oorhout besluit schoorvoetend t woningbouw in „Oosthout" Poulcm ÉCONOMISCHE HAALBAARHEID feNTRAAL IN BESLISSENDE FASE Politieke moed eroep op Noordwijkse raadsfracties om aadhuisbouw en verkeersplan te ontkoppelen DA Voorschoten plaatst raagtekens bij ïitslag wethouder Eveleens Busje te water Bezwaren tegen verbouwing Korofah-pand ^jGio" LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 JANUARI 1981 PAGINA 7 RHOUT De gemeenteraad van Voor heeft na een periode van 12 jaar praten [lanncn maken over woningbouw in hout" eindelijk de knoop doorgehakt, [ruime raadsmeerderheid durfde de van 1500 woningen in de komende |aar aan. Voorhout gaat voor een groot woningzoekenden uit de Bollen- „over het spoor" bouwen; of zoals ouder B. Joon (VVD) het graag zegt: I stap over de drempel", maar dan wel Z. kousevoeten", want een groot aantal deden toonde zich gisteravond door- ren van de financiële risico's die een ilijk gigantisch bouwplan voor een re- kleine gemeente met zich meebrengt. istortende woningbouwmarkt en de som- economische geluiden vormden gistera- dan ook een rode draad in een discussie L— ich verder inhoudelijk beperkte tot een iling van de argumenten die de afgelopen r*" en maanden al ruimschoots ter tafel zijn lest. Dit dan afgezien van de gebruikelijke ^igevechten tussen het CDA. de PPR en JL. ;entebelangen. Een CDA-motie die het je op zou moeten roepen tot „voorzichtig- moest dan ook bij gebrek aan belangstel- ijlings worden ingetrokken. Het college- ra tel om in Oosthout te gaan bouwen hoefde Hits de steun van mevrouw Wijling-Schel- s| -hout (PPR) en de heren Warmenhoven 1 (Gemeentebelangen) te ontberen. In de gemeente Voorhout wordt al jaren ge zocht naar ene oplossing voor de huisvestings problemen van vooral Voorhouters die zijn aangewezen op woningbouw in de premiekoop- en woningwetsector. Binnen de gemeente, inge klemd tussen Leidsevaart en de spoorlijn Haar lem/Leiden, leek een oplossing niet voorhan den. Voorhout waagde een blik „over het spoor" en dat deed ook projectontwikkelaar Noorlander die zich verzekerde van bouwgrond in Oosthout. Woningbouw in dit plangebied is alleen mogelijk als voldaan kan worden aan een aantal infrastructurele voorwaarden, zoals de aanleg van een ontsluitingsweg, de onder tunneling van de spoorlijn en geluidswerende voorzieningen. Hierdoor is Voorhout genood zaakt niet alleen voor de eigen woningzoeken den te bouwen, maar een groter plan te realise- In dat verband zijn de gemeente Warmond, Noordwijkerhout, Katwijk en Noordwijk bereid een gedeelte van het aan hen toegewezen bouwcontingent (en de bijbehorende bewoners) af te staan aan de gemeente Voorhout. Hierdoor kan Voorhout een „economisch haalbaar" en „planologisch aanvaardbaar" bouwplan lance ren, waarvan uiteraard ook de Voorhoutse wo ningzoekenden kunnen profiteren. Een plan waarvoor gisteravond voor de derde keer in de plaatselijke geschiedenis een raadsmeerderheid gevraagd werd. Het college van burgemeester en wethouders dat vorig jaar vier bouwvarianten presenteerde, koos zelf voor plan C, beter bekend als de „Noorlandervariant"; bouw op het grasland dat grotendeels in handen is van de gelijknamige projectontwikkelaar/aannemer die uiteraard de woningbouw wel wil uitvoeren. Op basis van louter financiële en praktische motieven kon de raad hier gisteravond slechts enigszins morrend mee akkoord gaan. .Wethouder Joon (Ruimtelijke Ordening) zei de bezorgdheid van de raadsleden over de econo mische haalbaarheid te delen, maar zich niet te willen laten verleiden tot „doemdenkerij". „Ondanks de slechtw economische situatie ziet het college de bouw in Oosthout als een uitda ging in het kader van wat bestuurlijk van ons verwacht mag worden. De economische situatie zal nog wel slechter worden, maar woningzoe kenden zullen er waarschijnlijk wel