598; aagsenatuure in Oostenrijk voor maar heids- zburgerland Bex Busreizen Landelijk Pastoraal Overleg gaat verder van hervormd moderamen kerk wereld Beroep op Reagan: geen persoonlijke gezant bij Vaticaan Basisbeweging als waarnemer in de Raad van Kerken jf. COMFORTABEL EN ZEER VOORDELIG 01720 3060! Vakantiebon Uitvoerige vakantie informatie van Bex... dat is uw zekerheid en ons sterkste punt. .Ljus. PAGINA 10 LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 JANUAf Het derde Landelijk Pasto raal Overleg (LPO) wordt zaterdag te Utrecht voortge zet met een eerste bespre king van geloofsoverdracht tussen ouderen en jongeren (catechese). De eerste zit ting, in 1978, eindigde in grote verwarring nadat kar dinaal Willebrands namens het bisschoppencollege het onaanvaardbaar had uitge sproken over de aanbeve ling waarin gepleit werd voor toelating van gehuwde mannen, van vrouwen en van gehuwde priesters tot het ambt Bisschop Gijsen verklaarde daarna dat over deze aanbeveling geen dis cussie mogelijk is. Het LPO is een landelijk ge spreksforum van de bisschop penconferentie met afgevaar digden uit de geloofsgemeen schap. Het voorziet de bis schoppen van adviezen. De leiding en de agendering van het LPO berusten bij de bis schoppen. Leden zijn: de bis schoppen; acht afgevaardig den per bisdom, gekozen door de DPR of (bij ontbreken er van) door de bisschop; twee afgevaardigden van het mili tair vicariaat; en 25 afgevaar digden, aan te wijzen door een landelijk kiescollege. Het LPO komt als regel minstens eens per twee jaar bijeen. Kardinaal Willebrands liet op 16 augustus 1980, tijdens een ontmoeting van de bisschop pen met LPO-delegatielei- ders, weten dat de bisschop pen behoefte hebben aan dit overleg. Hij stak daarbij niet onder stoelen of banken dat ook onder de bisschoppen be- zorgheid leeft over het risico dat de tweede zitting van LPO-III soortgelijke spannin gen oplevert als de eerste. De Diocesane Pastorale Raad van het aartsbisdom Utrecht wei gerde in eerste instantie een delegatie naar de bijeenkomst van zaterdag a.s. te zenden. Volgens de Utrechtse LPO- delegatie kan er, gezien de si tuatie in de Nederlandse kerkprovincie, niet van een echt overleg gesproken wor den. Onder druk vna kardi naal Willebrands herriep de Utrechtse DPR deze beslis sing. Nu komt er een rompde legatie uit het aartsbisdom op het LPO. Ter voorbereiding van de ko mende zitting hebben de bis dommen vragen over de cate chese moeten beantwoorden, onder meer welke initiatieven er genomen zijn en wat de knelpunten en verwachtingen zijn. Uit de samenvatting van deze rapportage zijn vier on derwerpen naar voren geko men. De buitenschoolse cate chese; geloofsoverdracht aan jongeren buiten de kerk; ge zinscatechese en geloofsover dracht tussen ouderen en jon geren, in een samenspel tus sen gezin, school en parochie. De delegaties moeten zaterdag hieruit een onderwerp kiezen, dat dit najaar uitvoeriger zal worden behandeld tijdens een meerdaagse bijeenkomst. Verder blijkt uit de samenvat ting dat er enkele fundamen tele problemen op het gebied van de catechese zijn. In de eerste plaats is er sprake van vervreemding, bij voorbeeld tussen jongeren/arbeiders en de kerk. In de tweede plaats is er onduidelijkheid over de vraag wie er verantwoorde lijk is voor de catechese. De voorzitter van „Ameri cans United for Separa tion of Church and State" heeft een beroep gedaan op Ronald Reagan, te bre ken met de traditie van de benoeming van een per soonlijke vertegenwoor diger bij de Heilige Stoel. R. G. Puckett schreef Rea gan dat hij de post een rus tige dood zou moeten laten sterven door er eenvoudig niemand op te benoemen. Hoewel de