riiM Onze opruiming duurt welaeteld 3 dagen. Pander ,Ouwe jongens en meiden" van C A Leiden komen op reünie een voorbeeldig verleden ophalen paad Leiderdorp vraagt Leiden 'steun' Poutan D EN JACQUELINE GAAN MEI 25 OUD-COLLEGA 'S EEN GROOTSE DAG BELEVEN OOR ENERGIEBESPARING EWONERS NOORDVEST: sOlie-opslag aan Langegracht te gevaarli jk' D'66 wil discussie over rampenplan %P/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 JANUARI 1981 PAGINA 5 Tc de Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. de prinselijke residentie ebut i De Keiebijters (van intent Bavo) in Ron ordwijkerhout is weken begii eden een tijd van ogspanning aangebroken, vooteraard voor Prins irijn, maar misschien nog >er voor zijn Prinses Ada. ide echtelieden, Rinus en Braat, leven een aantal rnavalsuitbarstingen »emoet, maar vooral la's hoofd loopt om. „Ik ird steeds nuwachtiger", vertelt Ad aat-ter Veen me, „maar heeft nauwelijks iets ons toch wel grootse laval te maken, ben ik Nee nee, er hangt Jwat anders in de lucht: massale en feestelijke jviünie van allemaal ouwe §||ngens en meiden die vaak kpffentallen jaren geleden ier het onverbiddelijke iem van kledingmagnaat 'nninkmeier, eens in stfalen tot daden /ekt, duizenden klanten het nieuw hebben >ken, of aan een das, >n of een dessous hebben iholpen, en er een strenge j vensschool hebben oorgemaakt. Het gaat om t v -ngeveer 125 voormalige erkoopsters, verkopers, etaleurs en inkopers en wat oor andere functionarissen oals vorige manager Van Willige en huidige manager unger) ook, die hebben ediend bij „C A Leiden, otermarkt". Ook acqueline van der Zalm- lilgersom, vriendin en oud- öllega'tje van Ad, verkeert °m(jls mede-aanstichtster in j tie staten van nervositeit J' D\t gaat iets geweldigs worden: zaterdag 24 januari nDe Roode Leeuw, legstgeest. „Nee, we nebben heerlijke dingen voor de boeg!", vermoedt Ad met voorpret. Voor het eerst wordt er binnen dit wijdvertakte kledingconcern in Nederland officieel een "''reünie gehouden. Utrecht i heeft iets dergelijks eerder beleefd, maar daar ging het S32 zonder veel omhaal in z'n 0V£ werk. Geheel anders en met oorsveel tamtam van publiciteit ri wordt het voor „de ^'Botermarkt". Een maand of vijf geleden werd de ,r afscheidsreceptie gehouden te pensioneren Van de expeditieknecht in Leiden, maar meer bekend als Van' de Akker, klusjesman. Niet meneer Van de Akker, want dat zei je vroeger bij C A niet. Dat mocht niet. Meneren waren heel anders. Jacqueline, die helemaal niet Jacqueline heet, maar gewoon Cootje („maar toen ik ik praat nu van zo ongeveer 1950 in dienst trad was er al een Cobi en een tweede Co kon niet; daarom noemde ik me maar Jacqueline en zo kent iedereen me sindsdien"), en Ad, toen nog Ter Veen. vertellen er op los en leggen veel historische heerlijkheden voor me bloot Ad ter Veen dan: „Nou, op die receptie van Van de Akker werd het idee van een uitgebreide receptie geboren. Er waren toen al veel oudgedienden en onverwachte herkenningen, dat Cootje hier Jacquline dus en ik meenden: dat moeten we eens flink gaan aanpakken. We hebben daarna 175 kaarten de wereld ingestuurd en 125 oud-collega's komen naar De Roode Leeuw. De jongste, zo van rond '70, is al 11 jaar bij de Botermarkt weg en de oudste werkte er al vóór de oorlog en is nu 50 jaar uit het gezicht verdwenen. Ik spreek nu maar namens de middelbare dames dus. Jazeker, we waren allemaal van 't houtje. Als niet- katholiek kwam je niet binnen bij C A. We begonnen als leerlingen in blauw met wit; de verkoopsters gingen in het zwart. Als je een jaar of 18 was, werd je verkoopster. Eerst werd je een hele dag in Rotterdam getest, buiten de medische keuring om dan. Het was een eer als je daar „gaaf" uitkwam en verkoopster werd. Ik praat nu van zo ehh 1950; ik schrik me dood: wat een eind terug!" Jacqueline: „We hebben onze sporen daar verdiend. Het was een hechte band tussen de meisjes; een