Zigeuners mogen maar even terug ïederland op grote schaal etrokken bij levering lie aan Zuid-Afrika lenten in beroep ij Europees Hof Laatste gifgrond uit Lekkerkerk Van oorlogsmisdaden verdachte Hagenaar legt bekentenis af weer Besloten hoorzitting abortus Zijlstra: financiële toestand slechter dan ooit sedert oorlog -\INENLAND LEIDSE COURANT -■» WOENSDAG 14 JANUARI 1981 PAGINA 13 Muren bekladden niet langer strafbaar DEN HAAG Minister De Ruiter van justitie heeft de Tweede Kamer voorgesteld om het bekladden van mu ren met onzedelijke afbeel dingen, het houden van on zedelijke toespraken en het zingen van aanstootgevende liederen in het openbaar, niet langer strafbaar te stel len krachtens het wetboek van strafrecht. ONBESTENDIG WEER DE BILT - Ook de komende dagen handhaaft zich op onze breedtegraad boven de Atlan tische Oceaan in de hogere luchtlagen een krachtige wes telijke stroming. Deze circula tie kenmerkt al geruime tijd het weerbeeld, omdat met deze stroming afwisselend koude en minder koude luchtmassa's naar Europa getransporteerd worden. Vandaag werd de koude lucht verdreven door vochtige oceaanlucht. Maar ook deze zal maar korte tijd Nederland bedekken omdat morgen met een krachtige tot harde noordwestelijke wind weer koude lucht, afkomstig uit de Poolstreken, via de Noordzee naar ons land zal stromen. In deze lucht worden opklaringen afgewisseld door stapelwolken, waarvan som mige hagel- en sneeuwbuien zullen brengen. Overdag zul len de temperaturen rond de 4 graden liggen. Vooruitzichten voor vrijdag: Enkele buien. Later meer op klaringen en lichte vorst in de nacht en ochtend. Weersvooruitzichten in cijfers voor yrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: omstreeks 0 gra den. Max. temp.: omstreeks 4 gra- Kans op een droge periode van minstens'12 uur: 80 pro- In Lekkerkerk-West is nu vrijwel alle gifgrond verdwe- I den voor de verzakkingen in de aangrenzende wijk nen. De wijk moet nu weer begaanbaar worden ge- I die zijn ontstaan door de bemaling van de voormalige maakt. Ook moet nog een oplossing worden gevon- „gifwijk". LEKKERKERK De laatste lading verontreinigde grond uit de „gifwijk" in Lekkerkerk zal morgen naar de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) vervoerd worden. Na ruim vijf maan den afgraven, wordt momenteel de gifgrond onder het laatste huis ver wijderd. Dit heeft burgemeester Ou- werkerk van Lekkerkerk gistermid dag meegedeeld. Hij sprak de ver wachting uit dat de wijk in mei weer volledig bewoonbaar zal zijn. Het gerechtelijk onderzoek naar de oor zaak van alle ellende is voor onbepaalde tijd aangehouden. Uitgezocht moet nog worden wie voor de vervuiling verant woordelijk is. De gemeente zal dan tegen hen een proces aanspannen. Het verwij deren van de grond in Lekkerkerk heeft bij elkaar 120 miljoen gulden gekost, een bedrag dat door het rijk is voorgescho ten. Omdat situaties als in Lekkerkerk zich op veel meer plaatsen voordoen, pleitte Ouwerkerk voor een meer struc turele aanpak van het probleem door de Tweede Kamer. Deze moet, volgens Ou werkerk, meer geld beschikbaar stellen voor het afgraven van vergiftigde grond. In afwachting van het ogenblik dat hun huis wordt vrijgegeven, wonen nu nog 45 mensen in een wisselwoning en zeven in een caravan. Van de 79 huurders zul len, voor zover dat nog niet gebeurd is, 76 mensen naar hun woning terugkeren. De gemeente is nog bezig de woningen van eigenaar-bewoners die willen ver huizen, aan te kopen. Voor de veertig huizen die nu te koop zijn, bestaat veel belangstelling. Volgens de heer Stellingwerf van de Provinciale Waterstaat zijn de werk zaamheden zonder noemenswaardige moeilijkheden verlopen. Alleen is onge veer twee keer zoveel grond afgegraven, als aanvankelijk was geraamd. Ook de winter heeft geen noemenswaardige pro blemen opgeleverd. Alleen stagneert op dit ogenblik de aanvoer van het Flug- zand, dat het afgegraven veen moet ver vangen. In de Duitse Eiffel, waar het zand gewonnen wordt, ligt momenteel een meter sneeuw, zodat de vrachtsche pen niet geladen kunnen