Verenigde Staten geen diplomatieke betrek kingen met de Heilige Stoel onderhouden, benoemden de president Richard Nixon, Gerald Ford en Jimmy Car ter allen „persoonlijke verte genwoordigers" bij de paus als staatshoofd. Volgens Puckett gedragen de persoonlijke vertegen woordigers zich wel degelijk als ambassadeurs. Hij wees erop dat de post omstreden is sinds de regering van pre sident Harry S. Truman. Reagan is van huis uit lid maat van de Kerk der Disci ples of Christ, maar hij woont diensten in Los Ange les bij van de Presbyteriaan se Kerk en tijdens zijn ver kiezingscampagne heeft hij aangeleund tegen de funda mentalisten en evangelika- nen, die als regel strikte scheiding tussen kerk en staat voorzien. Voor de gebedsdienst van 18 januari, de zondag voor de ambtsaanvaarding, hebben Reagan en zijn medewerkers tot nu toe geen contact ge zocht met de grote godsdien stige organisaties in de Vere nigde Staten, als daar zijn de National Conference of Cat holic Bishops, de National Council of Churches en de Synagogue Council of Ame rica. De Raad van Kerken in Nederland heeft gisteren besloten de basisbeweging van kri tische groepen en gemeenten als waarnemer toe te laten tot de Raad van Kerken met een proefperiode van één jaar. Na dit jaar zul len beide partijen dit Met het waarnemerschap wordt een nieuwe fi guur geïntroduceerd en zal aanpassing van de statuten van de Raad van Kerken noodzakelijk zijn. Deze wijziging zal echter pas na dit proef jaar overwogen worden. De basisbeweging koos nadrukkelijk voor een waarnemerschap en niet voor een lidmaatschap of gastl id maatschap, om dat de basisbeweging geen kerk naast de ker ken is en in het spanningsveld van de kerken wil leven. De basisbeweging wil daarom niet zonder meer met de kerken geïdentificeerd worden. Het waarnemerschap houdt in dat de basisbe weging geen stemrecht heeft, wel kan zij volle dig meedraaien in alle secties van de raad. Daarvoor ontbreekt echter voorlopig de mens kracht, of in de toekomst aan alle secties zal worden deelgenomen zal binnen de basisbewe ging nog worden overlegd. Tijdens de vergadering werd opgemerkt dat de kerken de aanwezigheid van voortrekkers als de basisbeweging niet kunnen missen, wel zal in de toekomst binnen de Raad van Kerken be sproken worden, hoe en of verder de uitbrei ding van de Raad van Kerken met waarnemers gerealiseerd moet worden. Als waarnemer voor de 'basisbeweging zal op treden Wilfried Kok van de Maranatha Vrij willigers Gemeente in Tilburg. Verder is tijdens deze vergadering van de Raad van Kerken ge sproken over de eventuele voortzetting van de Eerste en Tweede Kerkenconferentie. Aan de sectie oecumenische actie is gevraagd hierover binnen één jaar advies uit te brengen. Het moderamen van de generale synode van de N«j landse Hervormde Kerk heeft in een brief aan de vormde gemeenten opgeroepen twee procent van jaarlijkse begroting te bestemmen voor ontwikkelii samenwerking. 1T „De twee procent is uit nood geboren. Al meer dan 10^ geleden", zo schrijft het moderamen aan de gemeenten.f 2 procent-regeling is voor alles een teken. Een teken da gemeente van Christus de diepe en pijnlijke scheiding® onze wereld tussen rijk en arm, machtig en machteloos verdraaglijk acht. De 2 procentregeling wil oproepen tot zinning'pBOl Nadrukkelijk wijst het moderamen erop dat de 2 procjl duci actie geen extra collecte is, maar een teken van ernst „vweh. vi mee u zich wilt inzetten om onrecht, armoede en ellen<f®Pa.c bestrijden". Tien jaar geleden besloot de hervormde syifkelij de gemeenten op te roepen deel te nemen aan de 2 proef i11™ regeling. In 1977 zijn de ervaringen met de 2 procent-rfr*nd ling besproken en hernieuwde de synode haar oproepfte3 augustus 1980 heeft het centraal comité van de WereldfWh» van Kerken zich met hetzelfde verzoek tot alle lid-keri °mJ gewend. Dit verzoek ging gepaard met de aanbeveling?!»