asisschool „De Prinsenhof" gaat dicht Bouw op Hoge Klei financieel haalbaar /josten tweede bibliotheekfiliaal Katwijk vallen bitter tegen Voorwal hoort waf. Ja j] Kukident uw kunstgebit s een borsteltje alléén'tnietkan. T JOZEFSCHOOL MOET LEERLINGEN GAAN OPVANGEN bliotheek Oegstgeest wil automatiseren ïkident maakt uwkunstgebit londigen hygiënisch schoon. Oud-Oegstgeestenaar Nouwens maakt verzetsmonument af VOORLOPIGE CIJFERS COLLEGE WASSENAAR: £eidae(3ou/ta/nt LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 JANUARI 1981 PAGINA 7 iviJKERHOUT Dc R.K. -basisschool ksenhof" aan de Dr. Nolenslaan gaat fzienbare tijd dicht. Dit kwam gistera- de vergadering van de raadscommissie js naar voren. De termijn waarop een f gaat gebeuren wordt bekend, als het lolbestuur Noordwijkerhout met zijn lan komt. pu enige duidelijkheid te komen binnen [katholiek onderwijs in Noordwijkerhout. [raag van de heer Van Duin (CDA) ant iwethouder Van der Klaauw, dat uit een [net het bestuur van het r.k.-onderwijs jen was gekomen, dat „De Prinsenhof" gebouwd. Dit houdt in dat de St. Jozef- in de langevelderweg de taak van „De pf" gaat overnemen. Duidelijk was al dat il leerlingen voor de beide scholen (met or de St. Jozefschool) terugliep. Toh kiest jestuur voor de sluiting van „De Prinsen- doet dit waarschijnlijk, omdat de St. Jo- ll wat gunstiger ligt ten opzichte van het ngsplan „Zeeburg". Of het huidige ge bouw van de St. Jozefschool gehandhaafd blijft is nog niet zeker. Het r.k. schoolbestuur geeft twee mogelijkheden aan: men denkt aan verbouwing van het huidige gebouw of sloop van het huidige gebouw en nieuwbouw op dezelfde plek. Wethouder Van der Klaauw verwacht dat het be leidsplan van het schoolbestuur binnen enkele we ken gereed is. Dit alles houdt niet in dat „De prin senhof' zal worden afgebroken. Van der Klaauw zinspeelde erop, dat het gebouw wellicht gebruikt kon worden om de ruimte-problematiek van de O- penbare Bibliotheek aan de Kerkstraat op te los sen. Hij stelde in ieder geval dat in eerste instantie in die richting naar een oplossing van het bilbio- theek-probleem zal worden gezocht. Het r.k. schoolbestuur plaatste deze beslissing ook in het licht van de problemen rondom de St. Vic- torschool. De grootte van deze school was dusdanig dat naast de vrij nieuwe 12-klassige school aan de Pilarenlaan, ook een dependance ontstond aan de Van der Weijdenlaan. Sinds begin januari is offi cieel duidelijk dat de dependance een zelfstandig leven gaat leiden. De naam voor deze school is nog niet vastgesteld. Het r.k.-schoolbestuur had laten weten dat zij er op hoopte, dat de gemeente nu haar medewerking zal verlenen om in de naaste toekomst deze nieuwe school naar het toekomstige uitbreidingsplan „Mossenest" te verplaatsen. „De ene dienst is de andere waard", zo vatte wethouder Van der Klaauw het standpunt van het R.K.-be- stuur samen. Het r.k. schoolbestuur speelt ook een belangrijke rol binnen het onderwijs en het peuterspeelzaal- werk in De Zilk. Ook het kerkbestuur in De Zilk heeft hierbij een belangrijke vinger in de pap. Het gaat hierbij om het gebruik van het parochiehuis in De Zilk dat eigendom is van het kerkbestuur. Het parochiehuis wordt nu gebruikt door de kleu terschool. Per 1 augustus 1981 komt er echter één lokaal leeg in het parochiehuis, dat zal worden in genomen door de jeugdbeweging „Walk-Inn". Deze vereniging is in de ruimteproblemen geko men daar haar gebouwtje is afgebrand. De ge meente had echter gehoopt dat ook de peuterspeel zaal „Zwartsnoetje" in het parochiehuis een onder komen zou kunnen vinden. In een eerder stadium was echter al gebleken dat zowel het r.k.