i^mbachtelijke bedrijven worden in geiden nauwelijks serieus genomen m Radarcontrole op Churchilllaan lïjpCTORAAL-SCRIPTIE SOCIALE GEOGRAFIE: Artotheek maakt kunst voor iedereen bereikbaar Vijf mannen na achtervolging aangehouden PRESENTATIE LEIDSE KUNSTUITLEEN WAAGGEBOUW 15JAN -14 FEB 1981 oninklijke onderscheiding Siem Vroom en Joop Keesmaat in 'De Anderen'. LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 JANUARI 1981 PAGINA 3 )EN Ambachtelijke bedrijven in de je binnenstad krijgen in het kader van {vernieuwing te weinig aandacht in het •ntelijk beleid. De gemeente legt prio- r »en op het gebied van wonen. Dit heeft r 19 Ie volg, dat ambachtelijke ondernemers Gesjig heil meer verwachten van de ge- Buitfite Leiden. Sommigen van hen zijn dan j uit de Sleutelstad vertrokken, omdat !,her'- j „door ervaringen met de gemeente per- liet meer in Leiden wil zitten". Dit ijft Jos Kok in zijn doctoraal-scriptie [ambachtelijk bedrijf in de binnenstad Leiden'. Hij deed onderzoek naar het 5 Kinijtioneren van het ambachtelijk bedrijf 18 2je Leidse binnenstad in het kader van studie sociale geografie aan de Nij- Universiteit. beschrijft ambachtelijke bedrijven als „de puliere nijverheid met minder dan vijftig jnemers, die behoren tot de bedrijfstakken industrie, bouw- en installatiebedrijven en re paratiebedrijven voor gebruiksgoederen". In het kader van zijn onderzoek heeft Kok een enquête gehouden onder bedrijven in Pancras- Oost en Levendaal-Oost. Volgens Kok wordt vestiging van deze bedrij ven in de binnenstad als niet wenselijk be schouwd door de gemeente en worden zij op di recte en indirecte wijze tegengewerkt. Kok vindt dit niet terecht: „Er zijn talloze kleinere ambachtelijke bedrijven, die om uiteenlopende redenen aan de binnenstad gebonden zijn, daar bijna geen overlast veroorzaken en op positieve wijze bijdragen aan één van de wezenlijke ken merken van een binnenstad: het aanwezig zijn van vele functies wonen, werken, winkelen, recreatie op een klein grondgebied." Belemmeringen De Nijmeegse onderzoeker noemt een aantal factoren, die net ambachtelijk ondernemen in de binnenstad bemoeilijken. Voor deze kleine bedrijven is vestiging in de binnenstad gunstig door de relatieve lage kosten van een vestiging. Door het beleid van de gemeente om meer aan dacht te schenken aan het wonen, wordt het echter steeds moeilijker voor bedrijven om pan den te vinden in de binnenstad, of worden zij in het kader van bestemmingsplannen wegbe- stefnd. De gemeente geeft grond alleen maar in erfpacht. De bedrijven kunnen de grond dus niet kopen. Dit is nogal eens een reden om te vertrekken. De normen, die gehanteerd wor den bij het afgeven van een hinderwetvergun ning worden steeds strenger. Jos Kok ziet ook in het verkeer een belemmering voor een goe de bedrijfsvoering: „De binnenstad is met zijn historische stratenloop niet in staat om de mas sale verkeersstroom op adequate wijze te ver werken. De binnenstad biedt te weinig par keergelegenheid." De ondernemers vinden, dat de gemeente te weinig oog heeft voor hun be langen. Zij zien de gemeente als een onsamen hangend en langs elkaar werkend geheel, dat voor hen vrij ontoegankelijk is. Resultaten Kok heeft de ontwikkelingen van het ambach telijke bedrijfsleven in de Leidse binnenstad in de periode 1969 1979 op een rijtje gezet. Daaruit komt naar voren, dat er in die tien jaar 200 van deze kleinschalige bedrijven in Leiden opgeheven zijn. Daarvan zijn er 55 naar elders vertrokken. De overigen hebben de bedrijfs voering gestaakt. Met name bouw- en repara tiebedrijven zijn verdwenen. Kok: „Vooral in de peroide na 1975 is er een groot aantal ophef fingen