blijven. Over plan C (woningbouw ten oosten van de Jacoba van Beierenweg) kun je zeggen dat het niet zo'n mooi plan is. Vanuit de lucht zal het wel geen mooi gezicht zijn. Maar over het alge meen bevinden we ons op de grond", aldus de wethouder/planoloog. Bovendien opperde de wethouder de suggestie dat de Noorlanderva riant in de verre toekomst een aanzet kan vor men tot een planologische afronding van Voor hout, zoals nu weergegeven in de „niet haalba re" variant B. Deze aantrekkelijke bouwvariant die nu afketst op tijdrovende en kostbare ontei geningsprocedures, is volgens het college met een actieve grondpolitiek op langere termijn wellicht te realiseren. Vlekkenplan Tegemoetkomend aan de wens van de raad om de plannen op elke gewenst moment bij te kun nen sturen, wil het college zich in eerste instan tie werpen op de vervaardiging van een vlek kenplan. De deelplannen en daarin verwerkte bouwplannen kunnen in de planperiode tot 1993 aangepast worden aan nieuwe ontwikke lingen. CDA-fractievoorzitter mr. G. C. G. Borst wenste deze voorzichtige aanpak in een motie vast te leggen, hetgeen niet op bezwaren van het college van burgemeester en wethou ders stuitte, maar op die van de oppositie. Toen duidelijk werd dat de grootste raadsfractie echt bezig was een open deur in te trappen, verwees het CDA de motie eigenhandig richting prulle- bak. Het PPR-raadslid mevrouw Wijling was van mening dat het huidige plan niet veel verschil len vertoont met het plan waarmee de raad het college vorig jaar juni naar huis stuurde. Zij vond de financiële marge smal genoeg om op nieuw tegen de woningbouw in Oosthout te stemmen. „Een kleine tegenvaller kan dit plan de nek omdraaien", zo vond het progressieve raadslid, vervuld van de hoop om over tien jaar ongelijk te moeten bekennen. Een ruime meerderheid (negen van de twaalf raadsleden) uit de Voorhoutse gemeenteraad heeft gisteravond de poli tieke moed opgebracht om in principe te besluiten tot de bouw van 1500 woningen „over het spoor". Een woning bouw die het aantal inwoners van Voorhout de komende tien jaar kan verdubbelen. In deze tijd van stagnerende woningbouw en economische recessie vereist een dergelij ke beslissing politieke moed, net zoals het principiële „nee" van de fracties PPR en Gemeentebelangen. Voorhout heeft na een voorbereiding van 12 jaar eindelijk „Ja" gezegd tegen het gigantische woningbouwproject in Oosthout. En dan eigenlijk jaren te laat, in een periode dat een dergelijke beslissing in een vergelijkbare gemeente juist onwaarschijnlijk zou lijken. Het college van burge meester en wethouders heeft in ieder geval getoond tot het uiterste te willen gaan voor de Voorhoutse (toekomstige) woningzoekende. Het college van burgemeester en wethouders zal het ten behoeve van die woningzoekenden uit Voorhout, War mond, Noordwijk en Katwijk eens moeten worden met projectontwikkelaar Noorlander die gezien de huidige ei gendomsverhouding niet alle, maar wel veel touwtjes in handen lijkt te hebben. Om het plan financieel haalbaar te maken, zal Voorhout dan ook nog eens een (duurdere) vrije-sectorbouw van ongeveer 20 procent moeten realise ren. Dit terwijl in omliggende gemeenten zelf kandidaten voor premiekoopwoningen er met de haren bijgesleept moeten worden. Aan de andere kant heeft wethouder Joon ook weer gelijk als hij beweet „dat er dwars door alle con juncturele ups en downs" Voorhouters zullen zijn die aan spraak maken op woonruimte. Uitgaande van een gezonde financiële afwikkeling van plan Oosthout is het voor de huidige Voorhoutse gemeen schap een goede zaak dat er in ruil voor een gering verlies aan karakter, aanspraak gemaakt kan worden op voorzie ningen die passen bij een gemeente van zo'n 10.000 inwo ners. Hierbij valt te denken aan een groter winkelapparaat, voortgezet onderwijs en een station