-schoolbe stuur (en haar kleuterleidsters) als het bestuur van de Stichting Kindercentra geen heil zagen in het gezamenlijk gebruiken van de ruimte in het paro chiehuis. Volgens het schoolbestuur komt pas in augustus 1982 een oplossing voor het peuterspeel- zaalwerk in zicht. Dit bestuur hoopt dan de kleu terschool verhuisd te hebben van het parochiehuis naar de lagere school. Dit laatste mede in verband met de integratie. De peuterspeelzalen kunnen dan de beschikking krijgen over twee lokalen met ei gen ingang, toiletten en speelruimte. De peuterspeelzalen zitten echter nu al verlegen om een andere ruimte, daar de huidige ruimte niet voldoet. Dit blijkt onder meer uit een petitie van de oudercommissie van „Zwartsnoetje", waarin wordt gesteld ernstig verontrust te zijn over de technische staat van het gebouwtje. Men consta teert vermolming van het houtwerk, de groei van paddestoelen en gras binnen het gebouw en de constante overlast door het ingooien van ramen. Op een vraag van Van koningsveld (PvdA) gaf wethouder Van der Klaauw toe, dat de bezwaren van de ouders gegrond waren. Er werd ook gé- zocht naar een oplossing. Het opknappen van het huidige gebouw van „Zwartsnoetje" zag hij niet zitten, daar dit meer dan f 25.000,- zou gaan kosten. De gedachten van het college gaan uit naar een tij delijk onderkomen in het gemeenschapshuis „De Duinpan". Dit tijdelijk onderkomen zal dan in au gustus 1982 verruild kunnen worden met het dan vrijgekomen parochiehuis. De heer Knapp (VVD) vond dit een redeijke oplos sing. De Stichting „Wassenaar", die het gemeen schapshuis beheert, moet nog wel gevraagd wor den, of er ruimte is voor de peuterspeelzaal. De heer Knapp stelde echter wel dat als de stichting „Wassenaar" akkoord gaat met het voorstel, de stichting Kindercentra met sterke argumenten moet komen om niet in te stemmen met de voorge stelde oplossing. „Als de argumenten niet doorslag gevend en sterk zijn, dan kan ik ook niet akkord gaan met het bedrag, dat nodig is om het huidige onderkomen van „Zwartsnoetje" te verbeteren", zo stelde de heer Knapp. [K De stichtings- en exploitatiekosten 1 tweede bibliotheekfiliaal Hoornes-Rijnsoe- fta3n aanmerkelijk hoger uitvallen dan oor- ijk geraamd. In het eerste gemeentelijke bi tplan (maart 1978) is voor de berekening rootte van dit filiaal namelijk uitgegaan van nertal bij de datum van ingebruikneming, lans door de rijksinspectie wordt geadvi- filiaal in te richten op het aantal inwoners ijk Hoornes/Rijnsoever over tien jaar zal ereikt. De stichtingskosten van het tweede i bibliotheekfiliaal, dat wordt gepland on- i bouwen flat aan de Piersonstraat, zullen stijgen met bijna drie ton tot een bedrag 16.250.-. De exploitatiekosten stijgen met tot een totaal van 271.150,- per jaar. /erd in de wijk Hoornes/Rijnsoever uitge- 11.380 inwoners per 1 januari 1982, het jaar ?t tweede filiaal in gebruik zal worden ge- huidige plannen zijn echter gebaseerd op >ners per 1 januari 1991, wat inhoudt dat de geplande oppervlakte van 800 tot 935 m2 wordt uitgebreid, terwijl het boekenbezit van 23.000 zal stij gen tot 30.000 stuks. De bouw van dit filiaal is overi gens nog niet opgenomen in het rijksbibliotheken- plan. Dit betekent dat de totale exploitatielasten in eerste instantie volledig voor rekening van de ge meente komen. Voor de bouw van het eerste bibliotheekfiliaal in Katwijk aan den Rijn zal men niet te maken krijgen met een kostenstijging, omdat reeds in 1978 werd uit gegaan van een inwonertal van 7 a 8.000. Het ge raamde aantal per 1 januari 1991 bedraagt hier 6.900. De stichtings- en exploitatiekosten van dit filiaal dat eind 1981 aan de Zonnebloemstraat zal moeten wor den geopend, blijven daarom op respectievelijk f 1.462.500.