Moskou niet meer zo blij met komst Reagan Yranse communisten keren zich tegen gastarbeiders penbaar vervoer Warschau vier >ur lang „plat" Strijd tussen Rode Brigades en Italiaanse staat: oorlog tussen vreemde legers ecord- groting ior VS- 'ensie VS waarschuwen Nicaragua tegen hulp aan El Salvador is larn ?lnei f eidn J81 ÜIJS Ondanks een voortdurend nverlies en verhitte interne discus- heeft de Franse Communistische tij zich nu openlijk uitgesproken tn het binnenkomen van gastarbei- s. Partijleider Georges Marchais, bij de komende verkiezingen een i zal doen naar het presidentschap, jt zich na lang beraad achter de op- ingen van zijn partij geschaard. een onderzoek van het Centraal Co- dat deze week werd afgerond, dat er meer stemmen gewonnen :n worden dan verloren zouden a Jo, als de partij zich tegen de komst van gastarbeiders zou uitspreken. De conclusie van het Centraal Comité werd vooral geïnspireerd door de posi tieve reacties die in heel Frankrijk los barstten toen de burgemeester van een voorstad van Parijs er tijdens de Kerstdagen samen met een aantal par tijfunctionarissen op uittrok om een pension van gastarbeiders in Vitry kort en klein te slaan. Sindsdien heeft het communistische ge meentebestuur van Rennes in Bretagne de bouwvergunning voor een islamitisch centrum ingetrokken en ook andere com munistische gemeenteraden hebben ge zegd dat ze alles zullen doen om uitbrei ding van het aantal gastarbeiders te voor komen. Partijleider Marchais heeft het afgelopen •weekeinde deelgenomen aan een protest demonstratie tegen gastarbeiders in Vitry om een eind te maken aan de geruchten dat de anti-immigratie campagne geen of ficiële partijpolitiek is. Dergelijke hard nekkige geruchten deden de ronde omdat de partijkrant L'Humanité nauwelijks aandacht aan had besteed aan de kwestie van de gastarbeiders. Na afloop van de de monstratie gaf Marchais een televisiein terview - in L'Humanité werd daarover overigens met geen woord gerept - waarin hij zei dat het „ontoelaatbaar was om nieuwe gastarbeiders binnen te laten ter wijl twee miljoen mensen in Frankrijk zonder werk zitten". „Gastarbeiders moeten eerlijk verspreid worden over alle gemeenten omdat dit de enige manier is om ghetto's en botsingen tussen gastarbeiders en Franse burgers te voorkomen", zei hij. „Hiermee zou het ge vaar van een situatie waarin fascisme ge dijt, geweken zijn". Hoewel Marchais het in zijn verkiezings campagne vooral zal hebben over zijn so cialistische rivaal Mitterrand van wie hij in politiek en persoonlijk opzicht geen spaan heel laat, wordt de kwestie van de gastarbeiders algemeen beschouwd als een populair vraagstuk waar te allen tijde voortel mee kan worden behaald, ook al word» daardoor de spanning tussen het Franse volk en de gastarbeiders ongeloof lijk opgevoerd. Hoewel de vier miljoen gastarbeiders hier allesbehalve geliefd zijn - vooral de zwar ten en de Arabieren niet - komt het zel den tot uitbarstingen van geweld. Toch ziet het er naar uit dat de Communistische Partij nu met bepaalde bedoelingen bereid lijkt om de mensen bang te maken voor eventuele botsingen. Tot grote tevredenheid van het partijbe stuur heeft het nieuwe beleid tot gevolg dat de dissidente intellectuelen de partij in snel tempo verlaten. De partij ziet deze in tellectuelen al geruime tijd liever gaan dan komen omdat ze niet bepaald gechar meerd waren van Marchais' buitenge woon felle aanvallen op zijn voormalige socialistisch bondgenoten met wie hij tot voor twee jaar had samengewerkt in de Unie van Links. Het