geweest. Gecombineerd met het gering aantal toegevoegde vestigingen (18) heeft de binnenstad van Leiden een gevoelig verlies ge leden." LEIDEN Bij een radar-snelheidscontrole, gistermiddag op de Churchilllaan, zijn 507 automobilisten aangehouden. De toegestane snelheid op de Churchilllaan is 50 km. Deson danks werden 34 automobilisten aangehouden die deze snelheid ruim overschreden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 83 km. Sloop De Morspoortkazerne valt vrijdag 16 januari onder de slopershamer. Hiermee wordt de weg vrijgemaakt voor de uitvoering van een belangrijk onderdeel van het verbeteringsplan „D'Oude Morsch". Op het kaals lagterrein worden woningen gebouwd en wordt groen aangelegd. De instellingen die in de kazerne waren on dergebracht, krijgen een nieuw onderdak in de Barba- raschool aan het Levendaal. Aan de Marokkaanse be woners is meegedeeld dat voor hen desgewenst plaats is in de woonoorden voor buitenlanders aan de Hooi gracht en aan de Beukenschans in Leiderdorp. Rioolvernieu wing Het riool in de Waldeck Pyrmontstraat tussen de Louise de Colignystraat en de Anna van Saksenstraat wordt ver- nieuwd. Maandag 19 januari wordt met de werkzaamheden begonnen. Het werk duurt naar verwachting drie weken. Eerst wordt het oude hoofdriool verwijderd en vervolgens vervangen door een nieuw buizenstelsel waarbij elk huis afzonderlijk weer wordt aangesloten. De bestrating zal na afloop weer in de oude toestand worden teruggebracht. Zo- lang er in de nabije omgeving nog wordt gebouwd, moet een eventuele herindeling nog even wachten. Tijdens de uitvoering is er geen doorgaand verkeer mogelijk. „De Anderen Toneelgroep Theater speelt morgen het toneelstuk „De Anderen" van Martin Sherman in de Leidse Schouw burg aan de Oude Vest. Het stuk gaat over de liefde tussen twee mannen in het concentratiekamp Dachau tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het is een hard stuk, ontroerend en aangrijpend. Door de helderheid niet moeilijk te begrijpen; door de thematiek niet makke lijk te verwerken. De voorstelling begint om kwart over acht Plaatskaarten kosten f 7,50 en f 17.50 voor houders van een CJP en Pas 65 bedragen de prijzen f 7,50 en voor ingeschrevenen bij K&O f 6,50 en f 16,50). Telefonisch bespreken van plaatskaarten is mogelijk via de nummers 141141 en 141200. KUNST VOOR DRIE RIJKSDAALDERS DRIE MAANDEN MEE NAAR HUIS LEIDEN De realisering van de lang ver wachte artotheek (kunstuitleen) binnen Lei- dens stadswallen moet een veelgehoorde stel ling voorgoed de (kunst)wereld uit helpen: kunst is elitair; alleen de hogere klasse van de (Leidse) maatschappij heeft de mogelijkheden om kunst in huis te halen. Het in de praktijk ontzenuwen van dat dogma, is een van de doel stellingen van de kunstuitleen. Maar ook veel kunstenaars hebben lang op de voorziening ge wacht. Dat Leiden de geboortestad van Rembrandt van Rijn en veel andere schilders is, ris genoegzaaam bekend, maar slechts weinigen weten, dat de Sleu telstad ook tegenwoordig een aanzienlijke hoe veelheid kuntenaars herbergt. Ondanks het grote „aanbod", hebben de meeste Leidenaars daar nooit veel van gemerkt. Weliswaar hangen en staan in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" werken van enkele Leidse kunstenaars en wordt in de galeries Leidse kunst geëxposeerd, maar de praktijk heeft geleerd, dat de drempelvrees voor galeries en musea hoog is. Behalve de drempels worden ook de prijzen van de tentoongestelde werken dikwijls als „hoog" gekenschetst. Hoewel in vergelijking met vroeger op dat gebied meer mogelijkheden zijn ontstaan, is het nog steeds zo, dat lang niet iedereen kunst wil en kan „beleven". De