Bezuinigen? P&C HELPT U UW KOOPKRACHT HANDHAVEN MET DEZE GEWELDIG LAGE PRIJZEN 39.- 19P 29=19.- iUJUJ uitse kogel mogelijk leaal voor politie Tamponziekte: Een klein risico De geneugten van het vaderschap medische rubriek Sportieve streeppolo. Van acryL In o.a. kaki, grijs, geel en bordeaux. S-M-L Lekker warm. zo'n wollen fiausch blouson. In wit Mt 36 t/m 44. GENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 JANUARI 1981 PAGINA 17- Gewatteerd chintzjack met modieuze sjaalkraag. Diverse kleuren. Fijn voor erbij: effen blouse in een heleboel kleuren. Mt 36 t/m 46 Lekker sportief pak. Zowel in twee- als in driedelige uitvoering. In diverse kleuren. Geen prijs voor zo'n streeppullover. In o.a. beige, grijs, kaki en geel Chintzjack. Ruitbroek. Mt 92 (39.-) Mt 92 (19.-) t/m 170 (49.-). t/m 176 (29. Miniplissé jurken met of zonder jasje. Ook deux- pieces. In o.a. bordeaux en raf. Mt 36 t/m 44. Nylon jack. Corduroy broek Mt 92 (29.-) Mt. 92 t/m 176. t/m 176 (39.-). Alle maten. Klassieke terlenka pantalon met riem. Fantastische flannel shirts in goeie ruiten en strepen. Prima corduroy stretch broek. In o.a. zwart kaki. marine en lichtgrijs. Mt 38 t/m 48. PEEK CLOPPENBURG. GEWELDIGE MODE, GEZELLIGE SFEER. De opruiming begint 15 januari DOOR ERIC SOREL Het heeft waarschijnlijk te maken met de sentimentaliteit, die als grondmist je leven binnenkruipt, wanneer je het grootste deel van je weg naar „AF" hebt afgelegd. Dan krijg je, ook buiten je dromen om, op klaarlichte dag visioenen, waarin je momenten uit het verleden in tere, verbloemende tinten ziet opdoemen. Je zit weer aan de lange zijde van de tafel in het ouderlijk huis en kijkt naar de dampende schaal, die moeder heeft binnengedragen. Er is vandaag soep, tomatensoep met rijkelijk veel lichtgrijze balletjes. Dus moet het zondag zijn, want op werkdagen komen na het „Onze Vader" gelijk de aardappelen en de groenten binnen. Als de verzilverde schotel met karbonaadjes is gearriveerd, zegt moeder: „Mag ik je bord even", en iedereen weet op dat moment, voor wie haar uitnodiging bedoeld is. Want in de hiërarchie van ons gezin heeft vader de eerste keus, die daarna overigens door moeder bepaald wordt. Ook~deze keer geeft ze hem de karbonade met het lange been. En ofschoon ik toch de redelijkheid hiervan inzie (er zitten zeven kinderen aan tafel en je zou gegarandeerd een rotzooitje krijgen, als die mochten meedoen aan de afval race om het grootste stuk vlees), voel ik me toch te kort gedaan. Het punt is namelijk, dat ik me dit weekend bepaald niet onbetuigd heb gelaten en me gisteravond om maar eens iets te noemen nog vrijwillig heb gemeld om af te drogen. En reken er op, dat het een pittige afwas is geweest, want de borden en het bestek van het ontbijt en de lunch hadden ze ons ook nog in de maag gesplitst. En vanmorgen ben ik blijkbaar dus ook weer voor niks naar de Hoogmis gegaan. Er is trouwens nog een reden, waarom het volgens mij niet zo voor de hand ligt om de karbonade met het lange been en daarvan is er steevast maar èèn, waardoor je je gaat afvragen, hoe zo'n varken nog overeind weet te blijven aan vader toe te wijzen. Sinds hij zijn eigen tanden en kiezen niet meer heeft, is hem de lust tot kluiven namelijk stilaan vergaan en laat hij zelfs het kostelijke lange been van zijn zondagse karbonaadje met hele stukken vlees eraan onaangeroerd. Akkoord: meestal vraagt hij of er nog liefhebbers voor