worden. STAATSSECRETARIS HAARS: Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Haars (justitie) voelt er nog steeds niets voor de zigeuners, die tussen Nederland en België in niemandsland verblijven, een verblijfs vergunning te geven. Wel is de bewinds vrouw bereid hen tijdelijk weer op te ne men, nu België de grens gesloten houdt. Volgens het Volkenrecht is Nederland daartoe verplicht, omdat de zigeuners van uit ons land op hun huidige verblijfplaats terecht zijn gekomen. „Maar ik moet wel weten wie het zijn", zo' voegde mevrouw Haars eraan toe. Als zij deze informatie heeft, zal zij beslissen wat er met de groep moet gebeuren. De zigeuners heb ben zich tot nu toe niet willen legitimeren, omdat dan bekend wordt uit welk land ze af komstig zijn (vermoedelijk Joegoslavië). De regering krijgt in dat geval de mogelijkheid hen naar dat land uit te wijzen. Mevr. Haars liet gisteren duidelijk doorsche meren, dat zij dat van plan is. Naar haar me ning betreft het hier mensen, die alleen van wege de goede sociale voorzieningen voor de winter naar ons land zijn gekomen. Zigeuner koning Petaio zou dat zelf op het ministerie hebben verklaard. Volgens de staatssecretaris is de bijstand er alleen voor mensen, „die er recht op hebben". Vandaag zou het ministerie van justitie met Belgische collega's verder overleg plegen over wat er nu met de groep zigeuners moet gebeuren. DEN HAAG De Hage naar die vorige week don derdag op Schiphol werd aangehouden, verdacht van de arrestatie en deportatie van joden in de bezettingsja ren, heeft tegenover de Haagse officier van justitie mr. J. Blok, in grote lijnen bekend. Ook heeft de man toegegeven als lid van de Waffen SS aan het Oostfront te hebben gevochten. Het o- penbaar ministerie in Den Haag heeft dit bevestigd. De Hagenaar is overgebracht naar het Huis van Bewaring in Scheveningen, waar hij han gende het gerechtelijk vooron derzoek zal blijven. Volgens de Haagse officier van justitie mr. H. Holthuis, zijn er voldoende getuigen om tot vervolging over te gaan. De nu 66-jarige Hagenaar was in '45 onder valse naam naar Zuid-Afrika gevlucht. Bij zijn aanhouding vorige week had hij een geldig Nederlands paspoort. Volgens mr. De Beaufort, officier van justitie in Amsterdam, was de Hagenaar door zijn dienst aan het Oostfront zijn Nederlan derschap kwijtgeraakt. Onder naam van een andere Neder lander heeft hij in Zuid-Afrika de Nederlandse nationaliteit herkregen, waarna hij in '6! naar ons land terugkeerde. Na enige jaren heeft hij hier een paspoort onder zijn eigen naam kunnen krijgen. Of hij nu de Nederlandse nationali teit nog heeft, gezien zijn dienst bij het Oostfront, staat niet vast. Ondanks alles gaat het zigeunerleven gewoon door. Ook in het koude winterweer worden de ha ren gewassen en gespoeld met water uit een pannetje. EERSTE KAMER: DEN HAAG De vaste com missies van justitie en volksge zondheid van de Eerste Kamer houden op 27 januari een be sloten hoorzitting over het abortus-wetsontwerp dat on langs door de Tweede Kamer werd aangenomen. De Refor matorische Politieke Federa tie, de Rutgerstichting en de actiegroep „Wij vrouwen ei sen" hebben de Eerste Kamer verzocht alsnog in de gelegen heid te worden gesteld hun vi sie op het wetsontwerp te ge ven. De commissies hebben daarin toegestemd wegens de ingrijpende veranderingen die het kabinet in het oorspronke lijke wetsontwerp heeft aange bracht Dood gevonden soldaat had hartafwijking DEN HAAG De 19-jarige soldaat Rene van Well die op 18 december tijdens een oefening in Drente om het leven kwam, blijkt aan een hartziekte te zijn overleden. Dat is gebleken uit de sectie door patholoog-anatoom dr.J.Zeldenrust. De militair zelf had nooit klachten geuit die wezen op een mindere medische geschiktheid. Soldaat van Well viel uit tij dens een veldoefening en werd om twee uur 's nachts achtergelaten. Pas de volgende ochtend werd hij weer gevon den. Hij bleek toen zijn overle den. Er wordt nog onderzocht of zijn commandant nalatig heid kan worden verweten. Bij een oefening in Olden- broek is gisteren de 