leuk koppel dat elkaar hielp. Pas als je ging trouwen was het afgelopen met de baan.". Ad ter Veen was de meeste tijd cassière; een verhaal apart. „Ouwe meisjes" onder elkaar. Op de reünie komen ze uit alle windrichtingen, tot uit Duitsland toe. Allemaal razend enthousiast vanwege de hereniging. De telefoon heeft de laatste paar weken niet stil gestaan bij Ad, met al die aanmeldingen en met het vergaren van namen en adressen. Ad Braat, vandaag gelouterd moeder, echtgenote en Prinses: „We beginnen die zaterdag met koffie en gebak. Wat zeg ik: gebak Dat wordt natuurlijk een „bledder", de C A-benaming voor een moorkop. Die haalden we vroeger altijd in het steegje achter de zaak. Mocht natuurlijk niet; en er stond steeds eentje van ons op de uitkijk om te waarschuwen als er een meneer of een cheffin aankwam. Dat ging stiekem. Een inpakzak ging mee en daar schoven we de doos met bledders in. Dat loempia's, koketten, friet Reuze spannend altijd. We hebben geweldig gelachen met die club van ons in „onze tijd", zo in de vijftiger jaren. En dan had je daar Tinus, die z'n vaste plekje had bij de Koornbeurs en bananen naar boven gooide door het raam en wij gooiden dan het geld naar beneden. En zingen dat Tinus deed! Die zong altijd maar van Granada. Is ie er nog? Nee zeker hè?" Ad was „op de Botermarkt" een jaar of tien. Toen ging ze trouwen en dat is nu alweer 22 jaar geleden. Cootje, alias Jacqueline, hield het er 5 jaar en 2 maanden uit. De meeste meisjes bleven er tot hun trouwen. Ad ter Veen (destijds een buitenmeisje uit Noordwijk en ook Co was zo'n meisje van het platteland, en dan was je in een „stad" als Leiden een buitenbeentje), nu wonend in „één van de gezelligste dorpen van Holland": „Het was er erg streng, vroeger bij C A. Je was bangerig van de manager, zeg maar". „O ja", valt Jacquline in: „en je had van die bepaald Leiase types, origineel gewoon; die mocht ik wel. Je moest wel superbeleefd blijven tegenover de klant, anders vloog je de laan uit. Het was met die Leidsen en Katteksen een echte volkszaak. „Hé juf het was altijd juf hé juf, hè je nog een broek voor me man om 's avonds in te prutsen?" Dan werd er een werkbroek bedoeld". Dan had je ook nog de „blauwmodellen" of „blauwen". Dat waren de „pikkers", de jatters. Ad: „Als de cheffin op haar troon, op een podium midden in de afdeling, even weg moest voor één of andere boodschap, dan riep ze: eerst door de microfoon: dames, pas op de blauwmodellen!". Cootje, pardon Jacqueline, heeft ooit twee van die blauwen gevangen. „Dat waren twee Duitse toeristen die hier en daar nogal wat bijeengegrabbeld hadden, overhemden, een trui en zo. Ik zat ze na tot in de Breestraat, steeg in steeg uit, en maar roepen houd de dief! Tumult in de Breestraat, het trammetje stopte er zelfs voor. Maar ik had ze te grazen. Als beloning kreeg je dan 5 gulden of een doos Haagse Hopjes". De meisjes van toen mochten van C A (er kwam weieens een Brenninkmeier langs en dan schoot iedereen verstijfd en uit z'n doen in de houding, voor meneer Walter of zo) geen rouge op het gezicht hebben. Er werd gekeken of die rode wangetjes wel echt waren, anders moest het eraf. Och ja, Ad Braat van vandaag weet het nog zo goed. „Als leerling begonnen we om half negen. Vijf voor half negen afstempelen eerst. De verkoopsters moesten er om vijf voor negenen zijn en dan afstempelen. De leerlingen hadden een half uur om af te stoffen, op de muziek van Elvis Presley, en maar dansen. Of we gingen boven op het dak gauw even een foto van de groep maken. Alles ging „even vlug", want ze konden je zo licht snappen en dan was het leed nauwelijks te overzien. Als je drie keer te laat was kostte je dat een halve snipperdag". Ad en vriendin Co zouden „er nou niet meer willen werken". Ad: „Je kunt het niet meer met elkaar vergelijken. Het beeld is totaal veranderd. Vroeger moesten we ieder klant aanspreken en net zolang bij haar