op stapel staande kunstuitleen echter, biedt letterlijk iedereen de mogelijkheid om de kunst van zijn keuze in huis te halen. De realisering van een kunstuitleen werd in het verleden voornamelijk belemmerd door gebrek aan financiële middelen. Door de vrijgekomen post „Interkruis" op de Leidse gemeentebegroting is echter 33.000 gulden beschikbaar gekomen. In terkruis wordt namelijk niet meer door de ge meente Leiden gesubsidieerd. De subsidie is dit jaar op een andere wijze geregeld, terwijl het be drag al op de begroting was opgenomen. Door deze meevaller kan de Leidse kunstuitleen van de grond komen. Opzet De Leidse artotheek komt aan de Lammermarkt 35 en bevat werken van ongeveer dertig kunste naars. Het pand is niet bepaald groot te noemen. Het is niet mogelijk om al het voor verhuur be stemde werk in de ruimte te plaatsen. Daarom is er een constante dia-voorstelling. Van iedere kun stenaar zijn twee werken te zien. Daarnaast zijn er mappen met dia's van het totaal beschikbare werk. Door een aantal lichtbakken en vieuwers kan het werk van een bepaalde kunstenaar beke ken worden. Weet men ongeveer wat de keuze gaat worden, dan kan de adspirant-huurder mee naar achteren lopen om de zorgvuldig opgeslagen kunstwerken 'in het echt' te bekijken en vervol gens een keuze te maken. „De ruimte is niet groot, maar we zijn al blij, dat we in ieder geval iets heb ben. Een groot voordeel van het pand aan de Lammermarkt is, dat het aan de achterkant grenst aan de tuin van museum De Lakenhal. We hopen op doorstroming, dat mensen even het mu seum binnen lopen, Ook bestaat de mogelijkheid om in de bibliotheek van de Lakenhal rustig in de boeken te neuzen om bijvoorbeeld informatie in te winnen over bepaalde vormen van kunst, die de huurder aanspreken. In de artotheek zelf kunnen nadere gegevens over de kunstenaars ingezien worden", aldus Doris Wintgens, conservatrice van de moderne kunst van De Lakenhal. Het hurën van een werk kost 7,50. Het schilderij of beeldhouwwerk kan voor drie maaanden mee naar huis genomen worden. De termijn kan daar na nog met drie maanden verlengd worden. Vooroordelen Om de kunstuitleen bij de Leidenaars te introdu ceren, wordt vanaf morgen tot 14 februari in het Waaggebouw aan de Aalmarkt een expositie ge houden van het werk, dat deel uit gaat maken van de Leide kunstuitleen. „Het Waaggebouw is zeer centraal gelegen en in het verleden is geble ken, dat men met de boodschappentas onder de arm even naar binnen loopt. We hopen, dat dat tijdens de presentatie van de kunstuitleen in De Waag ook gebeurt. We hopen door de presentatie ook te bereiken, dat vooroordelen weggenomen worden. Maar al te veel mensen denken, dat klie deraars in de kunstenaarsregeling zitten. We wil len in De Waag duidelijk maken, dat het aankoop beleid van het werk en de toelatingsnormen van de kunstenaars voor de BKR zeer streng rijn en dat de commissie, alvorens tot koop over te gaan, diepgaand overlegt", aldus Doris Wintgens. Kunstenaars In principe komt het werk van Leidse kunste naars, die van de Beeldende Kunstenaarsregeling (BKR) gebruik maken, in aanmerking voor deel name aan de kunstuitleen. Het werk, dat door het Rijk is aangekocht en dat momenteel grotendeels in de kelders van de Lakenhal is opgeslagen, wordt deels uit de donkerte gehaald en naar de Lammermarkt overgebracht. Daardoor worden frustraties bij een aantal kunstenaars weggeno men. Velen onder hen klagen namelijk steen en been, omdat het door het rijk aangekochte werk wordt opgeslagen of in het gunstigste geval ergens in een overheidsgebouw wordt geplaatst. Maar waar precies, weet de kunstenaar zelf meestal niet eens. Door de