weglopen van de intellectuelen wordt ruimschoots goed gemaakt door de komst van jonge laagstbetaalden die zich be dreigd voelen door de gastarbeiders. PAUL WEBSTER TH F GUARDIAN ITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 JANUARI 1981 PAGINA 13 Werktuig van militair-industrieel complex MOSKOU Terwijl de inhuldi ging van Ronald Reagan tot presi dent van de Verenigde Staten na derbij komt, lijkt de Sovjet-Unie afnemende hoop te hebben dat hij een leider is waarmee het goed za kendoen is. Hoewel rechtstreekse kritiek op de aanstaande president uitblijft sinds hij in november Jimmy Carter in het zand deed bij ten, zijn politieke commentatoren in de Sovjet-Unie begonnen met het op de korrel nemen van zijn aanstaande ministers. Tegelijkertijd echter houden zij een deur open naar de nieuwe rege ring in Washington, door te sugge reren dat Carter en zijn verdwij nende ploeg proberen de nieuwko mers op te zadelen met harde poli tieke opvattingen. „Men kan niet aan de indruk ontko men, dat de regering van Carter pro beert de handen van het nieuwe team te binden door handelingen die verdere militarisering en verhoogd anti-Sovjetisme ten doel hebben". verklaarde deze week het persbureau Tass. Het is niet verrassend dat Moskou Reagan zelf met fluwelen handschoe nen aanpakt. Ook Carter werd in de Sovjet-Unie na zijn verkiezing „wit tebroodsweken" gegund, hoewel Car ters hameren op mensenrechten de Russen direct al ergerde. Vele jaren lang is Reagan door Mos kou betiteld als een „aartsreactionai re havik", een „werktuig van het mi litair-industriële complex", dat pro beerde winsten te vergroten door in ternationale spanning en de bewape ningswedloop te stimuleren. Maar bij het allengs verzuren van de betrekkingen van het Kremlin met Carter tijdens diens laatste jaar als president, gingen de Russische re geerders de Republikeinse kandidaat met andere ogen bekijken en herin nerden zich hun goede verstandhou ding met een andere „aartsreactio nair", Richard Nixon. Ondanks zijn rechtse standpunten, aldus de Russen, spreidde Nixon een werkelijkheidszin over het machtse venwicht in de wereld ten toon, die verdragen tussen de twee supermo- gendheden, variërend van beperking van de strategische bewapening tot handel, mogelijk maakte. Het is dit „realisme", dat de Russi sche commentators vurig Reagan toe wensen, terwijl zij zijn redevoeringen en die van zijn aanstaande ministers napluizen op tekenen dat zij de bood schap begrepen hebben. Midden Kort na Reagans zege in november zei de directeur van het Noord-Ame- rika-Instituut in Moskou, Giorgi Ar- batov, tegen zijn televisiepubliek dat de aanstaande president naar het po litieke midden afdreef. En in het begin deden de commenta toren in Moskou de suggestie, dat Reagan zijn overwinning dankte aan sterke steun bij de gewone Ameri kaan voor de ontspanning tussen Oost en West en afkeer van Carters ommezwaai naar, anti-Sovjetisme". Maar van deze houding is men terug gekomen sinds de namen bekend werden van Reagans komende mede werkers en de plannen die zij voor de toekomst ontvouwden. „Zelfs de Amerikaanse bourgeoisie- pers heeft de aanstaande minister van buitenlandse zaken Alexander Haig, minister van defensie Casper Weinberger en CIA-directeur Wil liam Casey, omschreven als „voor standers van een escalatie van mili taire versterking" van de Verenigde Staten", aldus de correspondent in Washington van de Pravda, Nikolai Koerdjoemov. Herstel Reagan won de verkiezingen, aldus het weekblad Za Roebezjom, gedeel telijk omdat hij beloofde „het gezag van de Verenigde Staten in de we reld te herstellen door vergroting van hun militaire macht ten einde overwicht op de Sovjet-Unie te berei ken en nationale bevrijdingsbewegin gen de kop in te drukken". Het weekblad publiceerde ook beslist onflatteuze portretten van het team van Reagan, waarin deze zelf werd beschreven als „in feite gevangene van wapenfabrikanten en het zaken leven". Het artikel liet Richard Allen, Rea gans man voor de post van Natio- naal-Veiligheidsadviseur, zeggen dat generaal Haigs standpunten over strategische politiek die van de ko mende president waren. Generaal Haigs recente uitlatingen, zo schreef men, bevatten de onver bloemde oproep om Amerika's wil op te leggen aan de wereld. Tass kritiseerde eerder al Weinber ger, omdat deze had gepleit voor be vriezing van de Salt-onderhandelin- gen voor de duur van een half jaar en voor het op spoedbasis vergroten van de uitgaven voor militaire doel einden. Het vooruitzicht op betere betrekkin gen met Washington is jn Moskou dan ook niet groter geworden. De aanvankelijke blijschap over de komst van Reagan is danig getem perd. JS EN WALESA: SOLIDARITEIT NIET POLITIEK ROME Een boek van de linkse Italiaanse socioloog Man- coni, die een aantal vraaggesprekken had met Italianen die rechtsstreeks te maken hebben met het terrorisme, ver schaft nieuw inzicht in de weerslag op de Italiaanse samen leving van tien jaar bomaanslagen, ontvoeringen en moor den. In plaats van het woordenrijke getheoretiseer dat vele studies over het terrorisme kenmerkt, laten de interviews van Manconi onder meer een politieagent een advocate en een lid van de Rode Brigades aan het woord. Een niet nader aangeduide politieman in Rome brengt zijn vrees en vragen onder woorden, die hij telkens weer heeft wanneer de Rode Brigades en andere extremisten een van zijn collega's hebben gedood of gewond die gebrandmerkt worden als „huur lingen in uniform". „Hoe kun je iemand bestrijden die je niet eens kent... Zij zeggen dat we nazi's zijn, maar ik ben het zeker niet. Ik ben Italiaan en democraat", aldus de agent. Zoals zoveel politiemannen klaagt hij over de onderbetaling en onderwaardering door de overheid van de mannen die in de strijd tegen de stadsguerrilla de spits moeten afbijten. Hij zou willen dat zijn salaris zou worden opgetrokken tot een miljoen lire (ongeveer 2300 gulden) per maand, en dat politici verplicht zouden worden een week in een politie-auto door de straten te surveilleren en de versleten moppen over de onnozele carabinie ri verboden zouden worden. „Waarom zijn de carabinieri altijd met z'n drieën? „Omdat de ene kan lezen, de ander kan schrijven en de derde graag ver keert in het gezelschap van intellectuelen", is een typisch voor beeld van het genre. Een advocate in Turijn die zich toelegt op het verdedigen van 'politieke' verdachten brengt het gevoel van wanhoop over dat vele Italianen hebben als gevolg van de gewelddadigheid die zij niet begrijpen. „Het is ^lsof het terrorisme ons vermogen heeft afgenomen om plannen te maken en uit te voeren en onze ver beeldingskracht en hoop heeft afgesneden, zegt zij. Manconi ondervroeg ook een 25-jarig lid van de Rode Brigades, Claudio F. Karakteristiek voor zijn leven zijn voornamelijk de eenzaamheid, seksuele frustraties en een vreemd soort berouw. De terrorist laat geen twijfel bestaan aan zijn ontevredenheid over het bestaan dat hij leidt, over het falen van de Rode Briga des om de gewone man te interesseren en over de commando structuur van de Rode Brigades die hem