Kerkbalans: kerken blijven inflatie voor luren niet in ereenstemming et kwaliteit Missieraad achter IKV-voorstel bassadeur in China: besluit Ver order van Taiwan terugnemen Uitverkoop: Geen wachtende klanten meer in slaapzak jjf nister Pais maakte Misbruik van macht' Nieuw plan voor Bea tles-standbeeld Elf maal 750 gulden boete voor porno-protest Ken Read langdurig uitgeschakeld SPORTWERELD Nestle in clandestien offensief tegen critici UAHI ENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 JANUARI 1981 PAGINA 9 ENL HAAG/PEKING Ambas- Kneppelhout in Peking zou standig vinden als de Neder- [regering terugkomt op haar tng een vergunning af te ge- pr de export van twee onder- naar Taiwan. Volgens de ladeur, die telefonisch werd viewd op de radio, is het ze- hij anders „zal moeten ver- n". Kneppelhout neemt het dreigement van China dat de diplo matieke betrekkingen met Neder land op een laag pitje zullen wor den gezet hoogst serieus. Ook om andere reden zou de diplo maat graag zien dat Nederland zich bedenkt. „China houdt nog lal van maatregelen achter de hand". Volgens Kneppelhout heeft de volkrepubliek de verdragen, die gesloten werden tij dens het bezoek premier Van Agt en minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) aan Peking, in de ijs kast gezet. Het gaat hier om een cultu reel verdrag en een overeenkomst voor economische samenwerking. Wat dit laatste betreft voorziet Knep pelhout dat het Nederlandse bedrijfs leven geen orders meer van China krijgt. „China onthoudt zeer lang". Het Tweede Kamer-lid Max van der Stoel (PvdA), oud-minister van bui tenlandse zaken, heeft aangekondigd, dat zijn partij de regering in deze zaak ter verantwoording zal roepen. Nu de Chinese reactie duidelijk is, sluit Van der Stoel niet uit, dat in de regerings fracties meer mensen bereid zullen zijn tegen de exportvergunning te stemmen. „Ik denk dat ze het de vori ge keer niet helemaal begrepen heb ben. We moeten nu nog zien te red den wat er te redden valt". DEN HAAG De tijd van de massale uitverkoop, waarin mensen in slaapzakken wachten op de eerste koopjes, is voorbij. De klanten willen geen extra moeite meer doen, is de mening van drs. R. Jacobs secretaris van de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf (RFG) in Amsterdam. Het bedrijfsleven houdt zich niet meer aan de uitverkoopwet. Steeds meer bedrijven zijn er toe overgegaan hun voorraden vóór de officiële uitverkoopdatum af te prijzen. Er wordf wel gecontroleerd, maar dan vooral in grootwinkelbedrijven. Het toezichthouden op kleinere winkels schijnt moeilijker te zijn, al dus de RFG. Toch gelooft de RFG dat er in de aanstaande drie weken goed verkocht zal worden. Vooral in de kledingsindustrie, waar de weersomstandigheden een belangrijke rol spelen. Sportartike len, juwelen, boeken en grammofoonplaten zullen eveneens goed verkocht worden. Volgens Jacobs zal dit ook gebeuren met auto-onderdelen, om dat automobilisten meer zelf gaan sleutelen. De verkoop in de meubelindustrie loopt op het ogenblik niet best en dat zal, aldus de RFG, ook in de uitverkoop niet beter worden. De consument kijkt tegenwoordig vier tot vijf kees voor bij beslist. Justitie: Papoea toch het land uit ROTTERDAM Het minis terie van justitie gaat in be roep tegen de uitspraak van de vice-president van de As- sense rechtbank, die bepaal de dat de papoea Jacob Aringaneng voorlopig in Ne derland mag blijven. Hij mag van de rechtbank wachten op de behandeling van zijn verzoek om als poli tiek vluchteling erkend te worden. De man heeft in In donesië vervolging móge lijk de doodstraf te vrezen als gevolg van eerdere guerril la-activiteiten. Volgens het Landelijk Actiecomité Zuid- Molukken „lapt staatssecreta ris Haars van justitie met dit hoger beroep „uitspraken van Amnesty International aan haar laars". Uit die gegevens bleek dat het voor Aringaneng gevaarlijk is terug te gaan naar Indonesië. !