zijn. En omdat ik naast hem zit, ben ik in negen van de tien gevallen de gelukkige. Maar niettemin blijf ik het doodzonde vinden, dat het been me langs zo'n omweg moet bereiken. Nu ik er nog eens over nadenk, begrijp ik trouwens ook niet zo heel best, waarom vader op woensdag altijd een bal gehakt kreeg, die zeker anderhalf maal zo groot was als die van de overige gezinsleden. En dan overdrijf ik echt niet, want zolang hij nog tussen de andere balletjes op de schaal lag, had je het idee, dat moeder er voor de grap een gepaneerde voetbal tussen had gestopt. Nee, dat kon je met goed fatsoen geen normale gehaktbal meer noemen. Want daar had hij zijn figuur niet voor mee. Als vader hem eenmaal op zijn bord had, kon er ternauwernood nog één aardappel en een afgestreken eetlepel andijvie bij. Kun je nagaan. Wat mij overigens nog het meest verbaasde was de lakonieke wijze, waarop vader die sterk afwijkende porties vlees accepteerde. Nimmer heb ik hem verbaasd naar zijn bord zien staren of horen stamelen: „Maar Stientje nou toch. Ik krijg nu sterk de indruk, dat je hand is uitgeschoten. Wat bezielt je; dit noem ik geen bal meer. Dit is een wereldbol, die meneer Atlas zojuist nog op zijn schouders heeft gedragen". Nee hoor, niets van dat al. Het enige, wat hij soms na enige happen mompelde was: „Ha, dubbel gekruid. Slager Meester begint het zowaar op zijn ouwe dag nog te leren". Ik begreep overigens donders goed, waarom hij dat extra krachtvoedsel kreeg, want hij werkte niet alleen zes dagen per week bij het nijverheidsonderwijs, maar gaf daarnaast ook nog eens vier avonden les aan slome duikelaars, die er in klasseverband niks van bakten en door hem aan het bureau in de achterkamer voor de somma van vijf gulden per uur met monnikengeduld werden ingewijd in het wonderlijke gedrag van stompe rechthoeken en paralellepipida. Daardoor miste hij de meeste uitzendingen van de „Bonte Dinsdagavond-trein" en het was logisch, dat daar iets tegenover moest staan. En in dat licht gezien vond ik die bal gehakt eigenlijk maar een bar slechte ruil. Maar nu komt het vreemde: Ook tijdens de grote vakantie, als hij na het ontbijt de ligstoel op het verste gaatje zette en daarin met het ochtendblad over zijn hoofd voor uren onder zeil ging, kreeg hij 's avonds toch weer dat karbonaadje met het lange been of die bal, waar je eerbiedig „U" tegen zei. „Wat heeft 'ie dan in vredesnaam gedaan?", dacht ik op zulke momenten in troebel gepeins en met de béste wil van de wereld kon ik me niet voorstellen, dat hij de tractatie echt verdiend had. Pas gaandeweg, bij het klimmen der jaren, heb ik begrepen, dat hij alleen reeds door zijn vaderschap aanspraak kon maken op het grootste stuk vlees. Zelf zei hij te pas en te onpas: „Die kinderen van me eten de oren van mijn hoofd", maar dat sloeg alleen op de aardappelen en de groenten. En om daar wat meer van te krijgen, behoef je niet per se vader te zijn. De karbonade met het lange been en die buiten proportionele gehaktbal vormden echter duidelijk een ander geval. Om die deelachtig te kunnen worden, moest je eerst met moeder trouwen en haar daarna zondags vóór de kerkgang in haar jas helpen. Stom, dat ik dat niet eerder door had. Het is dan ook beslist geen toeval geweest, dat de gedragstherapeut tijdens een evaluerend groepsgesprek onlangs uitgerekend aan mij vroeg, of ik in mijn jeugd wellicht verliefd ben geweest op mijn moeder. Die had