20-jarige soldaat J. Numeyer om het le ven gekomen, terwijl zijn col lega is A.Sluyters (22) levens gevaarlijk gewond raakte. (Vervolg van de voorpagina) Blijkens de brief die Zijlstra aan het kabinet 'heeft gestuurd vindt de president van de Ne-" derlandsche Bank dat er te weinig wordt ge daan om het grote financieringstekort tot aan vaardbare proporties terug te dringen. Zijlstra heeft er nooit een geheim van gemaakt een lager financieringstekort van levensbeiang voor de nationale economie te vinden. De toe stand van 's Rijks financiën is volgens hem op dit moment slechter dan in enig jaar na de Tweede Wereldoorlog. Onlangs uitte Zijlstra in dit verband al voor zijn doen ongezouten kri tiek op de manier waarop de regering met de opbrengsten van de aardgasexport omspringt. Die zouden moeten worden aangewend om het onaanvaardbaar hoge financieringstekort te verminderen, wat ook in het belang van het be drijfsleven zou zijn omdat hierdoor een lagere rentestand kan worden bereikt. Doordat.de Rijksoverheid thans jaarlijks voor vele miljar den op de kapitaalmarkt moet lenen blijft er "voor dat bedrijfsleven nauwelijks meer geld over om investeringen mee te betalen die voor werkgelegenheid moeten zorgen. Naast die leningen heeft de overheid de Neder- landsche Bank nodig om de rest van het begro tingsgat op te vullen via zogenaamde monetaire financiering. Daarbij wordt een beroep gedaan op de geldvoorraad bij de nationale bank, waar van Zijlstra de baas is. In zijn brief aan het ka binet laat Zijlstra nu doorschemeren dat wan neer het kabinet niet onmiddellijk de tering naar de nering gaat zetten en zorgt voor drie miljard extra ombuigingen, de Nederlandsche Bank niet langer zal meewerken aan het dek ken van de overheidstekorten, omdat zij niet meer medeverantwoordelijkheid kan dragen voor een dergelijk funest financieel beleid. Van Agt voelt niets voor olie-embargo DEN HAAG Minister-president Van Agt voelt niets meer voor een olie-em bargo jegens Zuid-Afrika. Dit kan wor den afgeleid uit een fout van het minis terie van buitenlandse zaken bij de. beantwoording van vragen van de Tweede Kamerleden Knol en Terbeek. (PvdA) In het ontwerp-antwoord van minister Van der Klaauw van buitenlandse za ken, dat bedoeld was voor het ministe rie van algemene zaken, werd vermeld dat de regering een olie-embargo je gens Zuid-Afrika niet uitsluit. Een af schrift hiervan, kwam per ongeluk bij de kamerleden terecht. Later ontvin gen zij het definitieve, door het minis terie van algemene zaken opgestelde antwoord. Hierin bleek de passage over het olie-embargo te zijn geschrapt. dat in het geheim op Zuid-Afrika vaart echter steeds meer toe. Van de 42 tankers die blijkens de officiële' gegevens naar Zuid-Afrika voeren waren er 26 eigendom van Shell. Vijf Shelltan- kers kwamen direct uit de oliestaat Oman, dat een officieel olie-embargo tegen Zuid- Afrika heeft lopen, zodat dit hiermee openlijk werd doorbroken, aldus het rap port. Van directiezijde van Shell worden dergelijke leveranties steeds glashard ont kend. In politiek Den Haag is verrast op deze onthullingen gereageerd. Volgens de Tweede Kamerleden Scholten (CDA), Ter Beek (PvdA) en Brinkhorst (D'66) wordt hiermee de noodzaak van een olie-embar go door Nederland eens te meer aange toond. Het gaat om veel meer leveranties dan de twee tot 2,5 procent die tot op he den in de officiële cijfers steeds werd ge noemd. Het feit dat Shell zo'n grote rol in de bevoorrading van Zuid-Afrika speelt moet volgens Ter Beek aanleiding zijn niet alleen de uitvoer van olie naar dit land, maar ook het vervoer strafbaar te stellen. Ter Beek heeft gisteren met zijn fractiègenoot Krol de Nederlandse rege ring opnieuw om opheldering over een mogelijk eenzijdig embargo gevraagd. Hij behoort voorts met Scholten en Brink horst tot de initiatiefnemers van een con ferentie van parlementariërs uit de EG die eind deze maand in Brussel wordt ge houden. Deze conferentie moet een geza menlijk actieplan tegen Zuid-Afrika ople veren en vooral het politieke draagvlak terzake van een olieboycot verbreden. 