** meer kerk van de armen te zijn. ipte s Het moderamen wijst er in de brief aan de gemeenten opf Var een goed gesprek over de 2 procent in de kerkeraad en ii^pclei gemeente van het grootste belang is. Uit een vorig jaa rield i houden enquête bleek dat slechts in een op de vijf gem^n ten waarin over de 2 procent was gesproken, het gespje* I ook in bredere kring was gevoerd. leidei Vragen vanuit de gemeenten over de 2 procent kunnenB hee tijd gericht worden tot de commissie ODZ, een commilagen waarin de Raad voor de Zaken van Overheid en Samepiet ving, de Generale Diakonale Raad en de Raad voor de 3»tecr ding samenwerken. De commissie ODZ behartigt de be)et ni gen van de 2 procent-actie binnen de Hervormde Kf»al „Denkt u vooral niet dat wij ervan uitgaan dat u gemakP de lijk 2 procent van uw begroting afzondert voor ontwi yde 1 lingssamenwerking. We weten van financiële zorgen in gemeenten. Maar we mogen om Christus' wil de nood F da miljoenen hongerigen, vertrapten, rechtelozen niet naast LY*® neerleggen", aldus het hervormd moderamen in de bjj™ aan de gemeenten. P*™ ALLES INBEGREF Het Salzburgerland In Oostenrijk een waar vakantieparadijs tlDEl id he set Ia Deze 10 daagse vakantie is bestemd voor iedereen die de vakantie wil doorbrengen in één van de mooiste berg- en merengebie den van Oostenrijk. Het klimaat is er bijzon der gunstig met veel zon en gezonde zuur stofrijke lucht. De schilderachtige vergezich ten met weiden en prachtige bergen en da len strelen het oog van de natuurliefhebber. Ons vakantie-dorpje „Abtenau" is een wel bekend plaatsje dat nog de echte gezellige Oostenrijkse sfeer uitdraagt. Hier staat ge zelligheid en onbezorgd vakantie-plezier voorop bij de vriendelijke bevolking. U kunt hier de mooiste wandelingen maken, zwem men in het enorme buitenluchtbad, genie ten van de natuur, paardrijden, tennissen, midgetgolf of gewoon genieten van een drankje op één van de vele terrasjes in het gezellige centrum van Abtenau. Ook 's avonds is het niet alleen in uw eigen hotel erg goed toeven maar er is ook ruim voldoende vertier tot in de late uurtjes. Voor jong en oud een vakantie om niet te mis sen. Let u vooral op de prijs. Het is een ge weldige vakantie-aanbieding. Prachtige excursies allemaal gratisl Het plaatsje Abtenau is een uitstekend vertrekpunt naar de mooiste bezienswaar digheden van Oostenrijk. Alle excursies zijn bij de reissom inbegre pen. U betaalt onderweg niets bij. Dat is pas vakantieplezier. Excursie naar het beroemde Zeil am See. Grote merentocht excursie naar maar liefst 5 meren (Hallstattersee. St. Wolf- gangsmeer, Traunmeer (incl; lunch) en Attermeer en Mondmeer). Dagtocht naar de stad van Mozart „Salzburg" (Mozarthuis, Getreidegasse en Europa's grootste fontein). Excursie naar het adembenemende bergenpanorama de „Grossglockner" (hoogste berguitzicht van Oostenrijk, zicht op 17 bergen van hoger dan 3000 meter). Bezoek aan het jacht- en lustslot Hell- brunn met z'n vele kunstschatten en wapenverzameling, prachtige tuinen). Fantastische tocht door het Tennenge- bergte. Op de terugweg bezoek aan München (Olympische stad). Bij thuiskomst in Nederland trakteren wij u op een afscheidsdiner. Al deze excursies en evenementen zijn inbegrepen, dat is pas vakantie, zonder enige bijbetaling onderweg. standplaats het welbekende plaatsje Abtenau (712 m) hotel midden In het dorpje, met terras aan het dorpspleintje geheel verzorgd inclusief alle maaltijden inclusief een geweldig