me dus ook al door. Als je tien jaar naast, je vader hebt gezeten, met je neus bovenop zijn bord: ja, is tiet dan zo gek, dat je stapelgek op je moeder bent? Want de liefde van een vader mag dan door de maag gaan. Maar dat betekent niet, dat ook een beetje attent kind die rQute niet kent. HAAG Een in Duitsland ontwikkel- ogel is wellicht de munitie waarnaar de tgroep van de landelijke bewapenings- nissie naar op zoek is. De kogel moet Dlmantelkogel vervangen, die de politie ebruikt lieuw ontwikkelde munitie houdt het mid- tussen de nu in gebruik zijnde kogel en de reden stopkogel. De volmantelkogel geeft iemand, die erdoor wordt getroffen, nog de mo gelijkheid te vluchten. De. stopkogel geeft ie mand die kans nauwelijks, maar hij heeft dan- ook het grote bezwaar dat hij grote verwoestin gen in het lichaam aanricht. Volgens de Neder landse Politiebond, die een en ander bekend heeft gemaakt, wordt van de Duitse kogel ver wacht dat hij iemand wel kan tegenhouden, maar dat hij een geringe verwoestende werking heeft. In maart zullen proeven worden geno men met de Duitse munitie. edicijnen ak zonder jsluiter IECHT Patiënten jen hun geneesmiddelen i zonder bijsluiter. Dit ebleken uit een in op- ht van de Nederlandse iciatie van de Farmaceu- le Industrie (Nefarma) het NIPO uitgevoerde ète. Van de ondervraagden gaf 38 procent te kennen geneesmid delen met een bijsluiter te ont vangen. Vier procent wist het niet meer en 59 procent kreeg geen bijsluiter. De cijfers lagen over het gehele land zo'n beet je hetzelfde, behalve in het noorden, Waar 73 procent van de ondervraagden zei geen bij sluiters te ontvangen. Van de ondervraagden noemde 85 procent een bijsluiter wel be langrijk en in de jongste cate gorie (tot en met 29 jaar) was dat 94 procent. Op het ogenblik is het zo, dat alleen bij geneesmiddelen die in kleinverpakking door de fa brikanten worden afgeleverd, bijsluiters zitten. De apotheker is wettelijk verplicht deze ge neesmiddelen met de bijsluiter aan de patiënt af te leveren, tenzij de arts op zijn recept aangeeft dat de bijsluiter moet worden verwijderd. Voor ge neesmiddelen in grootverpak king geldt deze verplichting (Door M.L. Brouwer, arts) In september 1980 werd de aandacht gevestigd op een nieuwe ziekte: de tamponziek te. De tijdens de menstruatie op grote schaal gebruikte tam pon bleek in de Verenigde Staten aanleiding gegeven te hebben tot ziekte en sterfge vallen onder vrouwen. On langs werd bekend dat het ri sico slechts gering is: Zes op de honderdduizend menstrueren de vrouwen lijdt aan deze ziekte. Er is geen reden om het gebruik van tampons te verbieden of te ontraden. In een recente uitgave van The New England Journal of Medicine werden de resultaten .bekend gemaakt van een diep gaand onderzoek naar de ge ruchtmakende tamponziekte. In de Verenigde Staten zijn tot nu toe ongeveer driehonderd gevallen van deze ziekte be schreven. Wat zijn de verschijnselen? Voorheen volledig gezonde vrouwen worden ziek, krijgen plotseling hoge koorts, diarr- hee en gaan braken. De bloed druk daalt en er wordt een op roodvonk lijkende huiduitslag1 zichtbaar. De handpalmen en voetzolen gaan vervellen. Meestal worden de patiënten opgenomen in een ziekenhuis. Met hulp van antibiotica gene zen de patiënten. Slechts in een gering aantal gevallen is de ziekte dodelijk. Opvallend is dat vrijwel alle vrouwen on gesteld zijn en tampons ge bruiken. Tampons hoeven