\AG De mogelijkheden om de izen in overeenstemming te brengen ptwaliteit van de woningen voldoen nauwelijks. DiP is de conclusie van fcrzoek dat in opdracht van het mi- van ruimtelijke ordening en volks- fting is gehouden. Staatssecretaris Tieeft het rapport gisteren aan de n Kamer aangeboden. rzoekers hebben vraaggesprekken ge- et onder meer woningverhuurders, het k Ombudsteam Stadsvernieuwing, ^organisaties en architecten. Bijna alle vinden het nieuwe systeem, dat uli 1979 van kracht is, een verbetering. De beoogde huurharmonisatie wordt echter on voldoende bereikt. De onderzoekers wijzen erop dat niet duidelijk is hoe breed de harmoni- satiekloof is en finnen welke termijn die over brugd moet worded. Zij wijzen erop dat goede, maar kleine woningen (vooral nieuwbouw) te weinig worden gewaardeerd, met als gevolg dat die soms uit de nieuwbouwplannen worden ge schrapt. Ook vinden de onderzoekers het waar deringsstelsel te flexibel. Voor de waardering van de ligging en de woonomgeving moeten ob jectievere normen komen. Bovendien gaat er van het huidige stelsel geen stimulans uit voor het bouwen van voldoende nieuwe woningen, voor het uitvoeren van onderhoud, en woonver- betering en voor de doorstroming naar duurde re woningen. f 1 IT GEDING OM y TIG MILJOEN GULDEN 1AAG Volgens Koninklijke Nederlandse Maat- ij ter bevordering van de Geneeskunst (KNMG) en cniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) heeft Pais (Onderwijs) onrechtmatig gehandeld door miljoen gulden uit 0e zogenaapde Smallenbroekpot uiken voor financiering van investeringen in de aca- he ziekenhuizen. inuari doet de president van de Haagse rechtbank, mr. P. ti, uitspraak in het kort geding dat beide organisaties te-' Staat der Nederlanden in casu minister Pais hadden aan- ïen. Beide raadslieden van de organisaties betoogden gis- oor de president dat de minister zijn besluit heeft geno- i strijd met gedane toezeggingen, vooruitlopend op toege- L M/ oorstellen en maatregelen, en met voorbijgaan aan het overleg. De raadsman van de KNMG, mr. Waarden- I ^yi?tóogde dat minister Pais „begrijpelijkerwijs" de tekorten I rlMsegroting wil beperken. Maar door deze miljoenen aan de ibroekpot te onttrekken, die is ingesteld om een honore- mogelijk te maken voor universitaire medische 'OS sten, is er sprake van „misbruik van macht", aldus de an. Als de eisers in het gelijk worden gesteld, wilde hij de ?n dwangsom laten opleggen van een miljoen gulden per president doet 27 januari uitspraak. Statiegeld- fles wordt te duur DEN HAAG De bchande- lingskosten van flessen waarop statiegeld rust, be dragen thans 13,5 cent per fles. Deze kosten kunnen on mogelijk door de detailhan del worden gedragen, zo meent het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL), dat hiernaar een on derzoek heeft laten verrich ten. Aanleiding tot dit onderzoek was het plan van minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) een