excursie-programma vervoer per luxe touringcar sfeervol hotel onder leiding van Oostenrijkse familie Prachtige kalender 1981 voor snelle beslissers Bex heeft voor u een prachtige kalen der voor het jaar 1981. Deze krijgt u cadeau als u voor 1 februari 1981 uw vakantie boekt. Het is een schitterende kalender met veel kleurenfoto's van diverse bestemmingen van Bex. Winkelwaarde f 12.50. Grijp uw kans, het is een prachtig cadeau. Uw hotel: Gasthof Galler, een vriendelijk familie-hotel Gasthof Galler ligt midden in het centrum van het liefelijke dorpje. De heer Galler met zijn familie zorgt ervoor dat het zijn gasten aan niets ontbreekt. De maaltijden zijn er uitstekend en volgens bekende Oostenrijkse recepten. Gemoedelijkheid en onbezorgd vakantiegenoegen beloven wij u graag in dit fijne hotel. De kamers zijn allemaal ruim en comforta bel ingericht. Ook in de leeszaal of in de Stube en het gezellige restaurant zult u zich best thuisvoelen. Gasthof Galler is een pri ma vakantiehotel midden in het prachtige Salzburgerland in Oostenrijk. U bent van harte welkom. U betaalt één prijs, geen bijbetalingen, geen toeslagen, geen reserveringskosten. Dat is een gerust gevoel. Bij Bex Busreizen weet u precies waar u aan toe bent als u een vakantie boekt. U betaalt alleen de reissom en verder niets. Geen verdekte toeslagen, geen reser veringskosten, geen seizoentoeslagen. Voor alle duidelijkheid leest u hieronder wat inbegrepen is voor 10 dagen vakan tieplezier voor maar 598.-. inbegrepen is vervoer per luxe touring car incl. het gehele excursie programma met de eigen bus reisleiding door eigen Bex-chauffeur gedurende de gehele vakantie op de heen- en terugreis is de over nachting in prima hotel inbegrepen, inclusief lunch, diner en ontbijt verblijf in Oostenrijk op basis van vol- pension, dus alle maaltijden zijn inbe grepen alle excursies zijn inbegrepen, incl. de lunches bij de dagexcursies ook inbegrepen is het goed verzorgde afscheidsdiner bij terugkomst in Neder land. Dat is pas echt vakantie-plezier. Alles inbegrepen bij Bexl De luxe touringcar van Bex, Uw chauffeur is de gehele vakantie uw reisleider en voor alles uw gastheer. Hij regelt, organiseert en zorgt ervoor dat het u aan niets ontbreekt. Hij is uw dagelijkse steun. Hij trakteert u op veel prachtige excursies met zijn luxe touringcar. Deze vakantie met veel excursies is één van de voordeligste manieren om met va kantie te gaan. U zult comfortabel en on bezorgd in onze touringcar genieten van de vele tourtjes! Onze touringcars zijn al lemaal voorzien van vliegtuigstoelen, air conditioning en een stereoinstallatie. Vertrekdatums naar Abtenau rt U kunt uit veel vertrekdatums kiezen. Kiest u alvast de voor u meest ge- D schikte datum uit. 10 dagen genieten in het prachtige Salzburgerland met d vertrek op donderdag; f Mei Juni ,c fs 21 mei 28 mei 4 jum 11 juni 18 juni 25 juni Juli Augustus 2 juli 9 juli 16 juli 23 juli 30 juli 6 augustus 13 augustus 20 augustus 27 augustus BIJ BEX BETAALT U GEEN SEIZOENTOESLAG! Eén telefoontje en u krijgt de folder gratis thuis. Van deze fijne 10 daagse vakantie naar Oostenrijk hebben wij een uitgebreide fol der klaarliggen. Belt u ons of vult u de bon in dan krijgt u de folder met het uit gebreide programma gratis thuisgestuurd. Belt u vandaag nog de Bex reis-informatiedienst Oi 01720-44948 oi 01720-2194^1 Bex Busreizen, Antwoordnummer 119, 2400 VB Alphen a/d Rijn (u heeft geen postzegel nodig) Stuurt u mij de uitgebreide folder van de 10 daagse vakantie naar Abtenau voor maar 598.-. Ik ontvang deze folder gratis en zonder enige verplichting. Naam: I Postcode: naats:

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10