgen zijn de w zaamheden hervat. Dat meldt het Franse dagblad „L,lh tion". De directie van de fabriek heeft hierover niets gez Volgens de krant heeft een werknemer zaterdag - op het ment dat journalisten de fabriek bezochten na de brand de dag er voor - een plas ontdekt met een uiterst radio-act vloeistof. De oorzaak van de brand van vorige week dinsd overigens nog niet bekend. Evenmin is bekend wat er pn ontsnapt is en wat de gevolgen ervan zijn. De directie houdi erop, dat alleen Caesium-137 is ontsnapt in een mate die gevaar oplevert. Volgens de vakbonden hebben zeker 400 r sen blootgestaan aan een straling, die hoger was dan het m maal toelaatbare. Drie mensen zouden voorts ernstige radi< tieve besmetting hebben opgelopen. SPANNINGEN TUSSEN FRANKRIJK EN LIBIË TOEGENOMEN TOULON De Franse Middel- landse-Zeevloot is in staat van pa raatheid gebracht en kan vandaag uitvaren, zo hebben marine-officie ren in Toulon gisteren verklaard. Volgens-officieren die dienst doen op de vloot zijn alle verloven inge trokken en is er munitie aan boord gebracht. Een woordvoerder van het ministerie van defensie in Pa rijs wilde geen commentaar op de woorden van de officieren geven. In enkele Franse kranten wordt er verband gelegd tussen de voorberei dingen die er op de vloot worden ge troffen en de toenemende spanning tussen Frankrijk en Libië over de fu sieplannen tussen Libië en Tsjaad. Afgelopen weekeinde heeft Frank rijk troepen naar de Centraal-Afri- kaanse Republiek gestuurd, ter ge ruststelling van de Afrikaanse landen die zich zorgen maken over de Libi,- sche aanwezigheid in Tsjaad. Woensdag werd uit betrouwbare Franse bron vernomen dat Parijs be reid is, op verzoek van Afrikaanse landen, te interveniëren, wanneer de Libische troepen in Tsjaad verder op rukken naar het zuiden, over de grenzen van Tsjaad. De Libische leider, kolonel Gaddaf heeft verklaard dat de Libische ver sterkingen in Tsjaad nodig zijn om tegenwicht te bieden aan de „Franse kolonialistische troepen". De Libiër; zullen Tsjaad niet verlaten zolang de Franse troepen nog in de Centraal- Afrikaanse Republiek zitten, aldu; Gaddafi. Hij waarschuwde de Fran sen er voor, dat wanneer Parijs een stommiteit begaat jegens het Libische volk, dat er dan voorstellen gedaan zullen worden om Frankrijk econo misch op alle velden te boycotten. Sadat gaat EG-parlement toespreken STRAATSBURG De presi dent van Egypte, Anwar El- Sadat, zal tijdens een plechtige zitting het Europees Parle ment toespreken. Dit heeft de voorzitter van het parlement, de Francaise Simone Veil, in Straatsburg meegedeeld. Zij heeft in overleg met het dage lijks bestuur van het parle ment de Egyptische president uitgenodigd. Sadat heeft deze uitnodiging geaccepteerd. Het is nog niet bekend op welke datum de Egyptische president het parlement zal bezoeken. DEN HAAG Het lijkt erop dat de Griekse tanker Stylis toch de schuldige is van de olievervuiling op zee, die aan 100.000 tot 150.000 vogels het leven heeft gekost Volgens het ministerie van verkeer en waterstaat kan deze con clusie worden getrokken uit een onderzoek van het Rijksinsti tuut voor de reiniging van afvalwater (Riza). Eerdere aanwijzin gen duidden erop dat de Stylis niet de schuldige was. Het Riza trof bij de vogels echter dezelfde soort olie aan als die welke de tanker 24 december in Rotterdam voor een deel heeft gelost en voor een ander deel nog aan boord had bij zijn vertrek, 26 de cember, naar Noorwegen. In dit land werd weer olie bijgetankt, waarna het schip andermaal zuidwaarts is gevaren. De Noorse autortiteiten hebben via Interpol de Rotterdamse po litie verzocht een onderzoek in te stellen naar de „bewegingen" van de Griek. Uit dat onderzoek en het speurwerk van het Riza bleek dat de olie waaraan de vogels ten slachtoffer zijn gevallen dezelfde is als die aan boord van de Stylis. Dinsdag 6 januari kreeg de kapitein van de Stylis orders om leeg naar Gibraltar te gaan, in afwachting van een nog nader aan te wijzen ladingsbe stemming. <1 r VN-onderzo( naar verminking lijken van Palestijnen NEW YORK Secreta generaal Waldheim van Verenigde Naties heeft commissie ingesteld, een onderzoek moet ins len naar de beschuldi gen, dat Israëlische sol ten de lijken van vijf lestijnen met springstol zouden hebben opgebl; De Palestijnen werden I eerste kerstdag in Zuid-Lil non gedood. Zoals bekl zouden Nederlandse U| FIL-militairen de verni king hebben gezien. Inl commissie hebben I Zweedse generaal, een Fu kolonel en een Canadese I tenant-kolonel zitting. Isfl heeft de beschuldiging steeds naast zich neergelq

Leidse Courant | 1981 | | pagina 8