algemene statiegeld-regeling verplicht te stellen. Het CBL en de Stich ting Verpakking en Milieu hebben liever dat de overheid het hergebruik van glasafval (via de „glasbak") stimuleert. Momenteel wordt veertig pro cent van de totale hoeveelheid verbruikt glas al opnieuw ge bruikt als grondstof. LIVERPOOL Een zaken man uit Londen heeft een nieuw fonds in het leven ge roepen, waaruit een stand beeld van de Beatles in hun geboortestad Liverpool zou moeten worden bekostigd. De zakenman, Bill Gate, zal aan de benodigde 40.000 Pond Sterling, 10.000 pond bijdragen. Er was al een Beatlesfonds in Liverpool, opgezet door ex- Beatlesmanager Alan Williams en éx-dj Bob Wooley. Zij zijn door de gemeenteraad van hun taak ontheven, omdat zij sinds de oprichtingsdatum in februari 1978 maar 300 Pond hebben weten in te zamelen. Het moet een bronzen beeld worden, gemaakt door John Doubleday". die ook al een standbeeld van Charlie Cha plin maakte. Naar aanleiding van de rechtszitting hielden circa vijf honderd vrouwen gistermiddag in het centrum van Nij megen een anti-porno-demonstratie. Op symbolische wijze werd een sexclub van karton verbrand. Verder werd op enkele gevels verf gespoten en in een tijd- schriftenhandel verscheurde men wat porno-lectuur. Daar waar de vrouwen sexshops en sexbioscopen pas seerden, was politiebewaking. ARNHEM De Arnhemse officier van justitie heeft tegen de elf Nijmeegse vrouwen die vorig jaar oktober verf gooi den in een pas geopende sex-bioscoop in Nijmegen, voor elk een geldboete van 750 gulden of vijftien dagen gevangenis straf van twee weken en een proeftijd van twee jaar geëist. De elf vrouwen in de leeftijd van 18 tot 27 jaar, hebben de poli- terechter aangeraden de pornobazen aan te pakken. Zij weiger den vragen te beantwoorden; in plaats daarvan lazen zij verkla ringen voor tegen de pornohandel. Aanvankelijk hadden de gearresteerden geweigerd hun naam en adres op te geven, maar een week na de actie noemden zes van de elf vrouwen toch hun personalia. Vijf anderen werden gedagvaard op grond van hun signalement, foto's en vingerafdrukken. Dit is een tamelijk unie ke constructie, die de laatste dertig jaar niet meer is gebruikt. De Nijmeegse politie achterhaalde later met behulp van getuigen de namen van nog drie verdachten. Twee overgebleven „onbeken de" vrouwen werden tijdens de rechtszitting aangeduid als ver dachten uit cel 18 en cel 20. De drie vrouwelijk advocaten vroe gen vrijspraak, ondermeer omdat de verfactie was bedoeld als demonstratie. De advocaten, die verklaarden niet alleen als ju risten maar ook als vrouwen de verdediging te voeren, vonden het gooien van een paar zakjes verf „een relatief onschuldig middel vergeleken bij porno-smeerlapperij". Over twee weken volgt uitspraak. Fraudeurs stappen op uit opleiding sociale verzekering UTRECHT Alle belas tingfraudeurs in het bestuur en het curatorium van de Stichting Opleiding Sociale Verzekeringen (SOSV) heb ben zich nadat de vakbon den dat hadden geëist, terug getrokken. Dit meldt het blad „Aaneen" van de federatie Avba-Kabo. Zowel de vakcentrale FNV als deze ambtenarenbond hadden gedreigd zelf uit het bestuur te stappen als de fraudeurs niet zouden vertrekken. Het afgelopen jaar kwam aan het licht dat bijna vijftig hoge beambten uit de sociale verze keringswereld inkomsten voor de belasting hadden verzwe gen. Alleen bestuursleden van de SOSV zijn nu opgestapt. Beambten