Zijlstra eist nog eens 3 milj ard ombuigingen Gijzelaars binnenkort vrij en Haag eemt sreigementen eking serieus sr Opperbevelhebber Warschaupakt bij Poolse leiders T>!> IT Brokx trekt besluit over garantiehuren in TEHERAN: £eid6c(Souftci/ntiH Woensdag 14 januari 1981, 71e jaargang no. 21861 1 H$! emef„ ersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur J. J. Hallewas - lacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - imenten: kwartaal 49,55; jaar 186.70; losse nummers: 65 cent. Wapens Actualiteitenrubriek „Ken merk" over wapentransport naar Zuid-Afrika om 19.25 uur op Ned. II. en om 21.15 uur tv- serie „De droomfabrikanten". Op Ned. I om 20.30 uur tv-se- rie „De kosten van het onge val" en om 21.55 uur „Panora- miek" over economische poli tiek van U.S.A. Winterse buien Buien, later weer met hagel en sneeuw en morgen overdag ook perioden met zon. Mini- mumtemp. van 4 tot 0 graden. Middagtemp. rond 4 graden. Wind draaiend naar noord west, aan de kust tot storm achtig, in het binnenland af en toe krachtig. Morgen zon op: 8.41; onder; 16.58. Schev. hoogw.: 9.47 en 22.32. Laagw.: 5.25 en 18.13. IASSADEUR TERUGVERWACHT »od, sc an onze parlementaire redactie) HAAG De eind vorig jaar os- ende exportvergunning voor RSV-leverantie van onder j onderzeeërs aan Taiwan I mogelijk eind deze week luw in het kabinet aan de Aanleiding daarvoor zijn de ite dreigementen van de rege- van de Chinese Volksrepu- l) j. Daarin wordt gesuggereerd de diplomatieke vertegen- digingen zullen worden te- ebracht tot het niveau van [elastigde als Nederland niet komt op zijn eerder ingeno- standpunten. Dit laatste in welingelichte Haagse en echter uitgesloten geacht, schijnlijk komt ambassa- Kneppelhout al volgende uit Peking terug. De Chine- imbassadeur in Nederland, rouw Ding Xuesong, is sinds oktober niet meer op haar Ford Amsterdam wellicht dicht AMSTERDAM Binnen een maand valt de beslissing over het al dan niet voortbestaan van de Fordfabriek in Amsterdam. Een onderzoeksteam van Ford Europa is tot de conclusie geko men dat de Nederlandse vesti ging met geen mogelijkheid meer rendabel is te maken. Ford Nederland heeft vorig jaar een verlies geleden dat aanzienlijk groter is dan de 8,1 miljoen gul den „roodstand" van 1979. In Amsterdam werken 1.700 man, van wie er overigens sinds sep tember vorig jaar al zeshonderd thuiszitten .wegens werktijdver korting. Noodwetje voor Schiermonnikoog DEN HAAG Het noodwetje van minister Tuijnman dat beoogt Schiermonnikoog auto- arm te laten blijven, heeft de situatie op dit Waddeneiland als uit gangspunt. Of het wet je ook van toepassing zal zijn op andere Wad deneilanden zoals Vlie land, zal pas bekend zijn als de wet meer vorm heeft gekregen. Aldus een woordvoer der van het ministerie van verkeer en water staat. Warmblazen met gaskachels Met voor zich blazen deze leden van de de kapel van het Westduitse leger zichzelf en hun in strumenten warm. Het is niet bekend of, evenals in het verhaal van Baron von Münchhausen, de aanvankelijk be vroren tonen, door de warmte weer tot leven werden ge bracht. hinese bezwaren en dreigementen jvergebracht aan de ambassadeurs ""~He andere EG-landen in Peking. is gevraagd via hun regeringen sntva/uit te oefenen op Nederland, ^oordvoerder van het mi- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als er voor 1 maart door het kabinet niet opnieuw voor drie miljard gulden in de collectie ve sector aan ombuigingen wordt doorgevoerd kan de Nederlandsche Bank het financiële beleid van het kabinet niet langer steunen en daar voor medeverantwoordelijkheid dragen. Dat heeft de president van de bank, dr. Jelle Zijlstra, naar gis teren bekend werd eind vorig jaar schriftelijk laten weten aan het ka binet. Woordvoerders van de bank en het ministerie van financiën heb ben dat gisteren bevestigd. Zij ont kenden echter dat er nu al van een direct conflict tussen Zijlstra en het kabinet sprake is. De desondanks uitzonderlijke en tamelijk ul timatieve taal van Zijlstra geeft echter wel aan dat het water van de financieel-econo- mische malaise thans tot de lippen is geste gen. Eind vorig jaar kwamen er al berichten over ëen recordomvang van