blijven tot de procedure was afgelopen. Dat vind je niet meer. Waar je vroeger met z'n tienen stond, zijn er nu nog hooguit twee vaste en twee parttime verkoopsters. De interesse voor het vak is weg. En de mogelijkheden vrijwel ook. Vroeger was het een hele eer om verkoopster bij C A te zijn, met die voor die tijd geweldige arbeidsvoorwaarden en beloningen; daar ging een hele opleiding aan vooraf. Het is vandaag een unicum als je een verkoopster treft die je wenst te helpen..." Zo kunnen Ad en Jacqueline doorgaan. Ad: „Als leerling had je ook de plicht om een week, eens in de paar maanden, in de lift te staan. Bij elke etage moest je dan opnoemen wat er allemaal kwam: mantelafdeling, japonnenafdeling, meisjesmode, herenafdeling, weet ik veel wat nog meer. En steeds maar het hekje open en dichtschuiven. Soms bleef-ie halverwege steken, de lift. Dan was het narigheid en moest de klusjesman erbij komen. O ja: overwerk, tot een uur of half tien 's avonds. Dan kreeg je één gulden vijftig om in de stad wat te gaan eten", Jacqueline: „Tjee ja, en in de Sinterklaastijd hadden we eens een boertje dat z'n klompen bij de ingang uitdeed en ze daar neerzette. Toen kochten we met elkaar een stropdasje voor 95 cent en stopten dat in één van die klompen. Toen-ie terugkwam zei het mannetje verrast: guttegut, wat aardig, wat bestig, is Sinterklaas geweest? Kijk, met die dingen hebben we zo ontzettend veel pret gehad, vroeger, toen we nog verkoopster waren". Ad weer: „We moesten altijd kousen dragen. Ook 's zomers. Nou, daar had ik niet altijd zin in en dan tekende ik op m'n blote benen van achteren een naad op m'n benen; dan had je dus „kousen" aan". Jacqueline: „En er werd wat afgevreten, destijds. In de paskamers je had 't over de „vreetpaskamer" en tot op de toiletten. Soms stonk de patat het toilet uit en je was als de dood voor de cheffin die dan begon te snuffen. Vindingrijk, dat waren we; ja, dat kun je wel zeggen". En dan met de uitverkoop. Dan kwam een lawine naar binnen. Dan hadden de leerlingen en verkoopster de zenuwen, als ze het publiek op moesten vangen. Er werd niet zelden gevochten om 't zelfde ding. Ad ter Veen heeft één keer een fikse ruzie gehad met een Katwijkse, die naar haar beweren geen twee kwartjes terug had gekregen. „Dat had ik wel gedaan, maar het mens bleef maar volhouden „die kwartjes heeft die meid bij zich gestoken!" Toen ze haar tas om moest keren, rolden de twee kwartjes eruit. Consternatie; ik was helemaal overstuur". En zonnen op de Burcht, op zomerse middagen, tijdens het vrije uurtje. Vuurrood weer aan het werk. Cootje, die een keer drie advocaatjes vroegtijdig had ingenomen, moest boven de hele middag uitpakken en ze bleef maar proesten van het lachen. En het „concurrentie kijken". Bij andere soortgelijke firma s. Kijken hoe duur het daar was en daarna doorgeven op een papiertje aan een meneer of cheffin. Maar ook van V D kwamen ze aan de Botermarkt naar sjaals kijken. Dat ging over en weer. En de „tassencontrole", na 6 uur. Dan zei een cheffin: maak je tas maar 's open. Jacqueline pikte weieens een „mooi beugeltje" mee naar huis. Soms werd doorgegeven: jongens, tassencontrole Cootje heeft ze nóg trouwens, die beugeltjes. Ze merkte ze nauwelijks meer op, tussen de opgegroeide kinderen.. Zaterdag 24 januari in De Roode Leeuw. Met het borrelen en de koffietafel en daarna doorzakken, net zolang als iedereen maar wil. Ad en vriendin Co hebben er de mooiste verwachtingen van. De mannen zijn dan verreweg in de minderheid die hebben straks een beste avond en de eigen mannen (of vrouwen) worden niet eens toegelaten, want het blijft een zalig onderonsje van de oude garde die zich allang geleden van C A heeft losgemaakt, totdat het verleden weer ging spreken en het verlangen naar „toen" opnieuw bovenkwam. Jacqueline Hilgersom dat wordt ze nog één keer: „Oh, dat wordt een kwekmiddag en een kwekavond. Joh, wat zal