verplicht karweitjes op te knappen zonder naar het waarom te vragen. „Ik heb geen berouw, maar wel spijt. Grote spijt omdat ik verplicht ben iets te doen, waarvan ik wenste dat het niet gedaan hoefde te worden. Gevraagd waarom hij toch bij de organisatie blijft zegt hij dat hij dat in de eerste plaats doet vanwege het gemeenschapsgevoel, dat de proletarische gemeenschap geeft en dat bestaat uit verzet met wapens tegen het politieke systeem. Manconi wijst in een commentaar met nadruk de neiging af om stadsguerrileros af te doen als gewetenloze moordenaars, waarbij men voorbijgaat aan de diepgewortelde frustraties met de sa menleving die honderden jonge Italianen tot aansluiting bij de 'partij met wapens' beweegt. „Zolang de wortel niet wordt ver wijderd, zolang zal het terrorisme tijdelijke nederlagen te boven komen", schrijft hij. Deze opvatting waarvan hij erkent dat zij slechts door een klei ne minderheid wordt gedeeld, is in de laatste weken op de grim migste wijze gestaafd. Ondanks het verlies van ruim 350 leden in 1980, bleken de Rode Brigades in december nog sterk genoeg om een generaal van de carabinieri en een gevangenisarts te vermoorden, een rechter te ontvoeren, die inmiddels weer werd vrijgelaten en een gevange nisopstand te ontketenen. In zijn boek dat luidt 'Leven met het terrorisme' en dat nog niet in het buitenland is verschenen, zegt Manconi dat de gewone man in Italië zich niet bij de oorlog te gen de Rode Brigades betrokken voelt, hetzij uit vrees, hetzij uit apathie. Het conflict tussen de staatsinstellingen en het terroris tische apparaat, lijkt, zo schrijft hij, er een te blijven tussen twee vreemde legers. RINGTON Presi- fjimmy Carter van de iigde Staten heeft vijf I voor het verlopen van ambtstermijn zijn laat- jefensiebegroting (voor bij het Congres inge- I. De begroting beloopt (drag van meer dan 400 j-d gulden (een reeële pg met vijf procent), jecord aan defensieuit- I voor de Verenigde h in vredestijd. )r sen t aMdan 390 miljard gulden ■^hter I rechtstreekS naar het 'ru6- Tgon, het Amerikaanse 1 ko|erie van defensie. Voor ^n. aafesterende bedrag wordt St'ïgTet ministerie van ener gieonderzoek gedaan naar re aff^e kernwapens. eenJ(ashington wordt ver- eer *1, dat de regering van Ro- ïauw peagan een en ander in mmerjfensiebegroting zal wijzi- i wasijitgaven die waarschijn- de jon ver! Ie „C Een lachende president Carter, toen hij gisteren bij het Congres zijn allerlaat ste begroting indiende. Tijk onaangetast blijven zijn onder meer de modernisering van de strategische kernbewa pening en de versnelde op bouw van een interventieleger voor de bescherming van Amerikaanse belangen in de wereld. augustus van verleden jaar hun problemen heb ben opgelost. „Het is duidelijk, dat de mensen, die een zekere arbeid verrichten het. recht heb ben zich vrij te verenigen, om alle waarden, die door dit werk gediend worden, te waarborgen. De vakbondsactiviteit heeft geen politiek ka rakter en moet ook niet het instrument zijn van iemand of van een partij", aldus paus Johannes Paulus II in het Pools. Lech Walesa hield een korte toespraak in het Pools, waarin hij zei, dat het vrije vakverbond Solidariteit niet alleen streed voor de materiele zorgen van de mens. maar voor de innerlijke noden. „Wij zijn geen politieke organisatie; wij verdedigen alleen de rechten van de mensen en zijn recht op geloof", aldus Walesa. Walesa bood de paus een model aan van het monument voor de gevallen arbeiders in Gdansk alsmede een model van een zeeschip dat door arbeiders uit Sceczin