Negen man van marine vliegtuig na drie uur uit oceaan gered Veel sneeuw en gladheid JMfï" [Ml Het Motorhuis Student verdacht van ontvoering d'Urso Bus te water SeicUe (Sowumt hekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amró-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - •redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - nnementen: kwartaal 49,55; jaar 186.70; losse nummers: 65 cent. Vrijdag 16 januari 1981, 71e jaargang no. 21863 Donna Op Ned. I om 22.40 uur film „Donna" over de Italiaanse vrouw, om 19.00 uur „Steden- spel" en om 21.10 uur Jan de Hartog met „Herinneringen aan Amsterdam". Op Ned. II om 20.27 uur spel- programma „TeleBingo" en om 21.30 uur western-serie „How the West was won". Sneeuw en regen Zwaar bewolkt en cp de mees te plaatsen enige tijd sneeuw, gevolgd door regen. Min. temp. van 1 graad aan zee tot min 4 graden in het oosten. Middagtemperatuur enkele graden boven nul. Minder wind. Morgen zon op: 8.39. Onder: 17.00. Schev. hoogw.: 12.23. Laagw.: 8.04 en 20.44. Hoogovens en Akzo )0 banen op de tocht HAAG Volgens mededelingen van Akzo loogovens staan er bij de twee concerns res- ievelijk 730 en 750 banen op de tocht Deze be ten volgen op eerdere aankondigingen van aan arbeidsplaatsen bij Ford-Amsterdam 1000), Mcintosh (950), Volvo (900) en Phi- (1200). oor de directie noodzakelijk geachte inkrim- van het personeelsbestand bij Hoogovens l voort uit de problemen die het bedrijf on- indt bij de afzet van zijn staalproductie. Bij 5 wringt de schoen in Breda, waar de kunst- fabriek Enka-Breda is gevestigd. De vraag de chemische vezels die de 730 werknemers it bedrijf vervaardigen, is volslagen inge- waardoor het voortbestaan van de fabriek ker is geworden. VOORAL OVERHEIDSDIENSTEN WERDEN STUK DUURDER Inflatie vorig jaar 6,5 procent (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het afgelopen jaar is het leven 6,5 procent duurder geworden. Dit blijkt uit een voorlopige berekening van het CBS. Tussen medio november en medio december was de prijsstijging 0,1 procent. Dit vooral door een prijs stijging voor benzine. Goedkoper werden meisjeskleding en dames winterkleding alsmede bloemen en verse groenten. De prijsstijging in 1980 ligt boven die van 1979. Toen stegen de prijzen met 4,2 procent. De regering heeft voor 1980 op een prijsstijging van rond 6 procent gemikt. Ondanks een toegestane prijsstijging van 3,5 procent zijn de overheidsdiensten in 1980 13,1 procent duurder geworden. De hoogste prijsstijging van alle groepen. Daarnaast werden parti culiere diensten 7,9 procent duurder, de huren ging 7 procent omhoog en de prijs van industrieprodukten 6,8 procent. Agrari sche produkten werden 4,6 procent duurder en medische verzor ging steeg 5,3 procent in prijs. Hockeyploeg wint Champions Trophy KARATSJI De Nederlandse hockeyploeg is er vanochtend in Karatsji in geslaagd het belangrijke toernooi om de Champions Trophy te winnen. Het is voor Oranje de. eerste grote toernooizege na het be halen van de wereldtitel in 1973. Het slotduel tegen Engeland lever de een enerverend scoreverloop op. Na 2-0 en 2-2 brak de rust aan bij 4-2 voor Nederland. Engeland kwam opnieuw terug, tot 4-4, waarna Oranje ten slotte doorstoot te naar 7-4. Paul Litjens (5x) en Ties Kruize (2x) tekenden voor de Nederlandse doelpunten. Morgenavond wordt het hockeyelf- tal in het clubhuis van Amsterdam in Amstelveen gehuldigd. Kater voor A jax MARBELLA A jax is vandaag met een kater teruggekeerd uit Spanje. Nadat woensdag de laatste oefenwedstrijd tegen Marbella met 9-0 werd gewonnen, besloten de Amsterdammers de bloemetjes flink buiten te zetten. De Spaanse politie trof 's avond laat vijf Ajaxieden dansend aan op het dak van een auto. Dick Schoenaker, Martin Wiggemansen, Wim Kieft, Seren Lerby en aanvoerder Frank Arnesen liet men na het innen van een borg van 3.000 gulden en een schadevergoeding van 2.500 gulden weer vertrekken, maar zij zullen nog officieel door de Spaanse justi tie worden vervolgd. DRIEBERGEN Op de Nederlandse wegen is het vanaf gisteravond flink glad geweest. Op doorgaande wegen ;wordt door rijkswaterstaat gestrooid, maar door het opvrie zen en nieuwe sneeuwval worden de wegen opnieuw glad. Dit leidde gisteravond en vanmorgen tot veel slippartijen, waardoor