'onze parlementaire redactie) Nederland is veel meer bij olieleveranties aan Zuid- dan tot nog toe werd aangeho- de Nederlands Britse Shell levert Zuid-Afrika daarmee in belangrijke in de oliebehoefte van dit land. directe leveranties uit Neder- een groot deel van de be- via de Nederlandse Antil- en ander blijkt uit een rapport door de werkgroep Kairos Komitee Zuidelijk Afrika in en Den Haag is openbaar ge- is de weerslag van een onder door een speciaal door beide or- daartoe in het leven geroepen is uitgevoerd. Middels een gron- van de scheepvaartbewegin- januari 1979 en maart 1980 is vast te staan dat Nederland meer land verbonden is met de tan- op Zuid-Afrika. In deze periode 42 tankers van meer dan 25.000 ton hadden met Nederland de oliehavens van Kaapstad en van het overgrote deel kan worden aangenomen dat ze hebben gelost. Het gaat hier om te achterhalen cijfers. Volgens de neemt het aantal schepen antal Christen-Turken heeft gisteren de Syrisch-Orthodoxe kerk in Hengelo bezet, om te omen dat het illegaal in Nederland verblijvende^ezin Aydin, dat zijn toevlucht in de kerk gezocht, het land wordt uitgezet. De bezetters willen een dienst beginnen, zodra agenten erk betreden. bezet door Christen-Turken HAAG Nu zijn beroepsmogelijkheden in ferland zijn uitgeput, zal Pieter Menten hoogst- irschijnlijk in beroep gaan bij het Europese Hof de Rechten van de Mens in Straatsburg. Dit zijn advocaat mr. L. van Heijningen gisteren [cdeeld na het bekend worden van de uitspraak de Hoge Raad, die het verzoek om vernietiging het Rotterdamse vonnis verwierp. voor een „gidsland voor men senrechten" zou betekenen, ligt het volgens mr. Van Heij ningen echter meer voor de hand dat de bejaarde in dat ge val spoorslags op vrije voeten zou worden gesteld. Overigens kan Menten, als er in de toekomst nieuwe feiten boven water komen, die een ander licht op zijn zaak wer pen, bij de Hoge Raad ook nog herziening aanvragen van de uitspraak van gisteren. De Werkgroep Recht en O- penheid in de Zaak Menten heeft zijn tevredenheid ge toond over de uitspraak van de Hoge Raad. maar meent dat de kous nog niet af is. Het co mité pleit voor een parlemen taire enquête naar de bescher ming van hogerhand die Men ten wellicht in de periode 1945-1976 heeft genoten. d( [s Zi in, id Rotterdamse rechtbank irdeelde Menten afgelo- omer tot tien jaar gevan- straf en 100.000 boete ns oorlogsmisdaden in De 81-jarige suikerpa- werd van de uitspraak Ie Hoge Raad op de hoog- bracht in de ziekenafde- van de Scheveningse ge- ems, waar hij op 7 januari keerde na een verblijf in laagse ziekenhuis Leyen- Hij reageerde „versla- aldus zijn advocaat mr. a Heijningen, maar wil toch nog niet schikken in ot. Bij het Hof in Straats hij een beroep doen het Verdrag voor de yan de Mens opgeno- ilingen die aan ver en een „fair proces" ga ren. Hoewel de Hoge gisteren uitdrukkelijk telde dat het Rotterdamse wel degelijk eerlijk is est, blijft de multi-miljo- van mening dat dit niet Hij vindt dan ook dat de der Nederlanden het Eu- verdrag heeft geschon- Zijn advocaat mr. Van lingen wijst er in dit ver bijvoorbeeld op dat de che archieven, waaruit cht Mentens onschuld blijken, niet tot op de bo- zijn onderzocht. Ook zijn otterdam niet alle getui- gehoord waarvan Menten ide dat ze voor hem van ig waren. Verder stelt mr. Heijningen dat ook de duur van de behande- van de zaak Menten in is met het Verdrag voor echten van de Mens. „De betrekking tot Menten in heropende dossiers", al- de advocaat, „waren al in in bezit van het ministe- an justitie. Dat is niet te n met de bepaling dat elke verdachte recht heeft op behandeling van zijn zaak bin nen een bepaalde tijd". Als het Hof in Straatsburg Mentens klacht in behandeling neemt, duurt de behandeling daarna nog één a twee jaar. Komt het Hof tot de conclusie dat de Staat der Nederlanden het verdrag inderdaad ge schonden heeft, dan is het in theorie denkbaar dat ons land zo'n uitspraak naast zich neer legt. Gezien de blamage die dit

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13