die alleen les gaven, maar ook de extra inkomsten hebben verzwegen, zijn niet weg bij de stichting. VANCOUVER Ken Read is voor minstens zes maanden uitgeschakeld. De Canadese skiër kwam vorige week tij dens de afdaling van Garmisch Partenkirchen met een snel heid van meer dan honderd kilometer per uur ten val en brak daarbij zijn linkerknie op vier plaatsen en zijn neus. Paul Frommelt uit Liechtenstein heeft gisteren in Oberstaufen met een verschil van éénhonderdste seconde de Zweedse favo riet Ingemar Stenmark verslagen in een slalom, meetellend in de strijd om de wereldbeker. Uitslag: 1. Paul Frommelt (Lie). 1.44,42; 2. Ingemar Stenmark (Zwe) 1.44,43; 3. Steve Mahre (Vst) 1.44,78; 4. Phil Mahre (Vst) 1.45,66. Stand wereldbeker: 1. Peter Muller (Zwi) 120 punten; 2. Phil Mahre 105; 3. Stenmark 95. Erica Hess won in Schruns een slalom bij de dames. Hierdoor klom de Zwitserse naar de derde plaats in het klassement. Na de eerste omgang bezette ze slechts de vijfde plaats. Maar in de tweede manche moest de Italiaanse Claudia Giordani ruim twee seconden op haar toegeven. Uitslag. 1. Erica Hess (Zwi) 1.30,28; 2. Claudia Giordani (Ita) 1.32,01; 3. Tamara McKinney (Vst) 1.32,04; 4. Hanni Wenzel (Lie) 1.32,24. Stand wereldbeker: 1. Marie-Theres Nadig (Zwi) 138 punten; 2. Perrine Pelen (Fra) 114; 3. Hess 105. Scandinavische skilopers hebben de dertig kilometer wedstrijd, die gisteren in het Italiaanse Castelrotto werd gehouden, be heerst. Uitslag: 1. Kirvesniemi (Fin) 1.24.02,17; 2. Eriksson (Zwe) 1.24.03,08; 3. Lind- vall (Noo) 1.24.21,24; 4. Zimjatov (Sov) 1.24.30,30; 5., Hallenbarter (Zwi) 1.24.33,27. Stand wereldbeker: 1. Kirvesniemi 67 punten; 2. Harkonen (Fin) 44; 3. Zavjalov (Sov) 43. MOSKOU Prins DVC heeft in de eerste wedstrijd van de tweede ronde van het Europese bekertoernooi voor landskam pioenen volleybaldames met 3-0 (15-4, 15-8, 15-4) verloren van het Russische Oeralotsjka Sverdlovsk. DEN HAAG Uitslagen internationale ijshockeycompetitie: Amsterdam-Essen 3-3, Heerenveen-Bondsteam 7-3, Duisburg- Düsseldorf 4-4. BUENOS AIRES De race om de Grote Prijs van Argentinië formulé 1-coureurs is uitgesteld tot 26 april. AMSTERDAM Co Giling, de marathonschaatser uit Warmen- huizen, is er niet in geslaagd het werelduurrecord op zijn naam te brengen. Hij gaf op de Jaap Eden-baan in Amsterdam al na acht minuten op. ontwaardigde cties op 'ichtover 'S Dei Britse leider van de olieke lekenorganisa tie pus Dei heeft gisteren ^Tjbericht in The Times deze organisatie beti- als „haatdragende be- ldigingen". Horrigan, secretaris de stichting Netherhall e van Opus Dei. ontken- The Daily Telégraph ijn organisatie erop uit is kerk binnen de kerk te len en te werken voor eigen politieke doelein- „Onze trouw aan de en de bisschoppen is kend", zo voegde hij toe. „Ik kan niet be- n waarom de priesters als een ge le organisatie". Times publiceerde ndag vertrouwelijke do- enten over Opus Dei die rant ter hand waren ge- door een voormalig lid de organisatie, dr. John ie. Deze herhaalde giste- zijn beschuldigingen in Daily Telegraph: „De iter van Opus Dei is het ;rwerp van een bijna .'rische persoonsverheer- ig die ook inhoudt de )reiding van verhalen de maagd Maria voor verschenen is en dat hij •lijke banden had. Opus zo totalitair ten opzich- n haar leden dat het lijk voor te stellen is". Roche heeft de docu- T~'n °°k overhandigd aan [Urinaal Hume, het hoofd 'J® de