het financie ringstekort (het gat in de overheidsbegro ting) dat boven de zeven procent van het na tionaal inkomen (wat neerkomt op meer dan 22 miljard gulden) dreigde uit te stijgen. Het kabinet had zich 'voorgenomen het tekort niet groter dan 18 miljard te laten zijn en meende aanvankelijk zelfs een teruggang tot 15 a 16 miljard te moeten nastreven. Na Prinsjesdag rees het tekort door grotere uit gaven en vooral door tegenvallende belas tingopbrengsten van het ene record naar het andere. Pagina 13: Toestand slech ter dan ooit van buitenlandse za- *1 Den Haag liet desge- il weten dat Nederland Tigste dreigementen van (hinezen „zeer serieus" «■•Nederlandse voorzitter- Lillik van de Europese politie- |enwerking (de coördi- [n de buitenlandse poli- i de EG-landen), omdat r kan gebeuren op am lursniveau. ziet in de leveranties faiwan een schending van ikoorden die met Neder- in 1972, toen ambassa- werden uitgewisseld, jesloten. Daarin respec- Nederland de opvatting de Chinezen dat Taiwan peer is dan een provincie ide Chinese Volksrepu- In Den Haag kan men liet herinneren dat Ne- kontiid ooit eerder wapens lijk. èenniet-wettige regering geleverd. ingskringen in Taipeh, ïfdstad van Taiwan, heb- erklaard dat de onder- over een aanvallend >gen zouden beschikken, zullen zij voor defensie- loeleinden worden ge it. Volgens buitenlandse n in Den Haag zullen de )en echter geen raketten len afvuren en slechts inormale functie" hebben. |na 13: J iassadeur: besluit terug- Btd4n he ai eel treinen rtraagd tporl atsporing HENDAM Een irde trein in de NS- plaats in Leidschen- heeft vanmorgen tot vertragingen geleid, de ontsporing raakten inen, die in de vroege 404 lend ingezet hadden moe- worden, opgesloten. De ten konden pas vertrek- toen een luchtmast die een bovenleiding was was verwijderd. JDI vertragingen zijn door hele land te merken ge- rschi a™jeer prijzen geble) or Sinatra en ighe ireisand 5 ANGELES Frank Si- Barbra Streisand en j nieuwe ster aan het fir- ment, Christopher Cross, bben de meeste „gram- !s" van 1980 muzikale jenhanger van de filmos- in de wacht gesleept. onderscheiding wordt jaar toegekend door de ademie. Lech Walesa, geheel links, met zijn vrouw en zijn stiefvader op het St.- Pietersplein in Rome. WARSCHAU De opperbe velhebber van de strijd krachten van het Warschau pakt, maarschalk Viktor Koelikov, heeft in de Poolse hoofdstad een onderhoud ge had met de Poolse partijlei der Kania en premier Pin- kowski. Over de inhoud van het gesprek, dat werd bijge woond door een aantal hoge Poolse Russische officieren, zijn geen bijzonderheden be kend geworden. Arbeiders van zeker 100 bedrijven in het zuidoosten van Polen, hebben gisteren een staking van een uur ge houden uit protest tegen het politie optreden in Ustryki Dolne. De poli tie heeft daar maandag aanhangers van de boerenbond van Solidariteit verdreven uit een overheidsge bouw. Zondag heeft de politie ook al de bezetters van een overheidsge bouw in Nowy Sacz verdreven. In beide gevallen eisten de bezetters onder meer de registratie van de bond voor vrije boeren. De harde lijn, die de regering klaarblijkelijk gaat volgen, dreigt uit te lopen op een confrontatie met de kleine boe ren, die een aan Solidariteit gelieer de bond hebben gevormd en daar van de officiële registratie eisen. Deze harde lijn heeft in ieder geval het gevolg, dat de rivaliserende boe renbonden in Polen nader tot el kaar zijn gekomen en zich gezamen lijk tot Kania hebben gewend. Lech Walesa, de ongekroonde ko ning van de vrije arbeidersbewe ging in Polen is gisteren in Rome aangekomen, waar hij verklaard heeft speciaal te zijn gekomen voor overleg met paus Johannes Paulus. Vandaag zou hij Monte Cassino be zoeken, waar honderden Polen in de strijd tegen de Duitse troepen in mei 1944 gesneuveld zijn. Morgen zal hij zijn onderhoud met de paus hebben. Rijke vangst voor Schiphols hasjhond SCHIPHOL De hasjhond Leo van Schiphol heeft on langs de douane op j de luchthaven een i topdag bezorgd. De I vier jaar oude Me- chelse herder snuf felde in de achter- gebleven bagage en ontdekte vervol gens: 1 koffer met 18 kilo marihuana, 1 tas met twintig kilo hasj, 1 tas met 700 