- en 202.500,- gehandhaafd. Naast de bouw van de twee filialen is er in het ge meentelijk plan voor de openbare bibliotheekvoor ziening 19831985, dat gisteren werd goedgekeurd door de raadscommissie voor cultuur en recreatie, ook aandacht voor een uitbreiding van de schoolbi- bliotheekdienst, het opzetten van een artotheek en het uitlenen van grammofoonplaten en cassettes. Be langrijk wordt verder ook geacht de rol die de biblio theek gaat vervullen in het toekomstige gemeentelij ke welzijnsplan. Restauratie De Nederlands-Israëlitische Gemeente te Leiden zal ruim 270.000,- moeten bijdragen aan de totale res tauratiekosten van de Joodse Begraafplaats in Kat wijk aan den Rijn. Het resterende bedrag, ongeveer f 450.000,-, zal worden gefinanceerd door de ge meente en het rijk. De Joodse gemeente heeft begin december een commissie ingesteld, waarin onder meer zitting hebben de burgemeesters van Katwijk, Noordwijk en Leiden, die activiteiten gaat onderne men om het verlangde bedrag in te zamelen. Om de restauratie normaal te laten verlopen zal de gemeent Katwijk zo lang een geldlening van 273.000,- be schikbaar stellen. Het pre-advies aan de raad hiertoe werd door de commissie van Cultuur en Recreatie goedgekeurd. De Katwijkse bibliotheek krijgt over enkele jaren wat lucht, wanneer er twee I gebruik zullen zijn genomen. (BEEST De begroting van de r Algemene Openbare Biblio- (egstgeest voor het jaar 1981 l aanzienlijke stijging van de atiekosten zien. Deze wordt helijk veroorzaakt omdat men p is met ingang van 1 septem- Jdit jaar over te gaan tot auto- ng van de uitleenadministra- pr Van der Reyden zette bij deze vraagtekens, wilde een voorlopig jud maken en eerst over het een jet zijn fractie spreken. De heer ft (D'66) en de heer Sanders (PPR) tatomatisering een verbetering uit Aan de horizon van het boekengebeuren wacht echter een vermindering van de rijksbijdragen en zo waren sommige com missieleden van mening dat men het voorstel betreffende goedkeuring van de begroting bibliotheek nog eens met de be- langhebenden diende te bespreken. Dan kunnen eventueel bestaande twijfels wor den weggenomen. „Wat zijn bijv. de con sequenties voor de mééijarenbegroting van Oegstgeest" vroeg de liberaal Heil bron zich af. Tijdens de bespreking van de tweede aan vulling op de sportnota van 1972 werd on der meer aandacht gevestigd op het voet- balgebeuren van ASC. De heer Wuisman vroeg zich af of er niet een plaatsje voor ASC gevonden kon worden in het gebied van „De Kwaak" waar op Oegstgeestge- bied Leiden sportterreinen gaat aanleg gen. De heer Heilbron vroeg zich af of het punt waar in de nota gesproken wordt over de aanleg van een kunstgrasveld voor de hockeyclub L.H.M.C. niet een beetje overtrokken was voor wat betreft de kosten k 2 miljoen gulden: „Is er al eens naar geïnformeerd welke offers de vereniging wil brengen?" Alleen Kukident bereikt met zijn unieke 2-fasen werking ik de dieper liggende verontreinigingen. L /"TJoede mondhygiëne is belangrijk voor vJ frisse adem en natuurlijk uitziende tan- den. Met een borsteltje alléén bereikt u dieper liggende plaatsen niet