artotheek wordt dat prpbleem opge lost. De maker van de kunst weet, dat zijn werk niet van het toneel verdwijnt. Integendeel, zijn werk komt in het volle licht der schijnwerpers: onder de mensen. Verwacht wordt, dat veel kun stenaars daardoor gestimuleerd worjen. Een an der voordeel is, dat de kunstenaars de kans krij gen 'naam te maken'. Naast het momenteel opgeslagen werk uit de BKR-regeling, is er een commissie samengesteld, dié ook andere werken kan opkopen. Het ministe rie van CRM heeft daarvoor meer dan vijfduizend gulden beschikbaar gesteld en eenzelfde bedrag komt jaarlijks vrij uit het zogenoemde fonds Rem- brandtprijzen. De commissie is vrij in haar keuze om te bepalen welk werk wordt aangekocht Tegenstand Niet iedere kunstenaar is even goed te spreken over de opzet van een kunstuitleen. Hoewel het niet voor veel kunstenaars weggelegd is om louter van de niet gesubsidieerde verkoop te leven, koe teren velen de hoop om eens niet langer afhanke lijk te zijn van de BKR. Als zij eenmaal zelfstan dig kunnen werken en verkopen, zo vrezen zij, werkt de kunstuitleen ongunstig op de prijsbepa ling hun eigen werk. Er zou niet meer tegen te concurreren zijn. Enkele kunstenaars weigeren dan ook om deel te nemen aan de artotheek. Hoe het ook zij, nadat de culturele raad, 'De La kenhal' en de Leidse kunstenaars zich jarenlang sterk hebben gemaakt voor de totstandkoming van de artotheek, is de 'culturele revolutie' toch van de grond gekomen. Feitelijk betreft het een experimentele kunstuitleen. Na vier jaar wordt bekeken of de Leidse kunstuitleen nog steeds be staansrecht heeft. In ieder geval kunnen kunst werken tot die tijd voor een schijnbedrag in huis gehaald worden. WIM BUNSCHOTEN LEIDEN Na een achtervolging door de Leidse binnen stad heeft de politie vannacht één van de drie inzittenden van een personenauto, een 28-jarige Egyptenaar, aangehou den. Op het verblijfsadres van de man werden later nog eens vier Egyptenaren aangetroffen die vermoedelijk ille gaal in Nederland verblijven. Bij de achtervolging werd de personenauto totaal vernield. Rond 2 uur vannacht constateerde een surveillancewagen van de Leidse politie een aantal overtredingen van een passerende personenauto. De bestuurder van de auto negeerde de stopte kens van de politiewagen waarna de achtervolging werd inge zet. Toen de auto vanaf de Sint Agnietenstraat de Sionssteeg in probeerde te rijden belandde hij in een slip die eindigde tegen de gevel van het gerestaureerde Sionshofje. De gevel werd zwaar beschadigd, de personenauto was totaal vernield. De drie inzittenden, vermoedelijk buitenlanders, kozen het hazepad. Na een kleine speuractie kon de politie één van de drie aanhouden. Op het verblijfsadres van de aangehouden man in de Jan Vos- sensteeg werden later in de nacht nog eens vier, vermoedelijk illegaal in ons land verblijvende, Egyptenaren aangehouden. AALMARKT 21 LEIDEN Di t/m Za 10.00-18.00 uur. Zo en Ma gesloten heer W.J. Baars heeft gistermiddag koninklijke onderscheiding gekre- ter gelegenheid van zijn 40-jarig ju- um bij de Leidse firma Karstens ^tikkers bv aan de Hooigracht 35. Hij d««|ving van burgemeester C. Goekoop i ere-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De heer Baars kwam in 1931 in dienst bij Kar stens als leerling-handzetter. Hij werkte zich op tot chef van de afdeling. Met de invoering van de offset, verviel het handzetten. De jubilaris paste zich ge makkelijk aan. Door middel van om scholing werd hij chef van de offset- voorbereidina. Tijdens zijn 40-jarig dienstverband bij het familiebedrijf maakte hij drie, generaties Karstens mee.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3