niet altijd in het spel te zijn. Een sterk op deze ziekte lijkende aandoening is ook vastgesteld bij niet-menstruerende vrou wen, mannen en kleine kinde ren. Na uitgebreid onderzoek bleek dat de ziekte veroorzaakt werd door een bacterie, de zoge naamde staphylococcus aureus. Het onderzoek werd geconcen treerd op de rol van de tam pon bij deze ziekte. Bacteriën In de Verenigde Staten wordt door zeventig procent van de menstruerende vrouwen tam pons gebruikt. Veel theorieën zijn opgesteld om het verband tussen tampons en de ziekte te verklaren. Het is mogelijk dat bij het inbrengen van dé tam pon bacteriën die in de buurt van de schede huizen naar binnen worden gebracht De vraag is echter hoe het nu komt dat ondanks het feit dat tampons al jaren gebruikt worden, pas in 1980 de tam ponziekte beschreven werd. Eén van de veronderstellingen is dat de samenstelling van de tampons veranderd is. Na vraag bij de fabrikanten en onderzoek van de op de Ame rikaanse markt verkrijgbare tampons bracht aan het licht dat dit inderdaad het geval is. Voor 1977 werden tampons ge maakt van katoen en kunstzij de. Om het absorberende ver mogen te vergroten zijn daar na 1977 allerlei stoffen, zoals cellulose en polyester, aan toe gevoegd. Er werd geopperd dat deze „super" absorberende tampons door opname van grote hoeveelheden bloed zo sterk zwellen, dat er kleine scheurtjes aan de binnenkant van de schede ontstaan. Deze scheurtjes zouden dan bevolkt worden door bacteriën, wat lijdt tot vele kleine en grote zweren. Het uiteindelijk resul taat van deze infectie is de tamponziekte. Hoewel deze veronderstelling redelijk klinkt is tot op heden niet aan getoond dat de tamponziekte meer voorkomt bij vrouwen die „super" tampons gebrui ken dan bij die „normale" tampons gebruiken. Andere factoren Omdat de tamponziekte niet alleen door het gebruik van andere tampons verklaard kan worden, wordt ook gekeken naar andere factoren. Opval lend was dat vrouwen die door de ziekte getroffen worden minder vaak voorbehoedsmid delen gebruiken. Een mogelijke verklaring is het feit dat een van de meest gebruikte anticonceptie mid delen, de pil, over het alge-' meen een vermindering van het menstrueel bloedverlies geeft. Een tampon bevat dan minder bloed en is dan een slechtere voedingsbodem voor bacteriën. De bacterie die de ziekte ver oorzaakt, de staphylococcus aureus, is nog onderwerp van veel onderzoek. Het is moge lijk dat er sprake is van een variant van de bacterie die voor 1980 onbekend was. Voor veel bacteriën is aangetoond dat ze met tussenpozen van een groot aantal jaren de kop op kunnen steken. Hiermee zou dan verklaard zijn waar om de ziekte voor 1980 onbe kend was. Het gering aantal ziektegeval len, zes op de honderdduizend vrouwen, maakt het niet nodig om het gebruik van tampons te verbieden. Er is geen ver schil gevonden in het aantal tampons dat gebruikt wordt door de vrouwen die de ziekte wel en de vrouwen die de ziekte niet krijgen. De onder zoekers blijven vocrzichtig. Zij adviseren om tampons tijdens een deel van de dc g te gebrui ken of het gebruik tot een paar dagen van de menstruatie te beperken. Zij stellen, dat hoewel het risico gering is, de kans nog verkleind kan wor den door het gebruik van tam pons te verminderen. Voor vrouwen die de tamponziekte gehad hebben lijkt het beter om geen tampons meer te ge bruiken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17