is gebouwd. Voor Walesa, zijn echt genote en hun zes kinderen waren er pauselijke geschenken in de vorm van medailles, rozen kransen, kaartenboeken en de in leer gebonden tekst van de pauselijke toespraak. De ontvangst voltrok zich onder een door de Nederlander Bril in 1600 geschilderd fresco van het Benedic tijnenklooster op de Monte Cassino, waar begin 1944 duizenden Polen en andere geallieerden zijn gesneuveld. Begroeting tussen de Poolse vakbonds leider Lech Walesa en paus Johannes Paulus II in het Vatikaan. I onze correspondent) RSCHAU/ROME Het openbaar roer in Warschau is vandaag van 8 12 uur „plat" gegaan op bevel van vrije vakverbond Solidariteit. In- van het conflict is de vrije zater- en de eis van Solidariteit dat zij, jwrige week zaterdag een vrije dag ben genomen, daar geen moeilijk- Én van ondervinden. Een nachtelij- poging van de loco-burgemeester [Warschau Bielecki om de staking batste instantie te voorkomen, is liets uitgelopen JL j Johannes Paulus II heeft gistermorgen fHrukt, dat de gebeurtenissen van de afge- J herfst in Gdansk een zuiver interne Je zaak zijn geweest. De krachtsinspanning erhafe dagen was geen revolutie en ze was ook stiei niemand gericht. Ze beoogde volgens nadauitsluitend het algemeen welziin. j pus zei dit tijdens de speciale ontvangst die jield voor de leider van het Poolse vrije vandgrbond Solidariteit Lech Walesa. Onder de VOOn van de Poolse kolonie in Rome, die de oosiinest bijwoonden, bevond zich ook het van de regeringsdelegatie van de Poolse bij de Heilige Stoel en een aan zijn medewerkers. De paus legde de na- de waardigheid waarmee de Poolse ar- zonder gebruikmaking van geweld in SAN SALVADOR Washington heeft Nica ragua gewaarschuwd, dat het zijn hulp aan dat land kan stop zetten, in dien zou blijken, dat guerrillastrijders uit Ni caragua zich mengen in de strijd tussen leger en vrijheidsstrijders in El Salvador. Nicaragua heeft ontkend, dat Nica raguaanse guerrillastrij ders aan de gevechten deelnemen. Anderzijds heeft Washington, zoals gemeld, de militaire hulp aan El Salvador hervat met als reden, dat het onderzoek naar de moord op Amerikaanse kloosterzusters goed vordert en dat er sprake is van een „bedreiging van de regering door beter uitgeruste guerrilla groepen". De vrijheidsstrijders van El Salvador hebben ook gisteren, de zesde dag van hun offen sief, hun greep op de stad San Francisco Gotera en op de noordelijke provincie Mora- zon, in weerwil van tegenaan vallen van de regeringstroe pen, gehandhaafd. De wegen naar Morazon, dat aan Hondu ras grenst, zijn volledig ge blokkeerd. De regering in San Salvador blijft nochtans vol houden. dat het offensief van de vrijheidsstrijders „volledig is mislukt". De vrijheidsstrij ders zeggen evenwel, dat hun troepen grote delen van de ze ven provincies beheersen De Nederlandse organisatie voor internationale ontwikke lingssamenwerking (NOVIB) heeft gisteren, via haar actie „Gast aan tafel" 400.000 gul den ter beschikking gesteld aan El Salvador voor humani taire hulpverlening. Tevens heeft de NOVIB 300.000 gul den via de categorie noodpro- jecten van het ministerie van ontwikkelingssamenwerking uit getrokken voor hulpverle ning van vluchtelingen uit El Salvador in Honduras. ie leidsstrijders in El Salvador, die in hevige gevechten zijn gewikkeld met rege- op stroepen, werpen hier met behulp van auto's een barricade op in de buurt van Yac atecaluca op éen 70 kilometer afstand van de hoofdstad San Salvador. de i m m nde

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13