op de spoorlijn Haar lem-Leiden. In een werkelijk „economisch haalbare" variant zal Voor hout in ieder geval de toekomst van een groot aantal wo ningzoekenden veilig kunnen stellen. Vriend en vijand moge hope dat het PPR-raadslid mevrouw Wijling bij de afsluiting van de planperiode inderdaad moet toegeven dat ze het bij het verkeerde eind heeft gehad. -12 RDWIJK Het gemeentebestuur wil de van het raadhuis loskoppelen van het ver- scirculatieplan. „Als men de bouw aan het eerplan bindt, komt er geen raadhuis", aldus emeester mr. Bonnike in de commissieverga- emeester Bonnike acht het niet zinvol om de ïuisbouw tezamen met het verkeerscirculatie- aan de gemeenteraad voor te leggen, omdat dit twijfeld leidt tot een herhaling van reeds eerder ?rde discussies. Hij wenst op korte termijn uit- .en van de raad over de voortgang van de shuisbouw. De tijd dringt en de architect wil aan aaldus mr. Bonnike. «raal bleek tegen een ontkoppeling van de raad- bouw en het verkeersplan geen bezwaar te heb- „De verkeersmaatregelen zijn ingrijpender dan lachten" en dit bracht de VVD-vertegenwoor- in de commissie tot de conclusie, dat het ver- scirculatieplan eigenlijk nog niet rijp was. De I is in ieder geval tegen éénrichtingsverkeer in Molenstraat en het zuidelijk gedeelte van de rstraat en ook tegen de afsluiting van de Zee- tussen de Grote Kerk en het raadhuis, merkte Admiraal in z'n betoog op. De Geus (CDA) meende dat de middenstand zich te recht had laten horen. In het gedeelte van de Voor straat tussen het Lindenplein en het Sluispad zijn verscheidene horecabedrijven gevestigd met een to tale capaciteit van ongeveer vijfhonderd bezoekers. In die omgeving bevindt zich praktisch geen par keergelegenheid en als voor het Voorstraat-gedeelte ook nog éénrichtingsverkeer zou worden vastgesteld, zijn deze bedrijven eerst na het maken van een grote omweg te bereiken. Dit vond het CDA-raadslid on aanvaardbaar. Guyt, die als vertegenwoordiger van Kritisch Noord wijk in de commissie zitting heeft, meende dat in de discussie te veel de nadruk werd gelegd op het auto gebruik. Fietsers en voetgangers zullen een andere opinie hebben dan automobilisten. De man van Kri tisch Noordwijk bleek van oordeel, dat de belangen in het verkeersplan redelijk waren afgewogen en dat men zich diende te houden aan de door de gemeente raad aanvaardde doel- en taakstellingen van het plan. Overigens had Guyt geen moeite met de los koppeling van raadhuisbouw en verkeerscirculatie- De CDA-vertegenwoordigers in de commissie verzet ten zich daar met hand en tand tegen. Willms: „Met de loskoppeling gooit men het gehele verkeersplan weg. Als de raadhuisbouw eenmaal is goedgekeurd, komen er geen beslissingen meer", aldus het raads lid. Niet over de verkeersvoorzieningen en evenmin over de parkeergelegenheid. „Ik wil de parkeerhof", maar op dat punt krijg ik de VVD en de PvdA te gen", merkte mr. Bonnike op. Zijn stelling dat de 411 parkeerplaatsen, die het verkeersplan voor de kern van Noordwijk-Binnen nodig acht, berekend waren op top-drukte, werd door de CDA-raadsleden bestre den. De panden, die de gemeente gaat verlaten, zoals het Kruyt-huis, zullen kantoren blijven, die auto's aantrekken, was een van de punten van hun ver weer. Willms formuleerde het standpunt van deze fractieleden: „Ik wil keiharde uitspraken van de raad, dat binnen vijf jaar de 411 parkeerplaatsen worden gerealiseerd, die volgens het verkeersplan 'nodig zijn. Dit hebben wij bij het compromis over de raadhuisbouw afgesproken en daar valt niet aan te tornen." )RSCHOTEN CDA-fractievoorzitter Iffringa plaatst vraagtekens bij het ont- van PvdA-wethouder Ab Eveleens. ze man heeft de afgelopen zes jaar bewe- een kundig wethouder te zijn en zijn rek betekent een verlies binnen het col van B en W". grote ommezwaai van het CDA is een