Katholieke Kerk in eland. streki Zeven Nederlandse kerkge nootschappen voeren onder het motto „Afgesproken" van 11 t/m 24 januari de gezamenlijke actie Kerkba lans. Het doel van deze ac tie, die dit jaar voor de ne gende en door de Neder landse Hervormde Kerk voor de tiende keer wordt gehouden, is geldwerving voor het werk van plaatse lijke parochies, gemeenten en kerken. De inkomsten aan levend geld (bijdragen van o.a. de le den) van de Nederlandse Hervormde Kerk stegen on der meer door kerkbalans van 186 miljoen in 1978 naar 200 miljoen in 1979 (per ziel 67 gulden). De cijfers zijn voor de gereformeerde ker ken in Nèderland resp. 148 miljoen en 157 miljoen (per ziel ongeveer 180 gulden). De bijdrage van de rooms-katho- lieken aan Kerkbalans ble ven in 1978 en 1979 ongeveer gelijk, namelijk 100 miljoen (per deelnemend gezin onge veer 110 gulden). Anders dan in andere landen zijn de kerken in Nederland praktisch geheel aangewezen op de vrijwillige bijdrage van de gelovigen. Tegenover de afname van de kerkelijke belangstelling staat een toe name van kerkelijke bijdra gen. De twee grootste refor matorische kerken bijv. zijn de inflatie ruimschoots voor gebleven. Uit een verslag van de rooms-katholieke kerkpro- blijkt dat in zekere wordt teruggekomen op de trend van een aantal jaren geleden om kerkgebouwen ook voor andere doeleinden te (laten) gebruiken. Ook het aantal gemeenschappelijke bouwprojecten met andere kerkgenootschappen is terug gelopen. Bij de presentatie van de actie Kerkbalans 1981 gisteren in Utrecht zei dr. I. A. Diepenhorst, hoogleraar rechtsgeleerdheid aan de Vrije Universiteit van Am sterdam. dat het slagen van een actie als Kerkbalans voor vriend en vijand een bewijs is dat de kerk een levende kerk is. Overigens pleitte hij voor een grotere subsidiëring door de staat van niet strikt religieus werk van de kerk, zoals welzijnswerk van alge mene aard. Aan Kerkbalans 1981 wordt meegedaan door: de Rooms- katholieke Kerk, De Neder lands Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Oud-Katholie ke Kerk. de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, de Evangelisch-Lutherse Kerk en de Remonstrantse Broe derschap. Het internationale concern Nestle, een van de voor naamste producenten van de babyvoeding, is in het offensief gegaan tegen alle critici. Deze critici dienen voortaan aan de kaak te worden gesteld als „com munisten, die marcheren onder het banier van Chris tus". Dit blijkt uit documenten uit het topbestuur van Nestle, die toegespeeld zijn aan de „Washington Post" en aan het internationale persagent schap IPS. Het plan voor de tegenaanval komt uit de ko ker van de vice-president van Nestle. Ernest Saunders. Kernpunt van die tegenaan val is. dat Nestle zelf daarbij buiten schot wjl blijven. Saunders adviseert zijn me dewerkers in de top van Nestle, dat zij met name het artikel dienen uit te buiten, dat vorig jaar juni gepubli ceerd is in het AmeriKaanse tijdschrift „Fortune". Dit tijd schrift noemt de critiserenae christelijke groeperingen de „concern haters" en marxis ten onder het banier van Christus. Nestle behoort tot de onder nemingen. waarvan onder meer de Nederlandse com missie Justitia et Pax op basis van een uitvoerig onderzoek van het oecumenisch studie- en actiecentrum inzake in vesteringen (Osaci) Neder land, heeft geconstateerd, dat die een agressieve verkoop- politiek in de ontwikkelings landen bedrijven