alleen al in Zuid-Holland 42 aanrijdingen voor kwamen, met grote materiële schade maar zonder ernstig gewonden. In Leiden kwamen twaalf aanrijdingen voor, zonder dat er gewonden vielen. DRIE BEMANNINGSLEDEN VERDRONKEN [LONDEN Negen van de twaalf be- ïanningsleden van het Atlantique-ver- I kenningsvliegtuig van de Nederlandse Koninklijke Marine, dat gistermorgen ter hoogte van West-Schotland in de oceaan een noodlanding heeft gemaakt, rijn drie uur na dit ongeval uit een stormachtige zee door twee helikopters van de Britse Marine gered. De overle venden komen vanmiddag op Valken burg aan. Drie bemanningsleden zijn bij het ongeval om het le- - ven gekomen. Het zijn de 26-jarige sergeant-vlieger M. Vos uit het Noordhol landse Huizen, de 33-jarige korporaal-fotograaf R. Sit- trop uit Hoogvliet en de 33- L jarige korporaal-konstabel fÖV, Voorneman uit Kat- mk, -vader van twee kin- Tijdens een patrouillevlucht I in samenwerking met Britse toestellen kreeg de tweemo- torige Atlantique ernstige technische storingen op ne gentig mijl ten noorden van het Noordierse London- I derry. Het toestel zond I noodsignalen uit, en kwam even later met een harde klap op het water terecht. Onmiddellijk daarna verlie ten de twaalf bemanningsle- 1 den het toestel. Negen van f hun lukte het in twee red- P dingsvlotten te klimmen, die door de hoge zee en de wind van het vliegtuig afdreven. De drie anderen raakten te I water en zijn vermoedelijk Oceaan waar het patrouille vliegtuig gisterochtend een noodlanding moest maken. Een van de twee reddingsvlotten waarmee negen van de twaalf bemanningsleden zich wisten te redden. Het laatst geredde bemanningslid was licht gewond. Zijn toestand is overigens bevredigend. verdronken. De negen man in de vlotten zwalkten drie uur lang rond, totdat ze wer den opgemerkt door een Nimrod-verkenningsvlieg tuig van de RAF. Tijdens de reddingsactie door twee heli kopters van de Engelse ma rine, dreef de Atlantique nog. De Britten slaagden er ook in de lijken van de drie verdronken bemanningsle den te bergen. De overlevenden werden naar een ziekenhuis in Lon donderry gebracht. Zij wa ren licht gewond en leden aan onderkoeling. Zij kon den konden overigens, op één na, van de helikopter naar het ziekenhuis lopen. Gisteravond vertelde een Noordierse arts dat zij spoe dig volledig hersteld zouden zijn. De Nederlandse Atlantique hield voor de NAVO in de noordelijke cirkel van de Atlantische Oceaan een oog je op een kleine Russische vloot, die zich daar momen teel bevindt. Het schaduwen van dergelijke oorlogsbo dems wordt door militairen een routine-operatie ge noemd. Gisteren nog is een onderzoekscommissie naar Noord-Ierland gevlogen om de oorzaak van het ongeval te achterhalen. Volgens luitenant ter zee T. Postma uit Delft, de com mandant van de Bréquet, is de noodlanding „niet het ge volg geweest van menselijke fouten, maar van technisch falen", aldus de comman dant telefonisch vanuit het ziekenhuis in Londonderry. Volgens een woordvoerder van de Koninklijke Marine zal worden getracht het toe stel te bergen. Zijn zoontje raakte gewond. Bij de overige slippartijen ontstond uitsluitend grote 'materiële schade. In Noot dorp raakte een auto bij een slippartij in een sloot. Gisteravond heeft de rijkspoli tie de handen vol gehad door de gladheid. Op veel plaatsen waren beide rijstroken van de snelwegen dichtgesneeuwd. Vaak was het wegdek na het strooien van zout weer snel ondergesneeuwd. De politie heeft, met name in Zeeland bij de Kreekraksluizen, vanmor gen veel automobilisten moe ten helpen die van de weg wa ren geraakt. Ook het komend weekeinde is sneeuw te verwachten met 's nachts lichte vorst. Het weer blijft onstabiel, aldus weerman Han de Jong uit Gorredijk. De sneeuwval teis tert overigens heel West-Euro pa. Delen van Zuid-Frankrijk zijn tot rampgebied verklaard nadat de sneeuw de meeste hoofdwegen onbegaanbaar had gemaakt. Er zijn zeker drie treinen in de sneeuw vastge raakt. In de Duitse staten Beieren, Baden-Würtemberg en Hessen is tachtig procent van de wegen onbereidbaar. In het Italiaanse rampgebied, waar veel mensen nog in ten ten en caravans verblijven, is opnieuw sneeuw gevallen. PRESIDENT GISCARD: Franse taal is in gevaar PARIJS De Franse presi dent Giscard d'Estaing heeft gisteren