per- nte leugen. Na de gezamenlijke raadscom- ievergadering is er een gesprek geweest onder meer de werkgroep Openbaar On- vijs. Het CDA en een deel van de PvdA- tie vonden de verklaring van alle betrokke- - die kozen voor één school in een vleugel het Cultureel Centrum - dermate belang en goed met bewijzen ondersteund, dat op woensdagavond besloten werd om maar te kie zen voor die ene school. Ook Eveleens had dus via zijn fractievoorzitter al op woensdagavond op de hoogte kunnen zijn van de veranderde inzichten. Wanneer hij pas vrijdagmiddag van zijn collega-wethouder hoort dat door het CDA een ander standpunt is ingenomen, ligt de fout volledig bij zijn eigen fractie en niet bij het CDA". Volgens het CDA probeert Eveleens de ver deeldheid binnen de PvdA-fractie te verdoeze len. Die verdeeldheid is er al enige tijd. Het PvdA-raadslid mevrouw Eichhoorn verliet vo rig jaar teleurgesteld de fractie. En nu gaat Eveleens weg. Overigens is het CDA wel bereid om de kandidatuur voor het wethouderschap van het PvdA-raadslid ir. Jan van Leeuwen te steunen. Het CDA is volgens Offringa nog steeds bereid om een afspiegelingscollege in stand te houden. KORTWEG VOORHOUT De eerste uit een serie van regionale pop groepen die de Voorhoutse jongerensociëteit Kontakt maandelijks aan haar leden wil presenteren, is de Leidse vijfmansformatie 'De Ox'. Een concert van deze new-wave groep begint morgenavond om negen uur in 'De Gaasbak' aan de Jacoba van Beierenweg. De toegangsprijs is vijf gulden. Zaterdagmiddag staat er een platenveiling op het program ma. VOORHOUT Carnavalsve reniging 'De Bokken' geeft zondag 18 januari een receptie ter gelegenheid van het 11-ja- rig bestaan van deze vereni ging. De bijeenkomst wordt van 15.30 tot zes uur gehouden LISSE De beheerscommis sie van 't Huys Dever organi seert van 20 januari tot en met 18 februari in samenwerking met het Rijksnuseum voor Na tuurlijke Historie een expositie over oceaanleven. De tentoon stelling in de gerestaureerde ridderhofstede geeft een beeld van de flora en fauna in de oceanen en het wetenschappe lijk onderzoek hiernaar. Op dinsdagavond 10 februari zal drs. P.J.A. van Mensch boven dien een lezing geven over het onderwerp van de expositie, 't Huys Dever aan de Lissese Heereweg is van dinsdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Een bestelbus, bestuurd door een 41-jarige daarbij te zeggen, dat hij de enige inzittende man uit Rijssenhout is gistermiddag geslipt was geweest. De Leidse brandweer kwam op de provinciale weg nabij Rijpwetering en eraan te pas en ging met een duikersploeg te in de langs de weg gelegen sloot gereden. De water. In de sloot trof men behalve een vat bestuurder van het busje kon zelf de auto verlaten en alarmeerde de politie zonder met 200 liter spiritus, niets aan. PvdA-vergadering akkoord met opvolging Eveleens VOORSCHOTEN De leden van de PvdA- fractie zijn gisteravond na een langdurige discussie akkoord gegaan met het voorstel van de fractie en het bestuur om ir. Jan van Leeuwen voor te dragen als opvolger van wethouder Eveleens. Een van de motieven van de PvdA om een nieuwe wethouder te leveren was de stelling: „Halverwege de rit mag je niet afhaken, terwijl je in de volgen de periode wel mee zou willen doen". Ab Eveleens was niet bereid om in de openbare vergadering meer te zeggen dan dat zijn aftre den gezien moet worden als een persoonlijk in cident, geheel voor rekening van hemzelf. Opvolger ir. Jan van Leeuwen krijgt een moei lijke taak: De PvdA-fractie zal genoodzaakt zijn, niet achter de plannen van het college te gaan staan zodra dat college een stukje wil pak ken uit het grote pakket van werkzaamheden die alleen in totaliteit bekeken kunnen worden op.prioriteit. De vergaderintg hield zich ook be zig met de vraag hoe de achterban zal reageren op het