En daar ontstaan nu juist bacteriën door achterblijvende etens resten. En die bacteriën kunnen de oorzaak zijn van onaangename geur, irritatie en ontstekin gen. Neem daarom Kukident. Want Kukident bruistabletten reinigen grondig èn hygiënisch. Met als gevolg: een sprankelend schoon kunst gebit en een frisse adem. L* tablet reinigt het opper- uw kunstgebit grondig. ?n. rookaanslag. vlekken luOv L% tablet reinigt vooral inde diepte. Kukident bestrijdt ook de voor liet blote oog onzichtbare ver- Lin' kunstgebit 10 minuten in een glas water, dat is alles. 1 erkrijgbaar btj uw drogist Gedeponeerd handelsmerk OEGSTGEEST Eind vo rig jaar werd een ontwerp van de oud-Oegstgeestenaar Nouwens gekozen ter aan vulling van het (incomple te) verzetsmonument in het Bos van Wijckerslooth te Oegstgeest. Binnenkort zal het contract ondertekend worden. De jonge kunstenaar heeft in middels te kennen gegeven dat de uitvoering van hel kunstwerk ongeveer 9 a 12 maanden zal vergen zodat de onthulling pas zal plaatsvin den rond 4 mei 1982. Wat er in het Bos van Wijckerslooth nog rest van het oorspronkelijke monument zal een opknap beurt krijgen. Met de keuze van het ontwerp van de heer Nouwens heeft de raadscommissie financiën en crm vorig jaar het advies van de leden van kunstcommissie naast zich neergelegd. Hiero ver was bij laatstgenoemde commissie nogal enige ont stemming ontstaan. Wethou der A. Kolhbeck (financiën en crm) deelde gisteravond mee dat men met de kunstcommis sie een gesprek heeft gehad dat „moeizaam startte" maar dat tot gevolg had dat misver standen weggenomen konden worden. De gemeente heeft de leden van de kunstcommissie voorgesteld deze commissie te integreren in de raadscommis sie financiën en crm. Achteraf lijkt een volstrekt onafhanke lijke opstelling niet zo raad zaam. De kunstcommissie heeft het aanbod in beraad ge houden. Serie inbraken ALPHEN AAN DEN "RIJN Inbrekers hebben de vori ge nacht een bezoek ge bracht aan een aantal bedrij ven op het industrieterrein West in Alphen. Bij de fir ma Robot Pompen BV druk ten zij een schuifraam open en namen zij een geldkist met 800 gulden mee. Zij ver schaften zich tevens toegang tot het PTT-gebouw aan de Nijverheidsweg door een ruit te vernielen. Hier werd uit de kassa in de kantine 60 gulden ontvreemd. Mogelijk houden de inbraken verband met de diefstal van een auto aan De Hoorn afgelo pen donderdag. Toen werd een Peugeot, kenteken 19-AN-88 gestolen. Degenen die na de diefstal deze auto nog ergens hebben gezien, worden ver zocht zich met de politie van Alphen in verbinding te stel len, telefoon 01720-93941. Noordwijkse vogelliefhebber kampioen met zangvogels De Noordwijker J.F. Groenendaal is tot nationaal kampioen uitgeroepen tijdens de jaarlijkse kampioenschappen van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. Vier zangkanaries (een stam waterslagers) van de 54-jarige vogelliefhebber uit Noordwijk zongen in het Turfschip van Breda moeiteloos de winnende punten bijeen. De heer Groenendaal werd kort ge leden ook kampioen van zijn eigen vereniging en het district Den Haag. Voor de landelijke wedstrijd/expositie Vogel '81" werden 7000 vogels op conditie en zanglust gekeurd. De heer Groenendaal die pas drie jaar zangvogels houdt, rekende dan ook niet op een kampioenschap. De verraste vogelliefhebber ontving voor deze prestatie een door koningin Beatrix ter be schikking gestelde medaille, voor zijn echtgenote was er een gouden hanger. WASSENAAR Een minimale meer derheid van de raad, 11 tegen 10 raads leden, wil snel aan de slag met de plan nen voor (sociale) woningbouw in Wassenaar. Het probleem van de wo ningnood acht men dermate groot dat daarvoor flinke offers moeten worden gebracht. CDA, PvdA, D'66 en de onaf hankelijke partij van mevrouw C. van der Heiden bleken gisteravond voor het bouwen van 300 woningen in de so ciale sector op de Hoge Klei. VVD en Partij Wassenaar zijn hiertegen. Socia le woningbouw op de omstreden loka- tie Hoge Klei is financieel haalbaar. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het college. Die cijfers worden door VVD-fractieleider K.W. Nieuwzwaag echter in twijfel getrokken. Hijzelf komt op veel hogere bedragen uit. De totale kosten (zonder de bouw) zouden volgens wethouder J.K. van Dingstee (CDA) op 10 miljoen (9 hectare en 114 gul den per vierkante meter exploitatiege- bied) komen. „En onze berekeningen zijn redelijk betrouwbaar", zo vulde hii aan. Nieuwzwaag toverde echter een bedrag van liefst 17 (190 gulden per vierkante meter) miljoen uit de hoge hoed. Waarop dit gebaseerd is' bleef gisteravond nog on duidelijk. Uit de grondreserve-pot is nog een bedrag van ruim 7 miljoen beschik baar voor een eventuele gedeeltelijke dek king van het tekort. De VVD-fractieleider en A. Lodder (Partij Wassenaar) hadden nog andere bezwaren tegen de woning bouw op de Hoge Klei. Het milieu-aspect, het landschappelijk schoon en de werkge legenheid van de bollenkwekers wegen voor hen erg zwaar. Eerder had Nieuw zwaag gezegd dat Wassenaar nu zo langza merhand vol is. D'66-fractieleider R.A. Nieuwenhoven: „We hebben een eigen taak als gemeente, we mogen niet verwij zen naar de regio. Het afschuiven van het bouwen van woningen op anderen is een kwalijke zaak". PvdA-fractieleider J.C.M. Greep beschuldigde met name de VVD van politieke lafheid. „De VVD laat ons bestuurlijk in de kou staan. Je kunt niet zeggen: we doen voorlopig maar niks. Men voert geen beleid, er is geen sprake van enige planning" Na herhaald aan dringen kreeg Greep van Nieuwzwaag te horen dat het woningbouwprobleem ei genlijk toch wel groot is in Wassenaar. Hoe groot dat is niet te zeggen. Maar wel groot genoeg om er „iets" aan te doen. Nieuwenhoven: Naarmate het probleem ernstiger is, moeten we ons meer opoffe ringen (landschappelijke „pijn") getroos ten". Het bordje „vol" moet dus voorlopig nog even in de liberale kast blijven staan. Wethouder A.J.M. van der Klaauw (CDA) mangelde de andere opposant, Lodder: „U gooit alle gegevens door elkaar, u bent to taal onvoorbereid. U zou eens de moeite moeten nemen om ook de huisvestingsno- te door te nemen". Het CDA is in het af wegingsproces volledig bereid groen op te offeren voor de woningnood. Men vindt dat er haast gemaakt moet worden met de keuze van de lokaties. Een beroep op de „sociale bewogenheid" van de christen democraten was niet vergeefs. Hiermee is echter wel een verwijdering tussen CDA en VVD ontstaan. In het college kunnen de beide VVD-wethouders zich met on derdelen van de ontwerp-woningbouwno- ta niet verenigen. De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee beloont uw krant u graag met een fraai hangertje van uw eigen sterrebeeld. Weet u al iemand? r j Adres noteer m.i.vals nit abonnee van de Leidse Courant Postcode/Plaats Betaalt wordt per maand (automatische afschrijving) U per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren hangertje met het sterrebeeld Naam Postcode/Plaats_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7