gram opium, 1 tas met een pond hasj en nog een kof fer met een ons van dit spul. Op geen van u? koffers en tassen stond een adres. De politie vermoedt dat de ei genaars liever de bagage achterlieten dan het risico te ne men door de doua- Radio boodschap voor andere planeten MOSKOU Sovje- trussische astrono men zijn van plan om bij het zoeken naar samenlevingen op andere planeten gebruik te maken van radiosignalen die worden verzon den naar vijftien op onze zon lijkende sterren. De signalen worden in de ko mende twee maan den verzonden. De signalen kunnen een projectie vor men waarop een ruim telandschap wordt getoond, waarop de zon te gen een achter grond van sterren vanuit het perspec tief van iedere ster waarop de signalen worden gericht Reagan biedt huis te koop aan LOS ANGELES De aanstaande pre sident van de Vere nigde Staten. Ro nald Reagan, heeft zijn huis in Pacific Pallisades in Cali- fornië te koop aan geboden. De prijs van het landgoed met uitzicht op de Stille Oceaan is 1.900.000 miljoen dollar. Reagan en zijn vrouw hebben vijfentwintig jaar in het huis in de heu vels bij Los Angeles gewoond. Zij hou den hun ranch bij Santa Barbara, eveneens in Cali- fornië, aan. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Staatssecre taris Brokx (volkshuisves ting) is teruggekomen op zijn omstreden beslissing om de garantiehuren af te schaffen. Brokx schrijft de Tweede Kamer vandaag dat er sprake was van een mis verstand. Het systeem van de garantie huren houdt in dat een maxi- mumhuur wordt gegarandeerd aan toekomstige bewoners van nieuwe huizen in stadsver nieuwingsgebieden. Toen Brokx bekend maakte, dat hij het systeem wilde afschaffen, barstte een storm van kritiek los. In de Tweede Kamer zou volgende week een motie van het CDA in stemming komen, Binnenkort zal in de Tweede standswet van staatssecretaris Brokx en minister De Ruiter (justitie). Dit wetsontwerp geeft gemeentebesturen de be voegdheid om woonruimte (ook koopwoningen) die een Kamer ook gedebatteerd wor- bepaalde tijd leeg staat te vor- den over het ontwerp-Leeg- deren. ADVERTENTIE VERWACHT ANTHONY HOPKINS JOHN HURT as THE ELEPHANT MAN ANNE BANCROFT JOHN GIELGUO WENDY HILlER TEHERAN De datum nadert waar op de Amerikaanse gijzelaars vrijko men, zo heeft de woordvoerder van de Iraanse regering, Ahmad Azizi, giste ren verklaard. De woordvoerder wees erop dat Algerije ermee heeft inge stemd, dat de Verenigde Staten de Iraanse tegoeden die na de gijzelne- ming in de VS 'bevroren' werden, aan Teheran zullen teruggeven. Hij ontken de echter dat de gijzelaars vrijdag vrij zullen komen. Dit was eerder gezegd door de voorzitter van het Iraanse par lement Rafsanjani. Over de financiële kant van het akkoord bewaren de deelnemende partijen een groot stilzwijgen. De verwachting is niete- min dat de Verenigde Staten een bedrag ter waarde van acht tot tien miljard dol lar, dat min of meer gelijk staat aan de vastgehouden Iraanse tegoeden, zullen overbrengen naar Algerije. Volgens be paalde berichten zou dat geld worden ge stort nog voordat de gijzelaars vrij zijn. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken ontkent dit overigens. Vol gens het ministerie zou het geld via Alge rije naar Teheran gaan, wanneer de gijze laars uit Iran weg zijn. De Amerikaanse onderminister Christop her heeft zijn verblijf in Algerije opnieuw verlengd, nadat er verdere vooruitgang was geboekt in de onderhandelingen. Hij waarschuwde echter voor „overdreven optimisme". Het Iraanse parlement heeft vanmorgen een van de twee wetsontwerpen goedge keurd die samen hangen met de oplossing van de gijzelaarscrisis. Het parlement machtigt daarin de Iraanse regering haar toevlucht te nemen tot arbitrage (bemid deling van derden) teneinde haar geschil len op juridisch en financieel gebied met de Verenigde Staten te regelen. Over het wetsontwerp waarin de nationalisatie van het bezit van de ex-sjah zou moeten wor den geregeld, heeft het parlement geen uitspraak gedaan. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. ADVERTENTIE UW HUIS. ONZE ZORG! jjj /til „0. LEIDEN, Havenplein 2 071 -140043 V V

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1