met volko men averechtse gevolgen voor de gezondheid van de jonge kinderen, vooral ba- bies. Het Nestle concern wordt bijzonder hard aange vallen door Ket weekblad van het aartsbisdom Sao Pau lo. Dit weekblad verwijt Nestle met name in Brazilië een machtspolitiek, die voor al de kleine boeren treft. De boeren zijn machteloos ge worden en volkomen afhan kelijk van het concern ge maakt. aldus dit weekblad. Naar mening van Leah Mar- guhlies. voorzitster van het ..Oecumenisch Centrum voor Verantwoordelijkheid van Ondernemingen" is de tac tiek van het zwart maker) voor Nestle niet iets nieuws. Voor een subcommissie van de Amerikaanse senaat ver klaarde het hoofd van de vestiging van Nestle in Brazi lië in 1978, dat de voorstan ders tfan een boycot van Nestle niet anders waren dan vijanden van het systeem en vooral erop uit het systeem van de vrije markt te vernie tigen. In een ander document van Nestle worden de namen ge noemd van de medewerkers van de wereldgezondheidsor ganisatie. Bij elke naam wordt vermeld of zij als „vei lige vrienden" of als vijandig tegenover Nestle kunnen worden aangemerkt. De Nederlandse Missieraad (NMR) stemt „van harte in met het pleidooi van Pax Christi voor een beleid van een zijdige ontwapeningsstappen". Eenzijdig kernwapenvrij maken van Nederland ziet de raad als een eerste stap in een verderreikend proces, dat begint waar de overhccr- singspolitiek zich het meest brutaal en gewelddadig ma nifesteert. Dit zegt de NMR in een zo juist uitgegeven verklaring. De NMR is het beleidsorgaan voor missionai re zaken van de Nederlandse Kerkprovincie, waarin on der meer samenwerken de diocesane missieraden, de mis sionerende orden en congregaties, de Bisschoppelijke Vastenactie, Pauselijke Missiewerken. Het algemeen bestuur komt tot deze verklaring na bestude ring van het adviesrapport van Pax Christi ..R.K. Kerk. kernwapens en ontwapening", waar hel zich met de grootst mogelijke meerderheid achter schaart. De verklaring is ter kennis gebracht aan de Nederlandse bisschoppen, die in de loop van dit jaar hun standpunt moeten bepalen over de IKV- campagne „Help de kernwapens de wereld uit, om te begin nen uit Nederland". Kardinaal Willebrands verklaarde vrijdag jongstleden het on waarschijnlijk te achten dat een definitief standpunt reeds op de vergadering in februari zal worden geformuleerd. De missionaire taak van de kerk omvat de verkondiging van de evangelische boodschap, alsook het werken aan ontwikke ling. gerechtigheid en vrede, aldus de Nederlandse Missie raad. Deze missionaire dienst van de geloofsgemeenschap staat juist haaks op een bewapeningspolitiek, die gericht is op macht en overheersing, ook wanneer deze wordt voorgesteld als poging om af te schrikken en om een machtsevenwicht te handhaven. Bewapening en armoede staan niet los van elkaar, aldus de missieraad. De NMR herkent zich in het pleidooi voor ontwa pening. dat het Vaticaan aan de Verenigde Naties deed toeko men en dat de bewapeningswedloop onvoorwaardelijk ver oordeelt als een onrechtvaardigheid. De bewapening van de rijken is een enorme belemmering voor de evangelieverkondiging, aldus de verklaring. Verder verwijst'de NMR naar Derde Wereld-landen die zich afvra gen waarom zij het nucleaire non-proliferatieverdrag moeten ondertekenen terwijl de ontwikkelde landen niets schijnen te doen aan hun bewapeningswedloop.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9