tijdens een ontvangst verklaard, dat de „Franse taal in gevaar is en in bescherming moet worden genomen Giscard hekelde het „massaal in de taal binnensluipen van vreemde woorden". Het Frans heet haar positie als dé taal van Europa tot spijt van vele Fransen prijs moeten geven. President Giscard zei dat be vordering van de Franse taal niet alleen een zaak van Fran sen is, maar ook van „Franco fone vrienden in België, Zwit serland, Canada en Afrika, met wie vooral de linguistische, banden moeten worden aange haald". Politiemannen in burger trekken, nadat ze hem uit de auto waarin hij geboeid was gevonden heb ben bevrijd, plakband van de hals van rechter D'Urso. ITALIAANSE REGERING STELT VERTROUWENSKWESTIE ROME De 25-jarige stu dent in de economie, Giulio Cacciotti, die gisteravond in Rome is gearresteerd in ver band met de moord op gene raal Calvaligi, wordt ook verdacht van betrokkenheid bij de ontvoering van rech- tert Giovanni d'Urso, die gisteren door zijn ontvoer ders van de Rode Brigade is vrijgelaten. Tegen zes perso nen zijn voorts arrestatiebe velen uitgevaardigd, even eens omdat men vermoodt dat zij met de ontvoering te maken hebben. In Italiaanse politiekringen gelooft men dat deze zeven de „Operationele kern" vormden van het commando van de Rode Brigade, dat de ontvoe ring van D'Urso heeft uitge voerd. Italië heeft opgelucht gerea geerd op de terugkeer van D'Urso, maar die opluchting maakte al spoedig plaats voor een politieke crisisstemming. Enige uren na de vrijlating vlogen de politieke partijen el kaar namelijk al in de haren en maakte de regering Forlani bekend, dat zij de vertrou wenskwestie zou stellen. Hier over wordt vandaag beslist. Aanleiding daartoe was de eis van de kleine coalitiepartner, de republikeinse partij, dat de dagbladen, die geweigerd had- dety om op de eisen van de Rode Brigade, namelijk publi- katie van teksten van de Rode Brigade, in te gaan, nadrukke lijk geprezen zouden worden. Dit voorstel was indirect ge richt tegen de socialisten en tegen andere regeringspar tijen, omdat deze wel voor standers van publikatie waren geweest, om „humanitaire re denen", namelijk de vrijlating van D'Urso. In de eerste summiere verho ren heeft D'Urso verklaard dat hij verschillende keren is ondervraagd, terwijl hij was geblinddoekt. De ondervrager moet iemand geweest zijn, die goed op de hoogte was van de zaken bij politie en justitie. Hij was niet mishandeld en kreeg vofejoende te eten. Jaagde test erstraal afweerwapen BUQUERQUE De Ame- aanse luchtmacht heeft gis- en met succes een eerste «f genomen met een laser- lal, bestemd voor de verme ng van vijandelijke raket- De proef werd genomen 'uit een op de grond staand stel. Binnen afzienbare tijd A' laser ook in de lucht uitgetest. Uiteindelijk de het nieuwe af in de ruimte sta- om zodoende vijan- intercontinentale pro- uit te kunnen schake- 1985 kan ongeveer twee- aan de slag. het aanbod blijft de ko- jaren groter dan de f ADVERTENTIES J BEDDEN- CENTRUM m& MATRASSENnrfl DEKENS LEDIKANTEN X EJL EEN ZAAK HET HART VOOR U zj van der klugt mr 1 Haarlemmerstraat 202 Leiden-Telefoon 122154 1 AARLANDERVEEN Een Het Zuideinde raakte door het bus van Centraal Nederland obstakel geheel gestremd. De is gisteravond rond kwart bus kon pas vanmorgen met voor acht geslipt op het een takelwagen worden weg- Zuideinde en met de neus in gesleept; gisteravond en van- het water beland. Niemand nacht was dit door de gladheid raakte hierbij gewond. onmogelijk. ADVERTENTIE UW HUIS. ONZE ZORG! Jij /t/j i.o. LEIOEN. Havenplein 2 071 -140043 y» v <<y hem ook maar de kadert Flair, want deze super-kadett is slechts tijdelijk te koop en dan alleen nog bij ons! Dat geeft hem straks ook nog eens een extra hoge inruilwaarde. voor wie de flair heeft om in een unieke auto te rijden, volgt hier het signalement: - sportwieien met extra brede banden - matzwarte achterkant - dakspoiler - matzwarte sportstrepen - mistlampen Flair-vignet op de zijkant Bij elkaar kosten deze extras 1600, -. Nu, als Flair-pakket, verkrijg baar op elk type kadett 850,-.Er is al een kadett Flair voor 15.930,- «O rijklaar. Hij staat bij ons in de showroom, voor de snelle beslisser K dus! 5 yondellaan 80, Leiden. Telefoon 071-769313.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1