er gekakeld worden! En dan zeggen we tegen elkaar: meid. kind, wat ben jij grijs geworden. Kijk maar naar mij: ik ben zelfs wit!" g( «IDEN De gemeenteraad van Leider- (j, »rp vraagt de Leidse raad om er bij het col- c op aan te dringen, dat stappen onderno- i worden, die leiden tot energiebespa- J. Dat zou volgend de Leiderdorpse raad e a] oeten gebeuren door bet Energiebedrijf er- te bewegen energiebesparende investe- vJngen voor te financieren. De voorfinanciering zou dusdanig moeten ge beuren, dat terugbetaling kan geschieden uit de -maandelijkse rekeningen zonder dat dit leidt tot verhoging van de algemene kosten. De leiderdorpse raad constateerde tijdens de brgrotingsbehandeling, dat aan de ene kant de noodzaak tot energiebesparing steeds dringen der wordt, terwijl aan de andere kant steeds minder mensen geld hebben (of kunnen aan trekken) om de daarmee gemoeide investerin gen te kunnen financieren. De Leiderdorpse raad heeft daarom bij haar college op de tot standkoming van de voorfinanciering door het Energiebedrijf aangedrongen. De Leiderdorpse raad verzoekt de Leidse volksvertegenwoordiging om een eensluidend besluit te nemen of anders steun te betuigen aan de Leiderdorpse gemeenteraad. Met steun wordt bedoeld, dat de Leidersdrpse raad en de Algemene Raad van het Energiebedrijf van de mening van Leiden op de hoogte wordt gesteld. ien f EIDEN Het Energiebe- ilt]f Rijnland mag niet om- nakelen van gas op olie het opwekken van elec- Wanneer dit toch iurt zal de vervuiling !nemen en er ontstaat ge- "ir voor de omwonenden ,r de noodzakelijke op- 5 van olie bij het energie- 'rjjf. Het energiebedrijf 'u helemaal van de Lange- moeten verdwijnen, vindt een deel van de be- n "woners van Noordvest, In slecht bezochte en wei- flig levendige en inventieve buurtvergadering werden de knelpunten in de wijk nog eens op een rijtje gezet. Dit in het kader van het verbete ringsplan Noordvest. Gepleit werd ook voor de ves tiging van een buurthuis in Noordvest. Als mogelijkheden werden genoemd een deel van het pand van Clos en Leem- brugge en de hoek van de Noorderstraat en de Lange gracht. Momenteel staan hier woningen, die rijp zijn voor de sloop. Om de verkeersproble men bij Digros op te lossen werd voorgesteld de Lange gracht met één rijstrook te versmallen en een groenstrook aan te leggen ter hoogte van de winkel. Dit zou de ver keersproblemen aan de Lange gracht verminderen. Eén van de bewoners: „De situatie aan de Langegracht is onhoudbaar. Wanneer gaat de gemeente daar nu eens wat aan doen?" De bezoekers van de buurtver gadering deden nog eens hun beklag over het gebrek aan groen in de buurt, de overlast van bedrijven, het gebrek aan füimte voor fietsers en voet ADVERTENTIE Kettingzagen Een kettingzaag voor licht of voor het zwaarste werk It s all in the POULAN-family Uw dealer Tuinbouw en Hobbyart. JAN v.d MEER B.V. Tel. 01713-9008 - R.A. Veen. gangers en over het terrein van de Zoutkeet dat nog steeds braakligt. De gemeenteraad 'stelt waarschijnlijk in juni het verbeteringsplan voor Noord- BIJ AANVAL MET NUCLEAIRE WAPENS LEIDEN De raadsfractie van D'66 heeft burgemeester Goekoop gevraagd in de Commissie Algemene Bestuurlijke Aangelegenheden de werkwijze van de Bescherming Bur gerbevolking aan de orde te stellen. De fractie wil vooral praten over de gevaren die een aanval met nucleaire wa pens met zich mee zou brengen. „Ondermeer zou aan de orde moeten komen of er wenken en instructies op het stadhuis klaar liggen en of deze met de betrok kenen zijn doorgesproken", aldus D'66. Bovendien wil de raads fractie graag praten over een aantal inhoudelijke aspecten, zoals bijvoorbeeld schuilgelegenheid, die voor de inwoners van Lei den van belang zijn èM ÊÜm ADVERTENTIE Donderdag 15, vrijdag 16, zaterdag 17 januari, vanaf's morgens 9.00 uur. Leiden: Breestraat 146, Botermarkt 21-22.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5