deelnemen aan een college van B en W, waarin het CDA duidelijk de toon aangeeft. Tijdens de vergadering werd niet duidelijk, of Eveleens nog wel raadslid blijft. Het verdeeld stemmen van de fractie tijdens de behandeling van de scholennota werd ook niet verder uitge diept. eidooi voor koud eilandjes Koudenhoorn RMOND Evenals eer- teren in de raadscommis- financiën werd gisteren de raadscommissie open- e werken gesproken over oeverinrichting van Kou- ihoorn en de Boezemkade gs de polder Zwanburg. raadscommissieleden nden in met de voorlopige langspunten aan de hand irvan de Heidemij een rontwerp zal maken. De Van Dam zag liever dat eerst een globaal plan voor hele eiland zou worden op leid alvorens men kleine tjes zou gaan inrichten. heer Slingerland pleitte 'r het behoud van een paar ine eilandjes voor de oever Koudenhoorn welke met toe voor de vogels een toe- ^htsoord kunnen vormen, arnemend burgemeester V. hagen zegde toe de moge- iheden tot behoud van deze Ijes te onderzoeken. Het voormalige pand van Korpfah aan de Dubbelebuurt. VOOR HUISVESTING JONGERENCENTRUM RIJNSBURG De vestiging van een open jongerencen trum in het voormalig pand van Korofah aan de Dubbele buurt stuit op problemen. Tijdens een vergadering van de raadscommissie welzijnszaken schetste wethouder Van der Meij gisteravond de gang van zaken. Het voormalige pand van Korofah staat op de nominatie om te worden gesloopt. Om het pand tijdelijk bruikbaar te maken voor de jongeren, moet het voor f12.500,-- worden verbouwd. De jon geren zelf zouden voor de inrichting moeten zorgen. Het CDA-raadslid Van der Zwet stelde wel positief te staan te genover het beschikbaar stellen van geld voor aanpassing van het gebouw. Veel kritiek kwam er echter van de raadscommis sieleden over de summiere informatie die zij voor wat betreft de verbouwing en dergelijke hadden gekregen. De heer Den Heijer (CDA) had ook zijn bedenkingen tegen het feit dat het hier om tijdelijk onderdak gaat. Hij vroeg zich af waar de jongeren na sloop van het gebouw terecht zouden kun nen en of het dan niet beter was nu al een definitief onderko men te zoeken. Het subsidieverzoek van de V(rouwen) Ofriënteren zich op de) S(amenleving)-groep in Rijnsburg stuitte op minder bezwaren. De raadscommissie zal het college l\lerover positief adviseren. Kettingzagen Een kettingzaag voor licht of voor het zwaarste werk... It's all in the POULAN-family. Tuinbouw en Hobbyart. JAN v.d MEER B.V. Tel. 01713-9008 - R.A. Veen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN - GEBOREN: Azdine zv. H. Elmannani en F. Lahyane, Ingrid dv. P. E. Zondervan en van der Lem, Tom zv. J. J. G. Neven en H. A. M. Lamers. Vincent zv. P. Star en J. P. van Kasterop, Abraham Martinus zv. J. van Veen en M. J. van Egten, Wan der Eric Lucas zv A. Niesing en W. C. Dijkers. Franciska Hendrika Maria dv. W. J. M. Berg en P. J. van Kampen. Neeltje Johanna Klazina dv. K. van der Bent en J. C. van Ommen. Joyce dv. A. Houwaart en L. A. M. Blonk. Gillian John Winston Gilbert zv. C. J. van der Kwaak en J. C. van Duijn, Angelique dv. M. Pauw en J. Sparre- boom, Gerrit Jan zv. A. van der Plas en A. van Duijn, Erwin Pascal zv. G. J. van Klaveren en M. A. M. Veen. Clazl- na Maria Beatrix dv. E. A. Th. van der Wolk en J. E. de Meij. Trynka Maria dv. J. Ouwehand en IJ. J. van der Plas, Jessica Cornelia dv. R. Ruijs en Verkeerschaos in Alphen ALPHEN Door ontleken- De brue bleef onwrikbaar in de oorzaak is vanmorgen de geopende stand. Een vroeg de hefbrug over de woordvoerder van de politie Gouwe in geopende stand meende, dat de brug was vast blijven staan. Het scheefgezakt en veronderstel- verkeer liep volledig vast, de- dal hel wel eni8e liJd zou tot in het centrum van Alp- duren- voordat het brugdek heau w^er kon zakken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7